DE LEIDSCHE COURANl TWEEDE BLAD - PAG. 6 Het wereldrijk, dat koning Edward prijs gaf om een vrouw. voortzetten ons land tot het beste land voor allen te maken. Temidden van hartelijke toejuichingen ging Baldwin zitten. Na een korte onderbreking van de zit ting bracht de leider der oppositie, Attlee, een betpiging van sympathie der Labour- oppositie aan den koning, aan koningin Mary en Baldwin. Hij zegde den steun der oppositie toe. De leider der liberale oppo sitie, Sinclair, zeide vervolgens, dat de regeering niet anders had kunnen doen dan een huwelijksvoorstel verwerpen. Overigens sloot hij zich geheel bij de woorden van Attlee aan. Churchil sprak een lofrede uit op den koning en voegde hieraan toe: „ik aanvaard ten volle wat Baldwin bewezen heeft te weten: dat de deze week genomen beslissing door den koning vrijelijk, uit eigen wil en spontaan genomen is". ONTWERP VAN TROONSAFSTAND IN EERSTE LEZING AANGENOMEN. Voor de verdaging heeft het Lagerhuis het wetsontwerp betreffende den troons afstand in eerste lezing aangenomen. Hierin wordt bepaald, dat onmiddellijk nadat de koninklijke goedkeuring aan het ontwerp gehecht zal zijn, de abdicatie van kracht zal worden en Edward VIII zal ophouden koning te zijn. Het ontwerp be paalt tevens, dat de wet op de koninklijke huwelijken, van 1772, niet van toepassing zal zijn op Edward VIII na zijn troonsaf stand, noch op zijn afstammelingen. Deze wet bepaalt,, dat geen enkel lid van de ko ninklijke familie in het huwelijk kan tre den zonder de toestemming van den re geerenden koning. Na de indiening van genoemd wetsont werp verdaagde het Lagerhuis zijn zitting HET HOOGERHÜIS KOMT ZATERDAG MIDDAG BIJEEN. Voor afleggen eed van trouw. In het Hoogerhuis heeft lord Halifax medegedeeld, dat het Huis Zaterdagmid dag om kwart voor drie bijeen zou komen om den nieuwen koning den eed van trouw af te leggen. AFSTAND VAN ZIJN TITELS. Bij zijn abdicatie ziet de koning ook af van al zijn titels. Hij zal nu den naam mr. Windsor aannemen. Het is echter waar schijnlijk, dat zijn opvolger hem een hoo- gen titel, waarschijnlijk dien van hertog zal verleenen. Men meent te weten, dat er nog geen beslissing is genomen ten aanzien van de financieele bijkomstigheden van den troons afstand. Het is niet waarschijnlijk, dat de opbrengsten van de hertogdommen Lan caster en Cornwall ter beschikking van Edward zullen worden gesteld. Het wordt mogelijk geacht, dat de regeering het par lement zal verzoeken, een jaarlijksche som te voteeren: dit zal waarschijnlijk weer niet geschieden, indien Edward te kennen geeft, dat zijn particuliere bronnen van inkomsten toereikend zijn. EEN AFSCHEIDSWOORD VAN KONING EDWARD VOOR DE MICROFOON. De Britsche omroep heeft gisteravond medegedeeld, dat koning Edward VIII den wensch heeft uitgesproken tot het volk te spreken, zoodra hij geen koning meer zal zijn. Deze redevoering zal waarschijnlijk vanavond tegen tien uur per radio worden uitgezonden. Deze afscheidsrede tot zijn volk, zal hij vermoedelijk uitspreken op fort Belvedere, juist voor zijn vertrek. Het is evenwel ook mogelijk, dat hij reeds eerder zal vertrekken en in dat geval zal hij vanuit het buitenland spreken. ZATERDAG BiJFFNKOMST VAN PRIVY COUNCIL. De Privy Council zal Zaterdag in het St. James' paleis bijeenkomen om de troonsbestijging van den hertog van York te registreeren. De plechtigheid der pro clamatie zal direct daarop worden vol trokken. Des middags zullen beide Huizen den eed van trouw aan den nieuwen ko ning afleggen. Maandag zal in het parlement een bood schap van den