U-S ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 RECHTZAKEN STAKING GELAST VAN VERSPREIDING VAN PAMFLET VAN BAKKERS- GEZELLENORGANISATIES. De president van de Haagsche Recht bank, mr. J. A. E. van Rhede, heeft vonnis gewezen in het kort geding, dat Zaterdag jj. behandeld is, betreffende den eisch van den bakker. J. A. B. te Rijswijk tot staking van de verspreiding eener circulaire, die was uitgegeven door de samenwerkende bakkersgezellen-organisaties. Deze circu laire bevatte eenige mededeelingen aan het publiek inzake de arbeidsvoorwaarden van het personeel van bedoelden bakker en om trent de kwaliteit van zijn brood, een en ander in verband met het feit, dat deze bakker zich niet heeft aangesloten bij de collectieve arbeidsovereenkomst, die te 's-Gravenhage tusschen de samenwerkende bakkers-patroonsbonden en gezellen-orga nisaties is gesloten. Voor den bakker, die zijn zaak door deze circulaire geschaad zag, trad op mr. R. A. Jansonius, voor de gezellen-organisaties imr. J. F. A. van der Heyden. In zijn vonnis overweegt de president van de rechtbank, dat de circulaire de strekking heeft, ongeoorloofde pressie op den bakker uit te oefenen om hem tot toe treding tot de CA..O. te dwingen, en dat verschillende beweringen der circuliaire, o.a. omtrent de kwaliteit van het verkochte brood, onjuist zijn gebleken en op grond van een verklaring van den Directeur van den Keuringsdienst van Waren als epn in sinuatie moeten worden geschouwd. De gedaagden worden derhalve veroor deeld, hun actie te staken, op straffe van betaling van 1000.aan eischer voor elke overtreding van dit verbod, terwijl eischer bovendien gemachtigd wordt verdere ver spreiding met behulp van den sterken arm te beletten en de gedaagden tevens worden veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. DRIE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE AMBTENAREN VOOR DE RECHTBANK. Twee Amsterdamsche gemeente-ambte naren hebben zich gisteren wegens fraude voor de Amsterdamsche Rechtbank te ver antwoorden gehad. Twee van elkaar onaf hankelijke gevallen van geknoei door amb tenaren ter gemeente-secretarie. Eerst behandelde de Rechtbank de zaak tegen den 32-jarigen adjunct-commies J. van M. Hem was ten laste gelegd, dat hij als ad junct-commies ter gemeente-secretarie, be last met de afdeeling openbare gezond heid en het zieken wezen, meer in het bij zonder met de administratieve behande ling en de inning van de gerechtelijke in te vorderen verplgeggelden, een bedrag van ƒ5080.64 heeft verduisterd. Na een uitvoerig verhoor van getuigen eischte het O. M. een gevangenisstraf van twee jaar. Mr. H. A. Diderich voerde verzachtende omstandigheden aan: de ruiterlijke beken tenis, de slechte controle, de bedoeling om alles aan te zuiveren. Pleiter drong met klem op een lagere straf, zoodat verdachte in staat zal zijn, in Augustus van het vol gende jaar zijn examen voor middelbaar staathuishoudkunde te doen. De 36-jarige D. J. F., adjunct-commies ter gemeente-secretarie, belast met de ad ministratie noodig voor het verleenen van de vergunning tot het oprichten van graf- steenen op de gemeentelijke begraafplaat sen, zou in totaal ongeveer 900 hebben verduisterd. Eisch: 11/2 jaar gevangenis straf. Mr. Rob. Kokosky drong aan op een voorwaardelijke straf of een straf, gelijk aan den tijd in voorlopige hechtenis doorgebracht, en verzocht verd.'s onmid dellijke invrijheidstelling. Dit