MAAlV3A(i Z3 NOVEMBER 13<o DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAU - PAO. 14 De cycloon in Br. Indië Missie van Mgr. W. Bouter geteisterd. Vanmorgen ontving ik per luchtpost het volgende schrijven van Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore: ..Bishops House, Nellore (Br. India) November 7th. 1936. De missie van het Bisdom Nellore werd op 28 October geteisterd door een hevige dycloon die in het District van Gunter groote scnade aanrichtte aan kerken, scho len, pastorieën en klooster van onze Indi sche zusters. Een van onze grootere kerken stortte heelemaal in; van andere kerken werden dak, ramen en deuren vernield, zestig dorpskapellen zijn met den grond gelijk gemaakt. Onze arme menschen heb ben op vele afcatsen hun huis, vee en per soonlijke goeaeren verloren, terwijl de rijpende oogst weggevaagd is, of hopeloos beschadigd. Terwijl ik dit korte briefje in allerhaast schrijf komen nog meerdere jobstijdingen binnen met nadere bijzonderheden omtrent de cycloon van verafgelegen dorpen, en verlengen daarbij de Litanie van ellende die we reeds hebben. Van vele ver afge legen plaatsen hebben ons nog geen be richten bereikt, omdat de spoorlijn op meer- dere plaatsen verwoest of geblokkeerd is, door gevallen boomen en de lijken van vee zijn de wegen niet te passeeren, en daarom vreezen wij dat nog veel meer kapellen ver woest zijn door de vreeselijke storm en de sterke regenvloed die er mee gepaard ging. Wij danken God van ganscher harte dat niemand van onze Priesters of Zusters om het leven is gekomen, maar wel vrees ik dat meerdere van onze arme Katholieken gedood zijn door de cycloon en ook door den vloedgolf die drie kilometer ver het land binnen drong en meerdere dorpen verzwolgen heeft. Met welk een verwoed heid de zee zich gedurende deze vloedgolf op het arme land heeft geworpen, kan men afleiden uit het feit dat na het terugtrek ken van de vloed de lijken van schapen werden aangetroffen in de toppen der boomen. Sommige dorpen waren met man en muis verdwenen. De rijstvelden zijn door het zeewater voor minstens drie jaar on vruchtbaar gemaakt en andere akkers zijn voor een tijd nutteloos geworden door een dikke laag zand er door de zee opgewor pen. In meerdere van onze hoofdstaties en bij- staties zijn honderden huisjes en hutjes vernield, er heerscht veel ellende en gebrek vooral onder de verdrukte klassen, de pariahs, waarvan duizenden Katholiek zijn. De wellen en putten en vijvers, dus de eenige bronnen van drinkwater, zijn be smet door doode licnamen van menschen en lijken van vee, zoodat er het grootste gevaar heerscht voor het uitbreken van de cholera juist in de streek reeds zoo zwaar door de cycloon getroffen. In Nellore zelf was er wel geen storm, maar gedurende vele dagen viel er een stortregen aan een zondvloed gelijk, zoodat de straten onder geloopen zijn, en vele woonplaatsen van onze arme menschen ver- woest. De rivier die in de onmiddellijke nabij heid van Nellore is gelegen rijst hooger en hooger, zoodat er groove vrees bestaat dat de dijken het niet zullen kunnen hou den. Mijn priesters en mijn Katholieken smee- ken mij om hulp, maai zelf kan ik hen ge heel geen of slechts een zeer geringe gelde lijke hulp toezenden Missie-Bisschop te zijn brengt vele en groote zorgen en angsien met zich mee, en daarbij heeft zich thans dit zware kruis gevoegd. God's Heilige Wii geschiedde, en met van smart bevende stem bidden wij: De Heer neeft gegeven, de Heer