Oificieele Crisbbericliten UIT DE OMGEVING AGENDA MAAKEAG 23 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 LICHTE VORST. DE BILT SEINT: Meest zwakke Oostelijke tot Zuid-Oos telijke wind, nevelig tot licht of half be wolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometers!.: 772.0 te Krakau. Laagste barometerst.: 753.2 te Andanes. Het lang gerekte, strookvormig gebied van hoogen luchtdruk van Centraal Europa tot benoorden de Azoren, houdt stand. Het vertoont thans een neiging, om zich over Scandinavië uit te breiden. Ten Noorden van dit gebied ligt een diepe depresssie, die gisteren door het Noorden trok en thans opvult. Langs den Zuidrand bewegen zich ondiepe minima uit het Middelland- sche Zee-gebied afkomstig, die een stroo ming van zomersche warmte teweeg bren gen uit het Zuid-Oosten over de Alpen en Centraal Europa. In de onderste lagen condenseert de vochtigheid en groote ge deelten van het vasteland en Engeland zijn overdekt met een koude mistlaag, met temperaturen beneden of nabij het vries punt. Ten Westen van Ierland ligt een weinig beteekenende depressie. Alleen aan de randen van het waarnemingsgebied viel neerslag. Op de Alpenstations is de tem peratuur zomersch hoog Jungfraujoch mi nus vijf graden'Celsius, Santis nul graden) bij groote droogte. Het is te verwachten, dat -de wind voorloopig zwak zal blijven en uit het Zuid-Oosten en dat het neveli ge weer zal aanhouden, met misschien korte opklaringen overdag en met tempe raturen om of onder het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. 1.4 gr. onder nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a Van Maandagnamiddag 4.25 uur tot Dinsdagmorgen 7.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 24 Nov. voorin. 10.17 en nam. 10.53 uur. PRINS BERNHARD TE PARIJS. „LTntransigcant" vertelt aardige anecdotes. „L'Intransigeant" bevat een zeer sym pathiek gesteld verhaaltje, geteekend Hug. Block, over de wijze waarop Prins Bern- hard afscheid is komen nemen van zijn vrienden en van zijn kameraden der „I. G. Farben", die hem met open armen ontvan gen hebben. Onder de anecdotes, die de journalist vertelt is de volgende: Men verwijt den Prins, dat hij te hard pleegt te rijden en waarschuwt hem dat niet meer te doen, als hij Prinses Juliana naast zich hebben zal. Prins Bernhard antwoord: Prinses Ju liana houdt evenveel van sport als ik. Dat ze een virtuose in het skiën is, is bekend; zoo is het trouwens, dat we elkaar ontmoet hebben. Maar ik heb Koningin Wilhel- mina moeten beloven, dat ik nooit de maximum snelheid zal overschrijden die vastgesteld is door de Hollandsehe politie; dat is dus in zekeren zin door Haarzelve". Bij zijn rondwandeling door het gebouw en wat zijn eigen kantoor geweest is, zag Prins Bernhard daar een oude hoed van hemzelf hangen, dien hij meteen zijn broer Aschwin op het hoofd zette en hem cadeau maakte, omdat hij hem niet meer noodig had. De geschiedenis van dien hoed was de volgende: Als de Prins des morgens op zy'n kantoor kwam, gebeurde het nog al eens, dat zijn directeur hem opdroeg een resumé te geven van het voornaamste nieuws uit de ochtendbladen. De Prins maakte dan gebruik van die opdracht om zijn kranten te gaan lezen in een klein cafétje in de buurt en daarbij dan gauw tegelijk zijn ontbijt te gebruiken. Maar opdat zijn chef niet zou bemer ken, dat hij het bureau verlaten had, haalde hij zijn hoed uit de kast en hing dien aan een kapstok. De kameraden van den Prins hebben hét portret van Prinses Juliana en hem, dat hij hun in dank voor hun gelukwensch met een vriendelijke opdracht had toege zonden, aan den muur opgehangen en dit portret van hun medewerker, die een Prins gemaal gaat worden, is nu een van de bezienswaardigheden van hun bureau. BLOEMENWEELDE ROND HET PALEIS SOESTDIJK. Duizenden crocussen komen op de gazons, „wlldplanting" aan den boschrand. Twee vertegenwoordigers van de Hille- gomsche bloembollenkweekers, die een gedeelte van den tuinaanleg van het Pa leis Soestdijk van bloembollen zullen voor zien, hebben een bezoek aan het paleis ge bracht, ten einde de verschillende terrein- STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 9 Novem ber 1936 tot en met 14 November 1936 f 1.50 per 100 kg. