BERLIJN EN ROME ERKENNEN DE REGEERING VAN FRANCO IN SPANJE DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De reactie in het buitenland, Weinig vorderingen in Madrid, De regeringen van Italië en Duitschland hebben Woensdagavond officieel medege deeld, dat zij de regeering van generaal Franco erkennen. De tekst van het Italiaansche communi qué luidt als volgt: „Aangezien de regeering van generaal Franco bezit heeft genomen van het groot ste gedeelte van Spanje en gezien het feit, dat de ontwikkeling van dep toestand op steeds klaarblijkeiijker wijze heeft aange toond, dat men in de andere deelen van Spanje niet meer kan spreken van de uit oefening van een verantwoordelijke regee- ringsmacht, heeft de fascistische regeering besloten de regeering van den generaal Franco te erkennen en haar een zaakge lastigde te zenden voor het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen. De zaak gelastigde zal zich terstond derwaarts be geven. De tegenwoordige diplomatieke vertegenwoordiging is teruggeroepen." Duitsche communiqué gelijkluidend. Het Duitsche Nieuwsbureauw publi ceert een officieel communiqué, waarin kennis gegeven wordt van de erkenning door Duitschland van de regeering-Franco. Het communiqué is in volstrekt gelijke bewoordingen gesteld als het Italiaansche communiqué in dezelfde aangelegenheid, behalve, dat „fascistische regeering" ver vangen is door „njksregeering", en dat vermeld wordt, dat de, thans teruggeroe pen, diplomatieke vertegenwoordiging ir| Alicante verblijf hield. Bovendien ver meldt het Duitsche communiqué nog, dat de zaakgelastigde van de „vroegere Spaan- sche regeering" op eigen initiatief reeds in begin November uit Berlijn was vertrok ken. DE INDEUK TE GENèVE. De reactie op de erkenning van de regee ring-Franco, aldus verwacht men te Genè- ve, zal misschien nieuwe problemen opwer pen voor den Volkenbond. Men wijst er nL op dat de daad van Italië een schending vormt van artikel 10 van het Volkenbonds handvest. Er bestaat ook een verwijderde mogelijkheid op moeilijkheden in den Vol kenbondsraad, waar de gedelegeerde van de Spaansche regeering een zetel bezet. Wanneer de stap van Italië gevolgd mocht worden door andere leden van der. Vol kenbond, zouden de moeilijkheden toene men. De eerstvolgende belangrijke bijeen komst van den Volkenbond zal plaats heb ben op 7 December. MOTIVEERING VAN DE „GIORNALE D ITALIA." Nopens de erkenning der regeering van generaal Franco schrijft de Giornale d'Italia, dat deze maatregel de logische en internationale oplossing vormt van de ont wikkeling der jongste gebeurtenissen ln Spanje. Alles spreekt er voor, dat de regeering van generaal Franco de werkelijke meer derheid van de Spaansche natie bezit en dat zij niet alleen maar het grootste deel van Spanje in haar feitelijk bezit heeft genomen. De erkenning houdt met dit feit rekening. Overigens is reeds bij de DuitschIta liaansche besprekingen te Berlijn de kwes tie der erkenning van de Spaansche regee ring van generaal Franco opgelost Jn den zin, welke thans door het officieele com muniqué in definitieven vorm is bekrach tigd. MOTIVEERING VAN DE „VOELKISCHER BEOBACHTER". Over de erkenning der regeering van Franco door Duitschland, schrijft de „Voel- kische Beobaehter" o. m.: „Niemand kan thans meer betwisten, dat de machtsbevoegdheden der regeering van Caballero, welke haar zetel reeds naar Valencia heeft moeten verplaatsen, thans zijn overgegaan op krachten, die in geen enkele wijze noch naar binnen, noch naar buiten bereid of in staat waren een ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor eenige gebeurtenis. Wannneer het zoover komt, aldus de V. B., dat tegen de toezeggingen de regee- ringsautoriteiten te Barcelona in, en in strijd met de verordeningen der haar over gebleven politiestrijdkrachten anarchisti sche groepen weken lang steeds opnieuw Duitsche bezitsrechten