STADS NIE U WS DINSDAG 8 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER ZACHTER. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige, later afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt met kans op regen, later opklarend, aanvankelijk vee] zachter. Hoogste barometerst.: 774.8 te Parijs. Laagste barometerst.: 733.3 te Janmayen. De gisteren' bij IJsland verschenen de pressie trok Oost-Noord-Oostwaarts, maar vormde een vrij diepen uitlooper over En geland, waarachter de hooge drukking zich weer herstelt, terwijl op het vasteland de hoogedruk zich tot bij Finland uitbreidde In dit hoogedruk gebied was op het vaste land de weerstoestand uiteenloopend, in verband met de vochtigheid, waar het droog was, de plaatselijk matige vorst over ge komen, op de meeste plaatsen heeft de vochtigheid zich tot mist gecondenseerd en de menging van vochtige lucht uit het Westen met de koude lucht, doet dien mist tijdelijk nog toenemen. Op de Britsche Eilanden valt regen en steeg de tempera tuur reeds vrij sterk in Ierland en Schot land bij matigen tot krachtigen Westelij ken wind. Aan de Noorsche kust waait het krachtig uit Zuid en valt regen en sneeuw. Zweden heeft plaatselijk strenge vorst bij matigen Zuidelijken wind en sneeuw in het Noorden Wegens den toe voer van warme en vochtige lucht zal hier te lande de temperatuur stijgen en is eenige regen te wachten. In den volgen den nacht kan bij opklaring in de boven lucht aan den grond weer mist ontstaan. LUCHTTEMPERATUUR. 0.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 4.15 uur tot Woensdagmorgen 7.28 uurf. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 9 Dec voorm. 11.31 en nam. 12 uur. REORGANISATIE DER ZUIVELCENTRALE Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal een dezer dagen een reorganisatie van de Nederlandsche Zuivel-Centrale tot stand komen. De Nederlandsche Zuivel-Centrale be stond tot dusverre uit twee afdeelingen, de afdeeling „zuivelsteun" en de afdeeling „zuivelexport", terwijl daarnaast is ge vormd een afdeeling: „margarine, vetten en oliën", welke afdeeling in het bijzonder belast is met het voorbereiden en uitvoe ren van maatregelen ten aanzien van mar garine, vetten en oliën en producten hier uit of hiermede gefabriceerd. De voormalige besturen van de afdee lingen zuivelsteun en zuivelexport, teza men bestaande uit plus minus 50 personen zijn thans vervangen door één bestuur van 14 leden, door den Minister van Landbouw en Visscherij benoemd, gehoord verschil lende organisaties op landbouw- en zuivel gebied. Uit dit bestuur is een dargelijksch bestuur van 6 leden benoemd. De verwachting bestaat, dat, nu het aantal bestuursleden zeer beperkt gehou den is, een doeltreffender samenwerking zal worden verkregen. De zaken, den uit- vore van zuivelproducten betreffende, kun nen door het dagelijksch bestuur worden opgedragen aan een commissie uit zijn mid den van drie leden. De afdeeling „margarine, vetten en oliën" wordt bestuurd door een college van 6 personen, waarin het ambtenlijk element door drie leden, waaronder dén voozitter, is vertegenwoordigd. Aangezien het gewenscht werd geacht de voormalige bestuursleden aan de cen trale verbonden te doen blijven, is voorts een commissie van advies vor algemeene zaken ingesteld, waarin dezen, voorzoover zij niet in een andere functie zijn benoemd, zitting hebben genomen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen geneeskunde de hee- ren R. Lensing, Leiden, W. C. Strieker Rotterdam, A. W. Philippi, Den Haag en E J. van Romondt, Den Haag. HET NATIONAAL GESCHENK. De bedoeling is: een motor jacht. Onlangs heeft Z. D. H. Prins Bernhard aan een