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding 1.per 100 kg. bedragen. 7447 De steunvergoeding voor veldboonen welke volgens de dateering van het dorsch- briefje zij ngedorscht in het tijdvak van 9 November 1936 tot en met 14 November 1936 zal f2.per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 21 November 1936. gedeelten op te nemen, welke voor het aanplanten van bloembollen in aanmer king komen. Tevens moest worden beoor deeld, welke soorten zullen worden ge plant. De groote fraaie grasgazons vóór en on middellijk achter het paleis zullen van duizenden crocussen worden voorzien, terwijl de groote bloemenvakken aan beide zijden van het paleis, vóór de z.g. „colon nades", zullen worden beplant met tulpen en hyacinthen. De terreinen op eenigen afstand van het paleis gelegen, waar de kunstmatige tuinaanleg meer in natuurbosch overgaat, zullen worden voorzien van z.g. „wild- planting", d.w.z. dat hier groote massa's narcissen, blauwe druifjes, ranonkels en meer dergelijke bolgewassen, welke zich speciaal voor dit doel leenen, worden aan geplant. In den loop van de volgende week zal personeel uit de bloembollenstreek met het planten der bollen beginnen. „Tel." HET REIZTGERSVERVOER OP 7 JANUARI. Nadere mededeelingen van de Spoorwegen. Naar wordt medegedeeld, hebben de Ne derlandsche Spoorwegen de volgende maat regelen genomen inzake het te verwachten drukke reizigersvervoer op 7 Januari a.s. naar en van Den Haag. Gewone gezelschapsbiljetten en uitstap- jesbiljettsn voor kinderen worden naar Den Haag of naar een station gelegen binnen een afstand van 65 K.M. van Den Haag voor reizen richting Den Haag aanvangen de 7 Januari niet af,egeven. Van stations, gelegen op een afstand van 65 K.M. of minder van Den Haag. zullen groote groepen personen, gezamenlijk wil lende reizen naar Den Haag, goed doen hun verlangen daartoe uiterlijk op 22 Decem ber a.s. aan het station van vertrek ken baar te maken, or Jer opgave van het aan tal reizigers en gewenschte uren van ver trek en aankomst te Den Haag, opdat de spoorwegen zooveel mogelijk deze vervoe ren kunnen regelen. Van de stations, gelegen op een afstand van meer dan 65 K.M. van Den Haag zullen, voor reizen heen en terug naar Den Haag op 7 Januari, speciale gezelsohapsbiljet ten 2e en 3e klasse verkrijgbaar worden gesteld, voor ten minste 15 personen, kos tende per persoon den prijs der eendaag- sche retourkaarten voo.- deze 65 K.M. (is 3.05 voor de tweede klasse, 2.15 cent voor de derde klasse) verhoogd met 2.88 cent voor de tweede k'a-'e en 2 cent voor de derde klasse voor eiken retourkilometer. (Zoowel de heen als de terugreis moeten gezamenlijk afgelegd worden). Deze gezel schappen moeten eveneens alle 'iterlijk 22 December as. hun vervoer aanvragen met opgave van gewenscht uur van aankomst en vertrek te Den Haag, waarna de Spoor wegen ook deze vervoeren zullen regelen en zoo noodig bepaalde treinen hiervoor zullen aanwijzen. Voor zooveel noodig zal op sommige baanvakken de gewone dienstregeling niet gelden, doch wordt, in plaats daarvan, een uitgebreide of gewijzigde treinenloop ont worpen, waarvan de dienstregeling zal worden gepubliceerd in eene afzonderlijke uitsluitend voor dien dag geldende reis gids, en waarvan spoedig nadere gegevens aan de pers zullen worden verstrekt. K. L. M. neemt ook maatregelen. Bij informatie bij de K. L. M. vernam het „Hbld.", dat ook hier de kwestie van druk ker vervet r onder oogen gezien is. Men verwacht grooter vervoer van Nederlan ders die in het buitenland wonen. Daar voor zullen extra-machines worden inge legd, geregeld naar de behoefte. Voorloopig zal waarschijnlijk geen uit breiding van het binnenlandsche vervoer geschieden, tenzij dit zeer noodzakelijk mocht blijken. Op de Zeeland-lijn zal echter uitbrei ding plaats vinden, op de wijze, zooals dit op de winterfeestdagen (Kerstmis en Nieuwjaar) geregeld wordt. De Postdienst. Intusschen vernemen wij van het hoofd bestuur van de P. T. T. nog, dat voor den geheelen P.T.T.