DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang MAANDAG 23 NOVEMBER 1936 No. 8580 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cént, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 3D woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Alles doen wat mogelijk is voor de jeugdige werkloozen Wij ontleenen volgend bericht aan de „Volkskrant": Onder zeer groote belangstelling heeft Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, bis schop van Roermond, in het R. K. werk kamp voor jeugdige werkloozen te Rumpen-Brunssum de nieuwe kapel ingezegend in tegenwoordigheid van alle jongens/Daarbij waren o.m. aanwe zig mgr. dr. Poels, hoofdaalmoezenier van den arbeid; pastoor Moonen van de parochie; overste Van de Corput uit Rijswijk van de Kruisvaarders van St. Jan; pater De Munck, geestelijk leider van het kamp; aalmoezenier J. Eyssen uit Sittard; de heer Jos. Maenen e.a. Na de plechtige inzegening droeg mgr. Lemmens de eerste H. Mis op in de nieuwe kapel en richtte zich ver volgens in een geestdriftige toespraak tot de jeugdige deelnemers aan het kamp, hen vurig opwekkend, steeds trouw te blijven aan God en Kerk, trots alle moeilijkheden en de strijd die dit vraagt in onze dagen. Wij vestigen op dit bericht de aandacht om twee redenen. Eerstens, om de Katholieke werk kampen te zetten onder de actieve belang stelling van de leiders der Katholieke jeugd voorzoo ver dit noodig mocht zijn. 't Kan niet anders, ons inziens, dan een gunstigen invloed hebben op het physiek en moreel lichamelijk en geestelijk van vele jeug dige werkloozen, als zij 'ns eenigen tijd worden onttrokken aan het sleur-leven, dat hen zoo gemakkelijk gevoelloos en onver schillig kan maken, m een milieu van op- gewekten arbeid, van degelijken en diepen godsdienstzin! Vervolgens vestigen wij de aan dacht op bovenstaand bericht, om in het algemeen te verdiepen en te verlevendigen de pratische belangstelling voor de jeugdige werkloozen. Wij, Katholieken, moeten voor alle jeugdige werkloozen, en speciaal voor de Katholieke jeugdige werk loozen, doen wat wij doen kun nen. Wij kunnen voor hen vaak iets héél belangrijks bereiken, ook al schijnt dat, oppervlakkig bekeken, slechts van voor bij gaanden aard.... Een retraite of tri duüm b.v., waarin een jonge man, wiens geest is gaan neerzinken in onverschillig heid voor alles wat van hooge, geestelijke waarde is, weer wordt opgeheven en ver- frischt in een soort geestelijke wederge boorte zulk een retraite of triduum is voor dien jongen man van ontzaglijk groot nut. En zoo is er veel meer, waardoor de jeug dige werkloozen kunnen worden geholpen en gesteund. Wij wezen reeds op de werk kampen. Wij noemen cursussen in verschil lende vakken, voordrachten en lezingen, ontspanning. In Leiden is in het vorig winter-sei- zoen onder de voorzichtige en voortvaren de leiding van rector Beune veel voor de jeugdige werkloozen gedaan. De omstan digheden niet in hei minst ook omstan digheden van financieelen aard hebben dien arbeid meer bepeikt, dan rector Beune en zijn mede-helpers vvenschten. Na korten tijd stilstand gedurende den zomer is men weer aan het werken en streven, om voor de Katholieke jeugdige werkloozen zoo veel mogelijk te doen. Wij roepen in alles daadwerkelijke vruchtdra gende belangstelling, gevraagd en onge vraagd, voor dezen allernoodigsten socialen arbeid. Onder de menschelijke onderne mingen, dit durf ik zonder overdrij ving zeggen, is er