Ruwe handen SS» RADIOPROGRAMMA'S Si MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Afschuwelijke moord op twee oude menschen. Huishoudster in arrest gesteld. Of is er roofmoord in het spel? Gisteravond heeft men in het Lim- burgsche dorpje Merkelbeek, een gru welijke ontdekking gedaan. In een af gelegen boerderij vond men de deerlijk verminkte lijken van den bejaarden landbouwer F. Beysers en diens schoon zuster D. Sender. De man vertoonde een afgesneden hals, terwijl de sche del van de vrouw was ingeslagen. Tegen zes uur hadden de buren aan de deur van de boerderij geklopt om melk te halen, doch er werd niet open gedaan. Zij hebben toen onmiddellijk den rijksveld wachter gewaarschuwd, die op zijn beurt zich in verbinding stelde met de marechaus see te Brunssum en de gemeentepolitie van Merkelbeek. Gezamenlijk drong men toen de woning binnen, waar men de twee oude menschen vermoord op den grond vond liggen. Beiden waren ongeveer zeventig jaar. Een zestigjarige huishoudster, die zich in de boerderij bleek te bevinden, is onmiddellijk in arrest gesteld. Het was bekend, dat er ruzie was tus- schen deze huishoudster en de twee ande re bewoners. De mogelijkheid acht men niet uitgesloten, dat de man en de vrouw uit wraak zijn gedood, doch het is ook moge lijk, dat hier van een roofmoord sprake is. Men heeft evenwel nog niet kunnen vast stellen of er eenig geld wordt vermist. Buysers en zijn schoonzuster, die zeer goed aangeschreven stonden, woonden reeds vele jaren samen in de boerderij. Zooals te begrijpen is, heeft het gebeurde groote ontsteltenis gewekt in het rustige plaatsje, waar op het oogenblik de kermis in vollen gang is. Het onderzoek staat onder leiding van den wachtmeester der marechaussee te Bi-unssum. Het parket te Maastricht werd heden te Merkelbeek verwacht. Als de mist zijn sluiers spreidt. BOTSING TUSSCHEN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP EN LOODSBOOT. Gistermiddag is tijdens een dikken mist het thuiskomende Nederlandsche stoom schip „Willemsplein" van de Scheepvaart- Maatschappij „Millingen" te Rotterdam, in den Nieuwen Waterweg te Rotterdam, ter hoogte van den seinpost, in aanvaring ge komen met loodsboot 16. Het stoomschip maakt water en is te gen den zuidwal aan den grond gezet. De „Willemsplein" verkeert in zinkenden toe stand, doch voorloopig bestaat er voor de bemanning geen gevaar. De sleepbooten „Hoek van Holland" en „Maas" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst zijn uitgevaren om het stoom schip hulp te verleenen. De loodsboot is aan den voorsteven be schadigd Nader vernemen wij, dat de „Willems plein", welke binnenkwam van Lulea, we gens den mist nabij de berghaven te Hoek van Holland voor anker was gegaan. De loodsboot is toen tegen de Willems plein opgevaren, waardoor deze een lek aan bakboordzijde bekwam. Het schip is tij dens hoog water aan den grond gezet, zoo dat verwacht kan worden, dat het afslee- pen geen gemakkelijk karwei zal zijn. De pompboot „Hoek van Holland" van L. Smit en Co. was Zondagavond laat nog bezig met het leegpompen van het schip. Verder bevonden zich in de nabijheid van de Wil lemsplein de sleepbooten Maas, de Oostzee en Blankenburg. De bemanning welke geen enkel gevaar loopt, blijft aan boord van het schip. De Willemsplein, welke in 1910 gebouwd is, heeft een tonnenmaat van 5498 bruto registerton. ZEE300T OMHOOG GEVAREN. Tijdens dikken mist is gistermiddag na bij Saeftingen een zeeboot omhoog geva ren. De naam van deze boot is echter nog niet bekend. Het schip is blijven zitten. Sleepbooten zijn uitgevaren om het schip tegen hoog water vlot te brengen. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP GEZONKEN. Opvarenden gered. Het te Groningen th'üsbehoorend motor schip Schelde is op weg naar Jersey gis teren tijdens den diken mist op de Pater noster-Rotseilandjes geloopen. De boeg bleef onder water. De opvarenden brachten de reddingsboot uit, doch deze zonk, toen zij de kust bereikten. Een hotelhouder heeft hun onderdak verleend. NEDERLANDSCHE ZEELICHTER GEZONKEN BIJ HANSWEERT. De vier opvarenden gered. Gisternacht heeft bij Hansweert een ern stige aanvaring plaats gehad. De Nederlandsche zeelichter „Thames 5", komende van Antwerpen en op weg naar Londen, gesleept door de Engelsche sleep boot „Security" is nabij Hansweert recht tegenover de haven „De Roode Tonnen Kant", aangevaren door het Amerikaan- sche s.s. „Cranford" komende van Gent met bestemming Antwerpen. Door deze aanvaring is de „Thames 5" on middellijk gezonken, zoodat de bemanning bestaande uit vier personen, geen tijd had de reddingssloep te strijken. Nader vernemen wij nader, dat de „Se- curty" behalve de „Thames 5" ook nog de „Thames 6" op sleeptouw had, aan boord waarvan de opvarenden van de „Thames 5" later zijn gebracht. De bemanning bestond uit den kapitein, een stuurman en twee matrozen. Zij wer den door middel van touwen aan boord ge haald van de „Cranford" en later aan boord van de „Thames 6" gebracht. De „Thames 6", die evenals de andere zeelichter van de reederij van der Eb, heeft belangrijke schade opgeloopen. Het schip wacht thans nadere instructies af. De bemanning van de „Thames 5" heeft order gekregen om naar Antwerpen terug te keeren. De kapitein is echter te Hans weert gebleven. Het schip ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart. Door den rijkswaterstaat zijn onmiddellijk de noodige maatregelen ge troffen om het wrak te lichten. AANVARING OP DE WAAL. Vijf opvarenden van beschadigden schokker gered. Vrijdagavond heeft op de Waal een aan varing plaats gehad, welke nog foed is af- geloopen. Door de tweede boot uit een sleep ge trokken door de sleepboot „Clara Elisa beth", eigenaar C. v. r. A. uit Dordrecht, werd de schokker „Bernardina" van den visscher Van der Sande uit Nijmegen, wel ke schokker honderd meter boven de Waalbrug op stroom lag, aangevaren. De mast van den schokkeK brak en even bo ven de waterlijn ontstond een groot gat. Aanstonds begon de schokker naar een zij de scheef te liggen. De schipper, zijn vrouw en drie kinderen, die danig ge schrokken waren, werden door de beman ning van de stoomboot „Concordia", wel ke in de nbijheid was, van boord gehaald. Men is er in geslaagd door pompen de „Bernadina" drijvende te houden. De rechercheur-inspecteur van de rivier politie in Gorinchem heeft de zaak in on derzoek. Naar verluidt zou de kapitein van de „Clara Elizabeth" de „Bernadina" eerst hebben opgeberkt, toen hij zich op te korten afstand bevond om een aanvaring te kun nen voorkomen. De geheimen der zee. Een opvarende van de Sch.179 in de netten van de Sch. 68. Begunstigd door het mooie, kalme weer, hebben de bokken „De Adelaar" en „De Meeuw" van Van der Tak's Bergingsmaat schappij te Rotterdam het wrak van de Sch. 68, dat voor de Noorderpier van IJmuiden lag, gelicht. Met behulp van slootbootassistentie van de firma Wijsmul ler te IJmuiden zal het wrak voorloopig in de berghaven worden gemeerd. Toen het personeel van Van der Tak's bergingsbedrijf Zaterdagmiddag, nadat men den gelichten logger Sch. 68 in de bergha ven te IJmuiden had gebracht, het dek opruimde, vond men onder een kluwen netwerk nog een lijk van een der opva renden. Het werd naar het lijkenhuisje op de be graafplaats overgebracht. Zondag zijn familieleden van de beide opvarenden, waarvan men de stoffelijke omhulsels nog niet heeft gevonden, naar IJmuiden gekomen om het lijk te identifi- ceeren. Dit lukte echter niet, maar spoedig kwam men tot een andere en zeer vreemde ont dekking. Het lijk, dat aan boord van den verganen logger „Sch. 68" is gevonden, bleek n.l. af komstig te zijn van een der opvarenden van de „Sch. 179", n.l. var den matroos L. Spaans, wonende te Scheveningen. Dat men den geheel en Zondag noodig had om het lijk te' identificeeren, kwam doordat men natuurlijk in de veronderstel ling was, dat het van een der opvarenden van de „Sch. 68" was. Een verlovingsring heeft ten slotte uitgewezen, wiens lijk het was. ERNSTIG ONGELUK IN DE ORANJE NASSAU-MIJN I. Drie mijnwerkers bedolven. In de Oranje Nassaumijn I vond Zater dagmorgen op een der pijlers van de 250 meter-verdieping een instorting plaats, waardoor twee arbeiders geheel werden bedolven en een gedeeltelijk. Deze laatste was spoedig uit zijn benar de positie bevrijd en bleek geen ernstig letsel te hebben bekomen. Terstond werden