-dienst op 7 Januari Zon dagsdienst zal gelden (dus ook de bestel dienst, telefoon- en telegraafdienst). In den nacht van 7 en 8 Januari zal geen post vervoer geschieden. Het komt dus hierop neer, dat op 7 Januari uitsluitend post ver voerd wordt als op Zon- en feestdagen. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen. De geschatte ontvangsten over de maand October bedragen totaal 7.882 300. De totaal-ontvangsten van 1 Januari af bedraagt in 1936 79.252.142 en over 1935 85.935.022.35. KAPPERS TE AMSTERDAM ROEPEN HULP DER OVERHEID IN. Zelf niet bij machte aan den chaos een einde te maken. De commissie van samenwerking uit het kappersbedrijf te Amsterdam verzocht in een adres aan den gemeenteraad bij ge meentelijke verordening minimum-tarie ven en minimumloonen voor dit bedrijf vast te stellen. Zij baseert dit verzoek op een rapport over den economischen toe stand onder de kappers. ORDENING BAKSTEEN-INDUSTRIE. Nadat het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Baksteenbond zich ervan verzekerd had, dat een behoorlijke meer derheid van de baksteenfabrikanten in Nederland, de verbindendverklaring van het „bindend besluit" van 2 Oct. j.l. zou toejuichen, is een daartoe strekkend ver zoek thans bij den minister van Handel-, Nijverheid en Scheepvaart, ingediend. Borgstellingsfonds Gouda en omstreken Het Borgstellingsfonds voor Gouda en omstreken heeft in zijn bestaan van onge veer een jaar 200 aanvragen behandeld, waarvan 132 voor serieuse behandeling in aanmerking kwamen. Tot op heden werd gesaneerd tot een een bedrag van ruim 67.000. Voor de diverse gemeenten werd een jaarlijk.-.che besparing verkregen van ongeveer 16.000, doordat de betrokkenen niet vervielen aan Maatschappelijk Hulpbe toon. Bemiddeling is verleend over een som van 258.228. Aan borgstellingen is een bedrag van 3000 verstrekt. Ecu 2ü-tal gemeenten heeft toezegging gedaan om bij te dragen in kapitaal en inkomsten van het fonds, hoewel, door verschillende omstandigheden deze bijdra gen slechts voor een klein deel zijn ge stort, zoodat de Kamer va Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken het fonds nog financiert. Zeven middenstands- vereenigingtn in het district gaven finan- cieele bijdragen. In de kascommissie zijn benoemd de heeren G. V. W. baron van Hemert tot Dingshofs en mr. C. S. van Dobben de Bruyn, burgemeester van rep. Haastrecht en Bodegraven. Mr. J. Slager te Schoonho ven is herbenoemd tot juridisch adviseur. HOOGMADE. Uitvoering Volksbond.Gisteravond gaf deze vereeniging haar eerste uitvoering van dit seizoen in de zaal van Café Witteman, met medewerking van de tooneelvereeni- ging „St. Genesius", onderafd. van den Bond. De voorzitter opende dezen feest avond met een woord van welkom aan de leden, donateurs en belangstellenden, en sprak den wensch uit, dat allen een ge- zelligen avond moge hebben. Spr. deelde mede, dat de kas van „Hulp in Nood" in nood verkeert en spoorde aan om deze kas, aie uitsluitend is voor hulp voor onze zie ke leden, te steunen. Daarna werd uit volle borst het Bondslied gezongen, waarvan de solo de heer Chr. v. d. Ploeg voor zijn re kening nam. Vervolgens ging het doek open en werd opgevoerd „Aron Slootjes in de Knel", klucht in 3 bedrijven, door Piet Moss.lnkoff en Jac. Braun. Het stuk werd heel goed opgevoerd. Dat het door allen goed werd gevolgd, bewees wel de groote stilte in de zaal en het applaus dat de spelers in ont vangst hadden te nemen na ieder bedrijf. Dit stuk stond onder regie van den heer W. v. d. Ploeg, wien dan ook zeker een pluimpje toekomt. Voor de grimeering zorg de de heer G. Hoppezak. De voorzitter dankte allen afzonderlijk voor het mooie spel en de volle medewer