A A M STADS NIEUWS 1523 AA «ft, ANTHRACIET N00RDEINDE34 28ste Jaargang WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 No. 8600 S)e £cid^dre0oii^<Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitzetting: Voor Leiden 19 cent pei week S 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Minderheidsrecht. „Consideratie voor minderheden is een eisoh van rechtvaardigheid en billijkheid, ook in het vereenigingsleven". Deze slot zin van een artikeltje in het „Handelsblad" over „Minderheidsrecht" willen wij graag ook tot onze meening maken. Te veel heerscht onder ons het stelsel* dat de macht is aan de helft plus één. Dat is natuurlijk ook zoo; 't kan niet anders. Een stelsel, hetwelk de macht aan de helft minus één zou geven, zou door geen enkel redelijk mensch kunnen worden aanvaard. Maar wij moeten dat in zioh niet onre delijk stelsel van de meerderheids-macht redelijk toepassen. Dat wil zeggen, dat de meerderheid zooveel mogelijk bij haar beslssing met de meening van een minderheid vóóral met die van een groote minderheid moet rekening hou den. Dat is niet alleen eisch van tactiek; maar ook eisch van rechtvaardigheid en billijkheid. Vanzelfsprekend voegen wij er de be perking aan toe: „zooveel mogelijk". Tegen het geweten in mag de meerderheid niet een minderheid, al is deze nog zoo groot, ifï het gevlei willen komen. 't Schijnt ons noodzakelijk, dat over deze belichting van het „minderheids-recht" wat meer wordt nagedacht! Eén van de schadu wen der democratie is het botte, plom- p e meerderheids-recht. Nogmaals: natuur lijk niet het meerderheids-recht zelf. Maar de onbillijke.... dictatoriale uitoefening ervan, hier en daar! Een beschaafd volk kent geen machts wéllust van meerdêrheid over minderheid, in welken vorm dan ook. Uiting van be schaving is, de rechten van de minderheid hoe gering deze minderheid ook moge zijn te eerbiedigen; aan de minderheid zooveel mogelijk tegemoet te komen! Geen tentoonstelling te Amsterdam. DE REGEERING HANDHAAFT HAAR STANDPUNT. OM GEEN SUBSIDIE TE GEVEN. De commissie, die onder voorzitterschap van den heer Gottfr. H. Crone de mogelijk heid van het houden van een tentoonstel ling van groot formaat te Amsterdam in een der eerstvolgende jaren heeft onder zocht, doet ons een mededeeling toekomen, blijkens welke de commissie heeft moeten besluiten de plannen op te geven. De commissie heeft zich er van verge wist, of de Regeering, na de bekende motie in de Tweede Kamer, bereid is tot het ver- leenen van een subsidie om de reeds ont worpen plannen, aan welke het gemeente bestuur van Amsterdam krachtigen steun toezegde,, tot verwezenlijking te brengen. Naar de commissie bleek, kan de Minis terraad echter geen vrijheid vinden aan het verlangen van de meerderheid der Tweede Kamer tegemoet te komen. Wel heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die zich persoonlijk moeite heeft gegeven, wegen te vinden, teneinde de plannen tot uitvoeiing te brengen, op de mogelijkheid gewezen, langs particulieren weg middelen bijeen te brengen, maar de commissie acht het uitgesloten, om van uitsluitend particuliere zijde de daarvoor vereischte gelden te verkrijgen. Intusschen is aan de commissie duidelijk geworden, dat thans, wat een internationale tentoonstelling aangaat, in verband met de bepalingen van het Internationale Tentoon stellingsverdrag Parijs 1928 de tijd voorbij is, om nog met kans op succes aan te drin gen op toelating van Nederland tot het houden van een internationale tentoonstel ling binnen de eerste acht jaren. Mitsdien heeft de commissie, tot haar leedwezen, moeten besluiten de plannen op te geven. NIEUWS VAN DEN BURGERSTRUD IN SPANJE. TENERIFFE, 16 December. (A.N.P.) De radioclub heeft een nieuwen oproep gericht tot de bevolking van Madrid, om den stryd op te geven. Hetzelfde station deelde mede, dat de nationalisten gisteren aan het Ma- drileensche fronte een driemotorig bombar dementsvliegtuig der regeering hebben De wereld in vogelvlucht Het is vandaag een kalme dag. In Spanje zitten de strijdende partijen, diep in de kragen van hun jassen gedoken, te bibberen van de kou en zij voelen zich heelemaal niet heldhaftig