28ste Jaargang DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 No. 8583 S)e £ek^ehe(Eoii^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt brj Toorniget-'ing: Voor LeideD 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van tén hóugste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Een vreemde „theoloog" Wij hebben voor ons een verslag van een redevoering, door den heer I"je, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, te Leiden gehouden in een door de N.S.B. belegde vergadering. Er is in deze redevoering niet veel be- weerd, wat ons aanleiding geeft, om er onze meening over te zeggen. Omdat wij niet telkens willen herhalen. Er zijn echter enkele nieuwe vondsten door genoemden spr. gedaan en den volke medegedeeld. Eerstens heeft de heer Nije een godslas tering ontdekt. Hij zeide (wij citeeren uit een verslag in het „Leidsch Dagblad"): Men stelt de R.K. Kerk tegenover de N.S.B. Volgens spr. is dit Godslastering, het bestaan van een eeuwenoude kerk hangt niet af van een bepaald politiek partijtje. Volgens onze meening, aldus spr., zijn de kerken hoog verheven- boven het politieke gedoe in Nederland. Dat is nu toch heusch een vlot woor den-spel, in plaats van een nuchtere logi sche redeneering. Wij weten wel, dat het bestaan van een eeuwenoude Kerk niet afhangt van een bepaald politiek partijtje ads de N.S.B, Dat heeft de heer Nije ons niet te vertel len. De Katholieke Kerk zal or zijn, zal on overwonnen staan op de rots van Petrus, als misschien over het Nationaal-Socialis- me zelfs niet meer wordt gesproken. Ook is het waar, dat de kerken hoog verheven moeten zijn boven het politieke gedoe in Nederland. De waakzaamheid van de Bisschoppen der Katholieke Kerk in Nederland heeft dan ook altijd de hier be doelde politiek geweerd niet alleen uit de kerk, maar ook uit de katholieke sociale organisaties. Onze Bisschoppen hebben nog den laatsten tijd méér dan eens verklaard, dat zij zich met zuiver politieke kwesties waaronder ook behoort „het politieke gedoe" volstrekt niet willen inlaten. Maar is het godslasterlijk als men de R.K. Kerk stelt tegenover het socialisme, tegenover het communisme, zooals wij deze stelsels kennen uit theorie en practijk? Vol gens den heer Nije mag men een eeuwen oude Kerk niet stellen tegenover „een be paald politiek partijtje". Dat is.... gods lasterlijk volgens dezen „theoloog"! Wij behoeven er eigenlijk niet veel over te zeggen voor menschen, die even willen nadenken. „Een bepaald politiek partijtje" zal niet het bestaan der Katholieke Kerk vernietigen. Dat beweert geen enkele Ka tholiek! Maar „een bepaald politiek par tijtje" kan wel in zijn beginselen, in zyn opvattingen en practijken een gevaar scheppen voor den groei en bloei, voor de vrijheid der Kerk, of, aan de macht ge komen, feitelijk de Kerk tegenwerken en belemmeren in haar activiteit, in de uit voering van haar Zending. En wie daarop wijst en niets anders doet een Katho liek, die als zoodanig principieel de N.S.B. bestrijdt maakt zich niet schuldig aan godslastering!! De heer Nije toont zich in zijn hier besproken uitspraak wel een vreemde, „theoloog". AUTO VAN DE „GRINGOIRE" AANGEHOUDEN. PARIJS, 26 Nov. (A. N. P.). Hedenoch tend werd een vrachtauto, waarmede een aantal exemplaren van het weekblad „Gringoire", dat heden weer verscheen, naar het station werden vervoerd voor de drukkerij aangehouden. De weg werd door een andere auto versperd en vijf mannen dwongen met voorgehouden revolvers de inzittenden van de vrachtauto deze te ver laten. Vervolgens verdwenen zij met de auto, welke later aan den oever van de Seine werd teruggevonden. Vermoedelijk heeft men getracht de wagen in de rivier te rij den. De wereld