L VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 DE LEFDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 INHALEN OF VOORBIJRIJDEN VAN TRAMS In welk geval dit wel en wanneer dit niet links mag plaats vinden Een belangrijke verandering door de laatste wijziging van het Motor- en Rijwiel reglement is wel, dat men thans in be paalde gevallen een tram aan de linkerzijde mag inhalen of voorbijrijden. Dit is echter niet onder alle omstandigheden geoorloofd en het is juist om hierop de aandacht te vestigen, dat eenige bespreking aan het trampasseeren is gewijd. Beginsel is, dat men een r ij d e n d e tram rechts inhaalt en voorbijrijdt. Uiter aard is zulks echter weer verboden als de ruimte aan de rechterzijde mankeert, doordat de aanwezigheid van voetgangers, wielrijders of een andere oorzaak op het gedeelte rechts naast de tram, waar de wegbreedte voldoende is, zich daartegen verzet. In dat geval mag men ook een tram niet links inhalen en voorbijrijden, omdat het weggedeelte rechts van de tram breed genoeg is om aldaar te passeeren. Met andere woorden: het rijverkeer blijft achter de tram. Men mag slechts een r ij d e n d e tram links inhalen en voorbijrijden als de wegbreedte rechts van de tram tot passeeren onvoldoende is. Er wordt echter op gewezen, dat dit links voorbijrijden weer verboden is, als het uit tegengestelde richting komend ver keer daardoor zou worden gehinderd of belemmerd. Is er derhalve een tegenligger, dan mag het nog niet. Ook al zou de wegbreedte rechts van de tram onvoldoende zijn om voorbij te ko men aan die zijde, en al zou er geen tegen ligger zijn, haal dan nog geen tram in en rijd dan nog geen tram voorbij aan de linkerzijde, wanneer de voorbij te rijden tram een groote lengte heeft. De snelheid van de tram, gevoegd bij de afmetingen maakt dat ge als regel bij het begin uwer handeling niet kunt beoordeelen, wat u halverwege het passeeren van de tram of bij het eind daarvan wedervaren zal. Doe het ook niet, zelfs niet ten aanzien van de z.g. stadstram, in bochten of op vereeni- gingspunten van wegen of bij het naderen daarvan. Ge zoudt de veiligheid ernstig in gevaar kunnen brengen en met den straf rechter in aanraking komen. Ten aanzien van stilstaande trams is eveneens principe, dat het voorbijrijden rechts geschiedt. Wanneer een trdm stil staat voor het uit- óf instappen van pas sagiers, zal men de tram echter alleen dan rechts mogen passeeren, als er aan die zijde een vluchtheuvel ligt of een tram beambte aan het wegverkeer het teeken tot doorrijden geeft. Links mag men we der niet de tram voorbijrijden, als rechts voldoende wegbreedte is; ook in dit geval geeft niet de beschikbare wegr u i m t e den doorslag, doch wel de aanwezige weg- breedte. Wanneer het passeeren links geoorloofd zou zijn, moet zulks nog achter wege blijven, wanneer daardoor het vér- keer uit tegengestelde richting gehinderd wordt. Laat het links voorbijrijden van een stilstaande tram ook achterwege op of bij hoeken van straten, in bochten, of wan neer de tram groote lengte heeft. Uit het bovenstaande kan volgen, dat „het hek niet geheel van den dam is". Voornamelijk bestuurders van motorrijtui gen dienen er zich rekenschap van te ge ven, dat het maar niet overal en onder alle omstandigheden geoorloofd is een tram links in te halen of voorbij te rijden en dat het inhalen of voorbijrijden vooral van intercommunale tramtreinen in een benauwde binnenstad wel eens fatale ge volgen zou kunnen hebben. Mijd smalle straten met tramsporen, voor zoover dit mogelijk is, als ge niet achter een tram wenscht te worden opgehouden. Rijd in beide richtingen op het Levendaal in plaats van op de Hoogewoerd. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend Kerkelijk examen de heer J. Zandee, Leiden; Propaedeutisch examen Theologie de heer C. van t' Riet, Leiden; Doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. H. Hees, Hilversum, de heer J. J. van Roon, Wassenaar; Artsexamen 1ste gedeelte: J. P. Haring, de nHaag, C. G. A. van Beek, Leiden, J. C. Gans, Rijswijk, Mej. J. R. Heshusius, den Haag, B. E. van Zanten, Heemstede, A. K. A. Gijsberti Hodenpijl, den Haag. Bevorderd: tot arts: L. W. van der Sluys, Buurmal- sem, A. J. P. Borstlap, Scheveningen, A. F. W. Jetten, Gennep. UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. Zangvereeniging „Excelsior". Onder groote belangstelling werd de oprichtings vergadering gehouden van het jeugdkoor als onderdeel van het Chr. Gem. Koor Ex celsior te Leimuiden. Ongeveer 40 kinde ren werden ingeschreven, terwijl verschei dene ouders door hunne aanwezigheid blijk gaven van hun medewerking. Er werd voor deze eerste maal al dapper gezongen on der de bekwame leiding van den directeur, den heer Mizee. De kinderen mochten zelf een naam voor hun zangkoor opgeven (deze is nog onbekend) waarna zij opgeto gen huiswaarts keerden. Oprichting schaakclub. In beginsel is besloten alhier een schaakclub op te rich ten. Enkele ingezetenen, ongeveer 20 per sonen, waren in het café van mej. Snee- boer aanwezig. Door deze is een voorloo- pig bestuur gekozen die voor de verdere L afwikkeling voor het oprichten van de schaakclub alsmede een damclub zouden interesseeren. De club zal des Maandags avonds in het café van mej. Sneeboer bij eenkomen. Ieder belangstellende in het, schaken of dammen is welkom. NOORDWIJK. Collecte nationaal huldeblijk. De collecte voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft opgebracht f 308.35 en bestond uit 2914 bij dragen. Nog enkele toezeggingen zijn ge daan van giro-overschrijvingen, waarvoor de penningmeester van het comité zich houdt aanbevolen. Voor de plaatselijke fees ten in Januari is opgehaald in Noord wij k- binnen 180.18 en te Noordwijk aan Zee 235.05 Een woord van hulde past het wel te brengen aan de jongedames, die met zoo veel ijver haar beste krachten aan dit doel hebben geschonken. NOORDWIJK AAN ZEE. „Noordwijk Vooruit". De vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Noordwijk Vooruit" hield in Hotel „Centraal" een goed bezochte ledenvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer A. Vermeu len. Na lezing der notulen werd het dossier van ingekomen en uitgegane stukken door worsteld, waaruit overduidelijk bleek, het vele werk, dat door den secretaris is ver zet. Het dankwoord, hem gebracht door den voorzitter, was dan ook ten volle verdiend. Hierna werden uitgeloot 13 aandeelen van de race-boot en wel no.. 2, 9, 13,' 16, 17, 19, 20. 22, 25. 28, 33, 37 en 39. Deze aandeelen zijn bij den penningmeester inwisselbaar. Punt 5 der agenda was aangekondigd als bespreking moeilijkheden tengevolge van vermoedelijke sluiting van het Postkantoor te Noordwijk aan Zee. Bij geruchte was vernomen dat het postkantoor zou worden opgeheven en hiervoor een post-agent- schap zou worden ingesteld. Het bestuur had direct de noodige inlichtingen gevraagd bij het Hoofdbestuur der P.T.T. en tevens een request aan B. en W. gezonden, want het zou een ramp wezen als dit kantoor in onze badplaats zou moeten verdwijnen. Iets definitiefs was echter nog niet