Barcelona het centrum van de Sovjet propaganda voor heel Europa WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Catalonië de laatste hoop van Moskou Terwijl Franco's troepen, stap voor stap, doelbewust voorwaarts ruk ken, wordt het gebied, dat nog in handen van de Spaansche bolsje wistische regeering is, iederen dag kjeiner en worden de Roode strijd krachten steeds meer in Catalonië samengedrongen. Moskou hoopt toch nog deze provincie te kunnen behouden om daar het centrum van de Sovjet-propaganda in het Middellandsche Zeegebied te vesti gen. Tot dat doel werd op 30 No vember een buitengewoon belang rijke vergadering belegd te Barce lona, waaraan bijna alle leiders van de Communistische partijen in Europa hebben deelgenomen. Op 30 November is in de Catalaansche hoofdstad een vergadering gehouden van de „verantwoordelijke" leiders der Sovjet propaganda, en volgens de vooraf door Moskou opgezette plannen, is deze bijeen komst even gewichtig geweest in de ge schiedenis van het Bolsjewisme, als het Communistische Congres in 1934, waar be sloten werd tot de nieuwe zoogenaamde Volksfront-tactiek, die in Frankrijk en Spanje met zooveel succes voor Moskou gewerkt heeft. De groote beteekenis van deze vergade ring te Barcelona blijkt wel uit de richt lijnen, die Moskou hiervoor heeft aangege ven: de communistische voormannen van heel Europa moesten daar samenkomen, om tot oprichting van een „Revolutionair Cen trum voor het Middellandsche Zeegebied" over te gaan, dat in Barcelona zal geves tigd worden. Hieruit blijkt duidelijk, hoe Moskou overtuigd is van de groote waarde van een nederzetting aan de Middelland sche Zee, van waaruit de propaganda in de aangrenzende landen en in Noord-Afrika veel beter verzorgd kan worden. Tevens moeten alle communistische lei ders door deze oprichting ertoe gedrongen worden, om alle mogelijke pressie uit te oefenen, en mede te werken om, nu de overwinning over geheel Spanje uitgeslo ten is, althans Catalonië als een onafhan kelijke Sovjet-staat te behouden. Van den anderen kant zou de oprichting van een Communistische Centrale te Bar celona voor Moskou uitermate welkom zijn. Het spel van de regeering, om alle bolsjewistische agitatie in het buitenland op rekening te schuiven van de Komintern, en daardoor de verantwoordelijkheid van haar eigen schouders af te werpen, zou veel gemakkelijker worden, wanneer de regee ring haar revolutionaire propaganda van uit een» Centrale in het buitenland zou kun nen voeren. Dan zou Moskou immers nooit meer officieel beschuldigd kunnen worden.; dat zij de oorzaak is van onlusten en op roer in de landen, waar de communistische propagandavasten voet heeft gekregen. De leiding van de nieuwe Centrale te Barcelona zal worden toevertrouwd aan Ni- colai Iejof, het beruchte hoofd van de Ge- poe, die onder meer van plan is, in de Ca talaansche hoofdstad een afdeeling op te richten van de Gepoe, de gevreesde Gehei me Russische Politie. Onmiddellijk na de oprichting van de nieuwe Centrale zal Moskou alles vanuit Barcelona regelen, ën de bolsjewistische leiders moeten zich in ajle aangelegenhe den eerst tot de Centrale te Barcelona wen den, die zich dan weer in verbinding stelt met haar lastgevers in Moskou. Ook alle officieele stukken en documenten moeten naar Barcelona gezonden worden, dat zelfs voor de allerbelangrijkste zaken een tus- schenstation is. Op deze wijze hoopt Mos kou, de groeiende aandacht van de geheele wereld, die thans op haar gevestigd is, eenigszins te kunnen afleiden. De profetie van Lenin over Spanje, blijkt steeds meer in vervulling te gaan. Een filiaal in Perpignan. In het stadje Perpignan aan de Fransch- Spaansche grens hebben de Russische revo lutionairen, in samenwerking met de Fran- sche Communisten en de F.A.J. (Federation Anarchista Iberica) een filiaal van de An archistische Centrale te Barcelona geves tigd. Men behoeft slechts vluchtig de kaart te beschouwen om te zien, dat Perpignan slechts de eenige verbindingsweg vormt waarover de Catalaansche Anarchisten naar Frankrijk beschikken. Het