heeft ge nomen, de Naam des Heeren zij gezegend. Help ons in den Naam van God in deze groote nood en onbeschrijfelijke ellende, om ons aldus in staai te stellen ter hulp te komen aan onze gebrek lijdende men schen, waarvan de metste behooren tot de arms ten der armen. Helpt ons om de ver woeste kapellen te herbouwen. Zestig van die doipskapellen, met zoo veel moeite gebouwd, zijn reeds verwoest, en we vrezen dat verdere tijdingen dit droeve cijfer nog groote zal maken. Hon derd guiden zal ons in staat stellen weer een tijdelijke kapel in een buitenstatie op te richten. Ik bid dat God edelmoedige weldoeners moge bewegen om ons ter hulp te komen. Hij immers laat zich nooit in edelmoedig heid overtreffen. Een honderdvoud zal Hij U loonen voor wat ge doet voor de „min sten" der zijnen. Giften mogen worden toegezonden aan mij direct (Bishop's House, Nellore, Br. In dia) of wel aan mijn Secretaris met verlof in Holland verblijvend, Father B. Vlasveld, Lage Rijndijk 40, Leiden. Uw U toegenegen in Christus, W. Bouter, Bisschop van Nellore. Mijn Giro-nummer is: 292664 Father B. Vlasveld. - •••"- 4 Uw remmen moeten In staat zijn uw auto op 'n drogen weg tot stilstand te brengen binnen de onderstaande af standen: Bij 10 km per uur 1 meter Bij 20 km per uur 4 meter #Bij 30 km per uur 9 meter Bij 40 km per uur 16 iter Bij 50 km per uur 25 meter Bij 80 km pe* uur 64 meter I HOE LANG IS UW REMWEG?J STATENKIESKRING GOUDA. De R.K. Statenkring Gouda heeft Zater dagmiddag, in het gebouw van de Leesver- eeniging te Gouda, een goed bezochte alge- meene vergadering gehouden, die ook werd bijgewoond door het lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, den heer v. d. Weijden, Bericht van verhindering was in gekomen van het Statenlid jhr. mr. Van Fisenne. In zijn begroetingswoord eerde de voor zitter, de heer J. P. van Breukelen, de na gedachtenis van den heer H. E. J. Bank uit Hoogmade, het vorige week gestorven be stuurslid der R.K. Kamer-Centrale Leiden. De heer Bank was een eenvoudige, beschei den, maar harde werker voor de R.K. Staatspartij. Reeds vóór 1918, voor de reor ganisatie van de Partij, gaf hij zijn beste krachten aan de katholieke politieke be weging. Geheel en al heeft hij zich gege ven aan het mooie, doch moeilijke en vaak ondankbare politieke werk. Moge God hem er rijkelijk voor beloonen. Voor de ziele- rust van den overledene werd gebeden. De voorzitter verwelkomde vervolgens het Statenlid, den heer v. d. Weijden. De gezonde volksinvloed wordt er mede ge diend, zeide spreker, als de vertegenwoor digers van het volk de vergaderingen van Kamer-Centrale en Statenkringen meema ken. De heer van Breukelen bracht dank aan het oud-bestuurslid, den heer Kasber- gen te Oudewater, voor de talrijke werk zaamheden, welke deze voor den Staten kring heeft verricht. Medegedeeld werd, dat de Kring Gouda van Gemeenteraadsleden aan den Staten kring een subsidie heeft gevraagd. De aan wijzing voor leden der controle-commissie zal voortaan geschieden in alphabetische volgorde der aangesloten afdeelingen, die op de vergaderingen van den Statenkring aanwezig zijn. Telkens zal één der leden in een volgende commissie worden herbe noemd. Voor het nazien der rekening 1936 '37 zullen Gouda, Alphen a. d. Rijn en Boskoop personen moeten aanwijzen. Bij de behandeling van het bestuursvoor stel om aan den Kring Gouda van R.K. Ge meenteraadsleden voor één jaar 25.sub sidie te verstrekken, werd er op gewezen, dat