MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 MAROKKAANSCHE NATIONALISTEN GEARRESTEERD. PARIJS, 16 Nov. (A. N. P.). In verband met een vergadering van Marokkaansche nationalisten te Casablanca, welke was ge organiseerd door de commissie van actie van de Marokkaansche nationalisten, zijn de beide leiders van deze beweging Allai Pasi en Hassan.el Vezani gearresteerd. 5 DOODEN BIJ EEN VERKEERS ONGEVAL. KOPENHAGEN, If Nov. (A. N. P.). Bij een botsing tusschen een trein en een auto nabij Neslev op Seeland zijn de vijf inzit tenden van de auto om het leven gekomen. AUTO-ONGELUK EISCHT VIJF DOODEN. NEW YORK, 16 Nov. (A. N. P.). Op een onbewaakten overweg te Wichert (Illi nois) is eenauto door een trein verplet terd. De vijf inzittenden kwamen om het leven. KARDINAAL MAURIN OVERLEDEN. LYON, 16 November. (A. N. P.). Kardi naal Marin vertoefde gisteren nog te Saint Etienne en hij scheen nog een goede ge zondheid te genieten. Hedenochtend acht uur werd hij evenwel dood te bed gevon den. De kerkvorst werd 15 Februari 1859 te Laciotat geboren. 8 April 1882 werd hij priester gewijd en 1 December 1916 werd hij benoemd tot aartsbisschop,, van Lyon. Op 4 December van dat jaar werd hij ver heven tot kardinaal priester en 12 Decem ber daarop volgend ontving hij uit de han den van Z. H. den Paus het pallium. De overledene was pauselijk legaat bij de consecratie van de basiliek Saint Martin te Tours en bij de kroning van Notre Dame de la Garde te Marseille. Als aartsbisschop van Lyon en Vienne was hij primaat der Galliërs. UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Het vee kon worden gered. Gistermiddag is de kapitale boerderij be woond door H. Munsterdam, gelegen aan den Venneperweg onder Leimuiden, tot den grond toe afgebrand. De geheele voorraad gedorscht graan, wel ke in de schuur lag opgestapeld, werd een prooi der vlammen. Het vee, dat zich in de stallen bevond, kon worden gered. Twee tractors en een gedeelte van den inboedel kon men tijdig in veiligheid brengen. Hoewel er 'een hevige wind stond, wist de brandweer, die tegenover de vuurzee machteloos stond, eenige perceelen aan de overzijde van den weg te behouden. Deze perceelen kregen echter zeer veel water schade. De oorzaak van den brand is vermoede lijk te wijten 'aan vonken van een kachel, welke in een aangrenzenden bollenschuur werd gestookt. De schade wordt door verzekering ge dekt. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Donderdag as. des v.m. 10 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Behandeling ingeko men stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelen de de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter. 4. Be schikbaarstelling van gelden voor de ver betering van enkele waterclosets in de R.K. school. 5. Voorstel tot wijziging van de be grooting dienst 1936 in verband met een schrijven van Ged. Staten in verband met het onderzoek der concept-rekening dienst 1935. 6. Wijziging begrooting dienst 1936. 7. Behandeling rapport der commissie be last met het onderzoek der gemeente-be grooting dienst 1937. 8. Behandeling der be grooting dienst 1937. NIEUW VEEN. Wit-Gele Kruis. Naar wij vernemen zal a.s. Woensdag 18 November, des avonds te 7.30 uur in de zaal van den heer D. Schreuder door de Tooneelvereeniging „In-, ter Nos" een liefdadigheidsuitvoering wor den gegeven ten bate van het Wit-Gele Kruis, terwijl in de pauze door de jongens van de Kruisvaart eenige spelen zullen worden gegeven. Het bestuur hoopt de noodlijdende kas met een flink bedrag te kunnen versterken. De leden die in het voorbij jaar van de diensten der eerw. Zusters voor zieke of hulpbehoevende huisgtnooten gebruik heb ben gemaakt, zijn allen vol lof over de lief derijke verpleging. Wij kunnen niet anders dan dezen avond Len zeerste aanbevelen. Wij wenschen het bestuur van het Wit- Gele Kruis een succesvolle avond. NOORDWIJK. Tentoonstelling. Alle parochianen waren gisteren in de gelegenheid hun sympathie te betuigen met het doel, het welk de vereeniging van het H. Sacra ment