STADS NIEUWS WOENóJAG 9 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 V Opvoeding in de jeugdorganisatie. Wij lezen in een artikel in het „Han delsblad": „Er is geen reden, waarom de school zich niet wat meer zou toeleggen op het aan- kweeken van het vermogen, om goed te spreken". De school-taak is waarlijk nog niet uit gebreid genoeg; er kan heusch nog wel wat meer bij! Wij vreezen, dat, als 't zoo door gaat, met de opeenstapeling van allerlei goede dingen in het leer-program van de school, er van het onderwijs in de gewone vakken, waarin toch de leerlingen allereerst bedre ven moeten worden, ten slotte weinig te recht zal komen. Maarhet onder wijs-program behoeft niet te worden uitgebreid, als het denk beeld van het „Handelsblad" wordt aan vaard, schrijft het blad: Daarvoor behoeft het onderwijs-pro- gram niet met een nieuw vak uitge breid te worden: de onderwijzers zul len wel weten, hoe ze het moeten aan leggen, om de leerstof zoo te behan delen, dat de kinderen, ieder op zijn beurt, voor de klas komen en daar lee- ren zeggen wat gezegd moet worden. Dat 't waar zij! Wij kunnen 't echter nog niet zoo gemakkelijk gelooven. De wijze, waarop een leerstof wordt behandeld, kan ook tijdroovend zijn. In ieder geval verdient het denkbeeld van het „Handelsblad" overweging voor jeugdorganisaties als de K.J.C. 't Is goed, de jongeren te leer en, om hun gedachten goed uit te drukken, om in het openbaar te spreken. Men leere hen er dan echter bij, dat goed spreken iets anders is. dan een groote mond opzetten, en vooral ook, dat het een elementaire eisch is van gezond verstand, om speciaal op verga deringen niet te spreken, als men niets nieuws heeft te zeggen. Men leere hen er dan echter bij, dat er een soort diefstal be staat, welke nooit als kwaad beleden wordt, de diefstal van tijd, welke men pleegt door anderen te dwingen naar inhoudloos of nut teloos gepraat te luisteren. Jeugdorganisaties als de K.J.C. kunnen misschien niet voor allen, doch zeker wel voor een gedeelte harer leden op deze wij ze spreek-les geven. En dat zou ongetwij feld nuttig zijn. Zooals ook héél nuttig is, wat wij deze week vernamen van een K.J.C.-directeur, die enthousiast terugkwam van de eerste les, welke op zijn K.J.C. was gegeven in beschavings-vormen. De les was ingeslagen! Daar zijn in de samenleving veel menschen, die aan uiterlijke vormen, aan beschavings vormen te veel waarde hechten; deze maken zich in den grond schuldig aan dezelfde fout, als die onbeschaafde volkeren, on der wie de voornaamste zijn degenen, die de meeste glimmende en blinkende versier selen dragen. Men kan de waarde van be schavings-vormen overschatten, maar óók.... onderschatten. Beschavings-vor men, gedragen en gevuld door C h r i s t e- lijke liefde, zijn een zeer kostbaar goed, dat iedereen zal moeten waardeeren. En die beschavings-vormen aan te leeren in een Katholieke jeugdorganisatie door een daartoe geschikte leerkracht dat is een heel nuttig, heel verdienstelijk werk. Maar niet alléén met de beschavings-vor men, ook met andere algemeene eischen van cultuur werd op die K.J.C., zoo ver haalde ons bedoelde Directeur, bij de op voeding rekening gehouden. Zoo b.v. het bezien en beoordeelen van een schilderstuk, het lezen van een boek en van een dag blad, enz. In deze zeer uitstekende op vating van de taak eener jeugdorganisatie is het arbeidsterrein breed. En kan het breed zijn zonder eenige schade te doen aan de bewerking van een der onderdeelen. HOE WORDT HET WEER OM HET VRIESPUNT. DE BILT SEINT: Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, Nevelig tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Hoogste barometerst.: 777.3 te Warschau. Laagste barometerst.: 735.7 te Isafjord. De koude luchtmassa's, welke het vaste land gisteren bedekten, strekken zich ook in onze omgeving tot grooter hoogte uit dan gisteren vermoed werd, zoodat de ver wachte neerslag in den vorm van sneeuw viel. De hoogedrukking in het Zuidwesten it plotseling afgenomen en heeft zich slechts zwak over de Britsche