DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VAN ONZE ADVERTEERDERS. „BIJ DE TOREN." Een verblijdende belangsteling Is he den tot uiting gekomen bij de feestelijke opening van het huis „Bij de Toren". De heer Karei Krol, edelsmid uit Den Haag, memoreerde in zijn openingswoord terecht, hoe de heer Van Kesteren door de wijze, waarop hij zijn zaak in religieuse artikelen heropend heeft, een daad stelde. „Hij heeft hooger gemikt dan vele zaken, die er op het oogenblik op dit gebied be staan, door aan zijn expositie een meer uitgesproken artistieke tint te geven. Hij heeft uit het werk van tal van hedendaag- sche kunstenaars een selectie gemaakt en hiermede met veel smaak en toewijding een waardig geheel weten te scheppen met vermijding van de vele wanproducten, die heden ten dage op zoogenaamd „kunstge bied" nog gereproduceerd worden." Dat wij in een sterk vermaterialiseerden tijd leven, wie zal het ontkennen? Reden te meer, om diegenen te steunen, die met het hun geschonken inzicht willen trachten te gen dezen algemeen verpreiden geest te be strijden. Het is volstrekt niet noodig groo- te bedragen te besteden, om een voorwerp van religieuse kleinkunst te bezitten. „Bij de Toren" heeft artikelen ter keuze, die voor een kleine beurs bereikbaar zijn naast kunstwerken van hoog gehalte, waardig om Gods Huis te sieren. Dit lijkt ons de eenig juiste opvatting en de ruime opkomst reeds bewees wel, hoe de gisteren algemeene sympathie in deze richting gaat hoe het huis „Bij de Toren" in een bepaalde behoefte voorziet. De expositie, die uit den aard der zaak wisselend zal zijn, omvat momenteel, naast het zuivere edelsmeedwerk van K. Krol, die de ongereptheid van de oude technieken weet toe te passen in zijn sterk persoonlijke kunstproducten van edel me taal het naar mijne meening minder gerijpte smeedwerk van Henri van Dijk, Lode Sengers wekt met zijn milde kunst en naïef devote verbeeldingen stemmin gen van oprechte geloofsbeleving, terwijl het aan sfeer zoo rijke stilleven van den niet-katholieken kunstenaar Paul Arntze- nïus, van een zoo innige religiositeit ge tuigt, dat dit doek een Crucifix met de beide kleine houten beeldjes van Maria en Johannes tegen het prachtig gedane ge barsten muurtje, een museumstuk mag heeten uit artistiek oogpunt, en religieus bezien, aan den meest strengen klooster wand niet misplaatst zou kunnen zijn. Onder de aanwezigen merkten wij behal ve de exposeerende kunstenaars nog op priesters, studenten en meerdere kunstlie vende leeken. Wij kunnen niet anders doen dan de woorden herhalen van den heer Krol, dat wij volkomen sympathi- seeren met het streven van den heer Van Kesteren en den wensch uitspreken, dat zijn zaak onder den fieren toren der St. Petruskerk mede mag werken aan een nog hoogeren bloei van deze jonge stads wijk en van geheel Katholiek Leiden." M. v. d. S. RECHTZAKEN VERDACHT VAN PRIJSOPDRIJVING. Kantonrechter ontslaat verd. van rechts vervolging. De Amsterdamsche kantonrechter, mr. Crone, behandelde vandaag de eerste straf zaak betreffende prijsopdrijving te Am sterdam. Een winkelier in heerenmode-artikelen zou op 6 October een stel heerenondergoed aan een cliënte hebben aangeboden voor ƒ14.Op 3 October was de prijs 9.50 per stel geweest. De cliënte werd als getuige gehoord. Zij had de bedoeling ondergoed voor haar man te koopen. Op Zaterdag 3 October infor meerde zij naar de prijzen: „Voor ƒ9.50 kan ik u lit stel leveren", had verd. ge zegd. Dinsdag was ze teruggekomen om drie stel te koopen. De winkelier had echter slechts een pak in voorraad en bij nabe stelling zou de prijs 14.