NIEUWJAARS ADVERTENTIËN NIEUWJAARSWENSCH WOENSDAG 16 DECEMBER 15)36 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Berichten reeds geplaatst in een gedeelte inzer vorige oplage. LEIDEN. CEMEENTERAAD. Levering gas en electriciteit aan Voorschoten. Burgemeester en Wethouders van Voor schoten, in welke gemeente, evenals elders, sedert 1934 een vermindering van het gas verbruik valt waar te nemen, hebben het voornemen door een tariefsverlaging te trachten het verloren debiet terug te win nen. In verband hiermede zijn door hen onderhandelingen gevoerd met de Directie van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eelectricitèit alhier om ook te geraken tot een verlaging van den prijs, waartegen Voorschoten het gras en gros van Leiden betrekt. Aangezien het mede in het belang van Leiden is, dat de daling van het gas verbruik te Voorschoten tot staan komt en zoo mogelijk plaats maakt voor een stij ging van dat verbruik, is de Directie tot medewerking bereid geweest en is ten slot te overeenstemming verkregen op dezen grondslag, dat voortaan ook voor de eerste 550.000 M.3 per kalenderjaar de prijs 3 ct. per M.3 zal bedragen. Voorts heeft de Directie er in toege stemd, om, althans zoo lang dit naar het oordeel van Leiden in verband met den omvang van het gasverbruik te Voorscho ten mogelijk is, aan die gemeente onthef fing te verleenen van haar verplichting om een of meer gashouders te hebben van zoodanige capaciteit, dat ten minste 60 pet. van het maximaal-etmaalverbruik daarin kan worden geborgen. Daarnaast heeft zij er in bewilligd, dat, wanneer Voorscho ten tot vergrooting van zyn gasberging overgaat, 8 pet. van de daaraan verbon den kosten, tot een maximum van 1200. per jaar, in mindering zal worfden ge bracht op het door Voorschoten aan Lei den verschuldigde vaste bedrag per jaar van 10.800. Hiertegenover heeft het gemeentebe stuur van Voorschoten zich bereid ver klaard den duur der overeenkomst met 9 jaren te verlengen. Bij het hierbovenbedoelde overleg zijn te vens onderhandelingen gevoerd over een wijziging van de met Voorschoten gesloten stroomleveringsovereenkomst. Ook deze onderhandelingen hebben tot overeenstem ming geleid en wel op dezen grondslag, "dat, tegenover de verlenging van den duur van deze overeenkomst met 9 jaren, de prijs per K. W. van het maximaal in een ka lenderjaar opgetreden vermogen en de prijs per verbruikte K.W.U. worden ver laagd. Verbetering Stadhouderslaan. Naar aanleiding van het in de Raadsver gadering van 7 September 1936 om prae- advies in handen van B. en W. gestelde adres van een achttal bewoners van de Stadhouderslaan, in zake verbetering en verbreeding van deze laan en verlaging van de Jan van Goyenbrug, deelen B. en W. het volgende mede. Een verbetering van de Stadhouderslaan komt ook B. en W. zeer wenschelijk voor. Deze zal in groote trekken hierin kunnen bestaan, dat de boomen in het mid den van de laan worden gerooid, de beide rijbanen worden verbreed en de midden- strpoken van gazons en een eenvoudige be planting worden voorzien, terwijl het in het voornemen ligt in de trottoir een nieu we boombeplanting van een klein-kronige boomsoort aan te brengen. Overeenkomstig het advies van de Com missie van Fabricage zullen B. en W. den Directeur der Gemeentewerken opdracht geven deze werkzaamheden in 1937 uit te voeren ten laste van de voor gewoon onder houd van straten en plantsoenen op de be- grooting van dat dienstjaar uit te trekken gelden. Verlaging van de Jan van Goyenbrug achten B. en W. niet van zoodanig belang, dat de daaraan verbonden kosten, welke globaal worden geraamd op 1500.