STADS NIEUWS VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z HOE WORDT HET WEER 7 LICHTE VORST. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind, uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt tot lichte \orst. Hoogste barometerst.: 772.4 te Beval. Laagste barometerst.: 750.8 te Janmayen. ,Het hoogedruk gebied over Scandinavië verplaatste zich iets naar het Oosten, de secundaire depressie, welke gisteren be westen Schotland lag, trok eveneens Oost waarts. Bewesten Ierland ligt thans een- gebied van hooge druk. In den algemee- nen weerstoestand kwam weinig verande ring, nog steeds waaien over een groot deel van West- en Midden-Europa zwakke win den met nevelig weer. Het gebied van lich te vorst breidt zich over onze omgeving uit en ligt thans over het vasteland van geheel Midden- en West-Europa met uitzondering van Zuid- en West-Frankrijk. Het gebied van strenge vorst in Midden-Zweden hond- haafde zich, terwijl ook op Midden-Ier- land de temperatuur weer beneden het vriespunt daalde. De depressie over Span je handhaaft zich, langs de Oostkust hier van dringt warme lucht Zuid-Frankrijk binnen, de temperatuur te Perpignan stijgt sinds gistermorgen 8 gr. C., het onweerde er, waarna 84 m.m. regenwater werd afge tapt. Er zijn geen aanwijzingen, dat de weerstoestand zich in onze omgeving spoedig zal wijzigen, zoodat voorloopig gerekend moet worden met aanhouden van het nevelige weer met zwakken wind, terwijl de temperatuur vermoedelijk nog iets zal dalen. LUCHTTEMPERATUUR. 1.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. ft. Van Vrijdagnamiddag 4.23 uur tot Zaterdagmorgen 7.14 uur. HOOG WATER, Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 28 Nov. voorm. 1.23 en nam. 1.50 uur. CSS ACADEMIENIEÜWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Nitratie en haloge- neering van N.N.-Diphenyl-Aethwleendia- mine en Derivaten", de heer A. E. Schou ten, geboren te Aalten; idem, op proefschrift getiteld „Lineair regression analysis r* economie time se ries", de heer T. Koopmans, geboren te 's-Gravenland. bevorderd tot arts: W. van Woerkom, Wassenaar, mej. J. M. van Tricht, Velp. C. Matthijsen, Helmond, W. N. La gendijk, Voorburg. Geslaagd: candidaats'-examen Rechtsgeleerdheid de heer J. A. Zandee, Voorburg, mej. C. M. Caron, Den Haag; voorbereidend Kerkelijk Examen de heer A. Donker, A1 p h e n a. d. R ij n; doctoraal-examen geneeskunde de hee- ren F. H. W. van der Wal, Den Haag, G. M. van Hellemondt, Delft; arts-examen 1ste gedeelte de heeren A. Veldhuijzen, Den Haag, R. A. Braun, Sche- veningen, N. v. d. Broek, Den Haag, G. M. San Giorgi, Wassenaar; H. J. Kooij, Rotterdam, J. H. van Boeckhorst, Terborg; VAN ONZE ADVERTEERDERS. VEENENDAAL'S NAAIMACHINE HANDEL. Hedenmiddag heeft in perceel Haarlem merstraat 27 de opening plaats gehad van de naaimachinehandel van den heer G. Veenendaal, vroeger chef-monteur bij de Singer Mij. Het pand, waarin vroeger een zaak in manufacturen en kleeding was gevestigd, is aan een grondige restauratie onderwor pen. Exterieur zoowel als interieur zyn ge heel vernieuwd, zoodat het geheel een fraai aanzien heeft gekregen. Diverse merken naaimachines, w.o. de beroemde Veritas, zijn voorradig. Overigens verwijzen we nog maals naar de annonce van gisteravond. ^if'n Nieuw bord. fl'Jy Deze roode driehoek, met [y de punt naar beneden bo* teekent, dat men een voor- rangsweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. HET A.S. VORSTELIJK HUWELIJK De versiering der stad Gisteravond had de contactcommissie van Nationale Vereenigingen alle Leidsche Buurtvereenigingen bijeengeroepen om ge zamenlijk te bespreken hoe Leiden een feestelijken aanblik kan krijgen tijdens de feesten bij het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Het bleek, dat alle buurtvereenigingen hun wijk zoo mooi mogelijk zouden wil len