A A M 1523 28ste Jaargang MAANDAG 21 DECEMBER 1936 No. 8604 Sfe- £eid6ehe(2oi!/Ya/ttt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toomitbetafmj: Voor Leiden 19 cent pel week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 0 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeeüngen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Een ideale vorm van feestvieren. Er zijn in den Haag vanwege de gemeen te tribunes opgericht en verhuurd voor het feest van het vorstelijk huwelijk op 7 Ja nuari. Van de mensohen, die geld uitgeven om een plaatsje op die tribunes te bemachtigen, mag worden verondersteld, dat ze dat geld afnemen van wat ze over hebben, van wat zij vrijelijk te hunner beschikking hebben. Men kan het zien van den koninklijken stoet hoe indrukwekkend dat ook moge zijn kwalijk beschouwen aLs een behoef te, welke men niet straffeloos onbevredigd kan laten! Dat geld dus, dat de gemeente heeft ont vangen, is (in de veronderstelling, dat er geen „stroppen" in zitten voor de tusschen- personen bij de verhuring!) gekomen uit zakken, waaruit het gehaald kan worden, en waaruit het misschien voor een gedeelte anders niet gehaald zou zijn. Dat geld rolt nu. Best! En dat is het ideale het gemeentebestuur van 's Gra- venhage laat het zóó rollen, dat het uit de zakken van de meer welgestelden rolt in de zakken van de behoeftigen. De ruim 70.000 gld., die het gemeentebestuur er mee heeft verdiend, besteedt het onmiddellijk voor liefdadige doeleinden. Ziet, dat is een ideale vorm van feest vieren. Zóó moeéten er in deze dagen méér uitgedacht zijnDe liefde, die vin dingrijk is, heeft echter niet véle zulke vormen uitgedacht. Men blameere daarom niet de vindingrijkheid van de lief de, maar trekke er liever een andere con clusie uit! Bij een feestviering moet altijd speciaal gedacht worden aan hen, die óók bij die feestviering betrokken zijn, doch om rede nen van persoonlijken aard er niet aan kunnen deelnemen, tenzij de andere feest vierenden hen ter hulp komen. Deze Christelijke gedachte is verwerke lijkt in die tribunes-verhuring door het Haagsche gemeentebestuur! V Anti-papisme De Vrijheidsbond heeft vergaderd over zijn program. En het is er, op die te Utrecht gehouden algemeene vergadering, zoo rumoerig aan toe gegaan rumoerig iij den Vrijheidsbond! dat het hoofdbe stuurslid mej. v. Dorp is weggeloopen en voor haar functie heeft bedankt! Tenslotte is het concept beginselpro gram, zooals het door den partijraad van den Vrijheidsbond was opgesteld, aangeno men met.... 89 tegen 85 stemmen. Geen groote eenstemmigheid! Waar er in den Vrijheidsbond blijkbaar bedroevend weinig eenstemmigheid bestaat omtrent het positieve, zijn er ook daar, die de kracht „kracht"! der partij gaan zoeken in het negatieve. En is er in ons vaderland dankbaarder ob ject voor een negatieve actie, die ten slotte lieden met verschillende opvattingen moet trekken dan het 't anti-papisme? Wij lezen in een der verslagen van be doelde vergadering: Een amendement, om in het urgen tie-programma op te nemen de afschaf fing van rijksbezoldiging van klooster lingen-onderwijzers, werd verworpen, hoewel verschillende sprekers onder in stemming der vergadering naar voren brachten, dat in ons land niet zoozeer gevaar voor een dictatuur van Moskou en Berlijn als voor een dictatuur van Rome bestaat. Wat 'n geestes-armoe spreekt er uit de mentaliteit van die „verschillende spre kers". Een dictatuur van Rome wat ver staan die menschen toch daaronder? En weten zij zelfs in dezen tijd niets beters te doen, dan een anti-papisme op