geen, die hoog er en edeler kan genoemd worden, dan de oprichting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschappelijk onder zoek". V Geestelijke wanorde en bandeloosheid In de socialistische pers hield A. B. K. Zaterdagavond een pleidooi voor de vrij heid, voor het vrije-woord, in verband met de verhindering aan de Vrijdenkerij om nog langer de radio te gebruiken voor haar propaganda van de godloosheid. En dan schrijft A. B. K. in bedoeld ar tikel: Ei moeten algemeene regelen zijn voor de toelaatbaarheid van ver kondiging, opdat elke geestelijke wan orde en bandeloosheid direct met kracht onderdrukt worde. Zóó is het inderdaad! Maar juist de pro paganda van een vereeniging als „De Dage raad" onder het volk kweekt en voedt een geest, welke leiden móét naar „geestelijke wanorde en bandeloosheid". Door zulk een propaganda wordt het volk ook al ligt 't niet in de bedoeling van alle propagan disten geleid naar afkeer van en haat tegen Uen Godsdienst, welke gevoelens ten slotte een uitweg zoeken in gruwel-daden als in Rusland en in Spanje worden be dreven. Mr. A. baron van Wijnbergen schreef Zaterdagavond in de „Maasbode" een arti- Lel, dat toevallig een rechtstreeksche weer legging is van de dienzelfden avond door A. B K. in de socialistische pers gegeven be schouwing. Wij willen er hier een deel uit citeeren: „O! die geestelijke vrijheid! Zeker, ze is een goed, dat we tot geen prijs zouden wil len missen apderszijds worde echter niet vergeten dat onder den dekmantel der geestelijke vrijheid binnengesmokkeld werd en wordt waar van aller bedenkelijkste qua- liteit. Dit laatste nu moet door de Overheid voor zoover mogelijk en dienstig worden tegengegaan, en zij zal dat kunnen tegen gaan zonder het goed, dat geestelijke vrij heid heet, maar in het minst aan te tasten, wanneer ze in al haar doen en laten zich bewust is en zich bewust toont, dat ze Over heid is in een God-erkennenden Staat. Wordt en blijft dat niet vooropgesteld, al het andere baat niets. Geschiedt het wel, dan is aanstonds duidelijk, dat in den God- erkennenden Staat de propaganda van het ongeloof in welken vorm ook niet kan worden toegelaten, en de Overheid zelve, waar zij daartoe geroepen wordt, door haar organen dat Godsgeloof levendig te houden heeft. En dat in de eerste plaats om eer te bren gen aan God, die de Staat ook als Staa: te brengen heeft, en verder, wijl zonder Gods geloof van een vervulling der Staatstaak geen sprake wezen kan. Telkenmale geeft de Overheid blijk God niet te kunnen missen en richt zij zich tot Hem. Ieder onzer draagt de in metaal gegrifte bede bij zich: „God zij met ons"; zendt de Koningin een ontwerp van wet, dan be veelt Zij telkenmale de leden der Staten- Generaal „in Godes Heilige bescherming", enz. enz. Indruischend tegen het gezond verstand ware het, nu toch in zulk een Staat toe te laten pogingen om het Godsgeloof aan het volk te ontnemen, toe te laten de open lijke loochening van God. En gelijk ik reeds opmerkte, niet alleen vraagt dat de eere Gods, maar ook het Staatsbelang. Pas enkele jaren is het geleden, dat de strafbaarstelling der Godslastering tot stand kwam, maar in die enkele jaren is zoo bij zonder veel voorgevallen, dat het thans aan velen, die het toen wellicht nog niet inza gen, duidelijk is geworden, dat, wordt het Godsgeloof niet behouden, het met onze beschaving is gedaan. Zondei Godsgeloof kan van handhaving van gezag, van orde, van goede zeden geen sprake zijn, wijl de grondslag ontvallen is". KERKNIEUWS MGR. J. VAN SAMBEEK. Nieuwe Nederlandsche Missie-bisschop. Tot Apostolisch Vicaris van het Vicariaat Tanganyika (Tanganyika Territory) in Midden-Afrika is benoemd de hoogeerw. pater J.J. van Sambeek, van de Witte Pa ters van Kardinaal Lavigerie uit Boxtel, thans overste der missie te Lwonga. Z.H.Exc. werd geboren te Veldhoven (N.