tweetal jachtwerven een bezoek ge bracht en heeft hij verschillende jachten bezichtigd in verband met het maken der plannen voor het prinselijk jacht, dat als deel van het nationaal huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en aan Z. D. H. zal worden aangeboden. Ons prinselijk paar wenscht als huwe lijksgeschenk geen zeiljacht en geen groot, voor zeevaart bestemd jacht, waarvan de gebruiksmogelijkheid slechts zeer be perkt is. De wensch is: een motorjacht, waarmede week-end-tochten en kleine reizen ge maakt kunnen worden door de binnenwa teren van Nederland, t.w. de Zeeuwsche- en Zuid-Hollandsche stroomen, de Zuider zee en Waddenzee, de groote rivieren, de kanalen in het Westen des lands en de groote kanalen en de meren van Friesland en Groningen. Het insluiten van kleinere kanalen van Overijssel en Drente zou den diepgang van het jacht te veel beperken, waardoor het minder geschikt wordt voor gebruik in Zeeland en de Zuiderzee en Wadden zou worden. Een ieder zal zich met dien wensch kun nen vereenigen. Is het niet verheugend te bedenken, hoe over weinige maanden ons prinselijk paar verstrooiing op ons rijk wa tergebied zal zoeken en hoe onze Prinses en Prins de watersport onze oud-vader- landsche sport bij uitnemendheid zullen beoefenen, op dezelfde wijze als duizenden Nederlanders, die hun vacantie en vrije da gen op het water doorbrengen? Bovendien zal het schip bij het volbrengen van be zoeken aan verschillende deelen des lands aan de Prinses en den Prins een goede lo- geergelegenheid verstrekken. Thans is een technische commissie ingesteld, onder wiens leiding het jacht zal tot stand komen. Aan eenige ont werpers met groote reputatie op het gebied van jachtbouw is opdracht ge geven een plan te maken. De afmetin gen van het schip worden: lengte ten hoogste 31 meter, breedte ten hoogste 5.50 meter en diepgang in geheel ge laden toestand ten hoogste 1.70 meter. Het zal een dubbelschroef jacht wor den, gedreven door twee dieselmotoren, snelheid ongeveer 20 K.M. De motoren moeten van den stuurstand uit bediend kunnen worden. Aldaar zullen ook een radio-telefonie-installatie komen en de voor de navigatie benoodigde hulpmid delen. Verder zal het vaartuig voorzien worden van electrisch licht, koud- en warm stroom end water, verwarming een een brandbluschleiding door het geheele schip. Eenige waterdichte schotten zullen het onderverdeelen. Verder zullen alle red- dings- en beveiligingsmiddelen aanwezig zij n. Voorts bevatten de eischen een deksalon en een eetsalon, die eveneens aan dek ligt. Indien mogelijk een werkkamertje. Ach ter de deksalon ligt het promenadedek, dat gedeeltelijk overdekt zal zijn, waardoor ver blijf aan dek zoowel bij mooi als bij min der mooi weer mogelijk is. Behalve de eigen vertrekken, zal het schip twee tweepersoonshutten bevatten, misschien nog een eenpersoonshut, kom buis, aanrechtkamer met koelinrichting, verblijven der bemanning, bergplaatsen, tanken voor water en brandstof enz. zullen de inwendige ruimte verder in beslag ne men. Dit zijn de hoofdzaken betreffende de indeeling, die echter nog niet geheel vast- staa. Binnenkort zullen de definitieve plan nen aan Prinses en Prins ter goedkeuring worden voorgelegd. De ontwerpers van het jacht, zoowel als de thans nog onbekende bouwer, zullen zonder twijfel al het moge lijke doen om dit te maken tot een sieraad van onze wateren, dat zal voldoen aan de verlangens van hen voor wie het gebouwd werd en dat bevrediging geeft aan de dui zenden, die medewerkten om den bouw van dit geschenk mogelijk te maken. Mededeelingen over het paleis Soestdijk zijn spoedig te verwachten. Hen, die deel willen hebben aan de hu welijksgeschenken en nog geen bijdrage zonden, wordt thans geraden die bijdrage te storten bij den penningmeester van hun plaatselijk comité, of bij de dagbladen of op rekening van den algemeen penning meester te Amsterdam nr. 185285. AARDIGE ATTENTIE VAN HONGAREN. 