DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 1 De Spaansche burgeroorlog TWEEDE KAMER Volgens berichten van een uit Madrid teruggekeerden officier der Regulares hebben de rechtsche troepen na de bezet ting van de z.g. modelgevangenis alle hui zenblokken van de Calle Princesa veroverd en zijn zij thans doorgedrongen tot de Plaza Espana en de Plaza Oriente. De strijd gaat thans hoofdzakelijk om het in vesting veranderde koninxlyk paleis. Uit Talavera wordt vernomen, dat vlie geniers der opstandelingen hebben waar genomen, dat vele vluchtelingen Madrid verlaten in de richting van Valencia. De luchtmacht heeft opdracht deze vluchtelin gen niet te bombardeeren. De militaire autoriteiten van Santa Cruz de la Palma deelen mede. dat de journalist Garcia Artadel, de chef van de „Roode Tstjeka van Madrid" is gearres teerd op het oogenblik, dat hij met zijn me deplichtigen naar Amerika wilde vluch ten. Artadel heeft met zijn brigade meer dan 2000 arrestaties verricht. Dit bericht werd door alle radiozenders van de opstandelingen medegedeeld. Volgens mededeeling van regeeringszyde behaalde in het Noord-Westen de Basken een overwinning. Zij bezetten zeven be langrijke dorpen en dwongen den tegen stander in de richting van Oviedo te vluch ten, DE ITALIANEN OP DE BALEAREN? De „News Chronicle" publiceert een te legram van zijn correspondent Gerald Grosvenor, die er in is geslaagd vermomd op Majorca te verblijven. Hij geeft hierin verschillende bijzonderheden over de acti viteit van de Italianen op de Balearen. Majorca, Ivica, Formentera en Anrera staan op het oogenblik onder controle van Ita- liaansche officieren, onder commando van generaal graaf Aldo Rossi. Op Majorca ■wordt het bewind gevoerd door twee aide de camps van graaf Rossi: majoor Margo- tinni, de commandant van een flottillelei- der en majoor Pirelli van de luchtmacht. On het oogenblik worden op de Balearen 40.000 man Spanjaarden, Mooren en man schappen van het vreemdelingenlegioen en vreemdelingen geconcentreerd voor een aanval op Barcelona. Eenige honderden vliegtuigen meest bestuurd door Italianen worden eveneens geconcentreerd. 90 pet. van de vliegeniers zijn Italianen. Dagelijks komen vliegtpuigen met levensmiddelen munitie en wapenen uit Italië aan en alleen Spaansche en Italiaansche schepen mogen de haven van Palma binnenvaren. De overige schenen moeten op de reede blijven liggen. Ook zou een terreur zijn ontketend door de Italianen, sedert de bezetting zouden reeds 1500 personen te rechtgesteld zijn. ENGELAND EN DE VRIJWILLIGERS VOOR SPANJE. In het Engelsche Lagerhuis heeft Eden gisteren verklaard, dat het non-intèrven- tie-accoord niet het dienstnemen van vrij willigers verbiedt, doch alleen den uit voer van oorlogsmateriaal naar Spanje. ALS MADRID ZAL ZIJN INGENOMEN. Groote godsdienstige plechtigheden tot eerherstel. Bij gelegenheid van de inname van de stad Madrid door de Nationale troepen, zullen groote godsdienstige plechtigheden plaats hebben, meldt de K. W. P. In so- lemneele processie zal de Bisschop van Madrid het Allerheiligste door de straten voeren, begeleid door Generaal Franco. Vanuit het Zuiden zal deze stoet de stad binnentrekken. Achter de auto, waarin de Aartsbisschop van Madrid die het H. Sa crament draagt, zal plaats nemen, zullen de overige generaals en hooge officieren van het Nationale Leger duizenden Re- quetes, Phalanxisten en- andere af deelingen der nationale strijdkrachten volgen. Niet minder dan 30 muziekkorpsen zullen dezen schitterenden stoet begeleiden. De weg zal worden afgezet door dubbele rijen Ma