waanüAG 16 NOVEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALKEItfADE De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond 7 uur. Voorzitter mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig 12 van de 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heer P. de Jong. Na opening der vergade ring met het gebruikelijke gebed, worden de notulen aangehouden. Tot de ingekomen stukken behoorden o.a. een adres van P. de Jeu e.a., houdende ver zoek om over te gaan tot weder ingebruik stelling van de straatlantaarn, staande aan het Noordeinde van Oude-Wetering nabij het voormalige pontveer. Aangezien door het vervallen van het pontveer de publie ke bestemming van dezen weg is komen te vervallen en de lantaarnpaal voor de uit breiding van de huizen nabij den Kanaal- weg te Oude-Wetering kan worden ge bruikt, stellen B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Na eenige be sprekingen werd het adres gerenvoyeerd naar B. en W. Het armbestuur van de Vrije en Lage Boekhorst. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur van de Vrije en Lage Boekhorst over 19351936, welke rekening sluit met een batig saldo, groot 78.35. De voorzitter merkt op, dat hem gebleken is, dat dit sal do nog is uitgekeerd geworden aan het R.K. Armbestuur van Oud-Ade, hetgeen niet had mogen plaats vinden. Uit ontvan gen mededeelingen, zou hij hiervoor toe stemming hebben verleend, doch spreker gelooft, dat de leden, gezien zijn in deze ingenomen standpunt, er wel niet aan zul len twijfelen, dat het hier een groot mis verstand van de zijde van het armbestuur betreft. Gelet op het geririge bedrag wil spreker hierop niet verder ingaan, omdat ver-rekening met het R.K. Armbestuur nog altijd kan plaats hebben. De heer Pennings merkt op, dat de voorzitter in een der vorige vergaderin gen heeft gezegd, dat het armbestuur door kon werken alsof de rekening was goed gekeurd. De rekening, waarop het oude re glement nog van toepassing is, had over 1935 nog een batig saldo, hetwelk z.i. toe behoorde aan het R.K. Armbestuur. De rekening wordt hierna z. h. s. vast gesteld. Voorts verleent de raad, na kennisneming van het schrijven van de Gemeene Ar men van Rijpwetering goedkeuring aan de beide rekeninjen over 1934 en 1935. waar van op het batige saldo over 1934, groot 761.26, uit te keeren aan de kerkelijke armbesturen, een korting wordt toegepast van 111.60, wegens gemaakte onkosten van rechtskundig advies. Verbouwing gemeentehuis. Aan de orde komt hierna een voorstel om over te gaan tot verbouwing gemeen tehuis, bestaande in het bouwen van 2 nieuwe arrestantenlokalen en het maken van een stofvrije ruimte voor de berging van brandstoffen voor de centrale verwar ming en het stofvrij stoken dezer verwar ming. De voorzitter licht aan de hand van de tekening het plan nader toe, daarbij wijzen de op het groote voordeel, dat de arres- tamtenlokalan in het gemeentehuis blij ven ondergebracht. De kosten worden door den gemeente-opzichter geraamd op 800, terwijl nog ƒ200 door B. en W. aan de begrooting zijn toegevoegd voor opvanging van eenige kleine tegenvallers. De begroo ting is dan ook aan den ruimen kant ge houden. De heer Heemskerk kan zijn stem aan dit voorstel niet geven. De teekening is zeer primitief, terwijl een begrooting ont breekt. Spreker is bovendien bevreesd, dat het werk belangrijk meer zal kosten. Meer dere heeren opperen bezwaren. De heer van 't Hart steunt een voorstel van den heer van Emmerik om de verbouwing publiek uit te besteden. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, zoodat B. en W., staande de ver gadering het voorstel terug nemen en thans aan den raad voorstellen de verbou wing publiek uit te besteden onder toe staan van een maximum crediet, groot 1000. Blijkt uit de besteding, dat met het togestane crediet niet kan worden volstaan, dan zal deze verbouwing wederom in den raad ter tafel worden gebracht. Het voorstel, hierna in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Pennings, Ho- genboom en van den Broek. Vaststelling van de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld ten behoeve van het bijzonder lager onderwijs. B. en W. waren bij de bepaling der tarie ven gebonden aan zekere normen door de Regeering opgelegd, zoodat wijziging in de voorgestelde tarieven niet goedkeuring van de tarieven ten gevolge zal hebben. De heer Emmerik vindt de gekozen methode van heffing, waarbij als nieuw element de personeele belasting is inge schakeld, niet gelukkig. Vele zullen, al voeren zij geen bepaalde stand en al betalen zij bovendien geen rijksinkomstenbelas ting, verplicht worden toch schoolgeld te betalen, omdat zij aangeslagen zijn in de personeele belasting. De heer Rietbroek wijst op het prae-ad- vies, waar gezegd wordt, dat deze belas ting zwaar zal drukken. In de goede jaren hebben een aantal personen huizen ge bouwd en deze personen ritten thans in verband met de zeer slechte uitkomsten der bedrijven op een gedwongen stand. Spreker acht dan ook de betaling van schoolgeld op grond van aanslag in de per soneele belasting onbilliijk. D^ heer Hogenboom stelt voor de 2 eer- ste klassen der personeele belasting te la ten vervallen, want volgens zijn meening zal het schoolgeld aanmerkelijk meer op brengen. Aangezien de voorzitter dit voorstel niet direct kan overzien en de verordening eerst op 1 Mei 1937 in werking treedt, zijn B. en W. bereid de verordening terug te ne men ter nadere overweging. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Een capitulantenverordening met wijzi ging ambtenarenreglement wordt vastge steld. De weg in Oude-Wetering. Wijziging gemeente-begrooting, dienst jaar 1936. De voorzitter licht de wijziging nader toe. De weg te Oude-Wetering nadert bijna zijn voltooiing, zoodat het geheele werk thans is te overzien. Gebleken is, dat met het in de vorige vergadering toegesta ne verhoogde crediet van 1000 niet kan worden volstaan en dat verhooging met 1250 noodzakelijk is, waaronder is be grepen een bedrag van 250.voor huur van een kleine motorwals, wegende circa 2500 K.G., ten einde het verbreede wegge deelte, waarop een puinlaag is aangebracht, in te walsen, zoodat de geheele weg begin December weer normaal berijdbaar zal zijn. De heer Los vraagt hoe hoog de weg zal komen te liggen na gereedkoming van het wegdek. De voorzitter antwoordt, dat de hoogte zal komen tot even beneden het bo venste gat in de schoeiing. De heer Penning de Vries merkt op, dat wanneer de ophooging van het verbreede gedeelte op dezelfde wijze geschiedt als in de Veen, de verbetering een ramp voor de bewoners zou beteekenen. De voorzitter merkt op, dat de straataan- leg eerst later aan de orde komt. De weg blijft voorloopig liggen met hier en daar een enkele ophooging voor afwatering. De genen, die meenen, dat morgen aan den dag met de reconstructie van dezen weg wordt begonnen, zijn verkeerd ingelicht. De weg zal niet op een zoodanige wijze worden opgehoogd als in de Veen plaats heeft gehad, daar op de meeste plaatsen de weg zal dienen te worden afgehakt, het geen niet wegneemt, dat enkele bewoners door een partieele ophooging hiervan hin der zullen ondervinden. De wijziging van de begrooting wordt hierna z. h. s. vastgesteld. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt gebruik gemaakt door de heeren Verweij, van Rui ten en Penning de Vries. Hooge politiek. De heer Verweij wees op de resultaten van het door hem gesprokene van een jaar geleden inzake de samenstelling van het dagelijksch bestuur. Op hetgeen toen door hem is behandeld geworden, deed de R.K. Raadsfractie er het zwijgen toe. Vervolgens moest hij in de „Leidsche Courant" (verslag van een iKesvereeniging-vergadering. Red.) kort erna lezen, dat hij hier had staan laste ren, terwijl verder hem gebleken is, dat er niet teruggedeinsd werd de prot. chr. raads fractie verantwoordelijk te stellen voor de samenstelling van het dagelijksch bestuur. Spreker heeft voor zich de overtuiging, dat noch van lasteren noch van verkeerd ver antwoordelijk stellen sprake is geweest als de R.K. raadsfractie niet in zwijgen haar heil had gezocht. Spreker richt tot de an dere partij het vriendelijk verzoek ter gele gener tijd behoorlijk bescheid te ontvangen, want zwijgen op een ernstig gesproken woord is niet bevordelijk voor een goede politieke verhouding. De Zondagsrust wordt in deze gemeente door de sport sterk aangetast. Spr. is van oordeel, dat door degenen, die in de eerste plaats tot handelen geroepen zijn, veel wordt gedaan om deze sport binnen de pa len van het redelijke te houden. Spreker richt dan ook van deze plaats een woord van waardeexing tot den voorzitter en de politie en hij eindigt met den wensch, dat het door hem gesprokene zal mogen lei den tot versterking van de christelijke grondslagen in onze samenleving. De heer Van Ruiten dringt nogmaals aan op het doen van leveranties, zooveel moge lijk, in de eigen gemeente. Verder be spreekt de heer van Ruiten de loonkwestie, daarbij de meening kenbaar makende, dat hij tegen elke vorm van loonsverlaging is, zoowel van den hoogsten als den laagsten ambtenaar, maar ook van de arbeiders. Hij acht het niet juist als overheidslichamen in deze voorgaan. Verder bepleit spreker de uitvoering van werken in eigen beheer, in verband met de ministerieele bepalingen, daarbij wijzende op het wegbreken van 2 bruggen te Roelofarendsveen, waarvan de kosten toch zeker niet hooger zijn geweest dan bij aanbesteding, met als resultaat, dat een aantal arbeiders uit de gemeente te werk konden worden gesteld, hetgeen in die gezinnen verlichting heeft gebracht. Wees zuinig met de thee. De heer Penning de Vries wijst allereerst op de toeneming van de schuldenlast welke wederom, bij verleden jaar vergeleken, met 19.000 is gestegen buiten de leening voor de scholen. Ten zeerste heeft spr. getrof fen de uitlating in een der vorige verga deringen van den raad gedaan toen bezwa ren werden geopperd tegen de groote fi- nantieele offers der gemeente en een lid van den raad zich angstig afvroeg, hoe het zou gaan als de gemeente met haar finan- tiën zou vastloopen, en daarop ten antwoord kreeg: „dan past het Rijk bij". Zie, mijnheer de voorzitter, dat antwoord heeft mij doen schrikken. Spreker hoopt echter, dat dit woord toen voor het eerst gehoord is doch vraagt zich evenwel af, waarom in deze geen tegenopmerking werd gemaakt. Al moet het Rijk in nood bijpassen, dan mag dit toch geen richting geven aan het finan- tieel beleid eener gemeente. Uit de thans aangeboden begrooting blijkt dat deze slechts sluitend is te maken door gebruik te maken van de restant-reserve, groot 16.000, zoodat de geheele reserve van 54.000 in enkele jaren tijds is wegge smolten. Spr. zegt, dat zonder overleg en zonder ingrijepnde bezuinigingsmaatrege len het niet mogelijk is het spookbeeld der noodlijdendheid te ontloopen. Spr. gelooft dan ook, dat het toezicht uit den Haag cp de financiën der gemeente nog een goede zijde zal kunnen hebben. Spr. doet