DE ONDERWIJS-BEGROOTING ZATERDAG 5 CECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DE BURGEROORLOG IN SPANJE Het vrijwilligers-probleem MEDEDEELINGEN VAN NATIONALISTISCHE ZIJDE. In een communiqué van het gro^ce hoofdkwartier der nationalisten te Sala manca wordt verklaard, dat aan het front bij Biskaye de vijand aanviel, vooral in den sector Mondragon. Hij werd evenwel met zware verliezen afgeslagen. In de pro vincie Avala bleef de vijand druk uit oefenen, doch hij is niet vooruitgerukt. Aan het front bij Soria zijn de rechtsche troepen in den sector Guadalajara een weinig opgerukt, de vijand verloor meer dan 100 dooden. Generaal Queipo de Llano heeft te Se- villa een toespraak tot de pers gehouden. Hij ontkende, dat de opstandelingen ge bruik maakten van strijdgassen in den strijd in de universiteitswijk. In tegendeel, bij hun opmarsch te Madrid zijn de troe pen van generaal Varela gasbommen in handen gevallen. Verder deelde de Llano mede, dat de nationalisten bij Algericas een aanval van de regeeringstroepen hebben afgeslagen. In den sector Siguenza, waar gisteren de regeeringtroepen werden verslagen, zetten de rechtschen hun verkenningen voort. Zij vonden meer dan 60 gesneuvelde regee- rings-miliciens en een aanzienlijke hoe veelheid wapenen. Tenslotte zeide hij, dat het aantal deser ties in de rijen der regeeringstroepen steeds toeneemt. Een speciale correspondent van Havas bij het leger der nationalisten meldt, dat een aanval van de regeeringstroepen op Pozuela en Humera werd afgeslagen. Hier bij zijn 700 man van de regeeringstroepen gesneuveld of gewond. Radio Sevilla meldt, dat de troepen van Franco, na een dag rust genoten te heb ben, gistermiddag den aanval hebben her opend over het geheele front bij Villa- verde. De strijd eindigde met een aanval op Cerro los Pedrigos, waarbij gebruik ge maakt werd van handgranaten, terwijl met de bajonet gevochten werd. Driehon derd vreemdelingen, strijdende aan de zij de der linkschen, werden gedood. Veel oorlogstuig viel den rechtschen in handen.*' Het bombardement der linksche stellingen in den sector Madrid is hervat. BERICHTEN VAN REGEERINGSZIJDE. Aan de fronten in het Noorden en Noordwesten verloopen de gevechten in het voordeel van de regeeringstroepen. In Baskenland hebben de opstandelingen Vi- toria gedeeltelijk ontruimd in het verband met het oprukken der republikeinsche mi litie. In de provincie Burgos zouden de linkschen twee dorpen veroverd hebben, hetgeen zou beteekenen, dat zij ongeveer 25 kilometer zouden zijn opgerukt. Zij zouden zich thans op 45 kilometer van Burgos bevinden. COMPANYS NIET IN FRANKRIJK TOEGELATEN. „Le Journal" bericht uit Perpignan, dat Oompanys, de president der Catalaansche republiek, die op weg was naar Parijs, waar hij Zondag een rede zou houden in het „Velodrome d'Hiver", aan de Fransche grens te Laserre door den prefect van het departement van de Oostelijke Pyreneeën werd ontvangen. Deze deelde Companys mede, dat de Fransche regeering, in ver band met de gespannen gemoederen en met mogelijke incidenten, hem verzocht af te zien van zijn reis en deze uit te stel len tot een gunstiger tijdstip. De „Humanité" vraagt, op wiens bevel de prefect deze maatregelen tegen Com panys heeft genomen, want de prefect handelde volgens nauwkeurige opdracht. Het blad protesteert tegerj deze maatre gelen. DE STROOM BUITENLAND SCHE VRIJWILLIGERS. Non-interventie-commissie overweegt maatregelen. Het subcomité der noninterventiecommis- sie heeft zich gisteren beziggehouden met het vraagstuk van het toenemende aantal buitenlanders, dat in Spanje zoowel aan de zijde der regeeringstroepen als aan die der nationalisten strijdt. Op voorstel van den voorzitter lord