UIT DE OMGEVING mmja #/WV Verzilveren van Coupons WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 DE LtlDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 NOORD WIJKERHOUT. Kloosterjubileum. Morgen 3 Decembei zal Zuster Victoria (Clazina van Beek) haar 25-jarig klooster- feest vieren. Van deze jaren heeft zij 7 jaren in het moederhuis te Tilburg doorgebracht, om daarna 18 jaren in Padang-Sumatra in de Missie te Indië te mogen werken, alwaar zij ook dit feest zal vieren. Onderscheiding. Ingevolge ministe- rieele beschikking is aan den heer J. A. M. Pijnenburg, reserve-kapitein, arhier, machtiging verleend om te rekenen vanaf 6 December 1936 het onderscheidingsteeken te dragen van 20-jarigen trouwen dienst als reserve-officier. DE KYVAKEL. Uit de hooiberg gevallen. Bij het vee voederen had de veehouder Th. v. Rijn 't ongeluk uit de hooiberg te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij beide pol sen brak en bovendien een zijner bovenar men ernstig kneusde. HOOGMADE. Stempelen. Wij vernemen, dat het stempelen door werkloozen te Hoogmade eenige verandering heeft ondergaan. Vol gens nader door den minister gegeven voorschriften moét door de werkloozen, op wisselende tijdstippen, eenmaal per dag al hier een eenmaal te Woubrugge gestem peld worden. Uiteraard zal dit voor vele werkloozen, in verband met den grooten afstand, eenge bezwaren opleveren. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Gisteravond had voor rekening van den heer Halstijn de aanbe steding plaats voor den verbouw van het voormalig Ned. Herv. Weeshuis tot vier wo ningen. Laagste inschrijver was R. Verhoef Akruger te Katwijk aan den Rijn 3969. Aanrijding. De ligging van de brug over den Rijn heeft al meerdere malen aan rijding en botsing veroorzaakt. Zoo ook kwam thans een groote vrachtauto doordat de draai niet goed genomen kon worden, op onzachte wijze in aanraking met de ijzeren leuning van de brug, zoodat de leu ning er werd afgereden. Persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor KATWIJK AAN ZEE. Stormschade. De woeste zee heeft Dinsdag groote stukken van de strandreep afgenomen. De zee was zoo hoog en woest als deze in langen tijd niet geweest is. Vooral een Noordwesten wind veroorzaakt dergelijke schade. LISSE. Retraite-spaarfonds. Gisteravond hield het Retraite-spaarfonds „St. Ignatius" haar 26ste jaarvergadering onder presidium van den heer S. Langelaan. De opkomst hadden we grooter verwacht. Met den chr. groet en een woord van welkom opende de voor zitter de vergadering en hij wees er op, dat j.l. Zondagavond in beide parochies, St. Agatha en H.H. Engelbewaarders, van af de kansel een propagandistisch woord door paters uit het Retraitenhuis „St. Cle mens" is gesproken voor het werk der ge sloten retraites. De voorzitter hoopte dan ook, dat hij naar aanleiding daarvan dit jaar een volle retraite voor gehuwden zal kunnen noteeren. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat wegens de H. Mis sie in 1935 dat jaar geen retraite van Lis- se is uitgegaan. Gememoreerd werd de vie ring van het 25-jarig bestaan. Uit de re kening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat was ontvangen 775.26 tegen een uitgaaf van 749.40, al- zoo een voordeelig saldo van 26.86. De rekening was nagezien door den voorzit ter en volkomen in orde bevonden. In het bestuur ware naftredend de heeren S. Lan gelaan, J. Beyk en Jac. Slootberk, welke allen bij enkele candidaatstelling werden herkozen verklaard. De voorzitter deelde mede, dat van de 186 leden en 89 spaar ders zijn voor een te volgen