UIT DE OMGEVING VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 HILLEGOM. Handel in Zwitserland vrij! De con- tingenteerende bepalingen opzlchtens den invoer van bloembollen zijn met ingang van 1 dezer opgeheven. Dit is een bemoe diging voor den bloembollenexport; de particuliere handel is thans daardoor vrij gekomen. Veiling. Gisteravond had in hotel Sis termans ten overstaan van notaris D. Lod der de verkoop bij opbod plaats van: a. het winkel-woonhuis met werkplaats, erf en grond aan de Hoogewerfstr. no. 6 te Hillegom, groot 1.17 A. Het perceel werd ingezet op 1925 door den heer H, v. d. Jagt alhier. b. Vier arbeiderswoningen met voor- en achtergrond, gelegen aan den Stationsweg de nummers 106, 108, 110 en 112, samen groot 8.95 A. Dit perceel werd ingezet op 2025 door den heer J. H, van Dijk alhier. Afslag Donderdag a.s.' KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranjefeest. De Oranjevereeriiging hield gisteravond een ledenvergadering in een der bovenzalen van „De Roskam". Wegens familieomstandigheden kon de voorzitter, de heer A. Wassenaar, niet aan wezig zijn. Bij ontstentenis vfin deze ópen- de de vice-president, de heer H. v. d. An ker, de vergadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer L. de Haan, volgden eerst algemeene besprekingen. Er werd gevraagd niet steeds op Maandag te vergaderen. Andere leden klaagden over het niet ontvangen van convocaties. Dan volgde een bespreking over een eventueel te houden feest op een der dagen rond 7 Jan. a.s. Een voorstel om een avondfeest te houden kon geen bijval krijgen. In Ja nuari is het daar geen weer voor. Een Ju- lianaboom zal geplant worden, een z.g. ,,Bloedbeuk" vermoedelijk op de vier sprong Kerkstraat-v. Egmondstr.- Achter weg. Getracht zal worden de „Verlovings film" te geven. Hiervoor zal de Aula van het St. Willibrorduscollege ter beschikking gegeven worden. Getracht zal dan nog worden deze film ook voor de grootere te geven in een andere zaal. Om een en ander te bekostigen zullen enkele leden met col lectebussen de leden bezoeken. Ook „van gemeentewege zal een bedrag disponibel zijn. Verdere mededeelingen zullen nog volgen als het bestuur definitief kan be sluiten. Na een onbelangrijke rondvraag sluiting dezer vergadering die maar zeer matig was bezocht. St. Nicolaasfeest. In weerwil van de wereldcrisis, zelfs in weerwil van de treu rige toestand in Spanje, was de goedhar tige Sint naar Holland zelfs naar Katwijk gekomen speciaal om de kinderen der St. Jozef- en de R. K. Kleuterschool van zijn goedhartigheid en gulheid te laten profi- teeren. Het was voor de kinderen een prachtmiddag die het bestuur van „Katho liek Katwijk" hen bereid had. Dankbaar en voldaan,ook wegens de vele tractaties gedurende den middag, gingen de kinde ren huiswaarts. In den afgeloopen nacht moeten er velen van de Zwarte Piet ge droomd hebben! Overzicht tuinbouw. De bloemkool is bijna weg doch daarvoor zijn in de plaats gekomen verschillende producten als an dijvie, boerenkool, prei, selderieknollen, enz. Men staat gewoonweg versteld over de aanvoer in dezen tijd en voornamelijk als men in aanmerking neemt dat enkele jaren terug deze echte winterproducten. bijna niet voorkwamen. De laatste bloem kool noteerde in de eerste soort van 5.10 tot 7.40 per 100, tweede soort bracht van 2.10 tot 3.40 per 100 op. Kroten kwamen in grooter kwantum dan vorige weken. Ze gingen voor ƒ1.10 tot 1.75 per 100 K.G. Waschpeen is ook nog meer dan voldoende voorraad van. De prijs was van ƒ1.50 tot ƒ2.30 per 100 K.G. Met roode en gele kool nog even slecht als voorheen. We zouden wel kunnen zeggen van nog slechter. Gele bracht van ƒ1.tot 1.20 en roode kool van ƒ1.tot ƒ1.50 per 100 K.G. op. Uien