WWKÉLWE6K HAARLEMMERSTRAAT MAAR W£RK£LIJRH€/Di LUISTER NU GOED. op zijn eigen Salonboot. Koopt bij de deelnemers en vraagt de bonnen der DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 De Hanze Een nieuw en interessant plan voor werkverruiming Bestrijding: der werkloosheid en hulp aan den Middenstand. goed werd bezien. Resultaat van deze be sprekingen was voorts nog, dat de. heer J. van Lith zich bereid verklaarde een vol genden praatavond de algemeene lijnen der werkverruiming te behandelen. Om half elf werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. "De afdeeling Leiden van de Hanze hield gisteravond haar eerste praatavond in de bovenzaal van „De Turk". Het begin van dezen avond stond onder leiding van den heer H. Simonis, die na mens het bestuur mededeelde, dat de voor- zittensvacature, mede in verband met het feit, dat er dan nog twee periodieke vaca tures in het bestuur komen, tot Januari zal worden gehandhaafd, om zoodoende de leden gelegenheid te geven over de ver vulling dezer vacature hun gedachten te laten gaan. Vóór Januari zal er dan ook geen leden vergadering worden gehouden, inplaats daarvan zal echter nog een praatavond komen. Voorts deelde de heer Simonis me de, dat in de week van het huwelijk van Prinses Juliana een reclameoptocht zal worden gehouden De leden kunnen zich deze week voor deelneming aan deze op tocht opgeven, waartoe zich iemand tot hen zal wenden. Ook in vakgroepen kan aan deze optocht worden deelgenomen. Hierna nam de heer Pollmann de leiding der vergadering over om den heer Simo nis het woord te verleenen voor zijn inlei ding van dezen praatavond over: werk verruiming. De heer Simonis zette hierin een inte ressant en belangrijk plan uiteen, welk plan reeds in verschillende officieele in stanties is behandeld en dat beoogt de middenstanders tegemoet te komen met als gevolg een ruime- mate van werkverschaf fing voor arbeiders. De heer Simonis zette dan uiteen, dat heel wat huizen in de stad wijzen op een voortschrijdende verarming. Men kan zich de vraag stellen, waarom die huizen niet beter worden onderhouden, om dat deze door het verval steeds in waarde vermin deren, en dan moet het antwoord luiden, omdat de positie der huiseigenaren, die te kampen hebben met gebrek aan liquide middelen, dit niet toelaat. Wat nu de practische werkverruiming aangaat, gaat het slechts hierom, dat het geld weer rouleert. Komt het geld in han den van arbeiders en middenstanders, dan rouleert het geld ook, omdat deze genood zaakt zijn het uit te geven voor hun le vensonderhoud en voor hun zaak. Er moet dus geld komen om die huiseige naren te helpen en te maken, dat noodza kelijke reparatie aan hun eigendommen wordt verricht. Bij de banken kunnen zij echter niet terecht. De panden immers zijn in waarde gedaald en de hypotheken zijn daardoor reeds te hoog geworden. De werkloozensteun vraagt per jaar millioe- nen guldens en spr. wil dit geld nu niet direct, maar indirect laten uitbetalen. Het plan, dat de heer Simonis ontwik kelde, komt in de praktijk neer op het volgende: Mijnheer A. die huiseigenaar is, moet zijn pand laten schilderen, wat 500.— kost, deze 500 heeft hij echter niet. Nu zit er in die 500 een belangrijk bedrag aan arbeidsloon, dat nu niet verdiend wordt, omdat mijnheer A. niet schilderen laat. Als hij die 500 gemakkelijk kon krijgen, zou hjj het wel laten doen. Deze 500.— verschaft hem nu de overheid. De overheid neemt dus een risico. Maar om dat risico te verminderen, wordt bepaald, dat degene die het werk uitvoert 15 pet. van deze som laat staan, totdat aan de overheid die 500.