is een pu bliek geheim, dat de Anarchisten Perpignan hébben uitgekozen tot de verzamelplaats, waar alle gestolen kunstschatten voorwer pen van waarde en gelden uit Spanje in veiligheid worden gebracht. In Perpignan is zelfs met medeweten van de Fransche autoriteiten een comité ge vormd, dat nu reeds maatregelen treft om, bij den te verwachten aanval van generaal Franco op Catalonië, de Roode Spaansche Militie in de gelegenheid te stellen zich over de Fransche grens terug te trekken. Een anti-fascistisch comité, dat niets anders is dan een mantelorganisatie der Spaansche Anarchisten, heeft zich belast met het transport van wapens en munitie. Eveneens worden groote hoeveelheden levensmidde len en verbandstoffen naar Barcelona ver voerd, per spoor over NarbonnePerpig nan—Barcelona en over Perpignan—Cerbè- reBarcelona. Gedurende geruimen tijd was Perpig nan een veilig toevluchtsoord voor Natio nalisten, die uit Spanje de wijk moesten ne men. De F.A.J. wist te bewerken, dat deze emigranten uit Perpignan werden uitgewe zen. De leden der Junta Anarchiste Iberica daarentegen mogen zelfs gewapend de grens overschrijden, om geruimen tijd in Perpignan te vertoeven, waar zij als agen ten van Barcelona ,een gewichtige taak te vervullen hebben. Om aan geheel deze actie een legale tint te geven, is de leiding van de anti-fascistische organisaties over gedragen aan het Fransche Volksfront: practisch berust echter de macht uitsluitend bij Spanjaarden. Deze Anarchistische Junta geeft ook z.g. paspoorten uit voor een reis naar Barcelona. Zonder een dergelijk pas poort kan niemand zonder levensgevaar de grens passeeren. Deze Junta bestaat uit ver schillende af deelingen: vooreerst het Hoofd kwartier, het Secretariaat van de Interna tionale Roode Hulp, de Vereeniging der Vrienden van Sovjet-Rusland, een Bureau van de Vrijmetselaarsloge „Vooruitgang en Broederschap", een afzonderlijk Propagan- dabureau en een kantoor van waaruit de „Transportdienst" geregeld wordt. Al deze afdeelingen staan onder leiding van Cata laansche anarchisten, die in voortdurende verbinding staan met de centrale in Bar celona. Opzienbarende onthullingen. Bovendien zijn voor de verschillende transporten diverse afzonderlijke Comité's ingesteld: deze comité's zijn weef verant woordelijk voor het veilig vervoer der transporten naar Spanje. Deze roode func tionarissen zijn Fransche ambtenaren van de Prefectuur en de Secretarie van Per pignan; daaruit is opnieuw komen vast te staan, dat er zelfs Fransche autoriteiten gevonden worden, die met anarchisten .sa menwerken. De Transporten hebben geregeld des nachts plaats; ieder transport wordt vergezeld van een gewapend 'convooi van 50 personen. Deze begeleiders zijn soldaten vah het Russische Roode Le ger, die het Catalaansche uniform dra gen. Onomstootelijk is komen vast te staan, dat in de laatste 3 maanden een geweldige hoeveelheid kisten van ieder formaat en omvang via dit grenskan- toor naar Spanje gezonden zijn, terwijl voor iedereen duidelijk was, dat deze kisten gedemonteerde vliegmachines, geweren en munitie bevatten. Verder is komen vast te staan, dat op 12 November 65 Spaansche Piloten (Marxis ten) op him doorreis naar Parijs in Per pignan zijn aangekomen. Deze piloten wor den thans in Parijs tot gevechtsvliegers op geleid. Om het vervoer en de grensover schrijding van anarchisten te verzekeren, werd aan het douanekantoor Cerbère een anti-fascistisch comité opgericht, waarin verschillende Fransche douanen en leden van het spoorwegpersoneel zitting hebben. Zoodoende is het mogelijk, dat deze transporten ongecontroleerd de grens pas seeren. Spaansche Marxisten behoeven slechts de opgeheven vuist te toonen, om zonder pas in Frankrijk te worden toege laten. Tenslotte is komen vast te staan, dat iederen dag over het grensdeel van Ariege Fransche vliegtuigen passeeren, die onge hinderd naar Spanje vliegen. Perpignan is op het oogenblik een echt broeinest van re volutionair gestpok. In revolutionaire kringen wordt reeds gesproken van een Fransch-Catalonië, want heel