I Na den troonsafstand van Edward VIII. kenzaam ligt in den laten avond van Dondeidag tort Belvedere Slechts schijnt licht uit de ramen der kamer, waar ex koning Edward, die enkele uren geleden zijn troonsafstand teekende, vertoeft Dordrecht is teesie..j« «emcni m ver band met de opening van de nieuwe Mna ri"i»k.|io Pen ««rfliO detail 3)e Zsidóch^Qou/ccmt Bei no Baron von Cramm, prinses Sieglinde zur Lippe en graaf Ahlefeldt Laurvig (v.l n r.), die als bruidsmeisje en bruidsjonkers bij het aanstaand huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D H. Prins Bemhard zullen fungeeien De militaire ordonnans, die in de atgeloopen week onaf gebroken den koeriersdienst tusschen fort Belvedere en Downing Street te Londen onderhield voor het overbrengen van gewichtige documenten De delegatie van Indische Z.eitoesiuuroeis aie in ons land is aangekomen De commissaris van de Amsterdamsche verkeerspolitie, de heer C. Bakker, verlaat het paleis Noordeinde te den Haag. na aldaar door H. M de Koningin n gesprek met minister Van Lidth de Jeude (rechts), die Vrijdag de ver- ontvangen te zijn keerstentoonstelling te Dordrecht ofticieel geopend heeft De door het corps pontonniers ge bouwde vlotten, die bij de opening van de Moerdijkbrug het d'ukke verkeer van personenauto's over de Oude Maas tusschen Zwijndrecht en Dordrecht verwerkten FEUILLETON HELGA'S WEDDENSCHAP Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 25) Wat Stein betrof, waarschijnlijk had die zich 't hoofd op hol laten brengen door het groote privé-vermogen van mevrouw Bech. Maar nu is die geschiedenis voorbij, Stein is vertrokken i.i mevrouw Bech heeft de wapens neergelegd; lippenstift enz. Hoe heb ik hem dat geleverd, onder hetzelfde dak te wonen met tien explosieve Bech's tegenover een hyperbeschaafd en fatterig acteur. Het is werkelijk onbegrijpelijk, hoe een zoo groot kunstenaar als mensch zoo klein kan wezen. Doch dit is een probleem voor de groote denkers en wijsgeeren, en niet voor jou en mij. Basta. Kletspraatjes en kwaadspreken zijn als suikergoed; best en zoet om op te zuigen op het oogenblik zelf, maar met een bitteren nasmaak. Zoo heb ik het tel kens gevoeld, als Laurense, Olga en ik ons hebben verdiept in gissingen betreffende deze zaak, en laat ik ons niet beter voorstellen dan we werkelijk zijn dit is meermalen geweest. Om terug te komen op de lente. Weet je, wat de grondbezitter Bech zegt; Een mensch heeft vele lentes, doch slechts één Lente. Zou dit mijn Lente zijn, met hoofdlet ters. Nooit heb ik ze schooner gezien, nim mer heb ik de natuur zoo intens aange voeld als dit jaar. Iedereen avond vind ik het een heel ding, naar bed te gaan. De tijd gaat al gauw genoeg, ook zonder dien te verslapen. Het is het licht, wat het hem doet; het heerlijke, noordelijke licht. Nu is het de beurt 1 an andere menschen, op de globe te zoeken.nu hebben zy alle re den te wijzen naar dien langen vinger, die zich uitstrekt naar de pool, en te zeggen: 't jonge, waren we maar daar! April, April is als de glimlach van een meisje, staat in Laurense's poëzie-album geschreven: een bron, waai uit ik telkens weeraan put. Om den anderen dag hebben we regen en zonneschijn. Het is of de April- regen vriendelijk gezind is, in tegenstelling met den herfst-regen, en dan is het „goud waard voor het land", zooals vader zegt wanneer ik begin te mopperen. De voorwaarde voor het beleven van groote avonturen ontbreekt eigenlijk bij een kamermeisje, dat werken moet van 's mor gens 7 tot 's avonds half 9; nee, dan heeft een toeriste in het vroolijke Parijs andere kansen. Maar toch gebeurt het, dat er iets gebeurt. Nu heeft bijv. Diana juist jongen gekregen, en zij zijn werkelijk schattig. Kalveren komen er telkens, maar de slager haalt ze haast even gauw weg als dat ze geboren worden. Eerstdaags gaan de koeien van stal. het bosch in; ik weet niet, of je dit interesseert. Als huwelijke-bemiddelaarster heb ik werkelijk zeer groote verdiensten. Het is hierbij al net als bij alles: aanpakken en niet terugdeinzen voor groote zelfopofferin gen. Twee keer ben ik nu met Laurense naar de jeugd-bijeenkomst geweest; en ik hoop. dat de jongelui het nu spoedig zon der mij zullen afkunnen. In Mei is het groo te jaarfeest; bij mooi weer buiten, bij re gen in het lokaal; en ik geloof, dat een jaarfeest met Weener gebak, koffie, limo nade en feeststemming gunstig kan wer ken op hun jonge liefde Vanwege den aan staanden uitgang laat ze een nieuwe mous seline japon naaien, lila fond met groote, gele bloemen. De naaister heet juffrouw Svingen, Oelene Svingen, die weet wat ze wil en