DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936 ÜE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD KAli. lil SPORT VOETBAl Het gemis aan samen werking tusschen K.N.V.B en R.KF. K.NV.B. IS ZELF DE SCHULDI De weigering van den K.N.V.B. om samen te werken met de R.K.F. is oorzaak, dat er mistoestanden op sportgebied blijven bestaan. Uit Den Bosch werd deze week melding gemaakt van de zware straf, die door den K.N.V.B. aan den B.V.V.-speler de Rooy is opgelegd in verband met diens optreden in den wedstrijd NACBW. Aan dat bericht werd in de „Telegraaf' toegevoegd: „Van BV V-zijde wil men be roep aanteekenen tegen deze straf. Het is waarschijnlijk, dat de Rooy gedurende zyn straftijd voor een Katholieke Vereeniging gaat spelen". Van verschillende zijden werden wij nog denzelfden avond opgebeld en werd ons de vraag gesteld: „Is zulks mogelijk?" Ziehier ons antwoord: In het verleden, en zelfs nog tot den aanvang van het sei zoen 19351936 bevatten „de Bepalingen voor gerechtigheid van spelers", die door de Federatie voor alle Katholieke Voetbalbon den worden vastgesteld, onder meer de vol gende alinea: „Personen, die door een niet bij de Federatie aangesloten Bond wegens wangedrag zijn geschorst of geroyeerd, kunnen gedurende den tijdsduur van hun schorsing of royement niet als ge rechtigd speler in wedstrijden uitko men, en zijn bovendien gedurende dien tijd uitgesloten van bestuursfuncties". De R-K.F. heeft echter deze bepaling niet langer kunnen handhaven, toen van K.N.V. B.-zijde alle inlichtingen over technische aangelegenheden aan de Katholieke Bon den verder werden geweigerd. Dat is oor zaak geworden, dat de R.K. Federatie zich genoodzaakt zag deze bepalingen dusdanig te wijzigen, dat het alleen aan levenslang door den K.N.V.B. geschorste spelers onmo gelijk gemaakt werd in Katholieke Bonden uit te komen. Maar de schuld hiervan ligt totaal bij den K.N.V.B., die weigert de 50.000- Katholiek georganiseerde voetballers in de R.K.F. te erkennen. De R.K.F. heeft om samenwerking ge vraagd: de R.K.F. wenscht overname van schorsingen en royementen. De R.K.F. is bereid om den K.N.V.B. als leidinggevend lichaam op sporttechnisch gebied te aan vaarden, maar de R.K.F. wil zich niet het recht laten ontnemen om haar eigen jon gens, in eigen verband te organiseeren overeenkomstig het uitdrukkelijk verlan gen van het Nederlandsche Episcopaat. De R.K.F. heeft eigener beweging de schorsingen van den K.N.V.B. wegens wan gedrag overgenomen, tot op het tijdstip, dat de K.N.V.B. alle inlichtingen aan Katho lieke Bonden verder weigerde. Overigens heeft de K.N.V.B. sedert het ontbreken van een contract nimmer be let, dat door de Katholieke Bonden ge schorste spelers in zijn wedstrijden, of in den door den K.N.V.B. erkende bonden uit kwamen. Zelfs levenslang door de R.K.F. geschorste sepelers werden in den K.N.V.B. niet geweerd. Indien derhalve een R.K. Voetbalvereni ging de Rooy als lid zou accepteeren, wat wij voorloopig nog niet wenschen te geloo- ven (zal de Geestelijk Adviseur zoo iemand toelaten?), dan kan hij gedurende zijn ge- heelen straftijd in wedstrijden van Katho lieke Bonden uitkomen. Maar dat is niet bijzonders: de spelers door de Katholieke Bonden geschorst, vaak wel voor langer termijn dan hier de Rooy, spelen vrijuit in de Competities van den K.N.V.B. en diens erkende bonden. Maar daarvan wordt niet gerept. Wederom zal dan de K.N.V.B. ondervin den, dat door den toestand, die de leiders