raadsleden, die behooren tot den Kring Gouda, nog steeds zijn aangesloten bij den Bond van Rotterdamsche Raadsleden. Ge antwoord werd, dat de voorgenomen reor ganisatie nog niet is doorgevoerd kunnen worden. De randgemeenten van Rottërdam zullen wel bij den Rotterdamschen Bond aangesloten blijven. De raadsleden uit die plaatsen kunnen moeilijk naar Gouda ko men. Over deze aangelegenheid en over het toekennen van subsidie aan den Goudschen Bond van Gemeenteraadsleden werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld. De ver gadering besloot ten laatste de subsidie van 25.— toe te staan. Het verslag van den penningmeester over 1935'36 vermeldde aan ontvangsten UIT DE OMGEVING NOOTDORP. Lustrumviering van „De Graal". Ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan zal „De Graal" op Zondag 22 November een tooneelvoorstelling geven in het R.K. Ver- eenigingsgebouw aan den Veen weg des avonds te 7.30 uur. Tooneeli^t voering „St. Genesius". De tconeelclub van den R.K. Volksbond „St. Genesius" geeft op Dinsdag 24 November a.s. een tooneel uit voering in het Vereeni- gingsgebouw aan den Veen weg des avonds te 7.30 uur. Opgevoerd zal worden „Het Clubhuis van Mijnheer Pastoor", tooneelspel in 4 be drijven door T. H. de Jongere. Muzikale medewerking wordt verleend door de R.K. Harmonie „Gloria in Excelsis Deo". NIEUWVEEN. Feestviering Prinselijk Huwelijk. Vrij dagavond is in het café van H. v. Eijk een vergadering gehouden ter bespreking voor de te houden feestelijkhedaa ter gelegen heid van het huwelijk van het Vorstelijk Pd ar. In deze vergadering is besloten de feest viering op Vrijdag 8 Januari 1937 te doen plaats hebben. Aan de ingezetenen zal verzocht worden door illuminatie en versiering een feeste lijk aanzien aan het dorp te geven. Voor de mooiste verlichting zullen prij zen beschikbaar worden gesteld. De be doeling is een dames-comité te vormen om de verlichting te beoordelen. In de maand December zal het comité nog een vergadering houden met de inge zetenen. Plaats en tijd zal nader bekend worden gemaakt. Het eere-comité zal be staan uir: den edelachtb. heer burgemeester J. A. Bakhuizen, den pastoor, ds. Speelman, ds Brink, den heer v. Scherpenzeel en de beide wethouders. Het Oranje-comité uit de bestuursleden v. d. Wilhelminaver- eeniging, Chr. Oraijevereeniging en den heer Ko..istra. Wiukelweek. Evenals vorig jaar zal ook nu wederom een w.nkelweek worden gehouden van 25 November tot 5 Decem ber 1936. De opening zal plaats hebben op Woensdag 25 November des avonds 8 uur, in hotel Schreuder, door den burgemeester J. A Bakhuizen. Bij deze opening is ieder welkom. Zaterdag 28 November zal door het mu ziekkorps van De Kwakel een rondgang door het dorp gehouden worden, daarna 317.19 y* en aan uitgaven ƒ162.29, zoodat er een saldo is van 204.90^. In 1939 zal het saldo opgevoerd moeten zijn tot ruim 60.in verband met de in dat jaar te houden verkiezingen voor de Prov. Staten. De bescheiden, boeken en financiën van den penningmeester over het afgeloopen boekjaar waren door de Controle-commissie in de beste orde bevonden. Den functiona ris werd dank gebracht voor zijn goed en accuraat beheer. Het bedrag, dat door elk der aangesloten afddeelingen per lid als contributie over 1936 zal betaald worden, werd zonder dis cussie wederom op 2 cent vastgesteld. Aan gedrongen werd op een regeling voor de afdeelingen, die een flink aantal werkloo- ze leden hebben. Het bestuur stelde hierop een