DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER NOG KOUDER. DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Oostelijke tot Noord-Oostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk nog eenige kans op re gen, later weinig of geen regen, iets kou der. Hoogste barometers!: 775.3 te Karlstad! Laagste barometers!: 734.9 te Janmayen. De hooge druk ln het Noorden breidde zich uit, en nam in beteekenis toe, die op den Oceaan trok zich naar het Zuiden te rug. De depressie, welke gisteren over ons land lag, trok naar het Zuiden ai en vulde op. De berichten van LJsland ontbreken hedenmorgen Over de Oostkust van Groen land ligt echter de kern van een zeer die pe depressie. Over het Zuidelijk deel van de Noordzee en het Kanaal waaien nog krachtige Noord-Oostelijke winden, ove rigens waaien op het Zuidelijk deel van de Britsche Eilanden matige Noord-Oostelijke winden, terwijl in Schotland de wind naar Zuid-West omgeloopen is. In Noord-Frank rijk waaien nog Noordelijke winden. In Zuid- en Midden-Frankrijk is het meest windstil, de lucht is nog betrokken met plaatselijk regen. In Duitschland valt op vele plaatsen regen of sneeuw. In Scan dinavië is de lucht over het algemeen op geklaard, alleen in het Noorden valt. on der invloed van de nieuwe depressie, weer regen. In onze omgeving is opklarend weer met matige Oostelijke tot Noord-Oos telijke winden te wachten, terwijl de tem peratuur vermoedelijk nog wat zal dalen. LUCHTTEMPERATUUR 5.5 gr. C. LICHT OP VOOR FTET8ERS e. ft. Van Donderdagnamiddag 4.31 uur tot Vrijdagmorgen 7.01 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Vrijdag 20 No vember voorm. 6.04 uur en nam. 6.26 uur. Geseind van de Bilt hedenmorgen om 9.20 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". Vertrek naar Schiphol. Na een hartelijk afscheid van prof. Scher merhom en den heer Corsten stapte de Prins in de Douglas, waarmede hij ook ge komen was. Het gezelschap dat van Soes- terberg af den Prins vergezeld heef! nam eveneens in de machine plaats. Na over het veld getaxied te hebben, steeg het vliegtuig op en vertrok in de richting Amsterdam. Het ligt in de bedoeling om naar Schip hol te vliegen, waar Prins Bernhard de lunch zal gebruiken en daarna het vliegveld zal bezichtigen. PRINS BERNHARD OP SCHIPHOL. Bezichtiging van de hoofd stedelijke luchthaven. Te een uur is de Prins op Schiphol aan gekomen. De Douglas-vogel „Kwak", aan boord waarvan Z. D. H. zich bevond, was op zijn vlucht naar de hoofdstedelijke lucht haven begeleid door twee escadrilles van de J.A.VA De militaire toestellen land den kort na elkander op het eigen terrein. De „Kwak" verdween weer spoedig in het grauwe wolkendek, dat boven de luchtha ven hing, teneinde zoo als ons werd me degedeeld nog een vlucht boven de wol ken te maken. Te 12.57 was de Douglas weer boven het veld en na een vlotte landing van gezag voerder Frijns reeds de machine naar het platvorm tegenover het stationsgebouw, voor welker ingang de vlaggen waren ge- heschen. Nadat de heer Crena de Iongh de ter ontvangst aanwezigen aan Z. D. H. had voorgesteld, onderhield de Prins zich een oogenblik met overste Van Weerden Poel man, wien hij dank zegde voor het escorte der militaire machines, waarna hjj elk der vliegers de hand drukte. Prins Bernhard liep daarna naar de „Kwak" terug, waar hij met een harte lijken handdruk afscheid nam van de be manning, gezagvoerder Fryns, radio-tele grafist Van der Molen, boord-werkbouw- kundige De Jong, zoomede van de stewar- desse mej. Bongertman. Vooral in de bovenzaal van het nieuwe restaurant, waar Z. D. H., vóór de bezichti ging van de luchthaven zou geschieden, met een klein gezelschap den lunch gebruikte, waren vrijwel alle tafeltjes besproken. De Prins was aan deze lunch gast van de Ned. Handelsmaatschappij. De wereld in vogelvlucht De regeeringen van Berlijn en Rome heb ben gisteren in twee gelijluidehde commu- niqué's