GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 8 DECEMBER 1936 UE LEÏDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PJG. 5 DE CAPITULANTEN-VERORDENING AANGENOMEN, MAAR IN GE HEEL GEWIJZIGDEN VORM. ZAL DEN HAAG DAT AANVAAR DEN? HET SPORTFONDSLNBAD AAN DE ORDE. AMENDEMEN TEN DER RECHTERZIJDE. OVER VEERTIEN DAGEN VOORT ZETTING. 32. Voorstel tot beëindiging van de aan sluiting bij de gemeenschappelijke regeling ter bevordering van een doelmatige behan deling van gemeenschappelijke personeels aangelegenheden. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) verzet zich tegen de voorgenomen beëindiging. Aansluiting heeft vele voordeelen en waar uit de teleurstelling zou blijken, daarover zwijgen de Ingek. Stukken. Wethouder T e p e -.R.K.) zegt, dat het hoofdmotief van dit voorstel bezuiniging is geweest De samenwerking heeft niet de verwachte resultaten opgeleverd. Men is slechts gereed gekomen met een model van een ontwerp-ambtenaren-reglement, ter wijl nog andere modellen reglementen aan de orde zijn. Dat is eigenlijk voor ons mos terd na den maaltijd De commissie had zich beter kunnen bezig houden met vraag stukken, welke nog niet geregeld zijn. Dat is echter tot nu toe niet alleen niet ge beurd, maar men verzette zich zelfs tegen een voorstel van spr. om een bepaald on derwerp in studie te nemen, omdat er nog geen communis opinie over bestond; een argument waarover spr. verbaasd heeft ge staan. Voor onvruchtbare besprekingen acht spr. geen subsidie verantwoord. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) is niet •vertuigd. De bezuiniging is minimaal. De heer v. Eek (S.D.A.P.) is het eens imet den wethouder, dat de commissie niet gewerkt heeft, zooals verwacht kon worden, imaar dat is z.i. geen reden om weg te loopen. De commissie kan zeer zeker nut tig werk verrichten. De heer Wilbrink (C.H.) acht het nutteloos geld te besteden voor een com missie, die weigert zaken in studie te nemen-, welke juist studie noodig hebben. Wethouder T e p e (R.K.) antwoordt den heer v. Eek, dat de oppositie zoodanig was, dat er geen uitzicht is op een andere hou ding. Mocht er een andere houding komen, dan is spr. bereid het intrekken van dit voorstel te bevorderen. De gemeente moet nog één jaar lid blij ven. Het voorstel wordt aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. (behalve wethouder Verweij) en de heer Schoneveld. Voorstel van orde. De heer v. E c k (S.D.A.P.) doet een voor stel van orde. Hij wil eerst punt 37 behan delen. De voorzitter: De Capitulanten- verordening moet klaar vóór 9 Dec a.s. 33. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting. Goedgekeurd. 34. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve va-r de verbreeding van de Kippenbrug. De heer Goslinga (A.R.) stelt voor de trottoirs breeder te maken dan is voorge steld. Dit voorstel wordt overgenomen. Daarna goedgekeurd. 35. Voorstel inzake het, in samenwer king met het Rijk, verbeteren van den Haagweg tusschen de Da Costastraat en de Spoorhavenbrug en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. Goedgekeurd na een opmerking van den heer Goslinga (A.R.). Capitulan ten-verordening. 