wijziging van het reglement aan de orde in verband met de benoeming van twee vertegenwoor digers van den Statenkring Gouda in het bestuur der Kamer-Centrale Leiden. Het bestuur van deze instantie zal na de a.s. Kamerverkiezingen afreden en een nieuw bestuur zal dan worden samengesteld uit twee afgevaardigden van den Statenkring Gouda, twee van den Statenkring Leiden, terwijl negen bestuursleden door de Ka mer-Centrale zelf zullen worden benoemd. Bij de besprekingen werd door sommige af deelingen den wensch geuit, dat de benoe ming van twee afgevaardigden van den Kring Gouda zal geschieden niet uitslui tend uit de leden van het bestuur, doch uit de vergadering. Anderzijds werd betoogd, dat het voor een goed contact tusschen Statenkring en Kamer-Centrale beter is, dat uit het bestuur van den Kring twee vertegenwoordigers worden gekozen. De gedachte van het bestuur, dat de vertegen woordigers zullen worden aangewezen uit en door het bestuur vond slechts weinig instemimng. De vergadering aanvaardde na uitvoeri ge besprekingen het voorstel om twee leden uit het bestuur en geadviseerd door het be stuur bij stemming in de Kamer-Centrale af te vaardigen. De vergadering behield daarbij de gelegenheid ook zelf bestuurs leden te candideeren. Door het bestuur van den Kring werden geadviseerd de heeren J. P. van Breukelen en A. C. Deerenberg, terwijl uit de verga dering de heer Starkenburg candidaat werd gesteld. Gekozen werden met 93 stemmen de heer A. C. Deerenberg te Schoonhoven en met 59 stemmen de heer J. P. van Breu kelen te Woerden. De heer Starkenburg van Voorburg werd met 57 stemmen plaatsver vanger. De voorzitter complimenteerde nog den heer Starkenburg met diens benoeming tot schoonopziener te Rotterdam. Na een geen bijzonders brengende rond vraag sloot de voorzitter de bijeenkomst allen aansporend de prettige onderlinge verstandhouding te bestendigen en zich tot het uitèrste te geven voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing. worut een concert gegeven in de muziek- tenr. Tijdens het concert zullen ten bate van het muziekkorps speldjes te koop wor den aangeboden. Dondercag 3 Deecmber zal St. Nicolaas met zijn knecht ons dorp komen bezoeken. Tijders de winkelweek zijn de winkels tot 's avonds 10 uur geopend. Zaterdagavond tot l1 uur Door de deelnemers worden gratis bon nen afgegeten, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar zijn gesteld. De prijzen zullen geëtaleerd zijn in de werkplaats van den heef Chr. Jonker. Als bijzondere attractie is een rebus samenge steld, betrekking hebben op de Winkel week Bij elk der deelnemers is in de eta lage een genummerde teekening aange bracht, waarop een gedeelte van deze re bus voorkot. De rebus moet in volgorde der nummer.ng welke loopt van 1 tot en met 27 worden opgelost. Oplossingen in te leveren uiterlijk Dins dag 1 Dectmbei des avonds 6 uur bij den heer P. J. Stouten. Ir.zendmgen met naam en adres onder teekend en in gesloten enveloppe inleveren. De uitslag van deze wedstrijd wordt den- zelfden avcnd te 8 uur bekend gemaakt in hotel Schreuder, waar tevens de prijsuit reiking van deze wedstrijd plaats heeft. Daarna zal de uitslag nog nader worden bekend gemaakt. Vanaf Woensdag 2 December wordt een lint-wedstrijd gehouden. Bij elk der deel nemers komt in de etalage een gedeelte van het lint voor. De bedoeling is naar de totale lengte van het lint te raden. Oplos singen hiervan in te zenden, onderteekend en in gesloten enveloppe, tot