verzoek werd afgewezen. Ten slotte stond nog een derde gemeente ambtenaar voor de rechtbank terecht: de portier van een gemeentelijk laboratorium. Deze man had zich niet aan het geld doch aan den alcohol van de gemeente vergre pen. Hij was portier van het gem. laborato rium voor organische scheikunde aan de Nieuwe Achtergracht. Op zekeren dag bij een controle bleek er 30 L. alcohol te weinig in de vaten te zijn. Aanvankelijk dacht men, dat er bij het óverschenken door de studenten gemorst was. De betrok kenen kregen een waarschuwing: voortaan Voorzichtiger schenken. Er werd voorzich tig geschonken, maar korten tijd later mis te men weer 30 L. Toen werd iederen dag gecontroleerd, het resultaat was, dat men per dag ongeveer een liter te kort kwam. De recherche werd gewaarschuwd en wel dra was de dader geknipt. De portier leg de een volledge bekentenis af: Het is een zwakke plek van me, maar ik lustte graag een borrel; toen ik nog goed verdiende kon ik ze zelf wel betalen. President: Maar dronk u dan een liter per dag? Verd.: Als 't noodig was, kon ik dat quantum wel op. De Officier van Jusitie requireerde we gens diefstal zeven maanden gevangenis straf. Vonnissen 30 December. EEN VOOR JODEN BELEEDIGEND PAMFLET. De Zutfensche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen den Win- terswijkschen koopman B. W. T., die al daar voor de Joden beleedigende pamflet ten had verspreid. Het vonnis luidde 50 gulden boete of 50 dagen hechtenis. De eisch was een maand gevangenisstraf. OPZETTELIJKE ONGEHOORZAAMHEID? Een huzaar die weigerde een in burger gekleed en officier te gehoorzamen en legitimatie vroeg. Het Hoog Militair Gerechtshof, gepresi deerd door mr. E. Jellinghaus, heeft gis terochtend in hooger beroep behandeld een zaak tegen den 21-jarigen gewonen dienst plichtigen huzaar G. L. H. van het 2e regi ment huzaren, gedetacheerd bij de rij school te Amersfoort, die door den krijgs raad te 's-Hertogenbosch is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens opzettelijke ongehoorzaamheid jegens een meerdere. Beklaagde werd op zekeren dag, toen hij nabij de Merwedebrug te Utrecht in een auto's aan te roepen, had overtreden, ge- renden eerste luitenant, die niet de mili taire uniform droeg, gelast, dien auto te verlaten, aan welk bevel H. voldeed. De luitenant, die vermoedde, dat beklaagde het verbod voor militairen, om onder weg auto's aan te roepen, had oevrtreden, ge lastte hem daarna om in de houding te gaan staan, waarop H. vroeg: Kunt u be wijzen, dat u mijn meerdere bent? Getuige in deze zaak was de eerste-lui- tenant van de genietroepen te Utrecht C. Schep. Mr. G. W. Bannier uit Den Haag stond beklaagde als raadsman terzijde. Mr. Jellinghaus ondervroeg den be klaagde naar de toedracht der zaak, waar op deze zeide, den auto niet te hebben aan geroepen, daar deze op de brug voor hem wachtte, omdat hij te voren een afspraak had gemaakt, dat hij op dat uur mee kon rijden tot Amersfoort. Op een vraag van den president ant woordde verdachte, dat hij zich den naam van den chauffeur niet kon herinneren. Toen hij in den auto plaats genomen had, werd de chauffeur door een burger aan gehouden, waarop de burger vroeg of H. gevraagd had te mogen meerijden. Het ant woord luidde kortweg: neen. Verdachte zeide, geen gevolg te hebben gegeven aan het bevel om zijn naam op te geven en dat hij vooraf had gevorderd, dat de man, die zich als luitenant voorstelde, zijn