FEUILLETON HELGA'S WEDDENSCHAP Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 23) De zwoele broeikas-atmosfeer, welke hier heerscht, is veelzeggend. Een kapperssalon kan men bijna beschouwen als een broei kas voor vrouwelijke schoon. Het is het lichamelijke, het vergankelijke, dat hier aan de zeer aparte atmosfeer verleent. En niet langer behooren het plein, de markt, of de pomp, genoemd te worden in ver band met vrouwelijken drang tot mede deelzaamheid. Niet de pomp, doch de stoel van den kapper moet thans het symbool zijn. Neem plaats in een hokje van een fri- seersalon en ge kunt er zeker van zijn, vanuit alle andere hokjes wijsheid op te doen, hetzij deze betreft bijzonder vet haar, roos, de toevallen van mevrouw 01- sen, de echtscheiding van Hansen of de laatste revue. Indien ik journaliste was en geen onderwerp wist voor mijn dagelij k- sche bydragen, zou ik rustig naar den coif feur gaan en me laten knippen of ondu- leeren, en de onderwerpen zouden me vanzelf van alle zijden toestroomen. Doch wanneer men het niveau der vrouw zou moeten beoordeelen naar het gepraat in den kapperssalon, dan dan konden we beter meteen naar huis gaan en naar bed Terwijl ik dit keer onder de tang zat, kreeg ik een lange reeks verontrustend- schokkende details te hooren van huwe lijks-drama's. Ze kwamen van uit de droogkamer. Rechts hadden ze het over lichaamstoename op lateren leeftijd in den vorm van dubbele kinnen en dikke enkels, en links werd Laurense zoo goed mogelijk opgevroolijkt. Ja, nu zullen we u mooi maken, juffrouw! zei een allerlief ste meisjesstem. U hebt er geen idee van, hoe u zult opknappen. Ze worden alle maal tien jaar jonger met kort haar. Of het nog altijd modern is? Dat zou ik den ken. Waarom zou u die armzalige piekjes sparen? Of je op deze manier vroeger kaal wordt? Wat een onzin. Hebt u gelezen, dat je dan een baard krijgt, zegt u? Praatjes. Nee, om u 'de waarheid te zeggen, ik geloof dat u werkelijk allerliefst zult worden. U hebt juist den goeden vorm van hoofd, juffrouw,mooi gebogen. Uw verloofde zal gewoon niet weten wat hy ziet. Hebt u geen verloofde? Nee, als u mij er tusschen nemen wilt, moet u vroeger opstaan, juf frouw. Nou, dan zullen we dus maar be ginnen. Hartkloppingen, zegt u? Maar lie ve mensch. Kijk nu eens naar dat korte staartje, is dat iets, om met alle geweld te willen houden? Ja, natuurlijk is het goed genoeg, zoo bedoelde ik het niet. Wilt u niet? Doet u het niet? Nee, nee, we dwin gen hier niemand. Maar het zou u beslist reuze staan. Het is haast zonde, als ik denk aan uw achterhoofd. Maar net zoo u wilt. Nee, het is niet waard, daarvoor slapelooze nachten door te maken. Aldus ging het. Het werd stil in de hok jes rondom; allen begrepen, dat zich hiei een klein drama afspeelde, en ieder was benieuwd naar den afloop. Laurense had nog tijden lang hartkloppingen, en was niet weinig verontwaardigd omdat de coif- feuse heur haar een kort staartje en pieke rig had genoemd. Buiten voor Deichman troffen we Fri- gaard. Daar had hij z'n heelen ochtend doorgebracht, terwijl wij onzen tijd had den verdaan aan louter ijdele onbenullig heden. Zijn energieke kin liegt niet. Weet je, het zou me niets verwonderen, als hij het nog eens ver bracht. Ik vertelde lachend, dat ik al mijn geld had uitgegeven. Waarop hij tamelijk koel zeide, dat ik zien moest, een millionair aan den haak te slaan. Net alsof ik niet met m'n geld kan doen, wat ik zelf wil. En ik heb er geen oogenblik aan gedacht, iemand aan den haak te slaap. Eigenlijk moest ik boos zijn. Maar, zooals ik al zoo dikwijls heb toegegeven, mijn eenige ge brek is, dat ik al te goed en te verdraag zaam ben. Je moet nu op geen enkele manier eenig verband zoeken tusschen het voorafgaande en het feit, dat ik 's middags de zwarte ja pon aan Tutt heb overgedaan op afbeta ling. Ik had alleen bedacht, dat ik eigen lijk voorloopig niets had aan een rag dunne en gedecolleteeerde gekleede japon, en tegen het volgend jaar zal de mode allicht weer anders zijn. 