UIT DE OMGEVING VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 De tuinbouw-export in October 1936. October is de eerste volle maand der gulden-depreciatie en het is belangwek kend om den tuinbouw-export in die maand na te gaan. Bij de beschouwing van dien export moet men bedenken, dat het verlaten van den gouden standaard door Nederland de autarkische gedachte in de wereld niet kan beïnvloeden. De tol-bar- riëres worden er niet door weggenomen en evenmin worden de contingenteeringen erdoor verzacht. Men moet dan ook geen stijging van den export uit dien hoofde in hoeveelheid verwachten. Men kan hoog stens aannemen, dat de prijzen, in Hol- landsch geld van hetgeen werd uitgevoerd, de hoogte zijn ingegaan. Wellicht heeft men hier en daar de prijzen in vreemde valuta wat verlaagd en zoodoende een ge deelte van de -devaluatie-winst ten voor deel van het buitenland doen komen. De Tuinderij, het officieele blad van het Cen traal Bureau van de veilingen in Neder land, heeft de October-expurtcijfers van tuinbouwproducten geanalyseerd en wij ontleenen aan dit blad de ondervolgende gegevens. De totaal-October 1936 omzet in kilo grammen kan ten opzicht van 1934 en 1935 stijgen, zij het ook in geringe mate. In October 1929 werden geëxporteerd 72 millioen kilo's 1934 28 millioen kilo's 1935 30 millioen kilo's 1936 33 millioen kilo's terwijl de waarde in die maanden resp. was 6.663.000, 1.356.000, 1.796.000 en 2.120.000 De uitvoer naar Duitschland in October 1936 daalde aanmerkelijk, naar het gewicht ten opzichte van October 1935 met 66% en naar de waarde met 42%. In October 1935 gingen over de Duitsche grenzen 6.9 millio enkilo ter waarde van 620.000 en in October 1936 2.3 millioen kilo ter waarde van 359.000. Hier zijn de oorzaken niet alleen te zoe ken by Duitschland. Het vorige jaar gingen veel appelen de Duitsche grens over, het geen nu niet geschiedde door den kleinen Nederlandschen oogst. Hetzelfde geldt voor peren. Wat de druiven betreft is wel een sterke achteruitgang te constateeren, die niet mag worden toegeschreven aan fac toren, die bij onze tuinders liggen. Dc bloemkool-export naar Duitschland nam sterk toe, n.l. van 30.000 Kg. ter vtfaarde van 2.000 in Octobei 1935 tot. 389.000 Kg. ad 23.000 in de achter ons liggende Octo- bermaand. De export naar Engeland vertoonde een flinke stijging. In October 1935 werd naar dit land geëxporteerd 16.9 millioen kilo's en nu 22 6 millioen kg resp. ter waarde van 812.000 en 1.040.000, de export van druiven, tomaten, uien en boonen steeg aanmerkelijk. Ook naar België is een ver grooting van den export te constateeren, dat zijn hoofdoorzaak vond in den invóer van Nederlandschen bloemkool. De gemiddelde exportwaarde van de meeste producten steeg aanzienlijk; voor een deel is dit te danken aan kleinere oogsten en voor een ander deel aan de waardedaling van den gulden. exportwaarde Oct. 1936 Oct. 1935 appelen per 10.000 Kg. 1.209 547 peren 10.000 1.330 611 druiven 10.000 2.215 1.888 ïdoemkool 10.000 694 .669 tomaten 10.000 1.130 593 uien 10.000 225 239 De uien prijs is derhalve teruggeloopen, niettegenstaande de hoeveelheid, welke kon worden geëxporteerd van 15 millioen in October 1935 kon stijgen tof 21 millioen in de achter ons liggende maand met een waarde van resp. 370 000 en 479.000. Zooals gezegd daalde de druivenexport naar Duitschland aanzienlijk; hiervoor kon echter compensatie worden gevonden door verhoogden export naar Finland, Noorwe gen, Polen en Zwitserland en den Ierschen vrijstaat. De export van bloèmkool kon flink stij gen. Uitgevoerd weraen in October 1936 2 millioen kilo ter waarde van 138.000 tegen slechts 