de bevolking in de omgeving van Per pignan behoort tot het revolutionair Volks front en is daardoor in staat om met het smokkelen van wapens grof geld te verdie nen. BUITENLAND VAN HETJJflTIGAflN, De gezondheid van den Paus DE LEEFTIJD BRENGT ZIJN TOESTAND MEE. Geen reden tot ongerustheid. De K. W. P. correspondent te Rome seint ons: Er is in de laatste weken weer veel ge schreven over den gezondheidstoestand van den H. Vader, hoofdzakelijk naar aanlei ding van alarmeererde berichten, die in de pers verspreid worden. Laten we meteen vaststellen, dat voor ongerustheid evenveel en evenmin aan leiding bestaat, als er bij iedere 8-0-jarige grond is, ieder oogenblik het einde te -ver wachten. De H. Vader is 80 jaar, staat iederen morgen om 6 uur op, gaat nooit vóór 's avonds elf uur ter miste, bemoeit zich persoonlijk met alle staatszaken, alle kerkelijke aangelegenheden, alle congres sen, alle vitale belangrijke uitingen van het katholieke léven; ontvangt dagelijks autoriteiten in audiënties, spreekt velen per soonlijk of in groepen toe en bestudeert dagelijks, zoowel uit eigen interesse als om raad en leiding te kunnen geven aan zijn kudde, de wetenschappelijke en techni sche vooruitgang der wereld. Een dergelijk leven zou reeds veel vergen van het licha melijke en geestelijke uithoudingsvermo gen van een man in de kracht van zijn jaren. Dat het dus voor een 80-jarige be- teekeht, dat hij zijn laatste krachten ver bruikt, spreekt wel vanzelf. Buitendien heeft de H. Vader nu en dan aanvallen van zwakte, waarbij hij geheel of gedeel telijk het bewustzijn verliest, hij heeft een chronischblaaslijden en zijn voeten zijn gezwollen, zoodat het loopen hem bemoei lijkt wordt. En behalve deze kwalen heeft de H. Vader nog' andere ouderdomsgebre ken van meer of minder ernstigen aard. Wat echter in verband met de algemeene gezondheidstoestand te zeggen valt, is kort en bondig, wat de lijfarts van den H. Vader op de vele dringende vragen van de ontelbare journalisten en geinteresseer- den geantwoord heeft." Reden voor direc- te ongerustheid bestaat in geen enkel op zicht. De H. Vader kan nog 10, nog 20 ja ren leven, maar het is ook niet uitgesloten, dat hij vannacht nog sterft". Intussehen zijn de geestelijke vermogens dusdanig, dat de H. Vader, wanneer hij spreekt, helder en duidelijk is als een boek, dat hij alle gebeurtenissen met groo- 'te belangstelling volgt, en in zijn oordeel klaar en scherp is als immer. Velen die hem vóór 10 jaar zagen, en ook thans weer, zeggen, dat Pius XI er heden beter uitziet, dan toen, ondanks de bezwaren van den ouderdom. En zijn -overgroote energie bewijst overigens ten volle, dat er niet meer reden is tot ongerustheid, dan er bestaat bij ieder ander mensch, die een dergelijke eerbiedwaardige leeftijd bereikt heeft.. BELGIE. GEEN INMENGING IN BINNEN- LANDSCHE AANGELEGENHEDEN. Krachtige rede van Minister van Overbergh Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in den Belgi schen Senaat heeft de minister van staat van Overbergh (christen-democraat) ver klaard, dat België, ondanks de nieuwe orienteering van zijn buitenlandsche poli tiek, trouw zal blijven aan zijn verplich tingen en dat niemand aan zijn loyaliteit behoeft te twijfelen. België zal eveneens in het kader van den Volkenbond blijven en onze politiek van onafhankelijkheid, aldus van Over bergh, is zeer wel in overeenstemming te brengen met ons voornemen, met alle landen vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. Het spreekt vanzelf, dat andere landen zich daartégen niet in onze binnenlandsche aangelegenheden hebben te mengen. Zoo heeft de Duitsche minister dr. Goebbels i: een interview de kwestie van Eupen en Malmedy aangeroerd om een speciaal re gime te verlangen. *Er behoeft geen spe ciaal regime ontworpen te worden. Eupen. Malmedy en St. Vith zijn Belgisch en wor den als alle andere Belgische gebieden geregeerd. Onder applausvan alle ban ken verklaarde de minister: „wij behoeven in dit opzicht geenszins, een les van Duitsch- land te ontvangen." Ten aanzien van de