noch geneigd tot groote daden op het slagveld. Vandaar stil te aan alle fronten. Alleen in de verwarm de kamers der roode heersehers te Barcelo na wordt gekrakeeld. Uit Duitschland komt het loopt tegen Kerstmis een schuchter teeken van eeni- ge kentering in den godsdienststrijd. Hitier heeft in Oldenburg bevolen dat de anti godsdienstige propaganda van S.A. en Hitier-Jugend gestaakt moet worden. Daar had men bevolen, dat de kruisbeelden ver wijderd moesten worden. Dat bevel is on gedaan gemaakt. Wij zitten evenwel nog midden in den winter, één zwaluw maakt nog geen lente. In Engelsche kringen is eenige ontstem ming gewekt door de gisteren door ons vermelde radio-rede van den Anglicaan- schen aartsbisschop van Canterbury over de vrienden van den ex-koning. De aarts bisschop is het hoofd der Anglicaansche kerk en zijn woorden hebben derhalve eenige invloed. De zaak is zelfs in het La gerhuis ter sprake gebracht. Waar men in het Lagerhuis al niet over spreekt, blijkt uit een vraag, door een der leden gesteld, over de onbeleefdheid van Nederlandsche z -lui. De minister antwoordde, dat men den zee lui wat beleefdheid betreft een wat bree- deren „vaargeul" moet toestaan dan den landrotten! Nationaal-socialisme in Oostenrijk BISSCHOPPELIJKE VEROORDEELING BLIJFT GEHANDHAAFD. De Bisschop van Linz heeft in alle ker ken van zijn diocees de volgende verkla ring laten voorlezen: „Ik zie mij genoodzaakt, om voor alle Katholieken van mijn bisdom de volgende publicatie bekend te maken, opdat er in godsdienstig opzicht geen verwarring heersche: In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk in het openbaar stemmen opgegaan, waardoor de schijn gewekt kon worden, alsof thans van kerkelijke zijde ir. Oostenrijk een nieuw standpunt wordt ingenomen tegen over het nationaal-socialisme of dat het vroegere standpunt weldra gewijzigd zou worden. Deze valsche en verkeerde opvatting moeten wij beslist afwijzen. Hetgeen de Oostenrijksche bisschoppen drie jaar gele den in hun gemeenschappfelijk herderlijk schrijven van 21 December 1933 over de kerkelijk-godsdienstige zijde van het na tionaal-socialisme verklaard hebben, is ook thans nog volkomen van kracht en er be staat geen enkele aanleiding om van deze officieele kerkelijke stellingname en pro clamatie" iets te veranderen, weg te laten of aan toe te voegen. Derhalve verzoek ik allen trouwen Ka tholieken, de vermaning, die destijds door de kerkelijke overheid tot u zijn gericht, ook thans nog welwillend te aanvaarden en gewetensvol op te volgen. De H. Geest heeft de Bisschoppen aan gesteld om de Kerk Gods te besturen. Dit woord van den H. Paulus (Handelingen der Apostelen 20.28) is ook thans nog in den vollen zin en in zijn totalen omvang geldend. Het is vooral van toepassing op het kerkelijk leeramt en herdersambt, dat uitsluitend aan den Paus en de regeerende bisschoppen toekomt, en dat voor alle Ka tholieken den verplichten maatstaf aan geeft in godsdienstige en kerkelijke vraag stukken. Luistert daarom altijd, wanneer het dergelijke vraagstukken betreft naar uwe overheden en geeft daardoor blijk van uw trouwe gezindheid jegens de Kerk, door, zooals iedere goede Katholiek, mede te voelen met de Kerk." neergeschoten, waarvan de bemanning be stond uit een Franschman, een Engelsch- man, een Rus en een Spanjaard. Tevens wordt verzekerd, dat de vloot der nationalisten bij de Balearen een onderzee boot der regeering tot zinken heeft, ge bracht. Een officieele bevestiging heeft men hiervan op het oogenblik echter niet. Afscheid van missionarissen Dinsdag .29 December zal in de Harte- brug-kerk de kerkelijke plechtigheid plaats hebben van afscheid van missionarissen, die naar Nieuw-Guinea vertrekken. De namen der vertrekkende Francis- caansche Missionarissen zijn: Paters: Dr. S. van Egmond O.F.M., ge boortig uit Leimuiden, vroeger Professor in de Theologie (Schriftuur) en later Secre taris van de Nederl. Provincie der Paters Franciscanen, benoemd als Superior van de nieuwe Missie op Nieuw Guinea. Pater Nerius Louter, geboortig uit Schoorl, vroeger Gardiaan van het kloos ter te Nieuwe-Niedorp. Pater Zeno Moors geb. uit Weert. Pater Fulco Vugts