papieren zou toonen. De president merkte op, dat beklaagde volgens de militaire voorschriften had moe ten gehoorzamen. Er staat nergens, dat een meerdere zich tegenover een mindere eerst moet legitimeer en. Uit het verhoor van den getuige bleek, dat deze den indruk had dat beklaagde de auto wel heeft aangeroepen, want alvorens in te stappen had hij eenige discussie met den chauffeur en de inzittenden gehad. Ge tuige heeft zich onmiddellijk in zijn hoe danigheid bekend gemaakt, doch na de sommatie om in de houding te gaan staan is beklaagde met uitgespreide beenen blij ven staan. Getuige heeft de hulp van de politie ingeroepen om H. te arresteeren De advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Ver meulen, zeide, dat beklaagde aan de beve len had moeten gehoorzamen zonder ver der naar legitimatie te vragen. Uitdrukke lijk wees spr. er op dat de meening, dat ook de burgerpolitie bij aanhouding ver plicht is zich te legitimeeren door een pen ning te vertoonen, blijkens arrest van den Hoogen Raad niet steunt op de wet, al wordt om practische redenen aan een poli tiebeambte een zoodanige penning ver strekt. Beklaagde is in een jaar tijd zestien maal Humeur iiU puik! Humeurigheid, gevoel van orï» behagen, snelle vermoeidheid bij avondwerk, zij verdwijnen vaak spoorslags, wanneer de huisverlichting op modern peil wordt gebracht. Grijpt in, wanneer ontoereiken-. de verlichting Uw oogen in ge vaar brengt. Voor de kosten behoeft U hef niet te laten: bij de huidige stroomtarieven geeft een Philips'„Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalumen een heelen avond helder licht voor 1 a 2 ct. Vraagt bovendien Uw gratis exem plaar aan van ons werkje: „Van hef Wondere Zien". Het bevat even in teressante als gewichtige gegevensI PHILIPS' „BïAKLITA" krijgstuchtelijk gestraft en spr. achtte, ge zien den ernst van het gepleegde feit, het vonnis van den krijgsraad terecht gewe zen, zoodat hij bevestiging vroeg. Mr. Bannier geloofde niet dat er bij be klaagde opzet aanwezig was om de gege ven bevelen niet op te volgen en conclu deerde tot vrijspraak subs, het opleggen van een lichtere straf. Het Hof zal later uitspraak doen. GEMEENTERAAD VAN H1LLEGOM De Raad dezer gemeente hield een open bare vergadering. Voorzitter mr. D. F. Pont; aanwezig 14 leden; met kennisgeving wegens ziekte afwezig de heer Meskers. Onbewoonbaarverklaring van de wonin gen aan de Molenbuurt. De voorz. zegt, dat hij vorige week een resumé gegeven heeft der feiten. Ingekomen is een schrijven van den heer Van Dooren, dat deze bereid is de verbeteringen te doen aanbrengen als door B. en W. (de bouwverordening) ge vraagd. De heer Van Zanten gaf een ant woord, dat voor tweeërlei uitleg aanleiding geeft. B. en W. stellen nu voor, diens hui zen onbewoonbaar te verklaren, tenzij de eigenaar binnen 3 x 24 uur bericht geeft, dezelfde verbeteringen te doen aanbrengen als vereischt. Over dit punt wordt ongeveer 3 kwartier gediscussieerd, soms scherp. Ten slotte komt er een voorstel van den heer Loerakker, door meerdere leden gesteund, om het voorstel van B. en W. aan te houden tot de volgende vergadering, hetgeen wordt aangenomen met 113 st. Tegen de heeren Van Zanten, Weth. Vermeer en Kijne. De voorzitter betreurt de aanneming van dit voorstel. Vaststelling van de rekeningen van het gemeente over het jaar 1935. De voorzitter leest het desbetreffende rapport der Com missie voor, waaruit