— zijn terugbetaald. Blijft dus 85 pet. risico. Maar bovendien moet A. ook iets doen, hij moet beginnen met 15 pet. van het te verwerken bedrag te storten. Blijft dus nog 70 pet. risico. Voor deze 70 pet. neemt de gemeente 30 pet. voor haar rekening, het Rijk 30 pet. en het werk fonds 10 pet. Waar dit bijna altijd werken betreft, die niet machinaal kunnen worden uitgevoerd, komt het grootste gedeelte van dit geld ten goede aan arbeiders in arbeids loon, waardoor de werkloosheid dus zeer bestreden zou worden, het nationaal hui- zenbezit beschermd en de middenstand ge holpen zou worden. Bovendien kan iedereen laten werken, waar hij wil, zoodat aan de bedoeling werkverruiming ook het beste recht wordt gedaan. Tenslotte besprak de heer Simonis nog eenige bijkomstige maatregelen als con trole op den prijs, administratie onder ge- meentebeheer enz. Op dit interessante plan volgde een zeer geanimeerd debat waarin o.a. gevraagd werd naar pogingen in deze richting te Amsterdam gedaan, naar de werkwijze dienaangaande in het buitenland, waar 20 pet. of meer toeslag wordt gegeven voor het doen verrichten van arbeid, naar de mogelijkheid van geheimhouding van deze subsidie enz. Ook werd nog door een der leden de mogelijkheid naar voren gebracht van een wettelijke verordening, waarbij noodzakelijke reparatiewerken e.d. een voudig, zoo noodig met rijkssubsidie, ver plichtend zouden worden gesteld. Een an der voorstel was 50 pet. subsidie van het steuncomité. Op al deze vragen werd door den heer Simonis geantwoord in re- en re- dupliek, zoodat dit plan van alle zijden HET HUWELIJK VAN HET VORSTELIJK PAAR. Leidsch comité gevormd. Door den Burgemeester zijn een 40-tal ingezetenen uitgenoodigd ter vergadering op Maandag 4 y, uur in de Stadsgehoorzaal, om een Commissie te vormen voor het bij eenbrengen van gelden van de Leidsche in gezetenen voor het algemeen huwelijksge schenk voor H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. Na inleiding van den Burgemeester werd de commissie geïnstalleerd en de verga dering voorgesteld tot leden van het uit voerend comité te benoemen: W. v. d. Laan, voorzitter, T. G. Rosier, secretaris, G. H. D. Crommelin, penningmeester, mr. C. W. v. Santen, W. A. Schrandt en mr. F. H. v. d. Tas. De aanwezigen gingen hiermee aocoord, waarna de Burgemeester de leiding in hém den gaf van den heer v. d. Laan, die onder instemming der vergadering voorstelde, den Burgemeester tot Eere-voorzitter te be noemen, hetgeen door dezen werd aanvaard. Verder werd besloten: een 1000-tal cir culaires te verzenden met verzoek bij dragen te willen zenden aan den penning meester, den heer G. H. D. Crommelin, giro nummer 9013; verder op 'Donderdag 10 December een collecte langs alle huizen; daarvoor werd de medewerking ingeroepen van de vertegenwoordigers van vrouwen- vereenigingen, studentenorganisaties en an deren, opdat het comité over veel collectan ten kan beschikken, waardoor de taak van ieder hunner gering zal zijn en de geheele stad bewerkt kan worden. Een opgave van namen wordt zoo spoe dig mogelijk ingewacht bij den secertaris, den heer F. G. Rosier, Johan de Witstr. 23. Het comité rekent op de medewerking van een zeer groot deel der Leidsche be volking, opdat Leiden tegenover andere ge meenten een goed figuur make. Wij wekken van ganscher harte op, om deze medewerking aan het comité te ver leenen. Wij komen hierop nog nader terug. In het plaatselijk comité hebben zitting: Mr. A. van der Sande Bakhuyzen, eere voorzitter, J. Splinter Gz., mr. A. F. L. M. Tepe, mr. dr. C. E. v. Strijen, A. André de la Porte, E. G. Bisschop, L. Boekkooy, mej. W. de Broekert, D. ten Cate Brouwer, mej. D. Coebergh, G. H. D. Crommelin, F. v. Erkelens, mevr. A. v. Gilse-v. Geldermalsen, T. S. Goslingéi, J. W. Henny, prof. dr. J. v. d. Hoeve, Deken A. H. M. J. Homulle, luit.- kol. A. W. F. Koningsfeld, W. v. d. Laan, mr. F. Ligtenberg, E. Loeb, mej. H. v. Loo, mevr. J. Manders-Vermeulen, B. Moolen- burgh, mr. G. H. E. Nord Thomson, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dr. J. Riemens, F. G. Rosier, mr. C. W. v. Santen, W. A. Schrandt, J. J. v. Seventer, P. H. Steen- hauer, mr. F. H. van der Tas, ds. H. Tho mas, mr. F. J. J. Trapman, A. D. Vijgh, mr. E. C. Wiersma, Th. B. J. Wilmer. Versiering Breestraat. Gisteravond hebben in „In den Vergulden Turk" een aantal aan de Breestraat geves tigde zakenmenschen voorloopige plannen uitgestippeld om deze hoofdstraat bij het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana op bijzondere wijze te versieren. In ver band hiermede zal dezer dagen een beroep Worden gedaan op de medewerking van alle zaken, instellingen, overheidsdiensten en particulieren, aan de Breestraat gevestigd. In verband