De Spaansche burgeroorlog .Ruwe handen 'jfc? PUROL VRIJDAG 18 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 RUST AAN HET MADRILEENSCHE FRONT. Gisteren heerschte aan het Madrileensche front een volmaakte rust. De sterke druk dien de opstandelingen de laatste dagen hadden uitgeoefend in de sectoren Boadilla del Monte, Pozuela en Humera, heeft op gehouden. Door den tegenstand der regee- ringstroepen zijn de rechtschen er nog steeds niet in geslaagd zich op den weg tusschen Madrid en de Sierra Guadalajara te nestelen. Het schijnt, dat de activiteit gisteren ovei het geheele front beperkt is gebleven tot het wisselen van geweer schoten tusschen de loopgraven. Het jongste bombardement van Madrid. Bij het bombardement van de wijken Cuatro Caminos en Tetouan las Victorias zijn 63 personen gedood, terwijl de genees kundige dienst 263 gewonden heeft ver voerd. De gebombardeerde wijken bieden een troosteloos beeld van vernieling. De over levenden zoeken in de puinen om te trach ten nog iets van hun bezit te redden. Talrijke bewoners, die meenden in het open veld bij Tetouan een veiliger schuil plaats te vinden dan in hun huizen, wer den de eerste slachtoffers van het bom bardement. HET BEMIDDELINGSVOORSTEL. Door de Spaansche Regeering verworpen De Madrileensche bladen bespreken gis teravond, met uitzondering van de „Cla- ridad" het orgaan der U. G. T. en de com munistische „Mundo Obrero", het ant woord der regeering op het FranschEn- gelsche bemiddelingsvoorstel. Over het algemeen keuren zij de hou ding der regeering goed, die deze bemid deling van de hand wijst en slechts met voorbehoud de instelling eener controle aanvaardt. Het orgaan der C. N. T. brengt in herinnering, dat het onmogelijk is. de regeering van Burgos en die van Valen cia op één lijn te. stellen en verheft zich met kracht tegen het principe van den wapenstilstand. Het blad schrijft „In de zen oorlog, die ons land verwoest, is een wapenstilstand onmogelijk. Het is een oor log zonder pardon, een oorlog op leven en dood, die slechts een einde zal nemen, wanneer een der strijdende partijen vernie tigd zal zijn." De republikeinsche „Informaciones" ver zoekt de Europeesche regeeringen den toe stand met aandacht te bestudeeren en de zen niet te verergeren door het doen van voorstellen, welke ongegronde verwachtin gen wekken. „El Syndicalista", is van meening, dat het Spaansche volk bij monde van Largo Caballero zijn wensch deed begrijpen, ter wijl „Voz" schrijft, dat men in Europa moet weten, dat Spanje, dat den oorlog nidt heeft gewild, dezen niet vreest. SPAANSCHE REGEERING AANVAARDT WEL CONTROLE. In officieele kringen te Londen wordt bekend gemaakt, dat de te Valencia ge vestigde Spaansche regeering in principe het controleplan heeft aanvaard, dat haar door de Britsche regeering uit naam van de niet-inmengingscommissie is voorge legd. De Snaansche regeering behoudt zich overigens het recht voor dit plan te be spreken of zelfs te verwerpen na het te hebben bestudeerd. Voor het oogenblik gaat het slechts om een eenvoudige goed keuring van het beginsel. Generaal France heeft nog niet geantwoord. DE NIEUWE GENERALITEITSRAAD TE BARCELONA. Companys heeft gisteren de pers ont vangen en medegedeeld, dat de nieuwe generaliteitsraad is gereorganiseerd. Naar Companys zeide, is de nieuwe raad samen gesteld uit vertegenwoordigers van de ar beidersorganisaties dep meerderheid met steun van de landarbeiders en de repu blikeinsche linkerzijde, die de „kleine bourgeoisie" vertegenwoordigt. Ook de so cialistische partij zal vertegenwoordigd zijn. RAPPORT VAN ZES BRITSCHE PARLEMENTSLEDEN. Inzake humaner kri.igsmiddelen en schendingen niet-inmengings- overeenkomsrt. Gisteren is te Londen het rapport ge publiceerd, dat is opgesteld door zes Brit sche parlementsleden, die de vorige maand een bezoek aan Spanje hebben gebracht, om er de middelen te