- B.) 23 April 1885, maakte zijn lagere stu dies op het Klein-Seminarie te St. Michiels- Gestel en trad daarna in bij de Witte Pa ters van Kardinaal Lavigerie. Op 29 Juni 1911 werd hij priester gewijd te Carthago. Mgr. was van 1911 'ot 1919 professor in Boxtel (St. Charles), vertrok in 1919 naar het Apostolisch Vicariaat Bangweolo, waar hij verschillende vooraanstaande posten bekleedde, o.a. is Mgr. Vicaris-Generalis en Administrator geweest. Einde 1931 kwam mgr. naar Nederland terug om in September 1932 te vertrekken naar het nieuwe missiegebied Tukuyn, voor namelijk, om alles te organiseeren. Twee jaar later bij de stichting van het Missie gebied Lwongwa, werd Z.H. Exc. benoemd tot missie-overste, vanwaar de H. Stoel hem riep om hem te plaatsen aan het hoofd van het Vicariaat Tanganyika, waar een vacature was ontstaan door de benoeming van Mgr. Birraux tot algemeen overste der Sociëteit der Witte Paters. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Deken van het District Gouda, en tot Pastoor te Gouda (O. L. Vr. Hem.) den Zeereerw. heer J. F. A. Bots; tot Rector te Amsterdam (St. Bernardus- gesticht) den Weleerw. Zeergel. heer dr. A. A. Olierook, thans Kapelaan te Rotterdam (H. Franc, van Ass.); tot Pastoor te Schoonhoven den Weleerw. heer J. W. Brouwers; tot Pastoor te Spanbroek den Weleerw. heer E. Mathot; tot Pastoor te Oud-Beijerland den Wel eerw. heer J. P. Bik, thans Kapelaan te 's Gravenhage (H. Liduina); tot Pastoor te Nieuw veen den Wel eerw. heer C. M. Mol; tot Rector te Rotterdam (Sacraments kapel) den Weleerw. heer H. J. Kuyper, thans Kapelaan te Rotterdam (H. Barbara); tot Pastoor te Maasland den Weleerw. heer J. M. Halkes, thans Rector van het Weeshuis te Rotterdam. Tot Algemeen Adviseur der Sociale Ver- eenigingen te Amstei'dam: den Weleerw. Zeergel. heer dr. A. A. Olierook; tot Algemeen Adviseur der Sociale Ver- eenigingen te Rotterdam: den Weleerw. heer H. J. Kuyper. DEKEN B. M. J. VAN ROOY. Naar wij vernemen, heeft de Zeereerw. heer B. M. J. van Rooy om gezondheids redenen zijn ontslag aangevraagd uit de Geestelijke bediening. Dr. A. A. Olierook. Tot algemeen adviseur der sociale ver- eenigingen te Amsterdam is benoemd dr. A. A. Olierook. De weleerw. zeergel. heer dr. A. A. Olie rook werd geboren te 's Gravenhage, 21 Dec. 1890 en priester gewijd door Z. H. Exc. mgr. P. D. J. Aengenent op 14 Juni 1930. Hij is in het bezit van Hoofdacte L.O., en van Middelbaar-acte Staatsinrichting. Hij heeft op lateren leeftijd zijn priester studies gemaakt te Rome, aan het Athe neum Urbanum de Propaganda Fide, al waar hij in 1926 den graad van Doctor in de Philosophie behaalde, en later nog het Baccalaureaat in de Theologie, terwijl hij zijn studies voltooide te Warmond. DE EUCHARISTISCHE CONGRESSEN. In 1938 te Boedapest. Men seint uit Rome aan de „Msbd": Zooals dezer dagen reeds gemeld werd, heeft het permanente comité voor interna tionale Eucharistische congressen den 17en November j.l. een bijeenkomst, die te Pa rijs onder presidium van Mgr. Heylen werd gehouden, besloten, het