king om dezen feestavond zoo bijzonder goed te doen slagen. Spr. deelde mede, dat de collecte voor „Hulp in Nood" heeft op gebracht 4.31 waarvoor spr. dank zegde. Nog zy vermeld, dat de heer H. A. Rijn beek van Nieuw Vennep er direct de goede feeststemming in wist te brengen met zijn mooie pianomuziek en de goede stemming er wist in te houden tot 12 uur toe. Collecte. Op verzoek van B. en W. van Woubrugge zal de heer H. Th. Elstgeest morgen, Dinsdag 24 November, een collecte houden langs de huizen ten bate van ruim 150 blinden, mannen en vrouwen van alle gezindten, welke dagelijks worden te werk gesteld in de bekende inrichting: Plantage Middelaan 64, Amsterdam. LEIDSCHENDAM -riG JUBILEUM VAN DE HANZE „De zilveren" penningmeestser, de heer Haagen, ontvangt het gouden eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Op grootsche en schitterende wijze heeft gisteren ae R.K. middenslarc svereenig.ng „De Hanze" alhier haar 25-jarig bestaan gevierd. De dag werd op echt roomsche wijze be- gonen met een algemeene U. Communie der leder? terwijl om 10 uur door den geestelijken adviseur, kapelaan Wentholt, een H. Mis van dankbaarheid werd opge dragen, waaronder zijneerw. een treffende predikatie hield en door het zangkoor op zeer verdienstelijke wijze de Mis van Pe- rosi werd uitgevoerd, terwijl na de H. Mis het „Kaec Dies" en „Te Deum" werden ga zongen. Des middags werd in de prachtig en rij kelijk met blcemen en palmen versier de zaal van het Patronaatsgebouw een feestvergadering gehouden. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op de zeereerw. heer pastoor? Kammers, pastoor Schip horst, die de feestrede zou uitspreken, kap. Wentholt, de wethouders van Veur en Stompwijk, de heeren Dresmé en Bakker van het hoofdbestuur en het Centraal Hanzebureau, de eerste voorzitter van de Hanze, de heer Hiep, afgevaardigden van L.T.B., Volksbond enz. enz. De feestvergadering werd door den voorzitter, den heer G. Scholtes, geopend. In korte trekken memoreert spreker de oprichting en constateert met dankbaar heid, dat er nog vijf oprichters thans aan wezig zijn, n.l. de heeren J. Bleijs, A. Haagen, Alb. Haagen, J. Hiep en spreker zelf, terwijl er met deze vijf heeren nog zes leden zijn, die vanaf de oprichting tot heden toe lid waren en die hij allen feli citeert met dit jubilé. Een feit van nog grooter beteekenis is, dat de heer Ant, Haagen 25 jaar penningmeester is, wat ze ker tot groote dankbaarheid stemt. Spre ker herdenkt ook den overleden oud voorzitter, den heer Groenewegen, die zoo veel voor de Hanze deed, waarna hij en kele dingen, behaalde successen, enz. de revue laat passeeren en met dankbaarheid getuigt, dat de katholieke geest steeds is gebleven en het katholiek beginsel steeds heeft voorop gestaan. Door allen wordt dan, onder begeleiding van het Leidschendamsch Salonorkest, het Hanzelied gezongen. Pastoor Kammers feliciteert de Hanze op dezen feestdag en niet in het minst het bestuur; hij feliciteert zichzelf en de Pa rochie met zulk een organisatie, die dcor haar goede werk een voorbeeld en een zegen is. Hij feliciteert ook bijzonder den heer Ant. Haagen en deelt mede, dat de roem van de Hanze tot ver over de gren zen is doorgedrongen en dat het Z. H. de Paus heeft behaagd den heer Ant, Haagen in de Hanze te begiftigen met het gouden Kruis „Pro Ecclesia en Pontifice", wat met een luid applaus wordt begroet. Met hartelijke woorden wordt door den pas toor het kruis op de borst van den jubi laris gespeld. Het woord is dan aan den feestredenaar, pastoor Schiphorst, eerste adviseur en mede-oprichter der vereeniging. Zijneerw. geeft allereert een stukje geschiedenis van de eerste jaren, wat veel vroolijkheid op wekte om daarna op ernstige en geest driftige wijze te vervolgen en aan te too- i'.en, dat het doel van de standerganisatie hooger ligt dan alleen het stoffelijke; im mers in het stoffelijke zal men geen vol ledige bevrediging vinden, terwijl dit toch voor vele menschen het