eilanden ont wikkeld. Een secundaire depressie vorm de zich in de Golf van Biscaye. Daarentegen nam op het vasteland de hoogedrukking toe en vormde een kern boven 775 M.M. in Polen. Door al deze omstandigheden bleef Westelijke wind van eenige bet eekenis uit en steeg de temperatuur hier te lande slechts even boven het vriespunt. Op de Britsche eilanden kwam plaatselijk weer vorst voor, de wind werd er zeer zwak. In Frankrijk en Duitschland is in het mid den en Oosten de vorst toegenomen en komt vrij veel mist voor. In Scandinavië is de vorst slechts weinig afgenomen, aan de Noorsche kust waait een krachtige Wes telijke wind, die in het Noorden sneeuw brengt. Bij zwakken wind uit Zuidelijke richtin gen is hier te lande mist met temperatuur om het vriespunt te wachten, die bij op klaring in de bovenlucht in lichte vorst kan overgaan. LUCHTTEMPERATUUR. 1.4 gr. C. LICHI OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 4.15 uur tot Donderdagmorgen 7.29 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 10 Dec. nam. -12.28 uur. f i ook, hetgeen zeer normaal is, „blind ge start", d.w.z. dat het toestel op de witte startlijn wordt gebracht en op zijn instru menten start. Na de start zou het dan 90 graden zijn afgeweken en dichtbij het vliegveld op de daken van twee huizen ge stort zijn. Onmiddellijk na den ramp heeft kapitein Leverton mej. Bongertman, head- stewardess van de K. L. M. gesproken. Zij was slechts licht gekwetst en het was nog niet zeker, of zij naar een ziekenhuis dan wel naar het hotel op Croydon zal worden overgebracht. Mej. Bongertman, zoo zeide de heer Plesman, die naar men weet veel gevlogen heeft, zal misschien kunnen ver tellen, wat er eigenlijk gebeurd is. Het is nog niet bekend, wie er zijn omgekomen. Bekend is alleen, dat er van de beman ning alleen mej. Bongertman in leven is. Van de gewonden zijn vijf pasagiers naar het ziekenhuis overgebracht; drie zullen er wel herstellen. Voorts deelde de heer Plesman mede, dat de val van het vlieg tuig een storing van de telefoonverbindin gen ten gevolge heeft gehad. Blijkens mededeeling van den heer Kaufmann, vertegenwoordiger van de K. L. M. in Londen, is het vliegtuig zes K.M. van Croydon af neergestort. Wanneer dit juist is, aldus de heer Plesman, zou het ongeluk 2 minuten na den start gebeurd zijn. Voorts vernemen wij nog dat ir. van Donkelaar, van wien nog niet bekend is of hij is omgekomen dan wel in leven is, werkzaam was bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. De Zweed Lindmann is naar de heer Plesman mede deelde, admiraal en hoofd van de conserva tieve partij in Zweden. Hij is een zeer be kende persoonlijkheid in zijn land. DE PILOOT ONDER DE GEREDDEN? Veertien lijken. Naar nader uit Londen vernomen wordt, zijn bij het ongeluk drie personen aan den dood ontsnapt, n.l. de piloot, de stewardess en een ander lid van de bemanning. Het toestel stiet tegen het dak van een huis, wierp een schoorsteen omver, raakte vervolgens een telegraafleiding en stiet vervolgens tegen een huis aan de andere zijde der straat. Dit huis vloog in brand en ging geheel in vlammen op. Men gelooft dat de stewardess uit het toestel sprong op het oogenblik, dat het omlaag stortte. Op het oogenblik bevinden zich veertien lijken in het lijkenhuis Bandonhill. De meesten zijn onherkenbaar. Niet de bestuurder, maar de telegrafist gered. Naar wij van de zijde der K. L. M. ver nemen, is het onjuist, dat de bestuurder tot de geredden zou behooren. Onder de genen, die in het ziekenhuis zijn opgeno men, behoort wel de radiotelegrafist van Bemmel; zijn toestand is echter zeer ern stig. Verder is in het ziekenhuis nog op genomen de geredde Duitsche passagier Schubach. Mej. Bongertman vertoeft ook in het ziekenhuis, doch hhar mankeert zoo goed als niets. JUAN DE LA CIERVA OMGEKOMEN. Juan de la Cierva, die op zoo noodlot tige wijze om het leven kwam, is de be kende uitvinder van de auto-giro. De la Cierva, die Spanjaard was, demonstreerde dit toestel voor het eerst in 1923. Het ont leent zijn opwaartsche