De Kerkvervolging in het Derde Rijk. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 No. 8574 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt big vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pez week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrek kingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het wereld-gebeuren. Volgens gegevens van het Jaarboek van den Volkenbond zijn thans over de geheèle wereld ruim 8.200.000 mannen onder de wapenen. Hierbij zijn de para-militaire or ganisaties niet inbegrepen. Ruim 545.000 manschappen zijn bij de oorlogsmarine ingelijfd. In den tijd van de Ontwapeningsconferentie in de jaren 1931 en 1932 bedroeg het aantal actieve militairen ruim 0 millioen. In Europa alleen zijn thans 4.800.000 man schappen onder de wapenen. Dit aantal be nadert de getallen in de jaren 19121913. Dit zijn sprekende cijfers! Dit zijn cijfers, die tot ons spreken van een dreigenden ontzettend wreeden we reld-oorlog. Deze cijfers spreken tot ons En wij wij Katholieken moeten op wat deze cijfers tot ons zeggen reageeren. Op verschillende wijzen. Eén van de manieren, waarop wij op die bedreiging moeten reageeren, is al het andere, wat wij kunnen doen, volstrekt niet uitsluitend, integendeel ongetwij feld, de beste en de doeltreffendste.... Heilige Maria, Koningin van den vrede, bid voor ons! Hierachter drukken wij af een Herderlijk Schrijven van Duitsche Bisschoppen, 't Is een hoogst ernstige klacht over de Kerk vervolging, welke in Duitschland gevoerd wordt onder het nationaal-socialistisch re giem. Geen enkele Katholiek zal er aan twijfe len, of deze Bisschoppen schrijven aldus, gedrongen door de noodzaak der harde en bitter-droeve feiten! In het laatst-verschenen nummer van het zich noemende nationale dagblad der N.S.B. begint echter een artikel over „De Duitsche Kerkstrijd" aldus: De toestand der Duitsche Evangeli sche Kerk, die het sterkst in den „kerkstrijd" gewikkeld is, sterker dan de Roomsch-Katholieke Kerk, is sinds honderd jaren nog niet zóó goed, zóó levend, zóó geestelijk opgewekt ge weest als in deze laatste drie en een half jaar. Als het Nationaal-Socialisme in Duitsch land zoo zegenrijk is geweest voor de Duitsche Evangelische Kerk „die het sterkst in den „kerkstrijd" gewikkeld is"! wat voor zegeningen moet het dan niet hebben gebracht voor de Katholieke Kerk.... Maar, nogmaals, geen enkele Katholiek zal geloof willen en kunnen hechten aan de hier te lande door de N.S.B. zoo graag gedane bewering, dat er in Duitschland geen Kerkvervolging bestaat; dat misleiding en laster een Kerkvervolging phantasee- r en!. Helaas, er is in Duitschland een Kerkvervolging. De hier afgedrukte Brief van Duitsche Bisschoppen geeft wéér een bewijs van de ontstellende werke lijkheid dier Kerkvervolging. Na boven-bedoelden Brief over de toe standen in Duitschland publiceeren wij weer 'ns een overzicht van verschrikkelijk heden, gruwelijkheden, welke de Katho lieken in Spanje moeten verdragen onder den terreur van het Communisme. Het Communisme, dat de ergste der maatschap pelijke rampen is, welke wij moeten vree zen. Wat daar gebeurd is en gebeurt, is zóó erg, dat het niet erger kan Het Communisme is niet alleen theore tisch de ergste aller maatschappelijke dwa lingen, maar ook in de practijk het gru welijkst. Het wereld-gebeuren is angstwekkend... Maar wij, Katholieken, mogen er Tevergeefs deden de Bisschoppen een beroep op den Führer en de regeering. Thans doen de Duitsche Bisschoppen een beroep op, de openbare meening Na het onderhoud van Kardinaal von Fauhaber met Hitier, heeft de onverschrokken Kerkvorst een ver gadering bijeengeroepen van de Commissie uit het Duitsche Episco paat, waarin