Ply mouth is besloten, dat het subcomité Maandagochtend opnieuw zal bijeenko men, ter behandeling van een ontwerp, waarbij op 27 Europeesche regeeringen een beroep gedaan wordt, maatregelen te nemen ten einde aan den stroom van vrij willigers voor beide partijen in den Spaan- schen burgeroorlog een einde te maken. Lord Plymouth las allereerst een schrij ven voor van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, waarin deze den nadruk legt op de ernstige situatie, die door het toestroomen van buitenlandsche vrijwilligers ontstaan is. Eden dringt ver volgens in dit schrijven aan op onverwijl de maatregelen tot verhindering van het vervoer dezer vrijwilligers naar het oor- logstooneel. Onmiddellijk na de voorlezing van het schrijven maakte de Italiaansche gedele geerde Guido Crolla er bezwaar tegen, dat de besprekingen tot het vraagstuk der vrij willigers beperkt zouden blijven. Hij eisch- te, dat liet subcomité het geheele probleem der „indirecte interventie" zou behande len, omvattend zoowel den financieelen bijstand aan Madrid of Burgos, als de pro paganda ten behoeve van de beide par tijen en de verscheping van levensmidde len en andere benoodigdheden. Het standpunt van Crolla werd door de gedelegeerden van Duitschland en Portu gal, Woermann en Calheiros, gesteund. Daarentegen achtte de Fransche gedele geerde Corbin het ondoenlijk, het vraag stuk der vrijwilligers aan het algemeene probleem der indirecte interventie te kop pelen, hetgeen zijns inziens tot moeilijk heden aanleiding zou geven. Spreker drong er ten slotte op aan, onverwijld een einde aan den vrijwilligersstroom te ma ken. De Russische gedelegeerde Maisky was het hiermede eens, evenals de gedelegeer den van Zweden, Tjsechoslowakije en an dere staten. Lord Plymouth had er v/el is waar geen bezwaar tegen, dat het subcomité het pro bleem der indirecte interventie zou behan delen, doch hij verklaarde, dat de Britsche regeering van oordeel is, dat de beraad slagingen van het subcomité zich thans dienen te concentreeren op het vraagstuk der buitenlandsche vrijwilligers. Na afloop der zitting werd het volgende communiqué gepubliceerd: „De leden van het comité hebben van gedachten gewisseld over de kwestie van het toenemende aantal buitenlanders, dat Spanje binnenkomt en over een aantal andere aspecten der indirecte interventie in den Spaanschen burgeroorlog. Het co mité kwam tot overeenstemming over de algemeene lijnen der voorstellen, die aan de noninterventiecommissie voorgelegd dienen te worden. De voorstellen zullen nader uitgewerkt worden in de eerstko mende zitting van het comité, die Maan dag 7 dezer gehouden zal worden". BUITENLAND TWEEDE KAMER Heiligenbeelden op „Roomsche" Scholen Zelfs de communisten worden vaderlandslievend Mr. Marchant bestreden en verdedigd. BELGIE. MILITAIR WETSONTWERP DOOR SENAAT AANGENOMEN. De Belgische senaat heeft het militaire wetsontwerp, dat reeds door de Kamer was goedgekeurd, aangenomen met 122 te gen 19 stemmen. Zes leden onthielden zich van stemming. DUITSCHLAND. DE VETSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. De jeugd moet beukennootjes rapen. Goering heeft de Duitsche jeugd opdrachl gegeven op 5 en 6 December de bosschen in te gaan om beukennootjes te rapen, waarvoor de oliefabrieken 25 R.M. per 100 kg. zullen betalen. Een desbetreffende officieus communiqué wijst er op, dat deze grootsche act;~ er toe zal bijdragen de voorziening tafelolie te vergemakke lijken. ROEMENIE. KONING CAROL OVER DE BUITEN LANDSCHE POLITIEK. Bij het ontvangen van een delegatie van het parlement, die hem het adres van ant woord op de troonrede kwam aanbieden, heeft Koning Carol opnieuw een beroep op de samenwerking in het land gedaan