A.S.C.-HILLEGOM ZATERDAG 5 DECEMBER 193o DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER REGEN EN WIND. DE BILT SEINT: Stormachtige tot krachtige, later afne mende Zuid-Westelijke tot Westelijke of Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.1 te München. Laagste barometerst.: 734.5 te Andanes. Bij de afnemende depressie aan de Noor- sche kust, die hoofdzakelijk Noordwaarts trok, vormden zich diepe secundairen, die den wind weer naar het Zuid-Westen de den draaien en weer storm brengen. Daar achter waait een krachtige en zeer kou de Noord-Westelijke wind. Geheel IJsland is onder strenge vorst en in Ierland daal de de temperatuur tot drie graden. Enge land heeft Zuid-Wester storm aan het Ka naal, Ierland Noord-Wester storm en er valt regen en plaatselijk sneeuw. In Frankrijk was het hedenmorgen nog wind stil met bedekte lucht of mist in het mid den en Zuiden. Aan het Kanaal stormde het met zware regen en hagel. In Duitsch- land verdween de vorst, maar bleef de temperatuur weinig boven het vriespunt in het Oosten is tijdelijke opklaring, in het Westen is weer regen en storm te ver wachten. Noorwegen heeft Noord-Wester storm, waarbij de temperatuur tot onder het vriespunt daalde, in Zweden valt bij matigen tot krachtigen Zuidelijken wind vrij veel sneeuw, maar de vorst is er afge nomen of verdwenen. Hier te lande is aan vankelijk zeer buiig weer met regen en hagelbuien te verwachten, morgen is eeni- ge opklaring met afnemende wind te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 4.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 4.17 uur tot Zondagmorgen 7.24 uur; van Zondagna middag 4.17 uur tot Maandagmorgen 7.25 uur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind vanmorgen te 8.05 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het „Zuid-Westen". De wereld in vogelvlucht Het Engelsche volk gaat in spanning den Zondag tegemoet; nog weet het niet of Eduard VTH koning blijven zal of zijn ge liefde naar Frankrijk zal volgen. Het volk heeft altijd veel sympathie ge voeld voor den prins van Wales en later voor den koning en het ziet hem ongaar ne heengaan, Om velerlei redenen, gees telijke zoowel als materieele. De eer van het koningschap, nu toch al gekwetst door dit incident, zou nog meer worden neer gehaald, wanneer de koning zijn hooge functie achterstelde bij zijn liefde voor deze vrouw. Maar naast deze en andere overwegingen zijn er ook van zeer mate- rieelen aard. De a.s. kroning elschte nl. voor bereidingen en dat alles zou vergeefsch geweest zijn, indien de koning aftrad. Men moet daar niet gering over denken. Er is reeds en er wordt nog van alles en nog wat vervaardigd met de initialen of het portret van den koning erop, zooals scha len, schotels, gebruiksvoorwerpen, vlaggen schilden met 's konings portret enz. enz. Duizenden hebben daar thans werk mee. Wat een schade wanneer dat alles weer moet vervallen of omgewerkt! Het parlement is verdaagd tot Maan dag, zoodat een beslissing niet eerder ver wacht kan worden. Er zijn drie mogelijkheden: ofwel de ko ning geeft zijn trouwplannen met mevr Simpson op en deze oplossing is de meest gewenschte; ofwel de koning treedt af; ofwel het minislerie-Baldwin treedt af en een ander ministerie probeert met een speciale wet het huwelijk toch mogelijk te maken. Deze laatste mogelijkheid is al zeer ge ring, daar er in het Lagerhuis geen meer derheid voor te vinden zou zijn en ook de Dominions 'hun toestemming niet zouden verleenen. Wanneer de koning mocht besluiten tot aftreden zijn de troonopvolgers in volgor de deze: De Hertog van York, zijn oudste dochter tje prinses Elizabeth, zijn tweede dochter tje Margaret Rose, de hertog van Glouces ter, de hertog van Kent, prins Edward (het zoontje van den Hertog van Kent), de Princess Royal (Prinses Mary, de eenige 'zuster des Konings), Lord Lascelles (haar oudste zoontje), Gerald Lascelles (haar tweede zoontje), Prinses Arthur of Con- naught, de Graaf van MacDuff, Lady Maud Carnegie en de Master of Carnegie CULTUUR EEN BOEK OM TE LEEREN LEZEN. 