gebeurtenis NEDERLAND IN SPANNING h RADIOPROGRAMMA'S WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN WIELRIJDER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond te ongeveer half zeven is een dertigjarige wielrijder te Amsterdam bij het Frederik Hendrikplantsoen in het wa ter van de Nassaukade gereden. Van alle kanten toegeschoten burgers slaagden er betrekkelijk spoedig in, den drenkeling met behulp van een boothaak op het droge te brengen. Personeel van den geneeskundi gen dienst, welke onmiddellijk gewaar schuwd was, is nog geruimen tijd bezig ge weest met pogingen de levensgeesten op te wekken, evenwel zonder gunstig resultaat. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. STATIONSCHEF BEKNELD. En ernstig gewond. Gistermorgen is op het tramstation te Veghel een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij de stationschef zwaar werd gekwetst. Men was bezig met het rangeeren van goederenwagens, toen de chef, de ongeveer 50-jarige heer Gerbrands, de lijn over wil de steken. Op dat moment, dat hij zich tus- schen twee wagons bevond, kwamen de wagens ongelukkigerwijze in beweging, <met het droevig gevolg, dat hij hiertusschen bekneld geraakte. Het duurde eenigen tijd, voordat men het slachtoffer uit zijn nete lige positie kon bevrijden. Een spoedig ont boden geneesheer constateerde dat de on gelukkige zwaar aan beide beenen was ge wond, terwijl hij bovendien een der bee nen op verschillende plaatsen had gebro ken. De heer G. is naar het gasthuis ter plaat se overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. Het zestien-jarige dochtertje van de fa milie W. te Beek (L.) is eenige dagen ge leden zoo onvoorzichtig geweest een püistje open te krabben. Dinsdag is het meisje te Sittard tengevolge van de daardoor ont stane bloedvergiftiging overleden. LIJK AANGESPOELD. Hedenmorgen is aan het strand nabij Petten gevonden een door de zee aange spoeld lijk van een manspersoon, dat in verregaanden staat van ontbinding ver keerde. Het lijk is nog niét geidehtificeerd. GRIEP IN HET GARNIZOEN TE AMERSFOORT. Geen reden tot ongerustheid. Onder de te Amersfoort in garnizoen lig gende manschappen van de infanterie én van de bereden wapens heerscht een griep epidemie. Tot dusver is geen enkel geval van ernstigen aard geconstateerd en er be staat dan ook, zooals ons van militair-ge neeskundige zijde werd verzekerd, geen reden tot ongerustheid. Een aantal patiënten is opgenomen in het militair hospitaal, de anderen verblij ven in de kazernes. In verband met de vele ziektegevallen is het uitrukken van de troepen zooveel mogelijk beperkt. TJALK AAN DEN GROND GELOOPEN BIJ URK. 3Iotcrschip gestrand voor Enkhuizen. Waarschijnlijk door onbekendheid met de plaatselijke situatie is gistermiddag ten Westen van het eiland Urk, tijdens een hevig en sneeuwstorm, een tjalk aan den grond geloopen. Acht botters snelden on middellijk ter assistentie, doch ondanks de grootste krachtsinspanning, waarbij de weersomstandighedenhet uiterste van de mannen vergden, mocht met er niet in sla gen het schip vlot te krijgen. Tijdens het reddingswerk botsten nog twee botters op elkaar. Een der botters werd ernstig be schadigd, doch persoonlijke ongelukken de den zich hierbij niet voor, meldt de „Tel.". Ook is voor Enkhuizen tijdens den he- vigen sneeuwstorm eèn schip gestrand. Dit is het motorschip „Helena", schipper De Haan uit Bergen op Zoom. De hulp van sleepbooten en vletterlieden, die er onmid dellijk op uittrokken om assistentie te ver- leenen, werd door den schipper geweigerd. Vermoedelijk wil de schipper beter zicht afwachten en later op eigen gelegenheid probeeren vlot te komen. VEERBOOT AAN DEN GROND. Passagiers en post per sloep naar Schiermonnikoog teruggebracht. De veerboot „Brakzand" van Oostmahorn naar Schiermonnikoog in Dinsdagavond op de terugreis naar het vasteland, buiten de vaargeul geraakt en vast blijven zitten. Post en passagiers zijn per sloep naar het eiland teruggebracht. ONTSNAPTE MOORDENAAR. Door België uitgeleverd. De