bestudeeren tot hu maniseering van den burgeroorlog en eventueele schendingen der niet-inmen- gingsovereenkomst te constateeren. Na er eerst allereerst aan te hebben herinnerd, dat de missie op geen enkele wijze de bedoeling had, de Britsche regee ring te vertegenwoordigen, constateert hel document met name, dat voor het geheele door de regeering gecontroleerde gebied verschillende elementen vereenigd zijn door hun gemeenschappelijken haat jegens het fascisme. In het document worden de effectieven van het leger van Franco vóór Madrid ge schat op 20.000 a 25.000 man. De regeering kan daartegenover stellen 80.000 a 203.000 man. Terwijl Franco reeds van het begin af de beschikking had over Italiaansche en Duit- sche vliegtuigen, kan de regeering zich pas sedert kort tanks en vliegtuigen ver- BUITENLAND VOLKENBOND. DE COMMISSIE VOOR DE VOLKENBONDSHERZIENING. De commissie voor de Volkenbondsherzie ning heeft het eerste deel van haar werk zaamheden beëindigd. De commissie heeft de te berde gebrachte problemen verdeeld over 11 rapporteurs, die onderling contact houden. De rapporteurs hebben het Volken bondssecretariaat verzocht de kwestie te bestudeeren van afscheiding van het Hand vest van de vredesverdragen. Voorts be vestigde de commissie het beginsel van col lectieve veiligheid. DUITSLAND. MODERN-HEIDENSCHE BLADEN. Zien hun oplage belangrijk stijgen. Het „Berliner Kirchenblatt" publiceert een statistiek, waaruit duidelijk blijkt dat de nieuwheidensche bladen m Duitschland hun oplage in den laatsten tijd belangrijk zien stijgen. De juiste cijfers zijn daarvan precies bekend omdat ieder blad dat adver tenties opneemt, verplicht is het gecontro leerde oplagecijfer in ieder nummer te ver melden, waarbij tevens afgedrukt moet worden de namen der redacteurs die voor den inhoud van de verschillende rubrieken verantwoordelijk zijn. Het blad van generaal Ludendorf „Am heiligen Quell Deutscher Kraft" zag het aantal abonné's stijgen van 34.000 tot 72.000. Het weekblad „Durchbruch" steeg van 2500 tot 16.888 exemplaren. Het beruchte blad van Julius Streicher heeft een oplage van 486.000 exemplaren, het Schwarze Korps 337.825. De S.A. Mann heeft bijna een half millioen abonné's. Wijzigingen bij de groote dagbladen. Binnenkort zullen bij de redacties van verscheidene groote Duitsche dagbladen belangrijke wijzigingen plaats vinden. De geruchten, volgens welke de nieuwe pers wet in Januari zal worden afgekondigd, worden bevestigd. Deze wet zou eischen, dat de hoofdredacteuren der Duitsche dag bladen lid zijn van de nationaal-socialisti sche party. Volgens andere geruchten zou een fusie tot stand komen tusschen de „Deutsche Allgemeine Zeitung" en het „Berliner Tageblatt", terwijl de „Frankfurter Zei tung", die tot dusverre een zekere zelf standigheid had kunnen bewaren, officieel orgaan der nationaal-socialistische partij zou worden. FRANKRIJK. TELEGRAM VAN BLUM INZAKE DE STAKINGEN. Minister-president Leon Blum, heeft gis teravond telegrammen gezonden aan den prefect van het departement du Nord in zake de staking in de metaal-industrie en aan den prefect van het departement Meurthe et Moselle inzake de stakingen te Pompey. Deze telegrammen luidden: „In de huidige zitting was de senaat een stemming van oordeel, dat het gewenscht is, dat de conflicten in de metaal-industrie in de departementen du Nord en Meurthe et Moselle geregeld worden overeen komstig de interventie van senator Mahieu, die wees op de gevolgen van de staking voor de -nationale verdediging. De i regeering is van gelijke meening. Ik heb i onmiddellijk den bond van metaal-arbei- j ders bijeengeroepen en heb de volgende j maatregelen voorgesteld tot regeling van het conflict en ik draag u hierbij op deze aan de werkgevers voor te leggen. Ie. Het werk zal onmiddellijk en geheel worden hervat door alle arbeiders die aan het werk waren toen het conflict uitbrak, afgezien van de noodzakelijkheid tpt ver traging door technische oorzaken. 