23.000 handteekeningen voor Prinses Juliana. Naar de Pesti Napló bericht, heeft de Hongaarsche kinderbeschermingsliga 23.000 handteekeningen verzameld op het adres van gelukwensch, dat zij Prinses Juliana bij gelegenheid van Haar huwelijk wil aanbie den. De 23.000 handteekeningen zijn van menschen, aldus de „N. Rott. Crt.", die in de jaren na den oorlog ten tijde van de Nederlandsch-Hongaarsche kinderactie, van de Nederlandsche gastvrijheid gebruik hebben gemaakt. Zij zijn verzameld in een album, dat door een afvaardiging van vijf Hongaarsche kinderen, die destijds in Ne derland zijn achtergebleven, aan H. K. H. zal worden aangeboden. Een studentenoptocht in Den Haag. De senaat der Haagsche studentenver- eeniging heeft het initiatief genomen om met medewerking van het Comité tot luisterrijke viering van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, in de komende feestweken een optocht te organiseeren, waarbij de we tenschap op stoffelijke wijze zal worden uitgebeeld. Het is de bedoeling, dat deze optocht geformeerd zal worden door alle in Den Haag woonachtige vrouwelijke en mannelijke studenten, ingeschreven aan de rijks-universiteiten te Leiden, Techni sche Hoogeschool te Delft en de Iiandels- hoogeschool te Rotterdam. Tevens doet bovengenoemd comité het verzoek aan de Haagsche studenten om op Zaterdag 19 December mee te willen wer ken aan een collecte, die voor armen en zieken gehouden zal worden, opdat ook aan hen iets van de feestvreugde mag ten deel vallen. DE POSITIE VAN PRINS BERNHARD ALS MILITAIR. Ter voorkoming van verdere vragen om inlichting deelt de Gouverneur der Residen tie. daartoe gemachtigd, voorloopig mede, dat over de te wachten plechtige eedsafleg ging van Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard van LippeBiesterfeld bij hoogstderzelver intreden in de drie deelen der koninklijke weermacht te zijner tijd na dere mededeelingen zullen worden gege- van. Hierbij wordt echter herhaald, dat Zijne Doorluchtige Hoogheid als officier met ti- tulairen rang bij het Koninklijk Neder- landsch Indische leger en als Officier a la suite bij de Koninklijke Marine en bij de Koninklijke Landmacht benoemd is en mitsdien tot geen enkel bijzonder wapen dan wel korps zal behooren. Hoewel de bevoegdheid om de onder scheidene uniformen van alle deelen der weermacht te dragen met de aan zijn rang verbonden onderscheidingsteekenen te ver wachten is, zoo staat thans vast, dat het hoogstderzelver voornemen is up den dag der plechtige eedsaflegging, zoowel als op den huwelijksdag, de uniform van het wa pen der cavalerie met blauwe uitmonstering te dragen en dat Prins Bernhard na de eedsaflegging aan het defileeren zal deel nemen aan het hoofd van een tot de ca valerie behoorend onderdeel, bij welk wa pen Zijne Doorluchtigheid wijlen de vader van Prins Bernhard gediend heeft. PRINSES ARMGARD LIJDT AAN GRIET. Bloemen van Prinses Juliana en de deviezenbepalingen. De Berlijnsche correspondent van het „Vad." schrijft ons: H. D. H. Prinses Armgrad zur Lippe Bies terfeld, de Moeder van onzen toekomstigen Prins-Gemaal, is kort na haar terugkeer uit Nederland op het stamslot te Recken- walde zoodanig ongesteld geworden, dat de geneesheeren haar den raad gaven, zich fer verpleging te laten opnemen in een parti culiere kliniek in de Burggrafenstrasse te Berlijn. De eerste geruchten, welke wij over de ziekte