weder om een beroep op allen om een middel te vinden, dat deze gemeente voor noodlij dendheid kan bewaren. De bezuiniging moet bij ons zelf beginnen en daarom stelde de commissie voor de zeer gewaardeerde kop thee te ontberen. Wanneer de raad van zijn kant al het mogelijke doet om de zuinig heid te betrachten, dan kan hij ook reke nen op de waardeering der burgerij. Antwoord van den voorzitter. De voorzitter beantwoordt hierna de ver schillende sprekers. De werkverschaffing heeft den laatsten tijd, mede in verband met den financieelen toestand der gemeen te, reeds een groote zwenking gemaakt. De werken zijn aanzienlijk ingekrompen, waardoor een belangrijke besparing der nevenkosten is verkregen. Dit jaar zullen de nevenkosten niet meer vergen dan 6000, hetgeen voor deze gemeente te dra gen is. Wat de Zondagsrust betreft wil spr. gaarne het gesprokene door den heer Ver weij onderstrepen. De sport neemt ook in onze gemeente bedenkelijke vormen aan. De klacht over de intense beoefening der sport wordt dan ook in alle christelijke partijen geuit. Typeerend was het voor spreker van den heer van Ruiten een stem te vernemen, welke pleitte voor uitvoering van werken in eigen beheer, want nog in deze vergadering werd aangedrongen een werk, dat zich bij uitstek leende voor uit voering in eigen beheer, publiek uit te be steden. De financieele toestand geeft geen reden tot ongerustheid. De heer Penning de Vries heeft gewezen op de schuldenlast der gemeente, waarbij tevens het gezegde werd gereleveerd van een lid van het Dagelijksch Bestuur, dat bii noodlijdendheid het Rijk toch bijpast. Degenen, die dit gezegde hebben gehoord en den lachenden toon waarop het werd uitgesproken, zullen met mij van meening zijn, dat dit gezegde niet in ernst gezegd is geworden. Met inbegrip van de leening voor de scholenbedraagt de schuld bijna 4 ton, hetgeen op zich bezien eenige onge rustheid' zou kunnen verwekken. Wanneer men echter de schuld plaatst tegenover het bezit der gemeente, dan is deze schuld heel normaal, terwijl niet uit het oog mag wor den verloren, dat een schuld van een ge meente niet iets blijvends is. In 1920 waren het vooral de schoolbesturen, die de schul denlast van de gemeente in belangrijke mate deden toenemen, thans zijn het de we gen, die kosten vragen, ten einde te vol doen aan de eischen van het tegenwoordige verkeer. De hoofdmoot onzer finantieele zorgen is de werkverschaffing, de steun- verleening en de armenzorg, welke in to taal een uitgaaf vorderen van ƒ67.000, het geen neerkomt op bijna een derde van allé uitgaven. Hiertegenover staat slechts een totale belastingopbrengst van 53.000. Ge lukkig zijn er wederom lichtpunten te be speuren. o.a. de verlaging van de rente, welke na afloop van den 5-jarigen termijn in de leenings-overeenkomsten ook voor deze gemeente belangrijke voordeelen zal bieden. Naar aanleiding van het Rapport der Begrootings-commissie werd besloten bij Leiden krachtig aan te dringen op verlaging der vleeschkeurloonen. Voorts is naar aanleiding van deze be grooting nog ingekomen een schrijven van het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", ver zoekende voor het lager personeel over te gaan tot invoering van een rij wiel toelage j en verstrekking van dienstkleeding. B. en W. adviseeren deze aangelegenheid nader onder de oogen te zien bij een eventueele herziening dezer loonen, waartoe met alg. st. wordt besloten. Hierna is aan de orde de artikelsgewijze behandeling van de begrooting. Allereerst wordt met de uitgaven begonnen. Bij volg nummer 131, „Schrijfloonen", wijst de heer Van Ruiten op de vele werkzaamheden, welke door de beide volontairs