te wekken, dat tenslotte allén leege ïersens zal kun nen bevredigen? De wereld in vogelvlucht Het blijft kwakkelen met den Spaan- schen burgeroorlog. Het is een smeulend vuur, dat plotseling kan uitschieten en veel rook ontwikkelt. Daardoor is het gevaar groot, dat het vuur ergens ondergronds voortkruipt en onverwacht oplaait waar men het niet vermoedt. Wij bedoelen, dat zich allerlei incidenter kunnen voordoen, welke de brandweer der non-interventie commissie te Londen plotseling voor een moeilijk probleem kunnen zetten. Zulk een incident is bijv. het geval met het Russi sche schip „Komsomol'dat door een krui ser der Spaansche nationalisten in brand is geschoten. Dergelijke incidenten kunnen gevaarlijk worden, vooral wanneer Rus land bijv. oorlogsschepen naar de Middel- landsche Zee zou gaan zenden om zijn koopvaardijvloot te beschermen. Dan kon den Italië en Duitschland ook wel eens een paar kruisers meer gaan sturen om toe zicht te houden en geen mensch kan voor spellen, wat uit dat toezicht kan voort komen. Het is evenwei nog niet zoover en het beste is, zich niet al te ongerust te maken, want in dezen aan conflicten en spanningen zoo rijken tijd beteekent een incident meer of minder niet zoo heel veel. Wat vroeger onvermijdelijk tot een oorlog geleid zou hebben, laat men thans rustig over z'n kant gaan. Duitschland stelt weliswaar een levendig belang in de Spaansche affaire, maar heeft het op het oogenblik te druk met zijn vier jarenplan om een oorlog te beginnen. Dat vierjarenplan wordt op de eerste plaats in dienst gesteld van de legerversterking, maar zoolang die uitrusting niet voldoende ge vorderd is, zal Hitier geen openlijk con flict riskeeren. Over de rede van Eden is men in Duitsch land niet erg te spreken en ook in Italië niet, maar die boosheid zal wel overgaan, want beide landen hebben Engeland teveel noodig. In China is de toestand nog allerminst opgehelderd. Ondanks alle verzekeringen is Tsjiang Kai Sjek nog altijd niet in vrij heid gesteld en begint men eraan te twijfelen of de verzekeringen, dat de maar schalk ongedeerd is, wel op waarheid be rusten. Een Chinees maakt zich om een leugentje om bestwil niet erg druk. De toestand van den Paus EEN INZINKING? De „Echo de Paris" publiceert het vol gende telegram: Volgens een bericht uit Rome aan de „Daily Telegraph" vertoonde de toestand van den Paus gisteren een in zinking en heeft hij het bewustzijn ver loren. Nadat de artsen consult hadden ge houden, werd de specialist senator dr. Pen de, bij het ziekbed geroepen. Er is geen bulletin gepubliceerd. Aardbeving in San Salvador SAN VINCENTE VERWOEST. Waarschijnlijk ruim 300 personen omgekomen. De Midden-Amerikaansche staat San Sal vador is Zaterdagavond door een aardschok geteisterd. Aanvankelijk meende men dat het vooral de gelijknamige hoofdstad van San Salvador was, welke het meest te lijden had gehad, doch later bleek, dat het de stad San Vincente was, die verwoest was. San Vincente ligt 24 mijl ten Oosten van San Salvador en is een stad van 27.000 inwoners. De stations van de Radio Corporation of America deelden Zondagavond mede, dat bij de verwoesting van San Vincente in San Salvador Zaterdagavond minstens 220 men schen om het leven zijn gekomen, terwijl het aantal gewonden enkele honderden be draagt. Nader wordt gemeld: Generaal Martinez, de president van de republiek San Salvador, is uit de hoofdstad vertrokken om persoonlijk de leiding te geven bij de reddingswerkzaamheden te San Vincente, welke stad door de aard beving te verwoest. In den loop van den namiddag werden