28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 No. 8577 S)e GeidóoHe (Sowïmiï OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TOoruittebÜng: Voor Leiden 19 cent pel week J 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post i 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden lof gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 ZILVEREN JUBILEUM TH. B. J. WJLMER Hoofdredacteur van De Leidsche Crt. Op 1 December a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer Th. B. J. Wilmer, hoofdredacteur van De Leidsche Courant, aan onze cou rant verbonden werd. Vanzelfsprekend zal die dag niet on opgemerkt voorbijgaan. Op dien dag zal er van 35 uur gelegenheid bestaan den heer Wilmer te zijnen huize, Apothekersdijk 5, gelukwenschen aan te bieden. De Volkseenheidconferentie ii. Zaterdagmorgen bracht ons na de regen van Vrijdagavond een bosch, overgoten van prachtige najaarszon, een heerlijke frissche natuur, die tot werken aanzette. De pries ters fietsten naar Amersfoort om de H. Mis te" gaan lezen en hetgeen bij „deze confe renties zoo goed doet de Katholieke stu denten waren mede aanwezig om het hoog heilig offer der H. Mis mede den Vader op te dragen. Dan volgden de lezingen. Een magistrale rede ongetwijfeld was de inleiding van dr. Vos, die een zeer werkzame kracht geweest was bij het, ontwerp van het Plan van den Arbeid en die dus als zeer deskundig mocht gelden voor een uiteenzetting van hetgeen er leefde in de S.D.A.P. Geheel aan de hand van zijn stellingen, die uitvoerig waren opgeteekerjd, en nog uitvoeriger werden toegelicht, werd be handeld de drang tot ordening onder de di verse klassen, Het wezen der ordening, Vormen van ordening, Ordening in het Staatsbestel, Doorvoering der ordening. Het was wel aardig gevonden en zelfs teekenend voor de geheele rede, dat spre ker begon met een citaat van den Katholie ken professor Cobbenhagen. Er was veel, dat tot tevredenheid stemde, zelfs voor an- dersgezinde menschen. Maar in het debat, dat zich na afloop ontwikkelde, bleek toch, dat naast veel overeenstemming ook groo- te verschillen bleven bestaan. Dr. Vos weer de zich tegen de beschuldiging als zou hij het economische als laatst-bepalende norm genomen hebben, met de opmerking, dat hij in dezen kring n ueenmaal ordening en pro ductie als object van onderzoek had geno men; dat hij wel degelijk erkende dat er hoogere normen waren dan het economische. Maar van den anderen kant moet toch wel gezegd worden, dat de invloed van andere factoren als de economische te weinig, veel te weinig werd erkend. Dat Katholieken dit niet alleen zóó aanvoelden, dat ook an deren dit zagen als een speciaal socialisti sche karaktertrek in het door hem ontwor pen ordeningsbeeld, bléek wel uit de lezing van dr. C. Beekenkamp, die 's middags ge houden werd. Stellingen waren: onze ordening moet staan tusschen de twee bekende uitersten: staatsonthouding en ingrijpende staatsbe moeiing, wat verder uitgewerkt werd. Dr. Beekenkamp eischte vervolgens voor een goede ordening, dat het egoïsme plaats zou maken voor de solidariteitsgedachte; dat het gemeenschappelijk overleg de bij het productieproces betrokken partijen als noodzakelijk en vanzelfsprekend worde be schouwd. Groote nadruk werd gelegd op de geleidelijk-ontwikkeling, hetgeen dr. Beekenkamp toelichtte met het devies van Groen van Prinsterer, dat hij zich eigen maakte: Er is geschreven er is geschied. Opmerkelijk wss wel dat voor velen het eerste element: „er is geschreven" te wei nig in deze voordracht verwerkt was, om als een van beide zuilen te mogen worden genoemd, die het betoog van dr. Beeken- kamp moesten schragen. De avond gaf ons professor Kaag, die een wel wat erg luchtige redevoering ten beste ga|. Veel principieele kwesties had men opgeschort tot aan het Katholieke betoog, maardit roerde de principieele kwes ties bijna niet aan of verwees daarvoor naar de Pauselijke Encyclieekn. Prof. Kaag's mededeelingen waren wel leerzaam, uit het zeer ingewikkelde pro bleem, dat elke ordening met zich mee brengt volgde heel duidelijk, dat wij niet moeten