een zuinig beheer wordt geconstateerd. De rekeningen wor den voorloopig goedgekeurd. Ingelascht wordt een punt 4a. Dit betreft het sluiten van een nieuwe leening o.m. in zake afkoop vergoeding bizondere scholen. Besloten wordt een leening te sluiten van rond 160.000 voor den tijd van 30 jaar te gen 4 pet. rente en zeer waarschijnlijk a pari bjj de Bank voor NederL Gemeenten. Hierna komen de verschillende Begroo tingen voor het dienstjaar 1937 in behan deling. Nadat nog enkele opmerkingen door an dere heeren zijn gemaakt, beantwoordt de voorzitter de sprekers, waarna met de be grootingen wordt aangevangen. Die van het Burg. Armb. wordt zonder op- of aanmer kingen goedgekeurd. Bij de begrooting voor liet Gasbedrijf vraagt de heer Van Dam zoo mogelijk verlaging der tarieven voor de groote gezinnen. Weth. Vermeel- vreest, dat dit niet zal kunnen; de begrooting wordt met alg. st. vastgesteld. Bij de Begrooting voor Openbare Wer ken ziet de heer Pijnacker loondruk in het uitvoeren van werk in werkverschaffing; de voorz. zegt, dat het zonder werkverschaf fing niet kan, tenzij we het werk alleen doen. De heer Paase verklaart zich tegen 'n stripband; de heer Fijma ziet nog al eens een der gemeente-auto's na den arbeids tijd in andere gemeenten, hetgeen de voorz. zal onderzoeken. De heer Van Li erop in formeert naar de nieuwe bezuinigingsin stallatie der Centrale Verwarming. De voorz. getuigt, dat deze uitnemend functio neert. De heer Van Zanten vraagt naar de verbreeding van Loosterweg III. De voorz. zegt, dat de nieuwe brug er 8 M. breed zal worden en deze wegverbreeding van groot belang is. De begrooting wordt hier na met alg. st. vastgesteld. Bij de eigenlijke Gemeentebegrooting merkt de voorz. op, dat bij het geraamde tekort voor den dienst 1937 van 58.000 door Ged. Staten verlangd wordt, dat deze post verhoogd wordt met 40.484 als tekort van 1935. Bij volgn. 210 merkt de heer Spilker op, dat de gemeente-ontvanger op 1 Jan. a.s. 35 jaar in gemeentedienst is; zal dit feit heug lijk worden herdacht? De voorz. zegt, dat geen geschenken mogen worden gegeven; overigens zullen B. en W. een en ander verder overwegen. Bij volgn. 215 informeer de heer Van Lierop naar de bodekamer, die er aller droevigst uitziet. De voorz. zegt, dat deze wordt gerestaureerd. De heer Paase houdt een vrij lang betoog over Straatbelasting en over hetgeen de woonschepen moeten betalen. Hij bepleit daar licht en zoo mo gelijk aansluiting aan het gasbuizennet. De heer Van Lierop dringt aan, de woonsche pen niet in alle vaarten te doen liggen; de voorz. geeft toelichtingen. Verdere opmerkingen zijn van onderge schikt belang. Bij de rondvraag komt de heer Paase op de woonschuiten terug; hij begrijpt niet, dat die menschen alleen plichten hebben en geen rechten. De voorz. noodigt spr. uit, met voorstellen te komen; van B. en W. zijn deze niet te wachten. Hierna sluiting met een passend dank woord te 6 uur. AGENDA NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING, Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: .Huisvlijttentoonstelling van werkstukken vervaardigd door werkloo- zen. Geopend van 122 uur en 's avonds van 610 uur, in het Bondsgebouw, Steen- schuur 15. Maandag: Huisvlijttentoonstelling ge opend van 24 uur, 's avonds van 610 uur, Bondsgebouw. Maandag: Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van afd. Leiden en Om streken van 