rokkanen. Zoodra de stoet het koninklijk paleis bereikt heeft, zal de Bisschop met het Allerheiligste zich naar het balkon begeven om van daaruit den Zegen te ge ven. De plechtigheden zullen door de ra dio worden uitgezonden, zoodat alle ste den en dorpen van het Nationale Spanje in den geest deze ceremoniën kunnen vol gen. Zoodra de rust in Madrid volledig zal zijn hersteld, zullen op 25 voorname plaat sen van de stad altaren worden opgericht. Ieder altaar verzinnebeeldt het geschenk van een Spaansche provincie. Het ontwerp van deze altaren is vervaardigd door den Architect Alzugaray. Deze heiligdommen onder den blooten hemel zullen tijdelijk de plaats innemen van de kerken die in Madrid verwoest zijn. Gedurende een heele week zullen iederen dag aan deze altaren verschillende H.H. Missen van dankbaar heid worden opgedragen. Bij ieder altaar zal een afdeeling van 50 Requetes een eere- wacht vormen. In het koninklijk Paleis zal gedurende 48 uren onafgebroken het^ Al lerheiligste ter aanbidding worden uitge steld. Eenige dagen later zal op den Cero de los Angelos ten Zuiden van Madrid, waar vroeger het Nationale Monument van het H. Hart stond, dat door de Roo- den vernield werd, een grootsche demon stratie gehouden worden. De Bisschop van Madrid is voornemens, om na akte van plechtig Eerherstel Spanje opnieuw toe te wijden aan het H. Hart. Terzelfder tijd zal in iedere parochie van het Nationale Spanje een zelfde akte van eerherstel worden opgedragen. Na de verdrijving der Marxisten uit Spanje, zullen de Religieuse Orden en Con gregaties weer worden toegelaten; zij zul len de eigendommen die in beslag geno- Da nieuwe economische koers Midden- standsbelangen De tuinbouw en de export naar Duitschland. Vergadering van gisteren. RIJKSBEGROOTING 1936. Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk 10 (Handel, Nijverheid en Scheepvaart) der Rijksbegrooting voor 1937. De heer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) wijst inzonder op de moeilijkheden in za ke den uitvoer van tuinbouwproducten, welke door hun aard snel verzonden moe ten worden en bijzondere aandacht verlan gen. Het is de vraag of het ambtelijk ap paraat hiervoor wel voldoende is afge stemd. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) vestigt de aandacht op den grooten nood in de binnenscheepvaart. Spr. wenscht ver laging van scheepvaartrechten en beter geregeld onderwijs voor schipperskinderen. De evenredige vrachtverdeeling werkt niet bevredigend. De desbetreffende wet moet verbeterd worden. Of verdwijnen. Wenschen op economisch terrein. De heer KORTENHORST (R.-K.) wenscht de economische politiek voor de naaste toe komst aan een beschouwing te onderwer pen. Het gaat thans om aanpassing der bin- nenlar.dsche productiewijze aan het inter nationaal prijspeil. Indien staatsmanskunst beteekent dat men het gunstige lot steeds aan zijn zyde heeft, dan is deze Regeerir.g er een van groote staatslieden, daar ze 26 Sept. gedwongen werd, dan gouden stan daard te verlaten. De gevolgen er van zijn inmiddels nog niet in vollen omvang te overzien. Wel kan gezegd worden dat de maatregelen betreffende de prijzen preven tief hebben gewerkt. Er zal nu een meer geregelde geordende productie moeten ko men, waarbij minder wordt overgelaten aan het spel der vrije krachten. Er was tot nu toe te weinig lijn in onze economische po litiek; teveel moest er worden overgela ten aan wat andere landen ons voor mo gelijkheden lieten. De binnenlandsche conjunctuur zal nu door onze monetaire en economische poli tiek verbeterd kunnen worden. De