Zaterdag 5 December, bij den heer S. H. Brust. Ook voor deze wedstrijd worden prijzen be schikbaar gesteld. De uitslag wordt bekend gemaakt op den sluitingsavond. Tijdens de Winkelweek zal het N. E. B. verschillende punten in het dorp verlich ten De sluiting der Winkelweek zal plaats hebben op Maandag 7 December des avonds 8 uur in hotel Schreuder. Eventue.ele prijswinnaars kunnen dan te vens hun prijs van Sint Nicolaas in ont vangst remen. Gezien de groote belang stelling van het vorig jaar en de beschik bare ruimte kunnen bij deze sluiting alleen personen boven 16 jaar toegelaten worden. Bj elk der deelnemers zal een raambil jet aanwezig zijn, waarop de uitslag der piiizen veiir- i staat. De prijzen, die niet op den sluitings avond zijn uitgereikt, kunnen tot Zater dag 12 December afgehaald worden bij den heer S. H. Brust. Eventueele wijzigingen zullen tijdig wor den beke.id gemaakt. wij hopen dat deze Winkelweek met be ter weer begunstigd zal worden dan vorig jaar en hopen tévens dat het resultaat de verwachtingen die toch al sterk gespannen staan nog verre zal overtreffen. Mochten zich vorig jaar nog verschil lende winkeliers onthouden aan te slui ten, nu is de deelname0zóó dat wij wel haast kunnen zegen dat alle Nieuwveen- sche zakenmenschen aan deze Winkelweek deelnemen. Wij vertrouwen dat het koopend pu bliek de pogingen van de Nieuwveensche winkelstand zal steunen dan is succes ver zekerd wat wij allen van ganscher harte toewenschen. SASSENHEDL Huldeblijk-collecte. De collecte voor het nationaal huldeblijk heeft alhier ruim 250 opgebracht. Nog enkele toezeggingen zijn gedaan, zoodat het totaal bedrag bijna 300 zal worden. Hengelaarsvereeniging „V.I.S.". Deze vereeniging hield gisterenavond een pro- pagandavergadering in Café „de Oude Post". De vergadering werd geopend met een inleidend woord door den voorzitter, den heer W. Krom. Spreker riep het wel kom toe aan het Hoofdbestuur van den Leidsche Bond. De heer Halebos, voorzitter van dezen Bond, hield een leerzame voor- draoht, waarin zij de geschiedenis naging van de hengelsportvereenigingen. In vroe ger jaren was zoo'n vereeniging een lief hebberij vereeniging, speciaal tot genoegen van de leden. Thans is dat anders, het zijn nu strijdvereenigingen geworden, tegen de aanvallen om de hengelsport te belassen. De geringe animo in deze gemeente mag wel worden toegeschreven aan onkunde van datgene wat de Bond voor voordeelen aan de leden biedt. De Bond heeft voor de le den massa's wateren gepacht, waarin kan worden gevischt met de hengel geaasd met viisch, sleephengel en de peur. Over de klei ne vischakte bestaat verschil van meening. Volgens de meening van den Ned. Bond is voor genoemde 3 vischtuigen maar één akte noodig. De wet is hierin niet duide lijk, maar ze spreekt van één akte, hetzij voor de hengel geaasd met visch (snoeken), hetzij voor de sleephengel, hetzij voor de peur. Hoewel spr. beaamt, dat de bedoe lingen van den Wetgever kan zijn, dat hiervoor 3 akten noodig zijn, heeft de er varing geleerd aan de hand van uitspraken van den rechter, dat één akte van f 1 vol doende is. De vereeniging heeft deze'voor deelen voor haar leden bereikt. Een gewel dige actie heeft de Bond ook gevoerd tegen het belasten van de gewone hengel. Het ge- voor is door den Bond met succes afgewend. Een groot stuk werk is ook verricht tegen het vervuilen van boezemwater, waardoor massa's visch is gesneuveld. Streng wordt ook gestreden tegen de