ZATERDAG 12 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT WEEDE BLAD - PAG. 7 INGEZONDEN STUKKEN DE SCHOOLARTSENDIENST „KATWIJK EN OMSTREKEN". De in de gemeenteraad van Katwijk gebezigde uitdrukkingen. Mijnheer de Redacteur. In uw blad van 4 Dec. j.l. komt voor het verslag van den Raad van Katwijk. Naar aanleiding van de kwestie „Schoolkir.der- voeding" werd bij de bespreking aange haald het jaarverslag 1935 van den School arts dr. A. In 't Veld (District Katwijk en O.). In dat jaarverslag worden uitvoerig vermeld de uitkomsten van een onderzoek naar de voedingstoestand, en het Raadslid dr Hueting noemde in de Raadsvergadering dit onderzoek en het rapport: „belachelijk en onwetenschappelijk", en „klets". Nu stichten ingezonden stukken meestal weinig nut, maar in dit uitzonderlijke ge val leek het mij meer dan dienstig te wij- zij op twee dingen: Ten eerste: Het schijnt het goed recht te zijn van een raadslid, dat hij zonder een spoor van bewijs alles mag zeggen. Maar ons goed recht is het, met dr. H. van mee ning te verschillen. Genoemd onderzoek, waarbij meerdere methoden onderling wor den vergeleken, was wel degelijk weten - ecnappelijk opgezet, en de Schoolarts werd daarbij gesteund door den Gezondheids raad. De wijze van onderzoek was dezelf de als die, welke door de deskundigen van de hygiënische sectie van den Volkenbond in 1932 werd aangegeven. De critiek van dr H. gaat dus nog véél verder! Een be wijs van de wetenschappelijkheid, mogen wij zeker vinden in het feit, dat de School arts zijn eigen werk in hetzelfde rapport zeer critisch beschouwt. Ten tweede, en dit slaat op uw verslag gever: Was het zoo noodig van het „be lachelijk en onwetenschappelijk" een aparie vetgedrukte regel te maken? De suggestie hiertoe gaat toch zeker uit van den plaatse lijken verslaggever? Men zou als buiten staander geneigd zijn, beide handelwijze alleen te verklaren, uit een, zacht gezegd, zekere ingenomenheid, temeer als we even verder zoo uitdrukkelijk vermeld vinden, dat de jammerlijke uitdrukking door dr. H. geuit werd, met instemming van dr. L., mede-raadslid en collega. Uit het verslag valt niet op te maken, of die instemming duidelijk waarneembaar was. Mijnheer de Redacteur, ik ben zoo uit voerig geweest, omdat de gewraakte uit drukking, èn de methode van verslaan in 'n dagblad, zoo stootend was, stootend voor ieder bezadigd lezer, zeker voor eiken arts, en kwetsend voor de persoon in kwes tie, en verschrikkelijk voor het mooie werk dat de schoolarts in die Gemeente verricht. Dergelijke onbeheerscht neergeschreven Uitdrukkingen, stichten m.i. te veel kwaad. U dankend voor de vele plaatsruimte, ARTS-ABONNé. RECTIFICATIE RAADSVERSLAG. De opmerking over den Schoolartsendienst. In ons blad van 4 Dec. 1936 kwam in het Verslag van de Gemeenteraad van Katwijk de volgende passage voor: „Een en ander uit dit rapport wordt door Dr. Hueting met instemming van dr. Lodder „belachelijk onwetenschappelijk" en „klets" genoemd...." Hierbij wordt het jaarverslag van den schoolarts be doeld. Dr. Lodder schrijft ons, dat het echter volkomen onjuist is, dat de voor de zen functionnaris beleedigende woorden van Dr. Hueting, met zijn instemming zijn genoemd. Over deze kwestie heeft dr. Lodder ge zegd, dat ondervoeding niet gemakkelijk te constateeren is, „daat bij de beoordeeling van den voedingstoestand van kinderen behalve de voeding nog andere belangrij ke factoren meegerekend moeten worden. Dit zal door den schoolarts, die de kinderen slechts weinig ziet, niet zoo eenvoudig uit gemaakt kunnen worden." UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Kostelooze inenting. Woensdag 16 Dec. a.s. zal in onze ge meente de gelegenheid zyn opengesteld voor kostelooze inenting en herinenting en wel: le. voor de ingezetenen van Aar- landerveen ten huize van den heer W. v. d. Wind, arts, des v.m. 9 uur; 2e. id. van de L. Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwam- merdam, in het Raadhuis in de Raadhuis straat des n.m. 2 uur; 3e. id van de L. Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met inbegrip van de Ridder-buurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Woubrugge, ten huize van den heer W. v. Wesmeskex-ken, arts, des n.m. 2 uur; 4e id. van de H. Zijde vanaf de grensscheiding met Zwammerdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het Huis der Gemeente in de Julianastraat, des n.m. 2 uur; 5e. van de H. Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Hazers- woude in het huis der gemeente in de Ju lianastraat des v.m. 9 uur. Het is zeer ge- wenscht, dat bij de aanmelding de trouw boekjes der ouders of de geboorte-bewij zen der kinderen worden medegebracht. BODEGRAVEN. Feestelijkheden. Naar wij vernemen zal de zanghulde, ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk, niet in een der kerk gebouwen worden gehouden. De bedoeling is thans om deze zangavonden te houden in verschillende groote zalen. Op Zaterdag 19 Dec. zal de Muziekvereeniging door onze plaats marcheeren. Ook nog latere data zul len worden vastgesteld, waarop muzikale rondgangen worden gemaakt. Verder zijn er nog eeen officieele mededeelingen. A.s. Maandagavond wordt er in Hotel van Haaften een vergadering gehouden, om te komen tot massale straatversiering. Donderdagavond had in Hotel van Haaf ten een vergadering plaats van het Oranje comité met de afgevaardigden van alle scholen. De voorzitter, de heer v. d. Most, deelde mede, dat, na goedkeuring van Ged. Staten, de gemeente 1000 subsidieert, waarvan ƒ500 moet worden besteed voor de kinderen. Verder zal waarschijnlijk op 14 Januari een doorloopende voorstelling gegeven worden vanaf 's morgens 9 uur, waar 't Vorstelijk huwelijk met nog een paar filmpjes gratis vertoond zullen worden, 's morgens aan de kinderen, 's avonds aan de grooten. Onderwijs. Naar wij vernemen, zal de heer P. Maaskant per 30 Januari afscheid van zijn school nemen. WOERDEN. Collecte Bijzondere Nooden. De Com missie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden heeft besloten de collecte voor het bekende doel te houden op Zaterdag 19 December a.s. Deze collecte zal plaats heb ben in den vorm van speldjesverkoop. Deze speldjes zulen in oranjekleur worden uitgevoerd. „De Princevlag". De nieuw opgerichte vereeniging „Princevlag" zal binnenkort een propagandavergadering houden, waarop door de leden het bekende Oranjespel „Er waren twee Koningskinderen" zal worden opgevoerd. Pluimvee- en Konijnententoonstelling. De jubileumtentoonstelling van „Nut en Sport" is een succes geworden. Het bezoek was zeer druk, terwijl er een zeer groot aantal inzendingen waren binnengekomen. Van de hoofdprijzen vermelden we: Patrijs Cochin (H. R. Blok), Havanna ram (H. R. Blok), Cochin hen (H. R. Blok), Wit wyan- dotte haan (G. J. Blok), Zwart Minorca haan (W. v. d. Kolm), trio Holl. witkuifjes (Mevr. Kool v. Dijk), Vlaamsche reus (G. v. Donkelaar) 15 pond, Wit Weener (J. J. Bakker), Black and Tan (G. v. Donkelaar), rood-oog Pool (mevr. C. Boot-Tuinsma) 9 ons. Mooiste kleur kanarie: M. Kasteen. UIT DE OMGEVING LISSE. Staatspartij. Onze afdeeling van de R.K. Staatspartij hield gisteravond in de Veilingzaal in Hollands Bloembollenhuis „Hobaho" een buitengewone algemeene vergadering, toegankelijk voor alle R.K. mannen en vrouwen boven 20 jaar, onder presidium van den heer Jac. Th. de Vroo- men. Onder de aanwezigen merkten we ook op den Edelachtb. heer Burgemeester v. Wijnbergen. De voorzitter opende met een komstwoord. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur hem tot voorzitter had be noemd. Wat de financiën betreft is beslo ten de contributie niet te verhoogen, doch binnen afzienbaren tijd met een lijst te doen circuleeren om het finantieel gedeelte te versterken, hetgeen zoozeer verbetering behoeft. Hierna werd het woord gegeven aan den spreker, het lid der Tweede Kamer Van der Brule, die sprak over het onderwerp „Waarom lid van de R.K. Staatspartij?" Spreker toonde aan, dat de politiek een on derdeel is van ons maatschappelijk werk. Zeker, aan de politiek kleven fouten. Daar is een demagogie van de slechtste soort en deze treft men aan in de politiek. Doch dat treft men evengoed in het zakenleven! Als er partijen zijn, die niet meedoen aan de magogie, dan is dit zeker de R.K. Staats partij. Politiek in de trant van het moge lijke. Wij moeten trachten te bereiken het geen mogelijk is. Zoo willen wij de poli tiek voeren en daarom gaan wij ons af vragen wat mogelijk is. Spreker zette ver volgens uiteen, waarop het welvaartspeil van Nederland was gebouwd. De bronnen van dit welvaartspeil zijn successievelijk verdwenen door de internationale verhou dingen. De mogelijkheid ontbreekt ons daar op korten termijn verandering in te brengen. Ondanks al die moeilijkheden is de politiek der R.K. Staatspartij erop ge richt geweest om het economisch leven te herstellen. Zooals spreker nader uiteen zette. In het tweede gedeelte zijner rede schetste spr. de betere perspectieven, wel ke zich openen. Wij 'moeten vooruit en niet terug en we zullen ons moeten toeleggen op een betere handelspolitiek en minder op een aanpassingspolitiek. Men gaat in de richting van de nieuwe ontwikkeling, waar heen ook de Katholieken willen. Juist in dezen tijd is noodig, dat wij één zijn van willen en één in streven. Spreker schetste een stuk historie en ging een 50 jaren terug. Wij waren toen Katholiek doch.... niet naar buiten. Spr. wekte daarna op tot een dracht en verbondenheid opdat het Christendom in Nederland moge zegevie ren. Een daverend applaus volgde op deze prachtige rede. De voorzitter bracht den spreker een hartelijk dankwoord, spoor de in zijn slotwoord aan tot toetreding tot de Staatspartij en dankte de Directie van „Hobaho" voor haar belangloos afstaan van de zaal met vuur en licht. VEURLEIDSCHENDAM L.T.B. Een dezer dagen hield het bestuur van den L.T.B. alhier een vergaij dering met een 20-tal jonge L.T.B.'ers om te komen tot de oprichting van een jonge Boeren- en Tuindersbond, als afdeeling Alle leden aanwezig. Voorzitter: Burgemeester Brug. De voor zitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: een missive van Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot be legging van de kasgelden der Sportstich ting; idem, houdende eenige opmerkingen over de nieuwe schoolgeld verordening; idem, ovej de verordening tot heffing van los- en laadgeld; een circulaire betreffende de Kerstgave. De heer De Haas vraagt of het mogelijk is, met medewerking van het secretarie- personeel deze gave reeds te verstrekken op Donderdag vóór Kerstmis, waarop de voorzitter antwoordt, dat de uitdeeling reeds vóór dien Dondtrdag zal plaats heb ben. Het voorstel van B en W. om overeen komstig