Rsgee- ring kan door ordening van het bedrijfsle ven en aanpassing bij de gewijzigde con junctuur de welvaart verder bevorderen. De positie van den gulden schijnt nu vrijwel stationnair te zijn. Had de Regeering de op 31 Mei 1933 by haar optreden afgelegde verklaring om trent ordening consequent doorgevoerd, dan ware er weinig reden voor critiek ge weest. Onze prijzen moeten nu worden aange past bij de wereldmarktprijzen. Ook moe ten de prijzen niet kunstmatig laag wor den gehouden. Spr. dringt aan op uitvoering van groote werken en op bevordering der totstandko ming van de Wereldtentoonstelling te Am sterdam. De vaste lasten die op de wonin gen drukken moeten zooveel mogelijk naar beneden. De Nederlandsche Regeering moet t.a.v. de handelspolitiek zooveel mogelijk medewerken om bepaalde hoeveelheden en prijzen en ook de kwaliteiten zooveel mo gelijk te beheerschen bij den export. De borgstellingsfondsen voor den middenstand. De heer STUMPEL (R.-K.) bepleit de belangen van den middenstand; de tot nu toe daarvoor gemaakte wetten hebben geen krachtige uitwerking. De resultaten van het middenstandscrediet zijn onvoldoende. De geschiedenis van de borgstellingsfond sen is tot nu toe bedroevend; alle werk moet er ook pro deo geschieden. Men moet aan de besturen dier fondsen ook veel meer vrijheid laten. Te Rotterdam blijkt, hoe gewenscht dit is. Teleurstellend is, wat voor middenstandsbelangen is gedaan van regeeringswege. De vestigingswet is er nog steeds niet. De kwesties betreffende ca deaustelsel en automaten zijn nog steeds hangende. Het algemeen belang is niet ge diend met concentratie van den detailhan del in enkele handen. In verschillende lan den bestaan dienaangaande de regelingen, doch in Nederland niet. dat er thans een keerpunt kan zijn geko men in de cenomische politiek. De Regee- ring moet de havensteden steunen, want al is er eenige opleving in de scheepvaart, men moet den toestand nog critisch bezien. Spr. wenscht Rijnvaartpremies om op ge lijken voet met België te komen. De heer SMEENK (A.-R.) zegt, dat voor zichtigheid is geboden bij de opheffing van crisismaatregelen. Eventueele winst op den goudvoorraad behoort te worden bestemd voor groote werken en storting in sociale fondsen. Wat de handelspolitiek betreft, de con- tingenteeringen kunnen nog niet gemist worden, als wapen bij onderhandelingen. De werking der borgstellingsfondsen moet worden verbeterd. Maatregelen tegen het cadeaustelsel mogen andere groepen der bevolking niet benadeelen. Wat de kleinere middenstandszaken betreft, voor een wet telijke regeling van den bedrijfsvorm zal bezwaarlijk een rechtsgrond zijn te vin den. De Regeering behoort de tentoonstelling te Amsterdam te bevorderen, mits zonder loterij en dat de Zondagsrust is verze kerd. De heer WENDELAAR (Lib.) bepleit opheffing van crisismaatregelen en is tegen autarchie. Spr. is het niet eens met den heer Kor- tenhorst waar deze te zeer de vrijheid van het bedrijfsleven door ordening aan ban den wil leggen. Dit gaat in tegen het libe rale standpunt. Sommigen willen de con- tingenteeringen nog uitbreiden als wapen voor de handelspolitiek. Spr. is daartegen; desnoods heeft spr. nog liever tijdelijke verhooging der tarieven al gaat die te gen het liberale standpunt in omdat dan minder gevaar bestaat voor verstoring van het bedrijfsleven. Tegen ordening als zoodanig is spr. niet, maar ze moet niet van boven af worden op gelegd. Bij een niet-gecentraliseerd systeem verloopt een crisis minder hevig dan by een gecentraliseerd. Wat de evenredige vrachtverdeeling be-' treft, deze