van deze Organisatie blijkbaar ge wenscht hebben, aan voetbalvlegels straffeloosheid wordt gewaarborgd. ENGELAND—IERLAND 3—1. In het kader van het landentournooi om den Engelschen voetbal-beker speelde gis teren te Stoke het Engelsche tegen het Ier- sche elftal. Bij droog en koel herfstweer waren 4C.0Ö0 toeschouwers verschenen, die een aantrekkelijken wedstrijd op een zwaar te bespelen veld zagen, welke door Enge- lang met 31 gewonnen werd, nadat de rust met een 11 gelijken stand was inge gaan. Het was de laatste internationale oefening voor den grooten wedstrijd tegen Hongarije, welke op 2 December a.s. te Londen wordt gespeeld, en de Engelsche Voetbal Bond had het daarom ditmaal met een nieuwe voor hoede geprobeerd. Weliswaar behooren Bas tin en Carter tot de „ouden", maar Wor- rall, Steele en Johnson speelden voor den eersten maal om den beker, en het moet gezegd worden, dat de voorhoede tegen de sterke Ieren uitstekend speelde en lang geen slechten indruk heeft achtergelaten. Nadat Carter en Davis voor de beide lan den gescoord hadden, werd er voor de rust geen doelpunt meer gemaakt. De Ieren speelden een uitstekende partij en boden taaien tegenstand. Na de rust waren de Engelschen meer in den aanval. Achtereen volgens vonden Bastin en Worrall nog den juisten weg naar het Iersche net, maar de Ieren wisten, hoe zij ook zwoegden, den Engelschen doelman i.iet meer te verschal ken. Met een verdiende 31 overwinning kwam het einde, hoewel deze uitslag den tegenstand, welke de Ieren boden, niet vol doende weergeeft. IJSHOCKEY AMSTERDAM—BRUSSEL 2—5. Wat betieft de weersomstandigheden had de kunstijsbaan te Amsterdam het gister avond bij haar openingsprogramma niet erg getroffen, doch uit sportief oogpunt mocht de avond goed geslaagd heeten. Toen gisteravond hel team van de „Etoile du Nord", dat tegen de Amsterdamsche Blue Six kwam spelen, aan het publiek werd voorgesteld, bleken ei zes misters bij te zijn en drie messieurs. De Amsterdammers, die, afgezien van den Oostenrijker Klang, geheel op eigen wieken dreven, sloegen geen slecht figuur door tegen dit gemengd gezelschap met 52 te verliezen, gezien ook de ongunstige omstandigheid, dat er, mede door pech met de vriestoestellen, vooraf weinig gelegenheid had bestaan om zich te oefenen. In de eerste minuten van het spel liet Amsterdam zich dan ook totaal overrom pelen en werden doelpunten gemaakt door Plumb, Shaw, Griffith en nog eens Plumb. Doch even voor de eerste rust kondigde een doelpunt van Rhouius aan, dat Amster dam er in begon te komen (14). In het tweede kwartier kwam er meer evenwicht. Het spel werd wai traag. Onze spelers waren weinig snel, doch onze hech te verdediging voorkwam doelpunten. Het tweede spelgedeelte bracht geen doelpun ten (00). Het einde van het spel bracht meer geest drift bij de spelers. Plumb doorboorde het Amsterdamsche doel, doch F. de Jong ant woordde daarop prompt met een doelpunt (25). De wedstrijd gaf goede hoop op beter spel in den revanche-wedstrijd, welke hedenavond wordt gespeeld. Lilly Weiller en Roif Stillebacher vulden de pauzes met hun artistieke dansen op de schaats, welke veel succes oogstten. BILÏARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De Competitie. De uitslag van den wedstrijd de Poede laarsD. O. S. voor de le kl. comp. L. B. B. luidt: G. Vermeer (DOS) 140 91 29 14 3.13 J. P. Ouwerkerk (Poedel.) 