de circulaire aan ondersteunden (event, kastrekkenden) een Kerstgave van 25% te geven wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat B en W tot lid van den Raad van Beheer der Sportstichting hebben benoemd de heeren: K. Brug, voorzitter; M. Splinter M.P.zn, secretaris; L. A. J. Koning, pen ningmeester, welke heeren tevens het da gelij ksch bestuur vormen en verder de heeren I. J Klaver, J van Deventer, G. Schoppen en J. B. Blankenstein. Daarna komt in behandeling een voor stel tot delegatie van oestuursbevoegdheden van den Raad aan Burgemeester en Wet houders. De heer Klaver informeert of die dele gatie alleen betreft zaken aangaande de Sportstichting of dat die nog verder gaat, want de Raad heeft roch al zoo weinig te zeggen en als het ook andere dingen be treft, is hij er tegen. De voorzitter antwoordt, dat het alleen betreft zaken aangaande de tennisbanen, het voetbalterrein, ijsbaan en de kinder speelplaats. Het is slechts een beperkte delegatie om sneller besluiten te kunnen nemen. De heer van der Wal vraagt of de Raad dan ook niets meer heeft te zeggen over verhuren. De voorzitter antwoordt dat de getallen daarvoor vast staan, dus dat B. en W. toch by den Raad moeten komen, wan neer ze beneden deze bedragen zouden wil len gaan Verder deelt de voorzitter mede, dat overleg is gepleegd met de vereeniging der K.J.M.V. Nadat de voorzitter der K. J.M.V. eenige bezwaren had weerlegd, die er geopperd waren om er een onderafdee- ling van de K.J.M.V. van te maken, gaven er zich 17 heeren als lid op. Hierop werd een voorloopig bestuur gekozen, waarin werden gekozen de heeren H. van Vliet, Joh. Hendriks en Joh. Kortekaas. Tot slot sprak kapelaan Vugt en de voorzitter van den L.T.B. nog een propagandistisch woord, waarbij zij tevens de hoop uitspra ken, dat ook de jonge Boeren en Tuinders die niet aanwezig zijn, zich nog als lid zouden opgeven. K.J.M.V. Maandag 14 December: causerie over „Geldverkeer". Het volks- credietwezen,de afbetalingsovereenkomst. De geldschieterswet door den heer Th. J. v. d. Heijden. Dinsdag 15 Dec.: Maria-Congregatie en Vrijdag 18 Dec.: Societeitsavond. St. Josephsgezellen. Morgen te half 12 en na het Lof voortzetting van de win- terwedstrijden. 11.30 Paladijnen vergade ring en des avonds te 8 uur verplichte adspirantencursus. Maandag 7 uur: Tooneleclub „Adolf Kolping", Dinsdag 7.30 uur: Maria-Con gregatie, daarna bijeankomst. Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7 tot 7.40 her halingscursus. Donderdag des avonds te 8 uur spreekt de praeses pastoor Kammers over „Rome" Zaterdag na het Lof bijeenkomst. Verpachting vischrecht. Naar aanlei ding van het voorstel van B. en W. van Stompwijk tot publieke verpachting van het vischrecht in de Stompwijksche- en Nieuwvaart en de Knipsloot, welk voorstel door den Raad van Stompwijk in geheime vergadering werd behandeld, werd z.h.st. besloten het vischrecht onderhands te ver pachten voor den tijd van 3 jaren aan den heer M. M. van Veen te Stompwijk, on der beding, dat hy als pachtsom betaalt 105 in plaats van 80. STOMPWIJK. Feestdag. Enkele weken geleden is op 'n vergadering, gehouden onder praesidium van den Edelachtb. heer Burgemeester Keijzer een feestcomité ingesteld om de noodige maatregelen te treffen ter viering van den feestdag ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bemhard. De dag van de viering in onze plaats is bepaald op 29 Dec. a.s. Het comité heeft de noodige vergaderin gen belegd en de volgende plannen uitge stippeld: Vooreerst een kinderfeest: hieraan doen mee alle kinderen van de R.K. Jongens school, die van de R.K. Meisjesschool en tevens is besloten de kinderen van de R.K. Bewaarschool mede in de vreugde te doen deelen. Volgt nu het programma voor het kin derfeest: Optocht van alle kinderen door het dorp. 9.15 uur moeten alle deelnemende kinderen' aanwezig zijn op 't schoolplein van de R.K. Jongensschool. Hier ontvangen de kinderen ieder een vlag en de noodige ingerediënten noodig voor den cptocht. 