waren iets beter in prijs. De aanvoer is nog zeer matig. Dit kan de prijs er nog wat op houden. De noteering was 1.70 tot ƒ2.30 per 100 K.G. Prei ging voor 1.80 tot 1.60 per 100 bos. Bospeen waarvan maar kleine kwantums komen gingen vlot weg. De prijs varieerde van f 3.10 tot ƒ4.70 per 100 bos. Knolselderie, het win- terproduct bij uitnemendheid, gaat ook al niet best. De noteering voor de goede kwa liteit was van 2.tot 2.80 per 100 stuks. En groene kool waarvan de kwaliteit nog al verschilt, kon niet meer dan 0.50 tot 1.70 per 100 stuks opbrengen. In het al gemeen genomen kan men dus constatee- ren dat de opbrengst gering is. LISSE. Vrouwenbond. De R. K. Vrouwen bond, afdeeling Lisse, hield in het K.J.C.- gebouw, een ledenvergadering. De presidente, mevr. Vreeburg sprak een woord van welkom. Daarna werd een „Maggi"-film gedraaid. De dames werden vergast op een kop Maggi's bouillon, het geen zich goed liet smaken. Na afloop werd een kop Maggi's Vermi- celliesoep geschonken, hetgeen voor de dames een welkome verkwikking was. Hiermede was dit gedeelte van den avond afgeloopen. De presidente dankte den vertegenwoordiger voor zijn uitleg, het geven van de film en voor de tracta- tie-aan de dames. Hierna werd een vergadering gehouden van het retraiteforids „St. Monica" waarin eenige mededeelingen werden gedaan aan gaande de te houden retraite. Tot slot volgde een verloting van eenige kaarten voor een retraite en van verschil lende mooie en nuttige prijzen, o.a. hand werkjes enz. Benoeming veldwachter. Door den Minister van Staat, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, is tot veldwachter dezer gemeente benoemd de heer J. W. van Spelde, te Amsterdam. Geboren: Bastiaan Willem z. van P. Nieuwenhuis en H. Abbink Arie z. van C. Hirsman en H. Baartse. Ondertrouwd: Adrianüs Johannes Wassenaar 21 j., te Noofdwijk en Cornelia Cecilia van Stein 18 j. Overleden: Maarten Kaak 24 j. Gevestigd: G. van Harskamp uit Hazerswoude M. P. Warmerdam uit Bergen M. C. van Opzeeland uit Hil legom J. Hensen uit Wassenaar P. H. van Zeist uit Noordwijk C. F. Möhl- mann uit Hofstade (België). Vertrokken: L. Blok naar Antwer pen (België) A. M. van Holst naar Reeuwijk R. Sobels naar Deventer J. van Maris en gezin naarRotterdam Th. C. van der Meer naar Heemstede A. B. van der Meer naar Heemstede. NIEUWVEEN. Bezoek St, Nicolaas. St. Nicolaas heeft zich aan zijn belofte Donderdag 3 Decem ber ons dorp een bezoek te brengen stipt gehouden. De hartelijke minzaamheid van den hoogen bezoeker straalde ons op 't eerste gezicht reeds tegen. Gezeten in een landauer, welke extra was opgetuigd met rinkelende bellen, trok de goede Sint vanaf de Kattenbrug het dorp in, zwarte Piet in onberispelijke houding tegenover hem. Zoo nu en dan kon hij 't toch* niet laten even met de zak te dreigen, een wenk van zijn Meester was echter weer voldoende hem te kalmeeren. Aankomende bij de Johannes Stichting, stonden reeds vele oudjes ge reed om den goede Sint te verwelkomen, waaraan zij door een lied-ter zijner eere te zingen uiting gaven. Piet zorgde er voor dat allen, rijkelijk met moppen en peper noten werden bedeeld Bij Huize St. Ursula aangekomen stond, ook daar een nieuws gierige kinderschaar gereed, verlangend den goeden Sint te kunnen begroeten. Door de kinderen werden de Sint ook enkele liederen toegezongen, waarvoor zij ruim schoots met goede gaven werden beloond en tevens de belofte werd gedaan a.s. Za terdag terug te komen. Hierna werd de tocht door het dorp, gevolgd door een groote kinderschaar en belangstellenden,' voort gezet. De beste Sint, altijd door zijn goed heid geroemd, heeft zich ook dit jaar weer niet onbetuigd gelaten. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is voor een openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 8 December a.s., des middags te 3 uur. De agenda ver meldt o.m. benoeming gemeente-genees heer en diverse commissies; crëdietregeïing voor kleine kweekers in 1937; verhuring landerijen in het LangeVeld; voorstel tot verlaging van ehkele pachten van lande rijen over 1936; voorstel inzake gemeen schappelijke regeling vleeschkeuringsdienst kring Katwijk; vaststelling van nieuwe verordeningen voor het haven- en kade- geld; vaststelling capitulantenreglement en wijziging ambtenarenreglement; ver zoek Rodenburg inzake verlichting ^Beek- laan; vorstel tot wijziging van de loonen der werklieden; voorstel tot verlaging van de huren der z.g. 22 huurkoop woningen; vaststelling van bouwregelingen voor ver schillende straten; voorloopige vaststelling gemeente- en bedrijfsrekeningen 1935. Kostelooze vaccinatie, Naar wij ver nemen zal op Woensdag 16 December a,s., des middags te 2 uur, ten huize van den heer C. H. Hermanides, H. t. Duinstr. 35- 37, gelegenheid bestaan zich kosteloos te laten inenten en herinenten. Zij die van deze gelegenheid gebruik willen maken, moeten daarvan ter secretarie kennis ge ven tof uiterlijk 10 Dec. a.s., met mede- brenging van het trouwboekje. OEGSTGEEST Alg'. Ver. voor Bloembollencultuur. De afd. Oegstgeest van bovengenoemde vereeniging hield in „Zomerzorg" te Lei den een bijzondere bijeenkomst onder voorzitterschap van den heer A. C. Hen- driksen, die in het bijzonder welkom heet te den spr. dr. W. E. de Mol te Amster dam, den heer Ballego als afgev. van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde (afcj. Leiden) en den heer Sipkens van Over- veen. Dr. de Mol sprak over: „Erfelijkheids- onderzoek en veredeling van Bloembollen" In de pauze heeft dr. de Mol zijn schit terende collectie platen en teekeningen nader toegelicht. Daarna bepaalde hij zijn gehoor bij het „Erfelijkheidsonderzoek". Spr. richtte zich daartoe ernstig tot de jonge kweekers. Werd er vroeger bij afwijkingen e.d. in het vak lichtvaardig toegezien, zij het dan misschien onwetend; het klavier der krui singsmogelijkheden kan door u bespeeld worden. Zoo de jeugd zich op een hooger niveau wil stellen dan is er uit het ons gegeven materiaal het beste te maken. Na het beantwoorden van vragen dank te de voorzitter den spreker voor zijn leerzame rede, waarop sluiting volgde. Woningbouwvereen „Buitenkist". Naar ons wordt gemeld is ten behoeve van Bouw plan in der Woningbouwvereeniging „Bui- tenlust" te Oegstgeest, bestaande uit 37 wo ningen, na langdurige onderhandelingen, door het Rijk het voorschot, benoodigd voor het Plan toegekend. Na verkrijging van de benoodigde gronden, kan met den bouw worden aangevangen, waarbij weer velen tewerk gesteld kunnen worden. OUD-ADE IJsclub. De IJsclub Oude-Ade hield Woensdagavond haar jaarlijksche leden vergadering in café „Klein-Rustoord". Te ongeveer half acht opênde de voor zitter, de heer D. v. d. Poel, met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, de vergadering. Spreker heet vooral welkom hen die van verre komen en toch nooit verzuimen. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering voor, wel ke onveranderd worden goedgekeurd. De penningmeester, de heer C. v. d. Geest, doet hierna verantwoording van de inge komen gelden. Ingekomen is 144.27, uit gegeven ƒ46.79, batig saldo ƒ97.48. Hier bij komt de contributie Van dit seizoen, zoodat men met een flinke kas de winter ingaat. Door de heeren Jac. Heemskerk en J. v. d. Laan werden boeken en beschei den nagezien en in orde bevonden. De secretaris leest hierna nog een pittig jaar verslag voor. Punt 5. Verkiezing. De heeren v. d. Voort, C. Bens, C. v. d. Werf en J. Op