DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WELK BESLUIT ZAL KONING EDUARD NEMEN? Sympathie voor Baldwin neemt toe. 28ste Jaargang DINSDAG 8 DECEMBER 1936 No. 8593 OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Een verklaring van mevr. Simpson ZIJ WIL ZICH TERUGTREKKEN Indien het probleem daarmee zou worden opgelost Lord Brownlow, de particuliere secreta ris van koning Edward, heeft gisteravond in hotel „Majestic" de Fransche en Engel- sche journalisten te Cannes ontvangen en hun medeeeling gedaan van de volgende officieele verklaring van mevrouw Simp son: „Mevrouw Simpson heeft gedurende de laatste weken voortdurend gewenscht iedere daad of ieder voorstel te vermijden, die onaangename gevolgen zoü kun nen hebben voor den koning of den troon. Sedert is haar houding niet veranderd en, indien door een dergelijke daad het vraag stuk zou kunnen worden opgelost, zou zij wenschen zich onmiddellijk terug te trek ken uit de situatie, die tegelijkertijd onge lukkig en onhoudbaar is geworden". In hofkringen te Londen heeft men pas uit het Reuterbericht kennis genomen van de door mevrouw Simpson te Cannes af gelegde verklaring. Deze verklaring kwam in deze kringen geheel onverwacht. Men is van meening, dat zij geen einde zal maken aan de crisis, maar toch beschouwt men haar als een uitdrukking van de persoonlijke opvatting van mevrouw Simpson. Men wijst is het bijzonder op de zins wending „indien door een dergelijke daad het vraagstuk zou kunnen worden opge lost", welke men veelbeteekenend acht. Personen, die het kunnen weten, zeggen, dat de door mevouw Simpson afgelegde verklaring op haar eigen initiatief berust. Men is van meening, dat slechts een daad van de koning een einde zou kunnen maken aan den tegenwoordigen toestand en dat alle andere daden, hoe belangrijk deze ook zouden zijn, slechts een beperkte uitwerking zouden kunnen hebben. Het is vrijwel zeker, dat mevrouw Simp son in de villa „Lou Viei" te Cannes zal blijven, totdat de uiteindelijke beslissing van den koning bekend zal zijn, DE VERKLARINGEN EN HET LAGERHUIS Na de verklaring van Baldwin in het Britsche Lagerhuis welke verklaring wij gisteren nog in een deel van onze op laag konden afdrukken zeide Attlee: „Iedereen zal van harte instemmen met de inleidende woorden van den premier. Uit die verklaring blijkt verder dat Z.M. de koning nog niet tot een besluit geko men is, en om die reden zal ik thans geen nadere pressie voor een antwoord uit oefenen. Maar wel wil ik uitdrukking ge ven aan het gevoel van algemeene onrust dat zich in alle lagen van het volk heeft meester gemaakt, en ik hoop, dat het defi nitief besluit van den koning zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt zal worden". De eerste minister antwoordde, dat hij verheugd zou zijn indien hij meer inlich tingen zou hebben kunnen geven, maar dat was nog niet het geval. De leden zouden begrijpen hoe moeilijk het in die omstan digheden voor spr. was om nog te ant woorden op verdere vragen, te eerder daar hy deze antwoorden zonder ruggespraak zou moeten geven. Baldwin toegejuicht Churchill stond vervolgens op en zeide dit laatste dan niet van den eersten mi nister te zullen verlangen, maar spr. wil de wel graag de verzekering hooren die hij reeds Vrijdag had meenen te mogen en moeten vragen, nl. dat geen onherroepe lijke stappen zouden worden gedaan voor het parlement daarvan in kennis was ge steld. Bij de herhaling van het woord „onher roepelijk" gingen van verscheidene kanten van het Huis een „oh, oh" op en eenige leden prosteerden vrij luid, maar een aan tal jonge conservatieven juichten Chur- hill toe. Deze had groote moeite zich verstaan baar te maken en ging tènslotte midden in een zin weer zitten. De liberale afgevaardigde Lambert vroeg vervolgens of Baldwin wel besefte welke sterke sympathie er Voor hem be stond in het Lagerhuis. Op deze woorden klonken luide toejui- I chingen van ale banken, waarop Baldwin zich langzaam verhief en eenige verzoe nende woorden tot Cchurchill sprak, waarmede het incident gesloten werd. De arbeidersafgevaardigde Thurtle vroeg of het Huis gelegenheid zou