9 y2 uur vertrek van de stoet, voorafge gaan door de R.K. Fanfare. Na 't eerste ["ERAAD VAN LEIDERDORP IJssport tot onderhandsche verhuring van de ijsbanen. Het voorstel tot machtsdelegatie bene vens het raadsbesluit betreffende verhuur aan de Ver. IJssport worden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde is dan het voorstel tot deel name in het maatschappelijk kapitaal van de Bank voor Ned. Gemeenten. Het van de gemeente Leiden ontvangen bedrag ad 15.000, voor overname van het onder houd van den Lage Rijndijk met oeverbe scherming moet worden belegd. B. en W. stellen voor dit geld te beleggen in aan- deelen van de Bank voor Ned. Gemeenten. Nadat de heeren Rijnsburger en Groenen dijk hierover de gevraagde inlichtingen hebben, ontvangen, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen, evenals het voorstel tot het aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten, het voorstel tot overname van het laatste gedeelte van de Koningstraat en de Dr. de Bruynestraat. B. en W. stellen voor vast te stellen wel ke terreinen en inrichtingen bij de sport stichting zullen worden ingebracht. Vol gens het ontwerp-besluit wordt dit voor stel vastgesteld. De voorzitter stelt, namens B. en W. voor, het Oranje-Comité voor de feestvie ring op 6 Januari a.s. een subsidie toe te kennen van 225. De heer de Haas vraagt op welke be rekening het bedrag van 225 berust. De voorzitter geeft hierover nadere inlichtin gen. De heer Rijnsburger vraagt of het alleen voor een kinderfeest is. waarop de voorzit ter antwoordt, dat er ook een Kerstmaal tijd zal worden gegeven aan degenen, die m zorgelijke omstandigheden verkeeren, waarvoor de kosten wel iets hooger zullen worden, omdat de menschen, die voor boter in aanmerking komen geen accijnsvrij vet krygen. Het voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. Hierna worden eenige reclames plaatse lijke belastingen behandeld en een wijzi ging in de begrooting 1936 aangebracht. Bij de rondvraag vraagt de heer Van der Wal of er bij gladheid op den weg, niet eerder zand gestrooid kan worden. De voorzitter zegt, er op toe te zullen zien. De heer Klaver vraagt of er iets gedaan kan worden tegen de rattenplaag bij de Touwfabrieken. De voorzitter acht het het beste, deze verdelging aan de bewoners van die buurt over te laten. Sluiting. gedeelte van de tocht zanghulde door de bei de scholen aan den Edelachtb. heer Bur gemeester: deze zanghulde heeft plaats op 't schoolplein, zoo noodig in de gymnastiek zaal. Na de zanghulde 2e deel van den tocht en ontbinding van de stoet. 1 uur moeten alle kinderen van ge noemde 3 scholen aanwezig zijn in de gym nastiekzaal van de R. K. Jongensschool. Hier treedt op een beroemde goochelaar, die pl.m. 2 uur de zaal in verrukking poogt te brengen. Tusschen de deelen 't zingen van nationale liederen. Tevens wordt zorg gedragen voor enkele tractaties. Zoo veel als mogelijk worden in de gym.