2e. Alle conflicten zullen tot eerste ar bitrage worden voorgelegd aan den voor zitter van het hof van cassatie, die formeel opdracht heeft tot het regelen van de ge schillen zonder uitzondering. 3e. Vanaf Zaterdag a-s. zal zooveel moge lijk gepoogd worden om de normale en noodzakelijk productie te herstellen. 4e. Zaterdag zal de studie van de dos siers door den arbiter worden begonnen. Ik reken op p om aan te dringen bij werkgevers en werknemers, dat deze op schaffen, welke naar men zegt uit Rusland afkomstig zyn. Men schat het aantal burgers en militai ren, die te Madrid worden gevangen gehou den op 14.000. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron zouden duizenden verdachte perso nen gedood zijn. Op 1 December was bijna een derde der huizen te Madrid door het bombardemenl verwoest. Dit bombardement heeft vooral de arbeiderswijken gegolden. Kort voor hun vertrek hebben de Brit sche volksvertegenwoordigers het „vrij duidelijke" bewijs gekregen, dat met gif gassen gevulde bommen worden gebruikt Het document vermeldt vervolgens, da' reeds 50.000 Spaansche kinderen in Frank rijk een toevlucht hebben gevonden en hel voegt daaraan toe: „Wij zouden dat ook kunnen doen." Het rapport besluit met de conclusie, dal het noodig is een poging te doen Madrid te evacueeren. lossing morgen, Vrijdag, wordt aanvaard, geleid door vaderlandslievende gevoelens, welke deze interventie hebben ingegeven". genezen vlug met ^*®SS®®^l)oos30-60ct Bij Apoth.en Drogisten ENGELAND. DE BRITSCH-ITALLAANSCHE ONDERHANDELINGEN. In Engelsche diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat de formule voor de „uitwis seling van verzekeringen" tusschen Enge land en Italië" ten aanzien van de beider- zijdsche belangen in de Middellandsche Zee reeds vaststaat. Een officieel accoord, aldus zegt men hier, kan nog niet gesloten wor den, omdat de beide regeeringen tevoren den nieuwen status der Britsche legatie te Addis-Abeba wenschen te omschrijven. Men zou bovendien te Londen de zekerheid willen hebben, dat zich tusschen beide lan den geen moeilijkheden zullen voordoen naar aanleiding van den strijd in Spanje. Men gelooft dat de Italiaansche regeering ieder initiatief zal vermijden, dat haar be trekkingen tot Engeland in gevaar zou kunnen brengen. AFRIKA. RAS IMROE GEEFT ZICH OVER. Uit het Westen van Abessinië wordt ge meld, dat ras Imroe zich met al zijn krij gers aan de Italiaansche colonne van Malta heeft overgegeven na twee veldslagen van korten duur. De overgave van ras Imroe wordt in Italiaansche kringen als zeer be langrijk beschouwd, omdat de troepen van dezen aanvoerder de laatste overblijfselen van het Abessijnsche leger in het Westen waren, naar men zegt. De troepen van ras Imroe waren op militairen leest geschoeid en voorzien van moderne wapens. Ver scheidene duizenden geweren en ettelijke machinegeweren zijn ingeleverd. Intusschen heeft een colonne Sjoeloel by Harrar bezet. CHINA. TSJANG SJOE LIANG VERZOEKT MILITAIRE OPERATIES TE STAKEN. Uit goede bron verluidt, dat Tsjang Sjoe Liang den minister van oorlog Ho Ying Tsjin een telegram gezonden heeft, waar in hij hem verzoekt de militaire opex*atits te staken en Sianfoe niet te bombardeeren. Intusschen worden de troepenbewegin gen ten behoeve van de omsingeling van Sianfoe voortgezet. De directe belangstelling is geconcen treerd op de missie van generaal Tsjang Ting Wen, die vandaag te Nanking ver wacht wordt, voor onderhandelingen. Uit Chineesche bron komen bercihten over een snellen opmarsch van de Nan- kingtroepen in de richting van Sianfoe. Zeer omvangrijke afdeelingen Nanking- troepen hebben de streek Toeng Kwan be zet aan de grens van Sjensi en Sjansi. Tegenover den correspondent van Ha- vas heeft een Chineesche militaire per soonlijkheid