strooperij. Alle wetten op gebied van de visscherij worden door den Bond geëerbiedigd. Als alle on georganiseerden hengelaars deze voordee len en nog vele anderen eens overwegen, dan zal zeker meer sympathie het gevolg zijn en de toeloop tot den Bond groot wor den. Medegedeeld werd, dat de Bond in 1937 zijn 15-jarig bestaan viert, waarbij dan een massale hengelwedstrijd zal worden ge houden, waarvan door alle leden (700) kan worden deelgenomen. Tot slot sprak de voorzitter een woord van dank tot den heer Halebos voor zijn leerzame voordracht. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. St. Josephgezellenvereeniging. In het Parochiehuis hield bovengenoemde orga nisatie hare najaarsuitvoering voor hare leden en donateurs. De zaal was flink be zet, toen te acht uur Praeses v. Teylingen een woord van welkom sprak tot dè aan wezigen. De muziekclub zorgde voor de vroolijke noot. Opgevoerd werd „De geest van Visjnoe", sensatiespel in drie bedrij ven van O. Hersman. De regisseurs hadden eer van hun werk. Er werd goed gespeeld, vooral de hoofdrol was in zeer goede han den. Te elf uur ging men „welvoldaan van de sensatie" huiswaarts. St. Elisabeth-vereeniging. In de bene denzaal van het Parochiehuis werd door de St. Elisabethvereeniging een tentoon stelling gehouden van de kleeding, welke door de leden was vervaardigd en met Sin terklaas en Nieuwjaar onder de armen en ouden van dagen zal worden verdeeld. Het bestuur zegt alle medewerkenden hiervoor namens de armen en oudjes hartelijk dank, en hoopt en vertrouwt op dezelfde loyale hulp in het volgende jaar. HAZERSWOUDE (Groenendijk) „Door Samenwerking Sterk". De Spaar- en In koop vereeniging „Door Sa menwerking Sterk" hield dezer dagen haar jaarvergadering ten huize van den heer D. G. v. d. Voort. De opkomst voor deze vergadering was buitengewoon gering, er waren n.l. tegenwoordig 9 leden. Na een Kort openingswoord door den tweeden voorzitter werd verslag uitge bracht door den secretaris, alsmede door den penningmeester, die zijn kas sloot met een klein nadeelig saldo. Ook voor deze vereeniging begint de crisistijd zich danig te gevoelen. De hoeveelheid brand- stoffene die gezamenlijk ingekocht wordt, wordt ieder jaar belangrijk minder. Na dat door den voorzitter eenige opwekken de woorden waren gesproken omtrent de voordeelen die er voor de arbeiders aan verbonden zijn om toch vooral hun win terprovisie via deze vereeniging te betrek ken, volgde sluiting. LEIDERDORP Oranje-comité. In een gehouden ver gadering van afgevaardigden van alle ver- eenigingen in deze gemeente, werd met algemeene stemmen besloten ter gelegen heid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana een plaatselijk feest te organisee- ren en wel cp 6 Januari 1937. Naast het Oranje-comité, bestaande uit de heeren K. Brug, burgemeester, voorzit ter, C. de Graaf Wzn., secretaris, P. E. Viervan Tukker, penningmeester, G. Los, algemeen plaatsvervanger, J. B. Blan- kenstein en de dames G. Meerburg en M. Bloemendaal, hebben zich verschillen de andere comité's gevormd, zooals de financieele commissie, de commissies voor sport, kinderfeest, muziek en zang, ver siering en verlichting, avondfeest en voor een feestgave aan alle behoeftge ingeze tenen. Juliana-boom. Het Oranje-Comité heeft het voornemen, op een daarvoor ge- schikten dag een Juliana-boom te pla»^* Huldeblijk huwelijk. De collecte go- houden voor het huldeblijk huwelijk Prin ses Juliana bracht op 123.25. Kerstmaaltijd. De