nieuwen koning worden voorgelezen, waarna onmiddellijk zal wor den overgegaan tot de beraadslagingen over het daarop te verzenden adres van antwoord. De indruk der abdicatie. DE BEST MOGELIJKE OPLOSSING. Lof voor Baldwin in parlementaire kringen. Ofschoon in alle parlementaire kringen uiting werd gegeven aan spijt en leedwezen over den aard van de heden gehouden zit ting, is men er het algemeen over eens, dat de door den koning genomen beslissing, de best mogelijke is, die in het belang des lands genomen had kunnen worden. Voor Baldwin heeft men niets dan lof. Beslissing kwam niet meer onverwacht. Het bericht van den troonafstand is, hoe wel het niet meer onverwachts kwam na de beschouwingen in de ochtendbladen van gisteren, in geheel Engeland en het geheele Britsche rijk met gevoelens van diep leed wezen ontvangen. Eenige kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders verklaarden ove rigens, dat afstand in de gegeven omstan digheden de beste oplossing was. Het pu bliek was over het algemeen verslagen en gevoelde diepe sympathie voor den koning in dien innerlijken strijd. Gedurende eeni ge minuten heerschte een diepe stilte on der de twintigduizend personen, die zich voor het parlementsgebouw verzameld hadden, toen de troonsafstand bekend was geworden. Groote drukte in Londen. Omstreeks elf uur gisteravond begon de politie de menigte, welke zich rond Buckingham Palace had verzameld, te ver strooien. De menschen werden in de rich ting van Sint Jamespark gedreven. Een man en een vrouw, die pamfletten wilden verpreiden, werden zoo vijandig door het publiek bejegend, dat zij bescher ming zochten bij de politie. Ook in Downingstreet en voor Whitehall dreef de politie de menigte uiteen. Zes per sonen werden gearresteerd. Voor het paleis van den hertog van York was eveneens een groote menigte verza meld. Toen de hertog omstreeks elf uur in den avond per auto naar huis kwam, kon hij zelfs een oogenblik hiet door de druk te heenkomen. Hij werd luide door de me nigte toegejuicht. Een half uur later ver trok de nieuwe koning weer naar Malbo- rough House. De Britsche pers over het aftreden van den koning. De Britsche kranten zijn vrijwel geheel gewijd aan de bespreking van het aftreden van den koning. Tallooze veronderstellin gen werden gedaan, over de plaats waar heen hij zich zal begeven: Denemarken, Athene, Joego-Slavië, Argentinië, Rome, Amalfi en Zwitserland worden genoemd. De „Times" schrijft, dat zoowel de mo narchie als het rijk een hevige schok heb ben ontvangen, doch zij kunnen en zullen hiervan herstellen. Edward had vele kwa liteiten, welke hem een groot constitutio neel vorst hadden kunnen maken, doch hij was ongelukkig in het kiezen van zijn vrienden. Deze begrepen niet de teekenen van een tegenstelling in het land tusschen ,,'s konings volk" en de aristocratie en hoo- ge geestelijkheid. Juister nog is te zeggen, dat de kring rond den koning te zeer be stond uit menschen, sommige van hooge geboorte, die te ver van het volk afstonden en die meer bedacht waren op eigen plezier dan op het welzijn van den vorst. De wer kelijke botsing kwam tusschen de gedach teloosheid van het exotische gezelschap en de harde Britsche opvatting van traditie, welke alle klasse eigen is. Het blad schrijft verder, dat de beslis sing van gisteren toont, dat er iets ontbrak in de groote gaven van den koning. Ieder een zou hem den troon waardig geacht heb ben, als hij dezen nooit had bestegen. De „Daily Telegraph" is van meening, dat de reactie voor de onderdanen van den koning pijnlijk moet zijn. Velen