vastbesloten is. aPe moderne dwaas heden met kracht te bestrijden. Haar ont vankelijkheid voor invloeden van buiten af is waarschijnlijk een twintig jaar ge leden opgehouden; wat na dien tijd geko men is, is uit den booze. Op alles wat ik voorstel, antwoordt ze: ik kan het best op die manier maken, maar ik kan het een voudig niet uitstaan. En wee haar, die durft kiezen, wat juffrouw Svingen niet kan uitstaan! Gelukkig is het etmaal nu met het voor jaar zooveel langer geworden, dat er een kleine tusschenruimte is ontstaan tusschen dag en nacht. En te wandelen langs sche merige, lenteachtige wegen met iemand, met wien men ernstig kan spreken, daar van hou ik. Frigaard, begrip je. is zoo dat men ernstig met hem kan praten zonder zich te geneeren. Bij tijden krijg ik er ge noeg van m'n omgeving humoristisch te be schouwen; en dan is het weldadig, doode- lijk ernstig te zijn. En t*e praten over za ken en dingen en niet altijd over personen, zooals vrouwen doen, wanneer ze samen zijn. Frigaard weet alles, dat verzeker ik je. of laat ik zeggen bijna alles, om niet den schijn op me te laden, dat ik over drijf. Als hij maar eerst ontdooid is. kan een wandeling met hem langs den "ervelend- sten, meest kalen weg allergenoegelijkst zijn. Hy kent de namen van alle steensoor ten hier in de buurt; hij neemt hier een stuk steen op en een eind verder nog een, en vertelt er je een massa van. Het klein ste plantje of onaanzienlijkste mos, het nie tigste beestje worden belangrijk door zyn woorden, en met 'xier vogelgeluidje is hij vertrouwd. Hij weet, hoe de dingen zijn, en waarom ze zoo zijn. Hij weet een massa interessants van de streek, waar we wan delen; van de rivier en het bosch en de dodemgesteldheid, hoe deze zoo geworden is en welke kansen ze den menschen biedt. Wat weet ik, na hier een heelen winter te hebben gewoond? Ja, dat het paadje langs de beek het liefdesweggetje genoemd wordt, en dat de naakte takken van de heesterafrasteringen rond de akkers in het avondlicht doen denken aan paars-gekleur- de nevel. Maar deze kleine, onschuldige wandelin gen van ons beiden geven den anderen stof te over tot praatjes. Den heelen langen dag plagen ze me. Erger dan erg werd het, toen Laurense er achter kwam, dat ik room stal om in zijn glas te doen. Je begrijpt, dat ik hetzelfde gedaan zou hebben, wanneer Ola en Andreas den halven nacht zaten te studeeren na den heelen dag hard te heb ben gewerkt. Tegen het voorjaar kreeg hij zulke ingevallen wangen, maar lachte en kel. toen ik hem voorstelde, levertraan te nemen. Mannen zijn zóó onverstandig; als ik ze misschien daar straks wat opgehe meld heb, bedoel ik daarmee werkelijk niet. dat ze op eigen beenen kunnen staan Opdat de stakker niet louter vel over been zou worden, moest ik de zaak wel in handen nemen. Daarom deed ik voortdu rend stilletjes room in z'n melk, en lachte in mezelf toen Frigaard naderhand be weerde, dat de melk den laatsten tijd zoo vreemd smaakte, terwijl Laurense, die par tij trok voor de koeien, verklaarde dat je nergens in Noorwegen zulke beste melk kreeg. Maar op een dag ontdekte Laurense m'n krijgslist en toen had je de poppen aan 't dansen. Het hindert niets of ze mij een beetje plagen, als ze hem maar met rust laten. Ik laat niets op me zitten, reken maar; ik ken de zwakke punten, en als ik ze niet op een andere manier tot zwijgen kan brengen, dan trek ik met een gerust hart partij van wat ik weet. Minder fijn, maar op z'n tijd noodzakelijk in deze booze wereld. Lotten is de ergste. Dat is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken; nee, die is niet op 'r mondje gevallen, bij dehand, pienter en je moet meer dan koelbloedig zijn om niet knockout geslagen te worden door haar zoodat ze je allemaal uitlachen Ze is intelligent, zie je. Ja. niet van dien aard dat het iets te beteekenen heeft ze is lang niet zoo ontwikkeld als jij en ik. Ze leest Schopenhauer. Maar wanneer leest ze hem? Bij voorkeur in den trein of ergens anders, waar de menschen het zien. Hoe leest ze hem? Op z n kop: be halve de enkele hoofdstukken, die haar belang inboezemen. Waarom leest ze hem? Om hem bij pasende gelegenheden te kun nen citeeren. Ze leest de krant ook. Ja zeker. Eerst de rubriek personalia op het vijfde blad, dan de ongelukken op het zesde. En dan de feuilleton op het laatste. Even kijken of er ook aankondigingen van huw'lyken in staan. Volgen de korte stukjes op pagina twee. En ten slotte verman ze zich en duikt onder in de politieke telegrammen maar of ze die doorwerkt, is meer dan twijfelachtig. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9