verklaard, dat de troepen van Tsjang Sjoe Liang minder sterk zijn, naar uitrusting en materiaal gemeten, dan de centrale troepen, maar dat het tooneel der operaties ver af ligt van Nanking en het gebied van Sianfoe bergachtig is en ge makkelijk te verdedigen, terwijl voorts de samenwerking van de roode legers een on bekend element vormen ten gunste van Tsjang Sjoe Liang. De roode troepen, die gestationneerd waren in het Westen van Sjensi, zouden oprukken in de richting van Sianfoe met het doel deel te nemen aan den strijd. De politieke raad van Hopei en Tsjahar heeft tijdens een buitengewone zitting de volgende besluiten genomen: le. de Chi- neesch-Japansche samenwerking op econo misch gebied voort te zetten; 2e. voor het oogenblik de neutraliteit te handhaven in het conflict tusschen Nanking en Tsjang Sjoe Liang en 3e. het communisme te on derdrukken. Tsjang Kal Sjek nog ongedeerd. De Chineesche ambassade te Berlijn heeft bericht ontvangen uit China, dat de Australiër Donald Donderdag voor den tweeden keer aan de Chineesche regeering te Nanking heeft gemeld, dat maarschalk Tsjang Kai Spek zich gezond en wel te Sianfoe bevindt. De sterkte van de Nanking-troepen rond Sianfoe bedraagt thans 17 divisies met 200 bohbardements- en jachtvliegtuigen. Tsjang Kai Sjek in vrijheid? Te Nanking is eenige opwinding ont staan bij het ontvangen van het bericht, dat het particuliere vliegtuig van Tsjang Sjoe Liang uit Sianfoe vertrokken is naar Tai Yoean Foe, waar het inmiddels is ge land. Tai Yoean Foe is de hoofdstad van Sjansi, dat naast Sjensi ligt. In het vlieg tuig zaten vijf personen, wier identiteit niet bekend is. Men spreekt echter druk over de mogelijkheid, dat Tsjang Kai Sjek een der inzittenden zou kunnen zijn. Voorts wordt bekend, dat Tsjang Kai Sjek nog steeds ongedeerd is. De gouver neur van Sjansi, Yen Si Sjan, is trouw aan Nanking. Donald blijft bij Tsjang Kai Sjek. De chef van den inlichtingendienst Wai Tsjiau Poe heeft aan het agentschap Domei verklaard, dat Donald in Sianfoe bleef om Tsjang Kai Sjek gezelschap te houden. BUITENLANDSCHE BERIOHTEk ONTPLOFFING IN BRITSCH-INDISCHE MIJN. Men vreest, dat 150 personen zijn omgekomen. De Europeesche bedrijfsleider en onge veer 150 inboorlingen zyn, naar men ge looft, om het leven gekomen bij een mijn- gasontploffing, welke zich voordeed bij Asansol. (Asansol is een stad van 26.000 inwoners in Bengalen). ONTPLOFFING IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Naby Moraska Aslava in Tsjecho-Slo- wakije heeft in een chemische fabriek een ontploffing plaats gehad, waardoor twee arbeiders om het leven zijn gekomen. COULANTE GEVANGENBEWAARDER VEROORDEELD. Het gerechtshof te Pilsen (Tsjecho-Slo- wakije) heeft een voormalig gevangenbe waarder tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Deze gevangenbewaarder had gevangenen met wier bewaking hij belast was, herhaaldelijk vrijgelaten en met hen de buit van hun strooptochten gedeeld. Hij was aldus medeplichtig geworden aan 700 diefstallen, 14 pogingen tot moord en een doodslag. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Overzicht. Bloemkool kunnen we thans uitschakelen. Een heel enkel klein partijtje ziet men soms nog aangevoerd, 't Is van geen beteekenis meer. Daarente gen neemt de aanvoer van sommige win- terproducten als uien, koolsoorten en an dijvie toe. Vooral van andijvie komt flink wat. Vorige week lokte de prijs zeer aan. Er is tot zelfs 64 ct. per kist van 6 K.G. be steed. Begin dezer week was dit wel even anders geworden, alhoewel de prijs niet slecht was. Er werd nog van 17 tot 35 ct. per kist betaald. Waschpeen was de laat ste week ook iets beter. Het ging langzaam met 5 ct. tegelijk naar boven. De noteering was thans van 35 tot 60 ct. per kist van 20 K.G. Uien brachten van 1.60 tot f 2.10 per 100 K.G. op. De minimumprijs voor knolselderie, f 2.wordt maar bij hooge