WATERSTAAT BINNENLAND WOENSDAG 9 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 TWEEDE KAMER Het behoud van Ameland. - De regeling van het verkeer. - De mijnen leven op. EERSTE KAMER. Vergadering; van gisteren. Aan de orde zijn de volgende wetsont werpen: De begrooting van het staatsbedrijf der algemeene landsdrukkerij over 1937. Wijziging van de wet op de inkomsten belasting 1914 en van de Successiewet. Regelen omtrent het betrekken van elec- triciteit uit het buitenland. Goedkeuring van het Nederlandsch Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1936 met bijlage en bijbehoorend slot-protocol op 23 December 1935 te Berlijn gesloten. Al deze wetsontwerpen worden zonder discussie z. h. st. goedgekeurd. De Kamer gaat over tot het afdeelings- onderzoek van begrootings-ontwerpen en andere wetsontwerpen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft besloten aan de orde te stellen: a. na de begrooting van het Staatsvis- schershavenbedrijf te IJmuiden voor 1937 de begrootingen van het Verkeersfonds en het Zuiderzeefonds, de begrooting van het departement van defensie en bij art. 143 van dit hoofdstuk de begrooting van het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen by art. 144 de vestingbegrooting; bij art 145 die van het defensiefonds. Voorts o.m de begrooting van het departement van koloniën voor 1937. b. na het ontwerp-Vesstigingswet klein bedrijf: de begrootingen van het departe ment voor landbouw en visscherij en die van het landbouw-crisisfonds, alsook die van het departement van sociale zaken. Donderdag om een uur wordt allereerst een reeks kleinere wetsontwerpen behan deld. R.-K. STAATSPARTIJ. Krachtige vooruitgang. De Centrale Propagandadienst der R.K. Staatspartij verstrekt ons de navolgende gegevens in de laatste veertien dagen ver zameld over de hand over hand toene mende activiteit in de Afdeelingen der Partij. Te Berkel en Rodenrijs zijn thans 600 van de 850 kiesgerechtigden lid der R.-K. Staatspartij. De 250 niet-leden worden nog geduchtig bewerkt. In Amsterdam werden in één afdeeling (L.) 181 nieuwe leden ingeschreven, te Hil- legersberg 17, te Nijmegen in enkele we ken 500, te Castricum 150, te Alphen aan den Rijn 125, te Lobith 130, te Druten 87, te Rijssen 100, te Ophoven (Sittard) 108, te Eygelshoven 243, te Blerick 150, te Heer den 271, te Grevenbricht 18, te Amstenrade steeg het ledental binnen enkele dagen van 271 tot 332, te Bergen op Zoom werden in één week 70 nieuwe leden gewonnen. De afdeeling Weiten (Heerlen) telt 400 leden in 260 Katholieke gezinnen. Tijdens een vergadering te Schiedam traden 30 nieu we leden toe. Ook het propaganda-apparaat wordt steeds verder uitgebouwd. Te Beek en Donk is een propagandaclub opgericht, waartoe onmiddellijk 50 leden toetraden. Ook te Glanerbrug, te Belfeld, te Helmond, te Berg a. d. Maas, te Ouden bosch en te Blaricum zijn propaganda- clubs opgericht. Te Simpelveld, te Sant poort en te Reuver, is een propagandaclub in oprichting. Te Susteren, te Empel en te Venhorst zijn nieuwe afdeelingen der R.K. Staatspartij opgericht. Op een verleden week gehouden be stuursvergadering van de afd. Leiden der R.