's Middags was ik samen met Tutt en Sofie en een massa van hun vrienden, waaronder een student in de rechten, die een aantal processen verbaal opmaakte op onzen naam. Zoo kreeg ik er een: „Helga Breder wordt veroordeeld tot een boete van 15 kronen wegens dronkenschap en straatschenderij." Ik weet niet, wat jij er van denkt? Even was ik van plan, het met 1 April naar huis te sturen, maar kwam daar later op terug: de aardigheid is wat al te grol Het was een echt gezellige pan, maar ik was heelemaal uit onzen vroegeren con versatietoon en ons oude jargon geraakt, en dan wordt je licht critisch. Ach, ach, wat nemen al deze vader-zoontjes de zaken gemakkelijk op. Ze vinden blijkbaar, dat een overvloed van geld en alle mogelijke pretjes niet meer dan hun goed recht is. En dan waren ze zoo ongelooflijk trotsch op hun eigen geestigheden; het scheen wel of iedere banaliteit beschouwd werd als een meesterlijke prestatie. Als ik ze wat beter had leeren kennen, deze hee- ren studenten, dan zou ik daar wel over heen gekomen zijn, maar nu moest ik al door denken aan Hans Frigaard, die er naar snakte, te kunnen studeeren en werken, terwijl de tijd verging met het verdienen van het noodige voor z'n onderhoud. Steeds beter begin ik te begrijpen, hoe hij zoo strak en gesloten geworden is. Weet je, Tutt en Sofie vonden, dat ik veranderd was door m'n leven in de wil dernis, zooals ze het noemden. Je wordt toch zeker niet verstandig, zeiden ze. Dat mankeerde me nog! Ik werd werke lijk ongerust. Ja, dat zou heusch een mooie historie zijn. Jij hebt toch nog geen beden kelijke symptomen opgemerkt, wel? Het bezoek aan de stad werd besloten met een vlieg-visite aan oom en tante, die op geen enkele wijze blijk gaven, de vo rengenoemde bezorgdheid te deelen. Vol gens afspraak was ik 's avonds op tijd pre sent en reden we terug naar ons dorp. Lau rense en ik waren allebei gelukkig, weer „thuis" te wezen, wat meneer Bech, die spraakzaam was en opgewekt, bijzonder naar 't zin scheen. We hadden het echt knus op den terugweg. We gaapten en '•«dden allemaal kramp in onze beenen, behalve dan Frigaard; hij gaapt nooit en als hij kramp In z'n beenen heeft, zegt hij het in ieder geval niet. We hoorden als 't ware bij elkaar, we hadden elkaar noodig, we verlieten de koude, vreemde stad en er gens in een groot, ruischend park stond een gezellig, warm, licht huis. Waar ieders plaats was in dit huis, deed er op dit oogenblik minder toe. Het zal minstens een jaar duren, eer ik weer naar de stad ga, verklaarde Lau rense, toen ze eindelijk zat op den rand van haar bed en haar pijnlijke teenen in een kom warm water hield. Dat malle schaap, dat iets van mijn haar te zeggen had! Den volgenden iag echter was ze de strapatzen weer in zooverre te boven, dat ze luide verkondigde, oe fijn zulk een uit stapje naar de stad was. Toen we al onze inkoopen lieten zien, voelde 01a zich als gewoonlijk geroepen, geestig te zijn. Loop niet al te hard als je die mooie man tel aan hebt, zei hij tegen ne. anders denken de menschen rog, dat de brand auto er aankomt. Van Laurense in haar hemelsblauwe jumper zei hij, dat het ter rein. hm, tamelijk, heuvelachtig was. Lau rense kreeg een kle«'r van verontwaardi ging, terwijl Olga een stukje brood in het verkeerde keelgat schoot en ze op haar rug geklopt moest worden. Nu staat Paschen voor de deur en houdt ieders gedachten bezig. Morgen en vele dagen daarna zal er groote schoonmaak zijn. 't Is niet iederen dag kermis! Alle ra men van het huis komen voor mlin reke ning: ze vinden zeker, dat het net een goed werkje is voor een weggeloopen cir cuskind. 'Wordt varvoltzdL De ramp van het K.L.M.-vllegtuig de .Lijster" op het vliegveld Croydon. De brandweer tijdens het blusschingswerk van het wrak. - (Deze foto moest, daar de luchtvaartverbindingen met het vasteland door den mist verbroken waren, van Londen telegrafisch vla Berlijn naar Nederland worden overgebracht) Terwijl anders eerst met Kerstmis de eerste tulpen in den handel komen, zijn thans reeds de eerste exemplaren op de Amsterdamsche veiling aange voerd. Een snapshot in een der .trek'-kassen te Hoogwoud veikeersbrug over het Hollandsch .Diep aan den Moerdijk, die Zaterdag door H. M. de Koningin officieel voor het verkeer zal worden opengesteld De meisjes- ver pleegden van het Doofstommen- instituut aan de Ammanstraat te Rotterdam ver vaardigen een tafellaken, vingerdoekjes en thee muts als huwelijksgeschenk voor H. IC H. Prinses Juliana

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8