VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAG. 6 HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Uitgegeven zijn Staatsblad no. 1, wet van 24 November 1936, houdende goed keuring van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en regeling van de toela ting van geuigen bü de voltrekking van dat huwelijk, alsmede van eenige gevol gen van deze echtverbintenis. Staatsblad no. 2, wet van 24 November 1936, houdende naturalisatie van Z. D. H. Prins Bernhard van LippeBiesterfeld en regeling van eenige gevolgen dier natu ralisatie. Naar wy vernemen, zal de hertog van York met zijn vrouw en hun oudste doch tertje Elisabeth voor het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard overko men. DE BRUIDSDAGEN VAN HET PRINSELIJK PAAR. De illuminatie van de residentie. Naar men weet is het Rijk voornemens tijdens de bruidsdagen van het vorstelijk paar alle tot zijn dienst behoorende gebou wen te illumineeren. Zoo zal men bijvoorbeeld op het Korte Voorhout de verlichting kunnen zien van het Paleis van Justitie, het gouvernements huis en de ambtswoning van den Commis saris der Koningin in de Provincie Zuid- Holland, drie gebouwen naast elkaar. De wijze van illuminatie der Rijksgebou wen zal verschillende veranderingen, ver geleken bij vroeger, ondergaan. In het al gemeen kan van illuminatie-methoden ge sproken worden. Als voorbeelden hiervan noemde men ons de verlichting van het postchèque- en girogebouw met toepassing van gasvlammen, een wijze van verlichting, welke naar men weet ook in de So- phialaan zal worden gebruikt. Een bijzonder goede gedachte lijkt ons de bijzondere zorg die aan de verlichting van het gebouw van den Octrooiraad aan het Witsen Eliasplein wordt besteed. Dit gebouw ook gelegen aan den nieuwen hoofd verkeersweg van Den Haag (de Van Alkemadelaan) en dichtbij den Benoorden- houtscheweg zal hun, die uit de richting Leiden de residentie tijdens de bruidsda gen zullen naderen, als een lichtbaken voorkomen, een voorbode van de verlich ting in de binnenstad. Het goede voorbeeld, dat het Rijk in de zen geeft, wordt door vele winkels, ban ken en zelfs particulieren nagevolgd. De installateurs hebben het zeer druk met het ontwerpen van projecten. Ten slotte vertelde men ons nog een aar dig-staaltje van het enthousiasme, dat ve len voelen voor de verlichtingsplannen. Een leerling van een school in het Be- zuidenhoutkwartier teekende een keurig ontwerp voor de verlichting van een plein, dat in handen van het desbetreffende wijk- comité kwam. Het comité ging er volledig mede accoord en zal, wanneer de midde len zulks toelaten, zeker tot uitvoering van het project overgaan. Het gemeentelijk electrisch bedrijf heeft met het oog op het gevaar van aanraking een verbod van het gebruik van houten latten, waarin bij vorige illuminatie de gloeilampjes gevat waren, uitgevaardigd. Dluminatie Koninklijk Paleis Naar wij vernemen zal aan het Ko ninklijk Paleis in het Noordeinde ter ge legenheid van het huwelijk van de Prin ses een electrische illuminatie worden aan gebracht, welke met het ingaan der bruidsdagen gereed zal zijn. H.M. de Koningin heeft zelf op teekenin- gen van het Paleis aangegeven op welke wy'ze zy de verlichting wenscht te zien uitgevoerd. Nadere mededeelingen omtrent deze il luminatie konden ons nog niet worden verstrekt. Het electrotechnisch ingenieursbureau W. G. Scheeren is met de uitvoering van