heeft bezwaren doch er wordt ook veel gewerkt met verouderd mate riaal Het is beter, de wet in te trekken. Spr. wil maatregelen zien genomen ten behoeve van het personeel van den Kon. Hollandschen Lloyd. MINISTER GELISSEN: U zult zien, dat die menschen een betere Sinterklaas zullen hebben dan u denkt. De heer SCHILTHUIJS (Vrijz. dem.) wil verschillende verbeteringen in de clearing- regeling met Duitschland, vooral wat be treft den land- en tuinbouw. Hy hoopt, dat iets zal worden bereikt in de richting, dat Nederland als voorheen kan bijdragen in de levensmiddelen-voorziening van Duitschland. De minister heeft verklaart hij on afgebroken aandaoht voor den midden stand. Hij wijde zich dan aan de werking der borgstellingsfondsen, de regeling is ge woonlijk voor den borg te bezwarend. Zoo als te Rotterdam is gebleken, kunnen de fondsen goed werken. In een groot deel des lands stelt de functionneering der fondsen echter teleur. De heer WIJNKOOP (Comm.) is zeer teleurgesteld door het beleid van den mi nister. Door de beschermende rechten b.v. wordt de werkgelegenheid belemmerd. Voor den middenstand moeten maatrege len worden genomen, o.m. wat betreft de groote winkelbedrijven. Dat er geen rechts grond zou zijn om daartegen op te treden, ontkent spr. De Amsterdamsche tentoon stelling is een nationaal belang. De regee ring moet snel handelen. De heer WESTERMAN (ex-Nat. Herstel) herhaalt, wat hij reeds meer zei<3e, dat er geen lijn is in de economische politiek van de regeering. Onze handelspolitiek werd actiever, we slaan thans soms terug, maar zyn onze wapens voldoende? Is de regee ring met de haar ter beschikking staande wetten voldoende toegerust? De regeering moet vry zijn van alle belemmeringen om steeds dadelijk te kunnen optreden. De tentoonstelling te Amsterdam moet er komen. Daar moet de regeering aan mede werken. De heer VOS (Lib.) betoogt, dat de tuin- De grootste vijanden. De heer v. d. PUTT (R.K.) wil strengere contingenteering van bewerkte tabak, si garetten enz. De minister plege meer over leg met de bedrijven over contingenteerin gen. Van een systematische algemeene or dening is nog geen sprake. Spr. is ingeno men met het inzicht van den minister in zake onredelijke prijsopdrijving. Ook spr. bepleit verschillende middenstandsbelan gen. De middenstand denke niet, dat groot bedrijf en coöperatie zijn grootste vijanden zijn, veeleer is dat het gemis aan eens gezindheid en samenwerking. Coördinatie maatregelen in het havenbedrijf zijn nood zakelijk. De heer VAN HOUTEN (Christ. Dem.) wil zooveel mogelijk zien gedaan voor on zen tuinbouw. Het belang van den tuin bouw gaat economisch en moreel ver uit bo ven dat van leening- en hypotheekhouders van gelden in Duitschland. Het aandeel van den tuinbouw in de clearing moet worden verhoogd. Spr. schetst voorts den nood in de binnenvaart. De heer KRIJGER (C.H.) brengt klach ten van graanexporteurs over belemmerin gen van Belgische zijde over, de regeering moet daartegen optreden. De heer VAN DIS (Staatk. Ger.) zegt, dat bij handelsbesprekingen niet altijd de noo- dige voortvarendheid wordt betracht. Bij de Duitsche clearing moeten de tuinbouw- belangen meer naar voren komen. Voorko men moet worden het verdringen van on zen tuinbouw in Duitschland door Dene marken en Italië. Spr. verwacht van ordening niet zooveel als de katholieken blijkbaar op aandringen van den Paus. Het bedrijfsleven zal steeds meer worden verstard en de eerlijken zul len de dupe worden, terwijl de prijzen door ordening zullen stijgen. De minister ver- leene er zijn medewerking niet aan. De vergadering wordt te 7 uur verdaagd tot Donderdag één uur. Alsdan is de minis ter aan het woord. DUITSCHLAND—NEDERLAND. 