ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 HET SCHAAKSPEL Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40 A, Leiden. Hoe een grooten aantrekkingskracht het schaakspel op velen ook mag hebben, toch waag ik het er niet op om juist op Sint Ni- colaasavond bij mijn lezers aan te komen met een theoretische verhandeling over het damegamibiet, al dan niet aangenomen. Daarmee wacht ik dan maar tot de volgen de week. Bovendien, deze avond is de avond van verrassingen en daarom wil ook ik u een verrassing bereiden en wel: Wist u dat Sint Nicolaas ook een zeer goed schaakspeler is? Gedurende den langen zomer en ook op Zijn reis naar ons land speelt Hij menig partijtje met Piet, zijn knecht. Toen ik Hem een dezer dagen in het ho tel opzocht, speelde Hij juist, ter verpoo- zing in zjjn zeer drukke werkzaamheden, een z.g. „vluggertje" met Piet en het ge lukte mij dit partijtje te noteeren om het ook u te kunnen laten zien. Hier volgt het. Wit: Sint Nicolaas. Zwart: Piet. 1. e2e4 a7a6 Onregelmatig, denkt Piet, want theorie durf ik tegen iemand die reeds speelde in den tijd van zyn landgenoot Ruy Lopez, niet aan. 2. f2—f4 h7—h0 Ik begon „uiterst rechts", dan nu „uiterst links", deze twee tegen het veilige centrum, redeneert de zwarte knecht, denkend aan Spanje. 3. d2d4 Pb8c6 Sint spaart zijn schimmels, daarom haal ik mijn Mooren maar van stal. 4. e4e5 d7—d5 5. c2c3 f7—f6 De witte soldaten moeten tegen gehouden worden, het kostè wat het kost. Ke8d7 Ddl— h5f Dh5—f7 Dat kan nooit goed zyn, de dame temid den van het vijandelijke leger. 7Dd8e8 Terug kan de witte dame niet; dan Wordt dus afruil of 8. Df7xd5 mat! Deze overwinning deed Sint zichtbaar genoegen, want, zoo verklaarde Hij, ik kan merken dat ik vooruit ga in 't schaken. Een poosje geleden (ik berekende vlug, dat dit poosje" dan toch een 300 jaar was) verloor ik een partij van den grooten Cala- brees Greco (t 1634). En het pleit wel voor Sints wonderbaar lijk goed geheugen, dat Hij deze partij mij nog uit Zijn hoofd, voorspeelde. Wit: Greco. Zwart: St. Nicolaas. 1. e2e4 b7--b6 Het weinig gespeelde damefianchetto. 2. d2d4 Lc8—b7 3. Lfld3 f7—f5 Moedig maar riskant! 4. e4xf5 Lb7xg2 Dat zou een toren kosten, als 5. Ddl—h5f niet was gevolgd. Er is maar één zet. 5g7g6 6. f5xg6 Pg8—f6 Aanval op de dame. Maar Greco toont zich niet bevreesd: 7. g6xh7t Pf6xh5 8. Ld3g6 mat. Ja, zei de Kindervriend, dit is nog uit den goeden, ouden tijd; tegenwoordig is 't in Spanje niet meer mogelyk om een rusti ge partij schaak te spelen. Wat mij laatst is overkomen, wil ik u eens laten zien. En Sint zette den volgen den stand op het bord: A BCDEEG H Sint Nicolaas had zwart en was juist op het punt om met Pe5f3 mat te geven, toen een geweerkogel (of het van de „roo- den" of „witten" kwam, wist Sint niet, maar Hij verdenkt de „witten"!) het paard van het bord sloeg. Daardoor echter niet gestoord, zooals het een goed speler past, bekeek Sint deze nieuwe stelling (zonder Pe5 dus) enkondigde mat aan in niet één, maar twee zetten. Nauwelijks had Hij dit gezegd of een tweede kogel ritste pion a6 weg. Welnu, zei de jeugdige Grijsaard, dan niet in twee, maar in drie zetten. Maar pas was ook dit gezegd, of een derde kogel nam den zwarten koning weg. Sint Nicolaas veronderstelde dat deze kogel wel uit het „roode" kamp