de opdracht belast. De leiding berust bij ir. H. Scheeres e.i. HET GESCHENK VAN DE BLOEM BOLLE NKWEEKERS VOOR SOESTDIJK. Gisterochtend zijn op het paleis Soest- dijk de bloembollen bezorgd, welke de Ne derlandsche bloembollenkweekers aan Prin ses Juliana en Prins Barnhard als geschenk bij him a.s. huwelijk hebben aangeboden en welke bedoeld zijn als welkomstgroet, wanneer het jonge paar het paleis in het as. voorjaar zal betrekken. Naar ons van ochtend door den heer W. J. Jonkheer, voor zitter der afdeeling Hillegom van het cen trale bloembollencomité werd medegedeeld, berust de uitvoering van deze beplantings werkzaamheden bij de afdeeling Hillegom van dit comité. Deze wordt hierin bijge staan door den heer H. J. Voors, secretaris van het centrale comité, die tevens de plan nen omtrent de te volgen beplan tings wij ze heeft ontworpen. Laatstgenoemde deelde ons vanochtend, onmiddellijk nadat met het uitplanten een aanvang was gemaakt, nog het volgende mede: De aanplant, waarmede thans wordt be gonnen, beoogt alleen het uitplanten van de bloembollen in de bestaande perken, vakken, randen enz. In den aanleg van het perk zelf wordt geen verandering gebracht. Het late tijdstip, waarop met de beplanting kon worden aangevangen, maakt het nood zakelijk, dat thans zoo snel mogelijk wordt gewerkt. Alle werkzaamheden geschieden door geoefende arbeiders, die worden bij gestaan door jongeren, allen afkomstig uit de dorpen onzer bloembollenstreek. Het comité is er, ondanks het feit, dat het seizoen reeds zeer ver is gevorderd, j nog in geslaagd, de collectie bloembollen uit een zoodanig groot aantal soorten sa men te stellen, dat men thans verzekerd is j van ononderbroken bloemenpracht bij het j paleis van het voorjaar af tot den zomer toe. I „N. R. Crt." DE WEG VAN DE PRINSELIJKE BRUIDSTOET Op het kaartje staat de route, die de Ko ninklijke Bruidstoet volgen zal, duidelijk weergegeven, eveneens de tribunes wel ke langs den openbaren weg zijn opge steld. Voor hen die de Residentiestad niet kennen, kan reeds nu dit plattegrond je van pas komen, om de dichtst bij den weg gelegen straten op te zoeken. Het meest nabij gelegen punt is het „Plein", dat vanaf het Staasspoor via Heerengracht van vanaf Hollandsche Spoor via Stationsweg, Groote Marktstraat, gemakkelijk te berei ken is. Van daar uit' overziet men de route Smalle trottoirs zijn bijb. de Anna Pau- lownastraait, linksche zijde Javasrtraat, Gravestraat, Groenmarkt en Riviervisch- markt. Waterkanten in den rug zijn gele gen bij Hofijver, Veenkade, Hoogewal en Mauritskade, die voor opstopping van te veel publiek te vermijden zijn. Over de afzetting der straten en passee ring van het doorgaand verkeer zal door de pers nadere inlichtingen worden ver strekt. Het weggedeelte en omgeving gelegen tusschen de Groote Kerk en Stadhuis eveneens het gedeelte bij het Koninklijk Paleis wordt nader bestudeerd in hoeverre dit toegankelijk is voor het publiek. Het geschenk van het corps diplomatique. Het corps diplomatique is naar wij vernemen voornemens aan Prinses Ju liana en Prins Bernhard ter gelegenheid van hun huwelijk een geschenk aan te bie den, bestaande uit een zilveren fruitschaal en twee zilveren candelabres. Dit geschenk wordt vervaardigd in de fabrieken van Begeer van Kempen en Vos, te Voorschoten. REDDINGBOOT „PRINS BERNHARD". Oproep aan de Nederlandsche jeugd. Getroffen door de jongste zeerampen