Sprekende over de defensie zeide hij: „Wanneer wij ons leger versterken, heb ben wij niet het oog op veroveringen, maar wij willen sterk zijn om sterke vriend schapsbanden te kunnen leggen." De koning voegde hieraan toe, dat de buitenlandsche politiek de positie van het land versterkt door de versterking der bestaande bondgenootschappen, maar ook door het uitbreiden der goede betrekkin gen met vele landen. Terwijl wij ons stel len op het standpunt van de heiligheid der verdragen, aldus de koning, wenschen wij de beste verhouding met onze buren en met alle landen. Het doel van onze bui tenlandsche politiek is de handhaving en de versterking van den vrede. Daarom is Roemenië op alle gebied tot samenwer king bereid, in den Volkenbond, in de Kleine Entente, in de Balkan-entente en overal waar men den wil toont om dit edele doel te bereiken. LUCHTVAART Duitsch vliegtuig neergestort MAAKTE HET PROPAGANDA IN SPANJE? Vlugschriften in 't Spaansch gevonden. Uit Grenoble wordt gemeld: Het plaat selijke blad „Petit Dauphinois" meldt, dat gisteren tegen den middag een groot Duitsch vliegtuig bij Grand Bornard is neer gevallen. Nadat het tegen den grond was geslagen, gleed het in een ravijn. Sneeuw maakte het onmogelijk, het toestel te be reiken. Op de plaats, waar het vliegtuig het eerst den grond had geraakt, heeft men in het Spaansch gestelde vlugschriften ge vonden, die eindigen met de leuze: „Leve Spanje". Men vermoedt, dat de inzittenden met het toestel in den afgrond gesleurd zijn. Het Duitsche vliegtuig, dat in Boven-Sa- voye neergestort is, behoort aan de Luft hansa. Het is een groot transportvliegtuig, I dat 20 plaatsen had. Tegen den raiddag ge- j raakte het vliegtuig in een sneeuwstorm. Een jonge man, die zich in een bergchalet Vergadering van gisteren. Voortgezet wordt de behandeling van afd. 5 (Lager Onderwijs) van hoofdstuk 6 (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegrooting voor 1937. De heer VAN DIJK (A.R.) merkt op, dat de verklaring van de Communisten, dat ze zich niet meer tegen gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs zul len verzetten, door spr. en zijn politieke vrienden niet verlangd wordt en geen ver andering brengt in hun standpunt. De heer KERSTEN (St. Ger.) zegt, dat de minister heeft megdedeeld, dat de kwestie der in communaueit levende on derwijzers in onderzoek is bij de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken; spr. hoopt dat dit geen kapstok wordt om de zaak aan op te han gen. Spr. komt er tegen op dat uit de pu blieke kas gelden worden besteed voor beelden aan en in katholieke scholen. De aandacht t.o.v. concentratie behoort ook op deze scholen gevestigd te worden. De heer TILANUS (C.H.) komt op te gen den wensch van mevrouw De Vries Bruins om aan ontslagen wcrdende ge huwde onderwijzeressen een afloopende vergoeding te geven. De minister heeft hun een vol jaar gegeven om zich aan te passen. De minister heeft een vergoeding in de mem. van antwoord trouwens afge wezen. Heeft de minister de wet al niét te mild toegepast? Verschillende misstan den ten deze hinderen het publiek meer dan de dames de VriesBruins en Bak kerNort denken. Is die wet te zacht toegepast? De heer SURING (R.K.) heeft reeds bij de algemeene beschouwing gewezen op de groote werklooseheid onder jeugdige on derwijzers. Dikwijls wil men inzake ver zoeken om aangesteld te worden als kwee- kelingen met acte, niet weigeren. Het heeft ook zijn nut voor het behoud van vakbekwaamheid. Verbetering kan echter slechts komen door verruiming van den leerlingenschaal. Dit zal ook ten goede komen aan de gewone, vrije sollicitatie. Bovendien is het aantal wachtgelders reeds zoodanig verminderd, dat de vrij heid van sollicitatie wel kon worden her steld. Er is opgemerkt dat aan 438 van de 710 gehuwde onderwijzeressen, die voor ont slag in aanmerking komen, uitstel is ver leend. Het is de vraag of de Minister de wet niet te zacht heeft toegepast en hij niet stringenter had moeten optreden. Het pleidooi van mevr. de VriesBruins voor toekenning van een vergoeding heeft spr.'s instemming niet. Mr. Marchant nogmaals in het debat betrokken De heer K TER LAAN (Soc.