36. Voorstel tot vaststelling van een ver: ordening, houdende aanwijzing van de ambten en betrekkingen, welke slechts kun nen worden vervuld door militairen of ge wezen militairen, die ingevolge een wette lijke regeling aanspraak hebben op be noeming tot ambtenaar in dienst der ge meente (Capitulan ten verordening). De heer v. Eek (S.D.A.P.) protesteert ertegen, dat dit voorstel zoo laat is inge diend. Er zit een onaangename kant aan deze kwestie. Wij worden thans gedwongen om eraan mede te werken dat onze eigen menschen worden uitgesloten. De soc. dem. hebben er ernstig bezwaar tegen, hoewel zij niet tegen zullen stemmen. De heer Eikerbout (A.R.) acht het van veel grooter belang, dat wij onze eigen menschen aan het werk houden. Maar wij zijn gebonden aan de wettelijke regeling. Echter zijn wij niet gebonden aan bepaalde betrekkingen. Wy zouden als betrekkingen kunnen aanwijzen die, welke als regel niet door Leidenaars worden bezet, zooals agent 2e klas en havenrechercheur. Hij dient in dien geest een voorstel in. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) meent, dat over deze verordening het G.O. ge raadpleegd had moeten zijn. Daartoe is de gemeente ook na de vaststelling z.i. nog verplicht als de organisaties dat eischen. Spr. stelt voor, dit punt uit te stellen, ten einde deze verordening alsnog in het G.O. te brengen. Wethouder Tepe (R.K.) ontraadt dit voorstel, de verordening moet op 9 Dec. van kracht zijn. Het is onjuist, dat over deze verordening het G.O. moet zijn ge hoord. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) ontkent dat. Wethouder Tepe (R.K.): Deze verorde ning moet alleen de betrekkingen aanwij zen, maar regelt geen arbeidsvoorwaarden. Het voorstel v. d. Voort wordt ver worpen met 21 tegen 13 stemmen. Voor: de S.D.A.P. (behalve de 2 wet houders) en de heeren Schoneveld en van Weizen. Wethouder Tepe (R.K.) verdedigt voorts het voorstel. De verordening doet niets an ders dan uitvoering geven aar een wette lijke regeling. De staat van betrekkingen in deze verordening is opgesteld in over leg met den voorzitter van den Capitulan- tenraad. Wanneer wij daarvan in belang rijke mate zouden afwijken, zooals de heer Eikerbout wil, zou onze regeling niet wor den goedgekeurd. De heer Eikerbout (AR.) meent, dat de Leidsche raad Leiden regeert en niet den Haag. De raad wijst de betrekkingen aan, heeft minister Colijn gezegd, en niet de voorzitter van den Capitulantenraad. i Spr. handhaaft zijn voorstel. Wethouder Tepe (R.K.) wijst erop, dat minister Colijn ook gezegd heeft dat deze betrekkingen moeten worden aangenomen in overleg met den Capitulantenraad. Het voorstel-E lkerbout wordt aan genomen met 28 tegen 6 stemmen. Tegen: de 4 wethouders en de heeren Lombert en v. d. Laan. Het Sportfondsenbad. 37. Voorstel inzake: a. het waarborgen van de rente, aflossing en verdere kosten wegens een door derden aan de N.V. Sportfondsenbad Leiden te verstrekken leening (of leeningen) ten behoeve van den bouw van een overdekte bad- en zweminrichting met een buiten- I bassin op het Schuttersveld; b. het aan genoemde N.V. in erfpacht ge ven van een gedeelte van het Schutters veld aan den Maredijk'ten behoeve van den bouw van een overdekte bad- en zwemin richting met buitenbassin; c. beschikbaarstelling van gelden ten be hoeve van de verbreeding van den Mare- dijk langs het sub b bedoelde gedeelte van De heer Wilmer (R.K.) zegt, dat een groot deel der burgerij behoefte heeft aan een dergelijke inrichting. Men moet echter ook andere volksbelangen in het oog hou den. Een volksbelang ligt in een goede financieele gemeentelijke huishouding en een ander in bescherming van gezonde volkszeden. Spr. heeft den indruk, dat het voorstel van B en W. uit financieel oogpunt bekeken wel mag worden aanvaard. De geestelijke volksgezondheid heeft echter ook haar eischen; ook