van Prinses Armgrad ver namen, klonken wel eenigszins alarmee- rend. Wij werden hieromtrent echter ge rustgesteld door Z. H. Prins Aschwin, met wien wij een ontmoeting hadden. Prins Bernhards broeder deelde ons mede, dat de toestand zijner Moeder in geen enkel op zicht redenen geeft tot ernstige bezorgdheid Het lijden van Prinses Armgrard moet voornamelijk worden toegeschreven aan de buitengewoon ongunstige klimatische weers gesteldheid, welke den laatsten tijd in Noord- en Oost-Duitschland heerscht. Naar Prins Aschwin ons verzekerde, ont vangt zijn Moeder vrijwel geen ander be zoek dan van hem persoonlijk. Eenige ma len per dag begeeft hij zich naar het zie kenhuis, om daar eenige uren aan het ziek bed zijner Moeder doo. te brengen. Het was op uitdrukkelijk verlangen van de hooge patiënte, dat wij tot nu toe er van afzagen, om over haar ziekte eenige me- dedeeling te doen. Thans, nu in Nederland een desbetreffend officieel communiqué is gepubliceerd, meenen wij, dat wij van onzen plicht tot zwijgen zijn ontslagen. In verband met de ziekte van Prinses Armgard lieten wij ons het volgende, niet onaardige intermezzo vertellen: Donder dag arriveerde er te Berlijn met een der snelle vogels van onze K. L. M. een prach tige tuil bloemn, lie vergezeld was van een brief, waarin Prinses Juliana de bes te wenschen aanbood voor een spoedig her stel van Prinses Armgard. De Duitsche de viezenbepalingen zijn echter uiterst streng en niet dan in het uiterste geval wordt toe gestaan, dat de zoo schaarsche deviezen „vermorst" worden aan zoo weinig nood zakelijke dingen, als bloemen nu eenmaal zijn. De mooie bloemenschat scheen dus voorbestemd te wezen, om niet toegelaten en teruggezonden te worden. De officieele interven'ie van H. M.'s Ge zant te Berlijn, Graaf van Limburg Sti- rum, was noodig, om de „Devisenüberwa- chung" er op attent te maken, dat er hier sprake was van een geschenk, hetwelk niet de uitgave van een hoe klein bedrag ook aan deviezen noodzakelijk maakte. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. Een onfortuinlijke reis. Een dezer da gen kwam een zoon van den heer P. C. Walraven met zijn vrachtauto van Delft. Thuis komende bemerkte hij op zijn auto twee hem onbekende jongens van 12 a 13 jaar. Op zijn vraag vanwaar zij kwamen, vertelden de jongens, dat zij van Rotterdam op een sleeperswagen naar Delft waren ge komen, en aldaar op de auto zijn geklom men, meenende dat deze naar Rotterdam zou gaan. Zij kwamen echter in Nieuwveen terecht. Per auto zijn zij wederom naar Rotterdam terug gebracht. OEGSTGEEST. Auto's geslipt. Gisteravond slipten op den Rijksweg tusschen Haagsche Schouw en Oegstgeest enkele auto's zoodanig, dat zij dwars van den weg op elkaar inreden, waarbij aan beide zijden nog verscheidene auto's in den kluwen verstrikt geraakten. Persoonlijke ongelukken zijn daar niet voorgevallen, doch waar in dezen tijd van het jaar de wegen meermalen in een der- gelijken toestand verkeeren moge het bo venstaande gelden als een speciale waar schuwing. STOMPWIJK. Diefstal. Door den heer B. wonende aan de Broekweg werd bij de politie aan gifte gedaan, dat Zaterdagnacht 18 groote konijnen uit de hokken waren gestolen, welke hokken stonden opgeborgen in de schuur op het erf. De politie stelt een on derzoek in. Begrooting 1937. Uit de breedvoerige mededeelingen van B. en W. van Stomp- wijk, naar aanleiding van het rapport van de commissie ad hoe belast met het onder zoek van de ontwerp-gemeentebegrooting, teekenden wij o.m. aan, dat B. en W. dank baar hebben kennis genomen van de in stemming der commissie met het voorne- DE A.S. HUWELIJKSFEESTEN. De versiering en verlichting der stad. De Contact-Commissie van vereeniginger op Nationalen Grondslag te Leiden, ver zoekt de Burgerij zooveel mogelijk door versiering en verlichting van winkels en huizen, het aspect van de stad bij de fees telijkheden op 4 Januari 1937 ter gelegen heid van het huwelijk van H K. H. Prinse.' Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, te willen verhoogen. De Commissie zal de Buurt-commissief uitnoodigen de beoordeeling van de versie ring en verlichting van winkels en huizen zelf ter hand te nemen, buurtsgewijs. De Commissie stelt voor dat doel ter beschikking van iedere buurtcommissie, die zulks vóór 15 dezer zal verzoeken twee bronzen medailles met de beeltenis van Prinses Juliana en Prins Bernhard, en wel één voor de ..fraaiste" versiering en-of ver lichting en één voor de „aardigste" versie ring en/of verlichting. Het ligt verder in de bedoeling van de Commissie om de versiering en verlich ting van de versierde buurten als geheel te doen beoordeelen door een daartoe in te stellen jury en de jury daartoe ter beschik king te stellen een oorkonde, welke aan de fraaist versierde buurt zal worden uitge reikt. Buurtcommissies welke voor eem beoor deeling in aanmerking willen komen, word verzocht, eveneens hiervan mededeeling te doen aan de Contact-Commissie. Secretary van de Contact-Commissie is de Heer J Mulder, Steenschuur 16, alhier. De Contact-Commissie voornoemd Mr. G. H. E. NORD THOMSON. voorzitter. J. MULDER, secretaris. DE MIDDENSTANDSOPTOCHT. Donderdagavond vergadert de Leidsche Middenstands Centrale met het oog op den te houden optocht ter gelegenheid van hel a.s. Vorstelijk Huwelijk. Wij verwijzen hiervoor naar de adver tentie in dit nummer. WIELRIJDERS! IS UW REM EN UW VERLICHTING IN ORDE? Enkele opmerkingen naar aanleiding van de remmen- en lichtweek voor wielrijders. De Vereeniging voor Veilig Verkeer schrijft ons: Met een rijwiel den weg berijden, waar van stuur en rem niet prima in orde zijn. is hetzelfde als met een lekke boot in zee gaan. De kans veilig weer thuis te komen, is uiterst gering. Laten we aannemen: U komt uit een zij straat op een weg, die geen voorrangsweg is. U heeft yoorrang voor het van links komend verkeer, maar een van links na derende auto mindert geen vaart en U ;s gedwongen op het laatste oogenblik te rem men _zal U het bolwerken en Uw rijwiel op korten afstand tot stilstaan komen? U rijdt kalm aan de rechterzijde van een breeden weg. Geen verkeer, slechts een voetganger wandelt rustig voor U. Plotse ling vlak voor U wil hij oversteken, zon der te hebben uitgekeken. Zal Uw rem functionneeren of moet U met een plotse- AGENDA LEIDEN. Woensdag, ledenvergadering R.K. Trans portarbeiders, R.K. Volksbond, 8 uur. Donderdag, Optochtvergadering Leidsche Middenstands Centrale, „De Har monie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen- straat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. men van het college een deel van het ba tig slot van den dienst 1936 te reserveeren. B. en W. achten zich gehouden de besluiten van den Raad uit te voeren, bedacht dient echter te worde;i, dat bij de uitvoering soms bezwaren worden ontmoet, die ver traging ten gevolge hebben. Verder doen B. en W. enkele toezeggingen en merken op, wat betreft de watervoorziening der „Drie Molens", dat naar hun oordeel al les in het werk moet worden gesteld om de aansluiting aan de waterleiding te ver zekeren. Van het bestuur van den Drie manspolder is echter niet de minste me dewerking te verwachten. Aangezien onbe woonbaarverklaring niet mogelijk is, zal thans tegen het bestuur proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtreding der woningwet; over