0.3 millioen Kg. in October 1935 ter waarde van i 20.000. Duitschland nam dertien maal zooveel af. België ruim vijfmaal en Zwitserland achtmaal. Uit een en ander kan men de conclusie trekken, dat onze tuinbouwers nog heel wat zullen kunnen bereiken door krac.itig aan te stu ren op het zoeken van nieuwe afzetgebie den en het bewerken van de bestaande. KERKNIEUWS HET HEILIG PATERKE. Plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot van pater dr. Prévot S.C.J. In het klooster der priesters van het Hei lig Harte te Leyenbroek-Sittard had giste ren een bijzondere plechtigheid plaats waarvoor Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, zijn hooge aanwezig heid had toegezegd. Het stoffelijk overschot van het „Heilig Paterke" pater dr. Andreas Prévot S.C.J. is plechtig in tegenwoordigheid van den Hoogeerw. generaal der Congregatie, P. Go- vaerts S.C.J. en andere geestelijken en we reldlijke autoriteiten naar Leyenbroek overgebracht. Pater Prévot, die 20 Nov. 1913 in Frank rijk stierf, is de stichter van het klooster te Leyenbroek-Sittard geweest en stond bij de Limburgsche bevolking in groote eere. De volksmond spreekt van wonderen door hem en op zijn voorspraak verricht. Hij was Fransehman van geboorte en zag het levenslicht 9 Nov. 1840 als negende in een gezin van vijftien kinderen. Opgeleid voor onderwijzer werd hij priester in 1865 en werkte als zielzorger en gevierd prediker in Aix en Provence. Later werd hij pastoor te Port-le Bouc, promoveerde tot doctor in de theologie en filosofie en trad toe tot de Congregatie der Priesters van het H. Hart, waarvan hij een der eminentste en heilige zonen werd. Woensdagavond werd het gebeente uit Frankrijk naar Nederland vervoerd om gisteren plechtig bijgezet te worden in de kerk van Christus Koning. DE JULIAANTJES. Met genoegen hoorden wij, dat de wel- eerw. heer H, de Greeve Zaterdag 14 Nov. een gedeelte van zijn Radio-rede wijdde aan de „Juliaantjes". De juiste inhoud van die rede is ons niet bekend, daar wij ze niet met eigen ooren hoorden. Wij zijn den weleerw. spreker dank baar voor zijn welwillende bespreking, die, naar wij hopen, meerdere kennis en meerdere belangstelling van de jonge Congregatie zal brengen. Het zij ons veroorloofd dat Radiogesprek met eenige bizonderheden aan te vullen, die niet direct het onderwerp daarvan konden zijn. De religieuze Congregatie van de H. Ju liana van Falconerie, in den volksmond „De Juliaantjes" genoemd, heeft na eigen hei liging ten doel „Hulp in de Huishouding" te verleenen daar, waar de moeder alleen voor haar huishouden staat en, door om standigheden als bevalling en ziekte, tij delijk die taak niet kan vervullen. In die dagen nemen de Zusters de geheele zorg voor het gezin over en verzorgen, zoo noo- dig, ook de kraamvrouw en het kind. Zij doen dat alles het liefst zonder eenige ver goeding te vragen, hoewel natuurlijk gaar ne bijdragen naar vermogen voor het on derhoud der Zusters worden aanvaard. De Juliaantjes werken nu in den Haag (de bakermat der Congregatie), in Haar lem en Maastricht. In deze drie steden hielpen zij in 1935 548 gezinnen, waarin zij 43 y. duizend uren werkten. In het onderhoud der Zusters wordt grootendeels door de liefdadigheid voor zien. Door diezelfde liefdadigheid kon ook het Moederhuis (Noviciaats- en opleidings huis) te Heiloo gebouwd worden op den laatsten vleugel na, die door gestadigen groei van het aantal postulanten noodig wordt. Voor dien bouw zal een 25 duizend gulden noodig zijn. Gezien de betrekkelijk geringe inkomsten der Zusters uit den aard van haar liefdewerk, kunnen wij voor dien bouw geen leening sluiten met verplichte rente