-Dem.) komt terug en citeert nu uit de Handelingen op zijn opmerking over het benadeelen van het openbaar onderwijs door Minister Marchant. Spr. heeft daarover gesproken, waar Minister Marchant bij was. Spr. wist toen niet dat deze een paar weken later Katholiek zou worden en moest aftreden. Tientallen openbare scholen heeft die Mi nister opgeheven, en men dacht dat hij dit deed als vrijzinnig Minister, terwijl hij reeds een geheel andere levensbeschou wing had. Dat de nood der jeugdige onderwijzers zoo groot is en dat er nog zoovele werk- looze onderwijzers zijn, daarover mag de heer Suring, die onlangs tegen sprekers initiatief-voorstel stemde, geen opmerkin gen maken. De heer WESTERMAN (ex Nat. Herstel) constateert, dat nu de laatste partij in het parlement, de officieele vertegenwoordi ging van Sovjet-Rusland, den strijd te gen het pacifisme nu heeft opgegeven. Spr. noemt de resultaten van onderwijs tegen woordig onbevredigend, ondanks de ont zaglijke sommen, er aan besteed. Het on derwijs is te weinig algemeen opvoedend, brengt te weinig de begrippen tucht en orde bij. Wijnkoop is op zijn teentjes getrapt De heer WIJNKOOP (Comm.) krijgt het woord over een persoonlijk feit. Er is hier in het parlement, geen vertegenwoordi ger van welk vreemd land ook. We zijn vertegenwoordigers van het Nederland- sche volk. Spr. wil geen oritlek op de lei ding van den voorzitter, maar deze had hier moeten ingiijpen. bevond, zag hoe het toestel trachtte den berg te passeeren, vervolgens tegen den top botste en langs de rotshelling het ravijn ingleed. Het toestel werd totaal verwron gen en men heeft geen enkelen inzittende teruggevonden. Men veronderstelt, dat de bemanning bestond uit een bestuurder, een marconist en een mecanicien. Bevestigd wordt het vinden van de vlugschriften, die behalve het reeds gemelde opschrift, vijf pijlen vertoonden. Een aantal papieren, die gevonden zijn in de overblijfselen van het neergestorte Duit sche vliegtuig, doen veronderstellen, dat het toestel uit Lissabon kwam en zich via Genève naar Stuttgart begaf. De vergissing was toch wel voor de hand liggend! De heer WESTERMAN maakt amende honorable, doch de heer Wijnkoop heeft meermalen den indruk gevestigd, Sovjet- Rusland te vertegenwoordigen, door zijn woorden en zijn daden. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) verwijt de communistische fractie zwaaien en draaien, en dit blijkt ook in haar houding inzake de onderwijs-pacificatie. De Kamer neergehaald De heer MOLLER (R.K.) is teleurge steld dat er door den heer Ter Laan hier in deze Kamer dingen zijn gesproken, die achterwege hadden moeten blijven. De betrokken Minister heeft steeds op eerlij ke wijze zijn partij en zijn ambt verte genwoordigd en als hij later veranderde in zijn' innerlijke levensbeschouwing, is dit geen reden om zoo over hem te spre- en. De heer Ter Laan heeft het aanzien van de Tweede Kamer wel naar beneden gehaald. Het lager onderwijs moet algemeen vor mend zijn, en in het bijzonder ten aan zien van de geschiedenis wil spr. daar de aandacht op vestigen; het geschiedenis- ondericht moet niet volstaan met jaartal len en feiten. „Daarom zijn de beelden goed" Den heer Kersten vraagt spr., of de kloosterlingen soms geen Nederlandsche staatsburgers zijn. Mogen die geen onder wijzer zijn? Het oprichten van standbeel den van groote mannen, die veel heil aan hun volk hebben gebracht, kan veel nut hebben. De heer Kersten zal zich een goed christen vinden; welk bezwaar heeft dan de heer Kersten om het beeld van den ge kruisigden Christus te aanschouwen? Het gaat ten opzichte van beelden in katho lieke scholen niet om het bewijzen van eeredienst, doch om: aanzien doet geden ken. Sympathiek woord van oud partijgenoot De heer JOEKES (Vrijz.