aan de wereld medegedeeld, dat zij voortaan de regeering van generaal Franco erkennen als de wettige regeering van Spanje. De moeilijkheden welke beide re geeringen in Spanje hebben ondervonden van de uitgesproken vijandelijke houding van de linksche regeering, hebben hen na tuurlijk doen zoeken naar een gereede aan leiding om tot die erkenning over te gaan. Men verwachtte, dat dit gebeuren zou na den val van Madrid, maar blijkbaar hebben Berlijn en Rome niet zoolang willen wach ten en hebben zij het moreele gewicht van hun erkenning in den strijd willen werpen. Ten opzichte van de non-interventie be hoeft deze erkenning geen verandering te brengen, want de non-interventie betee ken t, dat men geen van beide partijen steu nen zal. En of men nu de eene of de an dere partij als de wettige regeering erken! dat maakt geen verschil omtrent de af spraak, dat men geen van beide steunen za! De houding der overige mogendheden is tot nu toe ongewijzigd, al wordt verwacht, dat binnenkort Oostenrijk en Hongarije, en misschien ook Japan, het voorbeeld van Duitschland en Italië zullen volgen. In Frankrijk heeft de dood van Salengro, den minister van binnenlandsche zaken, die den laatsten tijd heftig aangevallen was, omdat hij tijdens den oorlog gedeserteerd zou zijn, een diepen indruk gemaakt. Hier ziet men in afschrikwekkende gedaante een van de ergste uitwassen van de „politiek". Critiek moet er zijn, maar men bestrijde een minister om zijn regeeringsbeleid, maar niet om iets, dat jaren geleden heeft plaats gehad en met regeeringsbeleid niets heeft uit te staan. Dit klemt nog te meer, wan neer de verwijten berusten op lasterpraat jes. Dat is politieke strijd in zijn meest ha- telijken en verfoeilijken vorm. Wie of wut de tegenstander is, doet er niet toe, maar met het wapen van den laster mag nooit gestreden worden. UIT DE OMGEVING TER AAR. UITVAART KAPELAAN PH. HOOGERVORST. Het stoffelijk overschot van Kapelaan Ph. Hoogervorst is hedenmorgen te 10 uur over gebracht van het ouderlijk huis naar de parochiekerk, waar de lijkstoet te 11 uur aankwam. Het werd gedragen door tien leden der St. Joseph-Gezellenvereemging, die het stoffelijk overschot de kerk binnendroegen, waar het ontvangen werd door Kapelaan Oud, Kapelaan te Heemstede, vroeger te Langeraar. Hier werd een korte godsdienstoefening gehouden, waaronder Pastoor Bilars een toespraak hield, waarin hij wees op de tragische maar ook schoone omstandig heden van dit plotseling overlijden. Hierna werd de rozenkrans gebeden. Vervolgens vereenigden zich de school kinderen rondom het stoffelijk overschot om te bidden. De lijkkist staat opgebaard voor het hoog altaar. Vanmiddag te half één en vervolgens van 3 tot 5 uur zijn velen langs de baar gegaan om een laatste groet te brengen. Hedenavond om 7 uur worden de Met ten gezongen; morgenochtend om half 10 vangen de Lauden aan, waarna te 10 uur de Plechtige H. Mis van Requiem. De lijk rede zal worden uitgesproken door den zeereerw. heer Schalke pastoor der St. Li- dwina-kerk te Haarlem. BENTHUIZEN. Verdwijnende molens. Stemgerechtigde ingelanden van den Benthuizer Noord- en Zuidpolder met den Benthorner polder hebben in hun gehouden vergadering besloten de tegen woordige windbemaling te veranderen in een mechanische bemaling. KATWIJK. Geboren: Janny, d. v. W. van Egmond en E. van Duyn. Jannetje, d. v. D. Hoek en M. Vooys. Helena, d. v. A. Jonker en N. de Jong. Pieter, z. v. E. Hoek en E. Vooys. Alida, d. v. A. van Duyn en A. van Beelen. Dirk, z. v. C. van der Plas en N. Blonk. Arie, z. v. C. Varkevisser en A van Duyvenbode. Overleden: Dirk M. van der Gugten, oud 67 jaar, gehuwd met C. W. van Rijn. Ondertrouw d:H. Haasnoot en A. de Hollander. H. Hasselaar en J. Koele- wijn. Getrouw d:E. Smit en T. van Duy venbode. LEIDSCHENDAM. Feestavond „St. Michael". Bij gelegen heid van het 15-jarig bestaan van de af- deeling Veur en On .streken van den Ned. R.