o.m. Kardinaal Schul- te, Aartsbisschop van Keulen en Kardinaal Bertram, Aartsbisschop van Breslau zitting hebben. Na deze conferentie zijn de Bis schoppen van de Kerkprovincies Keulen en Paderborn in vergade ring bijeengekomen, waar het vol gende belangrijke Herderlijk Schrijven is samengesteld en goed gekeurd, dat op Zondag 15 Novem ber in alle kerken van den kansel moest worden voorgelezen. Beminde DioceSanen! Nu Wij over alergewichtigste Kerkelijke aangelegenheden in vergadering bijeen zijn, zien Wij Bisschoppen van de Kerkprovin cies Keulen en Paderborn ons voor een zeer pijnlijk feit gesteld: uit breede krin gen in onze Bisdommen bereiken ons bit tere klachten over een ongehoord feilen gewetensdwang, waaraan zoovele Katho lieken zijn blootgèsteld. Diepgeloovige ouders beschrijven ons in woorden, die vervuld zijn van diepe smart, hoe welis waar niet overal, maar toch op vele plaat sen in de scholen en in de machtige orga nisatie, waartoe hun kinderen behooren, leeraars en leiders bij de kinderen door woord en geschrift het geloof hunner ouders trachten verachtelijk te maken en deze kinderen op die wijze van Jezus Christus en Zijn Kerk, en daarmee ook van hun ouders geestelijk te vervreemden. Volwassenen uit de meest verschillende takken van bedrijf komen zich bij Ons be klagen, dat men misbruik maakt van hun afhankelijkheid in hun beroep of zaak, om ze te dwingen hun Christelijk geweten te schenden, de Goddelijke Geboden te ver achten en men tracht hen zelfs tot afval te brengen van Christus en Zijn Kerk. De feiten waarop deze klachten berusten, zijn zoo talrijk en overduidelijk, dat aan de rechtvaardigheid van deze klachten niet getwijfeld kan worden. Na zoovele vergeefsche pogingen om door schriftelijke klachten hulp te bren gen in den gewetensnood onzer geloovigen, is thans het uur gekomen, dat Wij, Bis schoppen, die geroepen zijn om onze stem te doen hooren, wijl Wij de door God ge zonden Herders zijn van het Katholieke volk, ons moeten richten tot de openbare meening. Wij richten tot allen, die op de ontwikkeling der verhoudingen in ons va derland invloed kunnen uitoefenen, de vol gende vraag: Moet het werkelijk zoo ver der gaan? Moet ons zwaar beproefde Duit sche volk ook het laatste en het ver schrikkelijkste niet bespaard blijven? Moe ten, na al het leed der laatste 20 jaa.r, ook thans nog de zielen verkracht worden? Meet ons volk zoo versplinterd worden, dat een deel, zooals onze voorvaderen, in Jezus Christus hun God en Heiland eert, terwijl het andere deel Jezus Christus ver acht en Zijn volgelingen verdrukt? Hoe ook het antwoord op deze vraag zou uitvallen, Wij, Bisschoppen willen daar omtrent thans reeds geen twijfel meer openlaten: Wij zullen voortgaan de volle dige Katholieke waarheid te verkondigen en wij zullen niet ophouden er bij onze ge loovigen op aan te dringen, om hun leven in te richten naar de grondbeginselen van Heilig Geloof. Zoo vast Wij besloten zijn ons door niets ter wereld in die vervulling van dezen, onzen heiligen plicht te laten afbrengen, evenzoo vast zijn Wij er ook van overtuigd, dat nog vele Katholieke Christenen met Gods genade, zelfs onder den meest vreeselijken druk, hun Doopge- toch niet moedeloos of wanhopig onder worden. God leeft! En wij, Katholieken in Nederland, hebben zoovele redenen, om dankbaar te z ij n voor vele bevoorrechtingen, als wij héél het wereld-gebeuren overschouwen! lof ten trouw, blijven en bereid zullen zijn, om terwille van Christus en hun geweten ook de laatste en groote offers te brengen. Vermanend woord tot de Priesters Wij wenden ons in deze ernstige ure tot onze medewerkers in onze Heilige Bedie ning, tot onze Priesters. Geliefde Mede broeders! Wij weten dat gij geen