meenen met het slagwoord „Orde ning" te roepen, al klaar te zijn. Uitstekend, ook was de opmerking, dat de Kath. Staats partij niet tot eerste taak had economische ordening ter hand te nemen. Zij moest mo gelijkheden scheppen, moest uitgewerkte, levensvatbare ordeningsplannen, door des kundige opgemaakt, steunen door bepaalde wetsontwerpen door te zetten, hetgeen zij meer dan welke andere partij gedaan had. Maar, niettegenstaande deze goede kanten aan het betoog en aan het debat na het betoog, was toch aan het verlangen, meer dere malen geuit, om principieele uiteen zettingen te geven, tè weinig voldaan, dan dan wij tevreden zouden kunnen zijn over deze uiteenzetting van Katholieke zijde. Zondagmorgen was in waarhéid de dag des Heeren. Men ging naar de kerk, men wandelde en iedereen genoot van de prach tige omgeving, die zich zeer goed leent voor openhartig uitwisselen van gedachten. De rede van prof. "Josephus Jitta was een uitvoerige beschouwing over het probleem der werkloosheid. De samenhang van dit vraagstuk met economische politiek, han delspolitiek, sociale politiek, finantieele po litiek, muntpolitiek en militaire politiek, werd zeer duidelijk aangegeven. Voor prof. Josephus Jitta was herstel van den inter nationalen vrijhandel dè wijze waarop dit euvel de werkloosheid inderdaad doeltref fend zou bestreden kunnen worden. Spr. heeft den indruk gevestigd althans zoo bleek uit de gesprekken na zijn lezing dat hij voorstander was van een volledige vrijhandel, in zoover deze het internationale leven aanging. Volgelingen of liever men schen, die meenden te weten, hoe precies prof. Josephus Jitta dacht over ordening en vrijhandel bestreden deze opvatting, en wij zouden geneigd zijn, met hen mee te gaan, als wij in onze herinnering teruggin gen naar de voordracht, het vorige jaar door prof. Josephus Jitta uitgesproken in het Klein Auditorium van de Universiteit hier ter stede. Wat er van zij, de perspectie ven werden niet al te- rooskleurig afgetee- kend en in zooverre was de laatste lezing van mr. Scheffer, die trots alles een opti mistisch vertrouwen bleef koesteren in den Volkenbond, een. soort herademing, al was 't debat, dat volgde op deze laatste lezing soms adem-beneemndl Maar dit getuigt wel, hoe ingespannen men tot het laatste oogen- blik toe gewerkt heeft. Mr. Scheffer sprak over de wegen en middelen die practisch reeds mogelijk zijn voor een internationale samenwerking. De schijnbare mislukking van den Volkenbond verklaarde hij vooral uit mislukking van den Volkenbond uit onmacht en onwil; de onmacht kan op geheven worden door een systeem van col lectieve veiligheid, gepaard gaande met wel bewuste opbouw eener wereldorde; de on wil kan gebroken worden door opvoeding tot solidariteitsgedachte en door de geloofs kracht van zich verantwoordelijk voelende menschèn. Het betoog hield veel goede opmerkingen in over internationale samenwerking, maar de kwestie waarom 't gaat: hoe de natio nale eischen zich verhouden tot de inter nationale samenwerking, werd niet vol- diende volgens sommigen naar vo ren gebracht. En met het debat bleek dit ook duidelijk. Zóó waren wij bij 't schei den van de markt weer gekomen aan het beginpunt, niet van deze conferentie, maar zelfs van de conferentie van anderhalf jaar geleden: het nationale, 't Ging natuur lijk niet aan we hadden nog 10 minuten te zeggen: we zullen dat probleem even oplossen. Goed beschouwd Is er geen enkel probleem opgelost. De Volkseenheidconfe rentie lost de problemen nooit op; ze laat alleen aan elkander de oplossingen van ver schillende richtingen zien; en ze hoopt daarmede één probleem althans minder scherp te doen gevoelen n.l. de verdeeld heid van ons volk, die vaak ontaardt in noodelooze verwijten aan elkaar. Ook deze dagen hebben ons geleerd over veel bij komstige verschillen heen te stappen om samen te kunnen werken aan den verde ren opbouw van een welvarend Neder- landsch volk. G. Een brochure SOVJET-AMBASSADEUR VERZOEKT DE NON-INTERVENTIE-COMM1SSIE BIJEEN TE ROEPEN. LONDEN, 19 Nov. (A. N. P.). De Sov jet-ambassadeur, Maisky, heeft verzocht, de