de vraag of een vervol ging met succes kan worden ingesteld, wordt overleg gepleegd met den offivier van justitie. Gedurende het jaar 1937 zullen meer onbewoonbaarverklaringen aan de orde komen, waardoor verhooging der raming noodzakelijk was. Blijkens met de provincie gepleegd over leg zal voor plaatsing van banken een jaarlijksch recht wegens precariorechten verschuldigd zijn en B. en W. achten dit met het oog op den financieelen toestand thans niet verantwoord. linge zwenking trachten een aanrijding te voorkomen? Dit zijn maar twee voorbeelden, zooals zij zich dagelijks bij tientallen voordoen. Het blijft altijd een verkeerde rekening op zijn veiligheid of ten koste van zijn ge zondheid te willen bezuinigen. Een drin gende waarschuwing in dit geval de remmen- en lichtweek voor wielrijders van de Vereeniging voor Veilig Verkeer mag daarom niet overbodig geacht worden. Om de veiligheid van den wielrijder te ver hangen, moeten wielrijder èn rijwiel aan bepaalde eischen voldoen. Wij memoreer en daarom nog eens aan welke eischen een rij wiel moet voldoen. Een rijwiel moet allereerst een goede stuurinrichting hebben. Het tweede rijwielonderdeel waarvan zooveel afhangt, is de rem als het rijwiel voorzien is van een vrij wiel. Of het een handrem of een terugtraprem is, in elk ge val dient zij krachtig te werken. Een rem is bijzonder onderhevig aan slij tage en dient daarom van tijd tot tijd te worden nagezien. Dat de bel goed moet functionneeren om het naderen van den wielrijder aan andere weggebruikers be kend te maken, spreekt vanzelf. Nu, in den winter, het vroeg donker is, is het van bijzonder groot belang, dat alle onderdeelen uitstekend in orde zijn, die moeten dienen den wielrijder in het duis ter goed zichtbaar te doen zijn. Daar is al lereerst het witte spatbordgedeelte. Het voorschrift luidt niet alleen, dat het wit moet zijn, maar helder wit. Dikwijls komt een kwastje verf wel te pas, om een vuil grijs weer om te tooveren in een helder wit. Een rood achterlicht beschermt Uw leven bij duisternis. Volgens de wet is een rood achterlicht met 1 Januari 1938 verplicht en kan tot dat tijdstip worden volstaan met een goeden reflector, maar als we eerlijk zijn, zullen we moeten erkennen, dat velen nog maar matig goede reflectors gebruiken om de absoluut slechte of niet verticaal ge plaatste, maar buiten beschouwing te laten. Het gebruik van het roode achterlicht wordt daarom nu reeds ten zeerste aanbevolen. Een lantaarn is ook een belangrijk onder deel van Uw rijwiel. Geeft Uw lantaarn helder geel of wit licht? Is het licht niet verblindend? U weet, wat het beteekent, na eenige tijd in het donker te hebben gereden, plotseling door het felle licht van een tegenligger te wor den verblind zorg dan ook, dat Uw eigen licht naar den weg is gericht, zoodat het geen verblinding kan veroorzaken. De Vereeniging voor Veilig Verkeer, die een remmen- en lichtweek organiseert, wil gaarne een grootere veiligheid op de wegen. Dit is ook in Uw belang! Werkt daarom krachtig mede. Dat is een goed voornemen! Dank U! Naar wij vernemen is de politie-controle bereids aangevangen. Gisteravond werd vooral op het Levendaal extra controle uit geoefend op de feilen en fouten der fietsers alsmede op hun vehikels. Aan niet minder dan 54 personen werd deswege een waar schuwing uitgedeeld. Binnen een bepaalden tijd zullen degenen, die een dergelijke waar schuwing kregen zich op het politiebureau moeten vervoegen om aan te toonen, dat de aan hun rijwielen geconstateerde fouten afdoende verbeterd zijn. Anders krijgen zij een procesverbaal! Men zij dus gewaarschuwd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2