voornaamste is. Wij zullen moeten beseffen, dat het nu gaat voor of tegen Christus; en mogen wij volgelingen van Christus dan werkloos blijven? Neen, wij moeten door woorden en vooral door daden toonen, dat wij zijn voor het geestelijk Rijk van Chritus. Wij hebben een leer, die de oplossing brengt van alle levensvragen, als wij maar luis teren naar het woord van God en de en cyclieken van de Pausen, doch de wereld :uitert niet, omdat wij de leer niet uitdra gen. Als wij de onrechtvaardigheid, de ze deloosheid enz. zien, dan zullen wij moe ten erkennen, dat wij Christus niet ge- vjlgd hebben. En nu moeten wij niet zeg gen: wat moeten wij doen met zulk een klein partijtje; dat is mistrouwen in Gods bijstand. Wij moeten vormen kernen van geloof, liefde, rechtvaardigheid en dan zul len wij met Gods bijstand alles kunnen om het rijk van Christus uit te breiden. En daarom is hij blij, dat 25 jaar geleden de Hanze werd opgericht, omdat men be grepen heeft en nog begrijpt, dat dit nood zakelijk was om at hoogere doel te berei ken. Tenslotte feliciteert zijneerw. bestuur en leden hiermede en vraagt hun trouw te zijn aan de vereeniging en aan de gees telijke leiders, trouw aan God en Zijn hei lige wetten en sluit met de woorden: wie aanhoudt, die verwint. Een dankbaar applaus en een hartelijke dankwoord van den voorz. beloonde zijn eerw. voor zijn heerlijke rede en schoone les. De secretaris doet mededeelingen van vel ingekomen felicitaties en gelukwen- rchen, o.m. van burgemeester Keijzer, die verhinderd was aanwezig te zijn, van ka pelaan Dunselman en verschillende oud adviseurs enz., terwijl prachtige bloem stukken waren ingekomen van L.T.B., Po litiebond St. Michael, K.J.M.V., R.K. Volksbond, Gemeentebestuur van Stomp wijk en Veur, en de afdeelingen Voorburg en Stompwijk. Het woord werd vervolgens gevoerd door den eersten voorzitter van de afdee- ling, den heer Hiep, door wethouder de Koning namens het gemeentebestuur van Veur, wethouder van Wijk namens het gemeentebestuur van Stompwijk, den heer Dresmé namens het hoofdbestuur, door de heeren Jan Bakker van het Cen traal Hanzebureau, C. van Heiningen, voorzitter L.T.B., Th. Blokland, voorzitter Volksbond, G. van Heiningen, Senior der St. Josephsgezellen, v. d. Berg, voorzitter R K. Politiebond. W. Bleijs, voorz. K.J.M. V., J. Schuijt als Hanzelid namens de le den, kap. Wenttholt die allen de vereeni ging feliciteerden en hulde en dank brach ten, niet in het minst aan den eminenten voorzitter, den heer G. Scholtes. Aan het einde dankte de voorz. allen voor de gelukwenschen, enz. en vraagt voor de toekomst aller medeleven en mede werking. Verme d zij, dat aan de 11 leden, die vanaf de oprichting lid waren een klein geschenk werd aangeboden, terwijl aan alle aanwezige eenige verfrisschingen, si garen, etc werden aangeboden. Niet vergeten mag ook worden, dat het Leidschendamsch Salonorkest onder leiding van den heer Heijdt met inderdaad schit terende muziek de bijeenkomst opluisterde Des avonds te 7.45 uur werd in de over volle zaal een groote en alleszins geslaagde en prettige feestavond gegeven, welke met Korte en hartelijke woorden door den voor zitter werd geopend, waarna na het zin gen van het Wilhelmuss het woord nog werd gevoerd door den afgevaardigde van de afdeeling Voorburg en door kapelaan Bregten namens de afdeeling Stompwijk, LEIDEN. Maandag. Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Dinsdag, Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Dinsdag. Oprichtingsvergadering afd. Jon geren der R.-K. Staatspartij. Spre ker rector Bots, Kleine Stadszaal, 8.30 uur. Vrijdag, R.K. Ver. van Handelsreizigers „St. Christoffel", ledenvergadering in „de Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807; E. B. de Metz, Ka- mel. Onneriaan 28, telef. 