zou zyn gekomen, maar bewaarde toch zijn kalmte en kondigde nu mat aan in vier zetten. -Hierop nam Sint afscheid en liet mij met dit probleem, dat er dus eigenlijk drie zijn, in gepeinzen achter. Het is mij gelukt de oplossingen te vin den, welke ik aan 't eind van deze rubriek zal vermelden. Dat de oude Sint goed schaken kan, be hoef ik nu zeker niet meer te bewijzen. Partijstellingen. Oplossingen van A 7: 1. Pf7:f Kh7; 2. Tg7:f Tg7:; 3. Dh6:f Kg8; 4. Dg7: mat. A 8: 1. Tf7:f Kf7:; 2. Tflf en nu volgt op 2Ke7, Kg7 dameverlies door Pf5f en op 2Kg8. of g6 mat in enkele zetten (Bg4). B 7: 1. Lb3 a4; 2. Kc4 ab3:; 3. ab3: en wit wint. Of 1. Lb3 Kb2; 2. Kc4 Ka3; 3. Kb5 a4; 4. Kc4 enz. B 8: 1. Tc8f Ka7 (Lc8: dan Dc8f, Kc8: pat) 2. Ta8f Ka8; 3. Dc8f Ka7; 4. Da8f K(L)a8: pat. Goede oplossingen ontvangen van: Groep A: Mej. M. van Gelder, Leiden (8); L. Turk (8), J. Klein (8) te Roelofarends- veen; J. Spreeuw (7) te Voorhout; J. H. M. Berlemon (8); H. J. Visser (8), J. J. H. van Ree (8); C. H. Holswilder (8); Louis van Sonderen (8); Gerard Gussenhoven (8) al len te Leiden. Groep B- H. Goemans (8) Voorhout; N. v. d. Mey (8); L. v. d. Mey (8); G. P. Schol- tes (7) te Sassenheim; C. Otte (8) te Roe lof arendsveen; A. H. Balk (8) te Alphen aan den Rijn; W. Owel (7) te Zoeterwoude; G. A. Mooyekind (8) te Zilk; Jac. P. Smit (7) te Voorschoten; B. Raaphorst (7), Alb. Gussenhoven (7), L. v. Sonderen (7), D. v. Gelder (8), J. Welling (7), P. v. d. Steen (7), P. v. d. Kwartel (7), P. J. Raaphorst (8), J. B. v. d. Klauw (8), H. H. Raap horst (8) allen te Leiden. Correspondentie. J. J. H. v. R. te Leiden. Pd6 ad lib. (ad libitum, Lat.) beteekent dat het onverschillig is waar Pd6 heengaat. Ad libitum naar goedvinden, naar wel gevallen. W. v. K. te Boskop, P. v. d. K. te Leiden, Jac. P. S. te Voorschoten: In stelling B 7 volgt op 1. Kd3c2 a5a4; 2. Ld5c4 b4b3; 3. Lc4xb3 a4xb3t; 4. a2xb3 Ka3b4 en de zwarte koning houdt de oppositie, de partij is dus remise. H. B. S. te Leiden. Zooals U ziet heb ik gaarne aan Uw ver zoek voldaan. Oplossingen van: de problemen van H. A. Goemans te Voor hout: A. 1. Tf4c4 (b5xc4 2. b4b5 enz.). B. 1. Ld7g4. Van probleem P. v. d. Kwartel: I. Dh7—f7. Van de stelling van Sint Nicolaas: Mat in 2 zetten: 1. a6a5 enz. Mat in 3 zetten: 1. Ka8b7 a4a5; 2. Kb7a6 enz. Mat in 4 zetten: 1. Lb8a7 a4a5; 2. c7c6 a5a6; 3. c6c5 enz. Van den heer H. B. Stipdonk te Leiden mocht ik het' volgende probleem ter plaat sing ontvangen. 4 Si) ABCDEFGH - Wit begint en geeft mat in twee zetten. Tenslotte nog een surprice, om iedere kans op verveling te niet te doen. A BCDE FG H Wit begint en maakt remise! (Oplossingen worden niet ingewacht). Naar aanleiding van de op 14 November geplaatste partij, welke ik speelde tegen Prof. Van der Woude, mocht ik van den heer Smit té Voorschoten een tweetal vra gen ontvangen, die ik gaarne beantwoord. De heer Smit geeft de volgende afruil: Stand na 11 zetten: Wit: Kgl, Ddl, Tal, Tfl, Lb3, Lel, Pd2, Pd4, pionnen a2, b2, c3, f2, g2, h2. Zwart: Rg8, Dd8, Ta8, Tf8, Le7, Le6, Pe5, Pe4, pionnen a6, b5, c7, d5, f7, g7, h7. 