HELGA'S WEDDENSCHAP Na den ontzettenden brand in Crystal Palace te Londen Een overzicht in een der uitgebrande transepten. Op den voorgrond het door het vuur verwrongen metaal ->e verkoop der postzegels en prentbriefkaarten ten bate van het misdeelde kind is Dinsdag in ons land begonnen. De stand op het hoofdpostkantoor te Amsterdam Een detail van de ruïne, welke door den catastrophalen brand in Crystal Palace te Londen werd aangericht Aan den arbeid op de internationale handwerktentoonstelling in Royal Hor ticultural Half te Londen Tengevolge van den Noord-Westerstorm is Dinsdagmiddag een groot gedeelte van de Rotterdamsche binnenstad onder water getoopen Een der overstroomde straten De traditioneele .Wall Game* op het Eton College had Maandag weer onder groote belangstelling plaats. Een snapshot uit den .strijd* FEUILLETON Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 16) Het dreigement van een pak slaag be staat niet voor Lilian en Alex Bever-Han- sen. Hun mama heeft ten strengste bevolen, dat ze met zachtheid behandeld moeten worden. Dezen dag had men mij ondanks alles de eer aangedaan, me de zorg toe te vertrouwen over de twee kleine dotten. Ik stelde nederig al mijn talenten tot hun dienst; ik bood aan, te teekenen, sprookjes te vertellen, te zingen en te dansen. Min achtend, langgerekt gebrul was het ant woord. Ik stelde voor, vadertje en moedertje te spelen, de slee te nemen en naar buiten te gaan, dat we zouden doen „alsof" we naar Amerika gingen. Gebrul, enkel gebrul. Laurense stak haar hoofd om de deur en vroeg, of er een varken geslacht werd, maar trok zich haastig terug zonder eenige poging tot hulp. De kwestie is, dat zij Li- lan en Alex kent van vorige logeerpartijen. Ze waren er bijna aan toe, een nieuw voorstel te accepteeren, dat er op neer kwam, mijn aloude wekker grondig te on derzoeken en voor goed onbruikbaar te maken, maar zij bedachten zich op het laatste nippertje en brulden. Wanneer niet op dit oogenblik onze wonderchauf- feur als een deus ex machina was versche nen, vrees ik, dat hun lieve engelenwan getjes kennis gemaakt zouden hebben met mijn ijzeren vuist. Nog een minuut, en hun gebrul zou me gebracht hebben over de grens, waar men denkt aan de gevol gen van zijn daden. Frigaard kreeg blijk baar sterk den indruk, dat hier iets ge daan moest worden, want hij greep Lilian, tilde haar op z'n schouder en danste met haar rond, het erf over, tot het gebrul ver anderde in schaterend lachen, zette haar neer en nam Alex, daarna daarna Lilian, en zoo verder, tot ze allebei vergeten had den, dat er eenige reden tot huilen was. Zoo eenvoudig is het! zei hij en ver dween. Kim jij je voorstellen, dat man nen zich zooveel verbeelden? Maar dit was eigenlijk niet, wat ik je wilde vertellen, kinderen heb je zelf meer dan genoeg in je eigen betrekking. De si tuatie, zooals deze zich dien eigen namid dag ontwikkelde, is intusschen het vermel den waard. Den heelen dag deed ik m'n uiterste best in m'n kwaliteit van gezel schapsdame van den jongenheer en de jon gejuffrouw Bever-Hansen. Ik stond hun toe, me uit te knijpen gelijk een citroen, al mijn kunsten, zelfs het loopen op m'n handen en voeten, moest ik vertoonen. Een en ander schijnt hen echter te sterk te heb ben aangegrepen, want hier later op den middag vielen ze tegen alle gewoonten in, op den divan in de heerenkamer in slaap; en ik kan je vertellen, dat ik blij wasl Ik hou van kinderen, dat weet je, maar het is mogelijk, dat ik intensief ben in den om gang met ze. Terwijl ze sliepen maakte ik van de gelegenheid gebruik, te onderzoe ken, hoe het was, weer eens in een ge- makkelijken stoel te verzinken. De heeren kamer op Vinger is het gezelligste ver trek, wat je je kunt voorstellen. Geld al leen heeft 't zoo niet kunnen maken. Een stil, goudbruin behang stemt tot rust, zoo dra men binnen komt, en maakt je vrien delijk tegenover de geheele wereld. Diepe stoelen van rood geitenleder strekken let terlijk de armen naar je uit, gereed je op te nemen. Dezelfde vriendelijke neiging betoont het tapijt, waarin de voeten ver zinken als in veerend mos. De kamer is een kleine wereld op zich zelf, doch geen