dam werden mét groote meerderheid Van stemmen herkozen. Punt 6. Ijsvermaak. De heer v. d. We reld stelde voor, ifi verband met de aan staande nationale feestelijkheden, een ge- costumeerd ijsfeest te houden en een feest avond, als de kas dit toelaat. De voorZ. zegt toe, dit te zullen overwegen. Hierna rondvraag, waarvan matig ge bruik wordt gemaakt. De heer de Hollan der vraagt, of indien er weer geen ijs komt, het club-kampióenschap niet op de kunstijsbaan in Amsterdam verreden kan worden. De heer Droog wil het dan maar liever in Davos laten verrijden. Hierna niets méér aan de orde zijnde, sluit de voorz. met een woord van dank voor de aangename gevoerde discussie de vergadering. Hierna verloting. De volgen de heeren waren de gelükigen: sigaren: J, v. d. Hulst, H. Heemskerk, K. v, d. Hülst, P. Hoogeveen elk een kistje. H. Pennings, Cor v. d. Haar, G. Plasméijér, G. v. Segge- len. een doos sigaren. J. Vreeburg, L. de Hollander, Jac. v. d. Maar elk een vette worst. P. v. d. Geest, Siem v. d. Geest, H. v. d. Geest, Cor. v. d. Werf, Cor Pennings, K ter Steeg, Fried V. Leeuwen, Téunis Hoogveen, Jan v. d. Laan en C. Heemskerk elk eefi pond kóek. TER-AAR. Wit-Gele Kruis. In het Parochiehuis hield bovengenoemde vereeniging een bui tengewone bijeenkomst onder leiding van haar voorzitter, den heer M. Robertz. De opkomst van de léden was beter dan vorige malen ofschoon W'e voor dezé vergadering wel een flink aantal léden vérwacht had den; ér wérd immers een nieuw statuut en reglement behandeld. Een ingekomen stuk, betrekking hebben de op ëëïi gezamenlijke verpleging v'ah t.b.c.-lijders in een dergelijke inrichting, wordt aangehouden tot een volgende ver gadering. In verband met één ingekomen verzoek tot het organiseeren van een kook cursus, deelt de secretaris, de heer A. Uyt- tewaal, mede, welke voorwaarden hieraan verbonden zijn. De kosten zijn miniem. Men was algemeen Van meening, dat er geen voldoende belangstelling zal bestaan, hoe aanlokkelijk de regeling ook moge klinken. De L.T.B. hééft vorig jaar een oproep ge daan tot een soortgelijke cursus; hét aan tal deelneemsters was zegge één. 't Is wel jammer! Belandende bij punt 5, n.l. behandeling en vaststelling van nieuw Voorgestelde sta tuten' en reglement, deelt de voorzitter mede, waarom het bestuur met zoo'n voor stel is gekomen. Het candidaatstellen en vervulling bestuursfuncties zijn de twee feiten die aanleiding hebben gegeven tot dit bestuursvoorstel. Wanneer aanneming van het concept geschiedt, zijn deze moei lijkheden ondervangen. Artikelsgewijs worden zoowel de statuten als reglement behandeld en we kunnen niet anders verklaren dan dat het bestuur de zaken serieus heeft voorbereid, want op een paar aanmerkingen na werd het in z'n opnieuw gegoten vorm, officieel vastgesteld. Van belang mag wel worden geacht de toe voeging in de statuten, dat de vereeniging ook verdere maatregelen zal nemen, welke noodig geacht worden voor de volksgezond heid. Het nieuw ontworpen artikel, om candi- datenlijsten in te leveren 24 uur voor de vergadering, ontlokte een voorstel van den heer P. Hoogervorst, die hiervoor wilde lezen „voor -het openingsuur". Dit onder vond voldoende steun; alzoo verworpen. Hierna werden het reglement en statuut vastgesteld, waarop de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring gevraagd zal wor den. Bij enkele candidaatstelling werden de bestuursleden M. Robertz en J. Zwirts her kozen. Bij de verkiezing van eên voorzitter zag de heer Robertz zich met algemeene stemmen herbenoemd. •Op een vraag om allen een reglement, thuis te sturen, antwoordde de voorzitter, dat het bestuur ook deze kant wel uit wil. mits de kosten niet te hoog zijn. Hierna sluiting, met dank voor