in vogelvlucht De onderteekening van het Duitsch Japansche accoord heeft Li het buitenland eèn niet bepaald prettigen indruk gemaakt Men weet niet goed, welk practisch nut dit verdrag moet afwerpen en vreest dan ook, dat er meer achter zit. Bepaald sen- stationeel is het bericht van een Engelsch blad, dat weet mee te deelen, dat er een geheim protocol bestaat, waarbij Duitsch- i land en Japan onze Oost hebben ingedeeld 1 in belangensferen Wij behoeven echter j niet zoo heel veel waarde te hechten aan I onthullingen van de sensatie-pers, waartoe ook het bedeelde Liad behoort. In Enge- i land is men bovendien onaangenaam ver rast door het feit, dat het juist von Rib- bentrop, de Duitsche ambassadeur te Lon den is, die 't verdrag heeft onderteekend. Engeland gevoelt er weinig voor om de wereld te verdeelen in twee tegenstrijdige ideologische helften, en ook Frankrijk vreest een dergelijke blokvorming. Het land, dat het meest bevreesd is, voor dit verdrag, is China. De Chineezen zijn bang, voor een snelle moderniseering der Japan sche bewapening en wat dat voor China beteekent, weten de Chineezen maar al te goed. Zij zijn ook niet van plan om zich bij Japan tegen Rusland aan te sluiten, want dan krijgen zij het te kwaad met de Russen, die ook graag een stukje China willen hebben, China zal dan ook wel het kind van de rekening yorden. Uit Spanje valt niets bijzonders te ver melden. De strijd ligt vrijwel stil. Men wacht blijkbaar op verstèrkingen. BINNENLAND DE WERKLOOSHEID Aantal geheel werkloozen in de verschillende beroepsklassen weer gestegen Het Centraal bureau voor de statistiek verstrekt hieronder, per beroepsklasse, op gave van de aantallen geheel werkloozen onder de op het einde van October 1936 bij alle organen der openbare arbeidsbe middeling in Nederland ingeschreven werkzoekenden. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de openbare arbeidsbemiddeling laten in schrijven. Aantal werkloozen op het einde van Oct. Sept. Aug. 1936 1936 1936 Aardewerk, enz. 10.437 9.395 8.451 w.o. steenfabr. 8.158 6.973 5.840 Diamantindustrie 1.679 1.990 2.160 Drukkersbedr., enz. 3.397 3.435 3.402 i Bouwbedr., enz. 83.259 83.056 79.876 Houtbew., enz. 11.735 12.241 12.002 Kleeding, enz. 5.485 6.660 6.783 Leder, enz. 3.657 3.796 3.884 Oer, turf 6.100 5.446 6.123 I w.o. mijnwerkers 1.587 1.625 1.662 Metaal-nijverheid 44.597 46.583 46.331 Papier 2.231 2.132 2.135 Textielnijverheid 9.441 10.991 11.385 Voed.- en genotm. 14.037 14.392 14.119 Landb.bedr. 40.357 34.98? 34.155 Visscherij 1.541 1.550 1.654 Handel 14.210 14.264 13.824 Verkeer 46.122 45.774 43.937 Vrije beroepen (o.a. Kantoorbedienden) 16,129 16.802 16.006 Huisel. diensten 10.024 10.125 9.719 Ongesch. fabr. e.a. arbeiders 63.056 62.534 61.747 Zonder voorkeur (geen handarb.) 2.073 1.967 1.846 Ov. beroepsklassen 1.877 1.970 1.888 j totaal 394.444 390.091 381.427 Bij indeeling van de werkloozen volgens de grootte ven de gemeenten, waar zij zijn ingeschreven, verkrijgt men het volgende overzicht. Oct. Sept. Aug. 1936 1936 1936 Gemeenten met: Aantal werkl. einde 100.000 en meer inw. 163.697 167.505 164.113 50.000—100.000 inw. 52.093 53.549 51.733 20.000—50.000 inw. 49.619 48.240 47.459 m:nder d. 20.000 inw. 129.035 120.797 118.122 Zooals uit deze cijfers blijkt, daalde se dert einde September 1936 het aantal werk- j loozen in de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Dit is in tegenstelling met het vorige jaar, toen het aantal werk loozen op het einde van October in die ge meenten booger was dan op het einde van l September. VERRICHTEN VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. Ingevolge het Koninklijk Besluit van 5 Juni 1936, no. 11, is van 1 October