RIJKSPENSIOENVERZLKERING MAANDAG 7 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 met TERUGBETALING VAN PREMIEN o§8fclrütS k'j vroeger overlijden is een algemeen begeerde LAATSTE BERICHTEN HET A.S. VORSTELIJK HUWELIJK. De rijmprent voor de schooljeugd. De tekst van de rijmprent welke bij ge legenheid van het a.s. vorstelijk huwelijk door de regeering aan de Nederlandsche schooljeugd zal worden uitgereikt, is ver vaardigd door den dichter dr. P. C. Bou- tens, terwijl de illustratie en de verdere aesthetische verzorging in handen van den grafischen kunstenaar André van der Vos sen is gelegd. De uitvoering is toevertrouwd aan de al- gemeene landsdrukkerij. DOODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN Fietser te Leeuwarden onder een auto. Gisteravond is op een gevaarlijk kruis punt van wegen te Leeuwarden een ver keersongeval met doodelijken afloop ge schied. Op de Wissesdwinger reed een personen auto, komende uit Heerenveen, waarvan de bestuurder linksaf den Noordeweg wilde oprijden. Aan de linkerhand van den be stuurder naderde een auto, terwijl de 50- jarige heer M. S., wonende aan de Span jaardslaan te Leeuwarden, in de nabijheid fietste. De heer de Wit heeft vermoedelijk alleen aan de achter hem rijdende auto aandacht geschonken, want op een gege ven oogenblik, toen de auto uit Heeren veen vlak bij hem was, wist hij deze niet meer te ontwijken. De heer de W. werd te gen den grond geslingerd, de fiets werd totaal vernield. Met een ernstige hersen schudding werd de man opgenomen en naar het St. Bonifacius-hospitaal vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het slachtoffer overleden. Voetganger doodgereden te Den Haag. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is op de Beeklaan te 's-Gravenhage, ter hoogte van perceel nr. 2219, een ernstig ongeluk ge beurd. Een bewoner van de Tasmanstraat, de 62-jarige heer M. J. S., droeg een langen sjoelbak en stak ter plaatse den rijweg over. Waarschijnlijk heeft hij daar bij niet voldoende uitgekeken, waardoor hij door een bestelauto, bestuurd door den 23- jarigen chauffeur L. J. A. J. V.werd aan gereden. Met een zware schedelfractuur werd het slachtoffer opgenomen en door den ge neeskundigen dienst naar het R.K. Zieken huis aan het Westeinde overgebracht, waar hij gisteren aan de bekomen verwondingen is overleden. Kindje overreden en gedood te Bedum. Gistermiddag is het drie-jarig zoontje van de familie G. de Vries uit Roden, toen het met zijn ouders op bezoek was in Be dum, bij het achteruit rijden van de auto, waarmede de familie weer naar Bedum zou terugkeeren, onder den wagen geraakt en op slag gedood. Wielrenner Verberk gedood Door autobus overreden. De 23-jarige wielrenner Leo Verberk is gistermiddag om even over twaalven, op den Aalsterweg in het dorp Aalst, bij Eind hoven door een autobus gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk geschiedde doordat de wiel renner bij het trainen op den rijweg, be stemd voor het motor verkeer reed en plot seling van achter een vrachtauto te voor schijn kwam toen de bus naderde. Een bot sing was onvermijdelijk. Het stoffelijk overschot van Verberk is naar het lijkenhuisje van het hoofdbureau van politie te Eindhoven overgebracht. Verberk was een der meest bekende ama teur-sprinters in ons land en heeft op bin nen- en buitenlandsche banen veel succes behaald. Men zag algemeen in hem een sprinter met groote toekomst. GRUWELIJKE DOOD. Arbeider tusschen tandwielen vermorzeld. De 70-jarige arbeider H. Hamstra, in dienst bij de N.V. Ennemaborgh te Mid- wolda (Oldambt) is vanmorgen gegrepen door de tandwielen van den watermolen, waardoor hij een gruwelijken dood vond. Omstreeks half tien bemerkten omwo nenden, dat de molen in het veen bleef draaien, ondanks het feit, dat het peil reeds was bereikt. Bij het onderzoek, dat werd ingesteld, vond men in den kop van den molen enkele aan flarden gescheurde klee- dingstukken en toen