daarvoor moet gewaakt wor den. Daarom heeft spr. met de heeren Wil brink en Beekenkamp de volgende amen dementen ingediend. Ten eerste om art. 14 aldus te lezen: „B. en W. zullen een persoon aanwijzen, (in het voorstel van B. en W. staat: kun nen), die bevoegd zal zijn, controle uit te oefenen over de exploitatie van de inrich ting, over het nakomen der gestelde voor waarden, over alle handelingen van de N.V. „Sportfondsenbad Leiden" en over het beheer der spaarkassen van de afdee- ling Leiden van de N.V „De Sportfondsen". Ten tweede aan de voorwaarden nog de volgende toe te voegen: lo. dat er geen gelegenheid gegeven zal worden voor gemengde zonnebaden; 2o. dat er geen gelegenheid gegeven zal worden voor gemengde baden; 3o. dat de overdekte bad- en zweminrich ting met buitenbassin des Zondags tusschen 9 en 12 uur gesloten zullen zijn; 4o. dat het rooster van openstelling der inrichting de goedkeuring zal behoeven van B. en W., die in dat rooster wijzigingen kun- neen aanbrengen na overleg met de N.V. „Sportfondsenbad Leiden". Ten derde om art. 18 aldus te lezen: „Bovenstaande voorwaarden zullen wor den vastgelegd in een contract, dat zal gel den voor den tyd, gedurende welken de N.V. „Sportfondsenbad Leiden" een jaar- lij kschen erfpachtcanon aan de gemeente Leiden verschuldigd zal zijn". (In het door B en W. voorgesteld artikel staat „dat zal gelden voor den tijd, gedurende welken de gemeente nog eenig financieel risico loopt"). Spr. licht deze amendementen nader toe. Vooreerst moet er een controleur komen. Een dergelijke aanstelling zal een invloed ten goede kunnen uitoefenen, hoewel spr. er niet véél verwachtingen van heeft. Het tweede voorstei (vierledig) heeft meer direct ten doel, te waken voor de geestelijke volksgezondheid. Gemengde zon nebaden kunnen 'n zeer slechten invloed uit oefenen, evenzoo, hoewel niet in die mate, gemengde baden. Gemengde baden zijn in zich geen kwaad, maai wel een gevaar en vaak aanleiding tot misbruik. Is er één in den raad, die durft beweren, dat bijv. ge mengde baden voor personen van 1418 jaar in 't algemeen geen gevaar opleveren? Het in sub 3 genoemde heeft als motief, dat het gewenscht is, dat morgenuren gereserveerd blijven voor de godsdienst oefeningen. Het lijkt spr. op de vierde plaats ge wenscht, dat B. en W. de bevoegdheid heb ben om in het rooster van openstelling der inrichting wijzigingen aan te brengen. Het derde voorstel betreft de wenschelijk- heid van overheidstoezicht, óók na het be ëindigen van de financieele verhouding. De heer Sc hü 11 er (S.D.A.P.) betreurt het, dat aan het voorstel van B. en W. een overzicht ontbreekt van den toestand aan de zweminrichting de Zijl. Daar zijn ook verbeteringen noodig, die al langen tijd geleden zijn toegezegd, maar nog steeds niet zijn uitgevoerd. Ook tegen het voorstel van B. en W. inzake het Sportfondsenbad heeft spr. eenige bezwaren, ni. de z.i. te hooge tarieven en de te lage loonen. Spr. zal zich echter niet verzetten tegen het voorstel, daar bij verwerping de toestand veel slech ter zou worden. Het plan-Koster heeft zJ. geen voldoende waarborg voor iets beters. Over de voorstellen Wilmer-Wil brink- Beekenkamp z£gt spr dat hij kan mee gaan met een controle op het finantieel be heer. Spr. meent, dat een goede exploitatie onvereenigbaar is met een verbod van ge mengde baden en sluiting op Zondagmor gen. De tijd is voorbij, dat men daar aan stoot aan nam. De heer Hessing (S.D.A.P.) merkt op, dat Leiden behoefte heeft aan een tweede