j.l. af het vergunningsstelsel ex artikel 2 uan de wet van den 16en Mei 1934, Staatsblad no. 257, tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, toepasselijk op alle bedrijven en beroepen* behoudens ten aanzien van arbeid op zeeschepen en op vaartuigen, die den Rijn. de Lek en de Waal en haar uitmondingen in zee of an dere internationale wateren bevaren.' Alle werkgevers (behoudens in genoem de uitzonderingen) die vreemdelingen in dienst hebben, moeten dus thans in het be zit zijn van een vergunning van den direc teur van den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling tot het doen verrichten van arbeid door die vreem delingen. Dit geldt ook voor alle huishou delijk personeel. Indien men een vreemde ling in dienst wenscht te nemen, kan deze oen arbeid niet aanvaarden voordat- de vereischte vergunning is verkregen. De kosten van een vergunning bedragen voor eiken werknemer f 2.—. De vergunningen worden verleend voor een bepaald tijdvak. Indien men verlen ging van de verleende vergunning wenscht, kan deze verlenging worden aangevraagd per brief (niet per/formulier) onder ver melding van het nummer der betreffende vergunning en den- naam, voornaam van den vreemdeling. Aanvragen om verlen ging-dienen te geschieden ongeveer een maand voordat de termijn, waarvoor de vergunning werd verleend, is verstreken. De kosten eener verlenging van vergun ning bedragen f 1. De vergunningen worden verstrekt aan de werkgevers en niet aan de werknemers, zopdat, .indien een vreemdeling(e) van;be trekking verandert, de te zijnen (haren) behoeve verleende vergunning mei geldig is voor de nieuwe dienstbetrekking. De nieuwe werkgever moet derhalve op nieuw vergunning voor de(n) betrokken vreemdeling (e) aanvragen. Indien werkvergunning voor uitwonend vrouwelijk huispersoneel wordt aange vraagd, dient de werkgever bij de toelich ting der aanvrage te vermelden, welke bij zondere oorzaken er zijn voor het in dienst nemen van niet-inwo'nend huispersoneel en hoe en waar dit personeel des nachts ge huisvest is. Het verdient aanbeveling bij aanvragen om vergunning voor vrouwe lijk personeel beneden den 18-jarigen leef tijd een uitvoerige motiveering te geven voor het in dienst nemen van deze jeug dige personen. Bovendien is het van be lang in de toelichting te vermelden, wie regelmatig toezicht op deze jeugdigen zal uitoefenen en hoe dit zal geschieden. Indien men omtrent een aanvrage om vergunning mondelinge toelichting wenscht te verstrekken, wordt men daartoe in de gelegenheid gesteld eiken Vrijdagmiddag van 25 uur ten kantore van den rijks dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling, Bezuidenhoutsche weg 97. Men wordt echter dringend verzocht, de aangelegenheden zooveel mogelijk schriftelijk te behandelen onder vermelding van het nummer der betreffende vergun ning of van den betreffenden brief. KWEEKSCHOOLWET VAN DE BAAN. Minister stelt geen prijs op behandeling van het ontwerp. Naar in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de onderwijs- begrooting wordt medegedeeld, stelt de mi nister op behandeling van het ontwerp- kweekschoolwet geen prijs. Daargelaten, hoe hij oordeelt over de grondgedachten van het ontwerp het staat voor hem vast. dat de uitvoering van deze wet in de naaste of in een verdere toekomst nieuwe en be langrijke lasten zou leggen op de over heidskas. Naar zijn overtuiging kan daar van voorshands geen sprake zijn. RECORDLADING GRAAN TE ROTTERDAM. 