'AMES RUBRIEK Kleeding 5 voor meisjes van tot 14 jaar WINTERAVOND ONTSPANNING BONT BLOEMEN GARNEERINGEN HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Matronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen by „Hei Practisch Mo deblad" Postbus 36 Den Haag. Postreke ning 2U32U3 De prijs dei patronen bedraagt, indien met anders staat aangegeven 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro oi pei postwissel REGELS OM GEZOND TE BLIJVEN. 1. 's Morgens na het opstaan diepe ademhaling bij geopend venster. 2. Twee maal per dag n.l. 's morgens by het aankleéden en 's avonds voor het naar bed gaan een klein glas water drin ken, langzaam, met kleine teugen. 3. Minstens eenmaal per week een bad nemen en daarna de huid goed frotteeren. 4. Langzaam eten en goed kauwen, het geen de spijsverteering bevordert. Nimmer lezen onder het eten, zelfs niet als men al leen eet. Wie zich hieraan houdt zal bemerken, dat deze regels, hoe eenvoudig ze ook zijn, ge zondheid en kracht geven. De kinderkleeding is niet zoozeer aan mode onderhevig als dames, alhoewel toch ook hier de invloed van gewij zigde modellen niet geheel en al uit het oog verloren kan worden. Vóór alles moet meis- jeskleeding eenvoudig zijn en alle overbodige garneeringen, ruches en wat het ook moge zijn, achterwege blijven. Een meisje, dat er eenvou dig gekleed uitziet en zich vrijelijk kan bewegen maakt een veel meer ongekunselden indruk, dan andere, die opge prikt en zoo mooi uitgedost zijn, dat al het natuurlijke verloren gaat. Wat opvalt is, dat passen in rechte en ronde vorm nog steeds gehandhaafd worden evenals opgestikte plooien en knoopen. De ruiten in vroo- lijke kleuren blijven en vogue, het model links heeft een rechte pas en schuine hanger met gedeeltelijk opgestikte plooien, ook de mouwen zijn recht. Sluiting pas aan voor zijde. Hoogsluitend kraagje van effen stof in de hoofd kleur of fluweel. Het grootere meisje er naast heeft een effen jurk, waarvan de voorbaan aan de pas is gezet; de raglan mouwen en zijstukken zijn ingehaald, ter wijl om het middel een leeren ceintuur wordt gedragen. De mantel rechts heeft een garneering van bont of bontstof, terwijl het rechte, even aansluitende model, de slanke meis jesfiguur goed doet uitkomen. De kleintjes, die aan de onderzijde zijn afgebeeld, hebben niet minder aardig klee- dende jurkjes. Het eerste heeft een inge zet tusschenstuk aan voor- en rugzijde, ter wijl een koord als sluiting dient. Ruime mouwtjes en hoog sluitend kraagje. De fluweelen mantel heeft een tusschenvoering van wattine en een zeer bescheiden bont- garneering aan hals en manchetten. Raglan mouwen en klokkend manteltje. Bontgarneeringen worden op geheel afwykende wijze van vorige seizoens toegepast. Nu eens zijn zij uiterst be scheiden en als een smalle rand langs kraag? en revers aangebracht, dan weer als middenstuk van deze laatste. (Zie bovenstuk mantel links). Toch valt ook hier een overdaad in sommige geval len waar te nemen en wel waar b.v. klokken van bont in de mantels van complet wor den gezet. Seal Electric en Bever zijn als gladde bont soorten het meest aangewe zen materiaal. Vesten van Breitschwanz) Astrakan e.a. bont worden over japonnen gedragen met chabotvormig voor gedeelte, die aan de rug zijde sluiten. Geheele boren - stukken in den vorm van pas en mouwen worden toegepast om bestaande modellen te mo- derniseeren. Bontstof speelt eveneens een groote rol. Zijn niet alleen op luchtige zomertoiletjes zeer geliefd, doch eveneens op herst- en winter- kleeding. Veelal worden ze ge maakt van de stof der japon, maar meermalen wijken ze ook hiervan geheel en al af. Gekleede japonnen hebben nu eens bloe men over de geheele lengte der mouw, hetgeen vooral voor jonge meisjes heel aardig staat. Oudere dames bepalen zich tot een bloemengameering op de schou ders of midden voorpand. Voor deze laatste zy'n corsages van viooltjes zeer modern op mantels zoowel als op japonnen. Handwerken vormen niet alleen dankbaar aanvaarde geschenken, doch het maken ervan is op zich zelf reeds een genot. De combina tie van kleuren zorgt voor de noo- dige afwisseling, terwijl het ont staan der verschillende motieven animeerend werkt. Het theestel, dat wij hier weer geven met bijpassende vingerdoek jes en theemuts is heel mooi en in derdaad een succes te noemen. Voor de kruissteken wordt cotan peilé no. 4 gebruikt en voor de ópen ran den een veel fijner