1) Dr. J. van Heugten S.J., die als hoofdre dacteur van Boekenschouw by na maande lijks zijn verhelderde blikken laat gaan over de belangwekkendste verschijnselen in de Nederlandsche (en buitenlandsche) literatuur, heeft een aantal van zijn beste essays gebundeld en in de eerste jaarserie van het Thijmfonds uitgegeven. Een alles zins te rechtvaardigen geste, die zijn hel dere, sprankelende opstellen voor een groo- tere lezerskring toegankelijk maakt en de mogelijkheid openstelt, een meer synthe tisch beeld van zijn werkzaamheid te ont werpen. Hij bracht in den inhoud van dit boek een drieledige verd*eling aan. Een eerste afdeeling handelt over het boek en over e enige problemen, die daarmee sa menhangen; een tweede deel belicht en kele belangrijke, representatieve figuren, terwijl het geheel door eenige algemeene beschouwingen wordt afgesloten. Wat is de bijzondere waarde van dit boek? Het is een boek, om te leeren lezen. De lieve lezer versta mij goed. Het is na tuurlijk niet een handleiding voor het lees onderwijs op de lagere school, die b.v. de nieuwste globaalmethode systematisch uit een wil zetten. We hebben het hier over le zen in een verfijnder zin, over dat soort lezen, dat men als een hoogste vorm van ontspanning beschouwen kan. Dus ook niet over de leeswoede, die in z.g. „ontspan ningslectuur" zijn bevrediging zoekt. We gaan hier van de veronderstelling uit, dat lezen steeds een ontspanning be teekent; maar hierin zyn tallooze graden. De waar lijk hooggestemde geest zal zijn ontspan ning zoeken in de hoogere regionen, waar hem de hoogste levenswaarden ontdekt worden en geboden. En het is wel de bedoe ling van dezen bundel essays, den lezer in die sferen wegwijs te maken. Zij wil hem het geheim van het lezen openbaren. „Met peillood en kompas" heeft dr. Van Heugten zijn boek genoemd en zeer te recht. Men heeft- voortdurend den indruk, dat hier iemand aan 't woord is, die zeeën bevaart. Iemand met een overrompelende belezenheid, die naar alle zijden het dei nend vlak verkende en in de chaos van duizend richtingen met feillooze juistheid de goede weet aan te wijzen. Dr. Van Heugten heeft een klaren, scherpen blik en hij ziet licht naar alle kanten, blond, tin telend licht, dat in de golven speelt en kaatst. Hij schrijft vanuit een zeer helder persoonlijk inzicht in het wezen der let terkundige schoonheid. En dit is nog te weinig gezegd. Want als het alleen om schoonheid ging, dan zou de rasaestheet de hoogste troeven bezitten; het gaat echter om heel wat hooger zaken. Zeker, ook het aesthetisch oordeel van dr. Van Heugten is altijd belangwekkend: de duizend scha keeringen in het elixer der literatuur ver mag hij kundig en zuiver te proeven. Maar nooit (en hier ligt zijn heel bijzondere ver dienste) zal hij zich tot het zuiver aestheti- sohe beperken. Zijn blik reikt mateloos verder. Altijd streeft hij ernaar, een kijk te geven op de levende taak van de litera tuur (natuurlijk steeds in de daartoe tref fend geëigende vorm) aan hoogere waarden te geven heeft; hij toont zoo zonneklaar, hoe