en aflossing. Ook hier moet weer de liefdadigheid te hulp ko men. Daarom doen wij bij deze een beroep op alle luisteraars en luisteraarsters. Wij zou den gaarne, vooral ter wille van de Ju liaantjes, met een kleine of grootere sur prise verrast worden, opdat een harer vu rigste wenschen vervuld worde: de vol tooiing van haar Moederhuis te Heiloo. Wie ons een bijdrage zendt ontvangt als ontvangbewijs een mooi, klein boekje met een treffende overweging „Aan den Voet van het Kruis". Men geve duidelijk zijn adres op. Giro 276712, J. Jorna, Bisschoppelijk Bestuurder der St. Julianacongregatie, Utrecht, Adr. van Ostadestraat 4. J. JÓRNA, S.J., Bisschoppelijk Bestuurder der St. Julianacongregatie. NOORDWIJK. EEN BUITENGEWOON GESLAAGDE LANDSTORMAVOND. Geestdriftige rede van Pater Borromaeus de Greeve. Woensdagavond had in hotel „Royal" een groote Propagandavergadering van de B. V. L. plaats uitgeschreven door de plaatselijke afdeeling, waarbij ongeveer 600 personen aanwezig waren. De heer Burgemeester v. d. Mortel opende deze bijeenkomst met allen een woord van wel kom toe te roepen en dit in het bijzonder aan Z.Exc. Generaal Duymaer v. Twist voor de hooge eer, dat hij deze avond heeft tegenwoordig willen zijn, de sprekers van dezen avond Pater Borromaeus de Greeve, Overste Boot, dien hij tevens gelukwensch- te met zijn bevordering tot Luitenant-Ko lonel, de Gewestelijke en plaatselijke landstormers, welke op deze bijeenkomst zoo veelvuldig aanwezig zijn, den hoog eerw. Deken en plaatselijke predikanten. Hierna werd door allen het „Wilhel mus" gezongen. Ter inleiding trad nu op als declamator de heer V. Berghegge, die ondanks het simpele van zijn onderwerp, allen deed genieten met zijn vertelling van „De heks op de Betuwe". Hierna betrad Pater Bor romaeus het podium, welke vooraf ver klaarde met genoegen de uitnoodiging te hebben aanvaard om dezen avond nog eens voor de B. V. L. te spreken en hoopte, dat het gesproken woord moge bijdragen tot meerdere waardeering voor de B. V. L. Im mers dit instituut heeft zich vrijwillig op geworpen tot behoud en bescherming onzer geestelijke goederen en ons zoo dierbaar Vorstenhuis en gaarne wil spr. er toe bij dragen dit instituut te doen verstevigen en te doen uitgroeien. Als hij deze avond zal spreken tegen de revolutionaire ideeën, welke ook in ons land rondwaren, zal hij dit niet doen als politicus, maar als echt vaderlander. Als Paulus zich in zijn brie ven beroemde „Ik ben een Romeinsoh bur ger", dan sta ik er op te verklaren: ik ben en blijf een vrij burger in Nederland en eischt 't recht óp, over den geestesstrijd welke zich in onze dagen afspeelt een oor deel uit te spreken, omdat het gaat over het belang van ons eigen volk. Wie zijt gij B. V. L., riep spr. uit en het antwoord luidde „gij zijt de beschermer en bewaarder der hoogste goederen van ons volk, van het gezag en van ons Vor stenhuis". Gezag voert ons tot alle succes en triomph, want God heeft al het gescha pene onderworpen aan wetten en gezag, zoodat alle verzet ondergang beteekent. Maar waarom dan geen vrijheid. Vrijheid is schoon, zeide spr., maar vrijheid is geen bandeloosheid en vrijheid zonder wetten blijft vernieling en verwoesting, vrijheid en gezag zijn dus één, terwijl wet en ge zag, komend van God, één en heilig blij-% ven. Stelt het gezag zich boven recht, dan vloeit hieruit voort een vervolging, dan wint een beest het van den mensch. Spr. wees naar de verschrikkelijke toe standen in Spanje. Maar in ons landje is toch een goed en wettig gezag, waarom nu die B. V. L? Er is hier toch geen gevaar. Die zoo spreekt of denkt, lijdt aan zelfver blinding, die wil