en wel een overdekte zweminrichting. Bij het systeem van een Sportfondsenbad loopt de gemeente een zeer gering risico. Dat een dergelijke zweminrichting wel degelijk in Leiden kan rendeeren, blijkt uit den ijver, waarmede de heer Koster zijn plan propa geert. Het doet spr. genoegen, dat B. en W. geen aanleiding hebben gevonden om met den heer Koster in contact te treden. Spr. verwondert zich over het amendement over het gemengde bad. De Katholieken nemen in dit opzicht een opportunistisch stand punt in. Hier is nimmer de noodzakelijkheid gebleken van een dergelijk verbod. Een in richting, welke goed gecontroleerd wordt, heeft z.i. minder gevaar dan gelegenheden, waar ongecontroleerd gezwommen kan worden. De heer Wilmer moet de vraag niet stelléh of het in 't algemeen gewenscht is dat personen van 1418 jaar gemengd baden. Hier moet bijgevoegd worden, on der controle. De sluiting op Zondagmorgen zal spr. evenmin steunen. De heer Goslinga (A.R.) is ervan overtuigd dat aan een overdekte zwemin richting hier behoefte is De zaak is even wel vertraagd, omdat het twijfelachtig was of de gemeente eenig risico op zich mocht nemen bij de garantie voor een Sport fondsenbad. Ged. Staten en de Kroon heb ben reeds van een paar gemeenten (den Haag en Dordrecht) een desbetreffend be sluit vernietigd. Leiden meent evenwel nog steeds, dat Ged. Sta.en en de Kroon een andere houding zullen aannemen tegen over Leiden. Waarop steunt die meening. Beter was het geweest, als men het voor beeld van Delft had gevolgd en een Sport fondsenbad had opgericht zonder steun van de gemeente. Hadden B en W het bestuur van de N.V. Sportfondsenbad niet op sleep touw gehouden, dan had dit bestuur direct een anderen weg ingeslagen Ook den heer Koster heeft het college van B. en W. maan denlang op sleeptouw gehouden. Had men direct maar gezegd, dat de gemeente geen hypotheek wilde geven; dan had de heer Koster direct geweten waar hij aan toe was. Deze weifelende houding van B. en W. is z.i. oorzaak, dat er nog steeds geen over dekte zweminrichting in Leiden is. Spr. heeft ook eenige financieele bezwa ren. Men meent, dat de zweminrichting wel rendeeren zal. Maar spr. wijst erop dat èn de Zijl èn het vroegere Rijn- en Schiekanaal altijd een nadeelig saldo hebben opgeleverd. En dat waren niet-overdekte inrichtingen, dus met minder expljitatie-kosten. Boven dien heeft het Zuiden van de gemeente ook een behoefte aan een inrichting. Komen er twee, dan wordt beider risico weer zooveel grooter. Voorts vraagt spr of het stichten van een Sportfondsenbad op het Schuttersveld tot gevolg zal hebben, dat er een ander exercitieterrein gezocht moet worden. Vervolgens bespreekt spr. den grondprijs. Aan een drietal kerken is den iaatsten tijd grond verkocht tegen een normalen prijs. Aan de waterplasserij wordt grond verkocht tegen kostprijs. Komt het Sportfondsenbad er niet mee, dan moet de raad de subsidie maar verhoogen, doch dan houdt men de zaak zuiver. De tarieven zijn z.i. niet in overeenstemming met de beloften dat de tarieven geen beletsel zouden zijn voor de minder gegoeden om van het bad gebruik te maken. De invloed van B. en W. op het financieel beheer is maar zeer mager. Spr. beveelt in dit opzicht aan den weg, dien de heer Wilmer met zijn voorstellen bewan delt. De heer de Reede (C.H.) merkt ook op, dat de zwemgelegenheid te Leiden uiterst beperkt was. De gemeente heeft de inrichting aan den Rijndijk gesloten en de zaak toen eenvoudig overgelaten aan het particulier