retraite; hij vindt het jammer, dat er velen onder zijn, 'ie-halverwege met het sparen zijn blijven :en, want het bestuur had gehoopt, dat reeds konden zeggen, dat onze aan gevraagde retraite van 19 tot 22 December a.s. vol zou zijn. Dit is echter nog niet het geval, want we tellen er nog slechts 12. Het bestuur waren aftredend de heeren S. Lan- ten en „St. Isidorus" 3 kaarten beschikbaar gesteld. De voorzitter zeide, dat men zich nog kan opgeven tot en met 6 December en nadien kan men aan niemand meer een plaats verzekeren voor bovenbedoelde re traite. Alsnu zette de voorzitter het nieuwe spaarsysteem, van het Retraitehuis te Noordwijkerhout, uiteen, hetwelk hierop neer komt, dat men kaarten van 10 en 20 cent per week koopt, echter zonder ver plichting. Ook het oude spaarsysteem van 25 cent per maand blijft gehandhaafd, dus men kan aan het bestuur opgeven welk sys teem men verkiest, dan kan de bode de spaarcenten ophalen Na ampele bespreking werd besloten het nieuwe spaarsysteem in te voeren als zijnde het doeltreffendst. In zijn sluitingswoord sprak de voorzit ter de hoop uit, dat allen hun best zouden doen om dezen retraite vol te maken en het bestuur niet teleur te stellen! NIEUWVEEN. Hand opengescheurd. Een dezer da gen had de timmerman J. Wolmerstet, werkzaam op het dak van het in aanbouw zijnde Raadhuis alhier 'iet ongeluk door het wegschuiven van een balk te vallen. Hij wist echter nog een steigerpaal te grij pen, waarlangs hij naar beneden gleed, met het ongelukkig gevolg, dat langs de ruwe paal zijn hand werd opengescheurd. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Bij de gemeentebegrooting werd voorts behandeld de verlaging der loonen van los-vast personeel in gemeentedienst. De begrotingscommissie kwam het wen- schelijk voor, dat in plaats van 10 pet. ver laging op andere wijze werd bezuinigd. B. en W. verdedigden deze verlaging met op te merken, dat bij het ramen der uit gaven de grootst mogelijke zuinigheid •moet worden betracht en verder moet wor den voorkomen, dat de gemeente bij het zich aanpassen bij de normale omstandig heden een remmenden invloed uitoefent. Bij deze begrooting zijn maatregelen ge troffen om te voorkomen, dat tusschen het loon, dat een bepaalde categorie arbeiders, die bij de gemeente werken, verdient en het loon in het vrije bedrijf, een te groot verschil bestaat. Hier wordt bedoeld de door B. en W. voorgestelde verlaging der loonen van de losvaste en losse arbeiders in dienst der gemeente met 10 pet, een loonsverlaging waartegen de commissie unaniem bezwaar maakt, althans in den vorm, waarin de verlaging wordt voorge steld. Bij het overwegen van het voorstel hebben B. en W. zich op het volgende standpunt gesteld. De gemeente Oegstgeest heeft behalve haar vast personeel een aan tal personen werkzaam gesteld, die óf vroe ger om de een of andere reden op arbeids contract door de gemeente in dienst zijn genomen óf als werklooze zij te werk ge steld. Nóch de eerste categorie, de los vaste, noch de tweede de z.g. losse arbei ders zijn met de vaste gemeentewerklieden' te vergelijken. Beide categorieën zijn in dienst gekomen, omdat zij werkloos waren en dus voor het verkrijgen van inkomsten op de gemeente of haar instellingen waren aangewezen. De tweede categorie is trou wens periodiek werkzaam d.w.z. zij wor den door andere werkloozen vervangen. Slechts ten aanzien van één losse arbei der is hiervoor een uitzondering gemaakt n.L J. Langver, van beroep gasfitter, die belast is met het onderhoud en schoonma ken van de gasstraatverlichting. Voor de overigen