ALG. VEREEN. VAN BLOEMBOLLEN CULTUUR MAANDAG 21 DECEMBER 193b DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. De bollenhandel en de waarde-vermindering van den gulden Rede voorzitter dr. Verhage De Alg. Vereeniging v. Bloembollencul tuur- hield hedenmorgen 11 uur, in het ge bouw der Vereeniging, haar 182e algemee- ne vergadering. De voorzitter, dr. Verhage, herdacht het overlijden van Rutgerd Veldhuyzen van Zanten, die het slachtoffer werd van een noodlottig verkeersongeval. Op 72-jarigen leeftijd werd deze nog volkomen gezonde en arbeidzame vakgenoot opgeroepen. Onze deelneming gaat uit naar de diepgetroffen kinderen en familie, die in hem een zorg zaam vader verliezen. Rutgerd van Zan ten is velen ten voorbeeld geweest; on kreukbaarheid en eerlijkheid waren zijn kenmerkende eigenschappen. Het algemeen vakbelang heeft de overle dene in velerlei functies gediend. Als lid van het hoofdbestuur van 1920 tot 1923, als voorzitter van onze oudste afdeeling, Hillegom, van 1922 tot 1930, als lid van het Scheidsgerecht van 1926 tot zijn over lijden en in andere functies heeft hij zjjn beste krachten aan het vakbelang en onze vereeniging gegeven. Zijn groote verdien sten werden in 1928 erkend door zijn be noeming tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Het overlijden van Jurriaan Pijnacker op 73-jarigen leeftijd heeft ook groote droefe nis in het bloembollenvak gewekt. Pijn acker was een der meest bekende kwee kers uit de bloembollenstreek, om zijn ernst en bekwaamheden een zeer geziene, en om zijn karaktereigenschappen een be minde figuur. Pijnacker werd bij de op richting van het Scheidsgerecht in 1907 tot plaatsvervangend lid, en in 1916 tot vast lid gekozen; tot zijn overlijden heeft hij zijn krachten in dienst van het Scheids gerecht gesteld. Pijnackers werk en toe wijding zullen in het bloembollen vak niet vergeten worden. In Hillegom overleden haast gelijktijdig twee bekende Amarylliskweekers, Cas Ludwig en C. Warmenhoven. Beiden heb ben er in belangrijke mate toe bijgedra gen, dat de Amaryllis-cultuur hier te lan de op een zoo hoog peil staat. Het bericht van overlijden van R. H. Beerhorst Jr., die door zijn opgewekt karakter vele vrienden had, werd met ontroering ontvangen. Dat zij allen rust in vrede mogen vinden. Naast droefheid geeft het leven ook vreugde en deze is ditmaal bij ons allen in het bijzonder aanwezig, omdat wij onze werkzaamheden mogen verrichten in de bruidsdagen van H. K. H. Prinses Juliana, die op 7 Januari in het huwelijk zal tre den met Z. D. H. Prins Bernhard van Lip- pe Biesterfeld. Het Nedei*landsche volk heeft de aankondiging van dit Vorstelijk huwelijk met groote blijdschap ontvangen, en het bloembollenvak, dat zich door een nauwen band met ons Vorstenhuis verbon den weet, deelt in die blijdschap. Het heeft gemeend hieraan uiting te moeten geven door aan het Prinselijk Paar een bloem bollenbeplanting voor het Paleis te Soest- dijk aan te bieden. H. K. H. Prinses en Z. D. H. Prins Bernhard hebben deze be planting, die namens het geheele vak door het Centraal Bloembollen Comité is aan geboden, wel willen aanvaarden. Het bloembollenvak is hiervoor dankbaar en hoopt, dat onze lenteboden straks het sym bool zullen zijn van een langdurig en ge lukkig huwelijk. Ik stel u voor, met alge- meene stemmen te besluiten tot het ver zenden van het navolgende telegram aan het Prinselijk paar: „De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur in algemeene vergadering bijeen, wil uiting geven aan de vreugde, die zij in deze blijde bruidsdagen voelt, en haar aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis be tuigen". Sedert onze bijeenkomst in