internationale non-interventiecommissie met spoed bijeen te roepen, teneinde de gevolgen van de erkenning van de regee ring-Franco door Italië en Duitschland te bestudeeren. Spaansche regeering zal protesteeren. LONDEN, 19 Nov. (A. N. P.). De ra diozender van Valencia deelde hedenoch tend mede, dat dé Spaansche regeering voornemens is een scherp protest in te die nen bij den Volkenbond tegen het erken nen van de regeering-Franco dóór de re geeringen van Duitschland en Italië. Bij de justitie is een aanklacht ingediend wegens beleediging. Er is verschenen een brochure, getiteld: „De bloem dernatie? Nieuwe onthullin gen", welke geschrift gericht is tegen den heer F. W. Wess els te Utrecht,, wiens brochure met onthullingen over toestanden bij de N.S.B. zooveel opzien heeft gebaard. De nieuwe N.S.B.-brochure is geschreven door de echtgenoote van den heer Wessels, van wie hij gescheiden is. De schrijfster noemt zich J. F. Wessels. Daar de inhoud voor den heer Wessels zeer beleedigend is, heeft deze bij den Of ficier van Justitie te Utrecht een aanklacht wegens beleediging tegen de schrijfster in gediend. Wij hebben .wantrouwfend gestaan tegen over de brochure van dén heer F. W. Wes sels. Men gaat nietr zoo schreven wij, naar de kwaliteit van een raan informeeren bij de vrouw, van; w.ie hij. gescheiden is. Wjj schreven dit, niets wetende vap de persoon lijke omstandigheden, waarin de heer Wes sels verkeert. Deze blijkt nu* gescheiden te zijn. En zijn gescheiden vrouw schrijft een brochure over en tegen hem. Wij hebben dat laatste prul enkele minuten doorgebla derd en het op zij geworpen, 't Is een aan eenschakeling van beschuldigingen, en ver wijten, die een gescheiden vrouw haar man maakt. Over de dingen, waarover de bro chure van haar man handelde toestanden in de N.S.B. zegt zij niets. De brochu re is louter van persoonlijken aard Wij hebben wantrouwend gestaan tegen over de brochure van den heer F. W. Wes sels; maar è'n het feit, dat in de pers der N.S.B. den inhoud dier brochure niet is weerlegd, èn het feit, jdat in de brochure van mevr. Wessels niets zakelijks tegen den inhoud der brochure van den heer Wes sels wordt aangevoerd, ontneemt ons ons wantrouwen in de geloofwaardigheid der brochure van den heer F. W. Wessels! De affaire van het verschijnen der bro chure van mevr. Wessels is heel onver kwikkelijk. Wij vestigen er hier de aandacht op, om dat de uitgever dezer brochure Uitge versmij. „De Batavier" den Haag ook zelf een en ander in deze brochure van mevrouw Wessels schrijft. Hij verheerlijkt de N.S.B. Hij hééft-to.m. over „eën gaaf volk",, waarop de brochure van den heer Wessels geen indruk zou hebben gemaakt. Nota bene! Dat durft neerschrijven de uitgever van een brochure, waarin op weer zinwekkende wijze door een vrouw wordt uitgesponnen naar waarheid- of naar ver zinsel, wij weten het niet het particuliere leven van den man, van wien zij geschei den is. De uitgever, die zulk een brochure onder een op schandalen beluste gnuiven de menigte werpt, durft spreken over „een gaaf volk" (waaronder dan natuurlijk hij en zijn politieke vrienden moeten worden ge- reeknd). Bah, wat 'n huichelarij! VLUCHT VAN PRINS BERNHARD Dit nummer bestaat uit vier bladen. DE ERKENNING VAN FRANCO. Russische verontwaardiging. MOSKOU, 19 Nov. (Al N. P.). De „Prawda" schrijft over de officieele erken ning van de regeering-Franco door Duitsch land en Italië: De nieuwe daad van inmen ging, die de Duitsche en Itaüaansche fas cisten cynisch en onbeschaamd verrich ten, formuleert slechts de sedert het begin van den opstand en reeds daarvoor be staande nauwe samenwerking tusschen de opstandelingen en de fasc istische interven ten, en is slechts een nieuwe schakel in het uitgebreide plan van daden van inmen ging, die door de italiaansche en Duitsche fascisten in verband met den versterkten tegenstand van het publikeinsche Spanje zijn uitgewerkt. De erkenning van Franco beteekent tegelijkertijd de erkenning van 't feit van de inmenging ;iu Spanje door de fascisten zelf. Deze nieuwe onbeschaamde streek van de fascistische usurpatoren