-zaal de ouders van de deelnemende kinderen toegelaten. Om 't kinderfeest zoo goed mogelijk te doen slagen achtte het comité 'n collecte noodig. Opgehaald werd pl.m. ƒ42.De gemeente stortte ook 'n bedrag voor ieder schoolgaand kind. Van de collecte wordt een bepaald bedrag dien dag besteed voor de armen van onze gemeente. Het comité doet een beroep op alle ver- eenigingen om voor dit laatste doel finan- cieele of stoffelijke gaven te offeren. Pen ningmeester den Weled. heer H. J. Boog man. Dinsdag 15 Dec. a.s. wordt op de beide scholen het geld opgehaald voor het Natio nale cadeau. Dit geschiedt om 10 uur 's morgens. De ouders worden er aan herin nerd, dat de kinderen een bewijs mee naar huis krijgen ter controle. Hieraan kunnen de ouders dan zien of en hoeveel hun kin deren hebben afgegeven. Deze laatste maat regel is genomen op verlangen van Z. H. Exc. J. P. Huibers. Vervolgens heeft het comité een verga dering belegd met pl.m. 20 vereenigingen van deze gemeente. Besloten werd een fak keloptocht te organiseeren, waaraan alle vereenigingen meedoen. Binnenkort wor den de genomen besluiten, de opstelling etc. gepubliceerd. Voor verschillende aangelegenheden be treffende dien dag zie van nu af „Leidsche Courant", die zoo welwillend is verschil lende zaken te publiceeren. VEUR. Opsporing verzocht. De Burgemeester van Veur te Leidschendam, verzoekt na mens de echtgenoote te worden bekend ge maakt, met de verblijfplaats van Teunis de Vries, geboren te Dussen, den 28 Juli 1890, olieventer, wonende te Veur, Achterweg no. 12, die in den namiddag van den 9en December 1936 te omstreeks 1 uur, zijn wo ning heeft verlaten met achterlating van zijn echtgenoote en acht minderjarige kin deren. Hij is tot heden niet teruggekeerd. Signalement is als volgt: Lengte ongeveer 1.75 Meter, tenger pos tuur, glad geschoren gelaat, prijs haar, ge kleed in een manchester pak met de uni- formknoopen van de Shell-maatschappij, hooge zwarte schoenen, zwarte sokken, grij ze pet, een grijs jasje had hij aan onder de manchester jas, gestreepte trui, grijs over hemd, flanellen hemd en borstrok en wol len onderbroek. Het ondergoed is niet ge merkt. Bij aantreffen wordt verzocht hem te be wegen naar zyn vrouw en kinderen terug te keeren. Transportkosten kunnen niet worden vergoed. De Burgemeester van Veur, W. KEIJZER. NIEUWVEEN. Straatverlichting tijdens de huwelijks feesten. Naar wy uit goede bron ver nemen zal het Gem. Electr. Bedrijf ter ge legenheid van het a.s. Huwelijksfeest van H. K. H. Prinses Juliana een extra straat verlichting aanbrengen. De technische uit voering berust bij den heer K. Bergsma. terwijl de artistieke zijde zal verzorgd worden door den heer J. J. Roovers. Inge zetenen, die zelf een verlichting aan hun woning willen aanbrengen, kunnen dit zoo mogelijk doen in overleg met bovenge noemde heeren, welke bereid zijn de noodi ge inlichtingen te verstrekken. OEGSTGEEST CommPssie bijzondere nooden. Gis teren heeft de loco-burgemester, de heer van Egmond, ten gemeentehuizede plaat selijke commissie van samenwerking voor bijzondere nooden, die zal samenwerken met het „Nationaal Fonds voor bijzonde re nooden" geïnstalleerd. Het dagelijksch bestuur van het voor malige crisiscomité had zich beschikbaar gesteld om deze nieuwe commissie te vor men. Zij bestaat uit de volgende perso nen: H. Ch. Gooszen, voorzitter, mr. B. C. van Krieken, secretaris, mevr. J. H. Wi- chers RollandetTouw, penningmeeste- resse. G. Lubbe Thzn., en Jac. Uittenboo- paard. Het is verheueend, dat de plaatse lijke diaconieën en armbesturen hun vol ledige medewerking, om de commissie aan haar doel te doen beantwoorden, hebben toegezegd. De commissie is onmiddellijk met haar werkzaamheden aangevangen. In verband met den korten tijd van voorbereiding, zal zij in