bekend. Na vele besprekingen, waarin duidelijk naar voren kwam, dat het postkantoor aan zee het geheele jaar gehandhaafd moest blij ven, werd besloten zich eerst nog eens met B en W. in verbinding te stellen en mocht daar nog geen bevredigende oplossing be kend zijn, dan zal een deputatie een be spreking bij het hoofdbestuur der P.T.T. aanvragen. Inzake klachten over den telefoondienst werd Jsesloten dit met den plaatselijken di recteur te bespreken. Alsnog deelde de voorzitter mede, dat er in het afgeloopen seizoen 14000 gasten en 25000 dagjesmenschen de badplaats heb ben bezocht. Over het bezoek kan men te vreden zijn. Te betreuren viel echter, dat de prijzen veel te laag zijn. Nog werd besloten 20.bij te dragen voor de Historische Optocht. De heer S. Verloop wees nog eens op de noodzakelijkheid van propaganda voor het lidmaatschap van V.V.V.; een commissie bestaande uit de heeren v. d. Wilk, Litjes en S. Verloop werd hiervoor aangewezen. De voorzitter sprak de hoop uit, dat zij in het belang van Noordwijk veel succes mo gen hebben. Na enkele besprekingen van huishoudelijken aard sloot hierna de voor zitter deze bijeenkomst met een woord van danik voor de goede opkomst. NIEUWVEEN. INTOCHT VAN DEN NIEUWEN PASTOOR. Ontvangen door de K. J. C. Hedenmorgen te 11.30 uur heeft de nieuw benoemde pastoor, de zeereerw. heer C. M. Mol zijn intrede in de parochie ge daan. De pastoor is door den weleerw. ka pelaan W. Nicolaas alsmede door het kerk bestuur, de heeren M. Nooteboom, Th. Vink en H. Ram, van den trein, te 11.07 in Al pen aankomende, afgehaald. De pastoor was vergezeld van 'zijn broer, den zeer eerw. heer J. Mo1, rector te Den Haag en diocesaan directeur van het Mannelijk Jeugdwerk. Aangekomen bij de pastorie stond aldaar de geheele schooljeugd met het onderwijzend personeel opgesteld om den nieuwen herder hun hartelijke wel komstgroeten aan te bieden. Een luid hoe ra, dat meerdere malen werd herhaald, vermengde zich met de vroolijke klokke- tonen, welke aan Nieuwveen's parochia nen verkondigden, dat hun pastoor was aangekomen. Ook waren in tegenwoordig heid van de herauten, de heeren G. Speet en J. Stouten, nabij de pastorie opgesteld de jongens van de Kruisvaart, met hun kleurige uniformen en ontplooide banieren, wat een aardig cachet gaf. Dit was ter eere van rector J. Mol, den diocesanen directeur van het Mannelijk Jeugdwerk. Na de kinderen en de talrijke belang stellende minzaam te hebben begroet, be gaf de pastoor zich in de pastorie, waar na deze hartelijke ontvangst der parochia nen was geëindigd. A.s. Zondag zal de pastoor door deken Hellegers van Alphen plechtig worden ge ïnstalleerd. De parochianen worden ver zocht 10 minuten vóór 10 in grooten getale in de kerk aanwezig te zijn. SASSENHEIM. St. Nicolaasfeest. Gisteren had voor de Kinderen der leden van den R. K. Volks bond het jaarlijksche St. Nicolaasfeest plaats in het K.S.A.-gebouw. De voorzitter J. Kortekaas, sprak tot de 200 kinderen een kort welkomstwoord, waarna de Sint met zijn knecht op het podium verscheen. De geest, adviseur, Kapelaan Redeker, sprak een geestig woordje. RIJNSBURG. Getrokken tulpen en Hyacinthen. De eerstelingen werden reeds aan de veiling aangevoerd. De trekker H. v. Egmond kwant» reeds met de eerste Charlet due die verkocht werden voor 4.per 100. En de trekker A. Faase te Noordwijk bracht hier de eerste getrokken witte Hyacinthen „L'Innocence" aan de veilingi die per 100 voor 13.gingen. De kwaliteit was en van de tulpen en van de Hyacinthen zeer goed. Tuinbouw. De algemeene uitkomst