Juni zijn be langrijke voorvallen te memoreeren, die ook op den economischen toestand van ons vak hun invloed doen gelden. Het verlaten van den gouden standaard heeft voor de exportbedrijven de opluch ting gegeven, die ervan verwacht werd. Een opluchting, die velen een last van de schouders heeft genomen. Dientengevolge wordt ook de positie van het bloembollenbedrijf optimistischer be oordeeld en, naar ik meen, met recht. Ons vak is practisch geheel en al afhankelijk van den export, en het is volkomen begrij pelijk, dat men de toekomst weer met een geruster hart tegemoet gaat. Toen bekend geworden was, dat de Regeering het stel sel der minimumprijzen zou handhaven een maatregelt die door onze vereeniging bestreden is aan de hand van de uitspraak der in Juni gehouden algemeene vergade ring, waarin alle richtingen in ons vak hun stem hebben doen gelden wierp zich de vraag op, of de minimum-prijzen in bui- tenlandsch geld verlaagd moesten worden dan wel gelijk moesten worden gehouden. Een beslissing in den laatsten geest is ge nomen, omdat van een prijsverlaging geen overeenkomstige afzetvergrooting werd verwacht en omdat men meende, maatre gelen van het buitenland op deze wijze zoowel mogelijk te kunnen voorkomen. De devaluatie van den gulden is voor ons vak op een gunstig tijdstip gekomen, om dat het overgroote deel der verzendingen had plaats gehad. Nu de prijzen verhoogd zijn, verwacht men voor het volgend jaar ook betere uitkomsten voor het kweekers- bedrijf, wat overigens ook dringend noo- dig is. Waarschuwing voor overdreven optimisme. Hoezeer ik dus de betere toekomstver wachtingen deel, toch zou ik willen waar schuwen tegen een overdreven optimisme. De mensch is te vlug geneigd om de duis ternis donkerder te zien, dan deze is, voor al als men uit het licht komt, maar ook, om het licht heller te vinden, dan het in werkelijkheid is, vooral als men uit de duisternis komt. Laat men in ons vak hier voor toch oppassen. De verhoogde prijzen, de nu een gevolg zullen worden van de devaluatie van den gulden, moeten nog gemaakt worden en zullen 'eerst in Mei 1938 direct in de zak ken der kweekers komen. In dien tus- schentijd kan ook op monetair gebied nog veel gebeuren; op dit oogenblik kan nog niemand dit' bekijken. Zoolang er geen vaste verhouding is tusschen de wereld valuta's den dollar, het pond sterling en daaraan hangende valuta's weet men niet, wat ons op dit terrein nog te wachten staat. De politieke wereldsituatie is boven dien nog onzeker, en niet te voorspellen valt, welke verrassingen ook daarin nog verscholen liggen. Hetzelfde geldt voor den economischen oorlog, die de laatste jaren helaas gevoerd wordt. Alle mogelijke moeite wordt aangewend om onze uitvoer- mogelijkheid te behouden en te vergroo- ten. Ik behoef als- voorbeeld slechts te wij zen op de groote opofferingen, die het bloembollenvak zich heeft moeten getroos ten om den export van ons artikel naar Denemarken nog eenigszins in stand te houden. Tot nu toe hebben deze pogingen wanneer we onzen uitvoer vergelijken met die van andere producten in be trekkelijke mate een succes opgeleverd. Maar desondanks ondervindt ook de uit voer van ons artikel belangrijke bemoei lijkingen, en niet te zeggen is, of in de toekomst niet andere belemmeringen ons deel zullen zijn. Ik hoop met u allen ik ga verder, ik vertrouw met u dat ook in dit opzicht de moeilijkste tijden voorbij zijn, maar toch weten wij niet, of ons niet een onaangename verrassing boven het hoofd hangt. Ik breng dit alles niet naar voren, om den gang van zaken pessimistisch te be- oordeelen. Integendeel, ik voel me ook op timistischer gestemd. Maar ik wil slechts