op de ergste wijze schenden, dar. is dat het ondubbelzinnige bewijs er voor, dat verdere erkenning van een z.g. regeering niets anders meer is dan de handhaving van een schijn. De Duitsche regeering heeft zich genood zaakt gezien, er de consequenties uit te trekken: dat de moord op vier Duitsche onder danen te Barcelona gepleegd, nog niet is vergolden; dat het geval van het doorzoeken van het Duitsche stoomschip „Kamerun" in strijd met het Volkerenrecht nog niet is afgehandeld; dat de bescherming der Duitsche am bassade te Madrid niet langer kan wor den gewaarborgd; dat bureaux van organisaties, welke in zeer nauwe betrekking tot den staat staan, werden verwoest; dat de wil tot vernietigen der commu nistische en anarchistische groepen geen halt heeft gehouden voor Duitsche school gebouwen. Er zijn, aldus vervolgt de „Voelkischer Beobaehter", grenzen van zelfrespect, zoo wel voor een individu als voor een staat. Deze grenzen zijn voor Duitschland be reikt, op het oogenblik, dat Duitsche men- schen, Duitsche grond en Duitsch eigendom ondanks of juist wegens uitdrukkelijke kenteekening, niet meer de behandeling genieten, welke hun naar onze meening toekomen. DE REACTIE IN LONDEN. De gevolgen van de erkenning door Duitschland en Italië van de regeering- Franco op de werkzaamheden van de non- ir.terventiecommissie zijn het voorwerp van aandachtige bestudeering in diplomatieke kringen te Londen. In Britsche kringen zal men, naar verluidt, deze kwestie zuiver academisch beschouwen. De Italiaansch- Duitsche stappen, „oo zal men waarschijn lijk redeneeren, wijzigen waarschijnlijk niet den toestand ten aanzien van de niet- inmenging. De ambtenaar van de Russische ambas sade te Londen heeft geweigerd eeniger- lei verklaring af te leggen over de moge lijkheid of deze kwestie aan de niet-in- mengingscommissie zal worden voorgelegd, maar in ieder geval, zoo zeide hij, is de Duitsch-Italiaansche stap niet voorbestemd de niet-inmenging gemakkelijk te maken. Officieele kringen te Londen verkla ren, naar aanleiding van de erkenning der regeering van Franco, dat dit een „prac- tisch blijk van sympathie is, dat nimmer werd ontveinsd", nit andere woorden en ondanks den onaangenamen indruk, wel ke het nieuws heeft gewekt. Men wil ge- looven, dat het niet van kwaadaardigen in vloed op het stelsel der niet-inmenging zal zijn. Maar in feite vraagt de Engelsche open bare meening zich af of het Duitsche en Italiaansche gevaar welks gelijktijdig heid men onderstreept niet een wijzi ging van standpunt jegens de tot nu toe gevolgde politiek doet vreezen. Met eenig ongeduld wenscht men dan ook op dit punt de bedoelingen van Italië en Duitschland te vernemen. Intusschen blijft de Britsche regeering trouw aan haar niet-inmengingspolitie en de houding der beide mogendheden heeft in geen enkel opzicht haar standpunt ge wijzigd. PARIJS NIET VERRAST. Het bericht, dat Italië en Duitschland de regeering van Franco erkennen, heeft te Parijs geen verrassing gebaard. In feite wist men sinds langen tijd, dat de kabi netten te Rome en Berlijn dit voornemen hadden, dat zij overigens officieel beves tigden bij de besprekingen van Ciano in Duitschland. Deze maatregel komt misschien wat vroe ger dan verwacht werd, daar men dacht, dat Duitschland en Italië pas na de bezet ting van Madrid tot erkenning zouden overgaan. Men vraagt zich af, of deze snelle beslis sing geen verband houdt met het bericht van de junta van Burgos aangaande even- tueele operaties der opstandelingen vóór Barcelona, om de voorziening van Catalo- nië met oorlogsmateriaal te verhinderen, In diplomatieke kringen te Parijs weet men niet, hoe de regeeringen van Berlijn en Rome hun beslissing in overeenstem ming zullen brengen met het neutraliteits verdrag en met hun deelneming aan de niet-inmengingseommissie. Rechtens zou de maatregel van Duitschland en Italië deze landen