uitzondering overschreden. Een enkel par tijtje brengt tot f 2.30 per 100 stuks op. En bospeen gaat graag weg voor 5.10 tot 9.70 per 100 bos. Het is nog bospeen van den kouden grond. De aanvoer kan dus niet groot zijn. Prei ging voor f 1.40 tot f 1.90 per 100 bos; ook al niet erg veel dus. Groe ne kool was even beter gevraagd en de prijs wees dit uit; de noteering was per 100 van 1.70 tot f 2.50. Kroten iets beter gevraagd, brachten van f 0.30 tot f 0.40 per kist van 20 K.G. op. Met roode en gele kool nog even slecht. Er zijn ook geen be tere vooruitzichten. Voor gele kool werd van 1.00 tot 1.20 per 100 K.G. betaald. Roode kool ging voor f 1.00 tot f 1.50. De omzet aan de veiling over 1936 heeft die van 1935 reeds overschreden. En er komen voor 31 Dec. nc enkele veilingen. Het kon dus nog slechter. LISSE. Hanze. De R.K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" hield gisteravond in het café restaurant „De Nachtegaal" onder voorzitterschap van den heer C. W. Barn- hoorn haar vergadering. Het slechte weer was misschien oorzaak, dat de opkomst niet grooter was. Na opening met den Christelijken groet en een bijzonder woord van welkom aan den Geestelijk Adviseur, Kapelaan J. B. Schotten, welke deze avond als onderwerp zal behandelen „Kan een Katholiek N.S.B.'er zijn" werden de notulen gelezen en vastgesteld. Hierna verkreeg de Eerw. Adviseur di rect het woord om zijn onderwerp in te leiden. Z.eerw. begon met te zeggen, dat het te behandelen onderwerp niet zoo gemakkelijk is als het vorige. Dat een Katholiek geen N.S.B.'er kan zijn is ons klaar en duidelijk geworden uit het bekende Bisschoppelijke vastenmande- ment. Het Kerkelijk gezag onthoudt zich van bemoeiing met politieke partijen. Iets anders is het, als een politieke party zich aandient als algemeene wereldbeschouwing en deze zich gaat bemoeien met kerkelijke aangelegenheden. Dan kan zoo'n wereld beschouwing een gevaar voor de Kerk mee brengen. De Kerk staat naast de Staat, om dat deze er is om de menschen hun eeuwig doel te doen bereikt, terwijl de Staat er is om de menschen hun ir aatschappelijk doel te doen bereiken. De Staat heeft dus niet het recht, op Kerkelijk terrein in te grijpen, onder welk terrein ook vallen de vrije katholieke pers, de confessioneele school, de opvoeding der jeugd in christe lijken geest enz. Meer in den breede weid de Z.eerw. uit wat de rechtsmacht is der Kerk. Krachtens deze rechtsmacht hebben de Bisschoppen het lidmaatschap van Socia listische en Communistische organisaties verboden. De Kerk is tegen de totale staat, omdat deze ingrijpt in de Kerkelijke aangelegen heden. Op de gematigdheid der hoofdlei ders mogen we niet bouwen, omdat ze geen waarborg geven voor de behartiging der Katholieke belangen. Deze behartiging is alleen gewaarborgd bij een doorvoering van Quadragesimo Anno, bij een sterke Katho lieke eenheid. Aan de hand van het boek van Marchant toonde spreker aan de valschheid van het alternatief, dat we hebben te keeren tus schen twee wereldbeschouwingen n.l. het Nationaal-Socialisme of het Communisme. Een dankbaar applaus volgde op deze leerzame lezing. De voorzitter dankte Z.eerw. voor zyn duidelijke uiteenzetting en hij hoopte, dat een volgende maal het gehoor grooter zoude zijn. Een tweetal nieuwe leden werden toe gelaten en zullen op een volgende vergade ring worden geïnstalleerd. De voorzitter deelde voorts mede, dat twee leden zijn toe gewezen en zitting hebben genomen in het Nationaal Oranjecomité ter plaatse en wel de heeren Randsdorp en Vos. Op een vraag van een der leden of voor den Middenstand in de huwelijksweek van den Prinses al een algeheele sluitingsdag is vastgesteld werd ontkennend beantwoord. Na rondvraag sluiting. Ondertrouw Vorstelijk Bruidspaar. Zaterdagmiddag om 3.30 uur zal door het Oranjecomité in het plantsoen op het Vier kant de Nederlandsche driekleur