men nader keek, kwam men tot de vreeselijke ontdekking, dat zich het totaal verminkte lijk van den arbeider tusschen de tandwielen bevond. Het ongeluk moet kort na kwart over acht zijn geschied, daar het horloge van den man op dit uur was blijven stilstaan. Een oliespuit werd gevonden in de nabij heid van het slachtoffer, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat H. den in beweging zijnden molen heeft willen sme ren en daarbij met de kleeren in de wielen is geraakt. Het slachtoffer stond in zijn woonplaats als zeer oppassend bekend. ATUTODIEVEN EN HELERS AANGEHOUDEN. Organisatie over het geheele land. In de omgeving van Eindhoven werd in de laatste maanden een aantal personen auto's van den openbaren weg ontvreemd, waarbij het aanvankelijk niet mocht ge lukken de daders aan te houden of de wa gens op te sporen. Toch had de recherche te Eindhoven reeds vlug een goed spoor gevonden, maar het gelukte haar niet da delijk klaarheid in deze zaak te brengen. Wederom werd een auto gestolen te Ge- mert. Iemand, die in dezen wagen zat, werd herkend als zekere G. B., wonende te Eind hoven. Hierop volgde een arrestatie van G. B., P. B. en S., allen wonende te Eind hoven. Deze personen werden te Roer mond ingesloten doch S. en P. B. moes ten, wegens gebrek aan bewijs, worden los gelaten. Enkele dagen later werd S. ech ter te R ij n s b u r g betrapt bij het stelen van een auto uit een garage, terwijl hij in gezelschap was van zekere J., wonende te Eindhoven. De Eindhovensche politie werkte verder. Zij was er achter gekomen, dat Vrijdag avond j.l. een der gestolen auto's te 's-Her- togenbosch begeven, zou worden afgeler verd. Eenige rechercheurs en een inspec teur hadden zich naar 's-Hertogenbosch be geven, doch wachtten tevergeefs, totdat zij vernamen, dat de auto, even voor het vertrek naar den Bosch, door de politie te Bussum in beslag ras genomen. Onmiddel- lijk**begaven de politiemannen zich toen naar Bussum, waar inmiddels ook de poli tie uit Schijndel was aangekomen. Bij het onderzoek daar bleek, dat men op het goe de spoor was, niet alleen van de autodie ven, doch ook van de helers. In dien nacht heeft de recherche gear resteerd zekere G., wonende te Soesterberg, H., garagehouder te Zeist. T., benzinesta tionhouder te Baarn, terwijl op telefonisch verzoek nog zijn aangehouden zekere D. te Ruinen en V. wonende te Amsterdam, allen verdacht van heling. Te Eindhoven was inmiddels weer aan gehouden, onder verdenking van diefstal van verschillenre auto's, P. B., die zooals reeds gemeld te Roermond weer was los geloten. De andere autodieven bevinden zich reeds te 's-Gravenhage en te Roer mond in arrest. Bijna alle verdachten heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Drie auto's werden in beslag genomen. GOEDE VANGST DER HAAGSCHE POLITIE. Drie inbrekers op heeterdaad betrapt. Zaterdagavond j.l. ongeveer 9.30 uur, be merkte een dienstbode te 's-Gravenhage, dat een drietal mannen zich op verdachte wijze in de Antonie Duyckstraat ophield. Tevens zag zij, dat deze mannen op een ge geven oogenblik een raam opschoven van pand No. 97 in de Antonie Duyckstraat en twee hunner naar binnen klommen, terwijl de derde, die op uitkijk had gestaan, later door de huisdeur werd binnengelaten. Het meisje waarschuwde onmiddellijk de po litie, waarop deze maatregelen kon treffen tot omsingeling van het pand. Het bleek, dat de bewoners afwezig waren, zoodat met geweld toegang tot het pand moest wor den verschaft, waarbij een der politieman nen een wond aan het rechterbeen opliep. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar verbonden, waarna hij naar zijn wo ning kon worden gebracht. In het pand werden aangetroffen een drietal mannen, genaamd F. S., oud 29 jaar, A. S., oud 42 jaar en C. J. de B., oud 30 jaar. Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij het onderzoek bleek, dat zij zich door het uitboren van een raam en daarna door het opschuiven van het raam aan de voorzij de toegang hadden verschaft tot het pand. Aldaar hebben zij alle kamers doorzocht en verschillende kasten en een schrijfbureau opengebroken. In een tweetal actetasschen was reeds een groote partij zilver ingepakt, terwijl de daders, toen zij de komst der politie be merkten, het gestolen geld en verschil lende waardepapieren in het pand zelf weg wierpen. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN IN DE OMGEVING VAN RENKUM. In de afgeloopen dagen is in de gemeente Renkum een serie inbraken gepleegd. Door inklimming en daarna door ver breking van eenige glasruiten hebben on bevoegden zich dezer dagen toegang ver schaft tot de tijdelijk onbewoonde, doch ge meubileerde villa,, Dopheide' nabij Heel- sum. De ongenoode bezoekers hebben zich ontfermd over 36 tafelmessen, 40 eetlepels, 40 theelepeltjes en 50 tot 60 leer- en studie boeken. Voorts stalen zij tafelkleedjes, de kens, een koffergram of oon, groenten- en juslepels, een en ander van vlekvrij me taal. In den nacht van 26 op 27 November werd van het emplacement der Nederland sche Buurtspoorweg Maatschappij te Ren kum een hoeveelheid nieuw koperdraad ontvreemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. heeft men zich toegang verschaft tot een vrij eenzaam gelegen villa te Heelsum, waar men met behulp van een beitel het raamkozijn heeft geforceerd. Een aantal tinnen voorwerpen werd meegenomen. Gisteravond is een bejaard echtpaar, dat op een boerderij nabij Renkum woont, weg gelokt door een onbekende, die kwam ver tellen, dat de broer van den bewoner ern stig ziek was. Onderwijl heeft men het huis overhoop gehaald en doorzocht, doch niets gevonden. De politie stelt een onderzoek naar deze inbraken en diefstallen in. INGEZONDEN STUKKEN JONGEREN EN POLITIEK. Geachte Redactie. Twee ingezonden stukken zijn in uw blad versohenen, die min of meer verband houden met den jongeren-avond der R.K. Staatspartij. Wat in het eerste ingezonden stuk al aan ons opgevallen is, heeft ons ook in het tweede gefrappeerd n.l. het val len over bijzaken en het voorbijzien van de hoofdzaak. Deze toch is aan de jongeren vorming en leiding te geven op politiek terrein. Wie nu de rede van Deken Bots heeft aan hoord en goed in zich heeft opgenomen, zal tot het inzicht zijn gekomen, dat juist die vorming en leiding in onze dagen brood-noodig zijn i n de R.K.S.P. Blijft over de vraag van den heer M. en het antwoord van den spreker. Zonder groote woorden heeft Deken Bots o.i. klaar en duidelijk aangetoond, dat een poli tieke instantie een economische chaos niet kan ordenen. Dat was voor jon gere werkloozen een schrale troost, inder daad, maar zulks is toch veel beter dan beloven tegen beter weten in. Wie dat niet ziet of niet zien wil, lijkt ons een hopeloos geval. Dat ook K., nog wel als intellectueel, uit de politieke grabbelton allerlei hartighe den opdiept heeft o.i. een gevaarlijke kant. Want de omvorming der maatschappij is niet gediend met lukrake verwijten aan de democratie, doch met positief werk o.a. door lid te zijn en als zoodanig te werken in en voor de R.K.S.P. Negatief is en blijft alle gekanker en letterzifterij, maar ook de democratie te zien als de zondebok. Wie nadenkt, weet beter! Met dank voor de opname, STEPH. MENKEN. Bij voorbaat mijn hartelijken dank voor het plaatsen van dit stukje in de „Leidsche Courant". Ondergeteekenden spreken hun hartelij ken dank uit voor het mooie St. Nicolaas- feest dat zij Zaterdagmiddag 5 December in het R.