zullen hun trouw slecht beloond achten. Deze teleur stelling is bitter en is aanleiding tot droe vige overwegingen. Het is een op zich zelf staand geval. Het is tragisch voor het Rijk, dat de kolom, welke thans gebroken is, een van de statigste pilaren van den tempel had kunnen zijn. De „Morning Post" zegt, dat de koning zich gedwongen achtte te kiezen tusschen zijn liefde en het koningschap, omdat hij zich niet langer in staat achtte de zware plichten te vervullen zonder een vrouw aan zijn zijde. Hij hoopt, dat het volk hem zal begrijpen. De „News Chronicle" schrijft, dat het volk bedroefd is en tegelijk opgelucht, nu de spanning voorbij is. Het volk voelt, dat Edward in zich had een groot vorst te wor den. doch op het beslissende oogenblik bleek hij juist dat te missen, wat noodig was om deze crisis te doorstaan". WAT DOEN DE DOMINIONS? Beslissing van Australië. De senaat van Australië heeft een reso lutie aangenomen, waarbij de wettelijke maatregelen inzake de troonsopvolging worden goedgekeurd, welke gisteren door het Britsche parlement werden aangeno men. Het Huis van Afgevaardigden heeft de bespreking van deze maatregelen nog niet beëindigd. Canada aanvaardt abdicatie. Het kabinet te Ottawa (Canada) heeft een „order in council" aangenomen, waarbij Canada den troonsafstand door Edward VIII aanvaardt en waarbij de Britsche re geering machtiging krijgt ook Canada te vermelden in de wet, waarbij de troonsaf stand wordt goedgekeurd. Zuid-Afrika haast zich niet. Generaal Hertzog heeft met generaal Smuts en andere ministers de aangelegen- heül besproken. Men gelooft niet, dat het patlement van de Unie van Zuid-Afrika voor den vastgestelden tijd, 8 Januari a.s. zal worden bijeengeroepen. Wat doet Ierland? Voor heden is het Iersche parlement bij eengeroepen. Men weet nog niet, welke houding de Iersche regeering zal aannemen, doch aangezien koning Edward nooit te Dublin is uitgeroepen tot koning, veron derstelt men, dat hetzelfde het geval zal zijn met zijn opvolger. Eenigen zijn zelfs van oordeel, dat de Va lera van deze gelegenheid gebruik maakt om den Vrijstaat geheel los te maken van den kroon door de naam van den koning uit de grondwet te doen verdwijnen. DE KRONINGSDATUM. Blijft waarschijnlijk 12 Mei. De datum der kroning van den nieuwen koning blijft waarschijnlijk bepaald op 12 Mei 1937. Het nieuwe koningspaar, DE HERTOG VAN YORK. De hertog van York, die waarschijnlijk den naam van George VI zal aannemen, hoewel dat nog niet vaststaat, heet voluit: Albert, Frederick) Arthur, George. Op 14 December 1895 werd hij op York Cottage (Sandringham) geboren, zoodat hij Maandag a.s. zijn 41sten verjaardag zal vieren. Hij was dus slechts achttien maanden jonger dan zijn broer David, zooals deze in den familiekring werd genoemd, die als prins van Wales geheel op het koning schap was voorbereid en op 20 Januari j.l. na het overlijden van hun vader, koning George V, als koning opvolgde. Beide broers werden gezamenlijk opge voed, totdat de prins van Wales op het in stituut voor de marine te Osborne in op leiding kwam. Prins Albert werd op zijn veertiende jaar eveneens te Osborne geplaatst, waar hij twee jaren doorbracht. Vandaar werd hij naar de marineschool te Darmouth ge zonden, waar hij eveneens twee jaren ver toefde, waarna zijn benoeming tot adel borst eerste klasse bij de Royal Navy volgde. In 1916, hij was toen dus 20 jaar oud. nam hij aan boord van de Collingwood, deel aan den slag bij Jutland, waarbij hij de bewondering afdwong van zijn kamera den voor zijn moed en koelbloedigheid onder