VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 WAT IN DEN TREIN VERGETEN WERDl De hoeden zegevieren op de parapluie's. Bekijken we de groote hoeveelheid goe deren, die in de magazijnen van de afdee- ling „gevonden voorwerpen" der Ned. Spoorwegen te Utrecht, ligt opgetast, dan zijn we geneigd te vragen „Is ons volk zoo vergeetachtig"? Maar, rustig aan onze les senaar zittend, doet ons een luttel reken sommetje zien dat het toch niet zoo erg met ons gesteld is. Maar laten we eerst eens een overzicht geven, van wat er al- zoo als gevonden wordt aangebracht. Gedurende het derde kwartaal van dit jaar, Juli, Augustus en September, in welke maanden het meest gereisd wordt, werden in totaal 1844 stuks voorwerpen van waar de, als gouden en zilveren voorwerpen, broches, armbanden, portemonnaies, por tefeuilles met geld enz. Rond 7000 stuks konden door de stations, die de voorwerpen eenige dagen in bezit houden, binnen den termijn van opzending, aan de verliezers worden teruggegeven, zoodat rond 11800 stuks in het magazijn te Utrecht werden opgeslagen. Van dit aantal konden nog rond 2700 stuks aan de rechtmatige eigenaars worden afgeleverd, zoodat ruim 9000 voor werpen in dit kwartaal, nog op hun eige naars liggen te wachten. Als we nu eens stellen dat de Ned. spoor wegen ongeveer 100 millioen reizigers per jaar vervoeren, dan is dit gemiddeld 25 mil lioen per kwartaal. Nemen we dit in aan merking, dan is de vergeetachtigheid niet zoo groot, als men bij den eersten aanblik van al die voorwerpen zou denken. Er zijn natuurlijk ook nog veel verloren voorwer pen, die niet terecht komen. Stellen we nu het aantal voorwerpen, dat in totaal ver loren werd op 25000, dan is het verlies één op 1000 reizigers, of eentiende Op elke 1000 reizigers, vergeet er dus één per drie maanden het een of ander voorwerp, het geen niet overdadig veel lijkt en op grond waarvan men de menschheid niet bepaald van vergeetachtigheid kan beschuldigen. Gaan wij nu eens na wat er in hoofdzaak vergeten wordt. Wij hooren de lezers al zeggen, paraplui's. Mis. Tegen 1329 para plu's werden in het derde kwartaal van dit jaar, 2116 hoeden achtergelaten en dat bij een weersgesteldheid als deze zomer. Het achterlaten van zooveel hoeden duidt o.L op het feit, dat velen tegenwoordig een hoed als overbodig beschouwen en deze al leen fatsoenshalve op reis meenemen. De paraplu moet het ook afleggen tegen de jas en mantel, van welke kleedingsstukken er 1355 vergeten werden en deze weer- tegen het artikel „handschoenen", waarvan er 1409 paar gevonden werden. De hand schoenen komen dus in de tweede plaats, als weinig geaprecieerd mode-artikel. Het aantal boeken, dat werd achtergelaten (945) wijst op het geestelijk peil der vele reizi gers, die zich met lectuur de reis bekor ten, want hoeveel passagiers moeten wel boeken bij zich gehad hebben, om er 945 (al dan niet opzettelijk) te vergeten. 937 personen lieten hun koffers of tasschen staan, terwijl uit het aantal wandelstok ken (424) dat achterbleef, de conclusie valt te trekken, dat dit artikel meer en meer in onbruik raakt. Dit kan ook gezegd wor- wandelstokken, n.l. pijpen (met of zonder den van het artikel, dat in aantal volgt op tabakszakken) waarvan er 248 gevonden werden. Verder volgen nog brillen, bontwaren, rijwielonderdeelen, 1011 pakken met di verse inhoud, als kleeren, toiletartikelen, enz. en tenslotte 1533 artikelen, die niet onder één van bovenstaande kunnen ge rangschikt worden. Behalve modebeschouwingen zou men misschien uit het aantal en de soort van al deze voorwerpen psychologische beschou wingen kunnen putten en massa-karakter- eigenschappenkunnen constateeren, maar dit zou te ver voeren. Alleen zij nog opgemerkt, dat, ofschoon men maar zoo weinig heeft te doen om zijn goed terug te krijgen, nog zooveel voorwerpen onopgevraagd blijven. Zoo wer den van ruim 11800 voorwerpen, 9100 niet opgevraagd, of meer dan 2/3 deel. De voorwerpen wordeh geregistreerd, ge sorteerd en per soort gescheiden, door de spoorwegen zorgvuldig bewaard, de jassen en mantels netjes op haken gehangen, tot dat ze worden opgevraagd of uiteindelijk ten bate van het Rijk verkocht. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwovcrzicht. Nu de nachtvor sten zijn ingetreden en aan de aanvoer van bloemkool zoo goed als een einde is gemaakt en verschillende andere produc ten ook van de vorst geleden hebben, is er wel wat van de bedrijvigheid verloren gegaan, 't Is nu alles goedkoop wat de klok slaat (draait). De weinige bloemkool die nu wordt aangevoerd is van tweede kwaliteit en ging voor 4.806.10 per 100. Tweede soort bracht van f 2.903.80 per 100 op. In knolselderie kwam weinig wij ziging, ook al hadden we vorst. De notee ring bleef van f 2.002.50 per 100 stuks. Groene kool is er door de vorst ook al niet mooier op geworden. Toch was de prijs van dit bij uitstek win terproduct even be ter dan vorige week. Betaald werd van 1.70—3.10 per 100 stuks. Uien gaan ook slecht. Er is van dit artikel schijnbaar te veel. De aanvoer gaat regelmatig en met niet te groote partijen. Dat houd er de prijs nog wat op. De noteering was 1.50 2.00 per 100 kg., Kroten gingen voor f 1.50 2.00 per 100 kg. En waschpeen was iets beter gevraagd alhoewel de prijs toch aan merkelijk te laag is. Met gele en roode kool, doch voornamelijk met gele kool is het droevig gesteld. De beste kwaliteit kan niet meer opbrengen in gele kool dan f 1 tot 1.30 per 100 kg., Roode kool was iets beter doch ook veel te laag, nl.l van 1.10 tot 1.60 per 100 kg. Viel dat effen mee. Dezer dagen heb ben we vermeld de diefstal van een rijwiel van den heer M., welk rijwiel voor een kapperszaak was blijven staan en na enkele minuten was verdwenen. Thans werd door de belanghebbende van het Hoofdbeureau van politie uit Den Haag de mededeeling ontvangen, dat een rijwiel was gevonden, onbeheerd, met in de tasch de naam van den heer M. De fiets is weer bij de recht hebbende terug. Viel dat effen mee. Pacht. Aan de huurder van de „Oude Zanderij en Bovenkant" is over de jaar pachtsom een reductie verleend van 12.5 pet. Alle beetjes helpen. NIEUWVEEN. Winkelweek. De Nieuwveensche Mid denstanders, 't was den ganschen dag te zien, waren allen bedrijvig bezig achter de gesloten gordijnen om hun étalages in orde te brengen. Geen wonder; er staat een groot gebeuren en een heugelijke week voor den Middenstand te wachten. De ope ning der tweede winkelweek nadert en alles moet volmaakt m orde zijn, om zich daarna te spoeden naar de zaal van den heer D. Schreuder, alwaar de opening zal plaats hebben. Door den voorzitter van het Winkelweek comité, den heer J. Vreeken, wordt te ruim 8 uur het welkom aan de aanwezigen toe geroepen, in 't bijzonder heet hij hartelijk welkom Burgemeester J A. Bakhuizen en diens echtgenoote. Verder riep hij 't wel kom toe aan den heer H. A. Kooistra en den heer M. Karsemeijer. Dr. B. Nout kon zeer tot onze spijt wegens ongesteldheid deze opening niet bijwonen. Dr. Nout heeft altijd getoond met de belangen der dorps genoot en mede te leven en wist op derge lijke bijeenkomsten in toepasselijke en op geruimde bewoordingen het woord te voe ren. Zoo staan we, aldus de voorzitter, weer aan het begin van de Winkelweek, onze tweede. De ondervinding heeft geleerd, dat wij op dezen weg voort moeten gaan. De ontwikkeling der techniek heeft nieuwe behoeften geschapen, het is dus logisch dat wij als winkelstand ons bij deze aanpas sen. Het is dan ook nu onze taak aan te toonen het beste en nieuwste voor de laag ste prijs aan te bieden. Willen wij pal staan voor de gevaren, welke ons in den vorm van groot-bedrijven bedreigen, dan is saamhoorigheid geboden, want eenheid maakt macht, maar tweedracht breekt kracht. Na deze kernachtige toespraak geeft de voorzitter het woord aan den Edelachtb. heer Burgemeester. Zijn Ed. Achtb. zegt dat hij het verzoek dezer Winkelweek te openen met beide handen heeft aangeno men, te meer daar het hem nu ook weer de gelegenheid biedt met de Nieuwveen sche burgerij in contact te komen. Spr. wenscht voorzitter en bestuur van harte geluk met deze winkelweek, spoort het koopend publiek aan hun inkoopen niet te doen in de nabije steden maar in eigen kring. Tenslotte wenscht spreker de Nieuwveensche Winkelstand toe, dat hun