-Dem.) moet met kracht opkomen tegen de woorden van den heer K. ter Laan jegens Minister Marchant, aan wiens goede trouw niemand het recht heeft, te twijfelen. Rede van den Minister De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer SLOTEMAKER DE BRUï'NE, heeft de vele onderwerpen, ter sprake gebracht, beantwoord. Wat het ontslag der gehuwde onder wij - zes betreft, hier moest de Minister veelal subjectief optreden. Zijn er Kamerleden teleurgesteld, dan is de oorzaak gelegen in de wet zelve, die zich in menig opzicht voor objectieve toepassing slecht leent. Gelukkig is er niet in de Kamer zooals daarbuiten is geschied gezegd dat de Minister de wet zoo beperkt mogelijk heeft toegepast, omdat hij er geen voor stander van zou zijn. Spr. heeft getracht, de verschillende factoren tot hun recht te brengen. Spr. geeft een uiteenzetting van velschillende voorgekomen gevallen. Als spr. uitstel gaf, heeft spr. de wet slechts uitgevoerd. Malligheid is er niet gebeurd en ook niet door een van spr.'s ambtena ren gezegd. Mevr. de VriesBruins overwoog een uitspraak van de Kamer te vragen over het geven eener toelage aan de ontslagen gehuwde onderwijzeres. Ze wil het gelei delijk intreden van een geldelijk minde ren toestand van het gezin. De omstan digheden van het gezin zijn volkomen in aanmerking genomen, b.v. wanneer de man door ziekte of anderszins het brood voor het gezin niet meer zou kunnen ver dienen; dan is er geen ontslag toegepast. Daarnaast acht spr. de idee van mevr. De VriesBruins onnoodig en ongewenscht. Spr. is doordrongen van den ook gees telijken nood van zoovele jonge onderwij zers. Spr. ziet geen kans, het geld voor verbetering ergens vandaan te halen. Men moest inmiddels toejuichen maat regelen om voor de toekomst de nood minder groot te maken o.m. door opheffing van kweekscholen en door een einde te maken aan de overproductie van onderwij zers, waarop de Regeering dikwijls zon der instemming der Kamer reeds eerder had aangedrongen. Hier is er een bezuini gingsmaatregel die enkel voordeelen brengt, nu en voor de toekomst. Zij moeten het samen maar uitzoeken Spr. wist niet dat het doen van ver keerde vragen het monopolie was van R.K. examinatoren. Maar de heer Kersten zette het breeder op en wilde* geen R.K. examinatoren in Nederland. Spr» is het daar uiteraard niet mede eens, en de beel denkwestie zoeke de heer Kersten met den heer Moller uit. Spr. handhaaft zqn reeds eerder gege ven meening, inzake de woorden van den heer K. ter Laan. Spr. kan niet onder schreven, dat er onrecht zou zijn ge pleegd door den Minister Marchant. Daar voor heeft spr. geen enkel symptoom aan zijn departement ontmoet. De uitvoering der wetten door den Minister Marchant is correct geweest, ook inzake opheffing van openbare scholen. Er wordt door enkele Kamerleden ge repliceerd, o.a. door mevr. BakkerNort (Vrijz.