A A M Engelands nieuwe vorst bestijgt den troon 1523 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Opnieuw de traditioneele plechtigheden Brechcokes voor Ceniraie Verwarming N00RDEINDE34 28ste Jaargang MAANDAG 14 DECEMBER 1936 No. 8598 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt by vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week J 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post - 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De „vrijheid" van het individu Over het algemeen neemt de pers, de En- gelsche pers op de eerste plaats tegenover den afgetreden koning EUward een waardi ge houding aan. Men constateert het-bekende feit en de consequentie, welke ex-koning Edward daaruit heeft getrokken, en.z w Ij g t. Het is duidelijk, dat het Engelsche volk, in overgroote meerderheid, een vrouw, ge scheiden van twee mannen die zich nog eerst in een echtscheidingsprocedure van haar tweeden man moet ontdoen, om voor de derde maal te kunnen trouwen niet als echtgenoote voor zijn koning wensohte te aanvaarden In ons land is er echter een deel van de pers, de socialistische, die te keer gaat te gen de Anglicaansche bisschoppen en het Anglicaansche volk. „Het Volk" schrijft: De koning is vrij. Maar bisschop Blunt gaf het sein, om alle honden op hem los te laten, als hij den euvelen moed had om een Canadeesch-Ameri- kaansche te trouwen, die al twee man nen had versleten. Op hem, en op zijn vrouw. Hij zou de koningin hebben blootgesteld aan alle mogelijke be'lee- digingen, die brave lieden en huiche laars een vrouw kunnen aandoen. „Brave lieden en huichelaars". Zóó degenen te betitelen, die opkomen voor geestelijke goederen, welker behoud zij achten in het belang van het volk, is de ge bruikelijke methode van hen, die de moraal prediken van de.„vrijheid" voor het in dividu! V Een woord voor onzen tijd. Een interessante tijd wordt deze tijd ge noemd door hoogleeraren in hun studeer vertrek, door journalisten aan hun schrijf tafel. 't I s ook een interessante tijd. Maar wie onder de menschen gaat en de vele nooden en zorgen hoort en ziet en voelt; wie weet het leed der werkloozen; wie voelt de schreinende zorg van de ouders, die voor hun kinderen geen toe komst zien, geen énkel lichtpunt.... och, hem kilnkt de kwalificatie interessan te tijd koud en cynisch in de ooren, hij noemt dezen tijd een droeven, een angsti- gen, en zorgvollen tijd.... Ja, zoo is het rondom ons: droevig, ang stig, zorgvol. En toch tóch moet 't ons, Christenen, lichtend zijn in onze hoofden en harten. Mogen wij den lezers een woord voor houden, geschreven voor dezen tijd, ge schreven voor ons, om ons te leeren, hoe wij ondanks alles verheugd kunnen zijn? Gisteren is het voorgelezen in onze kerken, het Epistel uit den Brief van Pau- lus aan de Philippensen. Leest nog 'ns na, die heerlijke woorden: Broeders! verheugt u in den Heer te allen tijde! Ik herhaal het: verheugt u! Uw bescheidenheid worde allen menschen bekend; de Heer is nabij. Weest om niets bekommerd; maar dat in alles door gebed en smeeking met dankzegging uw begeerten geopenbaard worden aan God. Ed de vrede Gods, die alle begrip te boven gaat, beware uw hart en gedachten in Christus Je zus onzen Heer. Sublieme Christelijke levens-visie, won- der-krachtige Christelijke levens-waarheid! ADVENTPLECHTIGHEID TEN VATICANE. De Paus niet aanwezig. VATICAANSTAD, 14 Dec. (A.N.P.) He denmorgen vond in de troonzaal in tegen woordigheid van een twintigtal kardinalen en prelaten de tweede adventpredikatie plaats. De predikatie werd uitgesproken door pater Vigilio de Valstagna. De Paus was bij de plechtigheid niet aan wezig. Een grijze dag met middeleeuwsche praal DE PROCLAMATIE De plechtige afkondiging van de troons bestijging van koning George VI heeft Za terdagmiddag plaats gevonden door den Wapenkoning, sir Gerald Wollston, voor het St. James Palace, op Charing Cross, bij Temple Bar en bij de Beurs, in tegen woordigheid van een ontzaglijke men- schenrnenigte. Den geheelen middag was de lucht be dekt, maar het sombere weder vermocht niet de schittering der uniformen