reddingspogingen aan gewend voor de beide andere slachtoffers, waarbij men de uiterste voorzichtigheid in acht moest nemen, daar nieuwe instortin gen dreigden. Na eenige uren ingespannen werken onder leiding van mijningenieurs van de Oranje Nasau I en beambten van het Staatstoezicht, slaagde men er in, den arbeider Van Thoor levend uit de steen massa te voorschijn te h-xlen. Nadat men de eerste hulp verleend had, is hij naar het St. Josephsziekenhuis te Heerlen overgebracht. Hij bleek een been breuk te hebben opgeloopen. De pogingen, om den derden arbeider te bevrijden, vorderden veel meer tijd, doch ten slotte mocht men het genoegen sma ken, ook hem te bevrijden. Door klopsig naal had men de zekerheid gekregen, dat ook dit slaohtoffer, zekere K., nog in le ven was. Hij bevond zich in een ruimte on der een schutgoot, zoodat hij niet door het vallend gesteente werd geraakt. -60ct. Bij Apoihen Drogisten Na zes uren van de buitenwereld te zijn afgesloten, wist men ten slotte hem te be vrijden, waarna ook hij ter observatie over gebracht werd naar het St. Josephzieken- huis. MEISJE ONDER TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Van een rijdende tram gesprongen. Zondagavond om half twaalf heeft een ongeveer 25-jarig meisje op het kruispunt WeteringschansSpiegelgracht te Amster dam de onvoorzicntigheid begaan, van een rijdende tram te springen. Zij viel en ge raakte onder den bijwagen, met het nood lottig gevolg, dat de wielen haar over het lichaam gingen en zij vrijwel op slag werd DINSDAG 24 NOVEMBER. De tram lijn 10 kwam uit de rich ting van het Leidscheplein en had bij de halte nabij genoemd kruispunt, waar niet gestopt behoefde e worden, vaart vermin derd, daar het verkeerslicht op rood stond, doch toen de tram dit bereikte, mocht worden doorgereden, waarop de snelheid weer werd opgevoerd. Juist op dat moment sprong het meisje, dat zich op het achter- balcon van den motorwagen bevond, van de tram, hoewel de conducteur en eenige passagiers haar nog hadden willen tegen houden. De bijwagen moest worden opge vijzeld, waarna het slachtoffer kon wor den bevrijd, doch de dood was toen al in getreden. Het stoffelijk overschot is door den geneeskundigen dienst naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd. Ook de brand weer was gealarmeerd om assistentie te verleenen bij het opvijzelen van den tram wagen, doch zij behoefde geen hulp meer te verleenen. De identiteit van de ongelukkige was vannacht nog niet bekend. VILLA AFGEBRAND. Bewoners in nachtgewaad gevlucht. Gisternacht ongeveer 3 uur werd de Bornsche brandweer gealarmeerd voor een feilen brand aan den Rijksweg BorneAl melo. Bij onderzoek bleek de met riet ge dekte villa van den heer A. Woolderink een prooi der vlammen te zijn. Er viel aan blusschen niet te denken. De eigenaar werd gewekt door een voorbij komenden taxi chauffeur. toen alles reeds in lichte laaie stond. Met de huishoudster die op de bo venste verdieping sliep, konden zij in nachtgewaad, aan het naderend onheil ont komen. De oorzaak zal wel een raadsel blij ven, mede door het feit dat de bewoners des nachts om half één van een visite te rugkeerden, en de vuren dien middag te voren reeds gedoofd waren. Van den in boedel werd niets gered. De verzekering dekt de schade die ongeveer 15.000 zal bedragen. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Zestien koeien in de vlammen omgekomen. In den af geloopen nacht is te Baren- drecht brand uitgebroken m de boerderij, bewoond door den landbouwer J. A. Vrij- landt. Deze boerderij was de grootste van Earendrecht. De brandweer van Barendrecht, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was, kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij afbrandde. De woning wist zij echter met zeer veel moeite te behouden. Zestien koeien kwamen in de vlammen om, terwijl de geheele oogst met ongeveer 600 H.L. aardappelen, verloren ging. Het blusschingswerk stond onder leiding van den burgemeester van Barendrecht, den heer J. Bax en den opperbrandmeester, den heer B. van de Erve. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Gisterochtend is de boerderij van K. Bos te Rotsterhaule (gemeente Hasker- land) in vlammen opgegaan. Hoewel de mo torspuit uit Joure spoedig ter plaatse was, viel er niets meer te redden. Alleen het vee kon in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand kon niet wor den nagegaan. Verzekering dekt de schade. ONREGELMATIGHEDEN TE ZAANDAM. Verzuim van aangifte van onrechtmatig steun trekken. Dezer dagen heeft het parket te Haar lem onverwacht een bezoek gebracht "aan het gem. bureau voor steunuitkeering te Zaandam. Het had bij de justitie, naar de „Tele graaf" meldt, n.l. de aandacht getrokken, dat gevallen van onjuiste opgaven van werkloozen, die onder de steunregeling val len, tot nu toe niet uit Zaandam waren aangebracht, terwijl uit tal van andere plaatsen in dit arrondissement herhaalde lijk dergelijke feiten door de Haarlemsche rechtbank behandeld zijn. Uit een onderzoek van de controleurs, dat onlangs is ingesteld op last van de justitie, is evenwel gebleken, dat er ver scheiden werkloozen te Zaandam zijn ge weest, die de laatste jaren meer hebben ontvangen,' dat hun volgens de steunre geling toekwam, zoodat naar de meening van de justitie inderdaad aangifte daar van had behooren te geschieden. Over den omvang van een en ander kon de Officier thans evenwel nog geen me- dedeeling doen. Het onderzoek zal nog wel Hilversum I, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gram.pl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.05 Modecursus. 4.05 Opera-uitzending (gr.pl.). 5.00 De KRO-Melodisten m.m.v, solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek) 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie, „De gevaren van een valsch ,supernaturalisme". 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 De KRO-Melodisten en solist. (Om 8.25 en 8.50 Accordeon-muziek). 9.00 Jenö Farkas en zijn Hongaarsch or kest. 9.25 Cello en piano. 9.25 Causerie over weldadigheidspostze gels. 9.45 KRO-Symphonieorkest m.m.v. solist 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gram.pl. 10.45 Het KRO-Symphonieorkest. 11.1512.00 Gram.pl. Hilversum II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Orgel en viool. 11.00 Keukenpraatje. 11.30 Kovas Lajos' orkest. 12.15 Het Omroeporkest en gram.pl. 2.15 Het Lyra-Trio. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Aeolian-orkest. 6.35 Het AVRO-Dansorkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gram.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Gram.pl. 10.15 Het AVRO-Dansorkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.05 Kookpraatje. 11.2011 50 Gramofoonmuziek. 12.10 Het Royal Theater Orkest. 12.50 Het Irwell Springs (Cacup) orkest m.m.v. solist. I.502.20 Jack Wilson's kwintet. 4.20 „King George II returns to Greece", causerie. 4.40 Het Forum-Theaterorkest. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 de „Alphas" (concert). 6.20 Berichten. 6.45 De BBC-angers. 7.05 Muzikale causerie. 7.20 Orgelspel. 7.50 „Leisure in the modern village", causerie. 8.20 Van Phillips en zijn twee orkesten m.m.v. solist. 8.50 Piano-recital. 9.20 Tijdsein. Berichten. 9.40 „The Weather Prophet at Work", causerie. 10.00 Inleiding tot de volgende uitzen ding. 10.05 Opera-uitzending. 10.40 Intermezzo. II.00 Opera-uitzending. 11.4512.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Pasdeloup-kamerorkest. 2.50 en 4.20 Gram.pl. 5.50 Poulet-kamerorkest. 8.05 Zang. 11.0512.35 Pascal-orkest. Keulen, 456 M. 5.50 Westduitsche Kamerorkest. 7.50 Börschel-orkest. 11.20 Fabrieks-orkest-concert. 12.35 Sachsen-orkest. 1.35 Orgelconcert. 3.35 Gevar. concert. 4.30 Gram.pl. 6.00 Omroeporkest. 8.20 Literair-muzikaal programma. 10.35—11.20 Gramofoonplaten. B r u s s e 1, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. eenigen tijd in beslag nemen. Of werke lijk minnelijke schikkingen zijn aangegaan met werkloozen, die hun gezinsinkomsten niet hadden opgegeven, kon de Officier nog niet met volle zekerheid bevestigen. Het vermoeden bestaat echter, dat dit in derdaad geschied is. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Reeds geruimen tijd werd door de poli tie te Enschede -ezocht naar een gehei men zender, welke bij voorkeur op Zon dagmorgen muziek en politieke redevoe ringen van syndicalistische strekking uit zond. Gistermorgen is de politie in samenwer king met een ambtenaar van de P. T. T. er in geslaagd, den zender op te sporen, ter wijl deze in werking was. De zender, die in beslag is genomen, bevond zich in de woning van zekeren T. in de Papaver straat. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest en gram.pl 6.50 Salon-orkest. 7.20 Dito. 7.35 Gram.pl. 8.20 Cabaret. 9.20 ang en piano. 9.35 Omroeporkest. 10.05 Zang en piano. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Kleinorkest. I.502.20 Gram.pl. 5.20 Zang- en harprecital. 6.35 Gram.pl. 6.45 Omroeporkest. 8.20 Syphonieconcert. 10.30—11.15 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 O. Kermbach en C. Woitschach met hun dansorkesten. 9.20 Berichten. 9.50 Hans von Benda's kamer-orkest. 10.05 Weerberichten. 10.2011.20 Dansmuziek door Egen Kaiser's orkest. Gem. Radio-Distributiebedrijf te Leiden 3de Programma. 8.05 Parijs R. 9.05 Keulen of div. II.20 R. Danmark. 12.20 Brussel VI. 14.20 Diversen. 14.55 Parijs R. 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr. 19.20 Weenen of div. 21.05 Boedapst of div. 21.35 Brussel Fr. Pl.m. 22.15 Brussel VI. 22.30 Berlijn. 23.20 Weenen. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Londen R. 12.50 Droitwich. 14.20 Londen R. 16.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droitwich. 19.00 Tuinpraatje door den heer J. Jon ker, Chef Afd. Gem. PI. 19.20 Droitwich. 19.50 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.20 Diversen. 21.40 Droitwich. (Wijziging voorbehouden) ROEMENIë EN KOOTWIJK. Zal 1937 verbetering brengen? Naar men zich herinneren zal, is eind September in Den Haag de internationale conferentie gehouden van alle landen, die belang hebben bij de scheepvaart-radio op de Noordzee en in den Atlantischen Oce aan. Deze conferentie was onder de auspi ciën van onze P.T.T. bijeengekomen om een uitweg te vinden voor de moeilijkheden van onzen radio-omroep op de 1875 m.-golf, want de van Roemenië op deze golf onder vonden storingen waren en zijn onhoud baar. Herhaaldelijk werden en worden nog steeds de omroep-programma's op onze lange golf door die storing volkomen onge nietbaar gemaakt, een onmogelijke toe stand. Oorspronkelijk zou, gelijk wij destijds ge meld hebben, eenige weken na de eerste conferentie, een tweede gehouden worden om de voorloopige resultaten van de be sprekingen van September een definitief karakter te geven. Er ontstond evenwel vertraging, omdat het antwoord van Canada en de V.S. van N. Amerika inzake de voor gestelde regeling uitbleef en omdat de leden van de technische commissie van de Union Internationale de Radiodiffusion naar New York vertrokken voor eenige bijeenkomsten daar. Naar wij thans vernemen, zal op het eind van dit jaar te Brussei een conferentie van de Union worden gehouden voor alle bij de lange golven betrokken landen. Op deze conferentie zal de voorloopige overeen komst van Nederland en de andere bij de scheepsbanden belang hebbende landen aan de orde komen, welke overeenkomst inmiddels door alle belanghebbenden is goedgekeurd en onderteekend. De bedoeling zou dan zijn den radio- scheepsband „omhoog' te brengen evenals de golflente van Kaunas (thans 1961 m.), waardoor dan de golflengte van Bod in Roe menië (thans 1875 m.) eveneens omhoog zou kunnen worden gebracht en die van Nederland (thans 1875 m.) iets omlaag, ten einde voldoende „ruimte" tusschen Bod en Kootwijk te krijgen en een einde te maken aan de onderlinge storingen. Onder Koot wijk volgt thans Lahti op 1807 m. Gelijk gezegd, is onder de betrokkenen dienaangaande principieele overeenstem ming verkregen. Te Brussel zal nu ook Roe menië zich terzake moeten uitspreken, want aan de Haagsche (maritieme) confe rentie heeft dit land niet deelgenomen. Met belangstelling mag Nederland der halve de resultaten van Brussel tegemoet zien. Verloopt er alles naar wensch en is Roemenië bereid mee te werken, dan mag men begin 1937 de zoo lang verbeide ver betering tegemoet zien, veel te lang reeds hebben wij onze omroep-ontvangst op de lange golf finaal laten bederven. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9