was ook de afgeloopen week vrij slecht. Geen der producten kon een redelijke prijs opbrengen. Van de meesten kan men zeggen dat het bedroevend was. Gele kool gata tot hoogstens 1.10 per 100 K.G. De minimumprijs is 1.Met roode kool is het niet veel beter. Deze gaat voor ƒ1. tot 1.50 per 100 K.G. Er is geen vraag voor export. Ook voor waschpeen is de prijs laag, n.l. van 1.50 tot f 2.15 per 100 K.G. Knolselderie gaat ook bijna ge heel voor den minimumprijs, 2.per 100 stuks. Een enkel partijtje brengt ƒ2.30 tot 2.50 op. Kroten zijn ook moeilijk te verkoopen, zelfs niet met de bestaande lage prijs van 1.10 tot f 1.60 per 100 K.G. Uien waren in de afgeloopen week iets beter gevraagd. De prijs varieerde van 1.70 tot 2.25 per 100 K.G. Groene kol 0.50 tot 1.50 per 100 stuks. VOORSCHOTEN. 12 1/2 jaar Wijkzuster. 1 December j.l. was Zuster J. E. H. J. Barmen 't Loo 12 1/2 jaar wijkzuster van de Prot. Wijkverple ging. Dit feit werd op verzoek geheim ge houden, omdat men met zekerheid wist, dat „De Zuster" zich aan alle feestbetoon zou onttrekken en omdat het bestuur van de Prot. Wijkverpleging haar in intieme kring wenschte te huldigen. Gisteravond omstreeks 7 uur waren de besturen van de Prot. Wijkverpleging, Het Groene Kruis, de doktoren M. v. d. Stoel, H. de Boer, A. Fruytier en A. In 't Veld, Jonkvrouwe L. H. Baronesse Schimmel- penninck v. d. Oye en Burgemeester M. F. Berkhout, vele vergezeld van hunne echt- genooten, in het gebouw voor Chr. Belan gen aan de Wijngaardenlaan bijeen, dat met groen en bloemen een feestelijk aan zien was gegeven. De jubilaresse werd in- tusschen door den penningmeester van de Prot. Wijkverpleging, de heer J. W. Eg- gink, van haar woning gehaald om enke le oogenblikken temidden van de besturen te zijn. Toen Zuster Barmen 't Loo vergezeld van haar zuster, had plaatsgenomen tus- schen de familie Berkhout en een familie lid richtte ds. H. P. Fortgens zich tot haar als voorzitter van de Prot. Wijkverpleging. Spr. overhandigde haar namens de leden een veloppe met inhoud en aan hare zus ter een mooie tuil seringen. Vervolgens sprak burgemeester M. F. Berkhout de jubileerende wijkverpleegster toe. „Gij zijt de dame met het opgeruime ka rakter, zooals ik u noemde, toen ik pas in deze gemeente was. Als burgemeester ver blijdt het mij dat de wijkverpleegster een voorname plaats inneemt en in deze plaats woont. Spr. feliciteerde de Zuster met dit jubileum. Ook als voorzitter van Het Groe ne Kruis richt spr. zich tot haar. Misschien herdenkt gij ook wel een jubileum als en- quêtrice en namens het Groene Kruis bood spr. Zuster Barmen 't Loo een mooie bloe menmand aan. Spr. besloot zijn rede met den wensch; „Moge God u bekrachtigen voor uw werk". Ondertusschen waren nog schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen binnengekomen, die aan de jubila resse werden overhandigd. Nadat enkele jange dames thee hadden geserveerd, heeft ds. H. P. Fortgens, na mens de dames Barmen 't Loo een woord van dank gesproken. Na deze intieme huldiging was er re ceptie en terstond vormde zich in de zaal een groote queue belangstellenden die de dames kwamen feleciteeren en van ver schillende zijden kwamen nog bloemen binnen. Uit alles sprak overduidelijk hoezeer deze arbeid wordt gewaardeerd en hoe- vele harten Zuster Barmen 't Loo en haar zuster een bijzonder plaatsje toedragen. WARMOND. De huwelijks-feesten. Onder presidium van haren 2en voorzitter werd gisteren een buitengewone vergadering gehouden, welke vrijwel voltallig was. Mededeeling werd gedaan, dat