-K. Politiebond „St. Michael" werd gis teravond in het R.-K. Vereenigingsgebouw te Veur een groote feestavond gegeven, welke avond, wij willen dit direct even vastleggen, in alle opzichten schitterend is geslaagd en een groot succes is gewor den voor den Politiebond. Onder de aanwezigen merkten w(j o.m. op: de zeereerw. heer pastoor Kammers en pastoor Möller van Voorburg, de heeren wethouders van V-:ur, enz., terwijl van burgemeester Keijzer bericht van verhin dering was ingekomen. De avond werd door den voorzitter, de heer v. d. Berg, geopend met den chr. groet en een kort kernachtig openings woord, waarin hij o.m. bovengenoemde hee ren geestelijken enz. -».i ook de afdeeling Wassenaar hartelijk ./elkom heette. Het woord is dan aan pastoor Möller, die in plaats van den oud-adviseur, kapelaan J. Dunselman, die verhinderd was, de feestrede hield, waarin hij aan de afdee ling den H. Longius ten voorbeeld stelde en er op aandrong, ofschoon vooral in deze tijden van de politiemannen daden van moed worden gevraagd, dat zij altijd voor hun katholiciteit zouden uitkomen en zich verre zouden houden van stroomingen, welke door de H Kerk air gevaarlijk wor den geacht. Met een felicitatie en een aan moedigend woord besloot zijn eerw. zijn mooie rede. Hierna krijgen wij het optreden van „Het Matrozenkoor", Hofstads Knapenkoor onder leiding van den heer Theo van El feren en wat deze ons geboden hebben, was werkelijk af en wij zijn overtuigd, dat alle aanwezigen het met ons eens zijn, als wij beweren, dat het een avond was vol genot en zooals wij slechts zelden mede maken. Bij afwezigheid van den burgemeester hield de heer Klein, ambtenaar van den Bond een enthousiaste rede, waarin hij o.m. de afdeeling gelukv enschle en de hoop uitsprak, dat de afdeeling zou worden de eerste en beste niet alleen van den Polltie7 bond, doch van alle vakbonden. Het woord werd nog gevoerd door den geest, adv., kapelaan Wentholt, die bijzon deren dank bracht aan den voorzitter, den heer v. d. Berg en aan den heer Louw voor hun vele werk en de schitterende organi satie van dit feest. Ook de zeereerw. heer Pastoor Kammers voerde het woord, die de afdeeling feliciteert en er op aandringt dat zij zullen blijven goede Katholieken in alles en voor alles. Voorzitter v. d. Berg dankt ten slotte bijzonder het Knapenkoor en hun dirigent voor den prachtigen avond; hij dankt den zeereerw. heer pastoor, enz. en sluit met de woorden: „Wij blijven trouw". Vermeld zy nog, dat mej. Maaslandpia no) en de heer Heydt, (viool) de aanwezi gen op eenige schitterends, muzieknummers vergastten. Volksbond. Vrijdag 27 Nov. a.s. komt de R.-K. Volksbond, afdeeling Leidschen- dam in algemeene vergadering bijeen des avonds te 7 uur. De agenda vermeldt o.m. Strijdlied, Mededeelingen. Film, beantwoor ding vragenbus, enz. Ook de dames der le den worden verwacht. NOORDWIJKERHOUT. L.TJB. De afdeeling Noordwijkerhout van den Land- en Tuinbouwbond hield een vergadering in café Gouwensteeg. Een drie tal aanwezige niet-leden gaven zich staan de de vergadering aL lid op. Besproken werd het collectieve arbeidscontract. Dit contract werd toegelicht door den adjunct secretaris van den Bond, den heer Ausems uit Haarlem. De geestelijk adviseur, kape laan de Kleermaker, was e\ eneens aanwe zig. Besloten werd het huidige collectieve contract door te laten loopen. Besproken werd de nieuwe regeling van den loonstan- daard voor jeugdige arbeiders welke in de bloembollenstreek moet komen. De verga dering besloot in de as. districts-vergade- ring welke te Lisse wordt gehouden voor tc stellen da* de regeling als volgt zal zijn: van 16—18 jaar 8.—; 18—20 11.— en van 20-22 jaar 14.Het loon voor vol wassen arbeiders bedraagt thans 19. volgens het geldige contract. Het groote verschil tusschen 14.en J 19.wordt gemotiveerd omdat hierdoor de jeugdige personen te werk gesteld zul len worden. Tot afgevaardigde naar de Districtsver gadering werd aangewezen de heer J. v. d. Berg-Verdegaal. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna sluiting. Volksbond. In café de Zwaan hield de efd. Noordwijkerhout van den R. K. Volks bond eén vergadering ter opening van het winterseizoen. De heei M. v. d. Togt, voor zitter, opende met den Chr. groet en. sprak er zijn spijt over uit, dat de opkomst niet bevredigend was. De heer A. J. M. Aengenen! Districts bestuurder van den Bond, hield een toe spraak over het onder werp: „Hoe het com munisme groeit". Hy bracht eerst een eere- saluut aan een twestai aanwezige dames en hij hoopte dat zij echte propagandisten zou den worden om andere vrouwen te bewe gen de overige cursusavonden bij te wonen. Spreker begon met te zeggen dat het com munisme een oude kwaal is, in vroeger eeuwen kwam het reeds voor onder aller lei vormen. Spreker waarschuwde de aan wezigen dat niet te veel in de kaart van de communisten gespeeld moet worden door gezagsondermijning enz. Nadat spreker zijn rede beëindigd had, werd hem hiervóór dooi den voorzitter dank gebracht. Medegedeeld werd hierna dat Maandag a.s. het ontspanningslokaal ge opend wordt voor de werkloozen. 2 maal in de week zal er een cursus gegeven wor den. 25 November a.s. is cte feestavond van den Volksbond, enkel vooi de leden met hun dames. Degenen, die naar een werkkamp uitgezonden willen worden, kunnen zich hiervoor aanmelden vóór 30 November bij P. Koelewyn en H. Hachmann. De rondvraag leverde niets bijzonders op. Sluiting met den Chr. groet. Paard op hol. Doordat een melkbus van den wagen viel schrok het paard van den melkhandelaar W. alhier. Het ging op hol en hierdoor vielen nog meer met melk gevulde bussen van den wagen. De wagen botste tegen den brugleuning van Piet Gijzenbrug waardoor de disselboom brak. De knecht, die den wagen béstuqrde, kreeg gelukkig ge én verwondingen, zoodat alles slechts bij materieele schade blééf. ZILK. Korenbond „MgT. Lans". Vrijdag as. zal te Hillegom in de tooneel- zaal van Hotel Sisteimans de derde zan gersavond worden gehouden door de kerk zangkoren aangesloten bij den Korenbond „Mgr. Lans". Als verplicht nummer moeten de koren zingen een Gregoriaansche Kyrie, terwijl als vrij nummer een Gregoriaansch zoowel als een meerstemmig kerkelijk muziekstuk mag worden uitgevoerd. Verder zal door den weleerw. heer E. A. M. Paap, vice-praeses der St. Jozef-Gezel len-Vereen iging te Amsterdam, een causerie worden gehouden over „Een kijkje in het Kyriale". 't Geheel belooft vooi onze kerkzangkoren een mooie en tevens leerzame avond te worden. Strcoperij. Een ambtenaar van de Am- sterdamsche waterleiding maaakte in de afgeloopen week tegen gebr. B. en T. procesverbaal op voor het vervoeren van niet minder dan 175 wildstrikken, welken tevens werden inbesiag genomen op het „Vogelveld" alhier. NIEUWVEEN. Personalia. Het A.N.W.B.-insigne voor chauffeur, bij meer dan 12 1/2-jarigen trou. wen dienst is uitgereikt aan den heer P. Kesting, in betrekking bij dr. B. Nout. SASSENHEIM. Verkooping. In het „Bruine Paard" had gisteren ten overstaan van Notaris P. J. Romijn te Warmond de afslag plaats van: Perceel I, een huis met erf aan de Hoofd straat te Sassenheim, in bod op 4000. Ge mijnd op 800 door M. J. v. Breda q.q.; de perceelen 2, 3, 4 en 5 bloembollenland aan den Heeren weg te Voorhout, in massa in bod op 7750. Gemijnd op 850 door S. Verdegaal. Perveel 6, bloembollenland in den Simonspolder te Voorhout, in bod op 1300, gemy'nd op ƒ300 door S. Verdegaal alhier. WASSENAAR. Personalia. Het A.N.W.B.-insigne voor chauffeur, bij meer dan 12 1/2-jarigen trou wen dienst, is uitgereikt aan den heer N. van Eenige, in diensi bij den heer P. L Kockart te Wassenaar. Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Wassenaar van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw er. Plantkunde hield Woensdagavond in een der zalen van Kas teel Oud-Wassenaar een druk bezochte ver gadering, waarop werden uitgereikt de prijzen, behaald bij de tuinkeuring 1936. De voorzitter herdaacht den overleden voorzittei van de Keur in gs-commissie, wij len den heer Witte, die zooveel voor de com missie en de afdeeling heeft gedaan. In de vacature Witte werd voorzien door de benoeming van den heer van Drent, welke tot sprekers blijdschap had geaccep teerd. De heer Drent sprak vervolgens een kort woord. Spreker eindigde met een opwekking tot de aanwezigen mede te doen aan de tuin keuring, waardoor de tuinbouw bevorderd wordt, liefde gekweeki en kennis verspreid wordt voor planten en bloemen en Wasse naar nog schooner gemaakt zal worden dan het reeds is. De secretaris van de Commissie, de heer Karstens, besprak vervolgens het technisch gedeelte van de keuring Bij de eersle keu ring werden 116 prijzen toegekend, by de 2de 158 en dit jaar 356. Goed voorbeeld doet goed volgen. Met vermeerdering van moeite, genot en geld werd door de deelnemers meer hun best gedaan met het bovenstaande gevolg. Er zijn dit jaai verleend 18 eerste prijzen met lof der Jury; 39 eerste prijzen; 119 2de prijzen en 198 3de prijzen. Het Hoofdbestuur stelde 2 medailles be schikbaar voor degenen, die in drie jaren het hoogst aantal punten hebben behaald. Het maximum aantal punten voor 3 jaren was 510 punten. De le prijs behaalde 507 punten, een zeer fraai resultaat dus. De heeren Maarssen, Aartse en Wiege- rink werden aangewezen voor de ingezon den planten ter vergadering. In de pauze werd gelegenheid gegeven tot bezichtiging hiervan. De heer de Gans had met een fraaie inzending Chrysanthemums een groot suc ces en behaalde daarmede 4 eerste prijzen en een tweede prijs. De heer de Gooijer be haalde een derden prijs, voor Chrysanthe mums. Na de pauze herdacht de heer Polderman het 25-jarig jubileum van den heer Ander son als tuinbaas op Voorlinaen. Namens het Hoofdbestuur werd hem een diploma ge zonden en namens de afdeeling een cadeau. Vervolgens sprak de patroon der afdee ling, jhr. Dedel, een propagandistisch woord. Hierna werden de diploma's en prijzen uitgereikt. De medaille van het Hoofdbestuur voor het hoogst aantal punten over drie jaren werd uitgereikt door Jhr. Dedel aan Mevr. van Klaveren. De oronzen medaille van het Hoofdbestuur weid behaald door Mevr. Vermeer. Door den heer van der Drift werd namens de buurtvereeniging Nieuw Wassenaar een woord van dank gebracht tot het bestuur. De voorzitter bedankte vervolgens den heer Bindels voor het afstaan van de fraaie zalen en Jhr. Dedel voor zijn aanwezigheid. De niet afgehaalde prijzen en diploma's kunnen binnen een wt-ek worden afgehaald b(j den heer Gans, tuinbaas bij den heer D. Th. Ruys. ZOETERMEER. Winkelweek. Door de beide alhier ge vestigde middenstands-vereenigingen, „de Hanze" en neutrale middenstandsorganisa tie, is besloten een winkelweek té organi- seeren, en wel van Zaterdag 28 November tot en met 5 December as. Aan deze win kelweek zullen verschillende attracties AGENDA LEIDEN. Donderdag: Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Foyer van den Burch! 8 uur. O.a. Causerie over „Hol landers in Ned. Indië." Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeniging, zitting gebouw St. Vincentiusver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Z o n da g 22 Nov. as. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Dosdens, Wilnel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. worden verbonden. Gedurende de winkel week is door Burgemeester en Wethouders ontheffing verleend van het sluitingsuur. Nationaal Huldeblijk. De collecte voor het Nationaal Huldeblijk voor Prinses Ju liana en Prins Bernhard zal worden ge houden in den loop van de volgende week en wel op de dagen Maandag tot en met Vrijdag 23 tot en met 27 November a.s. Een groot aantal dames heeft zich voor dit doel beschikbaar gesteld. Een ieder rekene er dus op en legge zijn bijdrage gereed. Deze collecte houdt echter geen verband met de eenige weken geleden gehouden inzameling De opbrengst daarvan is bestemd voor een geschenk, aan te bieden door de vrouwen dezer gemeente. Hiervoor wordt thans met groot animo gewerkt. Geboren: Pietje, d. v. G. Bastmeijer en E. Bogaard. Johannes, z. v. J. Bolle- boom en M. T. van Dorp. Adrianus, z. v. A. Hoogendoorn en C. Blijleven. Getrouwd: A. C. Moerland oud 29 j. en M. Veldhuizen oud 27 j. •STADSNIEUWS BRUTALE INBRAAK. De inbrekers sloten de voordeur af. Gisteravond, toen omstreeks 9 uur de heer A. J. A. zijn woning in de Oegstgees- terlaan wilde binnengaan, bemerkte hij, dat de voordeur gegrendeld was. Onraad vermoedend liep hij naar een buurtbewoner om de politie op te bellen en keerde daarna terug om zich met een aldaar aankomend agent van politie, die op surveillance was, onmiddellijk naar de achterzijde van de woning te begeven. Daar bleek, dat dieven de keukendeur ge forceerd hadden en zich aldus toegang tot de woning hadden verschaft. Het geheele huis was door de dieven doorzocht en overhoop gehaald. Een geld kistje was opengebroken en daaruit voor een bedrag van ruim duize- d gulden aan waardepapieren ontvreemd. De dieven zul len hieraan echter weinig hebben. Voorts worden eenige gouden sieraden vermist. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in, doch de ongenoode gasten wa ren inmiddels in de duisternis ontkomen. DE ACHTERGROND VAN DEN BURGERKRIJG IN SPANJE. Gisteravond heeit dr. J. Brouwer op uit- noodiging van de R.-K. Studentenvereeni- ging „Sanctus Augustinus" een en ander meegedeeld over de problemen, welke tot den burgeroorlog in Spanje hebben bijge dragen. De heer Brouwer, die vele jaren in Span je heeft vertoefd en een groot gedeelte van den nu woedenden oorlog heeft mee gemaakt en o.m. de inname van Irun van nabij heeft kunnen waarnemen, heeft in verschillende kranten zijn meening weer gegeven over de oorzaken, die tot dezen burgeroorlog hebben geleid en daarover ook 'n brochure doen verschijnen. Een en ander heeft vooral bij de Ka tholieken nogal stof doen opwaaien. Het is niet mogelijk den heer Brouwer hier op den voet te volgen. In de eerste plaats was hij vaak slecht verstaanbaar maar zijn uiteenzetting was zoo uitge breid aan stof, dat dit niet in 'n verslag is te verwerken. Spr. gaf een historisch overzicht van den aanloop tot dezen burgerkrijg, welke reeds begon in de 11e eeuw onder koning Alphons VI. Fascisme en communisme, de twee vormen, waaronder de Spaansche strijd thans gestreden wordt, zijn slechts namen. Zouden deze niet zijn uitgevonden, de strijd zou toch gekomen zijn, want Spanje is immer verdeeld geweest in twee deelen. Het eene deel streefde naar noöcratie, naar overheersching van den menschelij- ken geest, het andere naar hiërocratie, naar het vasthouden aan eenmaal vastgestelde normen, dus aan traditie. Daarbij kwamen gemis aan maatschap pelijke orde, wantoestanden op agrarisch en onderwijs-gebied en fouten van den clerus. Al deze punten werkte dr. Brouwer na der uit en wees er dit ter verduidelij king voor degenen, die aanstoot namen aan zijn geschriften, waarin gezegd wordt, dat de Kerk in Spanje in zeer belangryke mate in haar taak is tekort geschoten, o.m. nadrukkelijk op, dat nij hiermede niet bedoelde te zeggen de Kerk als instituut, doch de leiding-gevers als menschen. De burgerkrijg van et oogenblik heeft zulke ontzaggelijke afmetingen aangeno men door buitenlandsche inmenging. Wan neer de strijd alleen in Spaansche handen was gebleven, dan zou het 'n simpele bur gerkrijg zijn gebleven. Op deze uiteenzettirg volgde nog een korte gedachtenwisseling, waarbij dr. Brou wer op enkele punten nader inging. 't Was al laat, toen de praeses van S. Augustinus, dr. Brouwer dank zegde voor de belichting van de Spaansche toestan den.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2