achten B. en W. een loon, dat in hooge mate verschilt met de loonen in het vrije bedrijf, ongemotiveerd. Een wijziging van standpunt kan van B. en W. niet worden verwacht. Na deze uiteenzetting werd de 10 pet. verlaging aangenomen. Voorts noodigde de begrootingscommis sie B. en W. uit een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van overbrenging van het kantoor van den gemeente-ont vanger naar het perceel Wilhelminapark 15. Tevens achtte zij het gewenscht, dat het kantoor op meer dan één ochtend per week wordt opengesteld. B. en W. achten het overbrengen van dit kantoor niet raadzaam. Behalve het argu ment, het vorige jaar tegen die overplaat sing aangevoerd, meenden B. en W. er nog op te moeten v/ijzen, dat de overbrenging een salaris-verlaging van ongeveer 200 zou meebrengen, n.L door het derven van de door hem te ontvangen vergoeding en het verhoogen van zijn personeele belas ting, daar hij voor het aan huis houden van zijn kantoor voor de be1asting een speciale aftrek geniet. B. en W. zijn wel bereid te bevorderen, dat het kantoor op meer dan één ochtend wordt opengesteld. De heer Kattenbusch beziet deze zaak objectief in het belang der gemeente. Bij een volgende gelegenheid wordt daar nog weer op terug gekomen. Het bleek dat de Raad samenvoeging der diensten in één gebouw gewenscht achtte. RIJNZATERWOUDE. IJsclub. De LTsclubvereeniging „Een dracht maakt Macht" hield in café De Boer alhier haar jaarvergadering. De ver gadering was uitstekend bezet. Aanwezig waren 48 leden. De heer Timmers opende deze vergadering op deskundige wijze en verwierf het applaus der aanwezigen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten over 1935—1936 KANTOREN TE: ALPHEN a d. RIJN - Stationsstraat 34-36 BODEGRAVEN, iederen Dinsdag 10 12 uur, Hotel „van Haatten" LEIDEN, iederen Vrijdag 1012 uur 70-4 Hotel .Bellevue" hadden bedragen ƒ257.93. De uitgaven 57.04 1/2, zoodat er een batsig saldo aan wezig was van 200.88 1/2. In de kas der werkverschaffing was aanwezig een bedrag van 44.47. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging sterk vooruitgaande is. Er waren dit jaar 10 nieu we leden bijgekomen. Het ledental bedraagt nu 93 en 3 eereleden. Hierna volgde ver kiezing van 4 bestuursleden. Aftredend wa ren de heeren J. E Hartveld, J. W. de Boer, P Kersseboom en S. J. Visser die allen met groote meerderheid van stemmen werden herkozen. Op voorstel van den heer van Zwieten werd besloten het reglement zoo danig te wijzigen dat er in het vervolg ook wedstrijden kunnen gehouden worden bui ten de ingezetenen van Rijnzaterwoude, hetgeen nu volgens het reglement niet mo gelijk was. Het bestuur zal hiervoor zoo spoedig mogelijk een nieuwe vergadering uitschrijven. Na de rondvraag volgde een zeer geanimeerde gratis verloting. Deze verloting is blijkbaar altijd de clou van den avond, gezien de zeer groote opkomst der leden. Er waren 13 mooie prijzen, be staande uit vleesch, aanwezig. De rest.van de prijzen bestond uit sigaren. Het bestuur kan op een zeer geslaagden avond terug zien. SASSENHEIM. Werkloosheid. Op 1 Dec. j.l. stonden bij de Gem. Arbeidsbemiddeling ingeschreven 271 mannelijke werkzoekenden tegen 123 per 1 Nov. 1.1. en 297 op 1 December 1935. Het gunstige verschil is dus aan het ver dwijnen, hetwelk mede wel zijn oorzaak zal vinden in het feit, dat er aan de „werken" de laatste tijd veel personeel ontslagen is, door den korten arbeidsdag. Woningbouw. Door mej. P. de Graaff alhier is aan het bouwbedrijf K. W. van Breda opgedragen het bouwen van 3 bur gerwoonhuizen aan den Menneweg. Biljarten. Oude Post 1. De stand van het Persoonlijk Kampioenschap van Sas- senheim op heden luidt: gesp. gew. gel. pnt. C. Guidemond 6 5 10 A. H. Copini 5 4 8 G Zandbergen 6 4 8 G. van Diest 6 4 8 Ep. Postma 4 3 17 B Schreuder 5 3 17 Th. Landweer 5 2 15 J Gardien 5 2 15 J van Reisen 5 2 4 H Schoo 5 2 4 Chr. Homan 6 2 4 Th. van Velzen 5 1 2 A. J. v d. Wiel 5 0 De beste partij in deze afdeeling speelde C Guidemond met een gem. van 657. De hoogste serie is thans gebracht van 32 op 38 door den heer G. Zandbergen. 