internationale Eucharistische congres van 1938 te Boe dapest te houden en wel in de maand Mei. Mgr. Heylen, die dezer dagen te Rome arriveerde voor een laatste bespreking met den H. Vader over het congres van Manilla, werd heden in audiëntie ontvangen en legde daarbij aan Zijne Heiligheid ook bo vengenoemd besluit voor. De H. Vader schonk er Zijn goedkeuring aan. De wereld in vogelvlucht Nog altijd houden mist, regen en sneeuw de krijgsoperaties in Madrid tegen. Welis waar ontvangen wij een massa berichten omtrent kleinere gevechten, die juist als in het begin van den strijd, met elkaar in volkomen tegenspraak zijn, maar deze berichten zijn te onbelangrijk voor publi catie en bevestigen trouwens den indruk, dat er weinig gebeurt. Eenige sensatie wordt gewekt door een bericht van regeeringszijde, dat onder zeeërs een aanval hebben gedaan op eeni ge oorlogsschepen van de regeering in de buurt van Carthagena. Daar de nationalis ten niet over onderzeeërs beschikken, aldus verklaart de regeering, moeten het buiten- la'ndsche onderzeeërs zijn geweest. Enge land heeft reeds geantwoord, dat het van deze .heele zaak niets weet, terwijl Berlijn heeft meegedeeld, dat er zich geen Duit- sche onderzeeërs in de Middellandsche Zee bevinden. Volgens den. bekenden journalist Ward Price, zouden hooge Duitsche autoriteiten hem medegedeeld hebben, dat men het in Duitschland als vanzelfsprekend gevolg van de erkenning van Franco beschouwt, dat deze nu ook officieel door Duitschland en Italië zal worden gesteund; desnoods met wapens. Is men thans reeds bezig met die hulp te verleenen. De verhoudingen spitsen zich overigens wel scherp toe. In Rusland is een Duitsche ingenieur ter dood veroordeeld, wat een Duitsch protest heeft uitgelokt, terwijl de Sovjet-regeering allerlei repress2ille-maat- regelen heeft genomen tegen Japan, we gens het anti-communistisch verdrag met Duitschland. Als er niet spoedig verbetering intreedt loopt het weer mis met dên vrede. Nederlands monetaire politiek AANSLUITING GEZOCHT BIJ AMERIKA ENGELAND EN FRANKRIJK. Een verklaring in de drie hoofdsteden. De Nederlandsche regeering heeft de volgende verklaringen doen afleggen bij de regeeringen te Parijs, Londen en Was hington. „De Nedeidandsche regeering draagt kennis van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika haar voornemens te kennen hebben gege ven met betrekking tot haar monetaire beleid en stemt in met de algemeene be ginselen, neergelegd in haar driezijdige verklaring van 25 September 1936." Aan het bovenstaande kan worden toe gevoegd, dat het noodige verricht wordt om te geraken tot een technische samen werking met de monetaire autoriteiten in de genoemde landen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS NA DE RAMP MFT DE „VAN DER WIJCK". Een aanbod om het schip te lichten. Naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, heeft de eerste luitenant van de genie, de heer Vervooren, een schoonzoon van het echtpaar Carli, dat omgekomen is bij de „Varv- der Wijck"-ramp, aangeboden, de „Van der Wijck" geheel op zijn kosten te laten lichten. Luitenant Vervooren was eenig erfge naam van de gefortuneerde Carli's en had ?ijn schoonouders plechtig beloofd, hun stoffelijk overschot bij te zetten in het fa miliegraf te Bandoeng, naast hun zoon. Hij acht het een eerezaak deze belofte na te komen, ook al zou het hem de ge- heele erfenis kosten. Een duiker-onderzoek zal uitmaken of de „Van der Wijck" te