huurlin gen zij t. maar goede, trouwe Herders, en •dat het U hooge ernst is om bereidwillig alles en zelfs Uw leven voor de kudde van Christus op te offeren. Wij vermanen u, blijft in heilige liefde en onwankelbaar vertrouwen met Ons en met elkander ver bonden. Hoe grooter de gevaren voor het zielenheil der U toevertrouwde geloovigen zijn, des te waakzamer en nog meer vin dingrijk zij Uw Apostolische ijver. Laat U niet ontmoedigen door misken ning, beleediging en laster, want de leer ling is niet beter dan de Meester! Laat U niet ontmoedigen doo. uitwendige misluk kingen: want reeds de Apostel der volken heeft U gezegd: „En daarom mijne gelief de broeders staat onbeweeglijk vast, weest ten allen tijde rijk in 'sHeeren werk; ge weet dat Uw arbeid niet tevergeefsch is in den Heer!" (I Cor. 15:38). Een beroep op de leeken Wij wenden ons voor alles in vurige herderlijke liefde tot de geloovigen uit den leekenstand. Wij weten geliefde Diocesanen wat gij lijdt en Wij lijden met U. Het is Onze groot ste droefenis, dat Wij U niet kunnen be hoeden tegen uiterlijke verdrukking en onrechtvaardige bedreiging. Maar Wij ge ven U iets wat nuttiger en kostbaarder is; Wij herinneren U aan de onuitputtelijke heilige krachtbron von ons H. Geloof. Juist in den tegenwoordigen tijd is het de plicht van iederen Christen, om ervoor zorg te dragen, dat hij zelf in de heilige waarhe den van ons geloof goed onderricht is, en dat hij ook anderen kan onderwijzen. Gij ouders vooral moet door Uw leer en Uw voorbeeld de Godsdienstleeraars Uwer kinderen zijn! Zorgt ervoor, dat zy aan het leven der Kerk deelnemen en dat er geen scheidsmuur wordt opgetrokken tusschen Uwe kinderen en Uw Priesters. Bidt veel en offer veel voor Uwe kinde ren! Maakt gebruik van alle geoorloofde middelen om Uwe kinderen verre te hou den van iederen invloed, die vijandig staat tegenover den Godsdienst, tracht hen daar voor te vrijwaren. Geeft nooit Uwe toe stemming daartoe dat aan Uwe kinderen de Bijzondere School ontnomen wordt. Wanneer gij voor die pijnlijke keuze ge steld zoudt worden, ofwel de aardsche toe komst Uwer kinderen, of hun zielenheil iiv gevaar te brengen, weest er dan van overtuigd: „Uwe kinderen zullen U eeuwig dankbaar hier zijn, dat gij een scheiding van Christus en Zijn Kerk niet hebt toe gelaten". Wanneer echter voor U volwassenen zelf üf bèkoring naderbij komt om ontrouw te worden aan het geloof, of zelfs van het ge loof afvallig te worden, herinnert U dan, dat het voor een Christen nooit geoorloofd is, ook niet uiterlijk en naar den schijn, zijn geloof te verloochenen. Denkt aan de roemrijke voorbeelden van heldhaftige be- lijdersmoed uit de geschiedenis onzer H. Kerk, waarmee wij van jongs-af-aan ver trouwd geraakt zijn. Denkt aan de woor den van den Heiland: „Maar wie Mij voor de menschen verloochent, hem zal Ik ook verloochenen voor Mijn Vader, die in de hemelen is" (Matth. 10-13). Wij allen echter, Bisschoppen, Priesters en Geloovigen willen in dezen tijd van ver drukking, inniger dan ooit te voren met el kander verbonden blijven in het hart van onze Heiland. Wanneer iemand van ons omwille van zijn geloof te lijden heeft, dan moet hij. weten en voelen, dat Wij allen in innige deelname in onafgebroken ge bed, in heilige liefde met hem verbonden zijn. Bidt en houdt niet op te: bidden voor ons dierbaar Duitsche volk, opdat het. licht van het geloof ons niet ontnomen worde! Wees gaarne bereid, zoo vaak gij opgeroepen wordt. Laat Ons bidden om vrede en een heid voor onze H. Kerk en om Gods be scherming en zegen voor ons Duitsch volk en vaderland! De zegen van God kome over U en blijve bij U ten allen tijde. Gegeven te Münster, 10 November 1936. Karl