aan onze, zoo gevaarlijke Nederlandsche kust, heeft zich te 's-Gravenhage een co mité van actie gevormd om de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij in haren strijd tegen de woeste elementen krachtdadig te steunen. Dit comité, waarvan de heer C. Lieu- wen, directeur van de Zeevaartschool te Scheveningen, voorzitter is, heeft zich tot doel gesteld middels de geheele Holland sche jeugd gelden bijeen te doen brengen voor de aanbieding van een motorstrand- reddingboot aan bovengenoemde maat schappij, waaraan de naam zal worden ge geven van „Prins Bernhard". Om tot dit doel te geraken heeft meer genoemd comité een mooi verzilverd speld je doen vervaardigen met de goed gelij kende beeltenis van H. K. H. Prinses Ju liana en Z. D. H. Prins Bernhard. Voor den aanmaak van dit speldje, waarvan den kostprijs 2 1/2 cent bedraagt, heeft de N.V. Medaillefabriek te Culemborg hare bemid deling verleend. Het comité is reeds dadelijk begonnen verschillende scholen te bezoeken, om de hulp van de hoofden der hiervoor in aan merking komende onderwiisinrictingen in te roepen hun leerlingen de speldjes te doen koopen, dan wel verkoopen tegen den prijs van tien cent per stuk, waarvan de geheele netto-opbrengst dus 7 1/2 cent per speldje,, ten bate van de reddingboot „Prins Bernhard" komt Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van de gemeente Lee u w arder ad eel jhr. W. J. H. Hora Siccama, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van de gemeente Baarderadeel. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van de gemeente Dwingeloo: W. A. Stork. De heer Peereboom uit de H.G.S. Naar het „Vaderland" verneemt is er in de Herv. Geref. Staatspartij, door ds. Ling- beek in de Tweede Kamer vertegenwoor digd, verschil van meening ontstaan over de candidaten, die vooraan op de lijst, waarmee die partij in 1937 uitkomt, ge plaatst zullen worden. Naar aanleiding hiervan heeft de heer E. Peereboom, die ds. Lingbeek eenigen tijd in de Tweede Kamer vervangen heeft, zijn functies in de party neergelegd. De heer Peereboom was o.m. secretaris van het hoofdbestuur der Herv. Staatsparty. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring PRIJS-WINNAARS UIT DE MICA WEDSTRIJD 1936. In de MICA-wedstrijd 1936 hebben o.a. de volgende personen een prijs gewonnen: De heer L C. Kramer, Gouda, werd de gelukkige winnaar van deneersten prijs, het Landhuis. Mej. A. v. Toren, Alp hen a. d. Rijn, werd bezitster van de Chevrolet Coach 1936. Voorts wonnen"1 A. Schuiling, Bode graven, een volledige keukenuitrusting, en mej. N. de Korte, Lis se, een radiotoe stel. Een geldprijs van 100.viel ten deel aan mej A. Simons, Hoofddorp. Een rij wiel werd gewonnen door: J. Blonk J.zn., Waddinxveen, P. J. Heemskerk, Noordwijkerhout, Lien Janssen, Rijpwetering, G. Langmuur, Kat wijk a. Zee, N. Schellingerhout, Nieuwkoop, A. v. d. Wiel, Noord- wijk a. Ze e. Een waardebon van ƒ2.50 viel ten deel aan: A. van Arkel, N ieu w-Vennep, Z. v. d. Berg, L i s s e, C. Boerefijn, Bode graven, M. Dubbelman, Noordwijk a. Zee, Joh. Bunnik, Aarlander- v e e n, C. Buts, L i s s e, J. P. Corel, Noordwijkerhout, J. v. d. Eist, N oordwijkerhout, K. de Groot, Lis se, H. J. Th. v. d. Weijden, Bode graven, mej. Margo Hulsebosch, Oude- Wetering, Piet Klaassen M.zn., V ij f- huizen (Haarl.meer), mevr. G. J. Kooij A1 phen, H. Langeveld, Hazerswou- d e, P. Massaar, Leiden, S. J. Pennings, Koudekerk a. d. R ij n, J. J. Rodewijk, Zoeterwoude, mej. J. Smit, Noord wijkerhout, C. Verkuyl, Nieuw- Vennep, mevr. A. Verrips-Koolstra, Voorschoten, C. M. Vierbergen, A1- p h e n, Th. v. d. Zalm, Warmond. 