-Dem., die een motie indient, den Officieele Crisispublicaties STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C., gedenatureerd in het tijdvak van 23 No vember 1936 tot en met 28 November 1936 1.50 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten is de steunvergoeding op 1.per 100 K.G. vastgesteld. Voor de, blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak ge- dorschte veldboonen zal aan steunvergoe ding 2 per 100 K.G. worden uitgekeerd, 's Gravenhage, 4 Dec. 1936 7718 RESTITUTIE TEELTHEFFING AARDAPPELEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de ingevolge art. 6, lid 2, sub a t.m. e der Crisis-Aardappelbe schikking 1936, in te dienen aanvragen om restitutie der geheele of gedeeltelijke teelt heffing voor aardappelen, oogst 1936, voor zoover deze nè 12 December a.s. mochten worden ontvangen, niet meer in behande ling zullen worden genomen. 'sGravehage, 4 Dec. 1936. Minister uitnoodigend, wegens de geïso leerde ligging van Zeeuwsch-Vlaanderen, het behoud van de kweekschool te Oost burg te overwegen. Hierover zal Dinsdag a.s. worden ge stemd. De heer K. TER LAAN (S.D.) houdt zich aan den tekst der „Handelingen". Al wat er verder wordt bijgehaald, heeft er niets mede te maken. Een beleediging heeft spr. niet bedoeld. Hadden vele Ka merleden toen voor zijn aftreden, de op vattingen van den Minister Marchant ge kend, ze zouden geheel anders jegens hem en zijn daden hebben gestaan. De twist in het bestuur der Wereld-jamboree Bij afd. 6 (overige uitgaven betreffende het onderwijs) bespreekt de heer BOON (Lib.) de Wereld-jamboree. Inzake de on derlinge oneenigheid tusschen de hoofd leiders worde door den Minister ingegre pen; anders verklare men ronduit: we zijn hier in Nederland niet in staat, zulk een jamboree te organiseeren. De heer TILANUS (C.H.) is het eens met den heer Boon en zegt dat Nederland t.a.v. de Wereld-jamboree goed voor den dag moet komen. Spr. betreurt de oneenig heid in den kring der leiders en zegt dat er moet worden ingegroepen. De MINISTER zegt, dat wat de Wereld jamboree betreft, deze goed voor den dag moet komen, ook uit een oogpunt van in ternationaal prestige. Spr. heeft reeds tweemaal een bespreking gehad en zal morgen weer confereeren. Zoo noodig zal spr. niet terugdeinzen voor krasse maat regelen. De zaak van de Jamboree op Zondag heeft spr.'s aandacht. Het begrootingshoofdstuk wordt z.h.st. aangenomen. CRISIS-HYPOTHEEK-AFLOSSINGS- WET 1936 Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de Crisis-Hypo- theekaflossingswet 1936. Het wordt zonder debat en z.h.st. aan genomen. De vergadering wordt te 6.20 uur ver daagd tot a.s. Dinsdag één uur. RECHTZAKEN OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET. 2000 boete of 2 maanden hechtenis geëjscht. Voor het kantongerecht te Utrecht heeft terecht gestaan de assuradeur D. L. te Utrecht, die zgn. polissen uitgaf voor 3.60 per stuk, welk bedrag in termijnen betaald werd. Voorden assuradeur trad mr. C. Maris op. De eerste getuige, een brievenbesteller, verklaarde, dat hij bij D. L. 45 van deze polissen heeft gekocht, welke hij onder de collega's verkocht op het oogenblik, dat de trekking van de Staatsloterij naderde. Een van de collega's had een polis, waar op een premie van 1700 viel en welke premie uitbetaald werd. Een andere getuige had ongeveer 1500 po lissen geplaatst. Als provisie kreeg hij 50 cent per aandeel. Hij verklaarde, dat hij de lijsten der Staatsloterij nakeek om te zien of er op de nummers, welke hij ver kocht, een prijs was gevallen. De ambtenaar van het O.M. achtte be wezen, dat D. L. een particuliere loterij heeft gehouden. Hij vond het een ernstig feit; hooge straffen zijn steeds opgelegd en telkens komen er nieuwe overtredingen. De vader van verdachte is reeds veroordeeld tot 1000 boete. Verdachte is z.i. dus zeer goed op de hoogte met de Loterij wet. Hij eischte tegen verdachte een boete van 2000 of 2 maanden hechtenis. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg 32, maar 64 meter!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5