nastreeft en wel het maken van kerkgewaden voor arme kerken en kapel len in eigen land »n zoo mogelijk voor de misie in onze cverzeesche gebieden. Men kon deze sympathie betuigen door de ten toonstelling te bezoeken, in het zaaltje bij de eerw. Zusters aan de Bronckhorststraat, van de gewaden, welke in het afgeloopen jaar door slechts een klein aantal dames zijn vervaardigd. Gelukkig hebben velen aan de oproep tot bezichtiging gevolg gegeven en met belangstelling maar ook met groo- te bewondering dt vervaardigde gewaden bekeken, waaronder prachtige kasuifels, koorkappen, alben, altaardwalen, palla's, misdienaarkleedjes, ciborie-velum, kelk- en vingerdoekjes, gewerkte randen, te veel om op te noemen. Ondanks het vele wat ten toon werd gesteld, durfden deze dames nog te beweren, dat nog méér kon worden ge daan, maar de financiën lieten niet meer toe. Laten Noordwijks parochianen deze verzuchting in de toekomst zien te voor komen, door hun daadwerkelijke steun aan deze bij uitstek mooie vereeniging te verleenen. Geeft »llen uw bijdragen, want het is toch voor de eeredienst van God. De dames der vereeniging zullen u dank baar zijn en met nog meerdere ijver haar voortreffelijk werk voort kunnen zetten. De trekking der verloting aan deze ten toonstelling verbonden zal hedenavond in het zaaltje van de eerw. Zusters plaats hebben en zal geschieden door den Deken. VOORSCHOTEN. Diefstal. Ten nadeele van den heer P. v. d. Hoek alhier, is van zijn fiets de schijn werper gestolen. „St. Genesius". Gisteravond gaf de R. K. Tooneelvereeniging „St. Genesius", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond, een tooneeluitvoering met medewer king van de Jazzband „The Noisy Fel lows" in het R. K. Vereenigingsgebouw al hier. De weleerw. heer L. de Brabander opende den feestavond met een woord van welkom tot de aanwezigen en gaf een uit- ïeg over bet op te voeren tooneelstuk. Op gevoerd werd het tooneelspel „Gij zult njet dooden" een anti-oonogspel in 4 bedrij ven van Herm. Burger. Dit drama werd door de tooneelvereeniging goed weerge geven en liet ons de verschrikkingen van den oorlog zien. Het is bedoeld als een actie voor het vredeswerk. Het le, 2e en 4e be drijf speelt op het kanioor van Albert We ber, het 3de bedrijf in een schuilplaats van een verlaten loopgraaf aan het Westelijk front. De heer Weber, een Duitsch fabrieks eigenaar, wiens fabriek werd omgezet in een wapenindustrie en groote winsten af wierp tijdens den oorlog, was zeer enthou siast bij het uitbreken van den oorlog, doch zag ten laatste ook de verschrikkin gen, die de oorlog medebrengt en de mo- reele inzinking, welke daar het gevolg van zijn, zoodat ook deze wapenfabrikant het maken van oorlogsmateriaal stop zette in zijn fabriek en zich ging wijden aan de vredesgedachte. De pauzen werden aangevuld met ver schillende muzieknummers door het ge zelschap „The Noisy Fellows". Het was een mooi avond. WARMOND. Retraiteclub „St. Aloysius". Onder voorzitterschap van den heer Th. Weyers kwam de retraiteclub „St. Aloysius" alhier in de burcht bijeen tot het houden van een algemeene vergadering. Na een wel komstwoord tot den nieuwen geestelijk adviseur, sprak kapelaan ten Hengel een dankwoord en ging daarna over tot het uitspreken zijner rede: „Het Christen zijn". Uitvoerig werd uiteengezet de plicht welke men als Christen heeft. Laten wij, aldus spreker, toonen, da+ wij menschen zijn waar spirit in zit en dat wij er nimmer tegen op zien, in woord en daad te toonen, dat wij Christenen zijn. En* luid applaus en dank woord bij monde van den voorzitter be loonde spreker voor zijn met geestdrift voorgedragen rede, die aller belangstelling had gehad. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de jaarlijksche retraite gehouden zal worden op Dinsdag 12 t.m. Vrijdag 15 Ja nuari te Noordwykerhout. Zij die verhin derd zijn hieraan deel te nemen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk bij een der bestuursleden op te geven. Na rond vraag en sluiting, volgde gezellig samen zijn. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Uitvoering. Zondagavond gaf voor een stampvolle zaal de tooneelvereeniging „Eendracht" van de R.-K. Volksbond, een goed geslaagde uitvoering, genaamd „Kind, wie heeft jou gedood". Te ruim 8 uur open de de voorzitter, de heer Steenbergen, op de gebruikelijke wijze en sprak woorden van dank voor de goede opkomst en wenschte tevens alle aanwezigen een ge noeglijke avond. Over het stuk zelf kunnen wij niet uitweiden, maar dat kan gezegd worden: het was werkelijk een mooi, maar ook zeer leerzaam stuk. De rollen waren in goede handen en de regie komt ook een woord van lof toe. Het was werkelijk af. Onder de pauzen werd een verloting ge houden voor het fonds „Hulp in Nood". De avond werd opgeluisterd door de muziek- club „Musik Muss Sein". Te kwart over elf sloot de voorzitter deze avond en gingen allen hoogst voldaan huiswaarts. STADSNIEUWS TOONEEL. Lachende Komedianten. Bouw meester-revue. Van een Bouwmeester-revue gaat men naar huis met prettige gedachten aan een overdaad van kostbare toiletten, het lachende gezicht van Buziau en de weten schap, dat men zich 3j^ uur kostelijk heeft geamuseerd. Men kan er moeilijk iets van navertellen en dat is ook niet de bedoeling van een revue. Een revue is een kijkspel, een spel van dans, zang, weelderige ballets, afge wisseld met de dwaasheden der „lachende komedianten", die op de eerste plaats door Buziau en daarnaast door Siem Nieuwen- huizen en W. Walden worden voorgesteld. De titel komt al het tooneel opzetten als het gordijn voor het eerst opgaat, in de gedaante van een reiswagen vol dartele tooneelspeelsters, uitgedost in keurige, om vangrijke gewaden der 19de eeuw. Dit vroo- iijke reisgezelschap wordt verblijd met een vondeling, die aan groeistuipen lijdt en zich voorspoedig ontwikkelt tot het wereld wijze kind „Buusje", dat van zijn kinder stoel uit de wereld verbaast met zijn opmer kingen. Er loopt ditmaal een stevige draad door het gegeven, want het begaafde kind, daarin gesteund door een inmiddels ver worven erfenis, schaft zich later een cir cus aan, waarin hij al zijn kameraden ko medianten opneemt. Overigens belandt Buziau eerst in het slotnummer in het circus. Voor dien maakt hij heel wat metamorfoses door. De aardigste daarvan is Buziau als het stemwonder. Dan „zingt" hij heele stukken uit opera's en liefst alle stemmen, sopraan, alt, tenor, bas. Deze vondst is weer aller aardigst. Buziau als bruid is weer een van zijn creaties, die wij reeds zoo lang van hem kennen en- waarin hij zich ook nu weer een meester toont. Dan is er nog Bood, die zijn vrouwenrol weer ter hand heeft genomen. Hij speelt nu doorloopend als oude dame en natuurlijk weer met groot succes, waarin Nieuwen- huyzen en Walden deelen. Een nieuwe verschijning voor Leiden is Beppie de Vries, die met Lilly Kolar bij de dames-artisten het meeste succes wegdraagt. Beppie de Vries neemt niet de plaats in van de commère in vroegere revues. Zij vervult enkele rollen op zeer verdienstelijke wijze en zingt smaakvol enkele liederen. Betooverend is nog altijd de weelde aan toiletten, welke in deze revues gedragen worden. Deze revue overtreft hierin vele andere, waarbij wij vooral denken aan het prachtige tooneel „Venetiaansche Nacht" en „Een Romantische Avond", waarmede de eerste helft besloot. Het hof van Lode- wijk de XV was smaakvol, maar dit werd minstens geëvenaard door de smaakvolle costumes uit den Venetiaanschen tijd. Een bijzonder woord verdienen ook de prachtige ballets, waarbij de dansen van Leoneff dikwijls een hoogtepunt vorm den, dat b.v. vooral in de Bojaren-bruiloft tot uitdrukking kwam. Slechts wat beper king in den speelduur de voorstelling duurde van acht uur tot ruim kwart voor twaalf zou wel gewenscht zijn, waardoor tevens wat meer vaart en vlotheid zou wor den verkregen. Hedenavond wordt de opvoering her haald. A. L. M. A. Men verzoekt ons opname van.het vol gende: Kruisvaarders en Verkenners van Leiden. Het bestuur van de missievereeniging Xaverius te Warmond dankt jullie allen hartelijk