Joseph, Kardinaal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, t Kaspar, Aartsbisschop v. Paderborn. f Antonius, Bisschop van Limburg, t Joseph Damian, Bisschop van Fulda. f Wilhelm, Bisschop van Osnabruck. f Franz Rudolf,' Bisschop van Trier, t Clemens August, Bisschop van Münster. f Joseph Godehard, Bisschop van Hildesheim. f Joseph. Eisschcp van Aken. En zal dit Cns Herderlijk Schrijven op Zondag 15 November tijdens de Gods dienstoefeningen in alle kerken die tot onze Kerkprovincies behooren worden voorge lezen. DE DROEVE BALANS DER TERREUR IN SPANJE. Er is geen enkele Orde of Congregatie in Spanje, die niet meerdere martelaren on der hare leden telt. De Spaansche pater Isodoro Rodriguez Herrara, die ternauwernood aan het alge meen bloedbad kon ontkomen en die thans in een Franciscanerklooster in Brussel ver toeft, heeft aan onzen correspondent de volgende merkwaardige bijzonderheden verhaalt. De Paters Minderbroeders hadden in Spanje 7 Kerkelijke Provincies en 1 Com- missariraat met in totaal ongeveer 2000 religieusen en 90 kloosters. Tot nog toe zijn 200 leden der Orde vermoord, doodge- .schoten of levend verbrand. Meer dan 40 kerken vmet bijbehoorende kloosters, musea en bibliotheken zijn moed willig in brand gestoken, waarbij beroemde handschriften verloren zijn gegaan. Drie Kerkelijke Provincies der Fran ciscanen, n.l. Catalonië, Valencia en Car tagena zijn totaal verwoest: alle religieusen zijn gevangen genomen en gemarteld of gevlucht. Een Mexicaansche Pater had vanuit Rome een brief gezonden naar een klooster der Franciscanen te Madrid. De brief werd ge opend door de communisten, die het schrij ven aan den afzender terugzonden met de bemerking: „Kerk, klooster en de druk kerij der Franciscanen bestaan niet meer!" De groote drukkerij van de Paters Fran ciscanen, waar het wetenschappelijk en historisch tijdschrift „Archivum Ibero- Americanum" werd gedrukt, is totaal ver woest. Pater Isodoro behoort zelf tot de provin cie van Carthagena. Van de 12 kloosters zijn er zeker 3 in brand gestoken, n.l. de beide kloosters te Murcia en te Alicante waar ook het Seraf ij nsch Seminarie een prooi der vlammen werd. Ook over het lot van de andere kloosters te Almeria, Jecla, Jumilla, Almanza, Lorca, Orihela, Basa, Hellin en Cehechin bestaat geen twijfel. De Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Kerkprovincie van Valencia is wreedaar dig vermoord. De Provinciaal van Cartha gena bevond zich te Madrid, toen de Roode Terreur een aanvang nam. Sindsdien heeft men van hem geen enkel teeken van leven meer vernomen. Pater Joseph Menor werd gearresteerd by een poging om van Jumilla naar Alicante te vluchten. Hij werd ge dwongen om in de rijen der Rood en mede te marcheeren en telkenmale werd hij met bajonetsteken gedwongen om te roepen: Leve de Communisten. Hij is in Alicante doodgeschoten. De namen van de Paters Franciscanen uit de Provincie Carthagena die reeds zijn doodgeschoten, zijn de vol gende: Antonio Martinez, Emmanuel Sa- stagno, Leonardo Pagna, Mariano Erguido, Rufino Anchia en Santos Huesco. Verder vier Fraters en een leekebroeder. De Paters Bernardo Rubio, Jerome Sanz, Richardo Vilaplana werden als gijzelaars mee naar Madrid genomen en naar Alicante en sinds dien heeft men van hen niets meer verno men. De kerk der Conventueelen en het Provincialaat van de Onbevlekte Ontvan genis te Murcia, Carthagena, hebben op een vreeselijke manier te lijden gehad van den wilden haat der godloozen. Deze Francis- caansche Residentie is een der oudste neder zettingen van geheel Spanje, daar op het Generaal Kapittel van 1262 te Narbonne in Frankrijk reeds melding wordt gemaakt van het Commissariaat van Carthagena. Hier werd het beroemde houten