niet zien de gevaren welke ook Nederland bedreigen, want ge holpen door crisis, werkloosheid en ver arming wil men ons volk drijven naar het extreme naar communisme of Nationaal Socialisme. Met klem wees spr. op de communistische propaganda, welke Mos kou over de geheele wereld uitstort, ter wijl wij ons ook moeten wachten voor het socialisme. Commentaar is overbodig als men ziet de steun aan hen in de Spaan- sche moordpartijen. Aan den anderen kant staat het Nationaal Socialisme, het stelsel hetwelk hem nog kort geleden in „Vova" heeft veroordeeld. „Zooals ik heb gehoord", aldus spr., „staat daarin geschreven, dat pater Borromaeus ongehoorzaam is ge weest om tegen de wil van zijn Bisschop toch te spreken op een niet-Katholieke vergadering". Met stemverheffing sprak spr. de hoop uit, dat alle katholieke N.S.B.'ers zoo ge hoorzaam aan hun Bisschop waren als de kleine Borromaeus (applaus). De N.S.B. werpt zich op als beschermer van onze christelijke beginselen, prachtige opwer ping, maar neem dan hiernaast kennis van hun vunzige brochure „Wordt uw kerk ook een paardenstal". Moeten dergelijke schrijvers de beschermers van onze begin selen worden! Zij stellen ons voor de keuze communisme of Nat. Socialisme, een valsch dilemma, want de beste en eenigste op lossing wordt verzwegen n.l. een krachtige regeering, met een gezonde volksinvloed. Wij hebben geen Nat. Soc. noodig, wij kunnen het best af met onze Oranjeman nen, en zoolang wij hebben mannen als Generaal Duymaer v. Twist, hebben wij geen mijnheer Mussert noodig (applaus). Hadden wij de derde mogelijkheid niet, dan stonden wij voor een verschrikkelijke keuze, want mijnheer Mussert bralt met allerlei beloften, maar breekt alles af, eischt voor zich dictatuur en alléénmacht en eerst onder deze dictatuur zouden wij vrij leven. Nederland, let op uw zaak! Waar haalt hij het lef vandaan om te ver klaren, dat, als hij aan het bewind komt, alles direct beter is. Kan hij plots veran deren de internationale crisis. Wij, nuch tere Hollanders, laten ons toch niet in de luren leggen, want zou Mussert winnen, dan zyn wij niet alleen onze vrijheid maar ook onze godsdienstvrijheid kwijt, daar hij van ons cadavergehoorzaamheid zou eischen en alles zou moeten opgaan in het Staats-absolutisme. Wij danken voor een bescherming door de Staat zoo als het Nationaal Socialisme dit ons voor zet en persoonlijk bedankt spr. voor een bescherming van een Mussert, welke hem en de zijnen betitelt als volks-verdommers en volksverleiders, met de toezegging, dat hij dit zaakje wel spoedig zal opruimen. Het zou een ramp zijn, als wij in Nederland zouden moeten verliezen onze religieuse rechten en onze gewetensvrijheid, maar als de N. S. B. hiernaar wilde grijpen, wilde hij hen waarschuwen, want als je grijpt, grijp je op 80000 B. V. L.-ers (lang durig applaus). De B. V. L. is de bescher mer van ons gezin, het gezinsleven het welk in Nederland zoo goed wordt be leefd, dat dit over de geheele wereld be kend is. Een diepen indruk bracht de eerw. spreker bij allen teweeg bij de vraag: Wat is ons vaderhuis, wat ls voor ons moe der. Dan zullen wij toch wel beseffen dat deze recht op bescherming hebben. Als het communisme in ons land evenals in Rusland 'n aanslag zou plegen op dit gezinsleven en de kinderen ontrooven aan de ouders, als een Nationaal Socialisme in de rechten van het huwelijk zou treden en dit ont binden zou, omdat één der partijen een Jood is, B. V. L., verdediger van ons hoog ste goed, sta dan pal. Sta pal voor Oranje en ons Vorstenhuis want alles wat recht staat, staat om den troon van onze geëer biedigde Landsmoeder Koningin Wilhel- mina, die vol wijsheid en diepe gods dienstovertuiging over ons regeert. Allen hier zijn nog voor Oranje en Vorsten huis, wat nog kort geleden bij de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana zoo heerlijk tot uiting is gekomen en er bestaat geen reden om deze banden te breken. B. V. L.