95 95 29 15 3.27 125 96 25 17 3.84 75 75 25 8 3.00 A. Offenberg J. v. Leeuwen Ph. Verstraaten 110 78 28 12 2.78 70 70 28 10 2.50 j de Poedelaars 3 partyen gewonnen. De uitslag van den wedstrijd F. O. G. De Poedelaars voor de 2e kl. comp. L. I B. B. luidt: Th. Collée res. (Poedel.) 70 70 26 13 2.69 H. Regeer (F.O.G.) 65 60 26 10 2.30 J. van Woerkom 40 23 20 5 1 15 W. Korstwgen 69 60 20 8 3.00 B. van Tol 40 28 29 5 0.96 j J. v. K. 50 50 29 9 1.72 F. O. G. 2 partijen gewonnen, 1 partij I verloren. De uitslag van den wedstrijd F. O. P. b Hooge Rijndijk voor de 2e kl. comp. L. B B. luidt: A. v. d. Berg (H.R.). 80 78 39 8 2.00 M. Hendriks (F.O.P.b) 80 80 39 10 2.05 SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De Competitie. In de St. Pancratiuszaal te Roelofarends- veen werd gisteravond een wedstrijd ge speeld voor de 2e klasse groep B met den volgenden uitslag: Utile Dulci I (R'veen)Alphen I. P. van DoorenC. Brunt xx Thè OlyerhoekD. Brunt 01 G. van RijnJoh. Brunt 10 J. HillebrandW. v. d. Roest 10 Johs. OomenR.è Posthuma 01 A. van PeltA. Post xx H. BakkerH. Vroom 10 Jac. v. d. MeerA. Oudshoorn 10 J. v. KlinkJ. van Wijk 01 P. SeysH. Verschuur 10 Totaal 5xx3xx De eindstand zal wel een 5.55.5 over winning worden voor Utile Dulci I, dat in de eene afgebroken partij verloren staat, doch in de andere wel remise zal behalen. Noordwijk II speelde te Leiden tegen het tweede tiental der gymnasiasten en maakte een voorsprong van 2 punten. De 2 afgebroken partijen moeten hier de be slissing brengen. De volledige uitslag is de volgende: 3 e kL B.: Gym. IINoordwijk II. M. v. d. BergJ. A Scheepmaker 10 C. KernTh. Pasman 01 A. de Kier—Jac. Bedijn xx A. SchilpM. G. Cleijser 01 G. Weijer—J. Ottevanger 01 J. J. van SluijsM. Gooi 01 J. PerdeekA. v. d. Wiel 10 E. AkkerwijnG. v. d. Wiel 01 C. v. d. Berg—W. Passchier x—x J. van HamC. Leenheer 10 Totaal 3xx—5xx WALTER NEUSEL WINT VAN FOORD. Voor een uitverkocht Harringay Arena te Londen gisteravond de boksmatch in het zwaargewicht tusschen den Engelschen kampioen Ben Foord en den Duitscher Walter Neusel gehouden. Tegen de alge- meene verwachting in won de Duitscher het gevecht, dat over 15 ronden ging, op punten. Onder de 12.000 toeschouwers was o.m. Max Schemeling aanwezig. P. J. M. UI jee J. Brussel 60 50 28 10 1.78 60 60 28 11 2.14 P. Bergvoets 60 39 30 6 1.03 J. van L. 55 55 30 7 1.83 F. O. P. b 3 partijen gewonnen. De uitslag van den wedstrijd P. v. Cleef b.F. O. P. a voor de 2de klasse comp. L. B. B. luidt: B. Boom (F.O.P.a) 80 62 33 9 1 87 H. v. d. Berg (P.v.Cl. b) 50 50 33 7 1.51 G. H. 70 70 43 10 1.62 I J. Vermeer 65 54 43 5 1.23 J. Bonnet 70 70 39 14 1.79 N. Mulder 50 28 39 4 0.71 j F. O. P. a 2 gewonnen partijen en 1 ver loren party. HOCKEY HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA. De data voor de in het voorjaar te spe len interlandwedstrijden zijn thans als volgt samengesteld: 11 April: BelgiëNederland. 9 Mei: NederlandDuitschland. De jaarlij ksche wedstrijd tusschen de studentenploegen van Nederland en Bel gië is vastgesteld op 9 December in Den Haag. Het bestuur van den Ned. Hockey Bond is met den Duitschen Hockey Bond in on derhandeling getreden, teneinde nog in dit seizoen een wedstrijd tot stand te brengen tusschen Noord-Nederland en Noord-West-Duitschland. ACADEMISCHE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN TE PARIJS. Dank zij de krachtige ondersteuning van den secretaris-generaal van de internatio nale wereldtentoonstelling, welke te Parijs zal worden gehouden, kunnen de wedstrij den voor de