het onmogelijk is, de literatuur los te maken van de diepste goederen, die de Christelijke cultuur ons geschonken heeft, zonder haar tot een schriel, onvruchtbaar, harteloos woordenspel te misvormen. Er is in dit boek vaak de toon van milde ironie van een wereldwijs man, die het dwaze ge doe van de menschen met goedmoedige spot in het ootje neemt, maar vaak ook vindt men er de warme klank van den he melwijze, die het diepste doel van het aard- sche streven in een hoogere wereld erken de. Ex wordt hier opvallend weinig met Katholieke beginselen geschermd; ze zijn echter overal als een vanzelfsprekende on dergrond aanwezig. Nergens wordt in dit boek gesystemati seerd: nergens worden vakjes en etiketjes aangebracht, die het leven vermoorden; maar de schrijver verwierf zich zulk een breedomvattende kijk op die matelooze wereld, dien men de literatuur noemt, dat hij deze wereld van tal van kanten be naderen kan en toch telkens onmiddellijk de zuiverheid van zijn inzicht kan doen aanvaarden. Dat is het beste bewijs van kennis, die tot een zielsverworvenheid ge worden is. Er is veel te genieten in dit klare tintelende boek. Rustig, zuiver inzicht: daarbij sprankelende geestigheid. Overal getuigt het van goede smaak. Dr. Van Heugten geeft hier blijk van een helder inzicht in de meest eigen waarden der Nederlandsche literatuur. Hij schreef beschouwingen over Vondel en Gezelle, die heel onopzettelijk de innige zielsverwant schap van deze Katholieke poëten doen spreken. Vernietigend schrijft hij over en kele moderne verschijnselen: „Sine affec- tione" b.v. en „Een nieuwe moraal" doen helder beseffen, hoe de ontwrichting in sommige moderne kringen tot het verwer pen van de authentiekste Christelijke waarden gevoerd heeft. Wie waarlijk wil „leeren lezen", hij koo- pe dit boek. Het is om den drommel geen „ontspanningslectuur"; maar wie het goed gelezen heeft, werd met een ontspannings- vorm verrijkt, die hem naar nieuwe, hoo gere regionen voert, wit en warm als sneeuw en zon. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. Zoeter woude, 1 December 1936. 1) Dr. J. van Heugten S.J. Met peillood en kompas. Schouw van boeken en schrijd vers. Uitgave „Vox Romana" (Het Thijm fonds) Rotterdam, 1936. Mis-week in de Hartebrugkerk te Leiden rv. De H. Mis het centrum van onze gods dienst; de H. Mis het middenpunt van heel ons godsdienstig leven; de H. Mis het hoogtepunt van heel ons geestelijk leven; Heel ons Gods-streven vindt zijn uit drukking in het bijwonen der H. Mis. Heel ons Gods-verlangen, ons hunkeren naar God kan daar zijn "bevrediging vin den. Kan maar is het ook zoo? Wij kennen allen in theorie de onuitzcg» bare waarde van het Misoffer. Wij weten allen, wat daar gebeurt. Maar durven wij eerlijk en moedig de consequenties aan? Dat Offer wordt opgedragen door den plaatsvervanger van Christus voor ons. Namens ons en met ons. Maar dan is het ook een allereerste eisch, dat wij meeleven, meeleven met dat ontzag-wekkend ge beuren elke dag weer opnieuw aan het altaar; dat wij meedoen, meebid den en meezingen datgene wat óók voor ons gebeurt, datgene wat ook voor ons bestemd is. Als de priester ons groet, gaan wij hem terug-groeten; als de priester voor ons en namens ons en met ons bidt, willen wij onze instemming betuigen, door een royaal en flink gezongen: Amen. Als de priester ons opwekt onze harten tot God te verheffen, willen wij hem met franken eerbied zéggen, dat wij dit reeds deden: Habemus ad Domihum. Dan, maar ook dan alleen zal het heer lijk ideaal van Pius XI waarheid woMen: dat