-ers, laten wij in Godsvertrouwen voortgaan, ons volk is nog een christenvolk en daarom: laten wij vasthouden en bou wen op God en in saamhoorigheid strijden voor onze belangen. Hiermede eindigde spr. zijn indrukwek kende rede, waarvoor Z.Eerw. een gewel dig applaus werd gebracht. Voor de pauze sprak generaal Duymaer v. Twist nog een opwekkend woord tot de B. V. L.'ers, waarbij hij met genoegen naar voren bracht, dat de B. V. L. over geheel ons land is gevestigd en in zijn 1200 afdeelingen thans meer dan 80.000 leden telt, welke ieder oogenblik voor orde en gezag klaar staan en zoo noodig onze geestelijke goederen zullen verdedi gen. Na een korte pauze trad de declamator Berghegge weer op en gaf nu ten beste „Christene zielen", hetwelk weer met een warm applaus werd beloond. Alsnu kreeg overste Boot het woord, die allereerst dank bracht voor de ge luk wenschen hem aangeboden, maar nog meer dank was hij verschuldigd voor de organisatie van dezen prachtigen avond, waarbij de noodzakelijkheid van het pa raat blijven van den B. V. L. zoo heerlijk GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOCÏ De Raad kwam in voltallige zitting on der leiding van zijn voorzitter, Burgemees ter van der Weyden, bijeen. Uit de ingekomen stukken en mededee- lingen resumeeren wij het volgende. Voor de tuinderswerkverschaffing wordt een verhoogde post op de begrooting ge bracht. De logementsverordening, vastge steld op 13 Februari is nog steeds niet van kracht. Gedeputeerde Staten steilen thans voor daarin nog eenige veranderingen aan te brengen; dat geschiedt. Voor een verzoek van het Groene Kruis om 100.subsidie wordt niet gevoeld. Op voorstel van den heer Stam wordt goedgevonden, dat vanwege het electrici- teitsbedrijf eenige kosten worden gemaakt om ter gelegenheid van het huwelijk der Kroonprinses in de gemeente wat extra- verlichting aan te brengen. Reeds een paar jaren is aanhangig een verzoek van Jac. van der Voorn, arbeider van het ontginningsbedrijf om voor vast te worden aangesteld. De meerderheid van B. en W. wil hem deze aanstelling met ingang van 1 Januari a.s. verleenen. Hierover wordt lang en breed gediscus sieerd. Belanghebbende moet dan 10 pro cent pensioensbijdrage gaan betalen, waar om de voorzitter en eenige leden hem tot dit bedrag een loonsverhooging willen toe kennen. Hier wil de meerderheid echter niet aan. Het voorstel tot het geven van een vaste aanstelling wordt nu in stem ming gebracht en aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Den Hartog, Van der Tol en Augustinus. De heeren Sloof en Stam onthielden zich. Aan de orde komt nu de begrooting voor 1937. De heer Baas houdt een korte algemeene .beschouwing, waarbij hij het blijft betreu ren, dat aan het orgaan voor de steunver- ieening door B. en W. nog niet twee ar beiders als commissie van advies worden toegevoegd, gelijk meerdere malen ge vraagd is en dat aan werkloozen, aan wie steun geweigerd wordt, niet wordt mede gedeeld de oorzaak daarvan. B. en W. verdedigen uitvoerig hun stand punt. De heer Stam wil den post wegens ver teringen voor de drie stembureaux ver- hoogen van 30.op f 50.wat echter op voorstel van B. en W. wordt afgewezen. De R. K. raadsfractie stelt voor aan de jaarwedde voor den ambtenaar ter secre tarie, welke 1100.— bedraagt, nog drie een-jaarlijksche verhoogingen te verbin den van 100.en den post schrijfloonen te verhoogen van 10.