14.000 ton met „Amsterdam", eens Nederlandsch schip. Het stoomschip „Amsterdam", het groot ste Nederlandsohe vrachtschip, door de K. N. S. M. naar Italië verkocht, is haar naam blijven behouden na de overdracht. Onder den ouden naam liep het te Rotterdam binnen, waar het nu Italiaansche schip 14.000 ton graan uit Bahia Blanca aan voerde. Het is de grootste graanlading ooit te Rotterdam aangevoerd. HET VRAAGSTUK DER VACCINATIE. Een wetsontwerp ingediend tot verlenging van de bestaande opschorting van den vaccinatie-plicht, echter slechts voor één jaar. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van den geldigheidsduur van tijde lijke bepalingen betreffende de vaccinatie. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij het buiten werking stellen van de vroeger in ons land geldende bepalingen betreffende den vaccinatieplicht heeft nooit de bedoeling voorgezeten om aan dezen plicht voorgoed een einde te maken, doch uitsluitend, om, zoolang het gevaar van het ontstaan van encephalitis na vaccinatie moest worden aanwezig geacht en zoolang men niet beschikte over middelen om haar te vermijden, de te vaccineeren kinderen niet aan het gevaar voor encephalitis bloot te stellen. Helaas is de hoop, dat men de middelen zou vinden om de encephalitis, na vaccinatie geheel te voorkomen of dat deze complica ties vanzelf- weder zou verdwijnen, tot dus verre niet in vervulling gegaan.- Wel heeft de ervaring van de laatste ja ren het inzicht in het encephalitisvraagstuk verhelderd. Daarbij is gebleken, dat dit gevaar vrijwel niet aanwezig is, indien op jeugdigen leeftijd (beneden 2 jaar) wordt gevaccineerd. Hoewel de minister erkent, dat in de toekomst overgang naar den directen vac cinatieplicht wellicht de eenige oplossing zal .zijn om uit de bestaande moeilijkheden te,komen,.is hij van oordeel, dat het voor stellen van een zoo.ingrijpende verandering van stelsel ten aanzien van den vaccinatie plicht van hem in de tegenwoordige poli tieke omstandigheden niet kan worden ver wacht. De minister heeft dan ook geen anderen uitweg gezien dan nogmaals verlen ging van de bestaande op schorting van den vaccinatie plicht voor te stellen. In tegenstelling met de vorige voorstel len van deze strekking, wenscht hij even wel thans de opschorting voor niet langer dan één jaar voor te stellen, opdat in den loop van het volgend jaar een principieele behandeling van het vaccinatie-probleem aan de orde kan komen. De late indiening van dit voorstel moge haar verklaring en verontschuldiging vin den in de omstandigheid, dat de minister nog tot het laatste oogenblik heeft gezocht naar een meer definitieve oplossing van deze aangelegenheid. ST. BERNULPHUS-GILDE De beteekenis van oude bouwwerken Woensdagmiddag hield het Sint Bernul- phusgilde in hotel „Het Kasteel van Ant werpen" te Utrecht zijn algemeene jaar vergadering. De Deken, Prof. J. Henneman, uit War- .mond memoreerde de jongste Gilde-reis, die dank zij de medewerking van het lid, Pastoor van Noort, uitstekend is geslaagd. De secretaris, pastoor Ad. Welters, uit Mheer (L.), bracht het jaarverslag 1936 uit Waar in andere landen, aldus de secre taris, de schoonste kerken en kerkkunst- schatten verwoest, gestolen en onteerd worden, daar moge ons Gilde niet het mins+ als eerherstel aan Hem, Wien door een vroom en oud geslacht die kunstwer ken eens werden aangeboden, zich een taak stellen, om aan God terug te geven, de bevordering van 't schoonste kunstwerk product van ons verstand en hand. De Deken vestigde nog de aandacht op de cursussen voor architecten, die aan de Leergangen te Tilburg worden gegeven, en sprak er zijn voldoening over uit, dat het Gilde in den Raad van Toezicht ver tegenwoordigd is. Jhr. dr. E. van Nispen tot Sevenaer werd als bestuurslid herkozen, terwijl dr. K. Smits, conservator van de Universiteits bibliotheek te Nijmegen, als nieuw lid tot het bestuur toetrad. Jhr. dr. E. van Nispen tot Sevenaer uit 'sGravenhage heeft