zevende Academische Wereld kampioenschappen in het kader van de tentoonstellings-feestelijkheden worden op genomen. In de onmiddellijke nabijheid van het Quartier Latin'(het Parijsche studen tenkwartier) zal een groot stadion worden gebouwd, waar van 21 tot 28 Augustus a.s. de wedstrijden zullen worden gehouden. Het zal da.i voor de derde maal zijn, dat in Parijs de Academische Wereldkampioen schappen plaats vinden In 1923 werden er voor het eerst dergelijke wedstrijden ge houden, een jaar latei waren de studenten in Warschau, in 1927 in Rome, in het Am sterdamsche Olympische jaar 1928 wederom in Parijs, toen volgde Darmstadt, in 1933 Turijn en in 1935 Boedapest. Het program ma der wereldkampioenschappen vermeldt athletiek, voetbal, tennis, zwemmen, roeien, schermen, rugby en basketball. WILT U IETS WETEN? Vraag: Waar werd de eerste Interna tionale gesticht? Antwoord: De eerste Internationale werd in 1864 te Londen opgericht. Uw an dere vraag kunnen wij niet beantwoorden. Vraag: Wanneer is men verplicht, in geschreven te worden bij de Kamer van Koophandel? Antwoord: Iedere zaak moet wor den ingeschreven in het Handelsregister. Van deze verplichting zijn vrijgesteld han delslieden, wier belastbaar inkomen over elk der laatst verloopen drie belastingjaren blijkens den hun opgelegden aanslag in de Rijksinkomstenbelasting (ongerekend den kinderaftrek) minder bedraagt dan 2000 's jaars of die niet in die betaling zijn aan geslagen. Vraag inzake inlichtingen voor een gratis Roode Kruis-cursus voor werklooze dienstplichtigen. Antwoord: Wend u tot de nheer H. P. H. Würtz, Rapenburg 87, Leiden. UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Uitvoering Volksbond. Op Zondag a.s. 22 November zal de Ned. R.K. Volksbond afd. Hoogmade des avonds te half 8 uur een uitvoering geven in de zaal van Café Witteman, voor de leden, donateurs en te gen entrée, met medewerking van de too- neelvereeniging „St. Genesius", onderafd. van den Bond. Opgevoerd zal worden Aaron Slootjes in de knel". De leden en donateurs hebben gratis toegang met hun dames, of gezinsleden, op hun bewijs van toegang. De gezinsleden van de leden van den Bond. di° °een lid van den Bond kun nen zijn, betalen aan entrée 25 cent, de niet-leden hebben toegang a 50 cent entrée. Daar het na afloop nog gezellig samenzijn is, belooft het een prettige avond te wor den. St. Nicolaasfeest. Op Zaterdagmiddag 2 uur zal de goede Sint een bezoek komen brengen aan de kinderen van Volksbond- leden in de zaai van Café Witteman. De ouders worden verzocht hun kinderen van 4 tot 12 jaar op te geven voor 25 Novem ber bij den bode P. Zoetemelk of bij den penningmeester, B. v. Leeuwen. LISSE. Hinderwet. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan dt N.V. Vleeschwaren- en Conservenfabriek „De Eendracht", al hier, vergunning verleend ingevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van een elec- trische motor van 25 P.K. en een diesel motor van 30 P.K., op het perceel kadastraal bekend gemeente Lisse in sectie D. no. 3341, plaatselijk gemerkt Kanaalstraat 235. OEGSTGEEST. Het Oranjefeest. Men schrijft ons: Mochten wij reeds vermelden, dat het be stuur van de Oranjevereeniging een voor loopig feestplan had samengesteld - ter ge legenheid van het as. Vorstelijk huwelijk, thans werd ons gemeld, dat, helaas, hierin ingrijpende veranderingen zullen gebracht worden. Dit is zeer zeker te betreuren, daar, zoo als uit de plannen bleek, in Oagstgeest een