— op 100.— ten einde dit ten goede te laten komen aan den volontair, die hier nu 11/2 jaar om niet werkzaam is. Zij acht dit billijk en rechtvaardig met het oog op hun leeftijd en praestatie, het uit den booze achtend dat de gemeente hierin een minder goed voor beeld geeft. De heer Blijleven e.a. stellen hier tegen over de moeilijke positie van vele gemeen tenaren, die zulks onverantwoord zullen achten. De voorzitter, die het voorstel van de fractie met klemmende argumenten aan beveelt ziet hierin een weerzin van het pu bliek dat stelselmatig tegen al wat ambte naar in de gemeente is, wordt opgezet, waaraan zelfs een raadslid zich plichtig maakt. Dit geeft aanleiding tot een scherp incident, waarbij de voorzitter een spre kend voorbeeld mededeelt en ook den per soon van het raadslid noemt. De voorzitter wijst er op, dat het Rijk 3000.bijdraagt in de jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris en Ontvan ger, deze jaarwedden zijn bij herhaling tot een groot percentage verlaagd en spr. heeft daarin berust, doch waar het hier gaat om een geringe verhooging, wat niet meer is dan een moreele verplichting, moet de Raad ook deze consequentie aandurven. In Ter Aar bijv. heeft reeds de tweede ambtenaar ter secretaris een eindsalaris van 1300. Na een eindelooze, vaak felle discussie, wordt met algemeene stemmen besloten de jaarwedde van den ambtenaar ter secrta- hie te brengen op f 1200.en de verdere verhoogingen voorloopig nog af te zien. De post schrijfloonen wordt niet verhoogd, doch de volontair zal met ingang van 1937 belast worden met de administratie van de steunregeling en hiervoor genieten een jaarwedde van 200.Tot dusverre was hiermede belast de gemeenteveldwachter A. M. van Vuuren, die voor deze functie ontheffing vroeg. De begrooting wordt daarna met alge meene stemmen aangenomen. De heer Sloof vraagt of er nog niet wat gedaan kan worden voor de jeugdwerk- loozen. Wethouder Breedijk wijst als voor zitter van de commissie voor de jeugd werkloosheid op de moeilijke positie, doch noudt zich gaarne tegenover den heer Sloof zoowel als tegenover ieder aanbe volen voor uitvoerbare ideeën. De heer Blijleven klaagt over voetballen op den openbaren weg. De heer Van der Laan bespreekt nog eenige electriciteitsbelangen, waarna de vergadering, welke ruim 4 uren in beslag genomen had, met het gebruikelijk gebed gesloten werd. tot uiting is gekomen. Vooral de jongeren spoorde hij aan zich aan te sluiten bij den B. V. L. en, zoo zij niet gediend hebben, bij de Burgerwacht, zoodat Noordwijk een afdeeling moge worden, haar waardig. Dank bracht spr. nog aan den plaatselijken leider voor het vele werk, hetwelk hij be langloos voor den B. V. L. verricht en vroeg aan allen hem de noodige steun en mede werking te willen verleenen, terwijl hij alsnog met enkele toepasselijke woorden aan den heer D. Luschen het Brevet van Koningschutter uitreikte en hem het eere- teeken opspelde. De res. kap. Karres, secr. van de Gewestelijke Landstorm- commissie, gaf nog een korte definitie van de Gewestelijke Landstorm. In ons gewest zyn 7615 mannen aangesloten en In 4 uur tijd staan 4000 man gemobili seerd. Hierna voerde nog het woord ds. Bou- ma, die de B. V. L. aanprijst als een ze genrijke instelling voor gezag en vrijheid en hiervoor gaarne een eere-saluut aan generaal Duymaer v. Twist brengt voor het door hem genomen initiatief in 1918. Laten wij allen, die God kennen en eeren, ons aaneensluiten ter bescherming van ons Vorstenhuis en voor het behoud van gezag en vrijheid. Nadat de heer Berghegge nog op gees tige wijze „De waarzeggende