3553 en J. Doe- dens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tele foon 274. R. K. Ver. v. Kraamverzcrqinti voor alle gezindten te Lelden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contrtbuoerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- stvaat 30. die de afdeeling gelukwenschten met dit zilveren feest. Door het R.K. Haagsch Tooneelgezel- schap „St. Bernardus" werd opgevoerd „De Houten Ham", een klein kluchtig spel in 3 bedrijven i wij behoeven niet te zeg gen, dat dit een succes geworden is, daar de naam „St. Bernardus" ons voldoende zegt. Ook deze avond werd op schitteren de wijze door muziek van het Salonorkest opgeluisterd. Met een oprecht en hartelijk woord van dank sloot de voorz. dezen mooien feest dag. waarop èn bestuur èn leden vol trots en met groote voldoening kunnen te rugzien. LISSE. Kruisvaart. Gisternamiddag werd in het K.J.C.-gebouw een bijeenkomst gehou den ter installatie van 15 nieuwe leden in de Kruisvaart. De directeur, Kapelaan v. Ingen, heette de ouders en verdere belang stellenden van harte wel'kom en het deed hem genoegen, dat hij als nieuwe directeur thans een 15-tal leden mocht installeeren, waarmee hij in 't kort de groote beteekenis van dit jeugdwerk schilderde. Na opening met den Kruis vaar tgroet en de gebruikelijke toelatingsceremoniën, gaf Z.eerw. het woord aan den Pastoor. Spr. zeide, tot de jongens, dat zij moeten zijn echte soldaten van Christus. Gij zijt geroe pen om een plicht te vervullen. Met een mooi voorbeeld toonde Zijneerw. aan, hoe de Kruisvaartleden trouw moeten blijven aan hun plicht trots alle spot en verdacht making. Door het trouw vervullen van uw plicht wordt gij jongens van karakter en dan zult gij worden mannen, waaraan de Kerk wat heeft, strijders en soldaten van Christus. Na de inwijding legde Zijneerw. de em blemen aan de nieuwe leden uit, nadat de jongens de beloften van trouw hadden af gelegd. Vervolgens werden door de oudere leden de beloften hernieuwd. Kapelaan v. Ingen sprak vervolgens een hartelijke gelukwensch uit tot de jongens, ook tot den Pastoor, alsmede tot de ouders. Er is in de wereld ex actie van godloozen, waartegenover de Kruisvaarders moeten stellen de actie om God te erknnen om te dienen als den Koning der Koningen. Hierna declameerden de jongens „Het Kruis van den Heer" van Guido Gezelle, gevolgd door „Priester", eveneens van Gui- du Gezelle, waartusschen enkele strofe's van het „Adoro te" niet nalieten diepe indruk ken achter te laten, evenals de andere La- tijnsche gezangen. Vervolgens werd door de jongens en mannen een boerendans uit gevoerd, welke met alle aandacht werd gevolgd. Aan het einde dankte Kapelaan v. Ingen allen, die door hunne tegenwoordigheid blijk hadden gegeven van hunne belang stelling. St. Elisabeth vereeniging. Uit het jaar verslag der St. Elisabethvereeniging blijkt, dat in 't afgeloopen jaar zijn uitgegeven 10322 liter melk, 3902 eieren, 453 pond vleesch, 450 pond spek, 14 flesschen lever traan, 9 pond rookvleesch, 7 pond lever, 41 pakken kindergoed, 24 moltondekens en 11 wollen dekens. In den loop dezer week zullen de dames in de parochie van St. Agatha wederom hare jaarlijksche inza meling langs de huizen houden welke in zameling, met het oog op de berooidheid der kas, zeer bijzonder in de milddadig heid van de parochianen wordt aanbevo len. De uitgaven der laatste jaren, jaren van groote werkloosheid, waren veel groo ter dan de inkomsten, zoodat de reserve ge heel is opgeteerd. De milddadigheid der Lisser Katholieken kennend, twijfelen we er geen oogenblik aan of de giften zullen weer rijkelijk toevloeien, waardoor de da mes van St. Elisabeth in staat zullen wor den gesteld haar zegenrijk werk met milde hand voort te zetten! Stille Omgang. Gisteren is het 12 1/2- jarig bestaan van onze afdeeling van het Genootschap van den Stillen Omgang her dacht. Als vanzelf is dit feit niet op luid ruchtige wijze, doch alleen kerkelijk ge vierd en wel door het opdragen van een Plechtige Hoogmis tot intentie der levende en overleden leden, voorafgegaan gister morgen door een algemeene H. Communie der leden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2