—, on der de huidige omstandigheden gerecht vaardigd zouden zijn. In verband met het bovenstaande geven B en W. in overweging voorshands niet in te gaan op het verzoek tot verlaging van de Jan van Goyenbx*ug en het verzoek van de bewoners van de Stadhouderslaan ver der als afgedaan te beschouwen. Tarief warmwaterapparaten. Het tarief voor warmwaterapparaten stuit bij een deel van de verbruikers op bezwaren; die bezwaren komen in hoofd zaak hierop neer, dat het bij dit tarief, waarbij een vast bedrag per maand ver schuldigd is, niet mogelijk is op de kosten voor heet water te bezuinigen op dagen, dat men afwezig is en derhalve van de installatie geen gebruik maakt. Het ge volg daarvan is geweest, dat in den loop der laatste jaren het aantal geplaatste toe stellen geleidelijk van 1048 tot 667 stuks is teruggeloopen. Teneinde nu aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen en te trachten de in de magazijnen opgelegde toestellen weder productief te maken, geven Commissaris sen der Lichtfabrieken in overweging, dat, naast het geldende tarief (abonnementsta rief), hetwelk voor een gedeelte van de verbruikers zyn waarde behoudt, een nieuw tarief (huurtarief) wordt opgenomen, waarbij de kosten van het electriciteits- verbruik niet in de huur van de installatie zijn begrepen; de huur van de installatie kan dan uiteraard op een lager bedrag worden gesteld 1.f 1.20, 2.en 2.50 per maand voor toestellen van resp. 30. 50, 120 en 200 Liter), terwijl de prijs van den verbruikten stroom zal worden berekend naar het verwarmingstarief ge durende de nachturen (2 cent per een heid). Het toestel zal alleen kunnen wor den ingeschakeld gedurende de nachturen (d.i. van 11 uur n.m., tot 7 uur v.m., mid delbare zonnetijd) en desgewenscht ook van 12 uur middag tot 2 uur n.m., welke uren dan met nachturen worden gelijk ge steld. Het stroomverbruik wordt over een afzonderlijken meter gemeten, waarvan de huur in die van de installatie is begrepen. Aannemende, dat 20 pet. van degenen, die thans een heetwatertoestel hebben, naar het nieuwe tarief zal overgaan en mede aannemende, dat een even groot aan tal nieuwe verbruikers door dit tarief wordt aangetrokken, zal het jaarlij ksche verlies op de huidige exploitatie ad f 6336 tot ƒ2662 kunnen worden beperkt," terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit tarief een zoodanige aantrekkingskracht uitoefent, dat het verlies voor eenige winst plaats maakt. De in art. I, 2o voorgestelde wijziging ten slotte strekt tot verbetering van een drukfout. Aangezien voorts is gebleken, dat be hoefte bestaat aan een tarief voor verwar mingsdoeleinden uitsluitend gedurende de nachturen, wordt ook hierin een wijziging voorgesteld. Het verbruik gedurende de nachturen zal worden gemeten door een meter met enkel telwerk, welke wordt voorzien van een sperinrichting om te voorkomen, dat buiten de nachturen (11 uur n.m. tot 7 uur v.m.) stroom wordt af genomen. De huur van dezen meter wordt op dezelfde wijze berekend als in art. 10 onder a der Electriciteitsverordening, met dien verstande, dat zij in verband met de aan te brengen sperinrichting met 20 cent per maand wordt verhoogd. De prijs voor den verbruikten stroom zal eveneens 2 cent per eenheid bedragen. OP DE BRUILOFT VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. De heer D. J. v. d. Ven voor Alg. Ned. Verb, en het NJ.V. In den foyer van de Stadsgehoorzaal is gisteravonc ter gelegenheid van het aan staand Prinselijk huwelijk een feestavond gehouden, uitgaande van de afdeelingen Leiden van het Alg. Nederlandsch Ver bond en van het Nationaal Jongeren ver bond. De zaal was keurig versierd met wapens van de verschillende provinciën, terwijl uit den aard der zaak iedereen in de zaal ook het oog had op de beeltenissen van het jeudige Vorstelijke paar tot welker eer men hier bijeen was. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de burgemeester van Leiden, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen en voorts tal van ver tegenwoordigers van vereenigmgen, w.o. verschillende studentenverenigingen. Deze allen werden speciaal hartelijk wel kom geheeten door den voorzitter van het N.J.V., den heer P. J. .Jperlaan, die in zijn openingswoord voorts wees op taak en doel van zijn vereeniging. Toespraak van den Burgemeester. Nadat het Wilhelmus was gezongen werd het woord gevoerd door den Burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen die zxh daardoor kweet van zijn belofte om den avond in te leiden. Spj.. wees er op, dat de beide organiseerende vereenigingen pal staan voor de Nederlandsche cultuur, ieder op haar eigen wijze, waarbij het N.J.V. de zoon zou kunnen zijn van het Alg. Ned. s/erbond. Bij de verdediging van de cultuur heb ben zij hard en veel te vechten, want er is zooveel in ons volksleven, dat ontaardt. Vooral heboen de vereenigingen Steeds weer te wijzen op den band die Nederland aan Oranje bindt. Wij hebben een Vorstenhuis in een rein en staat, dat als een heldere ster voor ons schijnt en ons voorgaat en daai kunnen wij niet dankbaar genoeg voor zijn. Voordracht D. J. v. d. Ven. Het woorct was daarna aan den heer D. J. v. d. Ven, den bekenden folklorist uit Oos terbeek, die een voorbracht hield over het onderwerp: „Op de bruiloft van het Neder landsche Vr.lk". Spr. ving aan met er op te wijzen, dat de Nederlander, hoewel hij niet houdt van poppenkaster ij en kou we drukte, houdt van zijn eigen land, van zijn eigen landstreek ook. De talrijke vereenigingen waarin men- schen, geboortig uit de bepaalde landstreek elkaar zoeken als zij „m den vreemde" ver toeven, is daarvan het beste bewijs. Deze vereenigingen behoeven bij ons geen vrees te wekken voor separatisme. De vereeni gingen hebben integendeel dit groote voor deel dat zij van onschatbare beteekenis zijn voor het behoud van folkloristische ge bruiken. Spr. stond daarna in 't kort stil bij den dieperen grond van deze gebruiken,- veelal een voortdurende afweer tegen allerlei bovenmenschelijke machten en kwam daar na tot zijn eigenlijke onderwerp, dat hij behandelde aan de hand van den groot aantal lantaarnplaatjes. Als op Marken de jongens van school komen, dan hebben Jj het recht om „een sigaar in het heufd" te hebben en een oog op de meid te werpen. Men neeit daar op - Marken ook den luilakavond, den krone- makersavond, waarbij de jongens de door de meisjes gemaakte Pinksterkronen komen bewonderen, welke bezigheid duurt van 10 uur 's avords tot zes uur in den morgen en dus nogal ingewikkeld schijnt te zijn. De Markers teekenen aan op ulfters (klom pen) van kunstig hanowerk en trouwen op muilen. Men treft er het costuum o.a. aan de bruidsrijglijven met de zeven rozetten, die alleen gedragen worden op den 2en Zondag, waarop het paar onder de geboden staat. Op Voiendam heft men het „glaasje an- presenteeren" waarmede het paar in de gemeenschap wordt opgenomen en het klokluiden, dat echter niet