maken, maar dat velen financieele moeilijkheden hebben. Juist daarom is het zoo jammer, dat de burgerij niet méér heeft geofferd voor het groote feest. Toch zal de Contact-Commissie nog trachten geldmiddelen bijeen te brengen om aan de deelnemende wijken een deel der ver siering aan te bieden. De buurtcommissies zelve gaan nu aan den slag om in hun wijken zoo goed mo gelijk voor den dag te kunnen komen. De Contact-Commissie zal de vergun ningen bij het gemeentebestuur aanvragen, die noodig zijn voor het aanbrengen van versieringen enz. Een afzonderlijk ingestelde commissie uit de buurtvereenigingen zal probreeren door gezamenlijken inkoop een goedkoo- pere versiering mogelijk te maken. Door deze plannen en ook door de plan nen van de Leidsche Middenstandscentrale tot het formeeren van een optocht belooft aldus de burgerij zelve aanzienlijk bij te zullen dragen om een mooie omlijsting te geven aan de feesten, die Leidens nationa le vereenigingen onder leiding van de Con tact-Commissie gaan organiseeren. UITVERKOCHT zijn alle programma's tevens toegangsbe wijzen voor Zondag 29 November, waar voor de Vereeniging „Katholiek Leiden" zal spreken den weleerw. heer Henri de Greeve over de „Gruwel der Verwoes ting". Zondagmorgen precies half twaalf tot één uur is er gelegenheid tot het be spreken der plaatsen a 10 cent in dè Vesti bule der Stadsgehoorzaal. Zondagavond wordt precies 8-30 uur aangevangen. Beleefd verzoeken wij een ieder tijdig (8.15 uur),'aanwezig te willen zijn. RJL HANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Een Leidsche afdeeling opgericht. Gisteren werd in het gebouw van den R.K. Volksbond een bijeenkomst gehouden, welke ten doel had om te komen tot op richting van een afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit. De opkomst was goed. Aanwezig waren twee H.B.-leden, n.l. de heer J. G. v. Kessel, voorz. van den Ned. Bond en de heer Baltus, 2de secr. uit Bever wijk. Voorts waren van de afd. den Haag aanwezig de heeren van Hagen, voorz., J. v. Rossum, secr. en De Haan, penningm. Als wrn. voorz. fungeerde de heer A. Dofferhof uit Oegstgeest. Deze opende deze bijeenkomst met den christelijken groet. Spreker heet allen welkom, in 't bijzonder de H.B.-leden en het afd. bestuur uit den Haag. Het doel is u niet onbekend, aldus spr., en hij hoopte vanavond een afd. op te richten, daar Katholieken niet in een neutrale vereeniging thuishooren. Wij hebben een hooger doel na te leven en niet enkel te zorgen voor onze stoffelij ke belangen. Met den wensch, dat deze poging moge slagen, verklaarde de voorz. deze bijeenkomst voor geopend en gaf het woord aan den heer J. G. v. Kessel. Deze gaf een uiteenzetting van de moei lijkheden van dezen tijd en de middelen tot verbetering. Hierna schilderde spr. de verschillende toestanden, die zijn ontstaan vanaf de oor logsjaren tot aan de jaren 28 en 29, toen er een inzinking kwam en de toeloop in deze branche zulke ontstellende afmetin gen aannam, dat de spoeling steeds dun ner werd. De handel, die voor zware lasten zat met hooge huren en voor afbetaling moest zorgdragen, maakte vele slachtoffers. Spreker wenschte het vak op een hooger plan te brengen, en eischte op de eerste plaats vakkennis, te beginnen met het boek houden. Dit laatste liet nog veel te wen sch en over. Voorts wenschte spreker een samenwer king te verkrijgen tusschen groot- en klein handel en het veilingwezen, om te komen tot een saneering. Dit zijn allemaal toe komstbeelden, doch organiseeren moeten wij ons en wel op kath. grondslag. Wat kun nen wij als Katholieken van de neutrale or ganisatie verwachten; deze is immers zon der beginsel. Wij willen iets positiefs. Ons beginsel wordt wel niet aangevallen, doch geduld. In het sociale leven is het ons be ginsel, dat ons richting geeft, daar God het van ons vraagt. Nu is het mogelijk de sleur te