hiermede stellen de zaken menschen zich voor reeds een week vóór Kerstmis de Breestraat in een feestelijke sfeer te brengen,-door een Kerstversiering aan te laten brengen van groen en een bijzondere verlichting, hetgeen aan de Breestraat een zeer apart cachet zal verlee nen. Daarbij zijn plannen aangenomen om den verkoop op extra, wijze te prikkelen, zooals dat reeds in meer steden tegen Kerstmis het geval is. De etalages der deel nemende zaken zullen er extra verzorgd uitzien, terwijl niets zéil worden nagelaten, het bezoek aan de Breestraat zoo groot mo gelijk te zijn. Het comité, dat zich belast met de ver dere uitwerking der plannen, hoopt, dat de deelname zoo édgemeen mogelijk zal zijn. Hierdoor zullen de deelnemerskosten zoo laag mogelijk zijn, terwijl de Kerstactie an nex feestviering dan de geheele Breestraat in het centrum der belangstelling plaatsen. De vergadering, die onder leiding van den heer Joh. Geytenbeek stond, had een zeer geanimeerd verloop, terwijl de aanwezigen hun instemming met de verschillende plan nen betuigden. Door een hoofdagent van politie is op aanwijzing van een burger aangehouden de reiziger N. J. M. C. uit Bloemendaal, die een 20 francs-stuk in betaling had willen geven voor 'n rijksdaalder. Eerste-luitenant N. W. L. Eeverts, van het 4e regiment infanterie en beheerder van de garnizoenswerkplaatsen alhier, is in de zelfde functie overgeplaatst bij de com pagnie intendancetroepen. DE SANEERING DER BINNENSTAD. Aanbesteding van arbeidswoningen. Door het bestuur dei Vereeniging tot Be vordering van den bouw van Werkmans woningen werd hedenmorgen in café restau rant „De Harmonie" aanbesteed: het bou wen van 101 arbeiderswoningen en 64 schuurtjes met bijkomende werken op een terrein tusschen de v. d. Werffstraat en de Oude Vest alhier. Ingeschreven was als volgt: fa. Kingma en Zoon, Slootdorp 259.400 fa den Ouden, Alphen a/d Rijn 254.000 fa. Gesman, Turken burg en Oudenes, Alphen a/d Rijn 249.549 Kuipers, Sushuisterveen 249.240 fa. Boele en v. Heesteren Den Haag 245.800 H C. Geveke, Leeuwarden 244.300 fa. Gebrs. Geveke, Leeuwarden 243.800 J C. de Waal, Rotterdam 242.700 Gebrs. Tribbe, Enschede 235.200 fa. Groen en Bregman, Benthuizen 235.000 N.V. Robax, Rotterdam 232.600 G Bergshoeff, Alphen a/d Rijn 232.500 Gebrs. Bruin, Almelo 231.900 H C. Geerding, Usselo 229.800 Reijnders, Dieren 229.650 A v. Doorn, Den Haag 229.350 M. Boeten, Leeuwarden 223.720 v. d. Scraaten, Bergambacht 220.000 J. v. Riet, Leiden 219.500 G. Voordouw en v. Eek, Zoeterwoude 216.800 C Smeet, Achthuizen 215.900 P Breijer, Den Haag 212.670 Mosselman en Korteweg, R'dam 212.000 U. H. Brink, Leeuwarden 209.700 Gouden doctoraat. Vrijdag 20 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. H. Ph. Berdenis van Berlekom te Aerdenhout, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Dijbeen gebroken. Gistermorgen is de letterzetter H. K. in zijn woning aan de Amaliastraat van de trap gevallen. Aanvankelijk wilde hij geen doktershulp hebben, doch later, toen hij pijn kreeg, geschiedde zulks wel. Bij on derzoek bleek de man het rechterdij been te hebben gebroken. Voor het machinisten-examen, theore tisch gedeelte van dijloma B. slaagde te Den Haag de heer P. J. van der Waals, alhier. TOONEEL. Het Voorste Legioen. Centraal Tooneel. „Het Voorste Legioen", dat is de Gi deonsbende der Katholieke Kerk, de keur troepen der stijders van God, de Jezuie- ten-orde. Daaromheen beweegt zich het spel, dat het Centraal Tooneel gisteravond in den Schouwburg kwan* geven. Wij kennen tooneel-pastoors en tooneel- paters uit ervaring en zijn daarom nooit erg gerust, als er weer zoo'n priester op de planken verschijnt. Hier waren nagenoeg alle figuren Jezuieten en was de plaats der handeling een Jezuieten-college; geen won der dat wij benieuwd waren naar hetgeen het Centraal Tooneel daarvan maken zou. 