23.000 vaten haring naar Rusland. Te Scheveningen is men druk bezig met het gereed maken van het laatste kwan tum, zijnde 23.000 vaten gezouten haring voor Rusland. Een firma te Scheveningen moet alleen 7400 vaten leveren. Wanneer deze partij afgeleverd is, is de geheele order van 70.000 vaten ten uit voer gebracht. WAT ANDERE BLADEN SCH KIJVEN DE PRINS IN DE TWEEDE KAMER. Uit het Kamer-overzicht van de Maas bode van hedenmorgen: „Stil kwam de Prins binnen en zonder eenigen ophef verwijderde hij zich weer; hij had een uitnemenden voorlichter ge had in mr. L. A. Kesper, den griffier der Kamer, die geruimen tijd in de presidents loge bij den Prins doorbracht. De Kamer heeft het bezoek gewaardeerd en den een voud, waarmee Prins Bernhard zich be weegt. Die karaktertrek schijnt hem eigen en zal hem bemind maken bij ons volk, dat nu eenmaal afkeerig is van wat het „koude drukte" noemt. Het bezoek is te vens het sprekendst antwoord op de on behoorlijkheden,'die onlangs over Prinses Juliana's staatkundige denkbeelden in een Duitsch proefschrift zijn gepubliceerd op gezag van den heer Van Geelkerken. Uiter aard kunnen leden van het Koninklijk Huis zich niet verdedigen tegen elke be wering, die over hen of hun omgeving in omloop wordt gebracht en dus ook niet tegen de werkelijk verregaande grofheid, dat zij het gemunt zouden hebben op onze constituotioneele instellingen. Maar wij mogen er wel op wijzen, dat Prins Bern hard door zijn bezoek duidelijk doet blij ken, dat hij de waarde der Nederlansche Volksvertegenwoordiging erkent. Het kan zijn nut hebben, daar bij deze gelegenheid eens aan te herinneren. In dit verband verdient nog een ander feit vermelding. De heer Mussert, die de Nederladsche pers voortdurend als onbe trouwbaar laat voorstellen, heeft niet ge aarzeld voor zijn nieuwe dagblad den be richtendienst te gebruiken, door onze bla den georganiseerd. Terwijl in zijn week blad het parlement wordt gesmaald als „praathof", liet hij voor zijn nieuwe dag blad een perskaart vragen voor een parle- mentsredacteur. Deze heeft echter in zul ke-bewoordingen over de personen der Kamerleden geschreven, dat de Kamer commissie, nadat een waarschuwing gege ven was, deze perskaart ingetrokken heeft". INGEZONDEN STUKKEN Kan ik U misschien met de vredespijp van dienst zijn, mijne heeren? DE JONGEREN EN DE R.K. STAATSPARTIJ. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het verslag van de vergadering in de Stadsgehoorzaal zou ik het volgende onder uw aandacht willen brengen. Er staan in dit verslag verschil lende onduidelijkheden (om niet te spreken van onjuistheden!) Een pertinente onjuist heid is echter de reportage van de vraag, welke door een der aanwezigen gesteld werd. „Deze vroeg den inleider, hoe de jon ge werkloozen geestdriftig konden zijn voor de Staatspartij, die voor de werkloozen nog niets had gedaan". Een dergelijke vraag is door mij den eenigen vragensteller in het geheel niet gesteld: Mijn vraag was: Hoe' kunnen de katholie ke jongeren nog geestdrift (waarop deken Bots had gewezen!) hebben voor de R.K. Staatspartij, die zoowel materieel als gees telijk onze belangen heeft verwaar loosd. 