het vuur der Duitsche kanonnen. Aangezien de prins een zwakke maag had, moest hij den zeedienst verlaten. Hij kwam bij den marinestaf van Portsmouth, vanwaar hij naar het vliegkamp te Cram- well werd overgeplaast. Reeds spoedig werd hij benoemd tot kapitein bij de lucht strijdkrachten en toegevoegd aan den ge- neralen staf van Trencliar-d, die te Nancy was gevestigd. Het was toen October 1918. Na den wapenstilstand kwam hij op het ministerie van luchtvaart. Hij behaalde in dien tijd zijn brevet als vlieger, terwijl hij toen zijn studie aan de universiteit van Cambridge aanving, waar hij de studenten om zijn beminnelijkheid, eenvoud en bo venal zijn sportiviteit voor zich innam. Intusschen werd hij in militairen dienst geleidelijk bevorderd tot luitenant-kolonel. In Juni 1920 werd prins Albert ter gele genheid van den 55sten verjaardag van zijn vader, op 3 Juni, tot hertog van York verheven, terwijl hem voorts de titels van LUCHTVAART De vliegramp bij Croydon. DE RADIOTELEGRAFIST VAN BEJLMEL OVERLEDEN. Het vijftiende slachtoffer. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat de heer P. van Bemmel, die als radiotele grafist dienst deed aan boord van het bij Croydon verongelukte vliegtuig „Lijster", gisteravond aan de bekomen verwondin gen is bezweken. Piet van Bemmel was een der jongste telegrafisten, die bij de K. L. M. in dienst waren. Hij was in 1913 te Amsterdam ge boren en sinds 15 Maart 1934 in dienst der K. L. M. De heer Van Bemmel was vóór zijn in diensttreding bij de K. L. M. telegrafist ter koopvaardij geweest. Hij was ongehuwd en eenige zoon. Het stoffelijk overschot van Hautzmayer. Het stoffelijk overschot van den piloot Hautzmayer zal, nadat de Britsche auto riteiten toestemming hebben gegeven, naar Weenen worden vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. Verklaring van Sir Philip Sassoon. In antwoord op hem in het Lagerhuis gestelde vragen heeft de onderstaatssecre taris van luchtvaart, Sir Philip Sassoon, verklaard te betreuren geen inlichting te hebben ontvangen, welke een aanvulling zou zijn op de volledige verslagen van den treurigen ramp, die zich bij Croydon heeft afgespeeld, daar de inspecteur der onge lukken nog steeds de oorzaken nagaat, die tot den ramp zouden kunnen hebben ge leid. Croydon is, evenals de andere vlieg terreinen in Groot-Brittannië sterk aan mist onderhevig. Sir Philip meende er evenwel de aan dacht op te moeten vestigen, dat de beslis sing of een toestel zal vertrekken bij den bestuurder van een toestel ligt en dat aap wijzingen worden gegeven door den diens,t welke belast is met de controle van het betreffende vliegveld. Het vliegveld Croydon voldoet, wat de ruimte aangaat, geheel aan de door het ministerie van luchtvaart gestelde eischen en er is ook voldoende ruimte volgens de internationale normen. baron Killarney en van graaf van Inver ness werden verleend. Den 26 April 1923 werd het huwelijk van den hertog van York met lady Elisabeth BowsLyon ingezegend. LADY ELISABETH. Lady Elisabeth was de 22-jarige dochter van den veertienden graaf van Strathmore en Kinghorne, een zeer aanzienlijke Schot- sche edelman, wiens titel uit 1600 dateert, en wiens stamvader baron Glamis in 1445 in den Schotschen adelstand was verhe ven. Deze familie bezit in Schotland uit gestrekte bezittingen, doch. zij is niet van vorstelijken bloede. De bevolking van Groot-Brittannië en vooral van Schotland was met dit huwelijk buitengewoon ingenomen en lady Elisa beth had dan ook op slag aller harten ge wonnen. De sympathie met den hertog van York en diens