7 4 9 4 6 2 8 2 7 Oude Post 2. jHoogervorst R. Meeuwissen Joh. Wolvers R. Haver Jac. v Dorp L. Guidemond Jac. Karremans A. Hoogervorst A. Guidemond De beste partij in deze afdeeling speelde de heeren Joh. Wolvers en Jac. van Dotp, beiden met een gem. van 2 42. De hoogste serie staat nog op naam van Joh. Wolvers met 23. Maandag- en Donderdagavond vocrizet- ting dezer wedstrijd in café de Oude Post, aanvang half zeven precies. TER AAR. „Helpt elkander". Onder praesidium van den heer A. Hijdra werd de ledenjaar vergadering gehouden van de Onderlinge Broeiglasverzekering „Helpt Elkander", in het café Verhoef. Reeds bij de opening, dit maal was het officieele aanvangsuur lich telijk overschreden, mocht de voorzitter een groot aantal leden hartelijk verwelko men en wel bijzonder het eerelid J. Hogen- boom. Na gewezen te hebben op de belang rijkheid der agenda, waarvoor een vlotte medewerking zeer wenschelijk geacht moet worden, gaat de secr., Ant. Hoogervorst, over tot voorlezing der notulen, welke on gewijzigd de goedkeuring kunnen wegdra gen. Uiterst welkom is de eerste mededee- ling des voorzitters, dat de leden het glas nog tegen een voordeelige prijs kunnen in- koopen, want het contract loopt tot 1 Mei 1937. Met de depreciatie van den gulden moetén er voor het Belgisch glas niet al leen meer guldens rollen, doch het schijnt daarbij ook schaarsch te zijn. Naar tevre denheid is wederom een contract afgeslo ten met de herverzekering, waarbij het ri sico voor de vereeniging met 25 piet. is toe genomen. Vorig jaar nam de maatschappij 75 pet. voor haar rekening bij eventueele schade, thans vijftig procent. Met een rus tig jaar kan dit een voordeel zijn, daar nu vanzelf de premie ook lager is welke moet voldaan worden. Nogmaals doet de voorz. een beroep op de leden o~ in den vervolge Mej M Del Court van Krimpen, ver loofde van jhr Ir W G. Röell, waar nemend secretaris van Z D H. Prins Bernhard. bruidsmeisje bij het huwelijk van H K H Prinses Juliana Mr. G D. C baron var Hardenbroek, bruidsjonker bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana de geringste schade op te geven, vooral van kassen met vastglas, waarvoor geen eigen risico bestaat. De j.l. gehouden con trole op het verzekerd glas heeft geen aan leiding gegeven tot bijzondere maatregelen. Wegens het vetrek van den heer J. Gee- sink heeft burgemeester B. Hogenboom het beschermheerschap onder dank aanvaard. De rekening en verantwoording der fi nanciën, tevens in beheer bij den secr., wordt hierna den leden bekend gemaakt. De ontvangsten zijn ƒ2905.23, uitgaven 2755.02 alzoo een batgi saldo van 150.01. De algemeene verlies- en winstrekening geeft een winst aan, waarbij de reserve van vorige jaren is inbegrepen, van totaal f 1259.04. Indien een kleine afschrijvings rekening geopend zou worden voor ach terstallige premies, kwam dit ongetwijfeld de soliditeit der vereeniging ten goede. Dit kan desnoods van de reserve worden ge nomen. De verificatiecommissie brengt bij mon de van den heer J. Egberts rapport uit over het gevoerde beleid, en het