kracht aan een stel roteerende oppervlakken, welke gelijk schroefbladen onder een geringen hoek met de baan bewegen. Zij ontleenen dit in onderscheid met de helicoptere, welke mechanisch wordt aangedreven hun be weging aan de voorwaartsche beweging van het vliegtuig. Onder de autogirobla- den is een klein vast draagvlak aange bracht, dat 20 pet. van de totale lift geeft en dat de ailerons voor de dwarsbesturing draagt. Sedert 1928 heeft dit vliegtuig een prac- tische bruikbaarheid gekregen. Zoowel in Europa als Amerika heeft de autogiro zich tot een bruikbaar en veilig vliegtuig ont wikkeld. Over zijn uitvinding schreef de la Cierva een werk getiteld: „The theory of the auto giro". TOCH 14 DOODEN, 3 GEWONDEN. De drie overlevenden. Officieel wordt uit Croydon medegedeeld, dat bij het ongeval veertien personen om het leven zijn gekomen en drie zijn gewond. In het ziekenhuis zijn drie van de vijf gewonden, welke daar waren opgenomen, inmiddels overleden. De drie overlevenden zijn de passagiers Schubach, de radio-telegrafist van Bem mel en de stewardes mej. Bongertman. PILOOT HAUTZMAYER. De bij den ramp van de „Lijster" om het leven gekomen gezagvoerder van de ma chine L. Hautzmayer, heeft een leeftijd van 43 jaar bereikt. Hij werd te Fuerstenfeld in Oostenrijk geboren op 15 April 1893. Op 1 April j.l. had hij, voorloopig voor een jaar, een aanstelling bij de K. L. M. ge kregen. In vroeger jaren' was hij een bekende legervlieger, terwijl hij later vooral groote ervaring als Alpenvlieger heeft opgedaan. Het was uit dien hoofde, dat de directie van de K.L.M. op zijn medewerking prijs stelde voor het bevliegen van de route naar Milaan. Op het traject AmsterdamLon den had hij nog weinig gevlogen. In het pilotencorps van de K.L.M. stond hij, ondanks het korte dienstverband, be kend als een goed kameraad. HET ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. Met 't lijntoestel van de K.L.M. „Flamingo" zijn vanmiddag van Schiphol naar Croydon vertrokken, de heeren dr. ir. van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de lucht- voort en J. van der Heiden, inspecteur van den luchtvaartdienst van het departement van Waterstaat, teneinde het onderzoek der Engelsche autoriteiten naar de vliegramp te Croydon bij te wonen. DE VERONGELUKTE WERKTUIGKUNDIGE VERKERK. De heer J. Verkerk, die als werktuig kundige deel uitmaakte van de bemanning van de „Lijster", is 22 Februari 1912 ge boren. Hij doorliep de zeevaartschool te Vlissingen en werd aangesteld tot machi nist bij de JavaChinaJapanlijn. In Mei 1934 trad hij bij de K.L.M. als werktuig kundige in dienst. Verkerk was ongehuwd. DE STRIJD OM MADRID. Een aanval in voorbereiding? MADRID, 9 December (A. N. P.). De luchtmacht der regeering ontplooide van nacht een groote activiteit, teneinde te voorkomen, dat de vliegtuigen der opstan delingen een raid op de stad uitvoerden of verkenningsvluchten uitvoerden om fo to's te nemen ter voorbereidingg van een offensief. De nationalisten maken aanzienlijke voorbereidingen voor een aanval; een troe penmacht wordt geconcentreerd in de sec toren Illescas en Navalcornero. Vermoede lijk zal de aanval gericht worden op de universiteitswijk, en de Toledobrug. De regeeringstroepen maken zich gereed dezen aanval af te slaan, de miliciens rus ten uit en versterken hun stellingen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat negen vliegtuigen van de regeering Villa Real hebben gebombardeerd. Aanzienlijke scha de werd aangericht aan de versterkingen van de nationalisten. Jachtvliegtuigen van de nationalisten stegen op en een der re- geeringsvliegtuigen werd neergeschoten. In den middag vlogen zeven vliegtuigen van de regeering over Vitoria. Zeven vlieg- tiugen van de nationalisten werden omlaag- geschoten. De rechtschen vielen in den sector Ava- la aan. De aanval werd afgeslagen. WATERPOLO IN HET MEER VAN GALILEA. Een protest van Katholieken. JERUZALEM, 9 Dec. (A. N. P.). Ka tholieken hebben gisteren bij de autoritei ten geprotesteerd tegen de „ontwijding van het