gemalin nam, voor zoover dat nog mogelijk was, zelfs nog toe toen op 21 April 1926 een prinsesje werd geboren, Elisabeth, Alexandra, Mary, die nu haar vader koning is geworden, kroonprinses zal zijn. Prinses Margaret Rose, het tweede doch- tretje van het hertogelijk paar werd vier jaar later, op 21 Augustus 1930 geboren. Beide prinsessen mochten zich zeer ver heugen in de bijzondere genegenheid van 'hun grootvader, den koning, wiens gevoel voor huiselijkheid hem bij zijn millioenen onderdanen zoo bemind heeft gemaakt. De hertog van York heeft met zijn ge malin groote deelen van het Britsche rijk bezocht en vooral op hun reis naar Can berra, waar de hertog het parlementsge bouw in deze nieuwe hoofdstad van Astra- lië namens zijn vader inwijdde, heeft het prinselijk paar enorme huldebetuigingen in ontvangst mogen nemen. Het trok toen de aandacht, dat de prins zich tot een vlot spreker ontwikkeld had, hetgeen men tot dan toe niet van hem vermoedde, daar de zeer besoheiden prins zich bij voorkeur onthield van het spreken in het openbaar. Tijdens de eerste ziekte van koning George V werd de hertog van York in 1928 tot staatsraad benoemd. In deze hoe danigheid nam hij in 1929 als lord commis saris deel aan de algemeene vergadering van de Schotsche Kerk. De hertog heeft steeds groote belang stelling gehad voor maatschappelijk werk. Hij en zijn gemalin bezochten zeer dik wijls industriecentra, waar zij zich steeds met meer dan gewone belangstelling op de hoogte stelden van de arbeidsvoorwaar den. Hij stichtte voorts een vacantiekamp, waar hij jaarlijks een paar honderd jon gelui van de kostscholen van Eton, Har row, Rugby en Winchester bijeen bracht met een evengroot aantal jonge arbeiders uit de industriecentra. Het hertogelijk paar bezoekt steeds de groote paardenrennen en andere gebeur tenissen, welke in het leven van het sport- lievende deel der society een groote rol spelen, doch daarnaast gevoelt het zich, naar steeds opnieuw blijkt, het gelukkigst in zijn Londensche woning, op Piccadilly, waar het dikwijls door spontane toejuichin gen van het publiek ondervindt, welk een plaats het in de harten der bevolking in neemt. Sassoon besloot met te zeggen, dat hem geen klachten hebben bereikt aangaande het controle-systeem, dat voor Croydon wordt toegepast. Chef vliegdienst naar Londen. De chef van den vliegdienst der K. L. M. de heer Aler, vertrok gistermiddag van Schiphol naar Londen. De heer Aler vertegenwoordigt de K. L M. bij het voortgezette officieele onder zoek, dat door de Britsche luchtvaartauto riteiten wordt ingesteld. Voor zijn vertrek is op het bureau van den vliegdienst een langdurige bespreking gevoerd, waarbij o.a. aanwezig waren de gezagvoerders Smirnoff, Moll en Parmen- tier. De door eerstgenoemd en uitgebrachte rapporten zijn opnieuw besproken. Deelneming met het ongeval. H. M. de Koningin heeft haar adjudant van dienst 'van haar deelneming doen be tuigen naar aanleiding van het ongeval met de „Lijster". Voorts kwamen bij de directie der K. L. M. nog telegrammen van deelneming bin nen van den Tsjechischen gezant in Ne derland, van den minister van waterstaat den commandant der marine in Indië, den chef van den generalen staf en den mari neluchtvaartdienst, zoomede van Lord Semoill, van den vertegenwoordiger der K. N. I. L. M. in Indië en vele buitenland- sche luchtvaartmaatschappijen. DE SPORTVLIEGERS HEYMANS EN SLUYTER TERUG IN HET VADERLAND. Een onderhoud met de vliegers. De sportvliegers J. Heymans en C. Sluy- ter hebben gisteren hun retourvlucht naar Indië.... bijna