-K. Studentenvereenigingsgebouw ingang Papengracht voor hun kinderen hebben gehad. Het was een buitengewone St. Nicolaasmiddag. Ik verwacht dat allen die er waren ook zeer tevrede.n zijn ge weest. Nogmaals onzen hartelijken dank aan de dames en heeren die hieraan hun mede werking gaven. Hoogachtend, P. J. v. d. VOORT en R. DRIESSEN. UIT DE OMGEVING KATWIJK. DE STRAATBELASTING. Het Rotterdamsch zeehospitium is vrijgesteld. De gemeente Katwijk heft een belasting op de gebouwde eigendommen en daarbij behoorende erven, die aan openbare land wegen in de gemeente belenden of in de on middellijke nabijheid daarvan zijn gelegen. Echter is deze belasting niet verschuldigd o.m. voor een perceel, dat uitsluitend dient tot instelling van weldadigheid bedoeld in art. 2 der Armenwet. Ovèr het belastingjaar 1935 werd ook aan geslagen de stichting Rotterdamsch zee hospitium te Katwijk aan Zee, zetel heb bende te Rotterdam. De bij den gemeente raad ingediende reclame tegen dezen aan slag had geen succes. De Hooge Raad heeft nu echter uitge maakt, dat het Rotterdamsch zeehospitium belastingvrij is. LISSE. Kapelaansbenoeming. Door Z. H. Exc. den Bisschop is, in plaats van den weleerw. heer H. Tabink, benoemd tot Kapelaan aan de St. Agathakerk de weleerw. heer W. A. Nicolaas. Kapelaan Nicolaas werd geboren in 1909, priester gewijd in 1934 en was sindsdien kapelaan te Nieuwveen. NIEUWVEEN. Vertrek Pastoor F. J. v. Nes. Zaterdagmiddag heeft Pastoor v. Nes zijn parochie verlaten. Zijneerw. is uitgeleide gedaan door den Weleerw. Kapelaan W. Ni colaas en het Kerkbestuur, die hem heb ben vergezeld naar Vleuten, alwaar Zijn eerw. bij familie zijn intrek heeft genomen. Zijn portret bij zijn vertrek aan alle pa rochianen geschonken, zal zeker in iedere huiskamer een eereplaats gegeven worden. Laat bij 't heengaan van Pastoor Van Nes niet alleen onze dankbaarheid hem volgen, maar ook ons vurig gebed, opdat, zoo 't mogelijk is, God hem nog eenmaal geheel herstel moge schenken, en mocht dit niet zoo zijn, dan kracht naar kruis, geduld en leidzaamheid. Plechtige installatie Pastoor C. M. Mol. Gistermorgen heeft de installatie van den Zeereerw. heer C. M. Mol als Pastoor van Nieuwveen plaats gehad. Het altaar was voor deze plechtigheid rijkelijk met bloe men versierd. Door den Hoogeerw. Deken Hellegers werd de benoemingsbrief voor gelezen, waarna het H.H. Sacrament ter aanbidding werd uitgesteld, en vervolgens de eed door den Pastoor wordt afgelegd. Hierna werd Zijneerw. in 't bezit gesteld van 't zakelijk en werkelijk bezit der Pa rochie. De predicatie werd gehouden door den Hoogeerw. Deken, die op de eerste plaats enkele woorden wijdde aan Pastoor F. J. v. Nes, die niet was heengegaan om dat het hem te veel was, maar om gezond heidsredenen ontslag moest vragen, waar om hem dan ook op eervolle wijze onthef fing van zijn Pastoraat is verleend. Z.eerw. verzocht de Parochianen den Pastoor in hunne gebeden te blijven gedenken. De taak is nu aan den nieuwen Pastoor om de zielzorg voort te zetten. Mocht eens een hard woord klinken, dan zal dit niet zijn om te verbitteren, maar om te verbeteren. Zijneerw. spoorde de geloovigen aan de hulde te brengen, die wij aan onze Pries ters verplicht zijn, want alwie den Pries ter eert, eert Christus, en wie den Priester onteert, onteert Christus. De predikant sprak de hoop uit, dat Pastoor Mol een lange reeks van jaren in genoegen tot heil van Nieuwveensch Parochianen moge ar beiden. Door het zaï gkoor werd op ver dienstelijke wijze de Missa a tre voci van L. Perosi uitgevoerd. St. Nicolaas op bezoek in Huize „St. Ur sula. Zaterdagmorgen heeft Sint Nico laas een bezoek gebracht aan Huize „St. Ursula". Te 9.30 kwam St. Nicolaas met zijn zwarte knecht voor den hoofdingang aan, alwaar de goede Sint door een groot aantal kinderen werd ontvangen, en met luide hoera's begroet. Piet zorgde er voor met zijn koddige sprongen de vreugde te vermeerderen. Vooraf gegaan door de kin deren werd St. Nicolaas de wintetuin in geleid, waar enkele liederen werden ge zongen. De vreugde steeg ten tap, toen Piet de bezending pakjes, uit Spanje medege bracht, aan de kinderen uitdeelde. Na een hartelijke ovatie, vertrok St. Nicolaas, veel blijde hartjes achter latende, wederom naar Spanje, hij beloofde volgend jaar te zullen wederkeeren. HILLEGOM GemeentebegTooting. De Gemeentebe- grooting 1937 zal op Donderdag 17 dezer worden behandeld. Werkeloosheid. Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan als werkzoekenden in geschreven 477 personen tegen 405 vorige opgave. Per denzelfden datum in 1935 be drog dit aantal 495. Autowiel in etalage. Door het sprin gen van de band liep gisteren in de Hoofdstraat een wiel van een auto en kwam terecht tegen het etalageraam van den fotograaf van der Lans. Gevolg was, dat de ruit werd vernield en de geëtaleerde goederen werden beschadigd. LEIMUIDEN St. Josephsgezellen. Hedenavond 7 uur: Tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag te 7.30 uur St. Nicolaasviering. Kiuisjassen, biljarten enz. Wc-ensdag Donderdag en Vrijdag van 7 tot 7.50 uur: herhalings-onderwijs. Vrijdag 8 uur: Jaarvergadering en Za terdag na het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Hedenavond: vroolijke avond St. Nicolaasviering. Donderdag 10 Dec. 5e Dies Natalis. Groote voordrachtavond. „De K.L.Min vier werelr deelen met film en lichtbeel den door den weled. ht. er J. S. van Hase- len, chef var het vervoer op de Amsler- dam-Batavialijn. Ook de donateurs noodi- gen wij uit bij de viering van onze 5e Dies NateJis. NOORDWIJK. Het jubileum van Zuster Peregrina. Dankbaar heeft Katholiek Noord wijk gis teren herdacht, wat Zuster Peregrina ge durende veertig jaren onafgebroken voor het R.K. voorbereidend lager onderwijs heeft gedaan en thans nog doet. In den loop van den dag mocht zij vele fraaie bloem stukken in ontvansgt nemen, terwijl haar uit naam van diverse parochianen een voor haar passend geschenk werd aangeboden, natuurlijk ten behoeve van „haar" bewaar school. Van de receptie hebben zeer ve len, ook oud-parochianen, gebruik ge maakt. Men kon het haar aanzien, dat zij toen eerst recht genoot, zoo vele oude be kenden, die bij haar op de schoolbanken hebben gezeten, de hand te kunnen druk ken. Zelfs waren er, wier kleinkinderen thans bij haar op de bewaarschool zitten! Om vier uur des middags weerklonk bin nen de anders zoo stille muren van het zus terhuis een luid: Lang zal zij leven! Het was het Fanfarecorps „Excelsior", dat Zus ter Peregrina een serenade bracht! Ver melden wij nog, dat zij ook zeer vele schriftelijke gelükwenschen, zelfs van bui ten ons land, mocht ontvangen. Zuster Peregrina, ook van deze zijde brengen wij u dank voor het vele goeds, datu in de afgeloopen veertig jaar voor ons katholiek bewaarschoolonderwijs hebt ge daan. Moge deze dank vergezeld gaan van aller wensch: ad muitos annos! De centrale vleeschkeuringsdienst. Zooals men zich wellicht nog zal herinne ren, besloot de Raad in December 1933 zich niet aan te sluiten bij de gemeenschappe lijke regeling inzake den vleeschkeurings dienst Katwijk (alwaar de centrale slacht plaats zou worden opgericht). Rijnsburg, Valkenburg en Noord wijk. In verband hiermede ontving het gemeentebestuur en kele weken geleden een schrijven van Ged. Staten, waarin in overweging werd gegeven zich voor 1 Jan. a.s. alsnog bij deze ge meenschappelijke regeling aar te sluiten. In een gemotiveerd voorstel deelen Burg. en Weths. thans den Raad mede, waarom zij meen en 's Raads vroeger besluit te moe ten blijven handhaven en derhalve niet tot aansluiting aan den centralen dienst te moeten overgaan. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft December. Cactussen. Het seizoen van tuinieren is voorbij, de werkzaamheden in den hof zijn nagenoeg afgeloopen. We gaan nu naar binnen, en dan gaan onze gedachten naar de Kamer planten. Voor dezen keer willen we de aan dacht van onze lezers en lezeressen de laatste zijn in den regel verzorgsters der kamerplanten op onze cactussen vesti-. gen! Vreemde planten toch, die cactussen! Wat grillige zonderlinge vormen! Zelfs bij een oppervlakkige beschouwing valt ons al dadelijk de groote verscheidenheid in vor men op. Het tweede wat ons opvalt is de afwezigheid van bladeren, en de somstijds grimmige bewapening