is het directe gevolg van de atmosfeer van straffeloosheid, waarin zij optreden, de at mosfeer die door de politiek van begunsti ging en het niet beletten van agressie is geschapen. De nieuwe .phasen der fascis tische interventie in Spanje toont, dat Ita lië en Duitschland vastbesloten zijn, voor geen middelen terug te deinzen om hun doel tè bereiken. Dit moet een dreigende waarschuwing zijn voor hen, die de schuld dragen voor het scheppen van de atmos feer van straffeloosheid, die de fascisti sche 'interventen in staat gesteld heeft, hun plannen voor het ontketepen van een nieuwen oorlog openlijk tot uitvoering te brengen. Van Soesterberg naar Waalhaven I Bezichtiging Koolhoven-fabriek. Van ochtend om negen uur arriveerde Z. D. H. Prins Bernhard, per auto komende van Het Loo, op het vliegveld Soesterberg. De Prins was vergezeld door zijn particu lieren secretaris jhr. ir. W. G. Roëll. Voor het administratiegebouw der lucht- vaartafdeeling hadden zich de inspecteur van het luchtvaartbedrijf, generaal M. Raaymaker en kolonel J. Best, commandant der luchtvaartafdeeling met de tot zijn staf behoorende officieren opgesteld. De Prins werd verwelkomd door generaal Raayma ker en daarna werd kolonel Best aan hem voorgesteld. Nadat de Prins Zich eenigen tijd met den inspecteur van hét luchtvaartbedrijf had onderhouden, begaven allen zich naar het vliegterrein, waar de Douglas der K.L.M., P.H.A.K.O. stond opgesteld, welke om 8.45 uur van Waalhaven te Soesterberg was aangekomen. Op weg daarheen bleef Prins Bernhard even staan bij het monument ter nagedachtenis van~de gevallen vliegers. Bij het toestel werd de Prins ontvangen door de heer A. Plesman, directeur der K. L.M. en jhr. K. H, Rensdorp, directeur der K.N.I.L.M., waarna de Prins en zijn secre taris en dè beide laatstgenoemde heeren in het vliegtuig stapten. De motoren werden aangezet en onder het loeien van de sirene taxiede de P.H.A.K. O., langzaam naar dén boschrand van het vliegterrein, vanwaar tegelijkertijd een es cadrille C. 10 es een escadrille. D. 16, on der leiding van kapitein. Van Weerden Poelman, in de richfihg van den hanger opsteeg. Bij den boschrand draaide de Douglas om en taxiede ongeveer 100 M. in de rich ting van het kamp, waarna het toestel zich verhief om in de richting van Waalhaven, begeleid door de escadrilles te verdwijnen. Op Waalhaven Er stond veel wind vanochtend op Waal haven. Nu is dat niets bijzonders, het waait er eigenlijk altijd, zelfs als men er in de stad geer- hinder van heeft. Maar vandaag stond er veel wind. Het was op een grau wen, kouden ochtend, "dat de „Kwak" op Waalhaven neerstreek. De Douglas DC2, bestuurd door Frljns, •met Van "dér. Molen als radio-telegrafist, de Jong als werktuigkundige'en mejuffrouw Bongertsma als stewardesse aan boord, was om 9 uur van Soesterberg gestart, om Prins Bernhard naar Waalhaven te vliegen. De overige passagiers in de machine waren de directeur van de K.L.M., de heer Plesman, de directeur van de K.N.I.L.M., jhr. Ren- dorp en 's Prinsen waarnemend secretaris, jhr. ir.. Roëll. Omstreeks kwart over negen vertelde de gemeentelijke havenmeester van het vlieg veld Waalhaven, tevens stationchef van de K L.M., de heer Tolk, dat Van der Molen hem radiografisch bericht had, dat de „Kwak" onderweg was. Precies half tien kwam het vliegtuig in zicht, geëscorteerd door twee escadrilles (10 legervliegtuigen), onder commando van kapitein van Weerden Poelman. Wat te zeggen, van het vliegen der leger- machines? Het was volmaakt, zooals wy het gewend zijn. Even cirkelde de zilveren Douglas boven het veld, om dan vlak voor de Koolhoven- fabriek neer te strijken. Voor dit gebou wencomplex wachtte een gezelschap, be staande uit de heer F. Koolhoven, directeur, Jac. Mees, president-commissaris en de commissarissen mr. M. P. L. Steenberghe, C. van 's Groene woud en de juridisch ad viseur der N.V. Koolhoven vliegtuigen, mr. A. D. van Buren, den Prins en diens mede passagiers op. De heer Roëll stapte het eerst uit. Den Prins zagen we naar de bestuurderscabine loopen, waar de heer Plesman hem aan gezagvoerder Frijns