meer van Galilea door Britsche solda ten, die aldaar zwemmen en waterpolo spelen". UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. De Raad was Maandag blijkens de agen da slechts voor een middagzitting bijeen geroepen, blijkbaar in de meening, dat een vergadering van 26 uur voldoende zou zijn om de 37 agenda-punten af te werken. Op het eerste gezicht lijkt dat een onver beterlijk en onverklaarbaar optimisme, maar bij een nader bekijken van de agenda ziet men, dat er slechts één punt van be- teekenis op voorkomt, n.l. over het Sport- fondsenbad. De rest behoefde geen of nage noeg geen bespreking. Wat niet verhinder de, dat de Leidsche Raad toch twee-en-een half uur noodig had om er doorheen te ko men. Wij zullen ons van de 36 punten bepalen tot de z.g. Capitulanten-verordening. Ook hierbij zou men geen uitgebreide discussie verwacht hebben, omdat het een van de vele onderwerpen betreft, waarbij het met de gemeentelijke autonomie niet zoo nauw wordt genomen. Men verwondert zich daar over niet eens meer en aanvaardt het, zoo nu en dan wat sputterend, maar overigens bedenkend, dat verzet toch niets geeft. De Leidsche Raad, die anders in dit op zicht niet zóó verschrikkelijk' recalcitrant is en van wien men verwachten zou, dat hij na recente ervaringen, opgedaan bij eenige pogingen om toch op z'n achterste beenen te gaan staan, leergeld zou hebben betaald de Leidsche Raad verkoos thans de gemeentelijke autonomie te handhaven. Het A.R. raadslid, de heer Eikerbout ja het was heusch een A.R. en geen lid der min of meer revolutionaire fracties ging den raad hierin voor en van hem was het gevleugelde woord: „Wie regeert hier in Leiden, de Leidsche Raad of den Haag?" De zaak zit zoo. Er is verleden jaar een z.g. Capitulanten- reglement bij de wet van 29 Nov. 1935 vast gesteld, dat de bedoeling heeft overgang van militair personeel naar den burgerlij ken dienst mogelijk te maken. Deze maat regel is genomen om redenen van bezuini ging en tevens om te verhinderen, dat aller lei onder-officieren in het leger bleven hangen en het kader daardoor vol zou ko men te zitten met personen, die eigenlijk te oud waren. Men wilde jongelui er in heb ben, die na eenige jaren den dienst weer zouden verlaten, maar dan moesten ze ver zekerd zijn van een behoorlijke positie in de burgermaatschappij. Daartoe werden o.a. de gemeenten verplicht om bij veror dening (welke verordening op 9 Dec. 1936 vastgesteld moest zijn) betrekkingen aan te wijzen, waarvoor uitsluitend deze „capi- tulanten" in aanmerking zouden komen, B. en W. hadden zoo'n verordening opge- steld en een staat gemaakt van bovenbe doelde betrekkingen. De heer Eikerbout stelde echter een amendement voor, om dit heele lijstje te schrappen en als capitulan- ten-betrekkingen aan te wijzen diè van agent 2e klasse en van havenrechercheur; betrekkingen, die toch gewoonlijk bezet worden door niet-Leidenaars. Dit volkomen destructieve amendement werd verwon derlijk genoeg aangenomen met niet minder dan 28 stemmen voor en slechts 6 tegen. Wat is de bedoeling van den raad? Wel is het juist, dat minister Colijn bij de verdediging van het Capitulanten-regle- ment gezegd heeft, dat de gemeenten vrij zijn in het aanwijzen van de betrekkingen, maar deze vrijheid kan niet ongelimiteerd zijn. Want met een ongelimiteerde vrijheid zouden de gemeentebesturen het heele re glement illusoir kunnen maken. Daarom is dan ook bij besluit van 3 April 1936 een Capitulanten-raad ingesteld, welks voorzit ter is aangewezen om „overleg" te plegen over het aanwijzen der betrekkingen. Nu is „overleg" natuurlijk geen bevel, maar een dergelijke eenzijdige en grondige afwijking van dat overleg, zooals de raad Maandag deed, moet tot gevolg hebben, dat de goed keuring aan de geamendeerde verordening onthouden wordt. De raad moet dat even eens begrepen hebben en de eenige verkla ring van zijn houding is hierin gelegen, dat de raad deze zaak, die hem wel wat rau welijks voor een fait accompli stelde, op nieuw in „overleg" ook met den raad zelf behandeld