initiatief. Voor spr. maakt het geen verschil of de gemeente garantie geeft aan een particuliere inrichting dan wel aan een Sportfondsenbad. De heer Gos linga maakt aanmerking op den grondprijs, maar spr. vraagt zich af, hoe de gemeente zich niet schaamt om het bestuur van de N.V. nog zooveel te laten betalen en zich zoo weinig bewust is van haar taak voor de volksgezondheid. Dat Ged. Staten de gemeentelijke garantie zouden afwijzen acht spr. ongegrond. Voor den Haag en Dordrecht stond de zaak heel anders. De groote vraag voor Leiden is slechts: is het risico voor de gemeente groot? Niemand zal dat kunnen beweren. Men kan veilig rekenen op een kapitaal van 150.000, waarmee de bouwkosten royaal gedekt zijn. De exploitatie-berekening is altijd een slag in de lucht, maar deze is vrij sober en ge taxeerd op een veilige basis. Nemen wij aan, dat er verlies is, dan is de gemeente nog niet aansprakelijk, maar wordt eerst het kapitaal aangesproken. Gaat het dan nog niet, dan kan de gemeente goedkoop den faillieten boedel overnemen. En wat staat daar tegenover? Dat anders de ge meente zelf zal moeten zorgen voor een zweminrichting. Wat de amendementen betreft, meent spr. dat wij niet te veel moeten reglemen teeren. Spr. zal echter zijn steun aan de amendementen Wilmer c.s. geven, omdat deze het kwaad kunnen voorkomen. Wegens het vergevoiderde uur wordt dit punt aangehouden tot de volgende verga dering, welke over 14 dagen gehouden zal worden. Voor de huwelijksfeesten. Aan de orde wordt vervolgens gesteld een voorstel tot beschikbaarstelling van 2700 als bijdrage aan de contactcommissie voor de viering van het huwelijksfeest van H.K.H. Prinses Juliana, terwijl voorts een bedrag van ongeveer 800.— bestemd wordt voor versiering en dergelijke uit gaven. In totaal 3500. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) ver klaart zich tegen dit voorstel. In de eerste plaats om principieeie redenen en in de tweede plaats omdat hij het in dezen tijd onverantwoord vindt om gelden te besteden aan niet-noodzakelijke doeleinoen. Het voorstel wordt evenwel goedgekeurd met 30—3 stemmen Tegen: de heeren v. d. Voort, Snel (twee S.D.A.P.-ers) en v. Wei zen. DE STRIJD IN SPANJE Wijzigt Franco zijn tactiek? BUITENLAND MADRID OPNIEUW GEBOMBARDEERD Gisteravond tusschen elf uur en midder nacht heeft de artillerie van de opstande lingen opnieuw de Spaansche hoofdstad gebombardeerd. Groot kaliber projectielen vielen ;n dc hoofdstraten, vooral bij de Britsche ambassade. Het aantal slachtoffers van dit bombardement is nog niet bekend. ZAL GENERAAL FRANCO ZIJN AANVALSPLAN WIJZIGEN? Interviews met Duitsche bladen Generaal Queipo de Llano heeft in een door hem aan een der verslaggevers van het nationaal-socialistische dagblad „Rhein- front" toegestaan interview verklaard, dat hij zich, zoodra hij daartoe gelegenheid zal hebben, naar Duitschland zal begeven om gehoor te geven aan de tot hem gerichte uitnoodiging. Hij deelde mede, dat Franco zijn aan valsplan op Madrid zal wijzigen. Het .Berliner Tageblatt" geeft bijzonderheden over dit nieuwe plan van Franco. Deze zou den aanval aan het front van Madrid, wel ke reeds bij voorbaat tot mislukking was gedoemd wegens de zeer sterke stellingen der verdedigers, opgeven, doch zijn strijd krachten hergroepeeren en versterken en een verbinding met het leger van generaal Mola tot stand brengen. Het blad waarschuwt voor te groot op timisme. Beslissende gevechten zullen pas later kunnen worden geleverd". 