Kwartel" had gedeclameerd bracht burgemeester v. d. Mortel zyn groote erkentelijkheid aan de leden van de Gewestelijke Landstorm commissie, welke avond aan avond opof feren voor den B.V.L., dank aan den plaat selijken leider, den heer Goudriaan voor de organisatie van deze avond en voor alles wat hij voor de afd. van den B.V.L. doet, dank aan den declamator voor de buiten gewoon prettige wijze waarop hij een deel van dezen avond heeft gevuld, maar zijn grootsten dank en volle bewondering gaat uit naar den spreker van dezen avond, pater Borromaeus de Greeve en gaarne wilde hij van Z.Eerw. onderstrepen de waarschu wing „Weest waakzaam," laten wy ons scharen om ons Koningshuis, sluit de ge lederen". Met het zingen van het Wilhelmus werd deze buitengewoon geslaagde propaganda- avond voor de B. V. L. gesloten. OEGSTGEEST EN SASSENHEIM. Kunst en Filmavonden. Het bekende Matrozenkoor (Hofstads Koorknapen) o.l.v. Theo van Elferen, con certeert op Zondag 13 Dec. in het Patro naatsgebouw te Oegstgeest, en op Zondag 20 Dec. in het K.S.A.-gebouw té Sassen- heim, ten bate van R. K. Blindenzorg Zuid-Holland. Verder wordt op beide avon den de blindenfilm (Het Licht Inwendig), het meesterwerk van Jan Hin, vertoond, welke film op juiste wijze een beeld geeft van het blindenwezen en ieders belang stelling trekt. Te Oegstgeest heeft zich een eere-comité gevormd bestaande uit: Pas toor De Vetten, Burgemeester Gerrevink, Insp. Kluytmans, Architect v. d. Laan en Mej. A. Driessen, terwijl het uitvoerend comité bestaat uit Kap. Sanders, Mej. v. d. Hulst, Mej. Tummers en de heeren Paar- dekooper, Hoofd R. K. School, B. de Rooy, Th. v. Bek en Gijbels. Te Sassenheim heb ben zitting genomen in het eere-comité: Burgemeester J. P. Gouverneur, Weth. H. Bader, Dr. A. A. Hueber en Dr. C. Zijer- veld, in het uitvoerend comité de heeren A. Verkley, J. Kortekaas, J. Schrama en W. J. Rozema. Een ieder zal het vermaarde Matrozen- koor zeer zeker willen hooren en daarmede tevens het liefdevol werk n.l. de werkver schaffing aan thuiszittende blinden en steun aan hen, die niet tot arbeid in staat zijn, zulks over heel Zuid-Holland, te steu nen. SASSENHEIM. Geboren: Franciscus Maria Mich iel, z. v. Q. M. Bentvelzen en G. C. H. Salman. Theodorus Henri Lambertus, z. v. Th. Witteman en N. van Veelen. Ondertrouwd: T. van Leeuwen, oud 40 jaren en A. Bloemendaal. oud 36 jaren. Getrouwd: C. J. van Duin, oud 34 jaren en M. van der Ploeg, oud 27 jaren. Ingekomen: Ca. van Sassen, Ber kenlaan 14, van Hillegom. J. A. van der Geest, Rusthoflaan 26, van Voorhout. Vertrokken: Pa. Ca. van Riek, Wil- helminalaan, naar Voorhout. VOORSCHOTEN. 3e Lustrum St. Josephgezellen. Zondag a.s. herdenken de Gezellen het 15-jarig bestaan hunner vereeniging. Met dank baarheid mogen wij ongetwijfeld terugzien naar de afgelegde periode, maar ook met blij vertrouwen zien we in de toekomst omdat 't oude Kolpingsprogram .steeds frisch en jong blijft. Zondag, de laatste dag van het Triduum dat de viering voorafgaat, is er algemeene H. Communie voor de Gezellen om 8.20 uur. Om half negen gemeenschappelijk ont bijt in „Eigen Huis". Te 10 uur Hoogmis tot intentie der levende en overleden leden. 'a Avonds na het Lof bijeenkomst in de groote zaal, waar ook alle ouders dei- Gezellen zeer welkom zijn. De Dis- trictspraeses, kapelaan H. J. Schrama, komt spreken en de Tooneelclub speelt eenige stukken. Wij hopen dat het een waardige en blijde viering zal worden. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 |aar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogén dus geen 3 volwassenen zitten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11