waardig feest was te verwachten. De oorzaak hiervan is n.l. dat het resul taat van de gehouden inzameling, dat thans vrijwel bekend is, niet onbelangrijk bene den de gestelde verwachtingen is gebleven, hoewel de raming van de kosten zeker niet overdreven, maar zoo zuinig mogelijk was opgemaakt. Het bijeen gebrachte bedrag blijkt in elk geval onvoldoende om de ontworpen plan nen zoo uit te voeren als het bestuur zich had voorgesteld. Er zal heel wat gewijzigd en vereenvou digd moeten worden en vele en groote moeilijkheden overwonnen om een eenigs- zins waardig avondprogramma samen te stellen. Waar de burgerij in gebreke is gebleven tot eendrachtige offervaardige medewer king, kan en mag diezelfde burgerij later zeker geen eischen meer stellen, tenzij ve len nog hun tekortkoming in deze willen goedmaken door hun bijdrage te doen toe komen aan den penningmeester, der O.-V., den heer J. M. Pos, Julianalaan 22. Zien wij de inschrijvingen in naburige gemeenten voor de plaatselijke feestvierin gen, waar bijdragen van 100 niet als zeld zaamheden voorkomen, dan mag toch ver wacht worden, dat de O.-V. in onze gemeen te niet wordt teleurgesteld. Huisvlijttentoonstelling. In alle een voud vond gistermiddag de opening plaats van de huisvlijttentoonstelling in het hee renhuis aan de Geversstraat, vroeger be woond door de familie Kamerlingh Onnes. Eenige minuten na de opening waren reeds zeer vele bezoekers aanwezig en gedurende den ganschen namiddag was het een gaan en komen van personen. De suite van ge noemd heerenhuis is als tentoonstellingzaal ingericht. Langs de wanden, zoowel als op tafel in het midden staan de verschillen de ingezonden artikelen smaakvol opge steld. Van alles is aanwezig en het comité is buitengewoon tevreden over het groot aantal inzendingen. Zelfs treft men eraan een verzameling voorwerpen, vervaardigd door verpleegden van het gesticht Ende geest. Juist in dezen tijd, nu bij. velen het gemis aan arbeid zoo allerwege wordt ge voeld, is het van de commissie goed gezien, de liefde tot eigen arbeid, het eigen geknut sel, in de menschen wakker te schudden, om binnenshuis te kunnen verrichten, wat buitenshuis niet mogelijk is. De vreugde van het scheppen, ontwerpen, uitdenken, de voorwerpen vorm en kleur te zien aanne men, is er een betere tijdpasseering denk baar? Het doel der tentoonstelling zal dan ook zeker worden bereikt. Over de inzendingen zelf zullen we het niet hebben, doch we moeten iedereen aan raden eens te gaan zien. De tentoonstelling duurt tot Zaterdagavond. VOORSCHOTEN. Geboren: Antonia Martina, d. van A. F. Laue' en J. C.. tf. d. Kley Jan Ma- rinus, z. van M. Kutterink en J. Wit. Ondertrouwd: B. C. Haneveld 23 j. en E. v. d. Peppel 24 j. Getrouwd: A. Bergsma 36 j. en M. A. Grondhout 30 j. C. A. Doeswijk 34 j. en C. J. v. d. Kley 24 j. Overleden: E. H. J. Guldemond 60 j. Gevestigd: G. W. van Stapele van Hilversum M. W. van der Wilk van Den Haag G. Snijders van Rijswijk C. W. Tieland van Zeist P. Buwalda van Utrecht H. M. A. Heynen van Veur Jac. Tieland van Zeist P. Jongeling van Wassenaar H. Karremans van Zoeter- woude. Vertrokken: Tj. H. Jorna naar Lisse J. Maas naar Leiden M. A. Grondhout naar Amsterdam H. C. Teske naar Edam A Riegelhaupt naar Palestina C. J. M. Turk naar Zoeterwoude Th. G. Bruns- veld naar Arnhem W. J. v. d. Hurk naar Haarlem J. Mulder naar Leiden G Kemmers naar Den Haag M. de Mey naar Leiden J. C. Koudijs naar Leiden. WARMOND. Graalwacht. De tweede