ter secreta rie worden verricht. Deze personen doen volslagen ambtenaarswerk. Spr. stelt daar om voor den post met 200 te verhoogen. De voorzitter heeft reeds eereder zijn stand punt te dien opzichte uiteengezet en wijst er nogmaals op, dat een gratificatie nooit zoo groot mag zijn, dat zij de geringste be zoldiging van een ambtenaar ter secretarie nabijkomt. Een bedrag van 200 als tege moetkoming in reis- en studiekosten ach ten B. en W. dan ook voldoende. Het voorstel van B. en W. om den post te handhaven, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Te gen de heeren Van Ruiten, Van Emmerik en Van 't Hart. De politie-motorboot dobbert weer. Volgnummer 176 „Reisgeld van passan ten en overige uitgaven der politie". De heer Van Ruiten wenscht verlaging van dezen post, aangezien door in dienstneming van een volontair van politie de politie meer dienst kan doen, zoodat z.i. de huur van een politieboot kan vervallen. De voorzitter acht het overbodig hierop nader in te gaan. Vorig jaar is uitvoerig bij dezen post stilgestaan. Een politieboot is in de zomermaanden voor toezicht tij dens het kampeeren onmisbaar en nu voor al, omdat des Zaterdags wegens het volgen der Rijksveldwachters van een cursus, de Rijkspolitieboot niet kan uitvaren. De heer Penning de Vries verheugt het, dat thans meer stemmen opgaan tot verlaging van dezen post. Spr. gelooft, dat met een roei boot het toezicht eveneens uitgeoeefnd kan worden, hoewel hij kan begrijpen, dat de politie liever in een motorboot rit, dan in een roeiboot, dat staat beter. Spr. stelt voor den post af te voeren. De voorzitter merkt nog op, dat, wan neer de politie niet meer over een motor boot kan beschikken, B. en W. geen kam- peervergunningen meer kunnen afgeven. Het voorstel van B. en W. om dezen post te handhaven wordt hierna in stemming gebracht en aangenomen met. 7 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Van den Broek, Penning de Vries, Van 't Hart, Van Emme rik en Van Ruiten. Tegen de overige posten van uitgaaf bestaat geen bezwaar, evenmin tegen de voorgestelde ontvangstposten. De begrooting wordt hierna in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aange nomen. Wegens het late uur wordt van de rond vraag afgezien en wordt de vergadering te middernacht gesloten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Harmonievereeniging „Leo XIII". De zer dagen zal door de R.K. Harmoniever eeniging Leo XIII een circulaire worden toegezonden tot deelname aan de door haar georganiseerde huisvlijttentoonstel- ling, welke in Januari zal worden gehou den. Deze tentoonstelling omvat de werken en kunst van alle vakken in huisvlijt en zal tevens een gezellig geheel vormen. Alle werken worden door een, voor haar taak berekend zijnde jury, beoordeeld en be kroond. Tevens zal in Januari door de R.K Harmonie Leo XIII worden opgevoerd de revue „Hoe bestaat 't". Voor inlichtingen over de huisvlijtten- toonstelling wende men zich tot het adres Visserstraat 6. KERKNIEUWS ENGELANDS TERUGKEER TOT HET KATHOLICISME. In een rede voor de Gregoriaansche Uni versiteit te Rome verklaarde Pater Wood- lóck S.J. dat in de afgeloopen 25 jaar 322 Anglicaansche geestelijken tot het Katho licisme zijn overgegaan. Later keerde weer 17 hunner tot het Pro testantisme terug. Engeland als natie, aldus Pater Woodlock, gaat niet meer naar de kerk. Het Christen dom heeft een modernistisehen inslag ge kregen en het ware geloof in het Evangelie is verdwenen. Ieder jaar keeren 12.000 personen terug tot de Katholieke Kerk en het is opvallend dat zij, die tot geen enkel kerkgenootschap behooren, niet onsympatiek staan tegen over het Katholicisme. SPORT KORFBAL aiEDERLANDSCHE KORFBALBOND. De uitslagen. Ie klase Z.H.: Ons EibernestDeetos 0—2; HKV—Rozenburg 4—2; DKCHSV 1—7. 