UIT DE OMGEVING WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Beslissing: in hooger beroep. Van den wedstrijd R.-K. Sch.club De 2 Kon. IHazerswoude I werd de partij van het 10e bord, die in een bijzonder inge- wikkelden stand was afgebroken, door den competitieleider voor Hazerswoude gewon nen verklaard. De 2 Koningen ging van deze uitspraak in hooger beroep, doch in hoogste instantie is deze partij door den Haagschen arbiter eveneens voor Hazers woude gewonnen verklaard, zoodat de eind stand dezelfde is gebleven, n.l. een gelijk spel (55). De competitie. Hieronder volgt nog de uitslag van een wedstrijd gisteravond voor de 4e klasse ge speeld tusschen het tweede tiental der Al- phensche - schaakclub en het tweede tien tal der Lisser schaakclub. Alphen behaal de weer de overwinning,, de derde, en plaatste zich daardoor stevig op de le plaats. Het overzicht liudt: A. Breedijk (A)—J. G. Snel (L.) 1—0 H. VerschuurW. Spendel 10 J. BestM. de Blieck 10 J. VroomP. Bouma 01 D. PosthumaW. Algera 10 Jac. den HoekC. Boogerd 10 W. RietveldD. i_ul 01 G. v. d. HorstJac. Boogerd 10 A. H. BalkJ. Th. v. Koppen 10 W. den HoedA. Krösschel 10 Totaal 82 Te Lisse werd nog een wedstrijd voor de 3e kl. B. gespeeld met het volgende resul taat: Kolopato I (Lisse)Gymnasium H R. Th. van GamerenM. v. d. Berg xx Anth. PhilippiC. Kern 10 K. RazenbergA. de Kier 10 G. VermeyJ. Perdeck (n.o) 10 J. v. EisengaA. Schip (n.o.) 10 P. SchuilenburgG. Korthof 1/21/2 J. A. v. AseltP. Akkeringa (n.o.) 10 J. van AsseltG. Weyer 10 C. van 't WoutJ. v. Ham 10 Doordat 3 der gymnasiasten niet opkwa men, begonnen ze met 3 verliespunten. De anderen brachten er ook niet veel van te recht, zoodat Kolopato I een groote over winning behaalde. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloembollencultuur. De afdeeling Katwijk der Alg. Ver. v. Bloemb.cultuur te Haarlem vergaderde Maandag 14 Dec. te 8 uur in „de Roskam", onder voorzitter schap van den heer Nic. Bos. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de Alg. vergadering te Haarlem. Candidaat voor het Hoofdbestuur» worden gesteld de hee- ren Jac. de Brabander te Hillegom, P. C. de Zeeuw, te Nieuw-Vennep. De door het H.B. voorgestelde statutenwijziging, waar waardoor 1/5. van het aantal afd. noodig zal zijn om een buitengewone Alg. Verg. bijeen te roepen werd met alg. st. aangeno men. Het voorstel-Heemstede tot instelling van een Boekhoudcursus vond nogal be strijding, evenals de voorgestelde invoering van het meervoudig stemrecht in de afdee- lingen. De voorstellen beoogden een geheele reorganisatie van de Alg. Verg., het onder brengen van de leden in onderscheiden groepen, en de daardoor in het leven te roe pen nieuwe organisatorische verhoudingen, bleek de vergadering niet te kunnen ver werken. Besloten werd het H.B. te verzoe ken de voorstellen aan te houden tot een volegnde vergadering. Met de heffing van een beursentrée en daarmee samenhangende contributiewijzi ging met een minimum f 3.50 kon de ver gadering zich vereenigen. De begrooting 1934 werd hierna behandeld en ongewijzigd goedgekeurd. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren H. W. Grimbergen en J. v. d. Perk, plaatsvervangers de heeren Jac. v. Tol en C. J. Braun. LISSE. Volksbond. Vanwege onze afdeeling van den R. K. Volksbond werd gisteravond de 2de ontwikkelingsavond in dit seizoen gehouden, onder presidium van den heer J. P. de Koning. De opkomst was best. Als spreker trad dezen avond op de weleerw. heer Loerakker, kapelaan te Amsterdam, welke het onderwerp te behandelen had: „Waarom Z. H. de Paus bij herhaling tegen het Communisme waarschuwt". Spr. zeide dat Nederland veel meer dan andere landen heeft geluisterd naar Z. H. den Paus om te waken tegen het Commu nisme. Vandaar dat het Communisme in Nederland