wij niet meer als vreemde lingen enstomme toeschouwer s by de heilige geheimen tegen woordig zyn, maar dat wij zingen datgene wat voor ons bestemd was en nog is. In de dagen van de komende week zult gij de hooge waarde.van het Misoffer beter leeren inzien en begrijpen. Neemt allen deel flink en vlot doet allen mee leeft allen mee, datgene wat voor u en namens u geschiedt: bidt allen mee met den priester. Zingt allen mee flink en royaal. E. B. HET SPORTFONDSENBAD. Door de Raadsleden, Th. Wilmer, Jac. Wilbrink en dr. C. Beekenkamp zijn vol gende voorstellen ingediend: „Ondergeteekenden stellen voor, om art. 14 der onder punt b van het voorstel, ver vat in Ingek. Stukken 222, bedoelde voor waarden, luidende: „B. en W. kunnen een persoon aanwijzen, die bevoegd zal zijn, controle uit te oefe nen over de handelingen van de N.V. „Sportfondsenbad Leiden" en over het be heer der spaarkassen van de afdeeling Lei den van de N.V. „De Sportfondsen" aldus te lezen: „B. en W. zullen een persoon aanwijzen, die bevoegd zal zijn, controle uit te oefenen over de exploitatie van de ini'iohting, over het nakomen der gestelde voorwaarden, over alle handelingen van de N.V. „Sport fondsenbad Leiden" en over het beheer der spaarkassen van de afdeeling Leiden van de N.V. „De Sportfondsen". Ondergeteekenden stellen Voor, om art. 18 der onder punt b van het voorstel, ver vat in Ipgek. Stuk 222, bedoelde voorwaar den, luidende: „Bovenstaande voorwaarden zullen wor den vastgesteld in een contract dat zal gel den voor den tijd, gedurende welken de gemeente nog eenig financieel risico loopt", aldus te lezen: „Bovenstaande voorwaarden zullen wor den vastgelegd in een contract, dat zal gel den voor een tijd, gedurende welken de N.V. „Sportfondsenbad Leiden" een jaar- lij kschen erfpachtscanon aan de gemeente Leiden verschuldigd zal zijn". Ondergeteekenden stellen voor, om aan de onder punt b van het voorstel, ver vat in Ingek. Stuk 222, bedoelde voorwaar den alsnog de volgende voorwaarden toe te voegen: le. dat er geen gelegenheid zal worden gegeven voor gemengde zonnebaden; 2e. dat er geen gelegenheid zal worden gegeven voor gemengde baden; 3e. dat de overdekte bad- en zwemin richting met buitenbassin des Zondags tus schen 9 en 12 uur gesloten zal zijn; 4e. dat het rooster van openstelling der inrichting de goedkeuring zal behoeven van B. en W„ die in dat rooster wijzigingen kunnen aanbrengen na overleg met de N.V. „Sportfondsenbad Leiden", De jaarlijksche opruiming Van 9 Januari 9 Februari In verband met het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland besloten om den termijn van op ruiming welke normaal gehouden zou wor den vanaf 1 Januari tot 1 Februari a.s., te stellen op: 9 Januari tot 9 Februari 1937 en wel voor alle branches en voor alle plaatsen in haar district, evenwel met dien verstande, dat voor Alphen aan den Rijn zal gelden het tijdvak "an 15 Januari tot 15 februari 1937. Hieruit volgt derhalve, dat het verboden zal zijn om in de tijden buiten den hier ge stelden termijn de jaarlyksche-, halfjaar- lij ksche-, seizoen-, balans- of inventaris opruiming te houden. Het district Rijnland omvat de gemeen ten: Ter Aar, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Benthuizen, Hazerswoude, Katwijk, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noord- wykerhout, Oegstgeest. Rynzaterwoude, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, Zevenhoven en Zoeterwoude. HET EEUWFEEST DER KON. NED. GROFSMEDERIJ. Drukbezochte receptie. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Kon. Nederlandsche Grofsme derij werd gistermiddag tusschen 3 en 5 uur in de bovenzaal van sociëteit „Amici- tia" aan de Steenstraat door directie en commissarissen der jubileerende N.V, re ceptie gehouden. Zeer velen kwamen hier de honderd jarige, doch altijd nog jonge Grofsmederij hun gelukwenschen aanbieden. Namens het gemeentebestuur kwamen ter receptie weth. Splinter en mr. C. E. v. Strijen, gemeente-secretaris. De burge meester, mr. A^ v. d. Sande Eakhuyzen, te vens commissaris der K. N. G. kwam toen achter de groene tafel vandaan, om de K. N. G. officieel namens het gemeentebe stuur geluk te wenschen. De burgemeester noemde de K. N. G. een nationale onderneming met een inter nationale reputatie. Voor de gemeen te Leiden, waar de K. N. G. gevestigd, is, treedt het locale karakter meer op den voorgrond. Daarom is een gelukwensch van de gemeente zeker op zijn plaats. De gemeente Leiden is als het ware met de Grofsmederij samengegroeid en er zijn tusschen beide vele banden gesmeed. De producten der K. N. G. zijn voortreffelijk en talrijk. De samenwerking tusschen gemeente en K. N. G. is steeds zeer goed geweest en in voor- zoowel als tegenspoed wist men el kaar steeds te vinden. Van de directie heeft de gemeente steeds veel medewerking ondervonden, vooral ten aanzien van het zoeken van werk voor jeugdige werkloozen. Spr. besluit met den wensch, dat die sa menwerking tot in lengte van jaren moge blijve bestaan. Namens de Leidsche Duinwater Mij, voerde de heer Ir. P. C. Lindenbergh het woord om te wijzen op de vriendschappe lijke verhoudingen, welke er steeds tus schen beide bedrijven hebben bestaan. On der het uiten van de beste wenschen bood spr. een bord van Delftsch blauw aan. Onder de talrijken, die hun gelukwen schen aan -de jubileerende vennootschap kwamen aanbieden, noemen we verder nog: vice-admiraal P. Vos, hoofd van de afdeeling Nationale Zeemacht van het De partement van Defensie, H. Frydanck Ozinger, namens het departement van Ko loniën, oud-minister W. Posthuma als pre sident van Centraal Beheer, L. van Sieren- berg de Boer, hoofd-inspecteur van den Ar beid in het Xe District, W. E. Brutel de la Rivière, hoofd-inspecteur van den Haven arbeid te Amsterdam, C. v. d. Boom inspec teur van de Scheepvaart te Amsterdam, mr. Molenaar namens het Verbond van Ned. Werkgevers, overste Koningsfeld, gar nizoenscommandant, weth. W. G. Verwey en verschillende raadsleden, T. S. Goslin- ga als voorzitter van den Raad van Arbeid, A. Parlevliet en dr. P. G. Knibbe, namens de K. v. K. en F. voor Rijnland, ir. A. M. Touw, oud-directeur der K. N. G., prof. W. H. Keesom, R. Leeuwenberg, expert van de Scheepvaartinspectie, A.' Kaptijn na mens de Staatsmijnen in Limburg, M. F. Gunning namens de Ned. Ver. Scheepvaart Mij., W. v. d. Gaag namens de fa. J. en K. Smit te Kinderdijk en L. C. Smit namens L. Smit en Zn. te Kinderdijk, Tesmacher namens Wilton Feyenoord te Schiedam, Conijn, namens de werf „Gusto" te Schie dam, W. J. Bierens de Haan namens de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, ir. G. A. de Kanter, voorzitter van den Ned. Metaalbond, A. D. Putman Cramer, alg. se cretaris van de Ver. van Metaalindustrieën in Nederland, Y. de Klerk namens de Kon. Paketvaart Mij, G. E. E. Kuyntjes, direc teur van de Leidsche Ambachtsschool, ver schillende hoofden van takken van ge- ZONDAG a.s. Terrein de Kempenaerstraat, Oegstgeest OVERDEKTE ZITTRIBUNE Fl. 0 50 WERKL00ZEN (alleen up vertoon van beursk.) Ie RANG 0.30 EN JONGENS Fl. 0.15 RIJWIELSTALLING OP HET TERREIN (Ingang voor deze rang