dader van den roofoverval, welke te Kloosterzande heeft plaats gehad in den nacht van 23 op 24 October, B. P., die op 1 November werd gearresteerd te Apel doorn, is, zooals men zich zal herinneren, -op 4 November uit de cel te Groenendijk ontvlucht. Op dienzelfden dag kon hij reeds weer te Gent (België) worden gearresteerd. Dinsdag werd P. uitgeleverd te Sas van Gent, waar hij in ontvangst werd genomen door den gemeente-veldwachter Van dei- Vijver, den wachtmeester en marechaussee van de brigade te Groenendijk (gemeente ZAL DOOS HEEL GEVOLGD WORDEN "JlotuU lllaandatjavotui WQecemleh cuS. VRUJ Hontenisse). Nadat hem een verhoor was afgenomen, werd hij overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middelburg. Ook het rijwiel van de marechaussee, waarmede P. de vlucht had ondernomen, werd weer meegebracht. DE ROOFMOORD TE AMSTERDAM. De vermoedelijke dader aangehouden. De inspecteur van politie van het bureau Spaarndammerstraat te A'dam, de heer J. v. d. Berg, heeft in den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur op een bovenhuis in den Jordaan aldaar den vermoedelijken da der gearresteerd van den mysterieusen moord met berooving, welke dezer dagen in de Groote Bickersstraat aan het licht is gekomen. De gearresteerde is de 28-jarige A. C. R., wiens opsporing door de politie was ver zocht. Deze arrestatie is het resultaat geweest van het onafgebroken1 speuren door de po litie van het bureau Spaarndammerstraat onder leiding van haar chef, hoofd-inspec- teur J. v. d. Berg. Het vermoeden van den heer van den Berg, dat R. de hoofdstad niet verlaten had, doch zich ergens schuilhield, is juist ge bleken. Het jongste spoor, dat de politie gevonden had, leidde naar een bovenhuis in den Jordaan. Te twee uur vannacht was dit huis omsingeld, waarna de heer van den Berg met den inspecteur van politie Ro- scher en twee brigadier-rechercheurs de woning binnendrongen. Zij troffen daar R. aap, die zich, toen hij zich ontdekt zag, overgaf. Ofschoon de gearresteerde J. C. R. bij zijn arrestatie geen bekentenis heeft afge legd, staat het voor de politie van het bu reau Spaarndammerstraat vast, dat zij met K. den dader van dezen moord in handen hedït. Deze zekerheid gïpndt 'de politie •niet alleen op het feit, dat in het bene-v dénfiuis, waar de vermoorde vrouw ge woond heeft, vingerafdrukken zijn gevon den, welke als van R. afkomstig geidenti- ficeerd zijn, doch mede op andere feiten, waaruit blijkt, dat R. in relatie tot de vroiiw heeft gestaan. Het tegen R. aanwe zige materiaal is dan ook zóó bezwarend, dat, mocht hij ontkennen, zulks hem wei nig baten zal. Ofschoon de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij medeplichtigen heeft gehad en het nader onderzoek in deze zaak ongetwijfeld ook in deze richting gaan zal, wordt dit echter niet waarschijnlijk geacht. DIAMANTEN KWIJTGERAAKT. Een diamanthandelaar te Amsterdam heeft aan de politie van het bureau J. D. Meyerplein kennis gegeven, dat hij in de beurs vsm den diamanthandel tot de ont dekking gekomen was, dat hij een lotje van 11 briljanten, ter waarde van 2200.ver miste. De politie onderzoekt thans of en in hoeverre hier sprake kan zijn van dief stal of verduistering. RONSELAARS VOOR SPANJE IN NEDERLAND. Werkloozen voor het roode leger geworven. Naar wij vernemen, hebben de centrale recherche te Amsterdam geruchten be reikt, dat enkele te Amsterdam woonachti ge personen zich zouden schuldig maken aan het strafbare feit van het ronselen van werkloozen, die dan naar Madrid zouden werden gezonden' om dienst te doen in het Spaansche leger. De recherche heeft in deze geruchten aanleiding gevonden, na te gaan of zij op waarheid berusten. Tot dusver beschikt zij echter, nog niet over eenigerlei positieve gegevens. De „Telegraaf" meldt hierover nog het volgende: In alle stilte, en min of meer op geheim zinnige wijze, zijn do laatste weken tal van jeugdige en ook andere (zelfs getrouwde) werkloozen uit ons land naar Spanje ver trokken om aan de zijde der regeerings- troepen te