Commissie, be staande uit den burgemeester, den secre taris en de heeren raadsleden, welke werd geinstalleerd om behoeftigen een Kerst maaltijd te verstrekken, heeft haar werk zaamheden overgedragen aan het Oranje- Comité. Sportstichting. De heer L. A. J. Ko ning heeft zijn benoeming to lid van den Raad van Beheer der Sportstichting Lei derdorp aangenomen. Het bestuur bestaat thans uit de heeren burgemeester Brug, voorzitter, M. Splinter MPzn., secretaris, en L A. J. Koning, penningmeester. Geboren: levenloos kind van A. Maat en M. Pool id. van H. Baars en M. K. Fuchs. Overleden: W. Laman 83 j. wedr. van H. J. Blom. ZOETERWOUDE Meester bakker. De heer C. van der Meer Chr.zn. behaalde bij het examen te Wageningen den titel van meester bakker, waarmede volstaan kan worden aan de te verwachten vestigingseischen. ZEVENHOVEN. Het kruis op £e toren. Vrijdag j.l. na de H. Mis is het kruis op de toren geplaatst. Een en ander had groote belangstelling van het publiek. Geboren: Johannes z. v. A. Hassing en C. G. van Scheppingen. Gevestigd: 1. v. Eijk en gezin van Mijdrecht. RECHTZAKEN LOTERIJWET OVERTREDING. Verdachte krijgt voorwaardelijke gevangenisstraf. De handelsreiziger H. J. R. uit Den Haag is wegens overtreding van de loterij wet (het inleveren van Congo- en Panamaloten, waaraan een premie volgens een trekkings plan verbonden was) veroordeeld tot een geldboete van ƒ300 subs. 30 dagen. De Haagsche rechtbank vernietigde dit vonnis en veroordeelde verdachte tot een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. ONREDELIJKE PRIJSOPDRIJVING. Winkelier tot 100.boete veroordeeld. Voor den kantonrechter, mr. Haase, had zich vandaag een Amsterdamsch winkelier te verantwoorden, verdacht van onrede lijke prijsopdrijving. Hij werd tot 100. boete veroordeeld. De man, een manufacturier in de Indi sche buurt vroeg op 15 September voor knotten wol 56 cent, op 21 October had hij de prijzen verhoogd tot 64 cent. Een juffrouw had op eerstgenoemden datum een knot voor 56 ct. gekocht en er zeven laten „reserveeren". Op 21 Octo ber vroeg üe winkelier voor die gereser veerde knotten 64 cent. De cliente liet het er niet bij en diende een klacht in bij de politie. De ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat er geen noodzaak be stond om de gereserveerde knotten in prijs te verhoogen na de devaluatie. Spr. achtte het strafbare feit bewezen en requireerde als waarschuwing ditmaal nog een geld boete, n.l. van 100. Voor verdachte trad op mr. Simons uit Utrecht, die o.a. op juridische gronden vrijspraak pleitte. Reserveeren van wol heeft plaats om kleur gelijkheid voor den afnemer te garandeeren, doch reserveeren is geen verkoop. Op 21 October had verd. rekening te houden met de vervangings- prijzen in verband met het stijgen van de groothandelprijzen met 17 pet. PI. conclu deerde tot vrijspraak. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis. Spr. achtte een „prijsopdrijving zonder redelijken grond" bewezen. Het betreft hier immers verhooging van gere serveerde wol, van wol, dien verd. in voorraad had. De wet bedreigt overtreders met een maximum boete van 6.000.wel een bewijs, dat de wetgever dat soort overtre dingen ernstig acht. Er zijn nog weinig gevallen van prijsopdrijving geconstateerd waaruit de preventieve werking van de wet blijkt. De kantonrechter veroordeelde verd conform den eisch tot 100.boete, subs 50 dagen hechtenis.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14