kermis van de Graalwacht alhier is een eclatant suc ces geworden, en zij die dit kermisfeest op touw hebben gezet, moeten toch wel over een prachtig organisatievermogen beschik ken. Alles was tot in alle onderdeel en keu rig verzorgd en de uitstekende voorberei ding waarborgde dan ook reeds een succes. Een aansporing tot bezoek aan deze ker mis was dan ook overbodig, want het is overbekend dat, wat de Graal doet, goed en af is. Toen dan ook om drie uur „het kermis terrein" (de zaal van Hotel de Zon) ge opend werd, was de zaal gevuld met be langstellenden. Onder de aanwezigen merk ten wij o.m. op den Pastoor, Kapelaan, mej. Cantei^ (Vr. v. N.), afgevaardigden van de Joseph gezellen en Jonge Wacht. In een har telijk speechje heette mej. C. Burcksen als hoo.^leidster de vele aanwezigen hartelijk welkom en verzocht den Pastoor de ker mis -te willen openen. Deze gaf hieraan gaarne gevolg, na eerst nog in groote trek ken het werken, streven en doel van de Graal uiteen te hebben gezet. Gezien het mooie doel dat door de Graal wordt be oogd sprak spreker den wensch uit, dat deze kermis een groot succes zou worden. Nu kwam een buitengewoon aardig mo ment, n.l. de huldiging van H. K. H. Prin ses Juliana bij gelegenheid van haar ver loving. Aan deze huldiging namen alle Graalleden deel en uit het hartelijk applaus bleek, dat deze huldiging bij de aanwezigen bijzonder in den smaak was gevallen. Na afloop van het officieele gedeelte werd overgegaan tot opening van de diverse stands, waarmede wij tevens midden in de kermis-jool zaten. Het rad van avontuur draaide lustig rond en voor koekslaan, een echt Warmonds ker'misgebruik, bestond zeer veel belangstelling. Zoo nu en dan werd een reidans je uitgevoerd of een vroo- lijk zangnummertje ten beste gegeven, het geen de gezelligheid ten zeerste verhoogde. Het aanbieden van thee en limonade door keurig uitgedoschte Tiroolsche meisjes was een aardige attentie. Na een paar dagen van ongekend succes is de kermis weer ge sloten met een verloting. De prijzen voor deze verloting, zijn, naar wij vernemen, door eenige ingezetenen en winkeliers gra tis beschikbaar gesteld, wel een bewijs, dat de Graal zich in veler sympathie mag ver heugen. Met genoegen kan zij aan deze tweede kermis terug denken en gezien het suc ces, twijfelen wij niet of het volgende jaar zal, ter voldoening aan veler verlangen, een derde kermis brengen. Rest ons nog een woord van hulde te brengen aan den heer G. van Dijk, die op artistieke wijze de de coratie heeft verzorgd, wat het feestelijk aanzien ten zeerste verhoogde. Personalia. De heer H. L. van Delft heeft bedankt als voorzitter van de Oranje- Commissie en als voorzitter van de Hard draverij-Commissie. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 29. Toen professor Slim den volgenden morgen opstond was de buil nog niet heelemaal verdwenen en hij nam zich voor, geen bijzondere studies meer van galappels te maken. In den tuin vond hij een rozenstruik waar ook een galappel op zat. Maar die zag er anders uit dan de galappel die hij op de eikebladen had gezien. Het leek wel een bolletje haar. 30. „Pietje", zei hij tegen zijn zoon. „Denk erom aai je dat ding niet aanraakt, want je weet wat er met vader ge beurd is." Bij deze woorden tastte hij naar zijn hoofd om te voelen of de galappel er nog zat. Ja hoor, die zat er nog. Toen ging hij naar binnen en liet Pietje alleen in den tuin

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10