den rechtstreekschen strijd tegen het Godsgeloof heeft weggemoffeld en den strijd heeft verplaatst naar het poli tieke terrein. Spr. betoogde dat door het aan het bewind komen van het Nationaal So cialisme het Communisme schijnbaar was verdrongen. De praktijk heeft echter be wezen, dat dit slechts schijn is, zooals spre ker aantoonde. Vervolgens ging spreker na wat het Communisme is, waarbij hij aantoonde dat het alleen maar een materialistische bodem heeft en God en godsdienst totaal weg cijfert. Spreker stelde ten slotte het Katholieke beginsel tegenover het Communisme. Het geloof is voor ons Katholieken het dier baarst bezit. Onze voorvaderen hebben het voor ons bewaard en daarom vindt het Communisme in ons Katholieken de groot ste bestrijders. In een begeesterende pero ratie deed spreker uitkomen de groote waarde van het gezin. Het gezin is de bron van hem leven voor hem die de God delijke en menschelijke wetten kent en naleeft. In het gezin begint de opvoeding van de kinderen voo. God en de maat schappij. Het Communisme moet worden bestreden door ons Katholiek ideaal en dat is de vorming van een echt Katholiek ge zin. Daarom nemen we de waarschuwing van Z. H. den Paus ter harte en voeren we den strijd op Katholieke wijze tegen het Communisme! Een luid applaus brak na deze leerzame rede los waarvoor de voorzitter den spre ker in eenige goedgekozen woorden dankte. De voorzitter deelde mede dat de 3e Ont wikkelingsavond zal worden gehouden op 12 Januari met als spreker Rector Bots. Vervolgens wees hij ei de jonge werkloo- zen op. dat zij zich kunnen opgeven voor de werkkampen, waarna hij de vergadering sloot. NOORDWIJKERHOUT. Bloembolleiicultuur. In café Brama hield Dinsdagavond de afdeeling Noord - wijkerhout van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur haar najaarsver gadering, welke druk bezocht werd. De voorzitter, de heer E. Oostdam Jac.zn., opende de vergadering en sprak zijn tevre denheid uit over de opkomst. Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering werden gekozen de heeren E. Oostdam en L. M; van Noort. Tot plaats vervangers de heeren J. R. Zonneveld en C. van Paridon. Daarna had de verkiezing plaats van twee leden van het hoofdbe stuur. Gekozen werd de heer J. de Braban der. Hierna had de stemming plaats voor een nieuw lid in de plaats van het aftre dend lid H. v. Doorne, die niet herkies baar was Na eenige stemmingen werd na loting beslist, dat de heer de Zeeuw ge kozen was. Vervolgens kwam aan de orde punt 5 van de agenda: Behandeling beschrijvingsbrief voor de te houden 182e algemeene verga dering, welke door elk lid kan worden bij gewoond. Bij punt 6 van den beschrijvings brief kv^am'te rsprake het voorstel van de afdeeling Heemstede om bij de vereeniging een bureau op te richten welke de boek houding van de bedrijven der leden be handelt en diverse adviezen geeft o.a. in belastingzaken. De contributie voor de leden die hieraan deel wülen nemen be draagt vermoedelijk: voor bedrijven met een omzet van 5000.en minder 20. van 5.000.tot 10.000 30.van 10.000.— tot 25.000 45.—; van 25.000 tot 50.000.65.en zoo vervolgens progressief Daar de deelname vrijwillig is ging de vergadering met het voorstel ac- coord. In behandeling kwam punt 7 van den beschrijvingsbriek n.i. het voorstel van het hoofdbestuur om ingaande 1 Januari 1937 de beurs slechts toegankelijk te stel len tegen een entree van 0.20 per dag of 4.per half jaar Dit voorstel houdt verband, aldus de voorzitter, met de voor gestelde reorganisatie van de vereeniging. Unaniem was de vergadering tegen dit voorstel. Bij punt 8 van den beschrijvingsbrief in zake de reorganisatie van de vereeniging werd een afwachtende houding aangeno men. Bij de bespreking van de begrooting der Algemeene Vereeniging werd door de ver gadering besloten dat de afgevaardigden zullen stemmen voor de afschaffing van het jaarboekje, waarvoor een post ad 700. op deze begrooting is uitgetrokken. Alge meen was men van meening dat dit boekje geen nut heeft. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna overgegaan werd tot verloting van planten. Volksbond. In café „de Zwaan" hield de R. K. Volksbond, afdeeling Noord wij ker- hout de tweede cursusavond, welke goed door de leden was bezocht. De heer L. F. Guit, voorzitter van den Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus", hield een lezing over het onderwerp „Waarom Z. H. de Paus uitdrukkelijk waarschuwt tegen het Communisme". Het communisme is er op gericht om de godsdienstige begrippen uit de harten der menschen te drukken. Volgens spreker is de ergste verandering in het program van de communistische partij geweest het instellen van de z.g. „cellenbouw". Spreker wees er op dat door het feit van de op komst van het Nationaal Socialisme in Duitschland het communisme uit het oog werd verloren, hieraan is het te wijten dat zooals in Spanje en Frankrijk, de com munisten de koppen opsteken. Uitvoerig besprak de heer Guit wat door de commu nisten zooal bestreden wordt, o.a het gezin, de veiligheid van den Staat, den gods dienst. Aan het slot van zijn mooie lezing wekte spreker de vergadering op trouwe leden van onze mooie organisatie te blijven als voornaamste strijd tegen het commu nisme. Er werd van de gelegenheid tot vragen stellen na afloop der lezing door eenige leden gebruik gemaakt. Hierna komt in behandeling het punt „mededeelingen". De voorzitter deelde mede dat de vergaderingen in het vervolg in het parochieblad zullen worden aangekondigd. Voor as. Maandagavond wanneer Pater Henricus voor de K.J.M.V. zal optreden, is een uitnoodiging ontvangen. Opgericht is door het bestuur van den Volksbond en den Middenstand een cursus voor eerste hulp bij ongelukken, welke door dr. Wösten zal gegeven worden. Deelnemers kunnen zich opgeven bij den secretaris. Tot vaandeldrager werd benoemd in plaats van den heer J. v. d. Putten, die be dankt heeft, de heer W. v. d. Oetelaar. Re serve: P. C. de Haas. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer v. d. Putten en ook aan de commissie van het St. Nicolaasfeest voor de kinderen. Hierna sluiting. Brutaal. Op een weiland van de Gebr. van Eeden is des nachts een schaap ge slacht. Alles is meegenomen, alleen de huid en de ingewanden werden achtergelaten. ZILK. Stormschade. Tijdens den hevigen storm, welke gistermiddag hier woedde, moest de groote winkelruit van het siga renmagazijn van den heer B. het ontgel den. Met veel lawaai vloog de ruit aan stukken, zonder ongelukken te veroorzaken Ook een groot reclamebord van v. S., hetwelk op palen stond moest het ontgel den en viel ter aarde. NOORDWIJK. Vermindering electriciteitstarief geduren de de a.s. feestweek. Naar wij vernemen hebben Burg. en Weths. besloten gedurende de a.s. feestweek een reductie op de ver- lichtingskosten van electriciteit voor de winkels te verleen en. MEIJE-ZEGVELD. Staatspartij. Door de R.K. Kiesvereeni- ging te Meije-Zegveld werd een bijeen komst gehouden, waarin als spreker optrad de heer M. P. van der Weijden, lid der Tweede Kamer. Door spr. werd de politieke situatie van dit oogenblik bekeken en een terugblik geworpen op de afgeloopen re- geer-periode, waarbij hij aantoonde de ver schilpunten tusschen het Staatsbeleid en de richtlijnen der R.K. Staatspartij. Spr. be handelde ook de gevolgen van de devalua tie en waarschuwde tegen de bedriegelijke voorstellingen van de N.S.B. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd ruim gebruik gemaakt. De zeereerw. heer Pastoor sprak een dankwoord voor het welslagen van dezen avond. SASSENHEEVI. Volksbond. Gisteravond hield de Volksbond een verplichte ledenvergade ring in het K.S.A.