geb. uit Bokhoven. Pater Philippus Tetteroo geb. uit Hof v. Delft. Alle drie in 1936 priester gewijd. Broeder Sebastian us Rijnierse, geb. uit Sloten. De plechtigheid zal 's morgens om 9.30 uur beginnen. De plechtige Hoogmis zal worden opgedragen door den Hoogeerw. Pater Superior Dr. S. van Egmond O.F.M. met assistentie der overige Paters Missio narissen. Na de Hoogmis, zal met het aloude plech tige ceremonieel de uitreiking der Missie- kruisen plaats vinden, waarna het vertrek naar de Missie. Gezien de overgroote belangstelling, die deze plechtigheid altijd geniet, moeten wij nu reeds er op attèftt maken, dat tijdige aanwezigheid vereischt zal zijn, om teleur stelling te "oorkomen. Het nieuwe Missiegebied, dat onlangs door de Congregatie „ae Propaganda Fide" aan de Nederlandsche Paters Franciscanen werd toevertrouwd, is een gedeelte-van het Apostolisch Vicariaat van Nieuw-Guinea, waar de Paters Missionarissen van het H Hart reeds ruim 50 jaren werkzaam zijn. Naast China, Brazilië, Java, Noorwegen, Britsch-Indië en het H. Land is nu ook het Noordelijk gedeelte van Nieuw-Guinea, met de bekende Vogelkop, alsmede de eilanden groep rond Ternate, aan de Nederlandsche Paters Franciscanen toegewezen. Gezien de zeer eigenaardige verhoudin gen in dit nieuwe Missiegebied, hopen wij te gelegener tijd eenigt bijzonderheden hier over mede te deelen. De feesten op 4 Januari Maandag 4 Januari wordt in Leiden feest gevierd naar aanleiding van het Vorstelijk Huwelijk op 7 Januari. Wat is er dan eigenlijk te doen? is ons van meer dan één zijde gevraagd. Wij hebben het programma reeds gepubliceerd in ons nummer van 18 November. Maar wij willen er hier nog even aan herinneren, blijkbaar ten gerieve van meerdere lezers, die het vergeten zijn. 's Morgens tusschen 10 en 12 uur zal een militaire wandeling worden gehouden van 6e R. V. A. en 4e Reg. Infanterie begeleid door het muziekkorps van het 6e Reg. Veld-Artillerie. Tusschen 9 en 12 uur zijn er Cineac-voor stellingen vor alle leerlingen van lagere scholen in de Stadsgehoorzaal en in een bioscoop-theater .(Voor ongeveer 10.000 kinderen). Duur van elke voorsteling pl.m. drie kwartier. Hieraan is verbonden een bruissuikërtractatie. Tusschen 2 en 3.30 uur wordt een op tocht gehouden van versierde rijwielen met muziek, waaraan prijzen verbonden zullen zijn. In de Stadsgehoorzaal zal een gevarieerd programma worden gegeven in de avond uren, verzorgd door diverse Leidsche or ganisaties. In den Schouwburg wordt door de Kon. Vereen. „Litteris Sacrum" een Leidsche Oranje revue opgevoerd. PROF. MR. B. M. TELDERS. Thans benoemd tot gewoon hoogleeraar. Naar de „Staatscourant" meldt, is prof. mr. B. M. Telders, thans buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtswe tenschap aan de universiteit te Leiden, in deze faculteit benoemd tot gewoon hoog leeraar in de volkenkunde en inleiding tot j de rechtswetenschap. Mr. B. M. Telders werd in Maart 1903 geboren. Hij volbracht zijn rechtskundige studie aan de Leidsche Universiteit, en promoveerde in 1927 op een dissertatie over Staats- en Volkenrecht. Als student had hij reeds een bekroning verkregen op een prijsvraag op volkenrechtelijk gebied. Daarna trad hij in de practijk van het ad vocatenkantoor van mrs. W. A. Telders STADGENOOTEN. Het mooie Kerstfeest staat weer voor de deur. Reeds lang is daar naar uitgezien, naar dit bij uitstek huiselijke feest, met kerststal en kerstboom; met zijn vele ver rassingen. Het ontbijt uit de Nachtmis, waar moe der altijd bijzonder veel werk van maakt en dan het zingen der kerstliederen. Is er mooier feest in een gezin te bedenken? Maarzouden wij dit feest met een onverdeeld genot kunnen vieren bij de ge dachte dat er nog vele minderbedeelden zijn, waarvoor deze dagen geen feestdagen zijn, waar de moeders geen fleurig ontbijt of de noodige verrassingen gereed hebben, waar slechts zorgen rondwaren? Neen im mers. Welnu, ook u kunt een steentje bijdra gen om Kerstmis ook voor hen tot een Kerstfeest te maken. Zaterdag a.s. houdt de St. Vincentius- Vereeniging een Pondjesdag. Deze bestaat hierin, dat van u allen een of meer ponden levensmiddelen zal worden gevraagd, of