worden geheschen, ten teeken, dat de groote na tionale gebeurtenis van het huwelijk onzer Kroonprinses aanstaande is. De leden van den Gemeenteraad, van het Eerarcomité en van het Oranjecomité begeven zich na ten Gemeentehuize bijeen te zijn geko men om 3.30 uur naar het plantsoen op het Vierkant Onmiddellijk daarna zal de burgemeester het woord voeren. Terwijl de muziek het Wilhelmus speelt, hijscht het jongste lid van het Oranjecomité de vlag. Na afloop daarvan wordt een korte muzikale rondwandeling gemaakt door het dorp. Het Oranjecomité doet een beroep op de ingezetenen, om, op den eersten dag van den Bruidstijd door het uitsteken van de vlag blijk te geven van het medeleven der Lissesche bevolking met het Prinselijk paar. Personalia. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben tot tijdelijk stoker bij het Gemeentelijk Gasbedrijf benoemd den heer J. Kaak Czn., wonende alhier. Diefstal. Gisternacht zijn uit de „Keet" staande op het terrein van het bouwwerk van de 37 arbeiderswoningen aan den „En gel" 50 K.G. lood ontvreemd. De politie tracht de dader(s) op te sporen. Geboren: Hendrikus Leonardus z. van H. Meeuwissen en J. van Gerven. Ondertrouwd: Ludovicus Leonardus Bischops, 23 j., te Sassenheim, en Alida Maria Berbee 22 j. Getrouwd: A. J. Wassenaar te Noord- wijk, en C. C. van Stein. Gevestigd: Th. Ph. Warmerdam uit Zeist W. A. Nicolaas uit Nieuwveen F. A. Kroon en echtg. uit Haarlemmer meer H. J. Koek en gezin uit Hillegom C. M. Kiebert uit Noordwijk. Vertrokken: M. M. Tijssen naar Wassenaar H. J. A. van Oers naar Ol den zaal J. Langeveld naar Noordwijk C. E. Faas geb. v. d. Stelt en gezin naar Sassenheim A. J. Verhoef naar Sassen heim H. F. de Looij naar Alphen aan den Rijn W. E. Markenstein naar Heem stede B. van der Plas naar Hillegom. LEIMUIDEN. Ingekomen: C. M. de Jeu, Dorps- j straat No. 305, van Eindhoven; Wed. J. J. van der Wal, Nieuwe weg No: 203, van Aalsmeer; G. Dijkstra, Dorpsstraat No. 307, van Haarlem. Overleden: G. Verburg, oud 67 jaar, weduwnaar van C. J. H. Verburg. NOORDiyiJKERHOUT. Speldjesdag. A.s. Zondag wordt een speldjesdag gehouden ten bate van het Nationaal Comité voor Bijzondere Nooden. Gezien het mooie doel wordt verwacht, dat de dames die de speldjes te koop aan bieden, niet tevergeefs een beroep op de milddadigheid van de ingezetenen zullen doen. Ontspanningslokaal. Het ontspannings lokaal voor de werkloozen aan de School straat is wederom geopend zoodat thans drie dergelijke lokalen t.w. in de groote zaal van café de Zwaan aan de Dorps straat, de vroegere naaischool aan de Schoolschraat en in de Zilkt voor de werk loozen disponibel zijn. ZILK. Schaken. De schaakclub „Pion" alhier speelde in het Bondsgebouw te Haarlem haar 4de competitiewedstrijd tegen Haar lem II en verloor met niet minder dan 82. De heeren J. v. Elk en R. Bakker wisten hun collega's te kloppen. RIJNSBURG. Tuinbouw. Er is in den groentenhan- del ook deze week geen enkele verbetering ingetreden en er is voor de naaste toe komst ook nog geen verbetering in zicht. Het gaat met alle producten vrij slecht. Koolsoorten, vooral gele kool, blijven voor een groot deel onverkocht en wat een kooper vindt kan niet meer dan ƒ1.tot 1.10 per 100 K.G. opbrengen. En roode kool is niet gevraagd. Een prijs van 1. tot hoogstens 1.50 per 100 K.G. is ver liesgevend. Zoo ook uien; voor de prijs van heden 1.70 tot f 2.00 per 100 K.G. kan de molen niet blijven draaien. Kroten die 1.50 tot 1.90 per 100 K.G. opbrengen en waschpeen van 1.75 tot f 2.75 per 100 K.G. voeren op den langen duur de tuin der naar den ondergang. Er is geen enkel buitenkansje, die het verlies op bepaalde producten goed kan maken. Prei van 1.30 tot 1.70 per 100 bos en knolselderie van 2.tot 2.40 geven geen winst. Het is dus een prijsraadsel, waarvan een tuinder blijft bestaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6