nog nieuwe schokken waargenomen. Een vulkaan ligt in de nabijheid van San Vincente. Hij i§ nog steeds in werking- Er zouden reeds meer dan 300 dooden te betreuren zijn. Ook andere plaatsen geteisterd. De steden en dorpen Verapas, Guadelupe, Apastaquete, petitan, San Sebastian, San Vreugde-vuur ontstoken 't Is Zaterdag den geheelen dag nog feest in de Residentie geweest. Tegen vier uur Zaterdagmiddag zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard geve den naar het Juliana-monument op het plein, naar de stammoeder der Oranjes ge noemd, waar een vreugdevuur zou worden ontstoken. Dit monument is opgericht in 1909 ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana. Het Bruidspaar werd toegesproken door den voorzitter van het Bezuidenhout-comi- té ir. M. C. E. Bongaerts. Na het uitspreken zijner rede reikte ir. Bongaerts Prins Bernhard, die naar voren was getreden, een brandenden fakkel over, die bevestigd was aan een langen, met groen omwikkelden staaf, in het midden waarvan met rood-wit-blauw en oranje-lint een bouquet witte bloemen was bevestigd. Terwijl de muziek uit Valerius' Ge- denckklanck het oude „Wilt heden nu tre den" inzette, plofte de vlam in den licht bak boven het monument aan en verlichtte de hoog oplaaiende gloed de omgeving, die reeds in de schemering, van den vallenden avond was gehuld. Een luid gejubel klonk uit de menigte en met enkele woorden dankte Prins Bern hard den heer Bongaerts voor de uitgespro ken gelukwenschen. Nadat van de leden van het comité afscheid was genomen reed het Bruidspaar onder luide toejuichingen naar het Paleis terug. Voor het paleis Noordeinde was het in het begin van den avond een dusdanig ge drang, dat de politie genoorzaakt was, met behulp vhn touwen een afzetting te maken ter voorkoming van ongevallen. Dank zij dezen maatregel in het belang van de open bare orde zijn er voor zoover onze infor maties strekken geen ongelukken van eenig belang voorgekomen. Wel viel er af en toe iemand flauw of werd onder den voet geloopen, maar de eerste hulp kon steeds door plaatselijke behandeling het euvel herstellen. Deze afzetting was ook noodig om een 200-tal leden der vrouwelijke studentenver - eeniging uit Leiden door te laten voor het brengen van een serenade aan de Prinses, oud-lid dezer vereeniging. Deze hulde vond tegen half elf op het voorplein van het paleis plaats. Voorafge gaan door het Leidsch harmoniegezelschap „De Post" onder het spelen van de Lippe- Detmoldmarsch, marscheerden de leden van de V.V.S.L., die met autobussen uit Leiden waren gekomen, uit de Oranjestraat naar het paleis. Het Wilhelmus en het Lippesche volkslied werden gespeeld en de meisjes zongen het jonge paar, dat voor een der vensters van de linkervleugel verscheen, het „Io Vivat" en het clublied toe. Op het bordes ontvingen mr. J. C. Baron Baud, Kamerheer van de Prinses en jhr. ir. Roëll, 's Prinsen waarnemend secretaris, het bestuur der vereeniging bestaande uit de dames: De Broekert, praeses, S. J. Hiemstra, ab-actis, N. H. Schokking, quaestrix, J. B. Nauta Pieter, assessor I, M. N. Ekker, as sessor II. Deze dames hebben geruimen tijd ten paleize vertoefd en zijn door de Prinses en de Prins ontvangen. Het Leidsche Studentencorps nam we gens den corpsrouw, aangenomen in ver band met het overlijden van een der corps leden, geen deel aan de serenade. Hartelijk wuivend met haar fakkels ver trokken de meisjes tegen elven. Vroeger in den avond was er een sere nade gebracht door de Postfanafre, waarbij het Bruidsjaar ook voor een der ramen van het paleis was