— worden. Kantonrechter: Dat klinkt al heel an ders Getuige: Per drie stel zou de prijs 33. worden. Kantonrechtere tot verd.): Kunt u uw in koopsprijzen aantoonen? Verd.: De inkoopsprijs van dit Engelsche goed is door de devaluatie gestegen van ƒ75.68 per dozijn tot ƒ96.42. Dat betee- kent dus een opslag van 29 pet. Het aanbod om 3 pakken voor 33 te le veren was zeer billijk en aldus verd. ik deed dit, omdat getuige een oude klant is. De kantonrechter maakt uitvoerige be rekeningen en zeide daarbij tegen verd.: „Dat moeten we ni* hier allemaal doen, omdat u de politie geen inlichtinge wilde geven De ambtenaar van het O. M. vond de prijsopdrijving te sterk en meende, dat de nieuwe wet overtreden was. Eisch 100. boete, subs. 40 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. Crone, was ech ter van meening, dat hier geen sprake was van onrechtmatige prijsopdrijving, zoodat hij hem van rechtsvervolging ontsloeg. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 9.043/4 Berlijn 74.50 Parijs 8.60% Brussel 3131 Zwitserland 42.59 Kopenhagen 40 40 Stockholm 46 65 Oslo 45.471/2 New York 1.851 Praag 6.56 Prolongaties Yt pet. SPORT SCH A-KEN SIMULTAANSéANCE VAN DE LISSER SCHAAKCLUB. De uitslag van de séance, die de heer G. Bosscha alhier, gisteravond voor de le den der Lissei Schaakclub gaf, was de vol gende: 19 partijen werden door den simultaan- speler gewonnen, twee gingen voor hem verloren, nl. tegen de heeren A. Zanen en J. Buijs, terwijl de heeren C. v. d. Lip en H. Hooger remise wisten te behalen. Het spel duurde ruim 3 uur. LAATSTE BERICHTEN STEEKPARTIJ TIJDENS KERMIS. Maandagnacht heeft tijdens de kermis te Beilen een ernstige steekpartij plaats gehad. Tusschen eenige jongelui uit de buurtschap Hijkerdijk bestond al eenigen tijd een gespannen verhouding, waarvan een meisje de oorzaak was. In een café werd het onderwerp ter sprake gebracht en noodigde men elkaar uit om even mee naai buiten te gaan, waar de zaak in het duister verder zou worden afgehandeld. Weldra kwamen hierbij de messen te voorschijn, waarbij de 22-jari- ge G. Fokkens bij het afweren van een aanval een slag met een mes over de hand kreeg, waarbij enkele pezen werden door gesneden. Hfj werd door dr. Gortes voorloopig ver bonden en daarna per auto naar het Wil- helmina Ziekenhuis te Assen overgebracht. Ook de vermoedelijke dader, de 22-jarige E. H. uit Hijkerdijk, die bij de vechtpartij eveneens een wond aan de hand had op- geloopen, waarbij pezen waren geraakt, werd na voorloopig te zijn verbonden naar hetzelfde Ziekenhuis vervoerd. INBREKER AANGEHOUDEN. De politie te Huizen heeft gisteravond aangehouden den 24-jarigen D. S., verdacht van inklimming en diefstal in de woning van den heev Veerman aan de Haardstede- laan, in welk perceel op 4 November jl., terwijl de bewoners naar de avondkerk waren, werd ingebroken. Bij deze inbraak werd 50.ontvreemd. S. heeft hedenmorgen bekend deze in braak te hebben gepleegd Dit is de acht ste arrestatie in verband met de bekende Zondagavond-inbraken. S. werd door de politie reeds eenigen tijd verdacht. OPLICHTER GEARRESTEERD. Een zekere V. uit Hoorn, die te Heerlen verblijf had gekozen in een pension, ver voegde zich bij de firma Hollenkamp ten einde een overjas en een costuum te koo pen. Met het oog op den korten tijd ver zocht hij om een zichtzending naar zijn pension. Vervolgens wendde hij zich tot het bur gerlijk armbestuur en verzocht reiskosten HeerlenHoorn te mogen ontvangen, aan gezien hij voorgaf onbemiddeld te zijn en wenschte terug te keeren naar zijn woon plaats. s Avonds deed hij een keuze uit de zicht zending en den volgenden morgen ver dween hij, gestoken in een nieuw costuum en overjas, naar Hoorn. De firma Hollenkamp kwam bij infor matie tot de onaangename ontdekking, dat V. met de noorderzon vertrokken was, De pensionhoudster, die eveneens door V. was gedupeerd, deed aangifte bij de politie evenals genoemde firma. De politie had spoedig succes. In Utrecht werd V. door de plaatselijke recherche ge arresteerd. Hij had in Utrecht nog het reisbiljet in geruild voor het bedrag van de reis Utrecht —Hoorn ad f 1.40 terug ontvangen. Nadat V. op transport was gesteld naar Heerlen en aldaar in het politiebureau was opge sloten, is hij thans naar Maastricht over gebracht om voorgeleid te worden voor den officier van justitie. De opgelichte firma