afgeslotene; de boekenkas ten langs de wanden en de reusachtige globe in den hoek brengen den ademtocht van de groote, bonte, heerlijke wondere wereld daarbuiten. Door teer-gele gordij nen dringt het licht naar binnen en wordt' warm en mild, en achter de ramen staan de boomen gelijk silhouetten tegen den he mel fijn vertakte treurberken, een in gewikkeld patroon tegen den veranderen den achtergrond van lucht. Dien middag glansde de hemel in het Westen wazig, lichtend groen, als het wa ter in een aquarium. Wie kan heelemaal verstandig blijven, alleen in een scheme rige kamer, met rond zich de levende sfeer van een ten einde spoedenden winterdag? Ik kon het niet. Ik verlangde te praten met een ander mensch, ik verlangde te glimlachen tegen iemand, mezelf mooi te maken en geheimzinnig, de goden en de psychi-analyse allen weten, wat ik al niet verlangde. En het lot was mij gunstig. Binnen trad monsieur Frigaard met een armvol berkeblo eken voor den haard. Hij deed of hij verrast was, toen hij me zag. Mannen zijn in den regel dom en al lerliefst als ze probeeren willen zich an ders voor te doen. Ik haalde hem over, in een van de heer lijke roode stoelen te gaan zitten: doe het, zei ik, en u zult zien, u voelt u meteen ab soluut „man van de wereld". Nee, ik voel me enkel belachelijk, zei hij, als de kat weg is, dansen de muizen. Maar toch bleef hij, en dat was de hoofd zaak, want hij is werkelijk verschrikkelijk aardig. Hij is echt verstandig en beslist ont wikkeld. En in z'n kin heeft hij een diep kuiltje, had ik je dat al verteld? O ja, we hadden het reuzen gezellig samen. Ik voel de me weer als behoorend tot de socieity van een kleine stad, met vrijheid tot niets doen en flirten. Wie bent u eigenlijk? vroeg hij. Een verkleede koningsdochter, lachte ik, niet van plan de sluier van geheimzin nigheid, die mijn persoon omhulde, op te lichten en mezelf daardooi minder interes sant te maken. Maar wie bent u? In ieder geval geen koningszoon, zei hy als ik vooruit komen wil in de we reld, zal ik dit door eigen kracht moeten bereiken. Daarop vertelde hij me, dat zijn ouders dood waren en dat hij zelf moes* voorzien in z'n onderhoud en probeeren, zich ver der te ontwikkelen. Hij wilde ingenieur worden. Artium had hij in één jaar ge daan. Deze betrekking op Vinger had hij tijdelijk aangenomen, omdat ze goed be taald werd en hem veel gelegenheid liet voor studie, maar hij verlangde er naar, hard aan het werk te kunnen gaan. De Bech's wisten niet van zijn plannen en am bities, die hen verder wel niet zouden in teresseeren, naar hij in alle bescheidenheid veronderstelde. Hij beklaagde zich vol strekt niet. Wel zou hij later klaar zijn dan anderen van zijn leeftijd, maar op den langen duur was dat van geen belang. Ingenieur wilde hij worden. Natuurlijk. Dat had ik al lang kunnen raden. Hij is zoo energiek, begrijp je, zoo modern, en dan houdt hij van alles, wat draait en snort en zweeft. Hij behoo beslist tot de menschen, die iets poëtisch zien in een motor. Hij is dus geen millionairszoon, zooals de chauffeurs in de Amerikaansche films ge woonlijk zijn; hij is i°ts hoogers, een energieke, vooruitstrevende jonge man, die zich niet uit het veld laat slaan door de moeilijkheden en hindernissen, vast be sloten zich een positie te veroveren. Nu lach je, Grete. Dat dqe je altijd, als ik ern stig praat. Maar wees zoo goed te beden ken, dat ik negentien ben, en dat ik wer kelijk af en toe behoefte voel, me waardig en ernstig uit te drukken; Eigenlijk had ik zijn vertrouwen op ge lijke wijze moeten beantwoorden. Maar ik ben aan handen en voeten gebonden aan dat contract. Ga nooit een weddenschap aan dit is de raad van een vriendin, die er ondervinding van heeft. De kinderen sliepen, en hun regelma tige ademhaling maakte de sfeer gezellig en huiselijk. Een enkelen keer keken we even naar de klok, maar daar bleef het ook bij. En toen we de globe te pakken kregen, vergaten we alles om ons heen. Want natuurlijk kun je onmogelijk naar een globe kijken, zonder plannen te ma ken voor een reis. die je gaat doen zoodr? je den hoofdprijs trekt uit de loterij. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5