verbreken en spr. hoopt, dat allen het kloeke besluit nemen, om mee te strijden in een Kath. organisatie, om daardoor ook den R.K. Bond te helpen versterken. De waarn. voorz. dankte den spreker voor zijn mooie uiteenzetting. Na nog ge meld te hebben, dat de R.K. Bond dezelfde belangen dient als de andere Ned. Bonden en altijd goed met de andere samenwerkt, werd aan de aanwezigen verzocht zich op te geven aan het voorloopig bestuur. Alle aanwezigen, zonder eene uitzondering, ga ven zich op als lid. De waarn. voorz. vroeg den leden om propagandist te willen zijn voor de Kath. zaak en hoopte, dat deze vereeniging zal mogen bloeien. De bestuursleden van de ruster afd, uit den Haag bedankte de Leid sche commissie voor de werkzaamheden en ftr ii feliciteerde het H.B. met de totstandko ming dezer nieuwe afdeeling. De voorz. dankte vervolgens het H.B., het Haagsch bestuur en alle aanwezigen voor hun be langstelling en sloot met den christelijken groet. DE ARMENRAAD. Het jaarverslag. Versohenen is het jaarverslag van den Armenraad alhier, over het jaar 1935. Aan den inhoud ontleenen wij het volgende. Het bestuur onderging wijziging, doordat de twee bestuursleden, door de Gem. Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon aangewezen, namelijk mr. A. J. Romijn en mej. A. M. de Vries, werden vervangen door de heeren J. J. van Stralen en mr. dr. S. Rozemond. Het bureau bracht 3813 rapporten uit be treffende behoeftigen en onderhoudsplich tigen verwanten. Het aantal bezoeken op het spreekuur beliep 1887, hiervan betroffen 50 de be langen van instellingen van weldadigheid, 1097 den onderhoudsplicht, 412 indivi- dueelen nood. Aan het einde van het jaar beschikte het bureau over 8745 gezinsdossiers zoo mede over 482 dossiers betreffende gevallen van de Commissie voor den Onderhouds plicht. De verzameling van gegevens over in stellingen e.d. telt thans 435 nummers. Het Centraal register verzond 1753 be richten betreffende dubbele ondersteuning. De Commissie voor den Onderhouds plicht behandelde 110 nieuwe gevallen; de opgelegde bydragen vertegenwoordigen een jaarbedrag van 14.378.In Septem ber 1935 werd nagegaan, welke bedragen door alle onderhoudsplichtigen, waarmee de Commissie van haar oprichting af be moeienis had gehad, inderdaad werden op gebracht. Het bleek te zjjn minstens 40.000. De secretaris waarschuwde vijf maal in de plaatselijke pers tegen inzamelingen, zoogenaamd voor een liefdadig doel, die niet bona fide waren. De kosten van den Armenraad beliepen 15.099.66. Op de lijst van instellingen van welda digheid werden toegevoegd 30 hofjes. Met toestemming van het Gemeentebe stuur werden 89 openbare geldinzamelingen gehouden, waarbij in totaal 37.714 werd ingezameld. Aan ondersteuning in geld en natura werd in totaal besteed 1.839.000 (vorig jaar f 1.395.000). Hiervan gaf de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon uit 673.000, de Gemeentelijke Steunverleening 953.000, de kerkelijke in stellingen besteedden te samen 98.000, het crisis-comité ƒ48.000 en de particuliere in stellingen (deels met gemeentesubsidië) de rest. Aan uitbesteding in gestichten en gezin nen werd uitgegeven 54.000, namelijk door de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon /ƒ37.000, door de kerkelijke instellingen 13.000 en door de particuliere 4000. Aan arbeidsloon in werkverschaffing werd uitbetaald 90.000, namelijk door de gerr -te 65.000, door de Stedelijke Werk- inrichting 12.000, door particuliere instel lingen 13.000. PAKKETPOST TIJDENS HET ST. NICOLAASFEEST. De directeur van het P. T. T. kantoor alhier vestigt er de aandacht op, dat het aanbeveling verdiend, tijdens de a.s. St. Nicolaasdrukte de te verzenden postpak ketten nog stevige in te pakken dan ge woonlijk en daarbij vooral stevig pakpa pier en sterk touw te gebruiken en het adres op den omslag en niet op los papier te schrijven. Adressen met lak vastge hecht laten gemakkelijk los en zijn daarom niet toegelaten. Het is aan te bevelen een tweede adres los in het pakket te sluiten. OPENBARE LEESZAAL REUVENS De openbare leerzaal en bibliotheek „Reu- vens" hield gistermiddag haar jaarverga dering. Uit de begrooting voor 1937 bleek, dat het tekort voor genoemd jaar op ruim 600 wordt geraamd. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. v. d. EistCoebergh, de heer dr. J. E. Kroon, de heer B. Buurman ea mevr. dr. F. Wiersma,.die aan de beurt van aftreden waren, bij acclamatie herkozen. Op voorstel van den voorzitter werd het bestuur met twee leden uitgebreid, te we ten de heer H. Schilp en onze p.g. J. Wolf- ten de heeren H. Schilp en J. Wolfslag. Twee leden werden aangewezen om te- samen met twee bestuursleden kas en boeken te controleeren. De begrooting 1937 gaf aan ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van 16.232, met een geraamd tekort van 604.45. Gouden doctoraat. Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. R. C. G. M. baron de Bieber- stein Rogalla Bawadsky te 's-Hertogen- bosch, oud-raadsheer in het Gerechtshof aldaar, aan de Leidsche Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerd heid. De Duitscher L. H. W.t die zonder mid delen van bestaan in de stad vertoefde, is door de politie over de grens geleid. Door de politie is aangehouden de 22- jarige L. A. P., die een zak brandstof heeft ontvreemd uit de R. K. U.L.O.-schooL DE PRACHT DER GOTHISCHE KATHEDRALEN. Lezing van den heer H. Martin. Voor de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst alhier heeft gisteravond de heer H. Martin, oud-directeur van -het Friesch Museum te 's-Gravenhage een le zing gehouden over; „De pracht der Go- thische kathedralen". De spreker werd door den voorzitter, den heer C. Ponsioen, met enkele woorden ingeleid en ving da delijk daarna zijn lezing aan. Spr. wees er op, dat gothiek eigenlijk een scheldnaam was, die, evenals de naam geuzen, later tot eere gekomen is. De gothiek is niet zoo maar ineens ontstaan, maar gegroeid uit den z.g. romaanschen stijl. In 't eind der 12e eeuw komt de gothiek op in Noord- Frankrijk. Ze beleeft haar bloeitijd in de 13e en 14e eeuw en haar decadentie in de 15e en 16e eeuw. De Romaansche stijl is ontstaan door een gebrek aan kerken, die men thans ook onbrandbaar wilde maken, nadat zoovele houten kerken platgebrand waren. De Romaansche stijl is een bij uit stek Duitsche stijl. In den Romaanschen rondbogenstijl is de constructie buitenge woon zwaar en lichtloos. In de gothiek veranderde men de constructie, zoodat een andere drukwerking ontstond, die veel meer plooibaar was. De druk werd veel meer afgeleid. De muren konden lichter opgebouwd worden en grootere ramen be vatten. De gothiek ontstond in het Noorden van Frankrijk met Parijs als middelpunt. We onderscheiden daar in Frankrijk verschil lende perioden, den vroegtijd, den over gangstijd, den bloeitijd en den laattijd. Den vroegtijd en den overgangstijd liet spr. verder buiten bespreking. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden behandelde spr. verschillende kerken. Al lereerst de Notre Dame, waarin de vroeg- gothiek nog te onderkennen valt. Als men deze en andere kerken beschouwt moet men niet vergeten, dat de kerken niet al leen voor geestelijke maar ook voor pro fane doeleinden dienden. Het overdadige beeldhouwwerk, waarmee de kerken zijn overdekt, diende om de leeken die le zen noch schrijven konden een voorstel ling te geven van allerlei geloofswaarhe den. In onderdeelen behandelde spr. de typische kenmerken van de gothiek en vooral ook haar waardigheid, de wijding, die er van haar uitgaat, waardoor de. ziel van den mensch naar boven gevoerd wordt en waarvan een zeldzame rust uit gaat, die een ieder die het bouwwerk be treedt, onmiddellijk