van het plaatselijk comité voor het Nationaal Huwe lijksgeschenk een schrijven was ontvangen, waarbij werd bericht, dat voormeld Comité eventueele feestelijkheden, te houden ter gelegenheid van den trouwdag van het Vorstelijk Paar, gaarne aan de Oranje- Commissie overliet en dat het Comité daar toe een gedeelte van de gelden voor het ge schenk in te zamelen, aan de Oranje-Com missie voor de feestelijkheden zou afstaan, met verzoek dit te willen publiceeren. Een en ander werd met applaus begroet, waarna men tot bespreking der feestelijk heden overging. Besloten Werd de feestelijk heden te houden op den trouwdag. Verder zou aan de betreffende kerkgenootschappen in overweging worden gegeven den avond van te voren kerkdiensten te houden. Rekenende op de medewerking van alle in gezetenen verwacht men een algemeene versiering, door vlaggen, slingers, verlich ting enz. waardoor op dien dag en avond het geheele dorp een feestelijk aanzien krijgt. Zoo mogelijk zal aan armlastigen en steuntrekkende werkloozen een gift in natura worden verstrekt. Het programma, wat uit den aard der zaak, nog een voor- loopig karakter draagt, werd als volgt vast gesteld: De feestdag wordt geopend door een re veille, daarna tractatie der schoolkinderen. In den middag een aubade der kinderen voor het Raadhuis. 's Avonds een lichtstoet bestaande uit beide muziekkorpsen, Vereenigingen, ver sierde auto's en andere voertuigen, waar bij de deelnemers al of niet in costuum. Voor gevel- en straatversiering, groepen enz. tot de lichtstoet behoorende worden prijzen beschikbaar gesteld. Een commissie zal worden benoemd tot beoordeeling van een en ander. Het bestuur der Oranje-Com missie zal naar mate de bijdragen vloeien haar programma kunnen uitbreiden of on verhoopt moeten inkrimpen. In verband hiermede bestaat de gelegen heid eventueel de. reeds verstrekte bijdragen te verhoogen. Naar aanleiding van het bedanken van den heer van Delft als lid en voorzitter der Oranje-Commissie werd de heer C. Schöl- vinck bij schriftelijke stemming met alge meene stemmen in diens plaats benoemd. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. OMGEVING. Jongeman in zee ver dronken. Toen hij wrakhout zocht. Hedenmiddag te half een is aan het strand bij het Radio-station onder de ge meente Noord wij kerhout een ernstig onge val gebeurd. De 21-jarige N. v. d. Voort, eenigste zoon van zijn ouders, was met eenige kamera den aan het strand, toen zij een mast van een schip zagen drijven. Na zich gedeeltelijk ontkleed te hebben begaven zij zich te water om den mast te grijpen, hetgeen gelukte. Bij het naar den kant duwen van de mast, schijnt deze gekanteld te zijn, waar door v. d. V. in het water viel. De kameraden schijnen zoo geschrok ken te zijn, dat zij geen hulp geboden heb ben. Zij zijn naar het Radio-station gegaan, dat 1 K.M. verder gelegen is; het personeel van dit station is erin geslaagd het lijk op het droge te brengen. De doktoren van het Maria-gesticht, dr. Van Hellemond en dr. de Wit, die spoedig ter plaatse waren, hebben kunstmatige ademhaling toegepast en injecties gegeven bijgestaan door eenige leden der Reddings brigade. Na twee-en-een-half uur waren de levens geesten nog steeds niet opgewekt. De dood moest geconstateerd worden. Het lijk is met een auto van de Reddingsbrigade langs het strand vervoerd naar Noordwijk Onderscheiding. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mej. A. F. Kleiren (Mère Xavigr), oud-overste, thans assistent-overste van het Xaverius-klooster te Halfweg. LAATSTE BERICHTEN DE NIJENRODE-,ZAAK. Onnes' laatste woord. Dan krijgt de verdachte Onnes van Nijenrode gelegenheid tot het uitspreken van een laatste woord, een gelegenheid, waarvan hij ruimschoots gebruik maakt. In zijn inleiding schetst verd. de ellende, die hij in de afgeloopen vier en een half jaar heeft meegemaakt. Vervolgens deelde verd. het een en an der mede uit zijn verleden. Hij zegt o.a. dat hij gedurende den oorlog de officieuse vertrouwensman en bemiddelaar tusschen den toenmaligen minister van marine Z. Exxc. Rambonnet en den Duitschen admi raal v. Holtzendorff, den opvolger van Terpitz, was. Mijnenvelden werden dusda nig verlegd, dat de Nederlandsche vis- schers met minder levensgevaar hun ar beid konden verrichten. De Duitsche in dustrie leverde aan de Nederlandsche re geering onderdeelen voor aanbouw van duikbooten. Drie maanden voor den onbe- perkten duikbootenoorlog aanving, kreeg verd. Onnes hierover een tip van de Duit sche regeering, welk bericht hij officieus aan de Nederlandsche mocht doorgeven. Mijn werk in het belang van Nederland zoo vervolgt de heer Onnes bracht mij op de Engelsche zwarte lijst, waardoor ik een paar millioen gulden verloor. Terugkeerende tot het requisitoir weer legt verd. enkele uitingen van den procu reur-generaal, waarna hij wijst op de zeer groot offers welke hij zich getroost heeft om het prachtige Nijenrode te restaureeren „Nijenrode zooals liet nu is, is mijn schep ping, voortgebouwd op den schoonheids zin onzer voorvaderen." Uitvoerig behandelt verd. dan nog het belang, dat Koning bij den diefstal had. „U, meneer de proc.-gen. eischt zoo eindigde verd. Onnes tegen mij een ver oordeeling van 12 maanden gevangenisstraf met aftrek van 12 maanden preventief en uwe woorden kleeden dezen eisch in een gewaad waaruit voor de buitenwereld cle mentie en zachtheid straalt. Doch ik heb dien eisch gevoeld als een dolksteek. Ik heb nooit medelijden gewild, ik heb nooit •medelijden gevraagd, alleen recht. „Ik ben onschuldig". Dit door U gewenschte vonnis zou voor mjj het ergste zijn, dat mij kan worden aangedaan, want ondanks de duizenden die weten dat ik onschuldig ben en waarvan ik dagelijks de tallooze bewijzen ontvang, zou ik rondloopen als een paria. Alles wat ik na mijn vrijlating zonder een dag vacantia of rust weer heb opgebouwd, zou worden vernietigd". „Neen. mijnheer de procureur-gene raal", roept verd. uit „dan een zoo lang mogelijke gevangenisstraf, waaruit God BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Maria, d. v. A. Zirkzee en J. Florijn. Alphonsus Maria, d. v. H. J. v. Barneveld en W. J. Meershoek. G e h u w d: G. v. Aardenne jm en Chr. S. Ch. Raat jd. v O v e r 1 e d e n: J. A. Verhoog, wedn. 71 j. N. v. d. Kroft, m. 35 j. L. Bakker m. 60 j. M. E. Rosdorff, ongeh. vr. 54 j. misschien zoo barmhartig is mij te ver lossen Maar terug in het leven op deze wijze is geen clementie, het is het wreedste dat mij kan overkomen". Ik eindig met wat ik steeds heb gezegd, steeds heb herhaald, steeds zal herhalen: ik heb onschuldig geleden, ik ben onschul dig. Zeer ontroerd besluit verd. hiermede zijn verdediging. De president stelt nog enkele vragen aan den verdachte, waarna de uitspraak wordt bepaald op Vrijdag 18 December te half 2. DE BEROOVING VAN EEN BESCHONKENE. Een der daders aangehouden. In den nacht van 17 op 18 November 1.1. is een man te Amsterdam, die zich in een café aan de van Ostadestraat aan sterken drank te buiten was gegaan, door twee andere bezoekers, die zich over hem zouden ontfermen, naar huis gebracht. Kort