krijgen over een morganatisch huwelijk van gedachten te wisselen? Baldwin antwoordde: Het heeft natuurlijk met het minste nut over hypothesen of theoretische mogelijkheden te gaan debat- teeren. De communist Gallagher vroeg of de crisis niet eigenlijk een diepere oorzaak had, n.l. de crisis in het kapitalistisch-eco- nomisch systeem? Op deze vraag gaf Baldwin geen ant woord, maar toen de arbeidersafgevaardig de Bellinger zeide, dat de onzekerheid in welke men verkeerde moordend was voor tal van takken in het bedrijfsleven, zeide Baldwin, dat Z.M. van deze zijde van het vraagstuk op de hoogte was en ongetwij feld spoed zou betrachten. IN HET HOOGERHUIS Lord Halifax heeft dezelfde verklaring van Baldwin in het Hoogerhuis voorgele zen, waarna de Lords Crewe en Snell na mens de oppositie zeiden, zich hiermee te kunnen vereenigen. Lord Snell wees even op de wenschelijkheid van een spoedige beslissing en Lord Crewe nam de gelegen heid te baat om, naast de sympathie voor den persoon des konings, zeer hartelijke gevoelens van sympathie te betuigen, spe ciaal voor de koningin-weduwe Mary. EENIGE ARRESTATIES TE LONDEN In verband met een demonstratie bij het Buckingham Palace heeft de politie gister avond een persoon gearresteerd. Men vermoedt, dat de hertog van York gisteren bij den koning heeft gedineerd, hoewel het niet mogelijk was te zien, wie in de auto van den hertog zat, toen deze gisteravond op fort Belvedere aankwam. Omstreeks een uur vannacht verliet de auto van den hertog het buiten van den koning weer. DE BRITSCHE PERS OVER DE CRISIS In een hoofdartikel schrijft de „Times", dat na de verklaring van Baldwin weinig gelegenheid meer bestaat voor misver stand. Het blad valt heftig de idee van een morganistisch huwelijk aan; dit wordt een dwaas en betreurenswaardig product van een misleid vernuft genoemd. Hiervan bestaat in Engeland geen precedent en het blad gelooft niet, dat ooit iets dergelijks is voorgesteld. De „Morning Post" verwelkomt de ver klaring van Baldwin, aangezien hieruit bleek, dat nog geen onherstelbare stap is genomen. Het blad prijst de waardigheid en discretie, welke Baldwin toont tijdens de crisis. Welke beslissing de koning ook zal nemen, zoo gaat het blad voort, het zal droefheid voor hem beteekenen, doch zelf opoffering zal een belooning brengen, wel ke aftreden nooit geven kan. De „Daily Herald" zegt, dat het land thans goed op weg is, een eensgezinde meening te vormen. Er zijn er niet veel meer, die niet zien, dat een huwelijk als de koning wenscht in strijd is met de po sitie, welke hij inneemt. De „Daily Express" beschouwt de ver klaring van mevrouw Simpson als het einde van de crisis en de „News Chro nicle" schrijft, dat deze verklaring van mevrouw Simpson haar tot eer strekt. Hierdoor moet de toestand opgehelderd worden, welke ondragelijk werd. Er be staat geen twijfel over hetgeen de onder danen van den koning verlangen. Wat zy kan, kan hy ook en het is zijn plicht dit te doen. De „Daily Mail" schrijft, dat de crisis nog niet ten einde is, de koning moet nog tijd hebben om na te denken. DE DOMINIONS EN DE CRISIS Het Zuid-Afrikaansche kabinet is in een speciale zitting bijeengekomen om den toe stand, welke het gevolg is van de consti- tutioneele crisis te bespreken. De Australische minister-president Lyons De wereld in vogelvlucht Het pleit in Engeland is nog steeds niet beslist. Gisterenmiddag heeft de Engelsche premier Baldwin een verklaring afgelegd in het Lagerhuis, doch veel nieuws kon hij niet vertellen. Er blijkt evenwel uit, dat de regeering den koning nog eenigen tijd wil laten om zijn beslissing te nemen. Te vens is uit het verloop van de zitting wel gebleken, dat het Lagerhuis in overgroote meerderheid achter Baldwin staat. De heer Churchill, die zich in deze dagen heeft opgeworpen tot leider van de oppositie tegen de houding der regeering en die verondersteld wordt met den koning onder een hoedje te spelen, heeft gisteren duide lijk moeten merken, dat zijn actie in het Lagerhuis niet in goede aarde valt. De vrouw om wie de crisis is ontstaan, mevr Simpson, heeft uit Cannes, waar zij thans vertoeft, een