geschiedt als de ooievaar reeds tijdens de verloving van zijn belangsfelling heeft doen blijken. Het klokluiden is niet anders dan lawaai maken, een primitieve „proces tegen booze gees ten". Spr. wees voorts op het merkwaardige feit, dat het doodsritueel zoo dikwijls met het bruidsritueel is verward. De rede werd onderbroken door een pauze, maai voordat deze aanvangt zong Mej. Roosje Gaykema, door den componist den heer fian Zirkzee begeleid „Het brui- i lofislied" dat aan de Prinses is aangebo den en door haar aa^dvaard. Deze eerste uitvoering was een waarlijk uitnemend en in alle opzichten verdiend succes. Na de pauze moest het herhaald worden. De zaal zong vervolgens de Lippe-Detmold marsch. De heer v. d. Ven zijn causerie voort zettende, vertelde nog van vele merkwaar dige folkloristische huwelijksgebruiken, zooals van Asseltsche Vader Aardje met zijn kn.deren, die de goede huisgeesten zijn, maar ook in kwade kunnen verande ren, van de Valkenburgsche Mei-avond met den gestolen Meiboom, waarbij de paartjes aaneengekoppeld worden, en van een boe renbruiloft, die niet lang geleden in Apel doorn is gespeeld met allerlei oude ge bruiken. Aan het N.J.V gaf hij den raad uit al deze dingen gegevens te ontleenen voor de eigen feesten. Wij zijn vaak zoo verschillelijk individualistisch en daar door warden onze feesten vervelend. Spr. heeft eenmaal een bruiloft meegemaakt met 1200 gasten. Zoo beoèfent men op het plat teland nog vaak de gemeenschap vooral bij de bruiloft. De spreker werd aan het einde luide toe- gejuicht. Tenslotte werd gezongen „Mijn Schilt ende betrouwen". tflT DE RIJNSTREEK KOUDEKERK. Inenting. Morgen, 24 Dec. des nam. te 2 uur, zal aan de dokterswoning alhier de gelegenheid opengesteld worden, tot koste- looze inenting en herinenting. Met vergete vooral niet om trouwboekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. ZOETERWOUDE (H.R.). St. Josephs Gez. Ver. Hedenavond 8 uur spreekt Districts Praeses Kap. Schrama, onderwerp „Kernvorming en Paladijnen". Al de gezellen zijn natuurlijk in groote ge- talen aanwezig. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Li de gisteren voortgezette vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland is de exploitatie van de Brielsche veren behan deld. Vervolgens was aan de orde het wegen- verslag 1936, waarvan de behandeling he den werd voortgezet. Opmerkingen werden gemaakt over de wegen naar Brielle, in de Hoeksohewaard, in de gemeente Naaldwijk, over den weg GoudaSchoonhoven. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. DEFENSIE. Aan de orde is de stemming over hoofd stuk 8 (Dep. van Defensie) der Rijksbe- grooting voor 1937. De Vrijz.-Democraten stemmen allen vóór. De heer JOEKES (V.D.) verklaart, dat alle leden der Vrijz.-Dem. fractie de nood zaak inzien van de voorgestelde maatrege len. Gezien de tegenwoordige internatio nale omstandigheden zijn ook de fractie- genooten van spr. die verleden jaar nog te gen de defensiebegrooting waren, ditmaal geneigd hun stem aan dedefensiebegroo ting te geven. Er moet echter rekening worden gehouden met de draagkracht van ons volk. De voorgenomen uitbreiding van de contingenten en den eerste oefent'jd overschrijden echter het noodzakelijke. Daar zullen de vrijz.-dem. te zijner tijd te gen stemmen. Vóór het thans voorgestelde zullen ze hun stem uitbrengen. Heftige woordenwisseling. Na deze verklaring ontstaat er een hef tige woordenwisseling tusschen de heeren Westerman en Joekes, waarin de heeren Wijnkoop en de Visser zich mengen, waar aan de voorzitter met hamerslagen een ein de maakt. De defensiebegrooting wordt aangenomen met 53 tegen 21 stemmen. (Tegen stemden de soc.