er niet toe behoeven te brengen de niet-inmengingscommissie te verlaten. Het pact is van toepassing op beide par tijen in t pan je. De regeering van Madrid, welke tot nu toe door alle staten als regelmatige regee ring van Spanje werd erkend, was er even zeer aan onderworpen als de opstandelin gen. WIE VOLGT! In politieke kringen te Weenen beves tigt men volgens het agentschap Stefani, dat Oostenrijk en Hongarije, in navolging van het door Italië en Duitschland gegeven voorbeeld, zich voorbereiden eveneens de regeering-Franco te erkennen. Volgens het agentschap Domei zou de Ja - pansche regeer ing te gelegener tijd, wanneer de orde te Madrid zal zijn hersteld, even eens de Franco-regeering erkennen. MADRID WEER GEBOMBARDEERD. Hedenochtend half drie werd Madrid weer door vliegtuigen van de nationalisten gebombardeerd. Hevige ontploffingen wer den gehoord, doch het is nog niet mogelijk nadere bijzonderheden te verschaffen. De correspondent van Reuter te Madrid heeft gisteravond getelefoneerd, dat de ver woesting, welke tijdens de luchtaanvallen is aangericht, bijna niet te beschrijven is. Bij de Zonnepoort zijn twee mijntreehters. De branden, welke veroorzaakt werden door calcium en phosphor houdende brand bommen, hebben het Carmen-plein geheel vernield en een groot aantal gebouwen, o.m. de drukkerij van La Libertad en de Informaciones ernstig beschadigd. Eenige huizenblokken werden geheel door brandbommen of granaten verwoest. De buurt van Arguelles ziet er uit als het tooneel van een oorlogsfilm. Dit stadsdeel is bijna geheel ontruimd. Regeeringsvlieg- tuigen maken patrouillevluchten om her haling te voorkomen van den rampzaligen luchtaanval van eergisteren, waarbij vol gens officieele mededeelingen 300 perso nen werden gedood en 500 gewond, terwijl 50 huizen werden verwoest. De toestand aan het front is gisteren onveranderd ge bleven. DE BEZETTING DER HOOFDSTAD. Gistermiddag deelde de rechtsche zender van Rabat mede, dat ie gistermorgen ver strekte inlichtingen over de tot stand ge brachte bezettingen in de Noordwestelijke wijken van Madrid bevestigd kunnen wor den. Hieraan werd toegevoegd, dat de re- geeringstroepen na het verlies van deze stellingen tot den tegenaanval zijn overge gaan. De rechtsche troepen lieten hen na deren en gingen toen met de bajonet op en met handgranaten tot den aanval over. On der den hevigen schok verloren de regee- ringstroepen vasten voet. Zij werden ach tervolgd bij het terugtrekken door artil lerie- en mitrailleurvuur, dat hun groote verliezen toebracht. De radioclub van Teneriffe deelt mede, dat de troepen van kolonel Asencio de Galle del General Ricardo, en de Calle An tonio Lopez hebben bezet. In- den strijd van gistr en verloren de regeeringstroepen 3.000 man, waarvan 700 man van de internationale kolonne. NATIONALISTENKRUISER GEHAVEND. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de natio nalistenkruiser „Velasco", die sinds eenige dagen laveerde in de Cantabrische Golf, ernstig gehavend is door de kanonnen van twee Spaansche treilers, die hij ongewa pend dacht en die hij wilde praaien. De kruiser, die ernstig getroffen werd, is ijlings naar de baai van San Sebastian ge vlucht. Het schip helde daarbij over. JOSE PRIMO DE RIVERA TER DOOD VEROORDEELD. José Antonio Primo de Rivera is door het Volksgerecht te Alicante ter dood veroor deeld. Zijn broer Miguel is tot 30 jaar ge vangenisstraf veroordeeld BANKBILJETTEN NIET MEER GELDIG. De rechtsche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle Spaansche bank biljetten en zilvercentificaten, die na 18 Juli j.L zijn uitgegeven, ongeldig worden verklaard. BUITENLAND BUITSfiHLAND. DUITSCHE KATHOLIEKEN BELEVEN MOEILIJKE TIJDEN. Spionnage in de kerken. In verschillende parochies van het Aarts bisdom Bamberg zijn in de laatste weken door politie-autoriteitcn uitgebreide onder zoekingen gedaan naar de