70.000 toeschouwers te Dusseldorf. Nog ongeveer twee maanden scheiden ons van den landenwedstrijd Duitschland Nederland en reeds thans blijkt, dat de belangstelling voor deze ontmoeting zeer groot belooft te worden. Hoewel men met de uitgifte van kaarten nog geen begin heeft gemaakt, komen nu reeds aanvragen te Dusseldorf voor toegangsbewijzen bin nen. Dit laatste vindt ook zijn oorzaak in het feit, dat na de ontmoeting tegen Italië, waar 105.000 toeschouwers de tribunes van het Olympisch Stadion vulden, men in Duitschland zeer benieuwd is hoe het na tionale elftal het er tegen Nederland zal afbrengen. Er zijn overigens reeds bespre kingen gaande om te trachten het aantal plaatsen in het Rijnstadion van 60.000 tot 70.000 te vergrooten. Valt slechts te ho pen, dat ondanks de te verwachten enor me toeschouwersmassa voor Duitschland Nederland de organisatie op 31 Januari ook uitstekend zal verloopen en beter dan we tot heden in Dusseldorf gewend zijn ge weest. WIELRENNEN Prijsverhooging moet zooveel mogelijk meer dient te worden geholpen dan worden voorkomen, doch niet ten koste van nu trya gDr. vestigt de aandacht op de de bedrijven. Met levensmiddelen heeft de Regeering de zaak ten deele in de hand. Maar moetïn slagers- en kok-bedrijven maar te gronde worden gericht ten bate van het Landbouwcrisisfonds? De Regeering werke krachtig mede aan verbindendverklaring van collectieve con tracten in het bakkersbedrijf. De midden stand moet worden ingeschakeld bij de maatregelen van de regeering bij de dis tributie van levensmiddelen. De heer DONKER (Soc.-Dem.) betoogft, pitalen, weeshuizen en charitatieve instel lingen. In de scholen zal het kruisbeeld weer in eere worden hersteld, terwijl ook godsdienstonderricht weer als verplichtend leervak zal worden ingevoerd. Evenals vroeger zullen de kinderen der scholen op Zon- en Feestdagen weer begeleid door hun onderwijzers ter kerke gaan om de godsdienstoefeningen by te wonen. De scholen die vroeger door religieusen be stuurd werden zullen weer geopend mo- j gen worden. Op de kerkhoven zullen weer Liturgische Plechtigheden mogen plaats hebben. In het Wetboek van Strafrechten zullen bijzondere bepalingen worden op- genomen tegen Godslastering, terwyl de men "rijn weer terugkrijgen. Ook zullen de pornografie in al haar verschyningsvor- Beligieusen weer terugkeeren in de hos- men onderdrukt zal worden. tot nu toe. Spr. vestigt de aandacht op de compensatie-transacties tusschen Denemar ken en Duitschland. Middenstands en kleine ambachtslieden. De regeering neme meer maatregelen om den middenstand te helpen. Ze doe dat o.m. door de borgstellingsfon<jsen feitelijk te steunen. Spr. vreest, dat er anders in de practyk weinig van terecht zal komen, wat spr. zou betreuren. Ook berame men maat regelen tot meer medewerking van de zij de der gemeente. In het bijzonder komt spr. op voor de vele noodlijdende zelfstandige kleine am bachtslieden. De minister plege overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Spr. be- critiseert het verkoopen van allerlei niet tot hun terrein behoorende artikelen door landbouw-coöperaties aan landbouwers. De heer EBELS (Vryz. Dem.) zegt, dat met de tuinbouwbelangen echter meer re kening wordt gehouden. We zullen ten deze immers altijd in hoofdzaak moeten blijven DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN LEVEREN VERLIES OP. De wereldkampioenschappen wielrennen, welke door den Zwitserschen Wielrijders- en