de prettige samen werking. VOORHOUT. Veilingbericht D.V.V. Buitengewoon groot is de aanvoer der laatste weken ge weest, maar niet minder de aanvoer van gisteren. Ongeveer 180 stuks konijnen wa ren aangevoerd. Wat de belangstelling en kooplust betreft, vooral nu het tegen Kerstmis loopt, zijn deze ook elke week meerder. Hieruit valt dan ook op te ma ken, dat de prijzen hooger werden dan vorige veilingen. Deze waren als volgt: zware slachtkonijnen L25 tot f 1.55; van klein tot halfwas 2280 ct. Volgende week 10 Dec. zal de veiling beginnen om half acht. (Vervolg). De begrooting. Hierna kwam in behandeling de gemeen te- en bedrijfsbegrootingen voor 1937. De heeren C. van Rijs. P. Guyt en D. Meerburg houden algemeene beschouwin gen. De voorzitter beantwoordt ,de gemaakte Opmerkingen. Wat de werkloosheid be treft, deze is aanzienlijk minder, bijna de helft van verleden jaar. Ook de vooruit zichten voor de arbeidsmarkt zijn niet slecht. De subsidie uit het werkloosheids- forfds is gedaald, omdat het belastbaar in komen groóter géworden is. Wat de bouw- en woningtoestand be treft, verbetering van de volkshuisvesting heeft de aandacht van het college. De alge meene lijnen véin de steunregeling zijn streng gevolgd. Dat moge hardvochtig lij ken, men kan niet streng genoeg zijn. De ervaring heeft geleerd, dat er menschen zijn, die op andere wijze bijverdiensten hebben en dit niet opgeven. Van degenen, die uitgesloten zijn, zijn alle gevallen be hoorlijk onderzocht. Wat het advies aan de stakers betreft, dit deed spr. geheel persoonlijk als men hem om raad vroeg. Wethouder Veltkamp wijst op de Wo ningbouwvereeniging, die 467 woningen onder haar beheer heeft. Spr. juicht ver dere woningbouw tóe, maar geeft dé voor keur aan het particulier initiatief. Na re pliek worden de algemeene beschóuw'ngen gesloten en komen de begroetingen der be drijven in behandeling, welke na enkele opmerkingen Z.h.s. Worden goedgekeurd. De eindcijfers bedfóegëh: EleCtriciteitsbé- drijf: gëWohê dienst in inkomsten eh Uit gaven 117.828.31; kapitasldiéhSt 75.850,36. Uitkeering aan de géméente ƒ22.500. Grondbedrijf: gewone diénst ƒ12.000; kapitaaldienst ƒ192.630.40. Uit de reserve 15.000 óvérgebracht óp de ge- meentebegrooting. Gasbedrijf: gewohe dienst 124.329.67; kapitaald. 163.773.20. Uitkeering aan de gemeente 25600. Wa terleidingbedrijf: gewone dienst 54.171.76; kapitaaldienst 31.060.78. Uitkeering aan de gemeente 7000. Vleeschkeuringsdienst: in inkomsten en uitgaven ƒ6713. Schoöl- artsendienst: in inkomsten én uitgaven 9200.— Hierna kwam de gemeentebegfoöting in behandeling. Dé heër J. v. d. Pérk Wees ér op, dat onder pressie van Ged. Staten de salarissen der beide wethouders Zijn terug gebracht op 1850. Spr. stelde voor in een begeleidend schrijven er bij G. S. op aan te dringen, dit bedrag te brengen op 2000 gezien dé vélë werkzaamheden aan dit ambt verbondén. De heer P. Güijt gelooft niet, dat de nieuwe inspecteur van politie zuinig is. De heer C. v. Rijs meent, dat de post sala- rissen politieper'söneel ad 29070.83 te hoog is. Onze gemeente kan zulk een bedrag onmogelijk betalen. Hij doet het voorstel om dezen post met 1.te vérlagén, om daardoor dén Raad de gelegenheid te geven zich Uit te spre ken vóór bezuiniging. De voorzitter houdt een uitvoerig betoog omtrent dé wenschelijkheid vèn één goéd politiecorps. Het gedeelte van de plaats, dat voortdurende beWaakt moét Worden is heel uitgebreid. De burgerij klaagt voort durend. Soms wordt 4 m&al pér avond de politie opgebeld ter assistentie bij straat schenderij. In het algemeen heeft de poli- ti hier met kleine dingen meer werk dan elders. De nieuwe inspecteur heeft verschillen de verbeteringen ingevoerd, die naaf spr.'s wensch zijn. Nadat nog verschillende le den hierover het woord hebben gevoerd wordt het voorstel-van Rijs verworpen met 5 tegen 9 stemmen. Voor: C. v. Rijs, P. Guijt, M. v. 