verschenen. Lorenzo en Peculna zouden eveneens ernstig geteisterd zijn. Te San Vincente zijn reeds 200 lijken uit het puin geborgen. De eerste vluchtelingen die in de 'hoofdstad zijn aangekomen, heb ben verklaard, dat San Vincente een ruïne is en dat nog slechts de groote toren over eind staat. De torenklok is om 9 uur 50, het oogenblik, waarop de eerste aardschok werd waargenomen, blijven stilstaan. UIT HET LEVEN DER ORANJE'S. Zaterdagavond Iiad in den Haagschen Ko ninklijken Schouwburg de première plaats van - het tooneelwerk „Uit het leven der Oranjes" van Ben van Eijsselstijn, onder de auspiciën van het Nationaal Jongeren Ver bond, door het Hofstad-Tooneel vertoond. De zaal was feestelijk versierd met vlag- gedoek van oranje-blanje-bleu in guirlan des. Verschillende autoriteiten woonden de voorstelling bij, van wie wij noemen de mi nisters Deckers en Slingenberg, den burge meester der residentie, den wethouder voor Kunstzaken, den gouverneur der residen ce, jhr. Röell, den chef van den generaien staf en vele gezanten. De voorstelling vond bij volle zaal een geestdriftige ontvangst. „IN HOLLAND STAAT EEN HUIS Het spel ter gelegenheid van het eerst daags te voltrekken vorstelijk huwelijk, „In Holland staat een huis", is te Rotterdam in den Grooten Schouwburg voor het eerst opgevoerd. Van Rotterdam is dan ook het initiatief uitgegaan en daar is de opdracht aan de Amsterdamsche Tooneelvereeniging gegeven. M. Nyhoff en Antoon van Duin kerken hebben het geschreven en Pyke Koch heeft de decors gemaakt. Het spel oogstte bij het talrijke publiek heel veel succes. DE KONINGIN IN DE KERK. Na den f eestelij ken onder trouwdag van het Vorstelijk Paar, welke de geheele Re sidentie tot laat in den avond in een vreug devolle stemming heeft gehouden, was het Zondag opvallend rustig aldus „De Cou rant". Wel bestond er groote belangstelling, vooral van buiten, voor het versierde Ko ninklijk Paleis en de feesttooi der binnen stad, maar het geheel had een kalm verloop. De honderden, die gisterochtend voor het Kon. Paleis aan het Noordeinde stonden, in de hoop H. M. de Koningin met het Jonge Paar ter kerke te zien uitrijden, mochten slechts het genoegen smaken het vertrek van Hare Majesteit te zien omstreeks tien uur. De Koningin begaf zich met klein gevolg per auto naar de Nieuwe Kerk aan het Spui, terwijl de Prins en de Prinses in het Paleis bleven, naar wij hoorden, omdat Z. D. H. zich nog wat in acht moet nemen in verband met een lichte verkoudheid, waar van hij nagenoeg geheel hersteld moet zijn. In de Nieuwe Kerk, welke geheel gevuld was, ging ds. A. K. Straatsma voor, nadat de voorganger geopend had met votum en zegegroet. Na de voorlezing der zaligspre- gingen antwoordde de gemeente met het zingen van Gez. 203 9. Ds. Straatsma las vervolgens Jes. 62 19 en koos als tekst voor zijn adventsprediking Jes. 62 1012. De predikant zeide het merkwaardig te vinden, dat, toen hij zich zette aan de voor bereiding van zijn predikatie, buiten de klokken begonnen te beieren, de vlaggen werden uitgestoken en de herauten de stad introkken om te melden, dat er een vorste lijk bruidsjaar in ons midden is. Wanneer men spr. gevraagd zou hebben naar zijn tekst, zou hij hebben geantwoord: „Ziet hoe het volk den weg van het Kon. Bruidspaar bereidt". De dienst werd besloten met het gemeen schappelijk zingen van Gez. 44 1 en de ze genbede. Na den dienst verzamelde de ge meente zich bij den kerkuitgang om het vertrek van H. M. de Koningin met Haar gevolg bij te wonen. Ook buiten de Nieuwe Kerk op het Spui hadden zich vele toe