18.000 MAN RECHTSCHE TROEPEN GEDOOD OF GEWOND VOOR MADRID Volgens het „Berliner Tageblatt" had Franco bij Madrid de beschikking over 80.000 man, waarvan 18.000 werden gedood of gewond. Franco zou 70.000 man ver sterkingen op de been kunnen brengen om niet te spreken van de Marokkaansche re serves. Aan deze cijfers moet worden toegevoegd dat 120.000 „Phalanxisten" (Spaansche fas cisten) aan andere fronten staan. Deze troepen zouden intusschen met 25.000 man zijn geslonken. Er op wijzende, dat de regeeringstroepen de beschikking hebben over materiaal, dat van gelijke zoo niet betere hoedanigheid is dan de rechtsche troepen, verklaart het blad tenslotte, dat Franco niet tot een beslissende actie zal overgaan, aleer hij zich verzekerd zal heb ben van de superioriteit van zijn materiaal DE RAVITAILLEERING VAN MADRID De raad van verdediging van Madrid maakt bekend, dat het ravitailleeringspro- bloem, zoo goed als opgelost is. Er zijn groote depots ingericht, waar aanzien lijke voorraden onontbeerlijke producten zullen worden opgeslagen, en die de dis tributie daarvan verzekeren. Bovendien zijn de transporten veilig ge steld; tweehonderd met levensmiddelen beladen wagens, komen dagelijks Madrid binnen. Er is een gezinsravitailleerings- kaart ingesteld, die de laatste moeilijkhe den oplossen zal. Voorts is de verdedigingsraad bezig met de distributie van kleedingstukken en uit rustingen voor het leger. De militieleden, vakvereenigingen en politieke organisaties requireeren of koopen de grondstoffen, die dienen tot vervaardigng van de uitrustin gen. De raad zal controle uitoefenen op de vervaardiging, teneinde eenheid in de kleedij der soldaten te verzekeren. COMMUNIQUE VAN DE NON INTERVENTIE-COMMISSIE Het secretariaat van de non-interventie commissie heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „Te 16 uur heeft de 15de bijeenkomst plaats gehad van de sub-sommissie van de niet-inmenging-commissie in het Foreign Office te Londen. De subcommissie keur de het rapport, dat aan de plenaire zal worden voorgelegd, ten aanzien aan de mededeeling, welke aan de staten, welke vertegenwoordigd zijn in de commissie, zal worden toegezonden, goed. Deze me dedeeling handelt over de indirecte inter ventie, in het bijzonder over het binnen komen van buitenlandsche elementen in Spanje om deel te nemen aan den burger oorlog. De eerste plenaire zitting zal plaats heb ben Woensdag a.s. te 17 uur". Verzet van Duitschland, Italië en Portugal Tijdens de zitting van de sub-commissie vroegen de vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en Portugal, dat de studie van het probleem der vrijwilligers in Spanje zou worden uitgesteld. De ver tegenwoordiger van Engeland, gesteund door die van Frankrijk en Rusland, stelde onmiddellijk behandeling voor. Bovendien weigerden de fagevaardigden van Duitsch land, Italië en Portugal deze kwestie te scheiden van de overige kwesties van in directe interventie. Na een bespreking van drie uur, besloot men het probleem voor te leggen aan de plenaire zitting. FEEST DER ONBEVLEKTE ONTVANGENIS HERSTELD Generaal Franco heeft een decreet on derteekend, waarbij het feest van de On bevlekte Ontvangenis van Maria, dat op 8 December wordt gevierd, wordt her steld. Dit feest was door de regeering van de republiek afgeschaft. VAN HETJATICAAH, De toestand van den Paus VERBETERING BLUFT AANHOUDEN. De verbetering in den toestand van den. Paus, die gistermorgen geconstateerd werd, handhaaft zich. Pius XI heeft gistermid dag kardinaal-staats-secretaris