ondergaat. Als voorbeeld uit den bloeitijd der go thiek koos spr. de kathedraal van Rheims. Hierin worden eigenlijk de grenzen der technische mogelijkheden overschreden. Dat is geen steen meer, maar kantwerk en dit houdt in een misprijzing van de tech niek. Men staat hier echter verbaasd over de heerlijke kunstwerken, waartoe de mensch in staat is. Deze verbazing grijpt ons nog sterker aan als we beschouwen de kathedraal van Amiëns, die het hoogte punt van de gothiek in Frankrijk vormt. Ook deze kerk besprak spr. uitvoerig. Er is een groote, een hemelsche blijheid in dit bouwwerk. Alles is licht en blij. Alles is verticaal. Alles voert naar boven. Spr. stond ook stil bij de verwording der gothiek, waarin de techniek gaat over- heerschen, waarin men gaat laten zien wat men eigenlijk wel kan. Het wordt spielerei, barok. Na de Fransche behandelde spr. de En- gelsche gothische kerken, die nuchterder en minder zwierig zijn. Typisch voor de Engelsche gothiek is de tudor-stijl. Wat Duitschland betreft stond spr. vooral stil bij den dom van Keulen, die technisch het meest volmaakte gothische bouwwerk is. In de Noordelijke Nederlanden treedt de gothiek later op. Spr. behandelde den Utrechtschen dom, die onder Franschen invloed staat, de St. Jan die als geheel de meest rijke kathedraal van ons land is, en de St., Bavo, die de intimiteit bezit, die zoo typisch is voor Hollanders. Jammer, dat het interieur van vele kerken geschon den is door de inrichting voor den pro- testantschen eeredienst. Na nog een uit stapje naar Italië, waar de gothiek slechts aarzelend is toegepast en daardoor wat ■rammelend is geworden, gemaakt te heb ben, stond spr. tenslotte nog een oogenblik stil bij de gothiek in de profane bouwwer ken. Een hartelijk applaus beloonde den heer Martin voor zijn zeer interessante lezing. Konijnensportvereeniging L. en O. Deze vereeniging houdt op 5 en 6 De cember wederom haai1 jaarlijksche Natio nale tentoonstelling. Afwijkende van an dere jaren wordt deze tentoonstelling ge houden te Oegstgeest in het Verenigings gebouw in de Leidsche Buurt. Vele en fraaie exemplaren welhaast uit alle dee- len des lands zijn ingezonden, zoodat voor liefhebbers van het raskonijn en ook voor hen, die nog buitenstaanders zijn, een bezoek aan deze show ten volle waard is. De tentoonstelling is geopend op 5 De cember van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. Zon dag 6 Dec. van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. Het bestuur vestigt de aandacht van be langstellenden er op, dat deze tentoonstel ling niet is van de Vereeniging, welke haar tentoonstelling Zaterdag en Zondag a.s. op de Beestenmarkt te Leiden houdt. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen; 3399. P. Oudshoorn. Leiden, le Groenesteeg 911. Handel in huish. ar tikelen. Vest. til.: Leiden, Haarlemmer straat 265. „Het Emaillehuis" d.d. 15 Sep tember 1936. 4611. Firma P. S. Anes. Leiden, Oude Heerengracht 1819. Brandstoffenhandel. N.E.: Wed. G. C. AnesRotteveel, Leiden. Volmacht verleend aan: S. J. Anes. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, R.K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", ledenvergadering in „de Harmonie", 8.30 uur. Zondag: Vereeniging „Katholiek Leiden", groote bijeenkomst in de Stadsge hoorzaal, 's avonds 8.30 uur. Spre ker: Henri d.e Greeve, pr.. Onder werp: „De gruwel der verwoes ting." De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken; P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807; E. B. de Metz, Ka- mel. Onneslaan 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tele foon 274. RECHTZAKEN EX-NOTARIS VOOR DE RECHTBANK. Verduistering van 35.000.tc "xste gelegd. Vandaag diende voor de vierde Kamer der arr. Rechtbank de strafzaak tegen den 62-jarigen ex-notaris M. K. te Amsterdam, die verdacht wordt van verduistering. Op 