wenschen vervuld mogen worden en ver klaard hiermede de Winkelweek geopend. De voorzitter dankt voor de hartelijke woorden door Zijn Ed. Achtb. gesproken en spreekt mede zijn genoegen uit voor de volle medewerking van het Gemeente bestuur en het N.E.B. Hierna wordt door den heer Karse meijer nog enkele oogenblikken het woord gevoerd. Hij meent de tolk te mogen zijn der Burgerij, feliciteert het Bestuur met het fiere initiatief en wenscht allen een groot succes. De voorzitter dankt den heer Karse meijer voor zijn waardeerende woorden, wenscht vervolgens de deelnemers veel succes, 't publiek veel genoegen en ver zoekt hen tevens alle aandacht aan de étalages te willen schenken. Het bestuur bleef met de genoodigden nog enkele oogenblikken gezellig bijeen om vervolgens aandacht aan de étalages te besteden. En wij meenen te mogen zeggen, dat de uiterste zorg aan de étalages is besteed, alles ziet er schitterend uit; er is overal een keur van artikelen bijeen ge bracht. Alhoewel wij niet in bijzonder heden willen treden, kunnen wij toch niet nalaten even de aandacht te vestigen op de étalages te vestigen, bereikt heeft. Wij mochten aldaar het in aanbouw zijnde nieuwe raadhuis in miniatuur aanschou wen, niet in steen maar in vet of reuzel opgetrokken. Een prachtideé, t is keurig afgewerkt en heeft aller belangstelling. Wij hebben den indruk medegenomen, dat wanneer de bouw gereed is, het een sieraad voor onze gemeente zal zijn. De rebus, door het bestuur samenge steld, is voorzeker een goede gedachte ge weest, deze wordt aandachtig bestudeerd. Bij tientallen gaat men de winkels langs om de oplossing te vinden en wij geloo- ven dat het bestuur haar doel, de aandacht van het winkelend publiek des te meer op de étatlages te vestigen, bereikt heeft. Wij wachten een stroom oplossingen, welke uiterlijk 1 December 's avonds 6 uur binnen moeten zijn. De met zorg afgewerkte teekeningen zijn vervaardigd door onzen plaatselijken kunstteekenaar N. Speet. Wij vertrouwen dat het woord door het Hoofd der Gemeente ten gunste van de Middenstand gesproken, niet te vergeefs moge zijn, en allen hun inkoopen ter plaatse zullen doen. Dat Z. Ed. Achtb. een open oog heeft voor de belangen van den Nieuwveenschen Middenstand komt in zijn voorwoord in de Winkelweek-Courant zeer duidelijk tot uiting. Wij spreken den wensch uit dat veel koopers in de zaken mogen ver schijnen tijdens de Winkelweek maar ook dat zich in dit geheele jaar zal bestendi gen, en wij vertrouwen dat nu en in de toekomst allen niet alleen onze dorpsge- nooten, maar ook onze bondgenooten zul len zijn enblijven. Vereende samen werking tusschen Winkelstand en Burge rij kan niet anders dan voor allen heilzame gevolgen hebben. Bezichtigt onze speciale St. Nicolaas-etalages Passage Botermarkt NOORDWIJK. Winkelweek. Door de gezamenlijke winkeliers in Noordwijk-Binnen is dit jaar weer de traditioneele winkelweek in de St. Nicolaasperiode georganiseerd, welke gis teravond onder groote belangstelling door den Burgemeester in Café „Flora" werd geopend. Na deze officieele opening had een muzikale wandeling plaats door het dorp, hetwelk begrijpelijkerwijze veel pu bliek op de been bracht. Ook in de komen de dagen verwachten wij veel drukte in onze winkelstraten. Er is een fouten-wed- strijd uitgeschreven, waarvoor zeker veel animo zal bestaan. Als kijkers, koopers wor den, belooft het voor onze wakkeren win kelstand een goede week te worden. RIJNSBURG. Tuinbouw. Van beide koolsoorten, roode en gele, doch vooral van de gele draaide in de afgeloopen week aardig wat door. De minimumprijs is f 1.per 100 kg. Men zou zoo zeggen: daarvoor moet dit product toch te plaatsen zijn, veiling- prijzen van 2 tot 2.5 cent voor een beste gele kool. Ook al zou de kleinhandel er 100 pet. op verdienen is toch nog geen geld. Met roode kool is het niet veel beter. Een roode kool van beste kwaliteit voor 2.5 tot 3 cent per stuk. Het gaat de tuinders lang niet naar den zin. Er komt weinig in het laadje. Knolselderie voor f 2.002.50 per 100 stuks. Groene kool van 1.tot f 2.60 per 100 stuks en uien van 1.60 tot hoog stens 2.00 per 100 kg. Kroten