uitsluitend rechterzijde v.h.terrein) GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. VERZETTING MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat, aangezien de a.s. le Kerstdag en de Nieuw jaarsdag op Vrijdag vallen en de a.s. 2e Kerstdag op Zaterdag valt, de veemarkten de poelierswarenmarkten en de kaasmark ten, welke gehouden zouden worden op Vrijdag 25 December 1936 en Vrijdag 1 Januari 1937 zullen worden gehouden resp. op Woensdag 23 en Woensdag 30 December a.s., en de algemeene dag- en avondmarkten, de botermarkt en de bloem- markt, welke gehouden zouden worden op Zaterdag 26 December 1936, zullen worden gehouden op Donderdag 24 December a.s. Leiden, 5 Dec. 1936. 7723 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal worden waargenomen door de dokters Bertel, v. Bockel, v. Driesum, P. van Es en Nieuwzwaag. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter H) Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec. a. s., waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Telef. 274. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche Koning heeft nog geen besluit genomen. Baldwin wil geen wet in dienen- om het huwelijk mogelijk te ma ken. (1ste blad). De non-interventieTcommissie zal maat regelen tegen het zenden van vrijwilligers naar Spanje beramen. (2de blad). VOOR HET 1ENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE /1NGEL 120 tas no DOEZQ/TDGOT 22 HUZ8C» LEIDEN meentedienst, vertegenwoordigers van di verse firma's uit nagenoeg het geheele land, tal van persoonlijke relaties van de K. N. G. zoowel als van de directie, enz. enz. 'n Schat van bloemen zette de feeste lijkheid meerderen luister bij en alle gas ten werden door commissarissen en direc tie hartelijk dank gezegd voor de veelzij dige gelukwenschen. R.-K. COMMISSIE VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Door onvoorziene omstandigheden kon het groote kamp te Egmond niet per 1 Dec. aanvangen. Mede in verband met Kerst mis en Nieuwjaar is nu als aanvangsdatum bepaald Maandag 4 Jan. 1937. Daar de aanvraag zeer groot is kunnen onmogelijk allen naar het eerste kamp. De „gelukkigen" krijgen echter tijdig bericht. De anderen moeten in vredesnaam geduld hebben tot een der volgende kampen. Mochten personen, die zich destijds hebben gemeld, werk gekregen hebben, laten zij het dan terstond aan ondergeteekende doen weten. Dan wordt voorkomen, dat anderen onnoodig lang op plaatsing in een kamp wachten. Ook hierin vertrouwen wij op medewer king. Voor de sub-comm., STEPH. MENKEN, Secretaris. Bij de politie is door mevr. V. aangifte gedaan, dat ten haren nadeele gisteravond, toen zij zich in een bioscoop bevond, een tasch met ongeveer 25.is ontvreemd. Gistermiddag te half zes kregen twee jon gens, G. A. T. en J. J. H., beiden alhier woonachtig, op de Breestraat met elkaar ruzie, omdat de een den ander met de fiets zou hebben aangereden. Op den stoep der firma T., Breestraathoek Maarsmans- steeg, viel H. daarop door een ruit van den winkel. Proces-verbaal is opgemaakt. Vanmorgen om half 12 heeft op de be graafplaats aan de Groenesteeg de ter aardebestelling plaats gehad van het stof felijk overschot van den heer A. M. E. des Tombe, oud-burgemeester van IJssel- stein en Werkendam, die dezer dagen te Amersfoort in den oude.dom van 86 jaar is overleden. Het woord werd gevoerd door de heeren F. J. des Tombe uit Den Haag en mr. J. J. Abbink Spaink, burge meester van IJsselstein. Een familielid dankte voor de belang stelling.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2