-gebouw. De voorzitter, de heer J. Kortekaas, sprak zijn voldoening uit over de opkomst, beter dan vorige maal, en besprak de noodzakelijkheid en het nut van ontwikkeling. Medegedeeld werd, dat de vergadering van „St. Deus Dedit" op Maandag a.s. niet te 7 uur doch te half acht aanvangt. Ten slotte werd een schrijven van het Werkliedenverbond voorgelezen, inhoudende propaganda voor de Katholie ke Staatspartij; opgaven voor colportage kunnen geschieden bij het bestuur. Hierna verkreeg de heer B. N. Loerak ker het woord en anderhalf uur heeft spr. de vergadering geboeid door te spreken over de gevolgen van den huidigen toestand. Heel duidelijk heeft hij hierbij aangetoond, wat verkeerde stelsels tot gevolg kunnen hebben en gehad hebben. De voorzitter bracht spreker dank voor de wijze waarop hij heeft gesproken. Hier na sluiting. Oranjevereeniging. In „Het Bruine Paard" werd gisteravond een vergadering gehouden, waarbij waren uitgenoodigd de afgevaardigden der buurtcommissie voor versiering. Het bleek, dat de finantiën der verschillende commissies nog niet geheel voor elkaar waren. Verschillende plannen werden ter tafel gebracht en besproken. Be sloten werd over te gaan tot versiering der straten met lampions, zoodat de commis sies nu aan het inzamelen van de noodige gelden kunnen gaan. Het is niet uitgesloten, dat bij voldoende bijdragen meerdere ver sieringen zullen worden aangebracht. Ten slotte werd besloten, dat de diverse com missies hun plannen aan het bestuur der Oranjevereeniging zullen overleggen. In dien mogelijk zullen de plaatselijke leve ranciers zooveel mogelijk worden bevoor deeld. B.VX. Bij de laatst gehouden oefening van de plaatselijke B.V.L. is bevorderd tot Koningschutter de heer P. Benschops, al hier. Biljartsport. De stand om het persoon lijk kampioenschap van Sassenheim luidt: Voor Oude Post 1: gesp. gew. gel. pnt. Grd. Zandbergen 8 6 12 G. van Diest 8 6 12 G. Guldemond 7 5 10 A. H. Copini 7 5 10 Ep. Postma 6 4 19 J. van Reisen 7 4 8 Bern, Schreuder 7 4 1' 9 J. Gardien 7 3 17 H. Schoo 7 3—6 Th Landweer 7 2 15 P. Koning 7 2 4 Chr. Homan 7 2 4 A. J. v. d Wiel 7 1—2 Th. van Velzen 3 1 2 De beste partij in deze afdeeling speelde J. van Reisen met 125 car. in 23 beurten gem. 5 43 hoogste serie 19. De hoogste serie in deze wedstrijd staat nog op naam van Grd Zandbergen met 38. Oude Post 2: J. Hoogervorst D 8 16 Joh. Wolvers 9 7 14 R. Meeuwissen 9 7 14 R. Haver 9 6 12 J. Karremans 9 4 8 Jac. var Dorp 9 4 8 L. Guldemond 9 4 8 A. Hoogervorst 9 3 6 A. Guldemond 9 0 Woensdagavond is er in deze afdeeling niet gespeeld doch a.s. Woensdag worden de laatste partijen hiervan gespeeld. De hoogste serie staat nog steeds op naam van Joh. Wolvers. De enkele partijen die nu nog gespeeld moeten worden kunnen in den stand van den Kampioen geen verandering meer brengen zoodat de heer J. Hooger- vorst definitief kampioen is van Oude Post 2 met een verloren partij. Proficiat Jan. VOORHOUT. Hanze. De voorzitter, de heer C. van Velzen, opende deze vergadering, welke werd gehouden in café „Boerhaave", en verwelkomde den spreker van dezen avond, den heer drs. W. Dijsselbloem. Deze zal spreken over het onderwerp: „De Midden stand en de moderne stroomingen". Dé spreker wijdde breedvoerig uit over Liberalisme, Marxisme en Nat. Socialisme. Tot slot beantwoordde spreker enkele ge stelde vragen. Hierna bracht de voorzitler hem dank, ook namens de leden, voor zijn gloedvolle rede, alleen speet het hem dat zoo weinigen waren opgekomen. De heer M. Jansen geeft nu een uitge breid verslag der gehouden vergadering van den Centrale Raad. Bij de rondvraag komen de feestelijkheden ter sprake, waarbij de winkeliers worden uitgenoodigd een etalage-wedstrijd te