1) Ik wees op de enorme werkloosheid on der de jeugd en op de toekomstlooze toe komst van het opkomende geslacht, wat het materieele betreft. Onze geestelijke be langen worden verwaarloosd, waarbij ik herinnerde aan de actie van de Dageraad en de communisten onder de jeugd. Daar naast had ik ér op kunnen wijzen 2), dat wij bloot zijn gesteld aan de propaganda van den Neo-Malthusiaanschen bond en an dere godlooze, anti-christelijke uitingen. Mijn vraag luidde tenslotte: Kunnen wij, jonge Katholieken, geestdrift hebben voor een partij, die mede-oorzaak is van de gees telijke en stoffelijke ellende waarin het Nederlandsche volk en de Nederlandsche jeugd verkeert? Deken Bots ging slechts in op het mate rieele deel van deze vraag. Het werkloo- zen-probleem is noch door de R.K.S.P., noch door het parlement op te lossen, zei deken Bots. Over de geestelijke verwaarloozing van de R.K. Jeugd zei de hoogeerwaarde spreker in 't geheel niets. 3) Ik wyt een en ander geheel aan de democratie, welke waarbor gen biedt, dat alle mogelijke a n t i-C hristelijke, a-s ociale en immoreele stroomingen vrij heid (de veelgeprezen vrijheid!) hebben, haar ideeën te propageeren en het Ne derlandsche volk en de R.K. Jeugd van Christus en Zijn leer vervreemden. 4) De R.K. Staatspartij werkt door de propagee ring van een parlementaire democratie aan dit euvel mede. Zij heeft op een zeer slappe wijze tegen deze on-Christelijke stroomin gen stelling genomen, zoodat de toekomst, welke wij, Katholieken jongeren, tegemoet gaan, huiveringwekkend en beangstigend is. 5) Deken Bots zeide, dat hij geloofde aan een nieuwe, een Christelijke maatschappij Ook ik heb dat geloof, daarvoor strijd en streef ik. Wij, jongeren, zullen dien toe- komstigen Christelijken staat zelf opbou wen. 6) Wij moeten daarbij de R.K.S.P. die via de parlementaire democratie streeft naar verbetering, van de hand wijzen. Zij heeft ons en onze belangen verwaar loosd. 7) Eén opmerking moet me nog van het hart. Het is heel eigenaardig, dat de R.K. Staats partij nu het tegen de verkie zingen loopt zich zoo voor de R.K. jongeren interesseert, terwijl zij daartegen over ons materieel en geestelijk verwaar loosd heeft. Moeten de jongeren misschien de kastan jes uit het vuur halen, het vuile werk doen, opdat de R.K. Kamerleden niet te veel ze tels zullen verliezen? 8) Met dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, B. F. MüLLER. 1) Aldus heeft ook onze verslaggever de vraag samengevat! Precies zoo! 2) Een verslaggever kan niet vermelden, wat de spreker had kunnen zeggen, maar niet gezegd heeft! 3) In zyn rede heeft Deken Bots het werkloozen-probleem, speciaal wat de jeugd betreft, wel degelijk en op voortref felijke wijze van de geestelijke zijde belicht. 4) De schrijver wijdt al het anti-Christe lijke, a-sociale en immoreele aan de demo cratie. Dat staat tegenwoordig „gekleed". Wel eens nagedacht?, waarde inzender; excuseer ons deze vraag; ze dringt naar voren. Als de democratie d e oorzaak is van al dat kwaads, hoe goed moet 't dan zijn daar, waar deze oorzaak is weggeno men. En zie nu naar Duitschland. Daar is de democratie verdwenen. En herhaaldelijk klagen de Duitsche Bisschoppen inzen der meent toch niet, dat hij beter op de hoogte is?! over de heidensche toestan den, die er heersohen. Of kijkt de inzender liever naar Rusland? Daar is ook de demo cratie, radicaal, met wortel en taik, opge ruimd. En vindt hij