nummer. Hei kleed is 1.30 M. bij 1.60 M., terwijl 4 c.M. voor de zoom wordt gere kend. De open zoom heeft op een breedte van 7 m.M. draden uitge haald, terwijl 26 c.M. verder een tweede komt. De werkproef geeft aan op welke wijze de open randen worden gewerkt. Voor de kruissteekmotieven wor den reepen stramien op het linnen geregen, waarvan 2 kruisjes 1 c.M. breed moet zijn Langs de motieven, tus- schen de open randen komen rijen kruisjes. Aan de lange kant heeft men twee dieren- motieven, de zij- en middenfiguren. Onze afbeelding geeft juist de helft van de lang ste kant weer. De zijkanten hebben twee dierenmotieven en het middenstuk. De vingerdoekjes zijn 32 a 35 c.M. in het vierkant en zijn met smallen open zoom gewerkt en in een der hoeken met een klein motiefje, nadat eerst vier rechten ronden kruisjes zijn gemaakt langs de vier zijden. De theemuts is 31 c.M. hoog en wordt ge- werk van een reep linnen 3269 c.M., die met een 30 c.M. breede zoom wordt afge werkt. Eerst daarna komt de open rand en vervolgens de kruisjes in evenwijdige rij naast elkander. Het midden motief met twee kleifitjes komt aan voor- en achter zijde. De lus heeft eveneens een open rand. Paars in vele schakeerin gen als modekleur Wanneer wy in ons levensboek een aantal bladen terug slaan, dan zullen wij een geheel andere mode kunnen aanschou wen, dan die, welke thans als op to date geldt. We zullen dames zien met eng ge snoeide tailles, de z.g. wespentailles, vo lants, strooken, kanten garneering aan hals en mouwen, hoog opstaande boordjes. Meestal werd zwart gedragen, doch daar naast paars. Zelfs jonge vrouwen droe gen deze kleur omdat ze zich volgens de destijds geldende maatstaf op dertig-jarigen leeftijd reeds geposeerd gevoelden. Wanneer zij winkelt en de etalages aan een critisch onderzoek onderwerpt, dan zul len de paarse japonnen en gedrapeerde weefsels slechts vluchtig hare belangstel ling hebben. „Deze kleur staat me niet", denkt zij koel en afwijzend en zoekt naar andere, jeugdiger kleuren. Men moet evenwel steeds rekening we ten te houden met de werkelijkheid en zich houden aan kleuren in overeenstem ming met den leeftijd, indien de spiegel vertelt, dat de jeugd voorbij is. Niets tra gisch is hier inderdaad in te vinden, omdat ook voor oudere vrouwen zoo veel keus is. Een heel eigenaardig verschijnsel is, dat juist de jeugd zich thans over paars in vele nuanceeringen ontfermt. Zij blijven langer toeven by de in paars uitgestalde weefsels en weten hare keus te maken. Vooral lila is voor donkere typen met een licht gebruinde tint by zonder flateus, b.v. als avondjapon uitgevoerd in tafzijde. Reeds te lang hebben zij rose en licht blauw gedragen en dankbaar maken zij ge bruik van nieuwe mogelijkheden. Wellicht behoort er een weinig moed toe om de keus op lila te doen vallen, doch ook in deze zachte tint zijn nog verschillende af wisselingen o.a. rood-lila, dat aan bloeiende erica doet denken. De jonge vrouw met hare ivoorachtigen teint en groote donkere oogen ziet er bij zonder goed uit in warm roodachtig paars, vooral indien hierbij een lichtgrijze bont cape of mantel gedragen wordt. Toch moet men de juiste nuanceering van paars weten te vinden, want veelal doet deze kleur koud aan en dan komt er nog een factor van groot belang n.l. dat het een kleur is, die gauw verveelt, indien men er dagelijks een japon van draagt. Beter is het om paars te kiezen, indien men een keus van japonnen heeft en deze kleur slechts bij afwisseling gedragen wordt. Mevrouw Mode zal echter thans weer we ten te zegevieren en het gevreesde en. toch voor een bepaalde groep vrouwen althans flatteuse paars tot lila zal „er in" komen. HET VERSTELLEN VAN HEEREN OVERHEMDEN. Niets is slordiger, dan dat de manchetten van de overhemden op den vorm door slijten en rafel vertoonen, terwijl het ove rigens nog geheel en al goed is. Men kan deze slappe manchetten gemakkelijk af tornen en omgekeerd weer op dezelfde wijze aanzetten, terwijl het versleten deel doorgestopt wordt. Een andere wijze van verstellen is om uit het rugdeel zoo'n groot stuk te knippen als voor een versleten voor stuk noodig is (zie afd.), terwijl in de rug een nieuw deel van wit katoen gezet wordt. Het stuk wordt in de lengte doorgeknipt, zoodat voor iedere helft een lap is. Men moet dit stuk echter zóó groot knippen, dat de naad niet zichtbaar is uit het vest, dus ongeveer 30 c.M. Aan drie kanten slaat