houden. Verschillende leden spreken zich uit om de beoordeeling niet allen door het publiek, maar ook door een deskundige jury te laten keuren. Hier na sluiting. IJsclub. De Voorhoutsche IJsclub kwam in café Groot Boerhaave bijeen tot het houden van de jaarlij ksche ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer C. v. Velzen. Aan de orde werden gesteld de reke ning en verantwoording van den penning meester, den heer G. M. Prins. Hieruit bleek dat de kas dit jaar weer was vooruitgegaan. De inkomsten bleken te zijn 126.85 en de uitgaven f 85.75. Dus een batig saldo van 41.10. Dit gevoegd tij het kassaldo van het vorige jaar maakt f 151.64. Een har telijk applaus volgde h.erop. De heeren Jac. Knoppert K.Jz., H. Verdegaal en Chr. Poel, als controle-commissie, bevonden de be scheiden in de beste orde. De secretaris, de heer P. N. Vester, leest nu het 36ste jaarverslag, waaruit o.a. bleek, dat het lid H. Damen, in de afgeloopen korte ijsperiode van vorige winter, een on geval was overkomen, waardoor hij zijn pols brak. Dit gebeurde op de ijsbanen te de Kaag. Doordat de heer Damen lid was van de ijsclub alhier, dus als vanzelf ver zekerd tegen ongevallen op het ijs, mocht hij het genoegen smaken, een maand lang 3.— per dag, dus een bedrag van 90. als vergoeding uitbetaald te krijgen. Moge dit een aansporing zijn om lid te zijn van Voorhoutsch IJsclub. De voorzitter brengi den secretaris dank voor zijn gehouden jaarverslag, waarna aan de leden een sigaar geoffreerd wordt. Hier na wordt nog een schrijven voorgelezen van de Z.H.IJ waarin vermeld, dat voor de twee jaar uitgeschreven rondrit, nog steeds alles in gereedheid is. Evenals vorige jaren was ook een schrij ven ingekomen van het werkloozencomité. Er werd daarom een collecte gehouden, welke 5.20 1/2 opbracht. Volgde bestuursverkiezing Aftredend waren de heeren L. v. Zonneveld Snr. en G. M. Prins, welke bij acclamatie werden herkozen. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Herdenkingsfeest Vortelijk Huwelijk. Voor het organiseeren van het plaatselijk herdekingsfeest heetf zich een comité ge vormd, bestaande uit het bestuur der Ko ningin Wilhelminavereeniging en het co mité, hetwelk de inzameling voor het hul deblijk heeft georganiseerd. Van dit feest comité is burgemeester Berkhout eere voorzitter. Het feestprogramma zal bestaan ten eer ste uit een drietal zeer aardige voorstel lingen voor de schoolgaande kinderen, hier bij doet het comité opmerken, dat ditmaal ook rekening wordt gehouden mit die kin deren, welke woonachtig zijn te Voorscho ten, doch te Leiden of Oegstgeest een school bezoeken. Des middags te één uur wordt op de Voorstraat ringsteken op tandems georganiseerd voor grooteren, in zakloopen voor de jeugd, 's Avonds wordt in een drietal lokaliteiten een zoogenaamde „bon- te-avond" georganiseerd, n.l. in het ge bouw van Christelijke Belangen, het R.-K. Vereenigingsgebouw en in hotel Deurloo. Nadere gegevens omtrent het in deze ge bouwen gebodene zullen nader worden be kend gemaakt in het officieele feestpro gramma. Na afloop wordt te ongeveer half elf een lichtstoet geformeerd met fakkels en lam pions, waarvoor medewerking van de plaatselijke muziekgezelschappen is ge vraagd. Tevens is nog de medewerking gevraagd van de plaatselijke winkeliersvereenigin- gen om van 23 tot 31 December een etala gewedstrijd te organiseeren, waarvoor het comité prijzen beschikbaar stelt voor het publiek. Bovenstaande herdenkingsfeest zal plaats hebben op Dinsdag 29 Decemmer a.s. Collecte. De gehouden inzameling voor de feestelijke herdenking heeft i90 opge bracht. Hanze. In één der zalen van het R.K. Vereenigingsgebouw vergaderde de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" on der leiding van den heer G. Schrama, voor zitter der afdeeling, in