verklaring gepubliceerd, dal zij van een huwelijk wenscht af te zien, wanneer daardoor de crisis zou worden op geheven. De Engelsche bladen wijzen er thans op, dat wat deze vrouw kan, ook de koning kan. Is zij tot zulk 'n opofferings gezindheid in staat, dan mag men van den koning verwachten, dat hij minstens een zelfde plichtsbesef koestert. Uit Spanje komt den laatsten tijd al heel weinig nieuws. Madrid wordt nu reeds weken lang aangevallen, maar blijft met succes weerstand bieden. Volgens berich ten van Duitsche bladen zou Franco thans een andere tactiek gaan volgen. Volgens weer andere berichten, zou vandaag een nieuwe en zeer felle aanval kunnen wor den verwacht, welke de situatie zou moe ten forceeren. De gezondheidstoestand van den Paus, welke de laatste dagen eenige bezorgd heid baarde, is thans weer iets beter ge worden. Gisteren zette een verbetering van den toestand in, welke zich vandaag heeft gehandhaafd. verklaarde, dat indien morgen geen defini tieve mededeeling inzake de crisis is ont vangen, het parlement van dag tot dag zal worden verdaagd in afwachting van deze verklaring. Lyons voegde hieraan toe, dat hij het parlement bijeen heeft geroepen, opdat de leden niet over geheel Australië verstrooid zouden zyn en in den kortst mogelijken tijd bijeen kunnen komen om de noodige maatregelen te treffen. GAAT MEVROUW SIMPSON NAAR ITALIë? Het hardnekkige gerucht gaat, dat zelfs als koning Edward niet aftreedt, mevrouw Simpson naar Italië zal gaan, naar het Lago Maggiore of het Como-meer om zich aan alle publiciteit te onttrekken. In Britsche kringen te Parijs gelooft men steeds meer, dat de koning niet zal aftreden. ANGLIKAANSCHE KERK EN ECHTSCHEIDING. De „Tijd" schrijft: Het „Volk" spreekt erg gemakkelijk over echtscheiding. Maar één historisch feit moet ook „Het Volk" toegeven: dat de Roomsch-Katholieke Kerk er een onveranderlijke huwelijksleer op nahoudt, in tegenstelling met de An- glikaansche. „De Anglikaansche Kerk is altijd een tweeslachtig iets geweest, een tusschen- vcrm tusschen het Katholicisme en het Protestantisme. Zij was geboren als een politiek compromis, enter bezegeling van een echtscheiding! Dit laatste doet vreemd aan, vooral wan neer men leest, dat het deze zelfde Kerk is, die onverzettelijk is in haar weigering een huwelijk tusschen Edward VHI en mevrouw Simpson te voltrekken. Toch is het zoo. De achtste der Hendrikken ia het geweest, die deels uit politieke oogmerken in de 16de eeuw de Engelsche Kerk van Rome heeft losgemaakt en zich tot „op perste hoofd van de Kerk van Engeland" heeft laten uitroepen. De aanleiding tot dit optreden was echter: zijn verlangen de schoone Anna Boleyn te huwen. Daarvoor moest zijn huwelijk met Catharina van Arragon, die hij als bruid tegelijk met het Rijk van zijn broer Arthur had geërfd, ontbonden worden verklaard. Aangezien Paus Clemens VII dit wei gerde, zag de Engelsche koning er geen andere oplossing voor dan de stichting van een nationale kerk, de losmaking van Rome, waaraan de Anglikaansche Kerk dus haar bestaan te danken heeft. Nu kan men hiertegen aanvoeren, dat deze nieuwe Kerk niet een echtscheidig had goed te keuren, maar een huwelijk ongeldig te verklaren. Maar onder het eerste Hoofd van de Anglikaansche Kerk, den in Engeland ondanks zijn fouten toch terecht zeer vereerde koning Hendrik Vin, heeft deze Kerk wel degelijk ook een echtscheiding moeten bezegelen. Vast staat, dat koning Hendrik VTII zich liet scheiden van Anna van Kleef, waarna de toenmalige Anglikaansche Kerk is geen be zwaar in zag, den vorst opnieuw in den echt te verbinden". Ofschoon Het Volk meent, dat Paus Cle mens VII uit politieke motieven handelde dit is een geschiedkundige dwaling van het blad constateert het evenwel het verschil tusschen de houding van de on verzettelijke Katholieke Kerk, die het af vallen van een koning met zijn volk duld de, eer dan met de leer over het huwelijk te marchandeeren, en het compromis der Anglikanen. Gelukkig volgt evenwel in casu de An- glicaansche Kerk de katholieke leer over de onontbindbaarheid van het huwelijk en de verwerpelijkheid der echtscheiding. Doodelijk