collectes die in de kerk zelf gehouden worden en die over eenkomstig de bepalingen van het Con cordaat zijn toegelaten. Deze bespionneering in de kerken is een gevolg van een uitdrukkelijk voorschrift van den Rijksminister voor Kerkelijke Aan gelegenheden. In de mededeelingen die door het Ministerie aan de politie werden gedaan, wordt medegedeeld, dat deze ac tie ten doel heeft, „te onderzoeken of deze collectes nadeelingen invloed uitoefenen op de openbare geldinzamelingen, die in het belang van de verzorging der volkswel vaart gehouden worden; ook zouden door bedoelde collectes zilveren munten aan de Duitsche economie onttrokken worden." In de Ministerieele verordening worden dan verder opgenoemd alle collectes die eventueel binnen het kerkgebouw gehou den kunnen worden: o.m. worden génoemd collectes voor het bouwen van kerken en kapellen, voor het aanschaffen van klok ken en gewaden, collectes met een bijzon der doel b.v. het kleeden van arme Com muniekinderen, het versieren van Altaren bij gelegenheid van Sacramentsdag. Ook de collectes die in vele plaatsen op den Eer sten Vrijdag der maand gehouden wor den, komen den Minister heel verdacht voor. Daar de kerkelijk"" liefdadigheid door het verbod van het houden van collectes ten zeerste was beperkt, werd in enkele pa rochies van Duitschland weer de oud-chris telijke gewoonte ingevoerd om in*de ker ken zelf manden te plaatsen, waarin de geloovigen hun gaven in natura konden deponeeren welke dan weer door de gees telijkheid der parochie aan arme menschen werden uitgedeeld. „Het moet echter ook voorgekomen zijn (verschrikkelijke mis daad Red. K. W. P.) dat er een inzameling van eieren, boter en varkensvleesch heeft plaats gehad voor een katholiek zieken huis. Zeer ongewenscht zijn ook inzamelin gen van edele metalen die hier en daar voor het aanschaffen van Miskelken werden ge houden, In alle bovengenoemde gevallen verzoekt de Min. v. Kerkelijke Aangele genheden aan de politie om uitvoerig be richt over den omvang en het succes dezer inzamelingen, terwijl speciaal moet wor den aangegeven of en in hoeverre deze col lectes reeds vroeger gebruikelijk waren, en of zij afbreuk doen aan de openbare col lectes die gehouden worden." Van Kerkelijke zijde hebben alle katho* lieke geestelijken bericht ontvangen, dat op dergelijke vragen alle inlichtingen gewei gerd moeten worden, t°rwijl de vragenstel lers naar het Aartsbisschoppelijk Vicariaat verwezen dienen te worden. FRANKRIJK. DE DOOD VAN SALENGRO. Blum in het sterfhuis. Minister-president Blum heeft gisteren in gezelschap van Verlomme, den chef van het kabinet van Saler.gro, een bezoek ge bracht aan het huis van den overleden mi nister van binnenlandsche zaken. Hij werd daar ontvangen door den plaatsvervangen- den kabinetschef en Henri Salengro, een broer van den overledene. Blum begaf zich naar de kamer, waar zich het stoffelijk over schot bevond en bleef eenigen tijd met ge bogen hooofd voor het lichaam staan. Blum heeft den journalisten inzage ge geven van een brief, hem door Salengro na gelaten. Deze brief is gedateerd op den 16en November en luidt als volgt: „Waaide Blum. Het zal weldra 18 maan den geleden zijn, dat mijn vrouw is over leden tengevolge van den laster, dien men haar niet bespaard heeft en waaronder zij zoo zeer geleden heeft. Mijn moeder her stelt niet van de gevolgen harer operatie, terwijl de laster haar tot in het merg ver teert. Wat mij betreft, ik heb moedig ge streden maar mijn kracht is ten einde. Als zij er niet in geslaagd zijn mij te onteeren, dragen zij in ieder geval verantwoordelijk heid voor mijn dood, want ik ben noch een deserteur, noch een verrader. Mijn partij is mijn vreugde en mijn leven geweest". Onder het voorlezen van dezen brief barstte Blum in tranen uit. Een aan Henri Salengro nagelaten brief heeft oorspronkelijk als datum gehad: 16 Mei. Deze datum is