3 Februari heeft de notaris surséan ce van betaling aangevraagd en verkregen. Zijn kantoor was een der grootsten van Amsterdam., Nadat de surséance was ver leend kwamen verschillende klachten bij het parket binnen. Het door den officier ingestelde onderzoek had ten gevolge, dat de ex-notaris korten tijd geleden werd ge arresteerd en in het huis van bewaring ingesloten. Hem zijn thans vyf gevallen van ver duistering ten laste gelegd. Hij zou zich in het tijdvak van 22 Nov. 1934 tot 3 Febr. 1936 opzettelijk 14.200 hebben toege- eigend, welke gelden hij onder zich had van den boedel van D. de Jong. Ten tweede zou hij zich in 1935 een be drag van 7774.hebben toegeëigend ten nadeele van den boedel van wijlen den heer Hottentot, welke gelden hij als nota ris onder zich had. Ten derde was hem een verduistering van 3712.ten laste gelegd ten nadeele van den boedel van A Frankenhout. Voorts zou de notaris zich in 1935 een bedrag van 1631.— hebben toegeëigend van A. v. d. Wilt, dat hij als notaris we gens teveel betaalde successierechten had terugontvangen voor v. d. W. Tenslotte is hem tenlaste gelegd, dat hij in 1935 en 1936 als penningmeester van de waterschappen de Middenpolder, de Ver- eenigde West Bijlmer en Klein Duiven- drechtsche polder bedragen van f 4097. en 3597.heeft verduisterd. In totaal zou deze oud-notaris dus ruim 35.000 hebben verduisterd. Door het O. M. zijn opgeroepen 13 ge tuigen en een deskundige. De verdediger mr. Th. Muller Massis heeft tien getuigen opgeroepen. Als eerste getuige hoort de rechtbank den inspecteur van politie C. Roscher, die het onderzoek heeft geleid en die thans eenige formeele verklaringen aflegt over de inbeslagneming van de boeken. De accountant, de heer M. Pimentel heeft cp verzoek van den bewindvoerder in de surcéance van betaling een onderzoek in de boekhouding ingesteld. Inkomsten en uitgaven van het notariskantoor, aldus verklaarde deskundige, liepen door el kaar. De notaris had zich betrokken in een groot aantal naaml. vennootschappen en nam deel in het aandeelenkapitaal en was dikwijls voor groote bedragen borg. In èén geval was hij b.v. borg gebleven voor 250.000.—. In de boekingen voor de N.V.'s kwamen wonderlijke manupilaties voor. De nota ris verklaart op een vraag van den pre sident, dat hij geen overzicht van zijn fi nancieele positie had, hij wist niet, dat hij soms een negatief saldo had. Desk. Pimentel is er van overtuigd, da-t verd. wel ongeveerd wist hoe hij er voor stand, daar hij meer dan eens vastliep. Voorts blijkt nog uit de verklaringen van den heer Pimentel, dat verd. voor de ver mogensbelasting nog een vermogen van een ton had opgegeven, terwijl hij reeds beneden nul was. Naar het oordeel van den officier ge beurde dit om zijn financieelen toestand te camoufleeren. Dan worden de benadeelden gehoord. Vervolgens legden eenige bestuursleden van de benadeelde polders hun verklaringen af. Er was vroeger eens aanmerking door Gedeputeerde Staten gemaakt op de ge zamenlijke kas van de polders en het nota ris-kantoor. Pres.: En hoe is dat toen gegaan? Getuige: Toen kwamen er aparte kas sen. Een kist voor iedere polder. Pres.: En zat daar geld in? Getuige: Ja zeker, maar op 't laatst niet meer. Officier: Oh zoo Het blijkt, dat de verdachte nog steeds niet als secretaris-penningmeester is ont slagen. Mr. Muller Massis: Ja, om hem dat kleine inkomen ook niet te ontnemen, maar er zijn maatregelen genomen en hij kan ner gens meer aan komen. De verdediger vraagt dan aan getuige, of het juist is, dat verd. steeds zeer zijn best voor de polders heeft gedaan. Getuige: We zijn reusachtig over hem te vreden. De boekhoudster van het notaris-kantoor verklaart, dat zij met verd. dikwijls over de tekorten heeft gesproken in de laatste 3. 4 jaar. Er moesten dikwijls rekeningen

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2