de week va 14">9 December a.s., warneer het Nationaal Fonds een beroep op de b°volking doet, in deze gemeente eeen collecte houden; zii is voornemens dit od later tiidstin. wellicht tegen het vooriaar. te doen. Echter vestigt zii de aandacht er op, dat dat de moeeliikheid bestaat nu een plaatseliike commissie te steunen, en verzoekt zii allen, die in de komende week het Fonds willen steunen dit te doe, door hun gift aan haar te zen den. P'idrafen k"""on gestort worden op girorekening no. 729^9. ten name van den heer F. W. Wichers Rollandet, alhier, met vermelding „voor commissie van samen werking", zoolang de commissie nog niet over een ei^en gironummer beschikt. Ver. „Tuinliefhebbers". Onder voorzit terschap van dr. K. Simon Thomas hield genoemde vereeniging een bijeenkomst, die jammer genoeg slechts matig was bezocht. Bij de opening vei*welkomde de voorzitter de aanwezigen, speciaal de heer Jac. Uiter- boogaard, vert. der afd. Bloemenculturen, alsook de heeren Jonker en Galjaard en bracht dank, wat zij voor de vereeniging in het afgeloopen jaar hebben gedaan. Spreker hoopte voorts, dat de jonge ver eeniging, naarmate ze ouder wordt ook in de belangstelling zal stijgen en gaf daarna het woord aan den heer Galjaard, die sprak over het onderwerp: „Boomen en heesters in den tuin". Een duidelijke uiteenzetting werd gegeven over de indeeling en het ef fect welke men met boomen en heesters kan verkrijgen. Spreker vergeleek de aan leg der tuinen van voor 80 jaar met die van tegenwoordig. Veel is in dien tijd ver anderd en verbeterd. Beplanting van groote en kleine tuinen werd besproken, waarbij den nadruk gelegd werd om steeds te zor gen voor voldoende afwisseling. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele gebruik gemaakt. Tijdens de pauze werden talrijke foto's van ouder- wetsche en moderne tuinen bezichtigd. Na de pauze sprak de heer J. Jonker over „Bloemen in den tuin". Bloemen staan al tijd in het middelpunt der belangstelling. Spreker stond stil bij den bloeitijd, en bij de groepeering, om vervolgens te spreken over de kleureffecten en combinaties, ovgr borders en vaste planten om tenslotte te wijzen op de natuurgroepeering. In de vacature, door het bedanken van den heer M. Soudijn, werd benoemd de heer H. C. de Graaf. Daarna volgde de uitslag der tuinkeu- ring en werd door den heer Jonker tot prijsuitdeeling overgegaan. Uitslag was als volgt: le pr. H. C. de Graaf, 2e pr. H. Haaksma, mej. R. Dries- sen en prof. Echer; 3e pr. dr. Burgerhof- Mulder, mevr. Krantz, G. J. Coster, mevr. A. A. Stoelman-Stockman; 4e pr. I. J. Sloos, A. J. Vester en prof. Blok; 5e pr. G. W. Proper, A. F. Gooszen, E. W. Wichers-Rol- landet, mevr. Timmerman en H. J. W. v. Meurs. De voorzitter dankte de heeren Jon ker en Galjaard voor hun causerie, alsmede voor hun aandeel in het keuren der tuinen. Hierna sluiting. Burgemeester v. Gerrevink. Onze bur gemeester van Gerrevink is reeds eenigen tijd ongesteld en zal nog een poos rust moeten houden. Zijn toestand is gelukkig thans vooruitgaande. VOORSCHOTEN. Nationaal fonds voor Bijzondere Nooden. Door de Commissie van Samenwerking voor het fonds van Bijzondere Nooden, is besloten om in de week van 14 December tot 19 December a.s. door geheel Nederland gelden in te zamelen voor deze Nationale instelling. Door een aantal meisjes, zal ook in deze gemeente gecollecteerd wor den. Dringend wordt verzocht e,en bijdrage aan deze nuttige instelling te willen schen ken. Alle giften hoe klein ook zijn van harte welkom.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7