lichten is. MADRID OPNIEUW GEBOMBARDEERD. MADRI.D, 2-Nov. (A. N. P.). Heden ochtend even voor zes uur, heeft een vlieg tuig van de opstandelingen zes of zeven bommen op Madrid geworpen. Een hiervan kwam terecht op een binnenplaats van het Ministerie van Oorlog, waar twee wa gens in brand vlogen. Door een andere bom werd een jongentje gedood. De ove rige projectielen vielen in het Noordelijk deel der stad. Op het eerste gezicht schijnt de schade niet belangrijk en men hoopt, dat het aantal slachtoffers niet zoo groot is, als bij het bombardement in de eerste dagen van de vorige week. BUITENLAND. Buitenlandsehe onderzeeërs in de Spaan- sche wateren? Weinig nieuws van den strijd in Spanje. (2de blad). De begrafenis van minister Salengro. (2de blad). Ilorthy op bezoek te Rome. (2de blad). Een Duitsche ingenieur in Rusland ter dood veroordeeld. (2de blad). Russische repressailles tegen Japan. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Rector J. Bots is benoemd tot Deken en Pastoor te Gouda (Kerkn., 1ste blad). De invoer van narcissen in Amerika (L. en T., 2de blad). Benoeming van den hoogeerw. pater J. van Sambeek, van de Witte Paters, tot missie-bisschop (Kerkn., Ie glad). Te Merkelbeek zijn 'n oude landbou wer en zijn schoonzuster vermoord ge vonden. De huishoudster in arrest gesteld. (Gem. Ber., 3e blad en le blad). In de netten van de „Sch. 68" is het lijk gevonden van een der opvarenden van de „Sch. 179." (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende aanvaringen tengevolge van den mist. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: De mist werd hier en daar spelbreker bij de voetbalwedstrijden. Nederlagen van Spartaan, S. J. C. en Lisse voor den I. V. C. B. De leiders in de le klas K, N. V B. wonnen; van de clubs uit Leiden en omgeving won alleen U. V. S., A. S. C. speelde gelijk. (2de blad). ZWEMMEN: Nieuw Ned. record 3 x 59 meter wisselslag estafette. (2de blad). BILJARTEN: v. Lochem (Amsterdam) kampioen 3e klasse (4e blad). BINNENLAND EEN NUTTELOOS INSTITUUT? Waarde van bevolkingsonderzoek in de Zuiderzeepolders in twijfel getrokken. Dr. A. A. Beekman, polderdeskundige bij uitstek en lid van den Zuiderzeqraad, heeft naar aanleiding van de oprichting van de Stichting voor bevolkingsonderzoek in de Zuiderzeepolders een brochure ge schreven, waarin hij de noodzakelijkheid en de nuttigheid van dit instituut in twij fel trekt. Laat af, zoo roept de schrijver aan het slot van zijn boekje het bestuur toe, laat af van al dat hyper wetenschappelijke ge doe en dit gewichtigdoenerij! Immers daar mede wordt noch de ware wetenschap noch de kolonisatie in het drooggelegde Zuiderzeegebied gebaat. Een halve ton gouds wordt gevraagd. Geeft de regeering wat volgens den schrijver zeer te betreuren zou zijn een gunstig antwoord, dan moge onze volks vertegenwoordiging zoo verstandig zijn geen kostbare guldens voor al die kost bare gegevens weg te werpen! ONTEIGENING VAN EXPORTRELATIES De eischen der Engelsche regeering gingen geheel niet in deze richting! Het blijkt thans, dat de Engelsche re geering géénszins heeft verlangd, dat de invoer van Nederlandsche gecondenseerde melk in handen zou worden gelegd van enkele (zes) agenten. Zij verlangde slechts dat enkele minder geziene agenten zouden worden afgestooten. Hiertegen hadden de Nederlandsche industrie en exporthand::1 geen enkel principieel bezwaar. „Hbld."

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1