kreeg haar costuum en overjas terug. SPAANSCHE BANKBILJETTEN. Van de zijde van de nationalistische Spaansche regeering in Burgos deelt men ons het volgende mede: Op 12 November is door de nationalisti sche Spaansche regeering in Burgos een besluit uitgevaardigd waarbij alle bankbil jetten en zilverbons, uitgegeven na 18 Juli jl., ongeldig worden verklaard. Biljetten, welke voor dien datum in om loop waren en thans in het buitenland zijn, kunnen ter afstempeling worden aangebo den, mits deze vergezeld zijn van een uit- voer-certificaat. Deze aanbieding ter afstempeling moet plaats hebben binnen 15 dagen na dagtee- kening van het besluit voor de landen Por tugal, Gibraltar, Frankrijk en Noord-Afri ka; binnen 20 dagen voor het overige deel van Europa en binnen 30 dagen voor alle andere landen. Bankbiljetten moeten ingeleverd worden via de douane te Dancharinea, Irun, Verin, Fuentes Onoro, Badajoz, Ayamonte, La Linea, Sevilla, Cadiz en Vigo. TELEGRAMMEN DE FAKKEL VAN DEN STRIJD IN MADRID. Kanongebulder en vlammengloed. MADRID, 17 Nov. (A. N. P.). Hedenoch tend half vier werden te Madrid twee he vige ontploffingen gehoord, waardoor in de geheele stad de ruiten trilden. De vlam men, welke uit de brandende wijken opstij gen, zijn kilometers in den omtrek te zien. Een hevig geweer- en geschutvuur wordt gehoord uit de richting van de universi- teitswijk, waar de opstandelingen zijn binnengedrongen. Betrouwbare gegevens omtrent de positie van de aanvallers zijn nog niet te verkrijgen. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend, doch dit moet zeer hoog zijn, zelfs al houdt men er rekening mee, dat de om ringende wijken ontruimd zijn en als ge vechtszone worden beschouwd. CARL VON OSSIETZKY VRIJGELATEN? BERLIJN, 17 Nov. (A. N. P.). Het Duitsche ministerie van propaganda be vestigt thans, dat de bekende schrijver Carl von Ossietzky zich op 't oogenblik op vrije voeten bevindt Nadere bijzonderhe den worden evenwel niet verstrekt, noch over zijn invrijheidstelling, noch over zijn huidige verblijfplaats. Anderzijds wordt vernomen, dat von Os sietzky ernstig ziek zou zijn en met spoed uit het concentraiekamp, waar hij was op gesloten, is overgebracht naar een zieken huis te Berlijn. ENGELAND WIL MEER MARINE- VLIEGTUIGEN. LONDEN, 17 Nov. (A. N. P.). De vloot- correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat zoo spoedig mogelijk zal wor den overgegaan tot een belangrijke uit breiding van het aantal marine-vliegtui gen. Aanleiding tot dit besluit is het feit, dat andere mogendheden thans een veel sterker marine-luchtwapen bezitten dan Engeland, hetgeen in officieele kringen bezorgdheid heeft gewekt. In het begin van dit jaar had de En gelsche marine slechts 179 vliegtuigen in dienst en nagenoeg geen reserves. Zij be schikt over 6 vliegtuigmoederschepen met een totale capaciteit van 186 machines doch tot voor kort bevonden zich aan boord van deze schepen slechts 144 toestellen. De Britsche vliegtuigmoedersclepen kun nen minder toestellen bergen dan die van andere mogendheden. De „Courageous" en de „Glorious", elk van 22.500 ton, kunnen elk 50 vliegtuigen dragen, en de „Eagle" van 22.600 ton, slechts 21. De vijf moderne vliegtuigmoederschepen der Vereenigde Staten bieder, daarentegen elk plaats aan 80 machines. De nieuwe Britsche carrier „Ark Royal", die binnenkort te water zal worden gelaten, moet 70 machines kunnen bergen, en de kleinere „Victorious" en „Illustrious" elk 50. Met inbegrip van de 130 vliegtuigen, noo4ig voor de slagschepen en kruisers, welke met catapults zullen worden uitge rust, zal de marine binnenkort 450 toestel len noodig hebben, d. i. meer dan het dub bele van het thans beschikbare aantal. Volgens de laatste gegevens heeft de marine der Vereenigde Staten reeds 950 vliegtuigen der eerste linie in dienst, en zal de sterkte tegen 1942 tot 1910 toestel len uitgebreid zijn. Japan moet in 1938 over 1000 toestellen der eerste linie kun nen beschikken. Ook Frankrijk en Italië beschikken over machtige luchtstrijdkrach ten voor samenwerking met hun vloten. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Een schitterend begin. Morgen Woensdag wordt de eerste oefening ge houden door Maria-Moeders-Congregatie van St. Joseph. Zij begint met240 le den. Een waarlijk schitterend begin. Volksbondnieuws. Het winterprogram voor deze organisatie is thans samengesteld. B. en W. hebben toestemming verleend, dat de werklooze leden in het eigen gebouw mogen stempelen. Vermoedelijk zal het eigen gebouw ook worden opengesteld tot ontspanningslokaal, echter uitsluitend voor georganiseerden op vertoon van toegangs bewijs. De Kerstgave is besproken, waar voor de milddadigheid van leden en niet- leden wordt ingeroepen. Bij genoegzame deelname zal mede een open retraite voor de werkloozen worden gegeven. In een ver gadering op 2 Dec. zal behandeld worden: „Ons offensief in onzen tijd**, deze vergade ring heeft plaats op 5 Jan. a.s., de 3e in Febr. De feestavonden zullen worden ge geven 13, 14, 27 en 28 Januari. Mej. Rie Kruydenberg organiseert een operette avond voor de werkloozen, waaraan lief dadigheid is verbonden in den vorm van gratis verloting. Het bestuur vertrouwt op de volle medewerking der leden, niet al leen door 'n massale opkomst ter gelegen heid van de feestavonden, doch evenzeer by de vergaderingen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Hulpkas bij Ziekte. De vereeniging „Onderlinge Hulpkas bij Ziekte" voor Katwijk a. d. Rijn en Omstreken hield haar jaarvergadering in de zaal der Geref. Kerk. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer P. Slingerland, bleek, dat door overlijden en het vertrek het leden tal met 6 was verminderd. Daartegenover stond echter een aanwinst van 12 nieuwe leden, waarvan 9 tengevolge van een daar voor gevoerde actie. Het ledental bedraagt thans 52. Uit het verslag van den pen ningmeester den heer P. A. Schoneveld, bleek, dat, niettegenstaande de talrijke uitkeeringen er nog een batig saldo was van 40.en het bezit der vereeniging bij het begin van het nieuwe boekjaar 750.49 bedroeg. Met het oog op den gunstigen toestand der kas werd besloten om bij eenzelfde contributie de uitkeering bij ziekte of on geval te bestendigen op 1.50 per dag ge durende 48 dagen, dus tot een bedrag van 72.De aftredende bestuursleden, de heeren W. Rous, W. Botermans en A. Schouten werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. NOORD WIJKERHOUT. Fancy-fair. De Zaterdag en de Zondag van de fancy-fair is naar wensch verloopen. Vooral de Zondag verliep uitstekend, den geheelen dag door, buiten de kerkelijke diensten natuurlijk, was het een komen en gaan van de bezoekers en tot half 12 Zon dagavond was er in de zaal nog een druk te van belang. De groote verloting begon onder groote belangstelling om 11 uur. De loten werden door den Pastoor zelf uit de bus gehaald onder toezicht van den veld wachter. Een en ander gebeurde onder spanning van het toeziende publiek. Na af loop dankte de Pastoor alle aanwezigen voor hun belangstelling en voor de gaven welke zij hadden geschonken ten bate van de armen. Naar we vernemen heeft de fan- cy-fair een gunstig financieel resultaat, al zullen uit den aard van de zaak nog vele onkosten gedekt moeten worden. In ieder geval een woord van hulde op de eerste plaats aan Pastoor Maas, die nooh kosten en moeite, noch zorgen heeft gespaard om de bazar te doen slagen. Ook de dames en heeren, die de verschillende stands hebben waargenomen, alle lof voor him werk. De armen varen er wel bij! OEGSTGEEST. Huisvlijttentoonstelling. Van 1831 November zal in het leegstaande pand Leidsche Straatweg 1, vroeger bewoond door de familie Kamerlingh Onnes, en dank zij de medewerking van den tegen woordi- gen eigenaar, den heer Mugge, een huis vlijttentoonstelling worden gehouden. Het doel dezer tentoonstelling is: De lief de tot eigen arbeid in ledige uren aan te kweeken, de werklust wakker te schudden bij jong en oud