Motorrijders Bond dit jaar te Bern en Zürioh werden georganiseerd, zijn niet erg voordeelig geweest. Uit een bericht van den bond blijkt n.l., dat de wedstrijden om de wereldtitels een nadeelig saldo hebben opgeleverd van 13.791 Zwitsersche Fi-ancs (ruim 5800 gulden). Ook de ronde van Zwit serland en de wedstrijden om het Zwitser sche wegkampioenschap, welke door den Bond waren georganiseerd, leverden een verlies op. De Bond acht het tegenwoordig voor een Bond bijra onmogelijk, de we reldkampioenschappen te organiseeren. In 1935 echter had de Belgische Bond nog een respectabel batig saldo UIT DE OMGEVING voor de gemeente zoo noodige belastingver laging zal derhalve voorshands nog ach terwege moeten blijven. De uitkeering uit het gemeentefonds wordt voor deze gemeente geraamd op ƒ47.033.17. Voor 1937 wordt een post van 1542.61 begroot ris ontvang van de ge meente Veur voor medegebruik raadhuis, enz., enz. en een bedrag van 757.09 ge raamd in de kosten van openbare veilig heid. De belasting op de gebouwde eigendom men wordt geraamd op 12.000. Verwacht wordt over 1937 een uitkee ring aan deze gemeente uit het werkloos- heidssubsidiefonds ad 70 pet. van de extra- bijdrage in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloozen ƒ8281.01. Wederom zullen 200 opcenten worden ge heven op de hoofdsom van de personeele belasting, hetgeen een inkomst vertegen woordigt van 22.400. Over het belastingjaar 19371938 zullen geheven worden 38 opcenten. Voorgesteld wordt door B. en W. weder om 75 opcenten te heffen op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting. De op brengst hiervan wordt in overeenstemming met het advies der belastinginspectie ge raamd op 25.000. De uitkeering voor deze gemeente uit het gemeentefonds berekend per aangesla gene in de gemeentefondsbelasting be draagt 5.250. De uitkeering is per aan geslagene 5.— voor een gemeente in de 3e klasse. De zakelijke belasting op het bedrijf wordt geraamd op 1750. Voor bestrijding tuberculose wordt door B. en W. voorgesteld aan de drie bestaan de vereenigingen een subsidie te verlee- nen van 415; hieronder valt 40 subsidie aan het Consultatiebureau. B. en W. stellen voor ƒ600.uit te trekken voor het bezoek van leerlingen aan de Handelscursus te Voorburg en 100 subsidie te verleenen aan de L. T. B., afd. StompwijkVeur voor een land- en tuin- bouwcursus. Door B. en W. is een post van 25.000 uitgetrokken voor het Burgerlijk Armbe stuur. Door toepassing van groote sober heid zal het bestuur trachten de uitgaven zoodanig te beperken, dat hiermede kan volstaan worden. Voorgedragen wordt voor steun aan werkloozen over 1937 een bedrag van ƒ44000. Gerekend wordt op gemiddeld 80 werkloozen per week. Voor de z.g. kas- toeslagen aan werkloozen wordt 950 uit getrokken. De begrooting door B. en W. den Raad aangeboden, sluit voor wat de gewone dienst betreft in ontvangst en uitgaaf met 296.201.79, met een post van onvoorzien van 3000. De kapitaaldienst geeft een inkomst aan 33.432.60. Batig saldo 1000. Het geheim. Eén persoon is in staat 'n geheim te bewaren. Twee personen kun nen dat ook nog. Maar voor drie personen wordt het al een heele toer. Meestal vertelt men dan het geheimpje rustig aan een ieder, die 't maar hooren wil, met de toe voeging: „Denk er om, dat je 't aan nie mand vertelt, hoor!" En 't gevolg is, dat iedereen 't weet en er over spreekt. Zoo doken in Stompwijk allerlei geheimzinnige geruchten op, over 't bezoek van den Mi nister. Maar er mocht nog niet over ge sproken worden, 't moest nog geheim blij ven! Derhalve deed iedereen erg geheim zinnig en bepaalde zich tot het maken van vage beweringen en opmerkingen. Schier overal fluistert men echter: „De Minister komt!" En menig Stompwijksch ingezetene schudt 't hoofd of haalt de schouders op. Kun je net gelooven, dat 'n Minister naar Stompwijk zal komen! En toch is 't zoo! Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal Zijne Excellentie Minister dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Visscherij op Donderdag 17 December as. de propaganda-avcvnd bijwonen, die gehou den zal worden door de plaatselijke afdee ling van den Bijzonderen Vrijwilligeri Landstorm. Deze avond zal aanvangen om half acht in Café „Het Blesse Paard". Entree vrij. Onze 14-daagsche schietavonden na deren zoo zoetjes-aan het oude jaar en der halve staat onze propaganda-samenkomst weer voor de deur. Deze zal worden gehou den op Donderdag 17 Dec. a.s. Er aan vooraf gaat onze schietwedstrijd om den Burgem. Keijzer-wisselbeker op Vrijdag 11 Deo. a.s. Vrijdag 27 Nov. a.s. is dus de laatste oefenavond vóór dezen wedstrijd! Bekerhouder, let op uw saeck! STOMPWIJK. Gemeentebegrooting 1937. Uit de ge meentebegroting over 1937, welke wij ter inzage kregen, stippen wij een en ander aan. Allereerst zeggen B. en W. in de me morie van toelichting, dat bij de samenstel ling der begrooting kon worden beschikt over een belangrijk slot van den dienst 1935. Rekening houdende met de finan- cieele vooruitzichten hebben zij gemeend van dit saldo een bedrag van 14.000 te moeten reserveeren. Ten einde de begroo ting te doen sluiten was het noodig van voornoemd batig slot ruim f 14.5000 aan te wenden en voorts een extra-bijdrage te ra men uit het werkloosheidssubsidiefonds van ruim f 11.800. In de begrooting wor den geen bedragen geraamd voor eventueel in 1937 in werkverschaffing uit te voeren werken. B. en W. hebben wel eenige objec ten op het oog, doch deze verkeeren nog niet in een zoodanig stadium, dat daar mede thans rekening kan worden gehou den. Over het algemeen mogen zij met dankbaarheid constateeren, dat de gemeen- rekenen op e"xport. Nu de achterstallige j te niet zwaarder door de crisis getroffen van ƒ36.432.60 en een uitgaaf van vorderingen met Duitschland zoo langza merhand verrekend zijn en er meer ruimte komt, denke men meer aan de belangen van den tuinbouw. wordt dan zulks in doorsnee met de ge meenten het geval is. Van eenige opleving en een daarmede gepaard gaande verbete ring der gemeente-financiën kunnen zij echter tot hun leedwezen niet gewagen. De STOMPWIJK—VEUR. Het vorstelijk huwelijk. Naar wij vernemen, zullen de feestelijkheden in verband met het as. huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard te Veur Leidschendam gehouden worden op 22 De- vember as. Door de commissie zullen de verdere plannen voor de feestviering wor den uitgewerkt, waartoe deze commissie Vrijdag 27 November a.s. weer bijeenkomt. In de buurtschap Stompwijk zullen de feestelijkheden worden gehouden op 29 De cember as. TER-AAR. Personalia. Met ingang van 1 De cember gaat de kantoorhoudster P.T.T., Mej. C. Kentie-Bouter, den dienst verlaten en zich te Alphen aan den Rijn vestigen. Ruim twaalf jaren heeft zij de functie van kantoorhoudster aan het postkantoor te Aardam verricht en wij kunnen niet an ders zeggen, dan dat zij zeer voorkomend en welwillend is geweest, zoowel voor het publiek als de boden. Bij haar afscheid zal een passend ca- aeau worden aangeboden van de ingeze tenen. De ontstane vacature wordt aange vuld door den heer Vroonhof van Noor den (Z.-H.).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7