't Viel evenwel nog al mee. Weliswaar kunnen wij ons met verschillende voorstel lingen niet vereenigen, maar. wij zijn al blij, als wij zien, dat de mannen, die aan het hoofd staan niet als dweepers worden' voorgesteld en dat sombere fanatici als de vice-rector en de novicen-meester ten slotte op hun nummer worden gezet, ter wijl het door het heele stuk blijkt, dat hun houding niet de instemming heeft hunner oversten. Maar aan den anderen kant kun nen wij de Sociëteit toch wel gelukwen- schen met het feit, dat niet elk van haar huizen zoo'n miniatuur-vulkaantje is als dit college, waar allerlei innerlijke span ningen tot zulk een critieke hoogte stijgen, dat successievelijk niet minder dan drie paters uit deze kleine communauteit het besluit nemen om uit de Sociëteit te tre den. Stel u gerust, het komt niet zoover, maar er is niets meer of minder dan een wonder noodig om alles ten goede te keeren Ook tegen dat wonder hebben wij een kleinigheid. Ieder ontwikkeld Katholiek herkent in de genezing van pater Serge Strelsky oogenblikkelijk een dier wonder lijke gebeurtenissen, die vrijwel unaniem aan autosuggestie worden toegeschreven en die nimmer door Rome als „wonderen" worden erkend. Zelfs de tweede, veel won derlijker genezing, n.l. die van het jon getje. waarvoor de medische wetenschap misschien geen verklaring kan geven, zal niet als „wonder" worden aanvaard. En dat zouden deze Jezuieten, die toch als hoogstaande mannen worden voorgesteld, niet geweten hebben? Daarvoor zou een zoo geleerde jurist als pater Ahern rond- loopen met een gezicht van zeven dagen onweer, piekerend of deze genezing nu een wonder is of niet. En een fijn-voelend man als deze pater rector zou zijn mede-broe der willen dwingen tot een verdediging van dit „wonder, lijnrecht in strijd met diens innerlijke overtuiging? Neen, een vreemdeling in Jerusalem mag dat alles misschien aannemelijk vinden; voor ons, die de Jezieten van nabij ken nen, en weten, dat er natuurlijk ook on der hen allerlei menschelijke eigenschap pen voorkomen, ligt *e onwaarschijnlijk heid en verwrongenheid er te dik op. Het stuk is ten slotte in 't geheel geen versterking van het geloof, want het be- wist niets anders dan dat een rotsvast geloof heel wat tot stand kan brengen. Het geen een ongeloovige evenzeer zal beamen als een geloovige. Dit omtrent de innerlijke waarde van het stuk. Het spel van de artisten van het Centraal Tooneel stond op een zeer hoog peil en de aannemelijkheid van menig ta fereel is ongetwijfeld te danken aan de waardige vertolking der spelers. Zeer goe de typeeringen gaven Cor Hermus als de fijne, maar op z'n stukken staande pater rector; Cees Laseur als de uit Indië te ruggekeerde missionaris vol levenserva ring; Herman Schwab als de oude pastoor. De drie musketiers waren wat zwaar op de hand, maar dat eischte nu eenmaal de auteur. Joan Remmelts gaf het verbeten, hardnekkige karakter van den pater-ju- rist uitmuntend weer, terwijl ook de an deren, o.a. Jan v. Ees als de ongeloovige dokter (een ongeloovige is, tusschen haak jes, geen haeretiker!) het van hen ge vraagde type tot een levende figuur wisten te maken. Op het over-talrijke publiek maakte het gebodene een sterken indruk. Gistermiddag té 5 uur is de ongeveer 60- jarige mevr. S. C., toen zij op den Rijnsbur- gerweg v^n den eenen vluchtheuvel naar den ander de tramrails overstok, door een Eltax gegrepen. Met een schedelbreuk werd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Den autobestuurder treft eeen schuld. en reeds morgen WOENSDAGMIDDAG om 2 uur precies. Op zijn eigen groote Salonboot, omringd door zijn gevolg en ingehaald met volle muziek zal Sint zijn intocht houden, luisterrijk ALS NOOIT TE VOREN. (Aankomend© in de Haven, zal er langs Oude Vest en Oude Singel\ worden opgestoomd naar de Turfmarkt bij de Haarlemmerstr./ Ter gelegenheid der jj in de GEHEELE Haarl.straat van Princessekade tot Haven heett St. Nicolaas besloten tot aan zijn teest in LEIOEN te blijven St. Nicolaas wil dit jaar niet meer in een hoek van een winkel worden weggestopt, slechts toegankeli k voor weinig kinderen, DOCH ZAL DE GEHEELE LEIDSCHE JEUGD ONTVANGEN in de vorstelijke omgeving O Laat Uw kleuters dit sprookje in werkelijkheid beleven en ze onder geleide St. Nicolaas bezoeken AllPPn b'' de dee'nemers der ..Winkelweek" rtllGGN ontvangt U geldige St. Nicolaasbonnen, welke tevens recht geven op een aardige surprise

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3