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Maandag: Cursus Kleermakers, 8 uur. Maandag: Dag. Bestuursvergadering. Tevens spreekuur van 89 uur. Dinsdag: Ledenvergadering Slagersge zellen, 8 uur. Dinsdag: Jaarvergadering Land- en Tuin- bouwarbeiders, 8 uur. Dinsdag: De Poedelaars (oefenavond), 8 uur. Woensdag: Ledenvergadering R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag: De Poedelaars A.T. O. G., competitie, 8 uur. N.B. Gedurende beide Kerstdagen Ls het Bondsgebouw gesloten. Opgaven voor deel name aan de Soc. Zondagmorgen worden ingewacht tot uiterlijk 30 December aan het Secretariaat. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen inschrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den maand des avonds te half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Beurtrooster: Zondag: C. Bilderbeek en C. v. d. Meel; Maandag: H. Brasker en Th. van Schaik; Dinsdag: G. Cambier en J. v. d. Steen; Vrijdag: H. Klein en F. van Hal; Zaterdag: G. Bot en A. Uphoff. Heden Zaterdag van 89 uur Bibliotheek Zondag: Viering 25-jarig bestaan der Tooneelclub „Adolf Kolping" te 8 uur in de St. Lode wij kskerk de H. Mis tot inten tie der leden met algemeene H. Commu nie, waarna in eigen huis gemeenschap pelijk ontbijt. De aspirant-leden worden verzocht deze H. Mis bij te wonen en te communiceeren. Van 12.302.30 uur bijeenkomst voor de leden. Van 12 uur Bibliotheek. Van 12 uur Zitting St. Joseph's Spaar kas; de spaarkas wordt waargenomen door de heeren O. Bik en H. Braakman. 't Avonds te 8.15 uur plechtige installa tie van nieuwe leden. Medewerking ver leenen: Muziekgezelschap „Frans Schweit zer" en de Tooneelclub „Adolf Kolping". Opening der zaal 8 uur. Maandag: Van 8 0010.15 uur bijeen komst voor de leden. 8.30 uur Kegelclub „D. K. S." Afd. Ge zellen. Aan de Pastorie spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses van 6.307.15. Tafeltennis wedstrijd tegen Lisse II. Dinsdag: Van 8.0010.15 uur Bijeen komst voor de leden. 8.30 uur Bijeenkomst Kolpings Lijfwacht 8.30 uur Repetitie Tooneelclub „Adolf Kolping." Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liederta fel „Sebastian Srhacffer". 8.30 uur Senioren vergadering van het District Leiden. Aan de Pastorie spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses van 6.307.15 uur. Donderdag is de zaal gesloten. Aan de Pastorie spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses van 6.307.15 uur. Vrijdag: Eerste Kerstdag: Sluiting der noveen voor het welslagen der retraite. 5.15 uur moeten alle Gezellen, die aan de retraite deelnemen aanwezig zijn, om per autobus te rijden naar het Retraite huis „St. Clemens Maria Hofbauer'" te Noord wij kerhout. De zaal is geopend van 12.302.30 uur en van 7.0010.15 uur. Zaterdag: Tweede Kerstdag: 26 Decem ber 1751 werd de H. Clemens Patroon der Retraiteclub, te Tasswits in Moravië ge boren. De zaal Is geopend van 12.302.30 uur en van 7.0010.15 uur. Mededeeling: Jaarboekjes ad 25 cents zijn verkrijgbaar bij den huismeester. KRUISVAART. Cohort: St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Zondag, 3.30 uur Missieclub Pater Da- 8.15 uur Aloysiusban. Maandag 7 uur Lodewijkban. Maandag: 8.30 uur Tarcisiusban. Dinsdag 8.30 uur Groepsbijeenkomst. Woensdag: 7.15 uur Don Boscoban. 7.15 uur Godfriedban. 5.00 uur Lodewijksban. Cohort: Aeterne Pater. Burcht: St. Antonius-Clubhuis. Zondag, 4 uur Ontspanning. 4.10 uur Aspirantenban I en II. 5 uur Afteekenen eischen. 