-K. Staatspartij werden ook, zoo verna men wij, zoo vele nieuwe leden ingeschre ven, als misschien nog nooit te voren op één vergadering had plaats gehad. OUD-MINISTER MARCHANT. „Ons Noorden" bericht, dat mr. H. P. Marchant, oud-minister van Onderwijs en oud-leider van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond, zich aangemeld heeft als lid van de R.K. Staatspartij. DE ZAAK-VRIJMAN. Een brief van oud-minister Marchant. De oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. H. P. Marchant, heeft eer schrijven gericht tot den heer Vrijman, den oud-dijksbouwmeester, waar in hij in het eerste gedeelte zijn standpunt toelicht, destijds als minister van O. K. en W. reeds door hem ingenomen. Mr. Marchant zet daarin uit een dat de heer Vrijman aan den eenen kant door de oor logstoestanden en het moeilijk verkrijgen van materialen vrij werd gelaten om ma- teriaal-inkoopen te doen, maar van den anderen kant gebonden bleef door ver ouderde bepalingen, welke in deze omstan digheden niet meer bruikbaar waren. Na de feitelijke uiteenzetting van de be schuldiging tegen den heer Vrijman, ver volgt mr. Marchant dan aldus: De vraag is, wie voor dat gevolgde sys teem de verantwoordelijkheid droegen. Ik zeg: dat was de Regeering, die u onder niet toe te passen voorschriften liet doorwer ken, door u niet van kasmiddelen te voor zien. Om u strafrechtelijk verantwoordelijk te.stellen had moeten blijken, dat gij u aan benadeeling van het Rijk en aan bevoor deeling van u zelf lad schuldig gemaakt, of een poging daartoe. Daarvan is niet ge bleken en daarvan kon niet blijken, omdat het niet waar is. Het Hof heeft u dan ook niet veroordeeld deswege, doch alleen we gens valschheid in geschrifte, maar een valschheid, die ingevolge het beleid van de regeering onvermijdelijk was. De regeering heeft door een latere daad zelf doen blijken, dat zij aan de mogelijk heid van uw eigen bevoordeeling niet dacht. Zij heeft zelf een ontwerp van wet ingediend om u wegens geleden schade een i bedrag van 66.505 te vergoeden. Dit sluit elke verdenking van de regeering uit, als zoudt gij u ten nndeele van het rijk heb ben bevoordeeld. het bedrag is u uitgekeerd. Hiermede is de gepleegde „valschheid" als zuiver for meel gestempeld en uw ambtstaak is zon der die „valschheid" niet te vervullen ge weest. Een gewoon mensch, geen jurist zijnde, zal zeggen: dan kan de rechter den ver dachte ook niet wegens misdrijf veroordee- len, allerminst tot zes maanden gevange- nistraf, waarvan twintig maanden voor arrest „in mindering werden gebracht." Een jurist zou kunnen zeggen en ik zeg het hier is geen misdrijf gepleegd, omdat het misdadig opzet, algemeene eischen voor veroordeeling wegens mis drijf, ontbrak. Ik ga de mogelijkheid van het alsnog aan wenden van rechtsmiddelen, ook van gra tie, voorbij. Daarmee zitten wij in de „ju risterij". Ik wil gaarne aannemen, dat de juridische deur voor alle rechtsmiddelen is gesloten. Het gaat hierover een moreele vraag. En van het antwoord op een mo reele vraag is men ook de regeering niet af door het feillooze antwoord op dui zend juridische vragen. De vraag is, de moreele, heeft de Regee ring tegenover u schuld? Mijn antwoord is: ja, een zware schuld. Dan denk ik aan wat de Regeering heeft verzuimd, terwijl zij eischte, dat gij uw taak bleeft vervullen. Dan denk ik aan het feit, dat gij door uw lijden na uw plichtsbetrachting, uw eer en goede naam bij velen, en uw levenskracht hebt moeten zien verwoesten. Gij hebt niet geboft. Er kwam een nieu we organisatie. De organisatoren schrikten van wat zij vonden en wat zij niet begre pen, niet konden verklaren. De justitie werd actief. De twintig maanden begon nen. Het was nu eenmaal zoo: als gij niet verantwoordelijk waart, was een ander verantwoordelijk. Aangezien niemand gaar ne verantwoordelijk wordt gesteld, laat hij de verantwoordelijkheid liever