voor hetgeen jullie gedurende de Almaweek gedaan hebt. De propaganda, welke van jullie stand is uitgegaan, was werkelijk schitterend, vooral ook door het toedoen van hen, die op zulk een aantrekkelijke manier aan de hand van de figuren over de missie wisten te vertellen. Zij deden werkelijk niet on der voor de verschillende missionarissen met lange baard! Nuhet werk voor de missie in jullie stad bekendheid heeft, hopen wij ook, dat jullie nu de menschen warm zult blijven houden voor dit mooie ideaal: zielen win nen voor Christus Koning. Een mooi begin hebben jullie gemaakt! Blijft echter nu hard medewerken, opdat, BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jan, z. van H. v. Heusden en S. Dubbelaar Johannes, z. van Ph. A. Bodijn en E. v. Iterson. Ondertrouwd: N. Rozied jm. 20 j. en P. v. Strater jd. 19 j. E. J. Spier jm. 31 j. en W. J. v. Driesum jd. 33 j. T. M. Biegstraaten jm. 29 j. en M. v. Polanen jd. 23 j. T. Stikkelorum jm. 21 j. en A. v. d Meij jd. 24 j. W. F. v. d. Post jm. 25 j. en W. C. Schouten jd. 24 j. Overleden: E. Verhoog-Broekveldt wede. 86 j. wat mooi begonnen is, een schitterende voltooiing moge beleven. Voor Christus, onzen Koning! Voor de uitbreiding van Zijn Rijk! God wil het! Door een kelderluik gevallen. Zaterdagmiddag te 5.15 uur is de 32-ja- rige J. J. de J. op het erf van het perceel Morschweg 162 gestruikeld en in een open staand kelderluik gevallen. Daarbij sloeg hij met de arm door een ruit, waardoor een slagader werd doorgesneden. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 3515. Alphensche Glasver zekering Maatschappij, Alphen a. d. Rijn, Julianastraat 65. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: Alphensche Glasverze kering Maatschappij N.V. Aanrijding. Zaterdagmiddag is op den Morschweg een auto, bestuurd door R. H., in botsing gekomen met de 33-jarige wielrijder J. E. De laatste brak hierbij een sleutelbeen en is door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis gebracht. INGEZONDEN STUKKEN HET COMITÉ NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Geen sprake van achterstelling Zeer geachte Redactie, In uw Zaterdagavondblad vraagt J. of een uwer lezer§ een motiveering weet te vinden voor de door hem gesignaleerde éénzijdigheid beter gezegd: anti-Katho lieke tendenz die zou hebben voorge zeten bij de vorming van het Aanbevelings- Comité voer het Nationaal Huwelijksge schenk te Katwijk. Ik meen die motiveering te kunnen geven, doch in een andere rich ting dari bedoeld door J. Naar mijne mee ning zal ieder, die „objectief" de samen stelling van genoemd comité naagaat, moe ten toegeven, dat hierin geen sprake is van tendentieuse eenzijdigheid. Wat bij vroe gere gelegenheden gebeurd mag zijn, laat ik buiten beschouwing, maar dit comité omvat vertegenwoordigers van alle ge zindten, evenredig naar aantal. Ik tel hier in v i e r katholieken, met name den zeer- eerw. Pastoor, die tevens voorzitter is van vrijwel iedere R. K. organisatie den zeer- eerw. Rector van het Missiecollege, den ka tholieken kerkmeester, het Raadslid Grim- mergen en mevrouw Trousselot-Martens, die aan haar naam beter had kunnen toe voegen Presidente der St. Elisabethsver- eeniging. Spijkers op laag water zoeken is geen uiting van oprechte Christelijke naasten liefde. Bovendien zijn er altijd menschen, die zichzelf overschatten en zóó overtuigd zijn van eigen belangrijkheid, dat zij zich niet kunnen voorstellen een Comité of Ver- eeniging, waarin zij geen plaats innemen. Mij dunkt dat in deze richting de motivee ring gezocht moet worden van de anonieme insinuatie, gelanceerd door J. M. VAN DER SCHRIECK, Katwijk. Bouwkundig Publiciste. Wij ontvingen ook een mededeeling na mens den Burgemeester van Katwijk over de onjuistheid van het desbetreffende in gezonden stuk. LAATSTE BERICHTEN DE VLEESCHVERGIFTIGING TE HERZOGENRATH. Een derde slachtoffer. Hedenochtend is wederom een persoon, tengevolge van de vleeschvergiftiging te Herzogenrath, de 84-jarige heer H. Weid den, overleden, zoodat het aantal slacht offers tot drie is gestegen. De andere patiënten maken het vrij goed. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Goedgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. JEUGDIGE INBREKERSBENDE OP HET SPOOR. Reeds drie jongens aangehouden. De gemeente-politie van Schijndel heeft aangehouden den 16-jarigen K.. den 16- jarigen B. en den eveneens 16-jarigen van W. Het drietal wordt verdacht van niet minder dan twintig diefstallen, gepleegd in Schijndel en omgeving. Zij zouden o.a. hebben ingebroken bij een juwelier te Uden in September j.l. Bij onderzoek is gebleken, dat de jeug dige dieven een organisatie hadden, met verschillende vertakkingen in de omlig gende dorpen. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 16 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 450 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 58—62. 5256 en 4448 cent per kg. slachtge- wicht; 68 melk- en kalfkoeien 175—220 per stuk. 83 vette kalveren 2e kwal. 4652 cent en 3e kwal. 4044 cent per kg. levend gewicht; 38 nuchtere kalveren 710 en 100 schapen 1823 per stuk; 549 varkens: vleesch.varkens van 90110 kg.: 5051 cent, zware 4950 cent, vette varkens 48 49 cent per kg. slachtgewicht; 11 paarden 70100 per stuk. Aangevoerd twee wa gons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Runderen matige aanvoer, han del kalm en prijshoudend, voor mindere kwaliteiten hooger. Vette kalveren weinig aanvoer kort, handel stug, le kwaliteit iest de als vorige week Woensdag. Nuchtere kalveren gewonen aanvoer, handel stug. hoogere prijzen. Schapen matigen aanvoer, handel stil, iets lagere prijzen. Varkens vrfj grooten aanvoer, handel eenigszins traag, prijzen voor slachtvarkens iets la ger. ROTTERDAM, 16 Nov. Vee. Totaal aan voer 3137 stuks. 631 vette runderen, 236 vette kalveren. 15 nuchtere kalveren. 241 schaDen en lammeren. 1014 varkens. Prij zen per kg.: vette koeien 58, 52 en 38—46 cent, vette ossen 54. 48 en 4246 cent, vette kalveren 80. 70 esn 50.60 cent, var kens (levend gewicht) 43. 42 en 41 cent. sr-haoen 45. 38 en 29 cent, lammeren 43. 33 en 26 cent. Prijzen per stuk: schapen f 23 501612. lammeren 15.50108. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer proot. haMel matig, prïizen stabiel prima koe nog 62. os 58 cent: vette kalveren aan voer iets ruimer, handel kalm, prijzen on veranderd. Drima 92; schapen en lammeren aanvoer kort. hande stug, le kwaliteit iets stijver, verder onveranderd: varkens aan voer groot, handel traag prijzen van vorige week moeilijk te handhaven, afloop waar schijnlijk iets minder. Er werden eenige pa^üpn schapen voor verkooo geboekt. BOSKOOP, 14 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 1016 cent. Hadley 2040 cent, Co lumbia 1528 cent. Butterfly 2036 cent, W'lh. Km-des 1730 cent. Rosalandia .25 40 cent Florex 2457 cent. Phoebe 50—72 cent, Wendland 3051 cent. Chas. P. Kil- ham 1?17 cent. Edith H°len 4075 cent. Anc.è Noack 1724 cente Else Poulsen 15 26 cent. Steward 2037 cent. Pechtold 15 21 cent. Ellen Poulsen 10—16 cent, Briar- cliff 1327 cent. Hasel Alexandre 1622 cent. Chrvsanten. grootbloemig 4090 cent. idem tros 1017 cent. UTRECHT. 14 Nov. Vee. Totaal aange voerd 2980 stuks vee. waarvan 950 runde ren. Prijzen stieren 2226 cent per pond. handel vlug. Slachtkoeien 2e soort 2528 cent. idem 3e soort 2224 cent oer pond. handel matig. Vaarze.n .f 120170. pinken 90—140. melkkoeien 140—210. kalf koeien 150220. varekoeien f 100160, handel kalm, 350 ma»ere kalveren f 40 90. handel redeliik, 450 nuchtere kalveren f 5.008 50 handel vlug, 440 magere var kens 17.5028. schrammen 11.5017. 480 biggen f 711. handel matig. 100 ma- pere schapen f 1624. 210 stuks weide- lammeren 915 per stuk. handel i-ede- lijk. Boter 1.64. kas f 0.400.60 per kg, eieren 4.006.50 per 100 stuks. WTSSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 9.05 t/s Berlijn 74.55 Parijs 8.61 Brussel 31 2!» Zwitserland 42.57'/.-> Kopenhagen 40.40 Stockholm 46 60 Oslo 45.47' New York 1.85 Praag 6.56

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3