't Wout, M. v. d. Marei en J. G. Schoneveld. Bij de post gratificatie van Rijkspolitie be toogt de heer v. 't Wout dat deze post ze ker overbodig is. Dit Rijkspersoneel heeft voldoende salaris. De voorzitter licht toe waarvoor deze post dient. Dit personeel is soms in gemeentedienst. Het voorstel van 't Wout tot intrekking van deze post wordt met 3 st. voor verworpen. Voor: v. 't Wout, v. Rijs, v. d. Marei. Post 225 kleeding politie merkt de heer v. Elk op, dat déze kleeding in Katwijk gemaakt kan worden. De heer P. Guijt is van hetzelfde gevoelen. In de gemeente zijn verschillende goede kleermakers. In Noord- wijk blijft dit werk ook in de gemeente. De voorzitter doet toezegging een en an der in overweging te nemen. De post 226, verlichting en verwarming politiegebouwen acht de heer Grimbergen te hoog. De voorzitter zal de directeur dei- bedrijven om inlichting vragen. Volgnummer 241, subsidie Reddingsbri gade acht de heer v. 't Wout te laag en aangezien hij voor het volgende No., sub sidie Burgerwacht, ijskoud blijft, zou hij deze twee posten willen omruilen, Red dingsbrigade 150, B. Wacht 25.—- De heer Schoneveld, waarvoor de Bur gerwacht is wat de roode lap voor een stier is, is het hiermede roerend eens. De Bur gerwacht is nóta bene ook niet betrouw baar. Het voorstel kon geen genade vinden in de oogen van den Raad, want met vij ven stemde men tegen, v. 't Wout, v. Rijs, Schoneveld, P. Guijt. Dan kwam als volgno. 242 de post sub sidie Burgerwacht op zich ter sprake. De heer v. Rijs trachtte met een vurige rede de 12 bij deze post tot andere, volgens hem, betere gedachte, te brengen. Hij is zelfs bevreesd, dat als er zoo iets van een „volks front" opgericht zou worden, die Burger wachters daarbij zouden aansluiten. Spr. noemt als een gevaarlijk extremist kolonel Verschuur! De heer B. v. d. Bent vraagt wat de heer v. Rijs heeft tegen de plaatselijke B. W., GEMEENTERAAD VAN KATWIJK waarop de heer v. Rijs antwoordt, dat met een subsidie het Instituut B. W. in het al gemeen gesteund wordt. De heer v. d. Bent vraagt aan de voorzitter of die er zeker van is, dat er in de Katwijksche B. W. geen extremistische tendenzen aanwezig zijn, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij daarvan zeker is. Met 512 Wordt het voorstel v. Rijs tot schrapping van de post, verworpen. Over een motorrijwiel dat soms ter dis positie is van de politie en waarvoor 100 is uitgetrokken wordt ook zwaar geboomd doch er volgt geen stemming. Het punt toezicht door strandpolitie vroeg nog meer aandacht. Er staat op de begrooting 2250. De voorzitter verdedigde die post, doch de heer P. Guijt stelt voor 375 hierop te be zuinigen. Met 10 Voor en 7 tegen wordt de schrapping goedgekeurd. Voor de heeren Guijt, .Bent, v. Rijs, Meerburg, Marei, v. Elk, Schoneveld, v. Tongeren, Grimbergen, v. 't Wout. Ook de post telefoon van de politie heeft niéër dan normale aandacht. De heer Meerburg vraagt of B. en W. in overweging willen nemen om op de schoien door een deskundig agent van politie on derricht te geven in het verkeer. De voorzitter doet hiervoor toezegging. Bij hoofdstuk woningbouw en het punt op ruiming van krotten te Katwijk aan Zee vraagt de heer v. 