koloniën verdedigde spr. de politiek der regeering. Er kan, zeide hij, geen sprake zijn van een herver deeling. Spr. hield zich vervolgens bezig met de veiligheidstoestand van het land. Ten aanzien hiervan toonde hij zich opti mistisch, daarbij afgaande op de jongste Britsche verklaringen. Deze verklaringen waren, aldus de minister, ongetwijfeld uit gelokt door de rede van den koning, die hiervoor wel den dank der natie had ver diend. (Applaus). Ook Engeland heeft vanwege zijn duidelijke en openhartige verklaringen recht op de erkentelijkheid van België. (Applaus). Het land zal der halve alles doen wat men het vraagt om de verdediging van het grondgebied te verzekeren. BELASTING OP DEVALUATIE WINST. De Belgische minister van financiën heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt een belasting van 20 procent te heffen op de winsten, die tengevolge van de deva luatie zijn gemaakt. DUITSCHLAND. De strijd tegen het Christendom. TOENEMENDE VIJANDSCHAP TEGEN DE KERK. Een proclamatie van den evangelischen kerkeraad in Beiereen. Naar de „Deutsch-Evangelisehe Korres- pondenz" schrijft, maakt men zich in ge- loovig evangelische kringen ernstig onge rust over de- steeds toenemende Vijand schap jegens de kerk van verantwoorde lijke persoonlijkheden in Duitschland. Behalve rijksstadhouder Mutschmann (Saksen) is ook de Oldenburgsche rijks stadhouder Rover met zijn vrouw uit de evangelische kerk getreden evenals stafchef Lutze met vrouw en kinderen. De Duitsohe ambassadeur von Ribbentrop heeft een- zelfden stap reeds ruim een jaar geleden gedaan. De landskerkeraad van de evangelisch- Luthersche kerk van Beieren heeft inmid dels met het oog op de onverantwoordelijke ophitsingsmethodes van gouwleider Julius Streicher tegen christendom en kerk de volgende proclamatie gepubliceerd: „De afgeloopen weken is in groote dee- len van onze landskerk een fanatieke strijd tegen ons christelijk geloof en zijn belij denis begonnen. In groote openbare verga deringen en in kleine plaatselijke bijeen komsten is onze kerk gesmaad op onge hoord scherpe wijze. De trouwe leden van onze kerk werden uitgescholden evenals onze geestelijken, tegenover wie men uit drukkingen bezigde, die hier niet herhaald kunnen worden. Onze landsbissdhop wordt in verband met een memorandum, aan welks redactie en verspreiding hij in 'net geheel niet heeft deelgenomen, gelasterd als hoogverrader. Bovendien wordt onverbloemd aangespoord tot uittreding uit de kerk. En dit alles geschiedt in een tijd, waarin onze kerk met het geheele Duitsche volk pal staat tegen den bloedigen gruwel van het bolsjewisme in Rusland en Spanje en waarin alle krachten tot uitvoering van het economisch vier-jarenplan vereenigd moeten worden. Wij roepen onze gemeenten óp tot ver zet tegen deze anti-christelijke agitatie. Laat u door de lasteringen niet op een dwaalspoor brengen. Verdedigt uw kerk, waar het ook is, geloovig getuigend van de bijbelsche waarheid. Blijft uw voorgangers trouw. Weest u ervan bewust,' dat gij met het rotsvast geloof aan de kerk tegelijk het sterkste bolwerk opricht tegen het godloo- ze en anti-christelijk boljsewismé". VERHOOGING VAN DE BENZINE BELASTING. Bij verordening van den minister van fi nanciën en den minister van economische zaken is met ingang van 1 December het invoerrecht op benzine en benzol met 4 Mark verhoogd en de compensatie-belas ting op minerale oliën is vastgesteld op 5 Mark per 100 K.G. Voor de invoerrechten komt hierbij de zoogenaamde-tarra-toeslag. Aan de benzinepompen wordt hierdoor de prijs per liter met .3 pfennig verhoogd. De vermeerderde inkomsten zullen die nen voor het financieren van den aanleg van auto-wegen. BISSCHOPPELIJK PROTEST BLEEF ONBEANTWOORD. Graaf von Galen blijft aanhouden. Enkele maanden geleedn heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken de Ka tholieke Charitatieve Plaatsingsbureaux als „ondoelmatig" verboden. Ondanks de tal rijke protesten der Duitsche Bisschoppen is deze Ministerieele bepaling nog steeds niet ingetrokken. Ook op de Bisschopscon ferentie