een bon daarvoor. Met een 20-tal auto's zullen een 200 jon ge menschen de stad intrekken. Huis aan huis zal worden aangebeld en wij twijfe len er niet aan of u zult ons niet teleurstel len. Zeer velen zijn er die in nood verkee- ren, zorgt u dat wij velen een genoeglijk Kerstfeest bereiden kunnen. Alles is welkom, zooals suiker, rijst, boo- nen, erwten, bonnen voor vleesch en spek, enz., enz. Wij wenschen u een Zalig .Kerstfeest toe, een feest, door u meer gewaardeerd bij de gedachte van het goede, gedaan aan uw evennaaste. Namens onze armen brengen wij reeds nu onzen besten dank, in de hoop, dat God uwe gave loone! De St. Vincentis.-Ver. (zijn vader), L. A. Nypels en F. M. Wes terouwen van Meeteren. In 1931 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. Van de hand van mr. B. M. Telders zyn verschillende bijdragen en artikelen ver sohenen o.a. een serie over het verband tusschen onrechtmatigheid en schade bij art. 1401 B.W. en op civielrechtelijk en rechtshistorisch gebied. Mr. Telders is lid van de redactie van „De Idee" van het Bol land-Genootschap en behandelde vele phi- losophische boekenrecensies. In het Week blad voor het Privaatrecht, het Notaris ambt en de Registratie publiceert hij gere geld besprekingen over het Tijdschrift „Themis". Eerste-luitenant J. Heins van het regi ment motorartillerie, gedetacheerd te Ber gen op Zoom tot 1 Mei a.s. tot het volgen van een opleidingscursus voor luitenants der bereden artillerie, is overgeplaatst bij het 6e regiment veldartillerie en komt dan hier ter stede in garnizoen. voor Centrale Verwarming Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Hitier grijpt in en verbiedt anti-gods dienstige propaganda in Oldenburg. (2de blad). Ontstemming in Engeland over radio-rede van aartsbisschop van Canterbury. (2de blad). De chaos in Noord-China. (2de blad). BINNENLAND. Gistermiddag is ten paleize Noordeindo het huwelijksgeschenk van de vroegere Belgische vluchtelingen aan Prinses Juliana en Prins Bemhard aangeboden. (4de blad). De commissie, welke de mogelijkheid van het houden van een wereldtentoonstelling te Amsterdam had te onderzoeken, heeft nu de regeering geen subsidie wil verlee- nen, besloten haar plannen op te geven, (lste blad). De Tweede Kamer heeft gisteren de al- gemeene beschouwingen over de begrooting van defensie voortgezet. (2de blad). Einde van de contingenteering van bo ter. (2de blad). Pensioenen voor niet ingekochten dienst tijd. (4de blad). Vechtpartij met doodelijken afloop te Amsterdam. (Gem. Ber. 3de blad). De dijkval bij Kapelle; het gevaar nog niet geweken. (Gem. Ber. 3de blad en lste blad. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wij publiceeren het rooster der dam- wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland tusschen Keiler en Springer. De laatste partij wordt door de Leidsche Cou rant georganiseerd. (3de blad). HAASTIGE SPOED Ons is herhaaldelijk de vraag gesteld: hoe staat 't nu toch met de schadevergoe dingskwestie van het Stadhuis? Wie moet betalen de schade, die de eigenaars van de ingestorte panden (Feld en Zand.voort) hebben geleden? Als wij wel zijn ingelicht, wordt deze kwestie nog steeds bestudeerd. De drie ar biters, die zijn aangesteld, hebben den aan nemer van het hei-werk zes maanden ge geven, om een rapport op te stellen, ten bewijze, dat hy niet behoeft te betalen, en dat rapport is op den gestelden termyn ver schenen. Maar dat moet nu worden beant woord door het Gemeentebestuur. En met de samenstelling van dit laatste rapport is men nu bezig. Haastige spoedis wel zelden goed, maar 't komt ons voor, dat de betrokkenen toch wel graag wat spoediger zouden wil len weten, waar zij aan toe zyn! In de gisteravond onder voorzitterschap van prof. mr. J. M. van Bemmelen alhier gehouden vergadering van de afd. Leiden van den Vrijheidsbond werd o.m. een nieuw reglement voor de afdeeling vast gesteld. De bestuursverkiezing ter voorziening in de vacature van mr. A. J. Romijn, die tot burgemeester van Winschoten werd benoemd, had tot resultaat, dat tot afdee- lingsvoorzitter werd gekozen de heer J. Heringa.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1