strijden -tegen Franco's leger. Dat zij naar het Spaansche front zouden worden gezonden wisten deze lieden ech ter niet toen z-ij te Amsterdam en te Rot terdam werden aangeworven door men- schen, die hen met allerlei schoone beloften over het verwerven van een loonende werkkring wisten over te halen met ande ren naar Parijs te vertrekken. De ronselaars van deze godgeloovige jon gemannen zijn tot nog toe zelf achter de schermen: gebleven, bang als zij zijn voor de gevolgen- van hun strafbare handelin gen. Gelukkig is eên aantal, onder valsche beloften aangeworven, jongelieden, zoo ver standig geweest in Parijs te bedanken voor de eer om zich te wagen in de voorste li nies -dei', fronten. Eerst te Parijs is hun verteld wat er van hen, voor een matige vergoeding werd ver langd. En dit verschilde wel zeer van het geen de ronselaars hun hier in Nederland vertelden, n.l., dat zij in Spanje dienst zou den kunnen nemen op.koopvaardijsche pen, waarop zijn niet de minste risico zou den loopen De vorige week en Maandagavond zijn wederom twee groepen jongemannen uit verschillende deelen van Amsterdam naar Parijs vertrokken, in de vaste overtuiging dat zij een loonende betrekking in Spanje zouden krijgen, doch in werkelijkheid om straks in de voorste rijen der strijdende re- geeringstroepen van een vreemde natie te vechten Van de menschen, die, éénmaal te Parijs zijnde, niet meer wilden terugkeeren naar hun vaderland, heeft men_voor zoover, ons bekend, weinig of niets meer vernomen. De verstandigen, die, toen zij begrepen, wat van hen verlangd werd, naar Nederland te ruggingen, hebben hun verwanten uitvoe- Aangesproken. In een eethuis aan de Vijzelgracht 53 ont moette hij kort geleden een langen, nog jongen man met zwart achterover gekamd haar, die een vriendelijk praatje met hem aanknoopte. Een praatje over den slech ten tijd, over de moeilijkheden om aan den slag te komen en over geluksvogels, wien het toch nog wel eens gelukt een baantje te vinden. De verteller kende er wel, die zelfs in dezen tijd nog een behoorlijke boterham verdienden en hij wist zelfs wel hoe zij er aan kwamen. De werklooze was één en al oor. Zou de vriendelijke cafébezoeker hem een baan kunnen verschaffen? Zou jij er iets voor voelen op een vrachtbootje te varen? vroeg de onbekende plotseling. Natuurlijk, luidde het antwoord. Des noods wil ik direct wel. Dan weet ik wat voor jou. Dienzelfden middag bracht de onbekende zijn slachtof fer in contact met den communist Haring, die voor de „mooie betrekking" verwees naar het vereenigingsgebouwtje van „Een dracht maakt Macht" in- de Albert Cuyp- straat, het clubhuis van* een mantelorgani satie der communistischepartij Nederland. Hier bevond zich een aantal jongeman nen. Zij werden één voor één toegelaten tot het „privékantoor" van een zekeren mijnheer Nooter, eveneens 'n bekend com munist. Deze deed zeer vriendelijk en vroeg den werkzoekende of hij wel eens gevaren had. Dat had hij. Zou je dan wel op een Spaansch koop vaardijschip dienst willen nemen tegen een behoorlijke vergoeding? vroeg Nooter. Dolgraag. Dan kun je vanavond reeds naar Span je vertrekken. Je gaat dan met anderen die ook een baan krijgen "Biet den trein die te 8.34 naar Parijs vertrekt. Zorg, dgt je op tijd bent. En' bij deze woorden'Overhandigde'hij "den werkzoeker een bedrag van ongeveer 20 waarvoor hij een spoof kaartje naar Parijs kon koopen. Inderdaad trof de toekomstige zeeman aan het station nog een aantal mannen, eveneens aangeworven door den ronselaar, die ook naar Parijs gingen. Daar aangeko men moest men zich melden bij een zeke ren Marcel du Mont, 33 rue de les Gran ges aux Belles, in' het 10e district. In Parijs. Toen men zich hier aanmeldde werden de mannen naar een andere straat gebracht, waar zij terechtkwamen in een soort ver- eenigingsgebouw, waar circa zestig man nen, van verschillende nationaliteit, bijeen waren. Er zaten Polen, Russen, Roemenen, Fran- schen, Duitschers, kortom mannen van al lerlei naties. Het was reeds avond toen plotseling