welke bijeenkomst de zeereerw. heer prof. Beyersbergen van Henegouwen O.S.C. uit het klooster der Kruisheeren te Zoeterwoude een lezing hield over de grondslagen van het Natio- naal-Socialisme. Spr. toonde aan hoe groot de gevaren zijn van dit stelsel, waardoor aan één man, een ongecontroleerde macht in handen wordt gegeven. Een gezonde volksinvloed door een controleerende macht is in een totale staat onbestaanbaar en men is geheel afhankelijk van het inzicht van één man, den dictator. Kan een Katholiek N. S. B.'er zijn? Neen, zegt spreker, want de Bisschoppen hebben zich tegen de N. S. B. uitgesproken. Alhier bestaan niet die toestanden, zooals in sommige landen, die een dictator wenschelijk of noodzakelijk maken. Na deze lezing sprak de voorzitter een woord van dank tot den spreker, waar na de heer van Aken verslag uitbracht van den laatstgehouden Centralen Raad. Hierna sluiting. Volksbond. Maandag hield de heer v. d. Akker zijn tweede lezing over het com munisme met het onerwerp: Waarom de Paus zoo nadrukkelijk tegen het commu nisme waarschuwt". Spreker toonde met tal van voorbeelden aan, op welk een slu we en geraffineerde manier de communis ten trachten hun invloed te vergrooten. Ziende dat met ruw geweld niet de over winning behaald kan worden, is men van tactiek veranderd en tracht men steen voor steen den burcht van de Christelijke le vensbeschouwing af te breken. Zeker zul len er ook bij hen, die deze levensbeschou wing moeten uitdragen en voorstaan men schen gevonden worden, die fouten en ge breken soms zelfs zeer ernstige hebben Maar hierbij mogen wij nooit verge ten, dat ook zij menschen zijn evenals wij allemaal en dat dit aan de kerk zelf en de Christelijke levensbeschouwing geen af breuk mag doen. Zeker mogen wij helpen en desnoods door opbouwende critiek zor gen, dat onze beweging gezond blijft, maar niet ons zelf en anderen van de wijs bren gen door in te gaan op alles wat van andere zijde wordt geinsueerd om het vertrou wen in de Kerk en de Bisschoppen te on dergraven. Na het einde der lezing, werden door eenige leden vragen gesteld over het regeeringsbeleid en de huwelijksgedachte in een communistische staat. Nadat spr. deze leden had geantwoord, bedankte de voorzitter hem voor zijn duidelijke uiteen zetting, waarna hij de gewone rondvraag hield. Door een lid werd gevraagd of er een norm bestaat aangaande den wachttijd, welke men na gewerkt te hebben moet ma ken voor men voor steun in aanmerking komt. Hierop werd geantwoord, dat een vaste vorm niet betsaat en de gemeentebe sturen deze zaak ieder afzonderlijk hebben te beoordeelen. Aanbesteding. Door het gemeentebe stuur werd heden aanbesteed het rooien van 110 boomen. Deze boomen worden het eigendom van den aannemer. Ingeleverd werden 7 biljetten en wel als volgt: N. J. van Os, J. Ouwersloot en G. van den Eijkel voor ƒ437.80, A. J. van der Geest en P. van Rijn 257.W. Rijsdam en B. J van Brecht 125.J. Jansen, te Wad- dinxveen 126.W. v. d. Geest en Jac. Vogelaar 98.J. P. van der Marei 72. C. de Regt en N. Noort 25. Waar geen plaatsnaam is vermeld zijn de inschrijvers woonachtig te Voorscho ten. De gunning is aangehouden. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 75. Hierna nam de professor eens een proef met een boon Hij riep Pietje erbij. „Kijk eens Piet", zei hij, „ik leg dien boon gewoon op den vochtigen grond. Nu moet je eens op letten als we over een paar dagen weer eens gaan kijken. En ja hoor, in dien tijd was er heel wat veranderd. Uit de boon waren mooie witte woi-teltjes gekropen, die schijnbaar vanzelf in den grond kropen. De boon moest na tuurlijk dicht blijven, maar als je hem had opengesneden zou je gezien hebben dat er binnen in den boon een paar blaadjes groeiden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10