wenscht te zien. Tenslotte het Sportfondsenbad. De debatten over het voorstel tot garantie van de leening aan de N.V. Sportfondsen- bad en het in erfpacht geven van een ge deelte van het Schuttersveld ten behoeve van deze inrichting, zijn nog niet afgeloo- pen. Er zijn eenige bezwaren naar voren ge bracht van betrekkelijk bijkomstigen aard, zooals over de tarieven, die te hoog, en de loon en, die te laag geacht worden; een iets ernstiger bedenking over het rendabel ma ken van zoo'n inrichting en over het gevaar van niet-goedkeuring door Ged. Staten; maar overigens is geen oppositie gebleken, v/elke het voorstel in gevaar zou kunnen brengen. De leiders der drie rechtsche raadsfracties hebben in een drietal amen dementen eenige wenschen naar voren ge bracht omtrent betere waarborgen voor de zedelijke volksgezondheid (gemengde zori- ne- en andere baden, Zondagsheiliging). Zooall nauwelijks anders te verwachten was werden die gedeelten van het amende ment, welke betrekking hadden op de ze delijke volksgezondheid bestreden door de S.D.A.P. Het was te wenschen, dat men aan die zijde meer oog had voor de ernsti- Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. K.L.M.-VLIEGTUIG BRANDEND NEER GESTORT BIJ CROYDON. VEERTIEN SLACHTOFFERS. (1ste blad). Nog geen beslissing van den Engelschen koning. (2de blad). Het verwachte offensief op Madrid is uit gebleven. Van de Spaansche fronten geen nieuws. (2de blad). De toestand van den H. Vader blijft voor uitgaande. (2de blad). Overeenkomst tusschen Frontisten en Vlaamsch-Katholieken in België. (2de blad). Duizenden dooden bij de overstrooming op Luzon (Philippijnen). (Buitenl. Ber. 2de blad). Instortingsramp in Portugal veroorzaakt 40 dooden. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. De werkwijze van het Nationaal Comité voor Bijzondere Nooden. (2de blad). Een prijsvraag voor het „Misdeelde Kind". (2de blad). De dader van den roofmoord te Amster dam aangehouden. (Gem. Ber., 3de blad). Technische bijonderheden over de Moer- dijkbrug. (2de blad). De sportvliegers Heymans en Sluyter werden morgen op Schiphol verwacht. Luchtv. 2de blad). AGENDA LEIDEN. Woensdag, ledenvergadering R.K. Trans portarbeiders, R.K. Volksbond, 8 uur. Donderdag, Optochtvergadering Leidsche Middenstands Centrale, „De Har monie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. fl>2 NAZIEN VAN vEPIl UITLOTINGEN v®/ 7761 ge bezwaren, welke aan het gemengd ba den verbonden zijn. Deze bezwaren steunen op de menschelijke natuur en zijn niet in een handomdraaien te weerleggen met te zeggen, dat „men daar tegenwoordig over heen is". In verband met het aanhouden van deze aangelegenheid, zullen wij ons tot hiertoe voorloopig beperken. Er kwam nog een spoedeischend voorstel na afloop van de agenda om 3500 beschik baar te stellen voor de huwelijksfeesten van H. K. H. prinses Juliana. De heer v. d. Voort, die als socialist zich zoowel om prin- cipieele als om redenen ontleend aan de tijdsomstandigheden, daartegen verzette, kreeg slechts één van zijn fractiegenooten en den communist mee. Dat is zeer teeke nend. Mr. H. G. COLLECTE NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Een laatste oproep. Wij herinneren er aan, dat morgen hier ter stede de collecte zal worden gehouden ten bate van het aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk. Van des morgens 10 tot des middags 4 uur bestaat er in de Stadsgehoorzaal voor hen, die reeds bijdroegen of zulks alsnog wenschen te doen, gelegenheid om hun handteekening te plaatsen op lijsten, wel ke eveneens aan het Koninklijk Bruidspaar zullen worden aangeboden, terwijl ook eventueels giften daar gaarne worden aanvaard. Aan ons Bureau bestaat ook tot Vrijdag middag 5 uur gelegenheid bijdragen te storten. Men bedenke dus goed, dat het thans de laatste kans is om bij te dragen aan het huwelijksgeschenk van het geheele Neder landsche volk. Na deze laatste collecte beschouwt ook het plaatselijk inzamelingscomité zijn taak als geëindigd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2