rusten op een ander. De man, die de verantwoorde lijkheid zonder twijfel, ondanks alles wat hem zelf zou hebben hunnen te wachten staan, zou hebben aanvaard zonder vrees of blaam, was dood. Het was Victor de Stuers, maar zulke mannen telt men niet bij groote getallen. Binnen het bereik der Regeering bleven rehabilitatie door eervol ontslag. Men schijnt, ondanks de schadevergoeding in contanten, er niet toe te kunnen besluiten. Het tweede middel was de opdracht van een belangrijk bouwwerk. Men liet de tijd er voor voorbijgaan. Het is hier opnieuw zoo: wie u herstelt, wie u achteraf van verantwoordelijkheid ontheft, aanvaardt daarmee een verant woordelijkheid voor zichzelf, die hij boet. Wie zegt: ik heb mij bij mijn verdienstelij ke actie tot het maken van schoon schip vergist, verkleint zijn eigen verdienste. Voor dat alles is zedelijke moed noodig en zedelijke moed eischt het wegcijferen van zichzelf. Daarop is het, dat gij stuit. Troost u met de wetenschap, dat gij met een rein geweten staat tegenover God. Dat is alles. Hoogachtend, Uw dw. w.g.) MARCHANT. WERKLOOZEN-VOORSCHRIFTEN IN HET ZUIDEN DES LANDS. Antwoord aan Graaf Marchant d'Ansembourg. Op de vragen van graaf De Marchant et d'Ansembourg in verband met het door de meente Weert niet in ondersteuning nemen van J. M. Jansen en betreffende het door verschillende gemeentebesturen uitgevaar digd verbod voor ondersteunde werkloozen in bepaalde gebiedsstrooken te vertoeven, heeft de Minister van Sociale Zaken als volgt geantwoord: Aan den Minister is slechts bekend, dat J. M. Jansen zich ten stadhuize te Weert vervoegd heeft, met de mededeeling, dat hij door den werkgever J. Demonte ontsla gen was, zonder een behoorlijk ontslagbe- wijs van zijn patroon te bezitten, als ge volg waarvan hij voor steun van gemeente wege niet in aanmerking kon komen. Door de zorgen van den burgemeester is ten slotte door den heer Demonte aan Jansen een ontslagbewijs uitgereikt. Nu Jansen een behoorlijk ontslagbewijs in zijn bezit heeft, kan hij niet voor steun in aanmerking komen, omdat hij bij zijn schoonmoeder inwoont, die een groentezaak drijft, waarvan de inkomsten niet te contro leeren zijn, en het gezin Jansen met zijn schoonmoeder één gezin vormt. Jansen was lid van den R.K. Bouw vak - arbeidsrbond en is door het bestuur als lid van dezen bond geroyeerd op grond van artikel 7, lid 2, van de statuten van ge noemden bond, luidende: „Deze vervallenverklaring van het lid maatschap geschiedt op grond van herhaal de of ernstige overtreding van een of meer bepalingen van statuten, huishoudelijk re glement of van door het afdeelingsbestuur of het bondsbestuur genomen besluiten en, in het algemeen, het plegen van handelin gen in strijd met de belangen van den bond". Het bestuur van den bond had namelijk besloten en daarvan aan de afdeelingen mededeeling gedaan dat die leden ge royeerd worden, welke lid van de N.S.B. zijn of deze steunen. Naar de meening van het bondsbestuur heeft Jansen door het bijwonen van een N.S.B.