volbracht. De vliegers, die om ongeveer 1 uur op Schiphol werden ver wacht, hebben door mist gedwongen een landing op Waalhaven moeten maken, waar hun Leopard Moth te ongeveer drie uur veilig neerstreek. Nederland was weer bereikt. Reeds te 12 uur waren vele sportvliegers, familieleden en vrienden in het gebouw van de Amsterdamsche Aeroclub aanwezig om den luchtreizigers een welkom in het vaderland toe te roepen. De weersomstandigheden waren verre van gunstig, meer en meer trok het veld dicht. Te drie uur waren Heymans en Sluyter boven Rotterdam en de vliegers vonden het beter geen risico te nemen en op Waal haven te landen. Even later rinkelde in het clubgebouw op Schiphol de telefoon. De vliegers zouden dien dag niet verder gaan. Het laatste gedeelte van de reis is per trein en per auto afgelegd. Te Haarlem zijn de vliegers afgehaald en in triomf naar Schiphol gebracht, waar zij te ruim half zes aankwamen. Een vroolijk hoerageroep 'begroette de beide piloten, kransen werden aangedragen en handdrukken gewisseld. De moeder van den heer Heymans over handigde beide vliegers een fraai herinne ringsbord. Toen de eerste vreugde van het weder zien wat geluwd was, sprak de heer Ernst Crone, voorzitter van de A.A.C., de beide vliegers toe. Nadat de heeren Sluyter en Heymans voor het radiojournaal hadden gesproken, kregen wij gelegenheid tot een kort onderhoud met de kranige sportvlie gers. De reis zoo vertelden zij was in één woord prachtig. In alle opzichten geslaagd. Natuurlijk zijn er moeilijkheden geweest en ook liet zoo nu en dan het weer veel te wenschen over, maaT tenslotte liep alles prachtig. Het staat wel vast, dat wij den besten tijd hadden gekozen voor een sport- vlucht naar Indië. Op 23 October startten we, 9 November zaten we in Batavia. Den 26sten vertrokken we weer en veertien dagen later zijn we behouden thuisge komen. Maar er zijn moeilijke trajecten geweest. Tusschen Lyon en Amsterdam hebben we het zwaar te verantwoorden gehad. De lan ding te Paiijs was gisteren niet gemakke lijk, evenmin als die op Waalhaven zoo even. Er hing een zwarte mist en de lange armen van kranen en de hooge masten der schepen, waren soms wel erg dicht bij. Over het algemeen gesproken is het Europeesche gedeelte van de reis het zwaar ste geweest. Maar tusschen Alorstar en Victoria Point hadden we het ook verre van gemakkelijk. De kaarten, verstrekt door het bureau voor luchttourisme, waren uitstekend. Doch het gedeelte van de kust bij Victoria Point was niet geheel juist. Over de K.L.M. en de Shell hebben we niets dan lof. De service was weer prachtig in orde. Op den terugweg hebben we 't over het algemeen moeilijker gehad dan heen. Bij Basra raakten we in een onweersbui, na de landing bleek, dat het doek van de kist aan de onderzijde was opengescheurd. Bij Ruthbah Wells was het roer bescha digd, In Bengasi de vleugels. In Tripolis is alles uitstekend hersteld door Italiaansche militairen. De eigenlijke moeilijkheden op de terugweg begonnen eigenlijk pas te Lyon, we hadden vanmorgen moeite om uit Parijs te vertrekken, het zicht was hoog stens twee K.M...,. Maar, zoo besloot de heer Heymans, we zijn toch buitengewoon tevreden over onze ondervindingen. We zijn overal allerharte lijkst ontvangen, vooral in Jodhpur, waar we zelfs op jacht zijn geweest een cross country in een auto. En uw angstige oogenblikken op reis? vroegen we. Toen we per taxi van Calcutta naar het vliegveld gingen, antwoordde de heer Hey mans lachend. Nooit hebben we zóó in angst gezeten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6