-dem., communisten, de heeren Snee vliet (rev.-soc.), Arts (kath.-dem.) en Van Houten (Chr.-dem.) Het wetsontwerp betreffende de defen sieuitgaven voor Ned.-Indië wordt z. h. st. aangenomen (tegen de comm., de heeren Arts, Sneevliet, Van Houten). De begrooting van het Defensiefonds 1937 is gisteravond nog z. h. st. aangenomen. LANDBOUW. Aan de orde is hoofdstuk 11 (Dep. van Landbouw en Visscherij) der Rijksbegroo- ting voor 1937 en de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1937. De heer WEITKAMP (C.H.) betoogt, dat de boerenstand zich steeds door allerlei moeilijkheden heeft heengeslagen. Spr. klaagt over ongelijke behandeling. Voor aller belang is het noodig, dat de landbouw zoo sterk mogelijk zij. LAATSTE BERICHTEN DE DIJKVAL BIJ KAPELLE. Het gevaar nog niet geweken. Een redacteur van het A.N.P. heeft van morgen een onderhouo gehad met den bur gemeester van Kapelle, den heer W. Bie- rens Jr., naar aanleiding van den dijkval, welke zich Maandagavond in den dijk van den calamiteuzen Willem Anna-polder langs de Westerschelde heeft voorgedaan. De burgemeester was juist teruggekeerd van het bedreigde punt, waar hij zich van den stand van zaken cp de hoogte had ge steld. Hij deelde de redacteur mede, dat er den geheelen nacht mei man en macht was doorgewerkt om een noodvoorziening tot stand te brengen. Naar zijn verwachting zou de kistdam, welke ter lengte van 240 meter aan de binnenzijde van den dijk wordt aangebracht, vandaag gereed komen. Op de vraag of dan alle gevaar was ge weken, antwoordde de burgemeester, dat volgens de technici de dijk inderdaad be houden zou blijven, wanneer zich geen buitengewoon slechte weersomstandigheden zouaen voordoen. De opstekende harde wind kan ons, wanneer het vanmiddag om een uur of vier hoogwater is, toch wel parten spelen. Om op alle gebeurlijkheden te zijn voorbereid, hebben de bewoners van den polder de meubelen naar de boven ste verdieping van hun woningen gebracht en de auto's staan klaar om ingeval van dijkdoorbraak de menachen spoedig in vei ligheid te brengen. De redacteur vroeg nog of men aan de rivierzijde waar de val den dijk heeft ver zwakt, reeds voorzieningen heeft kunnen aanbrengen. Dit was niet het geval. Van daag wordt een lading rijshout en basalt- steenen uit Sliedrecht verwacht om er de buitenzijde mede te versterken Er komen veertig man mee om de zinkst ukken te BIOSCOPEN. Luxor: Goedgekeurd. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Casino: Goedgekeurd voor Volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Martinus z. van M. Jansen en P. Molenaar Matheus Gijsbertus Cor nells z. van M. C. v. Vuuren en J. v. <L Vos. Gehuwd: J. B. Zuurdeeg jm. en A. M. L. D. Coebergh jd. Overleden: J. Wagemaker m. 52 j. F. Terlouw z. 13 j. M. MeijerGer ritsen vr. 71 j. vlechten en daarna het noodbeslag met steenen bezwaard, als voorloopige bevei liging aan te brengen. Wanneer dit goed op zijn plaats is, kan men zeggen, dat het gevaar is geweken. Doch daar gaan nog een paar dagen mee heen en daarom zal men nog die paar dagen in spanning moeten blijven. VERDUISTERING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE DOOR GEMEENTE ONTVANGER. Bij een gisteren gehouden kascontrole bij den gemeente-ontvanger te Gemert is een tekort aan het licht gekomen. De grootte van het bedrag kan in verband met het loopende