-meeting in strijd met bovengenoemd besluit gehandeld. Hij heeft ook naai de zienswijze van het bondsbestuur in strijd met de belangen van den bond gehan deld, daar de N.S.B. met alle middelen pro beert het bestaan van de Katholieke vak beweging, en dus ook van den R.K. Bouw vakarbeidersbond, zoo spoedig mogelijk een einde te doen nemen. Uit den aard der zaak is hem na den dag, ALS EEN HINDE De natuur zelf geeft U een middel om slank en lenig te blijven TEN HOEVE's ROGGEBROOD Wie geregeld dit krachtige voed sel eet, zal geen last hebben van maag- of darmstoornissen. VRAAQT UW BAKKER.' GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TEL.333298 TEL.53949 waarop hij geroyeerd was, geen uitkeering uit de werkloozenkas meer verstrekt, aan gezien zoowel volgens artikel 1, letter g, van het huishoudelijk reglement, als arti kel 5 van het reglement voor de werkloo zenkas van den bond met het beëindigen van het lidmaatschap alle aan het lidmaat schap verbonden rechten vervallen. Uit inlichtingen, van gemeentebesturen o.a. van Maastricht en Breda verkregen, is den Minister gebleken, dat inderdaad in omvang verschillende verbodsbepalingen zijn getroffen, inhoudende, dat ondersteun de werkloozen of hun gezinsleden op be paalde tijden op straffe van verlies van steun niet in bepaalde gebieden mogen vertoeven, een dergelijke verbodsbepaling werd noodig geacht, ten einde het steeds toenemende smokkelen tegen te gaan. Deze voorschriften worden echter, naar den Mi nister van verschillende zijden is medege deeld, zeer soepel toegepast. De Minister meent, dat, waar het hier een materie betreft, waaromtrent alleen de gemeenten kunnen oordeelen of het al dan niet noodzakelijk is, c.at er maatregelen worden getroffen, er voor hem geen aan leiding is te bevorderen, dat in bedoelde voorschriften wijziging wordt gebracht. Het gemeentebestuur van Horst heeft den Minister op zijn vetzoek medegedeeld, dat ter plaatse maatregelen zijn getroffen, in houdende, dat ondersteunden, ten einde zich buiten de gemeente te begeven, daar toe verlof van het gemeentebestuur behoe ven. Voor afwezigheid van huis of erf, doch binnen de gemeente, is geen verlof noodig. De desbetreffende voorschriften zijn met in gang van 1 September 1936 ingetrokken. Deze maatregel is, volgens de mededeeling van het gemeentebestuur, in het leven ge roepen, ten einde een doelmatige controle te hebben. DE BESTRIJDING VAN SMOKKEL HANDEL IN GEDISTILLEERD Na uitvoer veelvuldig frauduleus weer ingevoerd. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende bepalingen tot beteugeling van smokkelhandel in alcoholhoudende stoffen. In de memorie van toelichting wijst de minister van financiën er op, dat op ver schillende punten de bestaande wettelijke bepalingen van te beperkte strekking zijn. De maatregelen, die ter uitvoering van de wettelijke bepalingen bij het Kon. be sluit van 2 Februari 1922 zijn tot stand ge komen, betreffen alleen, voor zoover den uitvoer ter zee van binnenlandsch gedistil leerd en den wederuitvoer ter zee van door gevoerd worden buitenlandsch gedistil leerd aangaat, den uitvoer met kleine vaartuigen, welke wijze van uitvoer des tijds en ook thans nog een ernstig gevaar opleverde voor 't frauduleus weder invoeren van de uitgevoerde goederen. De ervaring heeft in den laatsten tijd ge leerd, dat 't gevaar voor frauduleuzen we derinvoer niet uitsluitend bestaat bij uit voer met kleine kustvaartuigen, doch dat het ook aanwezig is ten aanzien van gedis tilleerd, dat met grootere schepen wordt uitgevoerd. Daarnevens heeft de practijk aangetoond, dat zelfs het vereischte van overlegging van landingscertificaten van 's rijks schat kist geen afdoenden waarborg biedt. On der bepaalde omstandigheden blijft vol doende ruimte over voor manipulaties, wel ke de strekking hebben het gedistilleerd weder naar Nederland te smokkelen. Gebleken is voorts, dat uit Nederland- sche havens uitvoer of wederuitvoer plaats vindt van gedistilleerd, dat in volle zee wordt overgeladen in smohkelschepen, waarmede