werden verkocht voor f 1.40 tot f 1.90 per 100 kg. en waspeen voor 1.502.80 per kg. VEUR. Inbraak. In den afgeloopen nacht Is door verbreking van een keukenraam in gebroken bij den heer M. aan den Prinses Julianaweg te Veur. De inbrekers zijn ech ter niet verder kunnen komen dan de keu ken, daar de binnendeuren gesloten waren. Zoodoende zijn de inbrekers onverrichter zake moeten terugkeeren. Er wordt niets vermist. STOMP WIJK. IJsclub „Nut en Vermaak". Gisteren avond was het de groote feestvergadering van de IJsclub. De voorzitter, de heer A. Waayer, sprak een welkomstgroet. Rekening en verantwoording van den heer W. v. Bohemen als penningmeester. Er bleek in de kas aanwezig te zijn f 102.20. De kas is door de heer en C Waayer en W. v Vliet nagezien en uitstekend in orde be vonden. D^ aftredende bestuursleden wer den weer met groote meerderheid geko zen. Toen punt 8: het zeer gewilde prijs- jassen. Na een hardnekkigen strijd werden den de volgende heeren de winnaars: le prijs J. v. Beuningen en W. v. Vliet; 2e prijs L. Lurten en A. Hooimans; 3e prijs N. Stijnman en P. v. Santen Az.; le troost prijs P. Mol Zooeterwoude) en J. Loose; 2e prijs H. v. d. Pijl en P. A. Waayer en den 3en J. Hagen en Jac. v. Bohemen. De pi ijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt, waarna de leden nog wat ge zellig bijeen bleven. Een vergeten eiland Sinds Napoleon voor meer dan 100 jaar op St. Helena stierf, is het eiland voor het grootste gedeelte der wereld meer en meer in het vergeetboek geraakt. En toch wonen daar ook nu nog 4000 mannen en vrouwen, die zich bezig houden met den verbouw van hennep. De loonen zijn laag, maar het leven is goedkoop en er heerscht op het eiland een goede verstandhouding en een trouwe kameraadschap. Ofschoon het eiland vruchtbaar en mooi is, wonen de menschen over het algemeen in vuile kleine gehuchten bij elkaar, om dat de grondsoort van het land bij het bouwen van huizen moeilijkheden ople vert. De eilandbewoners hebben weinig con tact met de buitenwereld, dat was vroe ger. vóór den aanleg van het Suez-konaal beter, want, toen deden de schepen, die op de thuisreis van het Verre Oosten wa ren, regelmatig St. Helena aan, terwijl tegenwoordig om zoo te zeggen, maar alle veertien dagen een schip aanlegt. Iets ver- blij dends is er toch van St. Helena te ver melden: er komen daar slechts sporadisch noemenswaardige misdaden voor en de gevangenis staat meestal leeg. Hoe lang slapen dieren De slaapduur der verschillende men schen is zeer uiteenloopend. Velen hebben acht uur slaap noodig, terwijl anderen met vier uur kunen volstaan. Bij de dieren va rieert die tijd echter met het jaargetijde. In den tijd dat de nesten gebouwd wor den zijn voor de vogels de nachten zeer kort en de dagen lang. In Mei en Juni slapen zij niet langer dan vijf uur terwijl zij in den winter zeven uur slapen. De specht moet hard werken om voldoende voedsel voor zijn 4 of 5 jongen te vergaren. Daal de jonge vogels vaak met kleine insecten gevoed worden, die hij uit de boomschors pikt, zijn enorme hoeveelheden noodig, om den honger van de kleinen te stillen. Van daar gaat een specht reeds lang voor zons opgang aan het werk en zet dit meestal voort, tot het donker wordt. In den win ter daarentegen heeft de specht veel min der voedsel noodig en brengt hij ook op klaarlichten dag heel wat uren in zijn nest door. De chimpansee heeft veel meer slaap noodig dan de olifant. Wilde dieren uit de koude rigonen slapen meer, dan hun col lega's uit de tropen. Zwanen en eenden slapen ook overdag, maar ofschoon zij in diepen slaap gedom peld zijn bewegen zij zich toch doelbe wust in kleine kringen op het water, door dat zij mechanisch den een en poot lang zaam en voortdurend bewegen. Visschen slapen vaak vele uren per dag. Dan hou den alle bewegingen op. De meeste wilde dieren hebben een zeer lichte slaap, zoo dat zij bij het minste geruisch wakker worden. Alleen in den winterslaap is het anders. Dan kan men ze zelfs aanpakken en heen en weer rollen, zonder dat ze ontwaken. LEEST DE ADVERTENTIES IN U W DAGBLAD

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7