een Duitscher, die blijkbaar één der voorman nen in dit vereenigingsgebouw was, het woord nam en de aanwezigen nu eerst ver telde waarvoor zij eigenlijk naar hier wa ren gezonden. Niet om dienst te nemen op een onschul dig koopvaardijschip doch.... om te vech ten tegen Franco's troepen. Het was een ontroerende rede die de Duitscher hield, doch met al zijn schoone woorden was hij niet in staat de verbazing en teleurstelling te onderdrukken van al len die nu eerst goed begrepen waaraan zij begonnen waren. Het was voor de Internationale Hulpbri gade, dat men hen had aangeworven. Ver schillende mannen, die er na deze ontgoo cheling niets voor voelden zich naar het front te begeven, verdwenen zoo snel moge lijk uit het gebouw. Anderen gingen 's avonds laat met een beziwaard hart naar de Gare d'Austerlitz, het station vanwaar te 10 uur 20 de trein naar Madrid vertrok. Met vijftig Fransche francs, dat is ongeveer vier gulden en vijfentwintig cent aan Ne- derlandsch geld in hun handen. Het eenig geld voor de allernoodigste levensbehoef: ten. De teleurgestelden, waaronder er velen waren, die vrouw en kinderen achterlieten in de hoop eindelijk een betrekking te zul len vinden, wisten- in den trein, die hen naar Madrid bracht, nog niet, dat zij straks in de voorste linies aan het front zouden worden ingezet. Het zijn immers vreemdelingen, een huurleger. Voor vier gulden en een kwartje Van de mannen, die zoo een reis naar Spanje maakten, heeft men tot nog toe niets meer vernomen. Toch waren er Maandag avond weer zes jonge mannen aan het Cen traal Station die, niet wetend wat hun te wachten stond, blijmoedig in den Parij- schen trein stapten. rig ingelicht over de wijze waarop zij wer den bedrogen door de ronselaars. Een dier jongelieden, een werklooze Amsterdammer, deed de volgende erevaringen op. DONDERDAG 10 DECEMBER?". Hilversum I 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Grampl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 11.30—1200 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Orkest en Gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Cei'o en piano. 6.15 G'-am.pl. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Z. Exc. mr. J. A. de Wilde spreekt over Weldadigheidspostzegels. 7.20 Gram.pl. 7.30 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Adventsklanjcen m. m. v. solisten, Chr. Orat. Vereen. „Oefening en Stich ting", Nederl. Kamerorkest en orgel. 10.15 Berichten ANP. 10.2011.30 Gram.pl. Hierna: Schriftle zing. Hilversum II 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 11.00 Causerie „Hoe zeggen wij het". 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Orgelspel. 12.45 Gram.pl. I.15 Het Omroeporkest. 2.00 Declamatie. 2.20 Het Omroeporkest. f 3.00 Naaicursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voorzieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gram.pl. 7.15 Z. Exc, mr." J. A. de Wilde spreekt over Weldadigheidspostzegels. 7.20 Gram.pl. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Hierna: Concertge bouworkest, Toonkunstkoor en solisten. In de pauze: Radio-tooneel. 10.30 Gram.pl. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 A VRO-Dansorkest. Droitwich 1500 M. 11.15—11.50 Gram.pl. 12.10 BBC-Welsch-orkest m. m. v. solist. I.05 Alt en sopraan. 1-352.20-Dansmuziek (gr.pl.). 3.35 Sted. orkest Bournemouth m. m. v. polish 5,05 Gram.pL 5.35 Lou Preager en zijn Band. 7.00 Variété-programma. 7,50 BBC-Schotsch-orkest. 8.50 „Free Man versus the State", cau serie. 9.40 Literaire causerie. 10.00 Jazzprogramma. 10.20 Korte kerkdienst. 10.40 Literair-muzikaal programma. II.00 Twee violen en cembalo. 11.35 Lew Stone en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris 1648 M. 7:20 en 8.40 Grani.pl. 11.20 Omroeporkest. 2.50 Gram.pl. 4.20 Zang. 5.20 Radio-tooneel. 8.20 Vocaal kwartet en solist. 9.05 Nat. Orkest. 11.2012.35 Pacal-dansorkest. Keulen 456 M. 5.50 SA-Orkest. 7.508.50 Westduitsch Kamerorkest. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroep-Amusementsorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.35 Volksliederenconcert. 5.40 Omroeporkest. 7.10 Reportage. 9.5011.20 Omroepkleinorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.05 Cabaret. 1.15 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Cabaret. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30—11.20 Gram.pl. 434 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. I.302.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroepsymphonieorkest. 10.30—11.20 Gram.pl. Deutschlandsender 1571 M. 7.20 Reportage. 9.20 Berichten. 9.50 Het Hartig-Trio. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Barnabas von Geczy's orkest. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen of diversen. II.20 Parijs R. 13.05 Brussel VI. 14.20 diversen. 14.55 Parijs R. 15.50 London R. 16.50 Parijs R. 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr. 19.20 Berlijn. 21.05 Parijs R. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen. 10.35 London Reg. Pl.m. 15.35 Droitwich. 18.20 diversen. 19.00 Droitwich. 19.30 Sportpraatje d. d. heer J. G. A. Janssen (journalist). 20.00 Droitwich. 20.55 Boedapest of diversen. 21.20 Droitwich. 21.40 Brussel Fr. 22.20 Droitwich. 22.45 London Reg. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteravond vond te Leiden de belang rijke ontmoeting voor de le klasse plaats tusschen L.S.G. II en Leiderdorp I. L. S.G. II was nog ongeslagen (2 gewonnen wed strijden) en Leiderdorp I, de kampioen van het vorige jaar, verloor reeds 1 wed strijd en speelde de tweede slechts gelijk. Nu zouden ze wel alle krachten inspan nen, ten einde hun positie te verbeteren, den wedstrijd te winnen. Dat is hun dan ook gelukt. L.S.G. II verloor met 37. Bo degraven I heeft hiervan geprofiteerd, want het staat nu met 2 gewonnen wed strijden op de eerste plaats. Het overzicht luidt: 1. Hofman L.S.G.v. Klaveren Ld. 01 2. C. SlagmolenE. v. d. Valk 01 •3. A. MulderG. Schoppen 01 4. W. v. d. BroekB. G Korts 10 5. A. ZandvlietH. Corts 01 6. M. J. DiebenG. de Koning Azn. 01 7. B. C. de MikM. Splinter 10 8. W. v. d. ReekK. Kranenburg 01 9. D. v. GalenC. W. Corts 01 10. H. v. CalcarF. Beurze 10 Totaal 3—7 Evenzoo voor de le klasse wond in hotel Deurloo te Voorschoten een wedstrijd plaats tusschen Vooi-schoten I en de Stu- dentenfed. I. Deze ontmoeting zou tevens beslissen, welk tiental op de laatste plaats zou komen, want beiden hadden tot dus- vér twee wedstrijden verloren. Het over zicht luidt: 1. Waasdorp (V. I)Willems (Stud.) 10 2. J. J. BragaarA. J. Mulder 1—0 3. N. J. v. d Eist K. Perretz xx 4. A. OudshoornE. G. Bisschop 01 5. W. VerverE. G. Hoeffelma 01 6. M. C. OverduinP. W. M. Born J4~k 7 Mevr. BraggaarW. Bos x—x 8. A. VolkersC v d. Graaf 1—-0 9. A. VerstoepA. Visser 01 10. J. J. DijkmanJ. Zwanenburg 10 Voorschoten staat dus een punt voor en heeft de meeste kansen den wedstrijd te winnen, vermoedelijke einduitslag 5)44)j In het oude Raadhuis te Hazerswoude vond een wedstrijd plaats tusschen Hazers woude II en Taveno III van hier. De uit slag was: A. Harkes (H.)—H. le Nobel (T.) 3—0 P. OppelaarC. Sjardijn 10 N. v. d. BoschL. v. Platerink 10 G. BuitenhuisA. Vermont 10 J. v. GorkumB. Wijling 10 A. BrisbanM. Honsbeek 10 L. van GorkumP. Sjardijn 10 D. BuitenhuisJ. v. Leeuwen 10 J. DorsmanJ. Ouwerkerk 10 Th. KroonP. den Hertog 10 Totaal 10—0 zoodat Hazerswoude II de grootst mogelij ke overwinning behaalde in alle wedstrij den die tot dusver zijn gespeeld, troeepn zooveel mogelijk beperkt. Totaal 4)4xx3)4xx KAMPIOENSCHAP VAN LISSE Onder groote belangstelling werden de wedstrijden voortgezet in het bondsge- bouw te Lisse. G. C. Degger zette z'n zegetocht voort en klopte C. Kortekaas met 15 carb. De kansen van G. C. Degger zijn bijzonder fraai. De resultaten zijn. G. C. Degger C. Kortekaas B. Elfering S. v. Rijn B. Mastenbroek A. van Oijk B. Mastenbroek S. v. Rijn 150 25 28 6.— 135 25 31 5.25 150 50 12 150 129 150 26 47 111 26 11 3.— 3.— 4.83 4.16 5.76 4.26

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9