het gedistilleerd naar elders wordt vervoerd om vervolgens frauduleus het grondgebied van andere landen te wor den binnengevoerd. Mede ten einde de wettelijke bepalingen betreffende den uitvoer, c.q. den weder- uitvor van gedistilleerd te kunnen dienst baar maken aan den internationalen bij stand tot bestrijding van het euvel van de smokkelarij, is het gewenscht, dat het bij uitvoer, c.q. wederuitvoer van gedistil leerd uit een Nederlandsche haven, voort aan in alle gevallen derhalve ook bij uit voer met grootere schepen, mogelijk zal zijn de afschrijving van den accijns van het uitgevoerde gedistilleerd afhankelijk te stellen van de zekerheid, dat het ingeladen gedistilleerd in het land, waarheen het vol gens de ladingspapieren is bestemd, is aan gekomen en aldaar op regelmatige wijze ten uitvoer is aangegeven. Die zekerheid ware te verkrijgen door overlegging te vor deren van een door de bevoegde autoritei- Vergadering van gisteren. Aan de orde is de motie-mevr. Bakker- Nort inzake opheffing van de Rijkskweek school te Oostburg. De motie wordt aan genomen met 39 tegen 38 stemmen. DE VERLENGING VAN HET OTROOI VAN DE NED. BANK. Voortgezet wordt de op 18 November op verzoek van den minister van financiën aangehouden behandeling van het wets ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Nederlandsche Bank verleende octrooi. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. WATERSTAAT. Aan de orde is hoofdstuk 9 (dep. van Waterstaat) der Rijksbegrooting voor 1937. Verschillende sprekers voeren het woord. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN LIDTH DE JEUDE, zegt dat er verschillende uitgaven zijn verplaatst van den gewonen naar den kapitaalsdienst. Er is op de bezwaren gewezen, doch dat het een verderfelijk stelsel is, meent spr. te mogen betwijfelen. Het meerendeel der waterstaatsuitgaven trouwens zijn kapitaalsuitgaven. De te genwoordig gevolgde methode is over het geheel juister. De vrees dat dit stelsel zou leiden tot onbeperkte uitgaven, is naar voren gebracht. Spr. moet erkennen dat zoodanig gevaar kan bestaan. Doch gaat men hier posten na, dan blykt het te be treffen kosfen van wegenaanleg. Spr. ver dedigt dus de gevolgde boekingsmethode. Deze is ook bevorderlijk aan een bespoe diging der uitvoering van urgente werken, mede voor werkverruiming. Aan de opmerkingen over dienst- en rusttijden zal spr. volle aandacht geven; echter zijn de omstandigheden en de aard der werkzaamheden zeer verschillend. Wat de lintbebouwing betreft, er zjjn na de verwerping door de Eerste Kamer van een desbetreffend wetsontwerp' som bere klanken vernomen. Er is echter aan de vaste waterstaats-commissie om een nieuw ontwerp verzocht. Ze heeft spr. een voor-ontwerp aangeboden dat reeds ver schillende stadia doorloopen heeft. Wel licht over eenige dagen zal het nieuwe ontwerp kunnen verschijnen. Straffen voor ernstige verkeersvergrij- pen moeten zwaar zijn. Zoodanige overtre ders worden ook nu niet met zachte han den aangepakt. Bij roekeloos of in dron kenschap rijden kan de rijbevoegdheid voor 5 jaar worden ontnomen, als de laatste ten minste geen ongeluk heeft veroorzaakt. Bij recidive kan het rijbewijs voor 10 jaar worden ontnomen. Verzwaring der straf acht spr. niet noodig. Een populaire wegcode zal door de ver- keersbonden worden uitgegeven onder toe zicht van het departement. Nadat er is gerepliceerd, zegt de Minis ter nog dat de collectieve arbeidsovereen komsten voor den Rijkswaterstaat bij het desbetreffend wetsontwerp