waarschuwen tegen te hoog gespannen verwachtingen, die ik in sommige kringen van ons vak meen waar te nemen. Er is geen sprake van, dat we binnenkort slechts onder rozengeur en maneschijn zullen le ven; wanneer ik me optimistischer voel, wil dat alleen zeggen, dat naar mijn mee ning de toestand wat gunstiger beoordeeld moet worden dan in de afgeloopen zeer moeilijke jaren. De moeilijkheden in Amerika. Wanneer ik over mogelijke bemoeilijkin gen van ons product in de toekomst spreek, gaan onwillekeurig mijn gedachten uit naar de vorige week in Amerika gehouden hearing, waar ons vak vertegenwoordigd was door een u allen bekend drieman schap, dat met opoffering van eigen be langen en eigen verlangens ons vak daar dient. Na de opheffing van het Amerikaansche embargo op narcissen, die ons zooveel re den tot vreugde heeft gegeven, werden we onaangenaam verrast met de plannen voor warmwaterbehandeling bij invoer, waar door deze zeer bemoeilijkt zou worden. Overtuigd van de gezondheid der Neder- landsche narcissencultuur werd deze maat regel hier te lande als een overbodige voorzorgsmaatregel beschouwd. Toen kwam plotseling de verrassende mededeeling, dat op 15 en 16 December in Washington hearings zouden worden ge houden met betrekking tot de bestrijding van het aaltjesziek, niet alleen in narcis sen, maar ook in andere bolgewassen. Hieronder werden zelfs tulpen genoemd, waarin hier te lande nimmer aaltjes wor den aangetroffen. Het resultaat van deze hearings is heden nog niet bekend. Al het mogelijke is in het werk gesteld om de belangen van ons vak ook in deze kwestie te behartigen; af gewacht moet worden, wat hiervan de re sultaten zullen zijn. Ik wil de hoop uitspre ken, dat men in Amei'ika zal inzien, dat de besproken voorzorgsmaatregel, die onzen export zeer veel nadeel zou doen, om phy- to-sanitaire redenen inderdaad niet noodig is, zoo dat men dus niet zal overgaan tot warmwaterbehandeling bij invoer. Ook de onderlinge handel in het binnen land heeft nog steeds onze aandacht noo dig. Een goede regeling van dezen onder- lingen handel is steeds een der belangrijk ste doelstellingen onzer vereeniging ge weest. Omdat de omstandigheden zich vaak zeer snel wijzigen, zijn in het Handelsre glement, dat hiervoor zeer belangrijk is, in den loop der tijden vele en velerlei wij zigingen gekomen. Bij de laatste herzie ning in 1934 zijn maatregelen getroffen, die ten doel hadden om een ongemotiveerd overdragen van risico's die de exporteurs behooren te dragen, op de kweekers, tegen te gaan. De practijk heeft geleerd, dat de toen hiervoor getroffen maatregelen wei nig hebben uitgewerkt, en dat het euvel, dat men wilde ondervangen, is blijven voortbestaan, ook al worden nu de ge wraakte clausules op de voorzijde van het koopbriefje gedrukt. Het hoofdbestuur heeft dit, nu met de laatste herziening eenige jaren practijk is opgedaan, nader overwogen, met als resul taat dat met medewerking van den Bond van Bloembollenhandelaren en het Hol- landsch Bloembollenkweekers Genootschap een commissie is ingesteld, die de opdracht heeft rapport uit te brengen over de mo gelijkheid van zoodanige wijzigingen, dat de bovengenoemd, minder gewenschte toe standen uit den weg worden geruimd. Over het rapport dezer commissie, die nog slechts kort geleden haar werkzaam heden heeft aangevangen, valt nog niets te zeggen; dit rapport zal naar mensche- lijke berekening echter binnen zeer af- zienbaren tijd worden uitgebracht. Ook op dit gebied blijft onze vereeniging dus actief; deze vakbelangen blijft ze met andere behartigen. Met het uitspreken van de wensch, dat dit werk in het belang van het vak zal zijn, opende spr. de vergade