onderzoek nog niet be kend gemaakt worden. Tevens is valsch- heid in geschrifte gebleken. De ontvanger is in arrest gesteld en zal heden voor den officier van justitie te Roermond worden voorgeleid. TELEGRAMMEN DUITSCHE VRIJWILLIGERS NAAR ONBEKENDE BESTEMMING. LONDEN, 16 December. (A.N.P.) Vol gens de „Manchester Guardian" hebben de ouders van Duitsche soldaten die in Spanje dienst doen, mededeeling ontvangen, dat hun zoons naar onbekende bestemming zijn gedirigeerd om een militaire opleiding van 16 weken te volgen. Men heeft hun verzocht hun ongezegelde correspondentie naar het postkantoor te Berlijn te zenden, met opgave van het wa pen waarbij de mannen dienen. De „Manchester Guardian" meldt voorts, dat familieleden van in Spanje gesneuvel de Duitsche vrijwilligers daar bericht van hebben ontvangen. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 16 Dec. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 239 vette kalveren: 5964, 5258 en 4550 cent per kg. levend gewicht; 32 nuchtere kalveren 7.0010.50 per stuk; 278 varkens: vleesch varkens, wegende van 90110 kg. 4950 en zware 4849 cent per kg. slachtge- wicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vet te kalveren aanvoer en handel kalm, doch hoogere prijzen. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, vlugge handel en prijshoudend. Varkens behoorlijke aanvoer en nauwe lijks oriishoudend. VOORSCHOTEN, 15 Dec. Vriie veiling. Prijzen: kippeneieren f 4.905.20, kuiken eieren 4.404.60, eendeneieren f 3.20 3.40 per 100 stuks: kippen 4060 cent, konijnen 1.001.60, duiven 1016 cent per stuk. KOUDFKERK-RIJND'JK. 15 Dec. Eierenve?lr"ng Aanvoer 2305 stuks. Prijzen: kioneneieren 5 005.40, kuikeneieren 3 904.40, eendeneieren f 3.303.50 per 100 stuks; boter 6366 cent en kaas 2125 cent Der pond; kippen 4060 cent, hanen 4090 cent en konijnen 0.901.50 per stuk. BOSKOOP, 15 Dec. Bloemenveiling. Blauwe spar 1016. groene soar 58 cent, Poem<?roen 46 cent, Bonte hulst met bes 4062 cent, idem zonder hulst 2025 cent per kg; Fulstn]ant°n met bes 2535 cent oer stuk; Bchulst I 25—45 cent. idem II 1520 cent, Zilverbonte hulst 2545 I cent, Mistletoe 27 cent Hulst met gele bes 70 cent, Jac. van Tol ludsbest I 2035 ct., idem II 15—20 cent oer kg. RO^LOFARFNDSVFEN, 15 Dec Groen- tenvei'ms:. Tomaten A 0.852 40, to maten B 1 153 00. tomaten C 0 651.15 tomaten CC 35—55 cent per bak van 25 pond. andijvie f 1.401 80. sla 0 607.20 per 100 Vroo. slaveUen 857 cent Der kist. WEERDEN, 16 Dec. Kaas. Aanvoer 317 partnen le kwal. met riiksmerk 222. 2e kwel. f 1819. Hendel matig. VFUR, 15 Dec. E^renveilmc: Ca*e Het Wanen van Venr" Aangevoerd: 23235 kip peneieren 3.256.00, 16 eendeneieren 8.per 100 stuks. 31 einzen f 1.502 50 232 kinnen 0 20—1 25 17 eenden 0.60— 1.00. 62.1 konijnen 0.504.25, 11 duiven 830 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMST*-PDAM) Londen 9-013/.j Berlijn 73 90 Parijs 8 573 Brussel 3105 Zwitserland 42.22 Kopenhagen 40 271/2 Stockholm 46 50 Oslo 45 21,'.7 New York 1.83"/16 Praag 6.4S Prolongatie 1 3/4 pet Vanaf heden tot en met 28 Dec. a.s. is de gelegenheid openge steld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 Dec. den gebruikelijken Nieuwjaars groet te plaatsen. De prijzen dezer Advertentiën zijn a contant 1 —4 regelsf 0.50 5 8 „1 9-121.50 13-162 DE ADMINISTRATIE Geeft Uwe advertentie vroegtijdig Ondcrgeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leidon S v.p. duidelijk met potlood invullen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3