Pacelli ont vangen en met hem gesproken over de loo- pende zaken. Ook hedenmorgen bleef, zooals uit Rome wordt gemeld, de verbetering in den ge zondheidstoestand van den Paus aanhou den. Zijne Heiligheid wil heden het bed weer verlaten. DUITSCHLAND. HOOGLEERAAR TE JENA ONTSLAGEN. Wegens critiek op Hitier. De raad van discipline van den staat Thiiringen heeft den hoogleeraar aan de universiteit van Jena, prof. Hans Leis gang afgezet, omdat hij in het openbaar een redevoering heeft becritiseerd, welke Hit- Ier tijdens een herdenking van maarschalk von Hindenburg heeft uitgesproken. ITALIË. DE FRANSCH-ITALIAANSCHE BETREKKINGEN. De kwestie der Fransch-Italiaansche be trekkingen heeft de de redevoeringen in de Fransche Kamer van Delbos en Blum te Rome aanleiding tot eenig commentaar ge geven. In politieke kringen te Rome verklaart men, dat de rede van Delbos met belang stelling gelezen werd, dat men tot een op heldering der betrekkingen tusschen de bei de landen wenscht te geraken, en dat men overtuigd is dat deze opheldering ook tot stand zal komen. Men voegt hieraan toe, dat reeds vorderingen schijnen te zyn ge maakt, daar Delbos de woorden door Mus- Solini te Milaan uitgesproken, heeft her haald, dat geen enkele belangrijke kwestie beide landen scheidt. Deze zelfde kringen onthouden zich echter van elk oordeel over de rede van Blum. Slechts enkele bladen publiceeren den zin uit de rede van den minister-president, waarin deze verklaart, dat de regeering bereid is tot politike, eco nomische en technische besprekingen tot algemeene regeling der Europeesche pro blemen. RUSLAND WEER TWEE DUITSCHERS GEARRESTEERD. Gisteren zijn de ingenieur Metzer en zijn echtgenoote te Leningrad gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht. CHINA. DE STRIJD IN NOORD-CHINA. In een per radio uitgezonden mededee ling wordt gezegd, dat de Mongoolsche lei ders, met prins Teh-Wang aan het hoofd, him verzekering herhalen, dat zij niet voor nemens zijn, een scheiding van het Chinee- sche rijk te bewerken. Zij willen slechts een einde maken aan administratieve mis verstanden. Zy zijn eerst tot geweld over gegaan, nadat alle vriendschappelijke wen ken zonder resultaat zijn gebleven. De centrale regeering heeft een waarschu wing gekregen zich niet te mengen in het meeningsverschil tusschen de Mongolen en de Soei-Youan-regeering, omdat anders ge vaar voor een algemeen Chineesch-Mon- goolsch conflict zou bestaan. BUITENLANDSCHE BERICHTEN Overstrooming op de Philippijnen ER ZOUDEN DUIZENDEN DOODEN ZIJN. Een officieele mededeeling. Officieel wordt uit Manilla medegedeeld dat tengevolge van een overstrooming „de grootste in de geschiedenis der Philippij nen" 54 steden zijn overstroomd en dui zenden menschen om het leven zijn geko men. De overstrooming werd veroorzaakt door een typhoon in de provincie Isabella in het Noord-Westen Van het eiland Luzon. HONDERDEN DOODEN TENGEVOLGE VAN DE OVERSTROOMING IN TURKIJE Tengevolge van de overstrooming in Adana zijn verscheidene huizen ingestort. Op sommige plaatsen in de stad staat het water tot twee meter hoog. Eenige honderden personen zijn om het leven gekomen en men schat het aantal dakloozen op 30.000. Het plotseling opkomen van de over strooming veroorzaakte een paniek, waar door het vrijwel onmogelijk was hulp te organiseeren. Alle spoorweglijnen zijn ver broken, evenals de telegrafische en tele fonische verbindingen. Het water is nog niet teruggetrokken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5