ring. Op voorstel der afd. Heemstede werd met alg, st. besloten in te stellen een boekhoud- bureau,dat gesteld wordt onder* de alge meene leiding van den voorzitter, die voor het zoo practisch mogelijk werken in aan raking blijft met de commissie, samenge steld uit enkele leden der vereeniging. De dag. leiding wordt opgedragen aan den accountant, den heer C. van Wienen, die dat werk op zich neemt en het risico van de aan het werk verbonden kosten draagt. Het H. B. stelde verder voor om met in gang van 1 Jan. 1937 voor het beursb°zoek een entreegeld te heffen van 20 ct. per dag. Verschillende afdeelingen verklaarden zich ertegen, hoewel zij contributie-verla ging voor ledenwerving zouden toejuichen; anderen meenden, dat alle beurzen entree gelden heffen. De voorzitter verdedigde het voorstel, dat volgens hem in 't algemeen belang van de leden is. Het voorstel werd aangenomen met 118 113 stemmen. Het H. B. stelde voor tot een ingrijpende statutenwijziging over te gaan en hierover de discussie te openen. De stemming zou dan naar een volgende vergadering kunnen worden overgebracht Het H.B. wenscht geen wijziging te bren gen in het principe der organisatie. De groe pen dienen echter veranderd en gebaseerd te worden op de afdeelingen; bovendien is organisatie in de groepen dan verplich tend. Hieruit vloeien tal van andere wijzigin gen voort. De afd. Bennebroek en Hillegom achten deze reorganisatie onrechtvaardig en niet doeltreffend v.n.l. door het voorgestelde stemrecht. De Bond van Bloembollenhan delaren en het H.B.G. zoude ook in de re organisatie betrokken moeten worden. De voorzitter zet een en ander recht en meende, dat er veel misverstand is; van onrechtvaardigheid is geen sprake. (De vergadering duurt voort). VLOEIBAAR HELIUM II Ter vergadering der afd. Natuurkunde van de Kon. Akademie van Wetenschap pen deed prof. dr. W. H. Keesom de vol gende mededeeling: Indien men helium vloeibaar maakt, en dit vloeibare helium door wegzuigen van den zich ontwikkelenden damp verder af koelt, gaat het bij een bepaalde tempera tuur, 2.19 gr. K(elvin), d.i. 2.19 graad bo ven het absolute nulpunt, plotseling in een anderen, eveneens vloeibaren toestand over. Men onderscheidt de twee toestan den van het vloeibare helium door te spre ken van vloeibaar helium I (boven de ge noemde temperatuur) en vloeibaar he lium II (beneden die temperatuur). Dit vloeibaar helium II heeft in verschil lende opzichten verrassende eigenschap pen. Het heeft een hooge specifieke warm te. In plaats van bij stijgende temperatuur uit te zetten krimpt het daarbij in. Het heeft een andere samendrukbaarheid dan helium I heeft, een anderen, n.l. een klei neren coefficient van inwendige wrijving, enz. De spreker heeft nu in samenwerking met zijn dochter de warmtegeleiding on derzocht. Daarbij is gebleken, dat vloei baar helium II verreweg de beste warmte geleider is, die wij kennen. De warmtege leiding van vloeibaar helium II is 150 e 200 maal die van koper bij gewone tempe- ratur. Bij deze proefnemingen deden zich bijzonderheden voor die nog nader onder zocht worden. Men heeft goeden grond aan te nemen, dat het vloeibaar helium II zich in een meer geordenden toestand bevindt dan vloeibaar helium I. Teneinde hieromtrent nadere gegevens te verkrijgen, heeft spre ker in samenwerking met den heer Taco nis van een straaltje van vloeibaar helium een Röntgenogram opgenomen. Zij zijn er in geslaagd zoowel van vloeibaar helium II als van vloeibaar helium I opnamen te verkrijgen. Deze verschillen duidelijk van elkander. Intusschen heeft ook het Röntge nogram van vloeibaar helium II het karak ter van dat van een vloeistof. Nader onderzoek moet