van de officieren, de koninklijke herauten en hun volgelingen, die de voornaamste figuran ten waren van deze met middeleeuwsche praal gepaard gaande plechtigheid, te ver- bieeken. Onmiddellijk na de voorlezing van de proclamatie voor het St. James Paleis ga ven de oorlogsschepen, voor anker liggen de bij Sheerness in Kent, evenals de ka nonnen van de kazerne te Chatham, een eer-salvo af voor den nieuwen koning. DE VERKLARING VAN TROONS OPVOLGING Ernstig stond het gelaat van den nieu wen koning, toen hij in den geheimen Raad (Privy Council) de verklaring der troonsopvolging hoarde voorlezen, waar van de tekst aldus luidt: „Zij die hier aanwezig zijn, zijn bijeen gekomen om bekend te maken en te pro- clameeren, één van stem en één van zin, dat Zijne Hoogheid Prins Albert, Frede rick, Arthur, George, thans, bij de gratie Gods, geworden is, onze eenige wettige souverein, onder den naam van George VI, wien wij trouw en gehoorzaamheid ver schuldigd zijn, in volkomen oprechtheid en toewijding". Na deze plechtigheid ontving de nieu we koning de vertegenwoordigers der Do minions, die aanwezig waren om getuige nis af te leggen van hun trouw aan den vorst; vervolgens vertok de koning naar Buckingham Palace. Toen hij dit paleis weer verliet, werd hij door een menigte nog grooter dan die bij het St. James Palace stond opgesteld, toe gejuicht. De menigte verbrak de afzettingen, zoo dat de politie een detachement van de „Life Guards" te hulp moest roepen om den stoet te begeleiden. Daarna begaf bij zich naar zijn woning, waar hem een nieuwe ovatie ten deel viel. DE EED VAN TROUW IN HET PARLEMENT Voor de eerste maal sinds vijftien jaar zijn Hooger- en Lagerhuis bijeengekomen op een Zaterdag. De leden waren opge roepen naar Westminster, om den gebrui- kelijken eed van trouw af te leggen aan koning George VI. In het Lagerhuis las de Speaker staan de de formule voor, welke aldus luidt: „lk zweer bij den Alrnachtigen God, trouw en gehoorzaamheid aan Z.M. Ko ning George VI, aan zijn erfgenamen en opvolgers, overeenkomstig de wet". De Speaker teekende het register, en verzocht Baldwin te naderen, die dezelfde formaliteit vervulde, gevolgd door de an dere leden der regeeiing. Eén voor één volgden daarna de afgevaardigden. In het Hoogerhuis had dezelfde plechtig heid plaats, men merkte op, dat hier thans twee tronen stonden. EEN VERKLARING VAN DEN KONING IN DEN RAAD VAN ACCESSIE De nieuwe koning heeft Zaterdag in den Raad van Accessie een rede uitgesproken, waarin hij zeide: Ik ontmoet u vandaag in omstandig heden, die zonder voorbeeld in de geschie denis van ons land zijn. Nu de plichten van het koningsschap op m- rusten, ver klaar ik u mijn aanhankelijkheid aan de strikte beginselen van de constitutioneele regeering en mijn vastbeslotenheid vóór alles te werken voor het welzijn van het Britsche gemeenebest van volkeren. Met mijne echtgenoote als medewerkster aan mijn zijde neem ik de zware taak op mij. Bij. deze taak zoek ik den steun van al mijn volkeren. Verder zal mijn eerste daad bij het op volgen van mijn broer zijn hem tot Hertog te benoemen; hij zal voortaan bekend zijn onder den naam Zijne Koninklijke Hoog heid, den hertog van Windsor. DE KRONINGSDATUM ONGEWIJZIGD Ramsay MacDonald is in audiëntie bij den koning toegelaten, waarbij werd over eengekomen, dat de datum van de kro ning onveranderd gehandhaafd zal blijven op 12 Mei 1937. DE EX-KONING IN OOSTENRIJK De ex-koning van Engeland, die thans den titel voert van hertog van Windsor, is Zaterdag te Boulogne aangekomen en daar op den trein gestapt naar Weenen. Gisteravond laat is hij aldaar aangeko men. Hij begaf zich onmiddellijk naar het slot Enzesfeld van baron Rothschild, wiens gast hij eenige dagen zal zijn. Daarna zal hij naar Kitzbuhel gaan voor de winter sport. Van tijd tot tijd zal hij, naar verluidt, naar Weenen komen om professor Neu mann te consulteeren voor zijn oorkwaal. De ex-koning wordt vergezeld door zijn particulieren secretaris, twee Britsche de tectives en acht Oostenrijksche politie mannen. Naar verder vernomen wordt, zal hy na zijn verblijf in