12. Pd2xe4 d5xe4; 13. Lb3xe6 f7xe6; 14. Pd4xe6. Inderdaad- blijkt mij bij nadere bestu deering deze afruil iets beter voor wit. Tijdens de partij echter, trachtte ik iedere kans op dame-ruil te vermijden, vandaar mijn andere afruil. Misschien heeft de heer Smit hiermede de juistheid van het pion offer 11. Pf3d4 bewezen! Op 16 Ddlh5 kan volgen Dd8e8 met in iedei geval voor zwart veel beter spel. Of, wat riskanter, maar zeer kansrijk is: 16. Ddlh5 Tf8—f6. Indien 17. Lelg5 dan Pe5f3f enz. INTERACADEMIALE COMPETITIE. Delft—Leiden 3—5. Voor de Interacademiale Schaakcompe titie vond te Delft de ontmoeting „Paris" (Delft)- „Morphy" (Leiden) plaats. „Paris", de houder van den wisselprijs, het Zilveren Paard, zag zich na een spannenden strijd de overwining ontgaan. De gedetailleerde uitslag is: „Paris"„Morphy" J. BoonJ. Hommes 01 R. Bakker—H. Flu 0—1 M. H. HuizingaJ. de Bruyn 1/2-1/2 E. W. TaconisJ. Schreuder 10 H. Terwogt—A. B. Koch 1—0 H. SorgdragerH. Vies 01 C. J. Kamp—C. C. Dutilh 0—1 J. SchroderJ. H: Passtoors 1/2-1/2 Totaal 35 SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. In het Nut werd gisteravond een wed strijd gespeeld voor de 3e klasse A met den volgenden uitslag: Taveno IIL. Arb. Sch.cl. II J. F. Kriek Sr.— P. Bink 1—0 P. RijnsburgerP. Beekman 01 W. v. SchaikG. Teleng y,Y, P. de GraafJ. Koet Jr. Y W M. BeekmanW. v. d. Wijngaard 01 J. KriekH. J. Hensing 01 C. LoomanP. v. Nierop y3Y C. de VroedtW. Bey 01 L. ZitmanP. Teleng 01 J. SmitF. Ribot 01 Totaal 2%—ly, Door deze groote overwinning bezet de L. Arb. II thans in deze groep met twee gewonnen wedstrijden en 13 p. tegen 7 de tweede plaats. De Lisser Schaakclub staat nog op de le plaats, eveneens met 2 ge wonnen wedstrijden en 13)<p. tegen 6J4 p. De R.K. Schaakclub „De 2 Koningen" in hooger beroep. Het bestuur dezer club heeft hooger be roep aangeteekend tegen de uitspraak van den competitieleider in zake de drie afge broken partijen van den wedstrijd 2 Kon. IHazerswoude I, die alle drie voor Ha- zerswoude gewonnen werden verklaard en wel ten opzichte van de partij aan het 10e bord, die afgebroken werd in een buiten gewoon moeielijk te beoordeelen stelling. De 2 Kon. I zou, indien het protest toege wezen werd, den wedstrijd nog met 1 punt meerderheid winnen. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN P. v. CLEEF uitslagen van deze week luiden: H. v. d. Voort (Flora 30 10 14 3.00 Teegelaar (P. v. Cl. I) 200 10 67 20.00 P. Smit 200 19 43 10.52 B. de Roo 126 19 21 6.63 W. Kraan 200 39 22 5.12 G. M. Teegeie^_ 188 39 21 4.82 C. v. Dam 139 44 10 3.15 W. F. Karstens 200 44 20 4.54 Flora verliest met 145 caramboles. E. Bakker (D.O.S. II) 125 55 13 2.27 Waller (P. v. Cl. II) 122 55 16 2.21 G. Vermeer 125 35 17 3.78 L. Verhoeven 41 33 7 1.24 C. Hendriks 125 27 24 4.62 W. Dool 47 27 9 1.74 A. Offenberg 125 48 12 2.60 N. v. Valderen 82 48 15 1.70 D.O.S. wint met 208 caramboles. Sprengers (O. Gen.) 48 37 8 1.29 Verhoeven (P.v.Cl. ni) 100 37 15 2.70 M. Mosseveld 100 56 8 1.78 W. Dool 85 56 9 1.51 Ph. v. d. Meer 100 66 7 1.51 N. Mulder 88 66 13 1.33 C. v. d. Berg 59 57 5 1.03 H. v. d. Berg 100 57 9 1.75 Ons Genoegen verliest met 66 caramb. Volgende week wordt gespeeld: 7 Dec.: P. v. Cleef IIIde Sport, Sche- veningen; 9 Dec.: P. v. Cl. ID.O.S. I; 11 Dec: P v Cl II—1T.O.G I. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. De verdere uitslagen luiden: pnt. brt. h.s. gem. 150 48 11 3.12 147 48 36 3.06 B. Mastenbroek A. Elf erin g Alf. Duivenvoorden A. Elfering B. Mastenbroek Th. Duivenvoorden C. Kortekaas B. Mastenbroek J Schram a C. Kortekaas J. v. Kampen J. Duivenvoorden C. Kortekaas Th. Duivenvoorden 150 44 20 3.40 137 44 18 3.11 150 52 15 2.88 144 52 21 2.76 150 45 16 3.33 146 45 27 3.24 150 26 38 5.76 110 26 12 4.23 150 39 20 3.84 146 39 15 3.74 150 41 15 3.65 127 41 22 3.09 GEMENGDE BERICHTEN TANDEM DOOR AUTO GEGREPEN. Eén dood, één gewonde. Gistermiddag vijf uur reden op de Licht mis den weg langs het Lichtmis-kanaal, de heeren Jansen en Kok, die familie in het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle hadden be zocht, op een tandem. Toen zy van het rij wielpad, dat links van den weg ligt, naar het z.g. fietspad naar de Meele, aan de rechterzijde van den weg, wilden overste ken, gaven zij daarbij geen teeken van rich tingverandering, met het gevolg, dat zij door een juist passeerenden auto, bestuurd door den heer A. W. uit Zwolle, werden ge grepen. De heer Kok werd op slag gedood. De heer Jansen bekwam een gebroken been en inwendige kneuzingen. Hij werd naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle overge bracht, waarheen ook het lijk van Kok is vervoerd. Landbouwer aangereden. Even te voren was nagenoeg op dezelfde plaats een landbouwer uit Nieuwleusen door een Amsterdamschen auto aangereden. Dit slachtoffer kwam er met een gebroken arm af. KIND DOOR VISCHOTTER AANGEVALLEN. Een typisch voorval heeft zich te Grams- bergen afgespeeld, waar een dochtertje van den landbouwer G. van der Haar uit de buurtschap Loozen, terwijl het zich langs het Almelosche kanaal naar huis begaf, is aangevallen door een ongeveer een meter groote vischotter. Tot twee maal toe is het dier uit het water opgedoken en heeft het, blijkbaar door hevigen honger gekweld, het meisje aangegrepen, dat zich echter wist los te wringen en door het op een loopen te zetten, veilig de ouderlijke woning be reikte. Men zal nu trachten dezen kwaad- aardigen otter te vangen, daar gevreesd wordt, dat het dier ook andere kinderen zou kunnen aanvallen. BRAND IN DE HAARLEMMER- 3IEER Laboratorium in Badhoevedorp verwoest Om kwart over tweeën is gistermiddag, vermoedelijk tengevolge van de ontplof fing van een benzoltank (doch de oorzaak Vc.i die ontploffing is onbekend) brand ontstaan in het chemisch laboratorium van den heer Meerbach aan den Nieuwen Moer dijk te Badhoevedorp, Sloten. Het labora torium is gevestigd in een oude wagenma kerij en het vuur vond in talrijke chemi sche stoffen volop voedsel. Een zware, zwarte rook steeg op en snel grepen de vlammen om zich heen, zoodat de brand tot ver in den omtrek te zien was, meldt het „Hbk". Een timmerman, die in het laboratorium aan het werk was kwam in aanraking met steekvlammèn en kreeg brandwonden aan de handen en in het gezicht. Hij werd ter plaatse verbonden en daarna naar huis vervoerd, De heer Meerbach en vier jon gens, die bij hem in dienst zijn, kregen allen lichte brandwonden. Een vijfde jon gen, die zich bij het uitbreken van den brand op zolder bevond, sprong uit het raam om zich te redden; hij kwam be houden neer. Tengevolge van de gunstige windrichting kon de brandweer uit Hoofddorp de be lendende perceelen behouden al kregen een aangrenzend café en een woonhuis lichte brandschade. De brandspuit uit Badhoevedorp ver leende het eerste hulp, kort daarna kwam de