doorgestreept en ver vangen door 17 November. Dit schrijven luidt als volgt: „Beste Henri. De overwerkt heid en de laster zijn teveel voor mij. Zij en het verdriet hebben mij overwonnen". Blum roept zijn aanhangers op tot kalmte. Toen Blum de woning van Salengro ver liet, heeft hy tot de arbeidersbevolking van Ryssel een oproep gericht, waarin hij o.m. 2egt: De moed heeft Salengro niet ontbro ken, zoolang hij tegen den laster moest strij den. Nadat de laster verslagen was, waren zijn krachten ten einde. Gij weet wie aan zijrj dood schuldig zijn, maar het is met aan u hen te treffen. Zelfs na den dood van Salengro moet gij zijn wil eerbiedigen. Uit zijn naam bezweer ik u kalm te blijven. Hij zou u twee dingen hebben verboden: te vergeten en te wreken. Salengro zou slechts één herstel hebben' gewild: de over? winning van de zaak, waaraan hij zijn leven gewijd heeft. De schandelijke laster van zijn tegenstanders werkt daarvoor. Uw heftig heid, zelfs gewettigd, zou de overwinning belemmeren. Demonstraties te Parijs. Gisteravond zyn b(j het verkoopen van speciale uitgaven van de bladen van het Volksfront in verschillende .wijken van Parijs optochten gevormd Onder het roepen van „Leve Blum" en „Wy zullen Salengro wreken" trokken de demonstranten door de straten. Incidenten deden zich niet voor. De radicaal-socialistische partij, de com munisten en verscheidene vakvereenigingen hebben den Sfio hun leedwezen betuigd met het overlijden van Salengro en zij ver zochten de regeering maatregelen te nemen om dezen dood te wreken. Het bestuur van de socialistische partij is gisteravond bijeengekomen en heeft een dagorder opgesteld, waarin o.a. wordt ge zegd, da1 Salengro aan het einde van zijn kracht was door de lastercampagne en zelf moord pleegde. Men heeft Salengro ver moord, zooals Jaures vermoord werd. De socialistische partij betreurt een man, die nooit in zyn plicht tekort schoot, een van haar beste strijders. De arbeiders moeten zich herinneren, dat Salengro het laatste slachtoffer moet zijn van het fascisme. OOSTENRIJK. BETERE VERSTANDHOUDING MET DUITSCHLAND. Schmidt en von Papen naar Berlijn. De Oostenrijksche staats, metaris van buitenlandsche zaken Schmidt is gister avond in gezelschap van de.i Duitschen am bassadeur von Papen per trein naar Ber lijn vertrokken. Schmidt wordt verder ver gezeld door den leider der economische af- deeling van zijn departement, Wildner, en den chef van de af deeling voor Midden- Europa, Hoffninger. Vóór zijn vertrek heeft Schmidt een on derhoud toegestaan aan den vertegenwoor diger van het Duitsche Nieuwsbureau. Hij zeide, dat de besprekingen te Berlijn ge wijd zullen zijn aan alle hangende kwesties. Hindernissen, die in de laatste jaren ont staan zijn, moeten worden verwijderd. De wrijvingsvlakken moeten zoo klein moge lijk gemaakt worden, de grenslijn der sa menwerking op het gebied van wetenschap, kunst, tooneel, film enz. moet worden ge trokken. De oude betrekkingen moeten zooveel mogelijk wf»r aangeknoopt wor den. De economische besprekingen zullen worden voortgezet, het is de bedoeling, dat een zoo groot mogelijk ruilverkeer verkre gen wordt. Een der belangrijkste kwesties is die van het reisverkeer in den winter en het beschikbaar stellen van deviezen, die daarvoor noodig zijn. ITALIË. DE ZITTING VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHE RAAD. De zitting van den grooten fascistischen raad, die gisteravond om 10 uur was be gonnen, is vanmorgen om 4 uur geëindigd. De Duce zette breedvoerig den interna tionalen binnenlandschen, alsook den mi litairen en economischen toestand uiteen. Nadat de Duce daarop voorlezing had ge daan van een rapport van den onderkoning Graziani over den politieken en militairen toestand in Oost-Afrika, werden tot maar schalk Graziani warme dankbetuigingen gericht voor het werk, dat hij in Abessi- nië heeft verricht. Na met belangstelling en voldoening ken nis te hebben genomen van de door den Duce gegeven cijfers, wat betreft de mi litaire voorbereiding van het volk, sprak de raad als zijn meening uit, dat deze voorbereiding op dit bijzondere oogenblik vooral bespoedigd diende te worden op het gebied van lucht- en zeemacht. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van de sancties bevestigde de raad nogmaals, dat gestreefd zal worden naar zoo groot mogelijke economische autono mie, in het bijzonder waar het de lands verdediging geldt. De raad nam kennis van het verslag van graaf Ciano en hechtte zijn goedkeuring aan het in Berlijn geteekende proces-ver baal en het protocol van Weenen, waar over het zijn voldoening uitsprak. Na het rapport te hebben aangehoord van Grandi, den Italiaanschen ambassa deur te Londen, over diens activiteit in de commissie van non-interventie in den Spaanschen burgeroorlog, en over den hul digen stand der Britsch-Italiaansche be trekkingen, hechtte de raad hieraan zijn volle goedkeuring. De raad ging daarop over tot de benoe ming van een commissie, belast met het op stellen van een voorstel inzake de samen stelling en werkwijze van een nieuwe ka mer van fasces en corporaties, welke comr missie in de eerstvolgende zitting van den raad verslag zal uitbrengen. ITALIË DOET NIET MEE AAN EEN COLLECTIEF PROTEST. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft aan de Italiaansche regee- rjng gevraagd, of deze deel wilde nemen aan een collectief protest te Berlyn, te gen het opzeggen van de bepalingen van het verdrag van Versailles inzake de Duit sche rivieren. Naar verluidt intwoordde de Italiaan sche regeering, dat zij aan een dergelijke démarche niet kon deelnemen. RUSLAND GEARRESTEERDE DUITSCHER STAAT VANDAAG TERECHT. De eerste gearresteerde Duitscher zal vandaag terechtstaan voor het gerecht te Novisibirsk ben Tomsk. Deze man is de mijningenieur Stickling, die er van beschul digd wordt, den arbeid in een mijn gesabo teerd hebben „in overeenstemming met de instructies van de fascistische organisatie, waarvan hij lid is". Tegen dit delict be dreigt het strafwetboek de doodstraf. De Duitsche consul zal de rechtzitting bijwo nen. JAPAN. DE GEVOLGEN VAN DE JAPANSCH- DUITSCHE SAMENWERKING. Een van de voornaamste gevolgen van de Japansch-Duitsche samenwerking is het volbrengen van het Japansche herbewape ningsplan, dat 3000 millioen yen zal kos ten, in drie of viei jaar, inplaats van zes jaar, zooals was voorgenomen. Naar verluidt zal een overeenkomst wor den gesloten tot levering van Duitsch oor logsmateriaal, o.a. vliegtuigen en tanks, noodzakelijk voor de mechanisatie van het Japansche leger, waarvan de lacune's bij de jongste manoeuvres bleen. Hiertoe zal een leening worden verstrekt, of goederen worden geleverd aan Duitschland. BUITENLANDSCHE BERICHTEN MIJNONGELUK BIJ KATTOWITZ. In een steenkolenmijn bij Kattowitz zijn ten gevolge van een grondverschuiving drie mijn werkers op een diepte van 610 meter bedolven. Een hunner is met verwondin gen naar boven gebracht. Men vreest, dat do beide andere arbeiders het leven heb ben gelaten. STORM EN HET KANAAL. Scheepen vergaan. De hevige storm, die gisteren in het Zui delijke deel van de Noordzee en in het Kanaal heeft gewoed, heeft verschillende vaartuigen in ernstige moeilijkheden ge bracht. De uit tien koppen bestaande be manning van het stoomschip „Newbank" uit Glasgow is door de reddingboot van Winterton van boord gehaald. Ter hoogte van Yarmouth is een visschersboot met de acht opvarenden vergaan. De reddingbooten van verscheidene ha\ enplaatsen zijn uit gevaren om in gevaar verkeerenden sche pen hulp te verkenen. De schoener „Olive Branch" is voor de kust van Suffolk vergaan. De negen opva renden kwam om het leven. Verscheidene schepen zijn door den storm op het land geslagen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6