daarna bleek, dat die ontferming zich mede had uitgestrekt tot de portefeuille van den be- schonkene, welk voorwerp met den inhoud een bedrag van ƒ400.verdwenen bleek te zjjn. Een van het tweetal, een 37-jarige man, die in de van Woustraat woont, is thans terzake van dit feit aangehouden. De ander, wiens verblijfplaats niet be kend is en met wien de politie reeds vroe ger het een en ander te doen heeft gehad, wordt nog gezocht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Dec. Vee. Totaal aanvoer: 420 runderen, 165 kalveren, 1115 schapen, 824 varkens, 1 paard, 24 bokken of geiten. Prijzen per stuk: 15 stieren 140—280, schoon gewicht 4654 cent, handel kalm; 134 kalf- en melkkoeien f 120200, han del goed; 168 varekoeien e. a. 95100, handel tamelijk; 103 vette koeien f 120— 250, schoon gewicht 44—64 cent, handel vlug; fokkalveren f 10—5, 30 graskalveren 4070, 15 vette kalveren 4570, schoon gewicht 56—82 cent, en 120 nuch tere kalveren 7—11, handel vlug; 100 vette schapen 1423, 915 vette lammeren 1418, en 100 weideschapen 1115, handel minder vlug; 20 zeugen 35—55. 298 mestvarkens f 14—28, 506 biggen 5 —9 handel tamelijk, 24 bokken of geiten 413, handel matig. Kaas. Aanvoer 60 partijen waarvan 44 partijen Goudsche kaas le soort f 20— 21, 2e soort 18.5019, en 16 partijen Leidsche kaas le soort 18—20.50. Handel matig. 'S HERTOGENBOSCH, 4 Dec. Boter. Aanvoer 18.125 kg. Hoogste prijs f 1.51, laagste prijs 1.45, middelprijs f 1.49 per kg. UTRECHT, 3 Dec Veiling U. en Omstr. Appels: bellefleurs 1225, benderzoet 5 18, blomé 1121, blenheim pippin 22, bram- ley seedling 10—17, court pendu 11—15, cox oranje pippin 21—51, gert roelof 7—18, goudreinetten 5—33, gron. kroon 16—26, grauwzuur 10—19, hooilaars 8—20, jasap- pel 1119, johannesappel 2025, klump- kes 1223, koningszuur 1224, landsber ger reinet 1423, lanes prince albert 12 17, Ontario 1318, pres. v. Engeland 13—32 sterappels 8—31, zoete camp. 10—19, zoete paradijs 1119, zoete princ. 318, zoete, reinetten 14—23, zoete ribbeling 5—17. peren: bergamotten 814, brederodes 11 17, comtesse de paris 1836, gieser wil deman 918, st. remie 516, winterjannen 1217, alles per 100 kg. DELFT, 3 Dec. Vee. Aangevoerd: 96 runderen, 1 graskalf, 84 nuchtere kalveren, 257 magere varkens, 475 biggen en 1 geit of bok, kalfkoeien f 125235, varekoeien 75145, nuchtere kalveren 412, ma gere varkens 1438, biggen 615, rundvleesch per kg. 44, 54 en 60 cent. Boter 1.601.62)4 per kg. Aanvoer 1 achtste en 1 zestiende vat, wegende te zamen 30 kg. RIJPWETERING, 3 Dec. Veiling RPV. Aanvoer: 1846 kippeneieren f 4 005.80, per 100 stuks, 15 konijnen 0.341.28, 4 hanen 6265 cent-, 4 hennen ƒ1.per 100 stuks, kaas 42 cent per kg. ALKMAAR, 4 Dec. Kaas. Aangevoerd 34 stapels, zijnde 61.000 kg. Fabriekskaas kleone 18, boerenkaas kleine 17.50 per 50 kg. Handel matig LEEUWARDEN, 4 Dec. Vee. Aangevoerd 24 Enterstieren f 115175, 58 Twenter- stieren 175275. 304 vette koeien 110 220 per stuk, 3555 cent per kg.; 398 melk en kalfkoeien f 110230, 124 pinken f 70 135, 15 vette kalveren f 2570, 221 gras- kalveren 25115, 460 nuchtere kalveren 410, 608 vette schapen f 1525, 120 weideschapen 1020, 522 lammeren 8 16. 478 vette varkens 25100 per kg., 3440 cent per kg.; 32 magere varkens 1540, 71 kleine biggen 610 per stuk, 26 bokken of geiten, 41 paarden. Totaal aanvoer 3503 stuks. Kaas. Goudakaas 30, Edammerkaas 1427, Aanvoer 1992 kg. Boter. Veilingboter 1.381.31 per kg. Aanvoer 7 zesde en 2 twaalfde vaten. Commissie f 0.68.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3