verslag van de eindcontrole luidt eveneens gunstig voor den penningmeester. Zooals te doen gebruikelijk verschijnt wederom de secr. voor het voetlicht met z'n in de puntjes verzorgd jaarverslag, wat het oor der geheele vergadering had. Wij lichten er het volgende uit: Nog nim mer is de stormschade zoo gering geweest als dit jaar; het schadecijfer per lid be rekend komt neer op 1.55 of over het verzekerd kapitaal 1.4 pet. Voor vergoe ding kwamen in aanmerking 196 eenrui- ters, platglas, 55 eenruiters warenhuizen, 94 stuks klein glas, een totaal bedrag van 263.80. Hiervan kwam 127.38 voor re kening van de herverzekering, het overige voor de vereeniging en eigen risico. Het le dental is met vier leden vermeerderd en bedraagt thans 173. Aan-platglas is het ver zekerde bedrag 29073., vastglas 109520, onderbouw 13720, lijsten 796, brand ƒ26197, tezamen ƒ179306. De samenwerking met de groote Maat schappij laat niets te wenschen over en tot slot stippen wij aan, dat de burgemeester van Nieuwveen, de heer Bakhuizen, het eere-lidmaatschap heeft aangenomen. De aftredende bestuursleden J. de Bruyn, Joh. v. d. Jagt en D. van Harten zagen zich bij enkele candidaatstelling herkozen en namen hun benoeming onder dank aan. Met de rondvraag werden nog enkele huis houdelijke onderwerpen aangesneden, waarna de voorz. overging tot sluiting van deze zeer geanimeerde en toch zakelijke bijeenkomst. VOORHOUT. Derde lustrum der St. Josephs-Gezellen. Voor een groot auditorium heette de wel- eeerw. vice-praeses der Sint Josephs-Gezel- len den Zeereerw. Praeses, Pastoor Heijt- veldt, den zeereerw. heer G. van den Burg, oprichter dezer vereeniging en overigens alle genoodigden, K.J.M.V.-ers en Gezellen, welkom. Spr. hoopt, dat deze avond een succesvolle zal mogen worden. Hierna kwam een klein koortje, dat eeni ge zangnummers ten gehoore bracht. Hierna was het woord aan den zeereerw. heer van den Burg, die in treffende woorden het doel van de Gezellenvereeniging duidelijk uiteenzette en hulde bracht aan praéses, vice-praeses en raad van bestuur, voor hun trouw aan Vader Kolping en ofefrvaardig- heid voor de jongens. Dat hier zoo'n goede geest heerscht, is te danken aan den vice- praeses, die zich weet te toonen een echte vader in dit Kolpingsgezin. Met een woord van opwekking tot de ouders om toch voor al aan de opvoeding in den geest van vader Kolping mede te werken, en het werk van de Gezellen mogelijk te maken, sloot spr. deze met buitengewone interesse gevolgde feestrede. Daarna werd even gepauseerd, om te ver volgen met de installatie van een 20-tal nieuwe gezellen, door den zeereerw. Prae ses, die allereerst zijn onuitsprekelijken dank bracht aan den onvermoeiden ijver en toewijding, waarmede Kapelaan Kragtwijk zich aan zijn taak als vice-praeses steeds heeft gegeven. Spr. hoopte, dat de gezellen trouwe leden van het Kolpingsgezin zou den mogen zijn, en op waardige wijze de Kolpingsgedachte naar buiten zouden mo gen uitdragen en dat de Gezellenvereeni ging onder de bezielende leiding van den Weleerw. heer Kragtwijk zou mogen groeien en bloeien. Volgde hierna nog het 15-jarig verslag van den secretaris L. van der Lans, waar na wederom de zangclub als onderafdee- ling der Gezellenver. met een paar popu laire liedjes optrad, welke zeker in den smaak zijn gevallen. Tot slot volgde nog eenige declamaties van eigen leden, die met een dankbaar applaus werden beloond. Aan het eind van dezen avond bracht Kapelaan Kragtwijk aan allen, die aan het welslagen van dezen "avond hadden mede gewerkt, speciaal aan den spreker van de zen