2e klasse A: VeloxAchilles 01; HSV IIGymnaisasten 55. 3e klasse A: Die HagheEmma 32; OlympiaanHSV III 30; Gymnasiasten II—Odi 4—3. 3e klasse B: PhoenixOns Huis 11; SchiedamRood Wit 22. Ie klas N.H.: LutoKattenburg 05; WesterkwartierSwift 55. leklas Gelderland: Wilskracht Ecka 32; HellasOnder Ons 45; Vada 't Overschotje 23. leklas Overijssel: NaasHKC 1—1. leklasZuid: Oranje WitBreda 32; Rood Wit—Volt 4—1. WANDEI SPORT R. K. Sportver. „Teylingen." Op Zondag 6 December wordt de laatste jubileum-wandelmarsch, door Teylingen uitgeschreven, geloopen. Verschillende kunnen dezen datum niet komen, zoodat er voor hen gelegenheid is gegeven om as. Zondag 22 November de 30 km. te marcheeren. Zij die op 6 December komen, worden er aan herinnerd, dat zij zich voor 1 December moeten hebben opgegeven met het oog op de Jubileum-medailles, daar alle prijzen op 6 December worden uitgereikt. Zij, die verzuimen opgave te doen, en toch deelnemen, moeten 15 cent extra betalen, en vallen buiten de Jubi leum-medaille. SCHAKEN SCHAAKBOND LEIDEN EN OMSTR. De competitie Hieronder laten wij het programma voor deze week volgen: Dinsdag: Studentenfed. IL.S.G. II; Roelofarendsveen IAlphen I; Oegstgeest II—V.T.L. I (Leiderdorp) Woensdag: L. Arb. II2 Koningen II; Gymnasium IINoordwijk n. Vrijdag: Taveno IIBodegraven H. Simultaanseance Lisse In het veilinggebouw „Hobaho", het club lokaal der Lisser Schaakclub, zal de heer G. Bosscha te Leiden, hedenavond simul taan spelen tegen de leden dezer schaak- vereeniging. PAARDENSPORT DE COURSES OP DUINDIGT De gisteren op Duindigt gereden courses hadden tot resultaat: Xuthusprijs: handicap 3e en 4e klasse. Afstand 2000 M. 1. Abdullah Scott (eig. stal Gruno) totaaltijd 3 min. 19 4/5 sec., K.M.-tijd 1 min. 38 sec. 2. X. Smiling (eig. J. Haan Jzn.). Yohimbineprijs: ren op de vlakke baan. Afstand 1800 M.. 1. Galahar- dia (eig. W. Jochems), totaaltijd 2 min. 0.8 sec. Galahardia won met twee lengten. Kampioenschap Nederlandsche paarden: heatdraverij. Afstand 1700 M. Ie serie: 1. Xuthus (eig. W. H. Geersen) K.M.-tijd 1 min. 32 9/10 sec. 2e serie: 1. Zus Braun eig. Stal Valkeveen) 1 min. 33 2/5 sec. (K.M.-tijd). Beslissende heat: 1. Zus Braun (eig. Stal Valkeveen), totaal-tijd 2 min. 39 4/5 sec. K.M.-tijd 1 min. 31 9/10 sec. 2. Xuthus (eig. W. H. Geersen), totaaltijd 2 min. 40 sec. K.M.-tijd 1 min. 30 9/10 sec. 3. Xaisine Scott (eig. Stal R), totaaltijd 2 min. 414/5 sec. K.M.-tijd 2 min. 319/10 seconde. Ymirprijs, ren op de vlakke baan. Af stand 2100 M.: 1. Mephistopheles (eig. Thet Balfour Farm) met een lengte-totaal- tijd 2 min. 29 4/5 sec. 2. Kenya (eig. luit. G. F. Immïnk). Xerxesprijs: handicap eerste klasse. Af stand 20000 M.: 1. Guy Bingen (eig. W. Grauwelman, totaaltijd 3 min. 051/5 sec. K.M.-tijd 1 min. 32 6/10 sec. 2. Whim (eig. Stal Rembrandt), totaaltijd 3 min. 061/5 sec. K.M.-tijd 1 min. 33 4/10 sec. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 23. De galappel was leeg. Het wormpje was er zeker al uitgekropen. Er groeiden alleen heel kleine draden met knopjes in die er net uitzagen als de meeldraden van een bloem. Plotseling kwam er een groote galvlieg, dezelfde die de professor al eens eerder had gesproken. 24. De vlieg was erg boos. „Wat moet jij met mijn gal appel", zoemde ze en meteen stak ze de professor boven op zijn hoofd. Dit begon onmiddellijk op te zwellen en werd hoe langer hoe grooter en het duurde niet lang of de pro fessor had een groote galappel boven op zijn hoofd staan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10