ongeluk te Nieuwkoop Tengevolge van de gladheid. Gisteravond had onder deze gemeente op den betonweg tusschen Nieuwkoop en Nieuwveen een ernstig ongeluk plaats. Vanaf Nieuwveen kwam een personen auto, bestuurd door den heer N. uit Gouda, terwijl uit de richting Nieuwkoop per rij wiel kwam gereden de 31-jarige onge huwde mej. T. E. van der Ent Braat uit Noorden. Aangezien de wielrijdster niet voldoende rechts reed, vermoedelijk ten gevolge van de gladheid, remde de chauffeur, doch mede tengevolge van de gladheid, slipte de auto dwars over den weg, waardoor mej. v. d. E. B. in botsing kwam met de achterzijde van de auto. Deze botsing was van dien aard, dat het rywiel totaal vernield was, en de berijd ster over een afstand van ongeveer 17 M. werd weggeslingerd. In hoogst-bedenkelijken en bewusteloo- zen toestand werd zij opgenomen. Geneeskundige hulp was zeer spoedig aanwezig, doch het slachtoffer is ongeveer Dit nummer bestaat uit bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand van den Paus vooruitgaande (2e blad). Het besluit van den Engelschen koning staat nog niet vast. De verklaring van Bald win. Het Lagerhuis staat achter hem. Een verklaring van mevr. Simpson (le blad). BINNENLAND. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de begrootingen van het departement van landbouw en vis- scherij en het landbouwcrisisfonds. (2de blad). De memorie van antwoord op het voor- loopige verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van defensie. (2de blad). Eveneens is verschenen de memorie van antwoord op het verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van sociale za ken. (2de blad). Inhet Noord-Hollandsch Kanaal reed gisteravond een personenauto te water, waarbij twee inzittenden verdronken. (Gem. Ber., 3de blad). OMGEVING. Doodelijk ongeluk onder de gemeente Nieuwkoop. (1ste blad). na 15 minuten, zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, overleden. De burgemeester van Nieuwkoop, de Rijks- en gemeente-politie waren onmid dellijk aanwezig. Het lijk en de auto werden in beslag ge- romen; het lijk werd des nachts vrijge geven en vervoerd naar de pleegouders van mej. v. d. E. Br., den veehouder J. Nell te Noorden. Omtrent de schuldvraag wordt een ernstig onderzoek ingesteld. Klokwijding te Stompwijk. Hedenmorgen heeft de „doop" plaats ge had van de nieuwe klokken, welke in den toren der St. Laurenskerk te Stompwijk zullen worden opgehangen. De plechtigheid werd verricht door den hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt, deken van Zoeterwoude, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer C. Floor, pastoor der parochie als diaken en den weleerw. heer J. Verkley als sub-diaken. Tijdens de „doop" asssiteerden tevens de weleerw. heeren Th. van Vugt, kapelaan te Den Haag en L. A. Brabander, kapelaan te Voorschoten. Als ceremoniarius fungeer de de weleerw. heer A. Bregten, kapelaan der parochie. Peter en Meter van de klok waren de burgemeester van Stompwijk, de edel- achtb. heer Keyzer en zijn echtgenoote, die de klokken als naam gaven: „Salvator", „Ave Maria" en „Cornelia". Na de plechtigheid heeft deken Jonck bloedt de liturgische beteekenis van da klokken en van de klokwijding uiteenge zet. Pastoor Floor heeft een dankwoord ge sproken en uitgelegd, hoe deze klokken zullen luiden, om God te loven, Maria ter eere en om ons de heiligen ten voorbeeld te stellen. Ten besluite van de plechtigheid werd het „Te Deum" gezongen. De plechtigheid werd ook bijgewoond door den Amsterdamschen beiaardier, den heer Vincent, door den klokkengieter, den heer Fritsen uit Rixtel en door den instal lateur, den heer Elderhorst. Het opschrift van de groote klok luidt: Lauda Deum Salvatorem Voco Plebem in honorem Levitoe Larentii. („Ik loof God den Verlosser; ik roep het volk ter eere van den leviet Laurentius"). De tweede klok draagt tot titel: „Avo Maria". Op de derde klok de volgende spreuk aangebracht: Ut Frater ille, sic ego Ductori meo nil nego. („Evenals deze „broeder", zoo weiger ook ik niets aan mijn Leider"). Foto Slegtenhorst.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1