vervolgens een lezing gehouden over „De beteekenis van Oude Bouwwerken". Er is, aldus spreker, den laatsten tijd een stijgende belangstelling waar te nemen voor oude bouwwerken. Oude bouwwerken zijn van beteekenis, omdat zij een tastbare en sprekende getui genis zijn van de geschiedenis. Herstel van oude bouwwerken kan een tegenwicht vormen bij een internationale nivelleering en zij, die leiding hebben te geven, zijn verplicht ervoor te waken, dat deze cultuur-monumenten niet verlóren gaan. Hoe kunnen we daaraan meewerken? Door niet onnoodig te sloopen en niet on oordeelkundig te veranderen. Meestal zjjn VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De reactie in het buitenland op het Duitsch-Japansche accoord. Een sensatio- neele mededeeling over het verdeelen van belangensferen in Ned. O.-Indië. (2de blad). Uit Spanje geen nieuws over krijgsope raties. 2de blad). Staling verheerlijkt den Sovjet-staat op het congres te Moskou. (2de blad). De veroordeelde Duitscher Stickling be genadigd. (2de blad). BINNENLAND. Het verrichten van arbeid door vreem delingen. (1ste blad). Het vraagstuk der vaccinatie. (1ste blad) Daling van de werkloosheid. (1ste blad). bovenbedoelde monumenten bedreigd door onkunde en onverschilligheid. Maar al te veel laat men zich bij het afbreken van oude bouwwerken leiden door geldzucht en spr. wijst ook op den in ventaris, waarvan historisch waardevolle voorwerpen dikwijls terecht komen op plaatsen, waar ze niet thüïs hoeren. Men moet niet alleen waken voor oude gebouwen, maar ook voor schending van de naaste omgeving. In ons land hébben verschillende ge meenten verordeningenen, die zeer gun stig werken. Ook de publieke opnie verzet zich meer en meer egèn het onnoodig schenden van oude monumenten. Vervolgens zet spr. uiteen, wat aan po sitieve monumenten-zorg gedaan wordt. Op het terrein van monumenten-zorg liggen vele moeilijkheden, welke door in leider besproken worden. In het algemeen is monumenten-zorg ge richt op behoud, maar daarbij is vaak wat cud was, door nieuw vervangen. Algemeene richtlijnen zijn moeilijk te geven en ieder werk dient afzonderlijk bezien te worden. Bij alles geldt: raad in te winnen van deskundigen en wat ons land aangaat, zou spr. willen zeggen: vraagt advies aan bij Monumentenzorg. Tenslotte maakt spr. eenige opmerkin gen over het behoud van schilderijen. Na een pauze werd over het het onder werp van gedachten gewisseld. ACHTERLICHTEN OP LANGS DEN SPOORWEG RIJDENDE RIJWIELEN. Bij het toenemend gebruik van roode actherlichten op rijwielen heeft de dirèc- ue van de Nederlandsche Spoorwegen aan het personeel, dat zich met een rijwiel langs den spoorweg begeeft, opgedragen zorg te dragen, dat d-a n' het roode achter- Licht gedoofd of afgedekt is. Het betrokken personeel moet tevens die personen, welke recht van toeging tot den spoorweg hebben, doch niet tot het spoorwegpersoneel behooren, zoo noodig met dezen order in kennis stellen, zoodra zij zich' op den spoorweg bevinden. DERDE HARINGCONTRACT MET RUSLAND. De reedersvereeniging voor de Neder landsche Haringvisscherij heeft heden een derde haringcontract .met Rusland afgeslo ten. Dit contract betreft de levering van 8800 Schotsche tonnen haring. Door tus- schenkomst van deze vereeniging is dus dit seizoen het zeer belangrijke totaal kwantum van 78.000 Schotsche tonnen ha ring aan Rusland verkocht. JOURNALISTIEK Tot hoofdredacteur van de „N.eawe Hóarlemsche Courant" is benoemd de heer J. H. van Oosten.' De heer van Oosten is reeds vele jaren redacteur aan de „Nieuwe Haarlemsche Crt.". Onze hartelijke gelukwensch aan onzen zeen verdienstelijken .collega met deze promotie.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1