van Augustus 1936 te Fulda, heeft het Duitsche Episcopaat zich over deze dwangmaatregelen uitgesproken en in een Herderlijk Schrijven de geloovigen erop ge wezen, hoe pijnlijk het Duitsche Episcopaat zich over deze maatregelen heeft beklaagd en op scherpe wijze tegen dit onrecht heeft geprotesteerd. In bedoeld schrijven wordt o.m. gezegd: „Wij hebben de Rijksregeering dringend verzocht de eenmaal genomen be slissing, met het cog op de in het tusschen de Duitsche Staat en den H. Stoel gesloten Concordaat én de desbetreffende bepalin gen opnieuw haar recht en billijkheid te onderzoeken en het uitgevaardigde verbod op te heffen". Daar de Duitsche Rijksregeering ook dit bisschoppelijk protest, evenals zoovele an dere tot nog toe onbeantwoord heeft gela ten,heeft de Bisschop van Münster mgr. Graaf von Galen, zich genoodzaakt gezien om deze passage uit het Bisschoppelijk Schrijven van Fulda op den eersten Zondag van den Advent in alle kérken van den kansel te laten voorlezen. NIEUWE WET OP DE DEVIEZEN- CONTROLE. Een ontwerp van Göring. In een gisteren gehouden kabinetsraad heeftrijkskanselier Hitier een .uitvoerige uiteenzetting der internationale situatie gegeven. Vervolgens hechtte het kabinet zijn goedkeuring aan een groot aantal wetten op organisatorisch en economisch gebied. De voornaamste dezer wetten is onge twijfeld die tot bestrijding van economi sche sabotage, welk ontwerp door gene raal Göring ingediend was. Krachtens de nieuwe wet wordt een Duitsch staatsburger, die opzettelijk en gewetenloos uit grof egoisme of op grond van andere laaghartige motieven in strijd met de wet kapitaal naar het buitenland overbrengt of in het buitenland laat staan en zoodoende de Duitsche volkshuishouding zware schade .berokkent, met den dood ge straft. Tevens worden zijn bezittingen verbeurd verklaard. De dader is ook strafbaar, als hij zijn delict in het buitenland bedreven heeft. Competent voor de behandeling der be treffende zaken is het volksgerechtshof. 5 K.M.-ZÖNE AFGESCHAFT. De verordening van den rijksminister van oorlog van Maart 1936, waarbij aan Duitsche militairen in uniform verboden wordt, in de 5 K.M.-zóne langs de Belgi sche, Fransche en TsjechoSlowaaksche grenzen te komen, is opgeheven. FRANKRIJK. DE WET OP VERPLICHTE ARBITRAGE AANGENOMEN. De Fransche Kamer heeft het wetsont werp inzake verplichte arbitrage m arbeids geschillen met 438 tegen 130 stemmen aan genomen. Vanavond 21 uur zal het debat over het wetsontwerp op de pers beginnen. ENGELAND. EDEN OVER SPANJE. De Britsche politiek in tleze kwestie. Binnen het kader van de debatten in het Lagerhuis heeft de minister van buiten landsche zaken, Eden een redevoering uit gesproken, waarin hij o.m. zeide, dat gee nerlei instructies gegeven zijn, noch gege ven zullen worden door de admiraliteit om de schepen van de Dominions niet te be schermen en dat bijgevolg ieder schip der Dominions recht zou hebben op bescher ming door de Britsche marine. Geen enkel schip der Dominions, met uitzondering van mailschepen, bevindt zich op minder dan duizend mijlen van Spanje. De Britsche regeering aldus Eden ver der treedt van oogenblik tot oogen blik en over het geheele terrein op teza men met de Fransche Volksfrontregeering. Hoe kan men dan zeggen, dat de Britsche regeering bewogen wordt door een klasse vooroordeel? De motieven van Brittannjë en Frank rijk zijn gelijkluidend, t.w. de wensch al het mogelijke in het werk te stellen om te beletten dat de Spaansche crisis ontaardt in een internationaal conflict. De mogelijk heid bestaat, dat wij in eenig stadium van dit conflict belligerentenrëchten zullen moeten toekennen om practische redenen van nationaal belang. De Britsche regee ring had gehoopt, dat het niet-inmengings- accoord getrouwelijk zou worden in acht genomen. De toestand zou dan zeer veel anders zijn geweest. Ongelukkigerwijze komt het, doordat al le vreemde landen deze politiek niet toe passen, zooals wij dat doen, dat deze toe stand zich voordoet. Het alternatief voor wat wij thans doen is het toekennen van