nog leeren welke conclusies omtrent de inwendige structuur van deze vloeistof daaruit zullen worden getrokken. „Msb. UNIE VAN R.K. STUDENTEN- VEREENIGINGEN IN NEDERLAND RECHTZAKEN OPLICHTER GESTRAFT. De 22-jarige slagersknecht N. J. A. S., gedetineerd, die verschillende R. K. gees telijken onder valsche voorspiegelingen had opgelicht en daarvoor door de Mid- delburgsche rechtbank to„ vier maanden en door de Haagsche Rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf is veroordeeld, is door het Hof tot dezelfde straffen ver oordeeld, echter met aftrek van vier maan den voorarrest. Praesidiaatsoverdracht Meisjes-Studentcn-Interacademiale Op de vergadering der M. S. I. van 15 November j.l. te Utrecht gehouden, werd in opvolging van mej. J. Manders uit Lei den tot praeses der M. S. I. benoemd mej. W. Kerssemakers uit Nijmegen. Zaterdag j.l. heeft in een te Amster dam gehouden bijeenkomst de plechtige praesidiaatsoverdracht plaats gehad. De deelneemsters kwamen te half drie te Amsterdam aan en kwamen bijeen in de City-hal. In het Thomashuis werd een gezamenlijk diner gehouden, waarna de overdrachtsvergadering plaats had. De afgetreden praeses, mej. J. Manders, sprak daar voor de laatste maal de leden tre en zeide o.m., dat de M.S.I., als onder- afdeeling der Unie van R.K. Studenten- vereenigingen in Nederland, haar plicht heeft gedaan en door haar belangrijk werk heeft bewezen een onmisbaar element in de Unie te zijn. Haar voornaamste taak is het contact te bevorderen tusschen de academiale meis jesclubs en tusschen meisjesstudenten en abituriënten anderzijds. In beide opzichten heeft zij vooral de laatste drie jaren door middel van het zomerkamp, goede resulta ten te boeken. Toch moeten de kampen nog meer de algemeene belangstelling krijgen, en spreekster zou als regel willen stellen, dat de studentenopvoeding niet voltooid is, wanneer men niet tenminste éénmaal een kamp heeft meegemaakt. Men moet er ge weest zijn om te beseffen, wat men er aan heeft. Wie eenmaal geweest is, gaat in vele gevallen nogmaals. Ditzelfde zou zij, om even verder te kij ken dan de grenzen van ons eigen kleine landje, ook willen zeggen van de Pax Ro- mana; voor degenen, die 't niet weten: „de internationale Katholieke Studenten-orga nisatie" met haar hoofdzetel in Zurich. Wie zich eenigszins in een zomervacantie een reis naar het buitenland kan permit- teeren, hij ga naar het Pax Romana Con gres. De voordeelen, die men daarvan heeft, zijn legio. Kennis te maken met menschen uit een ander land, verruimt den blik. Men treft er katholieke studenten, die voor eenzelfde doel bijeenkomen, zoo- dat men reeds dadelijk een aanknoopings- punt heeft. Men spreekt studenten van al le nationaliteiten, men knoopt vriendschap pen aan en krijgt de gelegenheid zijn ta len nogmaals op te halen. Dus zoo mogelijk moeten allen gaan naar het Pax Romana Congres in Parijs in Augustus 1937. Tevens deelde mej. Manders mede, dat een groepje Zwitsersche meisjes plannen overweegt om na dat Congres eèn tocht door Nederland te maken en zij sprak den wensch uit, dat zij dan ook op aller vriend schap en gastvrijheid zullen kunnen re kenen. Vervolgens wees spreekster op de re traite, die na een verval van eenige jaren terug, zich thans weer in de algemeene be langstelling mag verheugen, en waarvan zij weet, dat zij bij haar opvolgster in goede handen is. De vergadering op den K. S. D. wordt nog steeds gehouden, omdat het mos is, hoewel het belang ervan, door het zomer kamp, zeer is verminderd. Moge het on derwerp „Het Communisme" dit jaar door een zeer goed debat toch vele vruchten voortbrengen, en mogen deze vruchten ook door andere landen, vooral