schouwers opgesteld om het vertrek van de Koningin te zien. Eei'biedig van alle zijden gegroet, reed Hare Majesteit naar het Kon. Paleis terug, waar eveneens een groo te menigte de aankomst van de Koningin gadesloeg. Prinses Juliana schenkt bruidsuikers. Prinses Juliana heeft hedenmorgen bij Raden Atjeng Siti, dochter van den Mang- koe Negoro, een zakje bruidsuikers laten bezorgen, gebonden met een oranje lint met bijvoeging van een kaartje van Prinses Juliana. Aanbieding van een zeekijker aan Prins Bernhard. Zaterdag j.l. heeft de commandant der marine te Willemsoord vice-admiraal T. L. Kruijs vergezeld van zijn adjudant luit. ter zee le klasse I. N. Reijniersen ten pa-, leize Noordeinde namens de Koninklijke Marine een zeekijker met inscriptie aan geboden aan Prins Bernhard ter gelegen heid van zijn intreding in het officiers corps der marine. Speciale gelukstelegrammen voor liet Koninklijk Huis. De gelegenheid tot verzending van spe ciale gelukstelegrammen, in verband met i het a.s. huwelijk van de Prinses, zal reeds Neem Domaniale 't is de beste N00RDEINDE34 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Spaansche nationalisten hebben een Rus sisch schip in den grond geboord. (2de blad). Zal het vier-jaren|ilan in Duitschland een godsvrede in den Kerkenstrijd met zich meebrengen? (2de blad). Edens rede in het Lagerhuis heeft een slechte ontvangst in Duitschland en Italië. (2de blad). Tsjiang Kai Sjek nog niet in vrijheid gesteld. De opstandige maarschalk stelt 6 eischen. (2de blad). De Midden-AmeriKaansche staat San Salvador door een aardbeving geteisterd. (Buitenl. Ber., 1ste blad). BINNENLAND. De feesten ter eere van het Vorstelijk Paar. (1ste blad). Teeltregeling voor de pluimveehouderij. (lste blad). Benoeming in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 4de blad). Bezoek van den Bisschop van Haarlem aan de Nijverheidsschool te Voorhout ter ge legenheid van het vertrek van Missiona rissen. (Kerkn., 4de blad). Wijziging in den tarwesteun. (lste blad). Vergadering van „Bloembollencultuur". (3de blad). Vier uitgewezen Duitschers keeren in Nederland terug, (lste blad). In De Krim is gisteravond een man met verbrijzelden schedel langs den weg ge vonden. Men weet niet of men te doen heeft met een misdaad of een ongeluk. (Gem. Ber., éde blad). De fraude te Gemert nogal aanzienlijk. (Gem. Ber.,, 4e blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Ir Hopster tot voorzitter der R. K. Federatie gekozen. In den I. V. C. B. wonnen gisteren Lisse en Blauw Zwart, S. J. C. speelde gelijk, V. V. L. ver loor. In den K. N. V. B. werden de lei ders Ajax, Feijenoord en P. S. V. geklopt; ook U. V. S. en Alphen verloren, A. S. C. speelde gelijk. Geen wedstrijd in In- dië; NederlandZwitserland op 7 Maart te Amsterdam. (2de blad). MOTORSPORT. De terreinkampioen schappen der K. N. M. V. Zuid-Holland. (2de blad). WATERSPORT: Jaarvergaderingen Ned. Roeibond en Kon. Verbonden Ned. Water sportver. (2de blad). ZWEMMEN: Successen der Ned. Zwem sters in Antwerpen. (2de blad). DEN HAAG - FEESTVERLICHTING met een DRIE TAX. f 2 00 per uur GARAGE DE GROOT - TEL 3300 op 2 Januari a.s. worden opengesteld. Deze telegrammen kan men dus aanbieden van 2 tot en met 6 Januari, terwijl de aflevering uitsluitend op 7 Januari plaats vindt. Indien de afzenders van deze telegram men tien cent extra betalen, ontvangen zij na 7 Januari een afschrift van het tele gram op eenzelfde speciale formulier als gebruikt wordt voor de aflevering aan het Koninklijk Huis.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1