belligerentenrechten. Spr. ontkent, dat het wetsontwerp nuttig zal zijn voor de opstandelingen zooals La- boursprekers hadden betoogd. Het Britsche volk, zoo zegt hij, wenscht, terwijl een zoo rechtvaardig en onpartijdig mogelijke po litiek gevoerd wordt, alles te doen om in cidenten te vermijden, waarin Groot-Brit- tannië betrokken zou kunnen worden. De Fransche regeering wenschteven leven dig als wij deze incidenten te voorkomen. Zij neemt zekere maatregelen van gelijk karakter orp te beletten, dat Fransche schepen wapenen vervoeren met bestem ming naar Spanje. De Noorsche regeering, dielinkscher is dan de Britsche Labour- óppositie heeft reeds dergelijke maatrege len genomen. Spr. verklaart bereid te zijn voeling te nemen met de andere regeerin gen en brengt in herinnering, dat de tegen Portugal gerichte beweringen in geen en kel geval bewezen waren volgens de eens gezinde meening van de non-interventie commissie, met uitzondering van de mee ning van den Russischen gedelegeerde. Voortgaande merkte Eden op, dat het zenden van vrijwilligers naar de een of .andere zijde geen feitelijken inbreuk op het accoord vormt, maar dat hij van mee ning was, dat.de overeenkomst dit zou moe ten verbieden en dat het volkomen oncor rect is, dat vrijwilligers uit welk land ook deelnemen aan de worsteling in Spanje. Wij zijn voornemens aldus Eden deze kwes tie door onzen gedelegeerde morgen in de commissie te berde te laten brengen. OOSTENRIJK. COMMUNISTISCHE SAMENZWERING ONTDEKT. Naar vernomen wordt zijn de autoriteiten te Graz een communistische samenzwering onder het spoorwegpersoneel op het spoor gekomen. Meer dan 100 spoorwegarbeiders moeten gearresteerd zijn. AMERIKA. REDE VAN ROOSEVELT. Bij 6fe opening der Pan-Amerikaansche conferentie. De president der Vereenigde Staten, Roo sevelt, heeft gisteren de Pan-Amerikaan sche conferentie te Buenos-Aires geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij onder meer z-eidé: Ik geloof, dat de republieken der nieuwe wereld de oude wereld kunnen helpen bij het afwenden van de oorlogscatastrophe. Ik ben er van overtuigd, dat de gewone lie den overal in vrede wenschen te leven, maar de leiders en de regeeringen nemen hun toevlucht tot den oorlog. Wij kunnen geen houding van defaitisme aannemen. De vrede kan slechts door een ijverig po gen verkregen worden. Op u is de hoop van millioenen in min der gelukkige landen gevestigd. Aan gene zijde van den Oceaan zien wij werelddee- len, die verscheurd worden door oude haat en nieuw fanatisme, wij hooren verkondi gen, dat onrechtvaardigheid en ongelijk heden hersteld moeten worden met de wa penen en niet langs den weg van het ver stand en vreedzame rechtvaardigheid, wij hooi-en oók zeggen, dat nieuwe markten slechts door verovering verkregen kunnen worden. Wij lezen, dat het heilige karakter der verdragen veracht wordt, wij weten, dat aan alle zijden sterke bewapeningen oprijzen en dat millioenen mannen en vrou wen aan de schepping daarvan medewer ken. Wij weten, dat de naties, die zich aan deze krankzinnigheden schuldig maken, den dag zullen beleven, waarop of haar vernie tigingswapenen gekeerd zullen worden te gen haar buren of haar weinig soliede eco nomie ineen zal storten. In beide gevallen zullen wij mede daarvan te lijden hebben ook als wij niet in den oorlog betrokken worden. De dwaasheid van een grooten oorlog zou ons welzijn op duizend wijzen bedrei gen. Ik heb vertrouwen, dat wij de oude wereld kunnen helpen bij het voorkomen van den oorlog. Het is onze eerste plicht een oorlog tusschen de Amerikaansche sta ten zelf te verhinderen en het beste mid del daartoe is de versterking van den con- stitutioneelen, democratischen regeerings- vorm, opdat de democratische bestuurs vorm in de geheele wereld gerechtvaar digd worde. V.S. BLIJVEN BUITEN GENEVE. Uit Buenos-Aires wordt gemeld, dat pre sident Roosevelt categorisch aan de pers heeft verklaard, dat er geen enkele mo gelijkheid is, dat de Vereenigde Staten tof den Volkenbond zullen toetreden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6