men het ys c.M. naar binnen en zorgt, dat het precies op het patroon gelegd wordt, terwijl de halsronding en schouderlijn pre cies gevolgd worden. Aan den half zorgt men, dat de stiksteken onmiddellijk onder het boordje komen en aan de schouders stikt men over de bestaande stiksteken, ter- wyl men aan het split een deel loskomt, om den vierden kant onder te schuiven, zoo dat het verstellen slechts zeer weinig in het oog valt. Bij het onderbeleg kan men het stuk dicht langs den kant opstikken, daar de steken niet opvallen, wanneer het overhemd gedragen wordt. De slappe boordjes slijten meermalen langs de hals en hier kan een reepje ba tist tegen gestikt worden, zooals de afb. te zien geeft. HULPMIDDELEN IN DE KEUKEN. In de best verzorgde huishouding kan het een enkele maal voorkomen, dat een of ander toevoegsel, dat bij het koken noodig is, ontbreekt. Men moet dan steeds een goed vervangingsmiddel weten te vinden, om alles tijdig en smakelijk op te' kunnen dienen. Moet men groenten-vocht binden en is er geen bindmiddel in huis, dan raspt men een rauwe aardappel en mengt de fijne rasp er door heen; is eveneens uitstekend voor gebonden soepen en sauzen. Brood kruim bindt eveneens uitstekend. Zure melk, die wel eens aan een of ander ge recht toegevoegd moet worden, wordt ver vangen door melk met een scheut azijn. Inplaats van suiker kan honing of stroop gebruikt worden, terwijl spek, dat voor lardeeren gebruikt wordt vervangen kan worden door smalle reepjes harde kaas. Bij paneeren kan het ei vervangen wor den door melk, het paneermeel door gries- meel. Heeft men geen roode gelatine in huis om een pudding te kleuren, dan neemt men witte en voegt er eenige druppels plan- tenrood of cochenille bij. HET KOKEN VAN VISCH. Visch is een belangrijk voedingsmiddel, dank zij het gehalte aan eiwit, minerale stoffen en vitaminen, daarbij is het (ge kookt) licht verteerbaar. Bij het koopen moet men er op letten, dat de visch versch is, de bogen helder en kiewen rood zijn. Visch, dat op ijs heeft gelegen mag min der roode kieuwen hebben. Bij het schoonmaken moet er op gelet worden, dat de galblaas niet stuk gaat, aangezien de bittere smaak zich aan de visch geeft. Na grondig gewasschen te zijn in ruim water met azijn of citroensap kan men tot de bereiding overgaan. Visch, die blauw opgediend moeten wor den na het koken wordt vooraf met heete azijn overgoten, zonder dat het huidje be schadigd mag worden. Ruim kookwater is verder een eerste vereischte. Men laat het flink aan de kook komen, legt de visch er in en houdt het daarna omstreeks kook punt, dus op zeer getemperd gas. Visch is gaar, indien graat en binnen gemakkelijk los laten. Men moet visch nimmer in water laten liggen, wanneer deze reeds gaar is, doch beter is om ze op een vischbord te leggen en op waterdampwarmte houden. ONS PATRONENHOEKIE. ZEER AFKLEEDENDE JAPON VOOR DEN MIDDAG. G 77 Prijs per patroon f 0.25 en 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Het is voor meer gezette dames steeds moeilijk om geschikte modellen te vinden, die haar figuur zoo voordeelig mogelijk doen uitkomen. Deze japon, die aan alle eischen in dit opzicht voldoet, heeft een zeer bescheiden halsuitsnijding met knoop- garneering, die zich herhaald op het pun tig opgestikte middenstuk. Aan de zijkan ten zien we eenige smalle nervures, die evenwijdig loopen aan het middenstuk. Gladde ingezette mouwen met twee smalle volants, die vervangen kunnen worden door plissé's. De rok heeft een opgaande lijn aan de voorzijde, en wordt langs het bovendeel opgestikt; rugzijde recht. Wollen georgette of satin zijn heel ge schikt voor dit model, dat vooral van zwart chique kleedt. Patronen in de maten 46 tot en met 52. MIDDAGJAPON. G 40. Prijs per patroon f 0.25 en 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Effen wollen stof in zwart, donker blauw of een der vele andere modetinten met een garneering van crêpe georgette werken samen tot een mooi geheel. De garneering is niet symetrisch; aan de rech terkant een breede revers, terwijl de lichte garneering naar links eindigt in een mooie klokkende lijn. Deze wordt verkregen door het naaien aan den binnenkant van smalle plooitjes, die op 5 c.M. van den buitenkant, welke geajourd is, eindigen. Driebaansrok met achterbaan uit één stuk en breede en smalle voorbanen. Verkrijgbaar in de maten 44, 46, 48, 50. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7