7.45 uur Bijeenkomst jongens boven 15 jaar. Maandag: 7.30 uur Antonius-, Huber- tus- en Arnoldusban. Dinsdag, 7 uur: Zaagclub. Woensdag 7.30 uur Martinus, Servatius en Pascalisban. Cohort: St. Pancras. Burcht: Anna Paulownastraat. Zaterdag 7 uur Repetitie Minstreel3. Niet voor Adspiranten. 7 uur Repetitie Zwaarddansen Groep I. Maandag: 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. Dinsdag: 8.00 uur Vendel St. Joris. 8.00 uur Vendel St. Lodewijk. Woensdag: 8 uur Jorisvendel. 7 uur Repetitie Minstreels. Niet voor adspiranten. Zaterdag, 2e Kerstdag 7.30 uur. Kerst viering voor het geheele cohort. De gewone bijeenkomsten van Adelber- tus- en Norbertus-Vendel vervallen deze week in verband met het Kerstfeest. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag: De leden, die meehelpen aan de pondjesactie moeten er voor zorgen 1 uur aan het Graalhuis te zijn. Geen Muloclubs. 34 uur: gym. kleuters in de Ursula- steeg. 6 30 uur reidansen voor Mulomeisjes. 7.30 uur cadettenclub. 8.3010 uur contributiebetalen. Charitatieve tentoonstelling van 810 uur geopend. Zondag: 121 uur contributie betalen. Charitatieve tentoonstelling van 26 uur geopend. 5 uur zang. 9 uur reidansen. Maandag en de volgende dagen geen clubs. 7 uur H. Mis. Maandagavond verwachten we een groot aantal leden om het huis te helpen in orde maken. Dinsdagavond van 7.308.30 uur kaar- tenhalen voor sportuitvoering Zondag 27 Dec. 121 uur contributie betalen. 5 uur Zang. 4 uur repetitie reidansen. Maandag, 28 December 8 uur Modeshow. Alle deelneemsters en toeschouwsters worden om pl.m. 7.45 uur in huis verwacht. Dinsdag: 45 uur gym. kleuters St. Pe trusparochie. Dinsdag: 56 uur gym. kleuters Hee- rensingelschool. 6.30 uur reidanscursus. Dinsdag: 79 uur vrije clubs in hand werken en naaien. 8.009.45 uur Engelsch en huisvlijt voor gevorderden. 8 uur repetitie Juliana-avond. Woensdag: 23 uur kruiskinderen. 8 uur reidansen I en III, naaien en huis vlijt. Generale repetitie Juliana-avond in de Stadsgehoorzaal. Donderdag: Oudejaarsavond geen clubs. Vrijdag: Nieuwjaarsdag geen clubs. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe moet ik een gans berei den? Antwoord: 1 gans (815 pers.). 150 gr. boter. 10 groote zure appelen of 1 K.G. kastan jes. Zout. De panklaar gemaakte gans van binnen en van buiten wasschen en wanneer de gans heel groot is 1 uur voorkoken in water met zout. Kleinere vogels van binnen en van bui ten zout. De gans naar verkiezing vullen met ge pelde kastanjes (inkruisen en 15 min. in min water koken, daarna pellen) of ge schilde appelen. De gans onder dikwijls bedruipen in de boter en gaar braden in een gesloten pan 2 uur (indien hij een uur voorgekookt is, anders 3 uur). Af en toe omkeeren. De gans snijden en met de jus geven. De kastanjes of appelen worden erbij ge geven. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. LAND- EN TUINBOUW Denaturatievergoeding aardappelen Van bevoegde zijde vernemen wij, dat aan de aardappelrassen van den kleigrond, behoorende tot de z.g. rubriek a, waarvoor, indien de aardappelen aan de daartoe ge stelde eischen voldoen, met ingang van 1 Februari 1937 bij denaturatie een vergoe ding van 1.50 per 100 kg. wordt gegeven, is toegevoegd het ras West-Brabander. „N. R. Crt." Binnen 8 meter van straathoeken is stil aan met auto's en andere voertuigen te- genwoordig verboden! (m23

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16