avond, den Zeereerw. heer Pastoor, de pianist, die zich belangeloos dezen avond had beschikbaar gesteld, de heer Hub. Eg gen, en tot slot de 'zangclub, waarvan spre ker hoopte, dat meerdere leden zich zouden opgeven, waardoor het mogelijk zou wor den, dat deze club ook in kwaliteit een sprong vooruit in de goede richting zou ma ken. WARMOND. Personalia. Door den Bisschop van Haarlem is aan den heer G. Brama op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kerk meester en is in diens plaats benoemd de heer dr. H". J. A. Walenkamp. Benoeming. Ter voorziening in de va cature ontstaan wegens pensionneering van den heer _M. Sikking als postbode alhier, is benoemd 'de heer A. W. den Hollander uit Habbekerk. Een betreurenswaaidig lustrum. On der zeer groote belangstelling van de zijde der werkloozen hebben B. en W. het ont spanningslokaal voor de werkloozen ge opend. In een der raadsvergaderingen was voor dit doeleinde het voormalige gemeen tehuis beschikbaar gesteld terwijl tevens een subsidie werd verleend van 300. De burgemeester bracht een woord van nulde aan de besturen van de diverse in deze gemeente bestaande organisaties die tot het college van B. en W. zijn gekomen teneinde dit voor de werkloozen te kunnen bereiken. Ik vertrouw aldus spreker dat gij allen dit lofwaardig streven van uwe be sturen zult weten te waardeeren door U eensgezind achter uw leidslieden te plaat sen opdat alles een regelmatig verloop zal hebben. Mochten er elementen zijn die het te doen is de orde te storen, schaart U dan aan de zijde van het bestuur opdat deze personen verwijderd kunnen worden. Ik spreek ae hoop uit dat gij den winter in ge paste ontspanning zuil doorbrengen. Een hartelijk applaus beloonde deze welge meende woorden De heer Hogenboom, mede sprekende na mens de besturen van de andere organisa ties, bracht den Raad en B. en W. dank voor ue verleende medewerking in deze, welke medewerking de werkloozen zeer zeker op prijs zullen weten te stellen. Het is thans 5 jaar geleden, aldus spreker, dat voor de eerste maal het ontspanningslokaal werd geopend en het is zeer te betreuren dat wij vandaag onze eerste lustrum vieren. Spre- keT hoopte van harte dat het bij dit eerste lustrum zou blijven. Direct na de opening werd een aanvang gemaakt met kaart- en damspel waarvoor zeer veel animo bestond. WILT U IETS WETEN? Vraag: Bij het kruisjassen is A met B maat en C met D. Nu hebben A en B 960 pnt. en C en D 910: Laatstgenoemden heb ben zes slagen, D zet opnieuw op, A speelt troefboer, C speelt een vrouw bij en B een tien, hetgeen een slag van 42 punten geeft. A zegt hierop te dekken en werpt de kaart, welke hij nog in handen heeft open op tafel. Nu antwoord C: dit is mijn slag en hierdoor is ook hij uit. Wie is nu uit? Antwoord: In dit geval is A degene, die uit is en dekt, maar hij mag de laat ste kaart'niet open op tafel gooien, maar gedekt dus volgens de letter is A verlie zer van het spel. Of er dienaangaande een officieel reglement bestaat is ons niet be kend. Vraag: Bij het Kruisjassen is A met B maat en C met D. Nu hebben C en D. 960 pnt. en A en B 860 pnt. A en B halen 6 slagen en D den zevenden slag en maakt ook een derde (20 pnt.), terwijl de slag 22 pnt. geeft. D heeft maar één hand om te gebruiken, dus haalt C den slag bin nen. Mag deze nu ook dekken of moet D het beslist doen? Antwoord: De maat van degene, die eigenlijk den slag ophaalt is evengoed ge rechtigd te dekken als de speler zelf, mits het geschiedt voor het opspelen van dm volgenden slag,

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10