en als het mogelijk zou zijn, door een klein batig saldo, na afloop der tentoonstelling, aan onbemiddelden mate riaal te verschaffen en hulp om eenige vaardigheid te verkrijgen in de eenvoudige takken van huisvlijt. Dat er voor degenen, die hun oogen den kost willen geven, op de tentoonstelling heel wat te leeren valt en men er nieuwe ideeën op kan doen, behoeft geen betoog. We komen hier na de opening nog wel na der op terug. Gevestigd: Ong Sin Sek van Leiden 1 Wed. J. van Roijen geb. Hoeman van I Leiden G. van Vliet en gez. van Rijns- j burg J. A. de Boer van Haarlemmermeer L. Ollesch van Leiden A. Poortman van Leiden G. de Stoppelaar van Utrecht J. H. Nobel van Rotterdam J. R. G. de Veer en gez. van Bussum A. J. Mo lenkamp van- Leiden J. J. Wissenburg en vr. van Amsterdam J. Tr. van Doorn van Velsen A. S. M. Wijdeveld van Olden- zaal J. G. Boon van Leiden. Vertrokken: Tr. Westbroek geb. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van A. Bremmer en B. M. Streng Arie, z. van A. de Ruiter en M. Schoenmaker Cornelia Maria, d. van H. M. Parlevliet en M. Ruijgrok Jan Kasimir, z. van J. Ras en E. M. Müller Christina, d. van J. A. v. Breen en J. Wesselius Yke, d. van P. Schuurmans en E. Kramer Leonardus Jacobus, z. van L. R Heemskerk en A. Rotteveel - Johanna Elisabeth, d. van E. Jansen en T. S. Westerink Petfonella Christina Maria, d. van A. W. Koudijs en J. M. Groenendijk Cornelis, z. van A. v. d. Oever en J. v. d. Plas Johan, z. van M. de Groot en M. v. Dijk Johannes Hendrikus, z. van S. J. Klinkenberg en E. Peters Cornelis, z. van C. v. d. Niet en J. Varkevisser. Ondertrouwd: F. A. Kok gesch. 30 j. en J. A. J. v. Luijtelaar jd. 21 j. Gehuwd: A. F. Vredeveldt jm. en C. C. Majolée jd. J. B. Brepols jm. en A. J. v. d. Weijden jd. Overleden: M. E. de Bree-de Lange vr. 32 j. P. Wassenaar m. 82 j. Waasdorp naar Leiden C. Kroon naar Leiden J. F. Selis naar Noord wijk B. P. Zawrenstein naar Utrecht N. J. Anker naar Edam M. A. van Dorp geb. van der Most van Spijk naar Kampen P. H. van Wijk naar 's-Bosch C. A. J. Vermeulen geb. van Meerendonk naar Wassenaar M. Parmentier naar Leiden J. P. Pieters naar Leiden A. J. Door- neveld naar Leiden M. A. Zandvliet naar Leiden G. A. Leen naar Leiden P. W. Helvenstein naar Leiden S. Dijkema naar Warmond A. M. Teske naar Leiden M. C. Verhulst naar Groenlo J. Se- lier naar Leiden A. Luttekes naar Lei den W. Zandbergen naar Noordwijker- hout N. Koudijs geb. Qualm naar Leiden. Geboren: Dina, d. van L. v. d. Hoo naard en W. G. Swagers Elisabeth Ma ria en Anna Maria, drs. van A. J. J. Pee- ters en A. C. Goddijn. Ondertrouwd: O. K. L. Peiger en L. A. Steller A. L. Demmint 29 j. te Tilburg en F. Cl. Huurman 25 j. alhier. Overleden: H. Vroom G. Nagete- gaal P. Th. Nagtegaal geb. Lekx. VOORSCHOTEN. Jubilea op het Zangkoor. Zondag 22 Nov. aa. zal de kerkelijke herdenking plaats vinden van een 4-tal jubilea. De heer J. A. Mens is 40 jaren organist in de R. K. Kerk. De heer M. Lakeman, 25 jaren Directeur van het R. K. Kerkzang koor en de heeren P. van Vliet en Jac. den Hollander 25 jaren lid van het R. K. Kerk zangkoor. Gesnapt. Als verdacht van diefstal van onderdeelen van rijwiellantaarns zijn door de politie aangehouden de 15-jarige N. en zijn broertje, oud 13 jaar. Na een verhoor hebben zij beiden bekend (in totaal 4 ge vallen). De onderdeelen zijn in beslag ge nomen en proces-verbaal is opgemaakt. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 25. Vlug holde de professor naar huis en kroop gauw in bed. Pietje ging er terstond op uit om de dokter te halen. Toen deze hoorde wat er gebeurd was ging hij onmiddellijk mat Pietje mee. 26. De dokter kwam vroolijk de kamer binnen van pro fessor Slim, keek hem eens goed aan en zei: „beste kerel je hebt heelemaal geen buil op je hoofd. Dit zei hij echter alleen maar om den professor gerust te stellen, want hij zag I heel goed dat die wel een bult op zijn hoofd had.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10