der planten. U vraagt wellicht: Maar zijn die ronde en langwerpige schijven dan geen bladeren? Neen, dat zijn niet anders dan vreemdge- vormde platte takken, en de stekels, die ge daaraan ziet hebben de plaats der bla deren ingenomen. Bladkussentjes noemt men die regelmatige verspreide met stekel groepjes bezette kroontjes. Wat zouden de cactussen, die voor het meerendeel woestijn- planten zijn, ook met bladeren doen? Die organen zouden maar water verdampen en dat juist kunnen ze niet missen. Waar echter geen bladeren zijn zoo hebben we geleerd kan ook geen op name en bereiding van voedsel door kool- zuurontleding plaats vinden, en als regel is dat ook zoo, maar bij de cactussen hebben de groene takken en stammen dat werkje overgenomen waartoe ze door hun groot belichtingsoppervlak volkomen in staat zijn. Bij vele cactussen als Cereus, Mammil- laria, Melocactus, enz. zien we dan ook nimmer bladvorming, of indien wel, dan zijn de blaadjes toch maar zeer klein, en vallen reeds spoedig weer af zooals bij de Opuntia's. Toch zijn er ook wel enkele cac tussen met echte en blijvende bladeren, gelijk we bij de Peroskio aculeata aan treffen, maar deze behooren toch tot de 1 groote uitzonderingen. De Pereskia Acu leata is in de cultuur echter geen onbeken de en wordt o.a. gebruikt als onderstam om er Epiphullums en enkele andere cactussen op te enten. Als we denken aan den na tuurstaat der cactussen in de woestijn, dan moeten we wel getroffen worden door de tegenstelling der droge dorre groeiplanten met de saprijkheid en waterrijkheid dezer gewassen. Wel zien ze er meestal niet zeer malsch uit, maar snijd eens een cactusschijf of tak door. dan staat U verwonderd over de groote sappigheid der planten, waarvan de Indianen en sommige dieren trouwens goed profijt weten te trekken. Bij eenig nadenken is dat echter toch zoo vreemd niet. Daarenboven zijn de cactussen niet altijd even sappig. In den regentijd die meestal maar kort duurt, verzamelen ze zooveel water als ze kunnen, om goed toe gerust te wezen tegen den dorren tijd. De stammen en takken zien er dan gespannen er. gevuld uit, en de ribben staan wijd uit een. Ze moeten op deze waterhoeveelheid dan ook teren gedurende de lange, droge en heete periode, die komt. Onder de bran dende stralen der zon zouden de planten haar watervoorraad al spoedig opgeteerd hebben, wanneer haar opperhuid daar niet op berekend was. Deze bevat bij de cac tussen in vergelijking met andere planten, slechts zeer weinig huidmondjes, zoodat de verdamping, ook in den droogsten tijd, uiterst gering is. Toch, als de droogte lang aanhoudt, moe ten ze steeds van haar voorraad afstaan, die natuurlijk niet kan aangevuld worden. De planten krimpen dan allengs ineen. De ribben der Cereusen, Echinocactussen enz. naderen elkander, als om de plant tegen meerdere verdamping te beschermen, ter wijl de schijf-cactussen niet zelden haar bovenste stengelleden afwerpen, om zoo haar waterverlies tot een minimum te be perken. We merkten op, dat de vormen der cactussen zeer uiteenloopen. Men heeft er die haarrecht omhoog groeien, en zooals Cereus giganteus, wel een hoogte van 20 Meter kunnen bereiken. Zuilcactussen noemt men deze. Andere Cereussen, die geen opgaanden maar kruipenden hangen den of kronkelenden stengel bezitten duidt men aan met den naam van Slangen Cac tussen. Blad Cactussen noemt men die cactussen welker takken bladachtig verbreed zijn, zooals bjj de Phyllo Cactussen en de Epi- phyllums. Dat die deelen echte stengels of takken, en geen bladeren zijn, bewijzen de bloemen, die er zich aan ontwikkelen. Aan echte bladeren toch komen geen bloemen. Hoe verschillend en uiteenloopend de vor men der cactussen echter zijn; men zal deze planten toch niet licht met andere verwar ren, of het zou moeten zyn met enkele Auphorbia's (Wolfsmelk), waarvan som mige soorten sprekend op cactussen ge Ijjken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8