Oostenrijk een bezoek bren gen aan prins Paul van Joego-Slavië, Mevrouw Simpson nog te Cannes Mevrouw Simpson vertoeft nog in villa „Lou viel. Zij heeft gisteren het huis niet verlaten en hield zich bezig met haar cor respondentie. Er zijn niet meer zooveel journalisten rond de villa. Het schijnt dat mevrouw Simpson niet voornemens is Cannes binnenkort te verlaten. Het dagblad „Tunis Soir" maakt be kend, dat een prachtige villa, gelegen aan den Golf van Hammamet, op 50 K.M. van Tunis, aangekocht is door mevr. Simpson. De wereld in vogelvlucht Men zal vandaag niet te klagen hebben over gebrek aan nieuws uit het buiten land. Het meest sensationeele nieuws komt vandaag uit een uithoek van de wereld, uit Noord-China, waar men anders weinig aandacht aan zou .schenken, als deze uit hoek geen brandpunt was, waar Russi sche en Japansche strevingen tesamen ko men en op elkander botsen. Wat er pre cies aan de hand is, is uit de even tal rijke als verwarde telegrammen niet op te maken. Maar het schijnt hierop neer te komen, dat maarschalk Tsjang Sjoe Liang gemeene zaak heeft gemaakt met de com munisten en maarschalk Tsjang Kai Sjek gevangen heeft genomen. Deze laatste Tsjang is de dictator van de Nanking- regeering. Hij heeft altijd een gematigde politiek gevoerd tegenover Japan en er op de eerste plaats naar gestreefd om van China een sterke eenheid te maken. Daar in wordt hij nu gedwarsboomd door den anderen Tsjang, wien het er waarschijn lijk om te doen is, om zich omhoog te stooten en die daarbij de hulp van Rus land heeft aanvaard. Hy wil de heer- scherde anti-Japansche stemming in Noord-China uitbuiten en Rusland ziet dat niet ongaarne, yooral na het jongste Japar.sche verdrag met Duitschland. In hoeverre Rusland den opstandigen maar schalk actief steunt, is niet bekend. In Engeland is de nieuwe koning Zater dag plechtig als zoodanig geproclameerd. Deze typische middeleeuwsche plechtigheid Leidsch student verdronken Auto kantelde in sloot te Nieuwe Wetering DRIE INZITTENDEN WISTEN ZICH TE REDDEN Zondagmorgen omstreeks vier uur is een auto, waarin vier personen gezeten karen, bij het nemen van den gevaarlijken bocht nabij de boerderij van den heer J. Straathof te Nieuwe Wetering in den langs den weg loopenden sloot gereden. In de auto waren gezeten de 22-jarige student in de Rechten te Leiden, de heer N. Roesingh, zijn zuster, de heer jhr. de Jonghe, eveneens student te Leiden en mej. Emmy Kolkman uit den Haag. De jongelui keerden terug van een bal op Schiphol. De heer Roesingh chauf feerde. Hoe het ongeluk is veroorzaakt, hetzij door te groote snelheid in den zeer gevaar lijken bocht (volgens verklaring der inzit tenden had de wagen een vaart van 40 K.M.), hetzij door een belemmering van het uitzicht door het druilerige weer, kon niet worden vastgesteld. De wagen reed aan het einde van de eerste bocht recht op de daarlangs gelegen sloot af. De bestuurder moet dit op het laatste moment hebben bemerkt. Hij remde al thans uit alle macht, doch kon daardoor niet voorkomen, dat de auto een der ver- keerspalen uit den grond reed. om daarna van den 1.60 meter hoogen walkant te kan telen, zoodat de wagen met de wielen om hoog in de sloot terechtkwam. Er staat ter plaatse slechts pl.m. één meter water, zoodat het gevaar voor ver drinken niet bijzonder groot w?s. De bf~r jhr. De Jonhe, en de twee dames, die allen achterin zaten, konden zich door het in slaan van een ruit dan ook spoedig in vei ligheid stellen. Mej. Roesingh heeft daarbij een diepe vleeschwonde aan den arm opgeloopen, doch de beide anderen, die begrijpelijker wijs ^eer overstuur waren, kwamen met den schrik vrij. Tot hun groote ontsteltenis bemerkten de drie geredden echter spoedig, dat de heer Roesingh niet meer in den wagen aanwezig was. Het portier stond open, zoodat het vermoedén voor de hand lag, dat de heer Roesingh uit den auto moet zijn geslingerd. In den stikdonkeren nacht stond men voor de hopelooze taak het slachtoffer in het water te zoeken. Eenige omwonenden werden gewaarschuwd, doch voordat dezen met lantaarns ter plaatse verschenen, was de heer