door Joego slavië, waar de behoefte eraan veel groo- ter is dan hier te lande, geplukt worden. Na vervolgens nog gewezen te hebben op de actie onder de abituriënten, betoog de mej. Manders ten aanzien van „De Dijk", het officieel orgaan der Unie, dat afbrekende critiek, zooals die veel door de jongeren uit bepaalde steden geleverd wordt, geen positief werk is. Daarom spoort zij aan geregeld een bijdrage te zenden. Daarna ried mej. Manders allen aan er toch voor te zorgen van den groentijd iets te maken, waaraan de jong-studenten voor haar verderen tsudententijd iets hebben. Het is wel eenvoudig om veel weinig-be langrijke mopjes uit te halen en als oude- re-jaars zijn overwicht te doen gelden, maar het is moeilijker den eerste jaars goed dingen mee te geven en ze te behou den voor ontsporing. Zich bewust, dat bok in de afgeloopen jaren fouten zijn gemaakt, zegt spr. haar steun aan de nieuwe presidente toe, om dat zij weet, dat hard werken geboden is om zich te handhaven, steeds meer ook naarmate het communiseme en het moder ne heidendom opdringen en zich ook mees ter maken van de intellectueele wereld. Na een woord van dank tot allen, die haar door raad en daad hebben bijgestaan, droeg mej. Manders het praesidiaat aan haar opvolgster over. Mej. Kerssemakers bracht mej. Manders hulde, omdat uit haar woorden bleek de stijgende lijn der M.S.I. in de laatste ja ren; dankt verder voor alles wat zij ge daan heeft om deze lijn stijgende te hou den. Van de leden vroeg spreekster vervol gens in de eerste plaats interesse voor het werk der vereeniging, die wel geen direct tastbaar goed kan geven, doch haar leden toch zeker een ideëele waarde biedt, het geen spr. nader aantoont, terwijl zij er vervolgens op wijst, dat de katholieke meis jes-studenten haar roeping moeten erken nen in zelfvorming, in een onbaatzuchtig geven aan elkaar, om zoo volgens het diep ste wezen harer natuur in dienende hulp mee te werken aan het werk van Christus. Daarom besloot spreekster met 'n krach tig beroep op alle leden tot daadwerkelijke medewerking. Met een gezellige bijeenkomst werd deze praesidiaatsoverdracht besloten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Aanbesteding. Door den architect den heer G. W, Vis, werd Zaterdagmiddag in hotel Rutten aanbesteed het bouwen van een woonhuis, koeienstaling, wagen, var kensstalling enz. voor rekening van den heer H. Kroft alhier. De inschrijvingen wa ren als volgt: 1. A. den Ouden te Alphen a. d. Rijn 24.200, 2. Gesman. Turkenburg en Oudenes te Alphen a. d. Rijn 23.975, 3. Gebrs. v. Wijk te Alphen a. d. Rijn ƒ22.100, 4, W. v. d. Louw te Alphen a. d. Rijn ƒ21.955, 5. E. de Blazer, Rijnzaterwou- de 21.839, 6. L. Beusekom 21.897, 7. Gebr. Bons ƒ21.221, 8. De Lange en van den Berg, Ber*gambacht 20.673, 9. H. Oudenes en v. Egdom, Alphen a. d. Rijn ƒ20.298, 710. Vonk en Koppe, Alphen a. d. Rijn 19.990, 11a C. de Raat, Alphen a. d. Rijn 19.940, 12. W. Barreveld, Alphen a. d. Rijn 19.880, 13. A. v. Dam, Alphen a. d. Rijn 19.774, 14. W. v. d Helm, Alphen d. Rijn 19.670, 15. J. v. Bijsterveld te Oudewater 19.055. De gunning werd aan gehouden. HAZERSWOUDL. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op morgenochtend te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Aan wijzing van een tijdelijk ontvanger. 2. Ver zoek van A. Plaizier om restitutie van tuin- huur. 3. Voorstel tot wijziging der verorde ning ingevolge art. 122 der Gemeentewet betreffende de invordering der begraaf- rechten. 4. Voorstel tot verhooging van de subsidie voor het kinderfeest in verband met het huwelijk van Prinses Juliana. 5. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager-Onderwijswet aan de bijzondere scholen over het jaar 1934. 6. Voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverieening bij brand, kring Gouda. 7. Voorstel tot het converteeren van een geld- leening, groot 78.200. 8. Voorstel tot vast stelling van een vergoeding aan den ge meente-opzichter in verband met de stich ting der nieuwe begraafplaats. 9. Voorstel tot vaststelling van het suppletoir-kohier hondenbelasting dienstjaar 1936. 10. Voor stel tot wijziging der begrooting dienst 1936 en het geen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. „St. Deus Dedit" Vrijdagavond verga derde in café Vreeburg de R.K. Land- en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus Dedit". - Vele leden hadden aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven. Bij een gehouden bestuursverkiezing worden gekozen de af tredende bestuursleden J. G. Luite en Joh. Lourier en in plaats van Jac. Opdam, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen P. Olierook. De voorzitter, de heer W. v. d. Voort, leg de op deze vergadering zijn functie neer. en tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer J. G. Luite. De heer v. d. Voort, die van de 18 jaren, dat de Hazerswoudsche afdeeling bestaat. 13 jaren voorzitter geweest is, en altijd voor de belangen der arbeiders op de bres stond, mag zeker een woord van warmen dank niet worden onthouden. De afdeeling „Hulp in Nood" zal dit jaar geen verloting organ-iseeren, omdat er in het afgeloopen jaar weinig zieken geweest zijn. De aftredende bestuursleden van „Hulp in Nood", de heeren Th. Smits, J. Brugman en W. Loomans H.zn. werden met alge meene stemmen herkozen. Tot 2e voorzitter werd gekozen de heer Joz. v. d. Werf. Verder zal getracht worden het bestaande looncontract te verlengen, zulks in over leg met andere werkgevers- en werkne mers-organisaties. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Fiets gestolen. Zaterdagmiddag is de hulpkeurmeester, de heer van, der Meer, het slachtoffer geworden van een zwijntjes jager. Hij was per fiets naar Leiden gere den, en was voor een boodschap een win kel binnengegaan, en had, zooals gewoon lijk, zijn fiets voor het pand laten staan, maar bij zijn terugkomst moest hij den terugtocht per bus aanvaarden, daar ver moedelijk een gauwdief er met de fiets vandoor was gegaan. Aangifte bij de po litie is gedaan. KOUDEKERK Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert morgenavond te 7.30 uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Be noeming lid Burgerlijk Armbestuur en Burgerlijk Armhuis. Periodieke aftreding M. Schenkeveld. Voordracht: 1. M. Schen- keveld, 2. J. Wille. 4. Benoeming lid com missie plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs. Periodieke aftreding II. van Leeuwen Hzn. Aanbeveling: 1. H. van Leeuwen Hzn., 2. J. Wille. 5. Gratificatie gemeente-werkman voor controle straat verlichting. 6. Wijziging gemeente-reke ning dienst 1935. 7. Wijziging en opnieuw vaststelling gemeente-he'grooting dienst 1937. 8. Wijziging verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters dezer ge meente. 9. Voorstel tot het verleenen van een crediet in verband met het a.s. vorste lijk paar. 10. Opnieuw vaststelling veror dening op de heffing van opcenten op de gemeentefóndsbelasting 1937/1938. 11. Voor stel tot het verleenen van een extra cre diet voor schoeisel ten behoeve van onder steunde werkloozen. 12. Wijziging gemeen te-begrooting dienst 1936. ZOETERWOUDE Burgerwacht. In verband met de pro- paganda-bijeenkomst op 22 dezer zal een autobus vanaf het dorp te 6.30 en vanal den Schenkelweg te 7.15 vertrekken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9