onder oogen kunnen worden gezien. Bij afd. 2 (waterstaat) bepleit de heer KRIJGER (C.H.) een verbeterde invorde ring van waterschapslasten ten behoeve der ingelanden. De heer VAN BAREN (A.R.) bespreekt eveneens de invordering van waterschaps lasten. Het primair karakter dezer lasten mag niet leiden tot onnoodige zware kosten ten in het land van bestemming af te ge ven landingscertificaat. Het verdient naar het oordeel van den minister aanbeveling de te treffen voorzie ningen in dier voege te regelen, dat in de wet een algemeene bevoegdheid wordt toe gekend, terwijl de feitelijke regeling bij algemeenen maatregel van bestuur wordt vastgesteld. Men heeft op deze wijze het voordeel, dat in de regeling gemakkelijk en snel verandering kan worden gebracht, wanneer dit wenschelijk wordt geacht om redenen van welken aard- ook. HET 25-JARIG BESTAAN DER VEILINGS VEREENIGING „BLOEMENLUST" Druk bezochte receptie Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der veilingsvereeniging „Bloemen- lust" te Aalsmeer is gistermiddag door het bestuur een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was, Namens den Minister van Landbouw en Visscherij, werd het woord gevoerd door ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbou wonder wijs, waarbij hij de gelukwensch der regeering overbracht en tevens mededeelde, dat de voorzitter, de heer J. van der Meer Pzn. benoemd was tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voor de gemeente Aals meer voerde de burgemeester, de heer J. Kastelein, het woord, die memoreerde hoe nauw de veilingvereeniging met de financieele positie van de gemeente ver bonden is. Verder werd nog gesproken door een vijftiental sprekers van allerlei tuinbouw organisaties in den lande, o.m. door den regeeringscommissaris, den heer F. Val- star. Het jubileum werd des avonds be sloten met een feest. Burgemeester. Met ingang van 1 Jan. 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente Tiel, N. F. Cambier van Nooten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Zaltbommel. voor de ingelanden. Spr. wil herziening van het verhaalsrecht op roerend goed. Spr. be pleit inschakeling van de belastingdeur waarders bij de invordering. De vergadering wordt te 5.50 uur ver daagd tot des avonds acht uur. De heer EBELS (Vrijz. Dem.) vrijwel onverstaanbaar, bepleit o.m. verbetering van het verkeerstoezicht. De heer KRIJGER (C. H.) brengt den minister hulde voor zijn voortvarendheid en hoopt dat de politieke omstandigheden zóó zullen worden dat deze minister zal kunnen aanblijven. De heer VAN BRAAMBEEK (S. D.) be pleit regeling van het vrachtvervoer bij algemeenen maatregel van bestuur en niet in de wet. Spr. wil minder lange werktij den van sluis- en brugwachters. Spr. wil een betere titulatuur voor waterstaats- personeel. De heer BONGAERTS (R. K.) wenscht een meer bindend systeem voor de boeking Vein allerlei waterstaatsuitgaven en een zuiverder onderscheiding van kapitaals- en gewone uitgaven. Het is thans voor de ka mer zeer moeilijk, een inzicht in de begroo ting te verkrijgen. Inzonderheid wijst spr. in dit verband op de tekorten van het Ver keersfonds. Het boekingssysteem moet be rusten op de merites der begrooting zelve en niet op perspectieven. De heer DROP (S. D.) zegt dat er door verschillende beambten van waterstaat, b.v. bij de wegen, nog veel te lange dagen worden gemaakt. Het schijnt dat de col lectieve contracten niet voor alle omstan digheden en voor alle streken des lands gelden. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) bepleit een verkeers-inspectie. Menschen die slachtoffers maken, herkrij gen of behouden te gemakkelijk hun rij bewijs. De intrekking is niet te beschouwen als een straf doch als een maatregel in het algemeen belang. De directie van de spoor wegen zou er niet aan denken, een dron ken machinist weer op de locomotief te zetten. Menschen die hun verantwoorde lijkheid op den openbaren weg niet ken nen, b'ehooren hun leven lang geen rijbe wijs meer te krijgen. De heer VAN KEMPEN (Lib.) wü an dere verkeersvoorschriften o.a., dat het af buigend verkeer ondergeschikt is aan het doorgaand verkeer. In de avondvergadering beantwoordt MINISTER VAN LIDT DE JEUDE de tegen afd. I gemaakte opmerkingen. De door den heer v. Baren besproken kwestie is in onderzoek, zij zal t.z.t. ook voorgelegd worden aan de Rijkscommissie» voor de Waterstaatswetgeving. Beslag op roerend goed komt dan ook aan de orde. De duinen opu Ameland verkeeren in be hoorlijken toestand en er wordt behoor lijk aandacht aan besteed. Ook behoorlijke kosten n.l. 597 gulden per k.m, terwijl die elders een uitgaaf beloopen van 115 tot 589. De heer LOUWES (Lib.) Maar het re sultaat? De MINISTER: Het Z.W. van Ameland is wel afgenomén, maar verontrustend is dit niet en het zou tonnen gouds kosten daarin afdoende verbetering te brengen. Bij den Decemberstorm werkten alle ongunstige fatcoren samen, maar de hoog ste waterstand bleef nog 40 cm. beneden, de berekeningen van de commissie Lo- rentz. De toestand van de mijnen Bij de afd. Mijnwezen spreekt de heer HERMANS (R.K.) er zijn vreugde over uit, dat de zaken in de mijnen weer be ter gaan. De verzuimdiensten konden wor den opgeheven, 600 mijnwerkers konden te werk worden gesteld, men kan de con currentie weer aan. De heer KRIJGER (C.H.) gelooft, dat de steenkolencontingenteering nog niet ge mist kan worden; het bedrijf zal waar schijnlijk zichzelf wel kunnen saneeren. De heer SCHILTHUIS (V.D.) bestrijdt den dwang dien het rapport Verschuur aan beveelt om het brandstoffenbedrijf te sa neeren. De regeling zal leiden tot schade van het kleine bedrijf. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.) daarentegen verklaart zich voorstander van de in het rappoht Verschuur ontwikkelde denkbeelden. De MINISTER verheugt zich eveneens in de merkbare ontspannig die in het mijn bedrijf is ingetreden. Misschien meer dan enkelen denken. Door de nieuwe regeling is de positie van het Mijnwerkersfonds ver beterd. Daaruit kan verbetering van de pensioenen volgen. Men vindt die te laag, doch vergelijkingen met het buitenland gaan hier niet op, want belangerijker dan het „uitgestelde loon" is het loon zelf en dat is hier veel beter dan elders. De ver derfelijke verzuimdiensten zijn practisch verdwenen, het weekloon van den arbei der in de myn is daardoor veel verbeterd. Voor invoering van den 40-urigen werk tijd is het tijdstip nog niet gekomen. Moge lijkheid van instelling van een Bedrijfs- raad wordt voortdurend grooter. Spr. is er een voorstander van. De aanbevelingen van het rapport Ver schuur inzawe de distributie zijn door de regeering niet overgenomen en van andere zijde meende men de verdere saneering wel aan belanghebbenden te kunnen over laten. Het ontwerp wordt z.h.st aangenomen. Verkeersfonds Na 11 uur wordt nog begonnen met de begrooting van het Verkeersfonds. De MINISTER vraagt „hedenmiddag" het woord te mogen voeren, waarop de vergadering wordt verdaagd tot 1 uur.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8