motorspuit van Hoofddorp ter plaatse en deze slaagde erin uitbreiding van den brand te voorkomen en de vlammen te dooven, waarbij twee stralen werden ge bruikt. Om kwart voor drieën is het dak van het laboratorium gelijk gezegd een, vroegere wagenmakerij en feitelijk slechts een groote houten loods ingestort, na dat de bovengrondsche draden van het electrische lichtnet waren doorgesmolten, hetgeen met hevige vuur verschijnsel en ge paard ging, die onder de talrijke kijkers een sauve-qui-peut veroorzaakten. Van de houten loods is thans slechts een ruïne overgebleven; het laboratorium is volkomen platgebrand. Van alle kanten kwamen nieuwsgierigen naar den hevigen brand kijken, zoodat de plaatselijke poli tie de handen vol had om op den Ringdijk en omgeving het verkeer te regelen. De Amsterdamsche brandweer was ge waarschuwd voor „een grooten brand in Sloten", weshalve de motorspuit van de hoofdwaoht-Honthcmststraat en van de hulpwacht-Amstelveenscheweg benevens de polderspuit naar Sloten werden gediri geerd. Bij de Ringvaart aangekomen, bleek de brand echter buiten de grens der ge meente te zyn en daar de burgemeester van Haarlemmermeer geen asistentie noo- dig achtte, keerde de Amsterdamsche brand weer weldra naar haar kazernes terug. BOERDERIJ AFGEBRAND Gisteravond is brand uitgebroken in de groote hofstede van den kweeker B. Vis ser te Huissen. In een oogwenk stonden huis en schuur in lichte laaie. De vlammen werden hevig aangewak kerd door den krachtigen wind. De geheele inboedel van de woning ging in het vuur verloren, terwijl ook een boe renwagen een prooi der vlammen werd. Alleen het vee kon worden gered. Beide gebouwen werden geheel in de asch ge legd. De brandweer was wel tijdig ter plaat se, doch kon tegen de vuurzee niets uit richten. De brand, welke ver in den om trek was te zien, bracht zeel veel men- schen op de been. TWEE WAGONS VAN GOEDERENTREIN BIJ GOES ONTSPOORD De spoordienst op de Zeeuwsche lyn ondervond' gisteravond virij belangrijke vertraging tengevolge van de ontsporing van twee wagens van een goederentrein op het gedeelte van de lijn tusschen Goes en het station KruiningenIerseke. De wagens staan dwars over de rails, zoodat noch de opgaande noch de afgaande trei nen konden pasaeeren. Van het station Goes tot het station KruiningenIerseke en ook in omgekeerde richting worden de passagiers, de bagage en de post met auto bussen vervoerd. Een en ander gaf natuur lijk vertraging en te Middelburg kwam de trein van half 9 met anderhalf uur ver traging binnen. Bij het voorgevallene zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren ENGELSCHE TRAWLER GESTRAND, DOCH VLOTGEKOMEN. Gisteravond omstreeks zeven uur is op één van de banken van de Waddenzee, tus schen Vlieland en Terschelling, een Engel- sche trawler gestrand. De reddingboot „Brandaris", van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingsmaatschappij, voer van Terschelling ter assistentie uit, doch toen deze het schip had bereikt, wilden de En- gelschen nog niet van boord gaan, ondanks het feit, dat er een hevige Noordwester storm stond. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen was inmiddels eveneens uitgevaren en slaagde er in een verbinding tot stand te brengen. De „Brandaris" is naar haar standplaats teruggekeerd. Nader wordt gemeld, dat het schip reeds om drie uur aan den grond is geloopen op de Pannenplaat tusschen Terschelling en Harlingen. Het bleek te zijn de „William Handbury" gemerkt GY 1 322, uit Grimsby, schipper Joseph Newell. Er bevonden zich ongeveer tien man aan boord. De stranding is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat een tros in den schroef was verward geraakt waardoor de machines niet op volle kracht konden werken. Te half negen is de „Holland" erin geslaagd het vaartuig vlot te trekken. Om kwart over elf bereikte de sleep de haven van Terschelling. De trawler had geen schade opgeloopen. KERKNIEUWS DE CYCLOON IN B. INDIA. MISSIE VAN MGR. BOUTERS GETEISTERD. Verdere bijzonderheden. BISHOP'S HOUSE (Br. India) Nov. 21, 1936. De volgende uittreksels van brieven, die ik van mijn priesters ontving zullen de le zers een idee geven van het zware verlies, dat mijn missie-bisdom heeft geleden. „Het dak van ons huis werd door den „storm weggeölagen en ver weg in de vel- „den neergeworpen, deuren en ramen van „de kerk zijn verbrijzeld, het klooster der „inlandsche zusters is zwaar beschadigd, het „halve dorp is verwoest, en in de buiten- „staties zijn verscheidene kapellen inge- „stort". „Alle acht kapellen van mijn buitensta- „ties zijn vernietigd, onze menschen heb- „ben alles verloren, sommige hunner zit- „ten radeloos den geheelen dag buiten op „den grond, de gebeden herhalend die ze „van buiten kennen". „Ons huis is door den storm levensge vaarlijk geworden, en kan elk oogenblik „instorten, in 9 dorpen zijn de kapellen ver- „anderd in puinhoopen, de menschen zijn „dakloos en hebben niets meer te eten". „Het dak van ons huis is zwaar bescha digd, in byna al mijn 18 buitenstations „zijn de kapellen verwoest". „Het kerkdak is weggevaagd door den „storm, en in de buitenstaties zijn de ka- „pellen ingevallen, de rijpende oogst is to- „taal vernield". „Onze kerk en het huis zijn totaal inge stort, we hebben ons verblijf opgeslagen „in een van de dorpshutjes, van de buiten- „staties hebben we nog niets gehoord". Eensluidende berichten bereikten mij van verschillende andere hoofdstations; vol gens de brieven tot nu toe ontvangen is het aantal verwoeste kapellen gestegen tot 80. Kerstmis nadert, en voor velen onzer Christenen zal het een Kerstfeest zijn ge lijk aan het eerste, de H. Geheimen zul len gevierd moeten worden in een open stal in armoe wedijverend met die van Bethle hem. Katholieke landgenooten, wanneer in de Nachtmis onder het zingen van die mooie Hollandsche Kerstliedjes in uwe van licht en pracht stralende kerken, God ter eere door u gebouwd, tiw hart zich opent in een gebed van liefde en dank, denkt dan ook aan mijn arme priesters, die reeds zoo veel moeten missen, en nu ook van deze geestelijke vertroosting beroofd zijn. In navolging van de herders en de Ko ningen legt gij uw Kerstgaven aan de voe len van den Kleinen Jezus, laat ook één van uw Kerstgeschenken zijn een giftje om de nood te leenigen van de „minsten" van Zijn Broeders. Moge God u zegenen en beloonen. Uw toegenegen in Christus, W. BOUTER. Bisschop van Nellore. P.S. Giften mogen Worden gezonden aan mijn Secretaris met verlof in Holland, ver blijvend, Father B. Vlasveld, Lag Rijndijk 40, Leiden, Giro No. 292664.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15