den toestand daar zoo schitterend, in tegenstelling met de lan den, waar de democratie aan het bewind is? De democratie is niet volmaakt; zij heeft veel leelijks en wanstaltigs. Maar w:e haar wil verbeteren door haar te vervan gen door de» dictatuur, werpt met het bad water ook het kind weg! 5) Mogen wij den inzender 'ns openhar tig zeggen, wat voor ons vooral de toekomst „huiveringwekkend en beangstigend" maakt? HUIVERINGWEKKEND is het, als ka tholieke jongeren 't geldt ook voor oude ren, natuurlijk) zich scharen rondom een leider als de heer Mussert, terwijl zij niet 'aanvaarden de leiding van de Bisschoppen, die door Christus zijn aangesteld om hen te leiden; die met Christus' Plaatsbeklee- der, den Paus, het Gezag in de Katholieke Kerk vormen. HUIVERINGWEKKEND is het, als er katholieke jongeren zijn, die den gezegen- den naam van Christus op de lippen dra gen, terwijl hoofd en hart verzet pleegt tegen hen, die ons in Christus* naam moe ten leiden. HUIVERINGWEKKEND is het, als er katholieke jongeren zijn, die zioh meenen te mogen veroorloven de immoreele vrijheid, om niet te gehoorzamen aan het door Christus ingestelde Gezag. 6) Natuurlijk onder voorlichting van hen, die voorlichting kunnen geven, en onder leiding van hen, die geroepen zyn om lei ding te geven! 7) Hier spreekt nu een geestesgesteldheid, welke ons aanvankelijk er toe deed beslui- tenten, dit stuk niet op te nemen. Wij heb ben daarna besloten, het wél te plaatsen, in de hoop, dat inzender het zal kunnen waardeeren, als wij hem met de gewensch- te voorlichting van dienst willen zijn. Inzender neme van ons aan deze les: men kan niet aan anderen geven, wat men zelf niet heeft. Wie iets niet weet, kan daarover anderen niet leeren. Inzender zijn jeug dige leeftijd kan dit excuseeren weet blijkbaar niet zoo heel veel van de parle mentaire geschiedenis van den laatsten tijd. Anders zou hij waarschijnlijk zich schamen, om te schrijven, zooals hij schrijft. Wij, Ka tholieken van Nederland, hebben aan de R.K.S.P. via de parlementaire democratie zóó veel te danken, dat wij er dankbaar voor moeten zyn! Hier willen wij er even op wyzen, dat inzender telkens schrijft „wy", alsof met hem velen het eens zijn. De overgroote meerderheid der katholieke jongeren weet echter gelukkig nog, naar onze overtuiging, de consequenties te trek ken uit de Katholieke beginselen. 8) In onze jeugd beschouwden wij de geestesgesteldheid, welke uit deze laatste opmerking spreekt, als een ouderdomsziek te een ziekte waaraan sommige oude lie den lijden, die altijd morren en mokken. Zij morren als iets niet gebeurt, en, als 't wel gebeurt, mokken zij, dat er iets achter schuilt, 't Is hun nooit naar den zin. Helaas, schijnen in onzen tijd betrekkelijk veel jongeren aangetast door deze hebbe lijkheid, welke zoo tegenstrijdig is met het open en eerlijke en spontane waardeeren, de jeugd eigen. Wij nemen afscheid van inzender met den hartelijk gemeenden wensch,, dat hij over het hier neergeschrevene moge naden ken dat hij ook vooral moge nadenken over het bekende woord van een priester, die was een groot geleerde en een buiten gewoon werker, die zichzelf en alles wat hij bezat in echte ziele-grootheid heeft weg geschonken aan het volk, het bekende woord van mgr. dr. Ariëns: Wie niet gehoorzaamt aan zijn Bisschop heeft per se ongelijk. R e d. L. C r t. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6