't Wout of B. en W. per soonlijk eens een bezoek willen brengen in „De Leeuwenkuil" te Katwijk aan Zee. De héér Grimbergen brengt ter sprake de slechte toestand der bestrating in de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn. An dere raadsleden noemen dan nog een reeks van straten op die verbetering behoeven. Wethouder Dubbeldam wijst op de desbe treffende post die lang niet toereikend is, dus.men Zal wel zién! Volksfeesten. De voorzitter zegt, dat de Minister be richt hééft dat aan noodlijdende gemeen ten, is toegezonden een mededéeling wat voor feestelijkheden ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk zal mogen worden uitgegeven. Deze mèdedeeling kan als leid draad dienert voor andere gemeenten, dus ook vóór Katwijk. Géd. Staten zullen toestaan als extra- uitgavê 25 Ct. per leerling der schólért én verder 1 ct. pér inwoner. B. en W. stellén voor 20 ct. per kind wat pl.m. 700 zal kosten en 300 voor te houdert Oranje feesten, beschikbaar te stellen aan de Óranjevereenigingen in het algemeen. De heer Schoneveld zegt. alhoewel zelf „ge weldig gezind Oranjeman" te zijn, B. en W. toch te moeten aanraden voorzichtig te zijn. De voorzitter laat zien een monster van een bordje, vervaardigd door de Kat- wijkschë aardwerkfabriek, geschikt om aan de kinderen te schenken. Er wordt nog over chocolade en andefe lekkernijen ge praat dóch ten slotte krijgen B. en W. vrij mandaat. Volgnummer 379 heeft volle aandacht van den heer v. Rijs. Het gaat over ondersteu ning in geld aan behoeftigen. Spr. wenscht een burgerlijke armbestuur. Spr. debuteer de enkele minder hartelijke opmerkingen aan kerkelijke instellingen, wat de heer v. d. Zwan er toe brengt om de heer van Rijs te vragen welke voordeelen een B. A. geeft. B. en W. kunnen deze zaak zelf nog voldoende overzien. 't Was te voorzien, zegt spr., dat deze zit ting in het teeken zou staan van Burger lijk Armbestuur, schoolkindefvoeding, schoolkinderkleeding, enz. Dat is een leuze Van de S. D. A. P. die van b.v. defensie willen afnemen voor andere zaken. Doch de ouders hebben hier de eerste taak. De heer B. v. d. Bent noemt verschillende ver beteringen die er reeds waren voor de S. D. A. P. haar intrede in den Raad deed. De heer v. Rijs zet thans een hooge borst op en doet alsof hij de beschermer is van de meiischenlevens. De kerken en kerke lijke instellingen helpen veel meer dan de heer v'. Rijs zelfs Ooit zou kunnen ver moeden. Wethouder Veltkamp wijst er op, dat er zóóveel gedaan wordt door de kerkelijke instelling en acht het niet Uit gesloten dat na insteling van een burger lijk armbestuur die band losser wordt. De heer v. Rijs verwijt de vórige Raad dat deze te lage loonen heeft vastgesteld waar door de steunnormen nu te laag zijn. De heer v. Rijs wil deze aangelegenheid in commmisievergadering uitvoerig bespro ken hebben opdat men in het algemeen góed op de hoogte is met deze materie. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangeno- Belachelijk en onweten schappelijk. Vervolgens een lange discussie over wat de heer v. Rijs naar voren brengt: steun in natura aan behoeftigen. Spr. zegt te zul len voorstellen de instelling van het in stituut schoolkindervoeding. Veel wordt hier bij gehaald, veel besproken en weer tegengesproken. De voorzitter brengt ook het verslag van den schoolarts in den Kring Katwijk naar voren en leest hier passages uit voor die als bewijs moeten gel den dat er in Katwijk van geen ondervoe ding sprake is, Een en ander uit dit rap port wordt door dr. Hueting met instem ming van dr. Lodder „belachelijk onwe tenschappelijk" en „klets" genoemd. Het voorstel v. Rijs kreeg ten slotte maar 4 stemmen, n.l. van de heeren P. Guijt, v. 't Wout, v. Rijs en Schoneveld. De begrooting wordt ten slotte te onge veer middernacht zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd met als eindcijfer in ontvangst en uitgaven, gewone dienst 834.275.14, kapitaaldienst 438.828.05. Na een onbelangrijke rondvraag sluitn.a der vergadering met gebed.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11