voorstelde. Prins Bern hard complim en teerde Frijns met de keu rige landing en was vol bewondering voor het escadrille-vliegen. De heer Plesman stelde vervolgens de bemanning aan Prins Bernhard voor en vertelde den Prins, dat Van der Molen in dertijd den Kerstvlucht van de „Snip" naar West-Indië heeft medegemaakt. Daarna sprong de Prins kwiek uit het vliegtuig. Hij was gekleed in een blauwe overjas, 'n rose anjer in het knoopsgat, den hoed in de hand. Tijdens de begroeting namen de fotografen den Prins onder vuur. Vervolgens verdween de Prins in de ge bouwen van Koolhoven. Het ligt in de 'bedoeling dat Prins Bern- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Berlijn en Rome nebben gisteren de re geering van Franco erkend. Het besluit kwam niet onverwacht. (2de blad). De dood van den Franschen minister Sa- lengro. (2de blad). De Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen. (2de blad). De gevolgen van de Japansch-Duitsche samenwerking. (2de blad). Storm in het Kanaal. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. De stand der Rijksmiddelen (2de blad). De nieuwe spelling. (2de blad). hard na zijn bezoek aan deze fabriek, een kijkje zal nemen in de hangar op het vlieg veld, waar hij de permanente -tentoonstel ling van vliegtuigmodellen zal bezichtigen. Dan volgt een bezoek aan den fototechni- schen dienst, waar'prof. Schemierhorn uit Delft den Prins enkele mededeelingen zal verstrekken over fotogrammetische carto grafie. Frijns vertelde ons na de landing nog, dat met een constante snelheid van 230K.M. óp" 300 Meter hoogte-.is" gevlogen, precies on der het wolkendek. Het zicht was gunstig en het weer ,,'viël mee". Prins Bernhard's bezoek aan de Koolho- venfabriek heeft ongeveer 1 y, uur ge duurd. Nadat hij van het gezelschap, dat hem had rondgeleid, afscheid had geno men, ontvingen de heeren Koolhoven en Jac. Meës ons in de voormalige bar van de Rotterdamsche Aeroclub, thans bij het Koolhovencomplex getrokken, nu deze club op Ypenburg is ondergebracht. De Prins, zoo vertelde onze zegslieden, heeft vooral aandacht geschonken aan de nieuwste in aanbouw zijnde machines voor Soesterberg: een gesloten jager-verkenner, de FK 52, uitgerust met een Bristol- Mer cury-motor, in staat tot een snelheid van 370 K.M. op 4000 Meter hoogte en met een capaciteit van 900 P.K. Deze machine bezit drie mitrailleurs, ieder van 1000 patronen, heeft uitvalbare tanks, met het oog op brandgevaar. De Prins toonde niet alleen bijzon dere belangstelling, maar ook groote deskundigheid, hetgeen niet behoeft te verwonderen van 'n enthousiast vlie ger, zooals Prins Bernhard, die immers een waarnemersbrevet heeft behaald. Filmen maar Na het bezoek aan de fabriek aanschouw de de Prins het stunten met drie Koolhoven- trainers, voorgevlogen door den lsten lui tenant Linthout, 2den luitenant De Zwaan en adj.-vlieger v. d. Griend. Ook een auto- girotoestel, bestuurd door den importeur van dat type, den heer v. d. Velde, steeg ter eere van 's Prinsen bezoek op. Voortdurend filmde Prins Bernhard met zyn eigen toestel. Naar de heer Plesman verzekerde, heeft hij dit ook al onderweg van Soesterberg naar Waalhaven van het vliegtuig uit gedaan. Op verzoek van den Prins werd, omdat er nogal remous was, niet te dicht op elkaar gevlogen. Ténslotte dankte de Prins den heer Kool hoven en diens gezelschap zeer hartelijk voor 'de belangwekkende rondleiding. On der de hoede van den heer Plesman ver dween de Prins in de groote hangar. Na aldaar de tentoonstelling van vlieg tuigen te hebben bezichtigd, vertoefde Prins Bernhard geruimen tijd bij den fotó- technischen dienst, waar prof. Schermer- horn en de heer Corsten hem van voorlich ting dienden. De Prins was verrast, hier twee foto's te aanschouwen, welke heden- ochten dbij zijn aankomst zijn genomen. Ook bezichtigde de Prins nog den „Ibis" van de K.L.M., die juist uit Parijs was aan gekomen. Toen was het uur van vertrek genaderd. Eerst steeg het militaire escorte op, om 'dén' Prins gelegenheid te geven, van het veld af opname te maken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1