De Jonghe er in geslaagd zijn vriend te vinden. Hij lag met een hoofdwonde onder water en gaf geen teeken van leven meer. Nadat hij bij den landbouwer Straathof voor wiens woning het ongeval gebeurde, was binnengedragen, werd dr. van der Bijl uit Oude-Wetering gewaarschuwd, doch deze kon slechts den dood constateeren. Vermoedelijk is de heer Roesingh toen de wagen kantelde, er uit geslingerd, waarbij hij een klap van het portier tegen het hoofd heeft gekregen en bewusteloos is geraakt. Hij is door verstikking om het leven geko- Niet onmogelijk is het ook, dat de wagen toen de heer Roesingh reeds in het water lag, eenigszins is gekanteld, waardoor hij er onder geraakte. Het stoffelijk overschot is later op den dag overgebracht naar de ouderlijke woning te Oosterbeek waar de vader van het slachtoffer kantonrechter is. De toestand van mej. Roesingh was van dien aard, dat zij ter verpleging in een ziekenhuis te Lei den moest worden opgenomen. Het tragische ongeval heeft in de omge ving uiteraard groote ontsteltenis verwekt. In den loop van den dag is de zwaar be schadigde auto door een kraanwagen op het droge gebracht. Het lijkt ons niet ondienstig, er in ver band met dit zeer droevig verkeersongeval nogmaals op te wijzen, dat het doorgaand verkeer de gevaarlijke bocht in den Achter weg kan vermijden door via de Oude We tering van de spoorbrug gebruik te maken. heeft thans plaats gehad voor de tweede maal in één jaar, nu onder geheel andere omstandigheden. De ex-koning, die zich voortaan hertog van Windsor noemt, be vindt zich op het oogenblik te Weenen en zal zich een tijdje onledig houden met de wintersport te Kitzbühel. Uit Spanje komt weinig nieuws van de fronten. In Catalonië is evenwel oneenig- heid uitgebroken onder de roode bestuur ders. Dergelijke berichten wekken ver wachtingen, dat wat de wapenkracht van Franco niet vermag, wel eens bereikt zou kunnen worden door gebrek aan eenheid en kracht der tegenstanders. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMS I t NIEUWS BUITENLAND. De troonbestijging van Engelands nieu wen koning. De ex-koning, die voortaan den titel voert van hertog van Windsor, is te Weenen aangekomen. (1ste blad). Muiterij in Noord-China. Maarschalk Tsjan Kai Sjek gevangen genomen. (2e blad). Onder de roode bestuurders van Cata lonië is oneenigheid ontstaan. (2e blad De besprekingen in den Volkenbonds raad over de Spaansche kwestie hebben geleid tot de aanvaarding van een reso lutie (2e blad). Een vredespact van Amerika als resul taat van de pan-Amerikaansche conferen tie. (2e blad). BINNENLAND. Na de ramp met de „Lijster". Een droe ve en een gelukkige thuiskomst. (Lucht vaart, 1ste blad). Katwijksche logger onder Schoorl ge strand, doch later vlot gesleept. (Gem. Ber., 3de blad). Onder Nieuwersluis is een vrachtauto door den trein gegrepen en verbrijzeld. (Gem. Ber. 3de blad). Gisteravond is in een café te Goes een jongeman met dolksteken doodgestoken. (lste blad). OMGEVING. Te Nieuwe Wetering is Zondagmorgen een auto met Leidsche studenten te water gereden, waarbij een van hen is verdron ken, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Voor de I.V.C.B. won V.VI., terwijl Teylingen en Blauw Zwart gelijk speelden. In den K.N.V.B. boekten Ajax en Feyenoord groote overwinningén. U.V.S. nam revanche op Unitas. (2de blad). BILJARTEN: Sweering kampioen van Nederland groot biljart. (2de blad). Moord in een café te Goes Jongeman door dolksteken gedood Gisteravond tien uur is in een café te Goes de ongeveer 22-jarige N. Mieras uit 's Gra venpolder door den eveneens 22-jarigen J. M. uit Nieuwdorp na een woordenwisseling met een dolk in den buik gestoken. Beide personen verkeerden onder invloed van sterken drank. De getroffene overleed na enkele minu ten. De dader, die per fiets de vlucht nam, is vannacht te Nieuwdorp door de politie van Goes en de burgemeesters van Goes en 's Heer Arendskerke van zijn bed ge licht. Hy legde een volledige bekentenis af. M. is in het politiebureau te Goes inge sloten. Het lijk is in beslag genomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1