beeld be waard van de „Madonna Purissima", een meesterwerk van den beroemden Spaan- schen beeldhouwer Salcillo uit de 17 eeuw. De commissie voor Schoone Kunsten had de waarde van dit beeld geschat op 6 mil- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Duitschland zegt de clausule van het Vre desverdrag van Versailles betreffende de internationalisatie zijner groote rivieren op. (1ste blad). Franco's troepen zijn over Manzanares Madrid binnengedrongen, na een offensief der regeering te hebben afgeslagen. (2de blad). De terugkeer van kardinaal Pacelli te Rome. (2de blad). Wordt Victor Emmanuel keizer van Italië? (2de blad). De arrestatie van Duitschers in Sovjet- Rusland. (2de blad). BINNENLAND. Een derde slachtoffer van de vleesch- vergiftiging te Hcrzogenrath overleden. (lste blad). Bejaard wielrijder op onbewaakten over weg te Haaksbergen door locomotief ge grepen en gedood. (Gem. Ber., 3de blad). Inzake het brandstichtingscomplot te Hedel zijn nieuwe feiten aan het licht ge komen. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: Voor den I. V. C. B. won Lisse, SJ.C. verloor, V.V.L. en Blauw zwart speelden gelijk. De wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker werd met 41 door het Bondselftal van Rotter dam gewonnen. Duitschland speelde te gen Italië gelijk. (2de blad). Rugby: Duitschland wint met 2816 van Nederland. (2de blad). Wielrennen: De wedstrijd Duitsch landNederland met 4629 door de Duit schers gewonnen. (2de blad). lioen pesetas. Dit beeld werd vervaardigd voor de Broederschap van de Onbevlekte Ontvangenis, die door de Franciscaansche Kardinaal in de 15e eeuw werd gesticht. De Communisten zijn er niet voor terug geschrikt om zelfs dit kostbaar meester werk der beeldhouwkunsten te vernietigen. Het beeld is met benzine overgoten en in brand gestoken. In het klooster werden eveneens zeer oude en kostbare handschrif ten bewaard o.a. de manuscripten van Ko ning Philips II. Al deze archieven zijn totaal door brand verwoest. Wat het lot der Paters Franciscanen van dit klooster aangaat, wordt vermeld, dat zij alien zonder uitzon dering door de rooden zijn afgeslacht. NASLEEP VAN BRANDSTICHTINGEN TE HEDEL. Echtpaar legt bekentenis af. - Verschil lende personen aangehouden. Het echtpaar M. Q.van den B. uit He- del, dat zich in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch bevindt, verdacht van verschillende brandstichtingen, in den loop van de jaren in het dorp Hedel, heeft een bekentenis afgelegd, en daarbij de ver schillende medeplichtigen genoemd. Zekere B. S. uit Hedel, die te Bruchem werd gearresteerd, heeft bekend, in Sep tember 1932 de woning van het echtpaar Q. met hun medeweten, in brand te heb ben gestoken. Voorts bekende S. mede plichtig te zijn aan de inbraak met dief stal bij A. J. te Hedel, in 1933, waarbij een geldkistje met papieren en ruim zeven honderd gulden werd ontvreemd. Door gewetenswroeging, gedreven, heeft P. S. uit Hedel zich bij de politie aangemeld, en bekend, dat hij op den vooravond van de Hedelsche paardenmarkt in 1931, toen vele vreemdelingen in Hedel vertoefden, een hooimijt in brand heeft gestoken. Hij is ook schuldig aan een mislukte inbraak bij den penningmeester van het R. K. Werkliedenverbond, den heer J. van B. Verder is nog aangehouden zekere C. V., eveneens uit Hedel. De gearresteerden zijn allen het slachtoffer van den verder- felijken invloed van het echtpaar Q„ dat de laatste jaren geheel Hedel terroriseerde. Men verwacht spoedig opheldering in de zaak van de inbraak met diefstal bij den winkelier van D., gepleegd in het jaar 1923, waarbij duizend gulden en an dere voorwerpen van waarde werden ont vreemd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1