ZATERDAG 14 NOVEMBER 193b DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Geveilde perceelen. Ten overstaan van Notaris B. H. Stum- pel alhier: Winkelhuis Nieuwe Rijn 62 hoek Hooi gracht in bod 8500.—, kooper de heer Ph. Rosdorff q.q. alhier voor 8500. Huis Hooigracht 2 in bod 3500.—, koo per de heer Th. L. J. Zitman q.q. te Zoe- terwoude voor 4000. Huis Haarlemmerstraat 38 hoek Ursula- steeg in bod f 8400.kooper de heer C. M. van der Veer q.q. te Rotterdam voor 8400.—. In het jaar 1937 hoopt de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O., afdeeling Leiden, haar eerste lustrum te herdenken. Een lustrumcommissie is als volgt sa mengesteld uit^de heeren: C. van Muien, voorzitter, J. van der Linden, secretaris, W. Vis, penningmeester, Heerenstraat 72, W. Sierat, 2e"secretaris, G. Sierat, Algemeen secundes. Voor de litteraire faculteit der Leidsche studenten is gisteravond" in het Klein audi torium der Universiteit een Vondelavond gegeven door mevr. Jacqueline Royaards- Sandberg en den heer B. L. Royaards. Ge declameerd werden: 1. Fragment „Adam in Ballingschap" (Vierde bedrijf: Belial Eva en Adam—Eva). Gedichten: 2. Vertroostinge aen Geeraerts Vossius over zijn zoon Dionys, Geuse-Ves- per Of Siecken-troost, Het Stockske van Joan Van Oldenbarnevelt, Het orgel in rouw, De Kruisbergh, Kinderlijk, Uitvaert van mijn dochterken, Lijkklacht aan het vrouwenkoor, Lijkstaetsi aan den Heer Leonardus Marius. 3. Fragment „Lucifer" (Tweede bedrijf). Pauze. 4. Rei van Ede- lingen, gevolgd door het derde bedrijf „Gijsbrecht van Aemstel", met tot slot de rei van Klarissen. Er was voor den mooien avond heel veel belangstelling uit universitaire kringen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navol gende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 35, Betonvlechter? 21, Betonwer kers 76, Fundeeringwerkers 1, Glazenma kers 1, Glazenwasschers 8, Granietwerkers 18, Grondwerkers 97, Heiers 1, Metselaars 161, Opperlieden 125, Schilders 221, Sloo- pers 7, Straatmakers 10, Hulp-straatma kers 13, Stucadoors, witters 86, Timmerlie den 314, Uitvoerders 7, Voegers 23, On- gesch. Bouwarb. 11. Totaal 1239. Fabrieksarbeiders: Bleekers 18, Lompen- sorteerders 14, Vellenblooters 6, Steenfabr. Arb. 135, Zeepfabr. Arb. 5, Ongesch. Fabr. Arb. 59. Totaal 237. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 94. Reizigers, Colp. 46, Winkelbedienden 38, Etaleurs 2, Incasseerders 14, Musici 7, On derwijzers 9, Overheidspersoneel 11, Ver plegers 5. Totaal 226. Hotel-café-pers.: Huispersoneel 11, Kell- ners 45, Koks 9. Totaal 65. Houtbewerkers: Beddenmakers 3, Hout bewerkers 82, Kistenmakers 7, Kuipers 8, Lijstenmakers 4, Mandenmakers 2, Meubel makers 31, Meubelstoffeerders 17, Politoer- ders 2, Ongesch. Arbeiders 34. Totaal 190. Kleermakers: Kleermakers 61, Kappers 6, Schoenmakers e.d. 13. Totaal 80. Land- en tuinarb.: Bloemisten 36, Land arbeiders 27, Tuinlieden 36, Warmoeziers 14, Ongesch. Landarb. 9. Totaal 122. Metaalbewerkers: bankwerkers 123, blikbewerkers 31, burgersmeden 42, elec- triciens 56, gasfitters 13, gereedschapma kers 4, instrumentmakers 9, isoleerders 9, kernmakers 2, kettingsmeden 30, klinkers 14, koperslagers 3, lab. bedienden 3, las- schers 10, loodgieters 63, machinisten 28, metaalboorders 7, metaaldraaier 14, me taalschavers 2, metaalslijpers 1, metaal zagers 1, monteurs 17, pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 14, scheepsschilders 4, scheepstimmerlieden 11, stokers 23, tegenhouders 18, verw. monteurs 18, voorslaanders 8, voorwarmers 6 vulcaniseurs 1, vuurwerkers 9, wagen makers 4, ijzer werkers 58, zandspuiters 5, zandvormers 5, ongesch. arbeiders 44. To taal 718. Sigarenmakers: sigarenmakers 11, siga- rensorteerders 2, sigarenstrippers 1. To taal 14. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, ingenieurs 2, technikers 8, teekenaars opz. 14, werkmeestehs 16. Totaal 47. Textielarbeiders: hekelaars 9, katoen drukkers 28, kluwers e. a. 8, luikers 16, plaatsnijders e. d. 24, schrobbelaars 1, spin ners 52, spoelers 4, staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strijkers 10, wevers 94, wolbe werkers 38, Ongeschoolde Textielarbeiders 58. Totaal 347. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 141, exp. knechten '21, koetsiers 16, loopknechten 48, schippers 97, magazijn knechten 61, spoor- en trampers. 18, wa kers 7, transportarbeiders 63, loses arbei ders 512. Totaal 989. Typografen: boekbinders 23, boekdruk kers 19, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 25, steendrukkers 3. To taal 76. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 73t mo lenaars 1, ovenisten 6. slagers 61, suiker werkers 21, wijnkoopersknechten 11, zui- velbereiders 4, ongesch. fabr. arb. 46. To taal 223. Vrouwen: apothekersass. 2, kapsters (leerl.) 3, naaisters 12, boekbindsters L, maasters 1, winkeljuffrouwen 18, serveer sters 3, strijksters 2, linnen juffrouwen 3, bakers 1, kantoorbedienden 46, verpleeg sters 5, teekenaressen 1, bedrijfsleidsters 1, onderwijzeressen 4, huisel. diensten 154, kinderjuffrouwen 3, fabr. arbeidsters 17. Totaal 277. Alg. totaal: 4850; 14 Nov. 1935 4362; 16 Nov. 1934 3806. Ben. 34 ged. werkloozen. BIOSCOPEN. Trianon. Om Benjamin Gigli in „Ave Maria" te hooren was er gisteravond in Trianon veel publiek. Het gaat in films als deze om de stem van een zanger en Gigli heeft een wonderbare stem, waarnaar te luisteren een genot is. Bij films als deze vormt het scenario immer een probleem, want de zan ger is niet altijd acteur en Gigli is dat ook niet. Maar voor deze film is voor een sce nario zorg gedragen, dat zóó goed bij Gi gli past, dat deze film niet alléén op Gigli's zang rust, maar bovendien een spannend verhaal geeft, dat met interesse wordt ge volgd. Gigli is echter de hoofdpersoon, zijn zang vormt de groote aantrekkings kracht en is phenomenaal. Met hem is het echter vooral Ka the von Nagy, die het spel, de spanning aan deze kostelijke film geeft en de regisseur heeft behalve voor een goede scenario bovendien gezorgd voor een zeer aantrekkelijke en volmaakte ensce- neering. Alle voorwaarden voor een succesfilm waren er dus en deze voorwaarden zijn zoo vervuld, dat iedereen die deze schoone film gezien heeft, zeer voldaan huiswaarts keert. Voor de pauze wordt vertoond „Cellini's galante avonturen". Dit zijn de niet alleen galante, maar ook moordlustige avonturen, welke men in de dagen der hertogen van Florence ten tijde der Medici's beleefde. Het spannende verhaal toont in welke pe rikelen men zich in die dagen onvervaard stak om den gunst te winnen van een schoone vrouw. Giftbeker, "zwaard en strop waren de strijdmiddelen en tegen een moord meer of minder zag men niet op. Frederick March geeft een verrassende uitbeelding van Cellini, den goudsmid, den moordenden Don Juan. Maar ook de hertog van Florence en diens gemalin worden voortreffelijk gespeeld. In de entourage geeft deze film het leven uit dien tijd op spannende wijze weer, maar om den ruwen inhoud kunnen wij haar toch slechts voor volwassenen toelaatbaar achten. Met journaals en een Walt Disney-teekenfilm geeft Trianon deze week een voortref felijk programma. Indo. Lido brengt deze week een van de jong ste producten van de Hollandsche film industrie „De Comedie van het geld". Een film, welke nu eens niet vervaardigd is naar een gelijknamige en succesvolle roman of naar een dito tooneelstuk, maar een oor spronkelijk gegeven en uitgewerkt op een geheel oorspronkelijke wijze, waarbij men zich volkomen rekenschap heeft gegeven van de geheel eigen uitbeeldingsmethoden van de film. Er komen momenten in voor, die werkelijk geniale vondsten kunnen worden genoemd, terwijl daarnaast onze Hollandsche spelers staaltjes te zien geven van het allerbeste filmspel, dat wy ooit ge zien hebben. De geschiedenis is zeer wonderlijk, maar waarom zou een film niet wonderlijk zijn, vooral als de clowneske inleiding, die den indruk geeft van een beginnende circus voorstelling, ons direct onttrokken heeft aan den waan, dat wij hier „ware" gebeur tenissen zouden gaan beleven. Het is een „comedie" en een goede comedie. Een eer zame banklooper (Herman Bouber) ver liest op een raadselachtige wijze zijn geld. Terwille van het publiek wordt het raad sel ontsluierd, maar in het filmverhaal duurt de verdenking, dat de banklooper het geld verduisterd heeft, voort. Hij wordt ontslagen en alle loopt hem tegen. Reeds denkt hij aan zelfmoord (de ge lijktijdige vertooning van de scène in den Raad van Beheer van een groote finan- cieele onderneming, die er innerlijk even slecht aan toe is, is een schitterende vondst) maar op dit uiterste moment wordt hem het baantje aangeboden vandi recteur. De metamorphose is werkelijk kos telijk, maar op den duur kan de „kleine man" toch niet tegen de zwaarte van zoo'n post op en is hy blij als hij ten slotte na eeinge wederwaardigheden meer vreed zaam kan gaan zitten visschen. Wij zien op het witte doek verschillen de bekende figuren van het Hollandsche tooneel verschijnen, Herman Bouber noemden wij reeds; hij is de hoofdfiguur en geeft een schitterende creatie van den eenvoudigen banlklooper, waarmede zul ke vreemde dingen gebeuren. Verder Cor Ruys, als bankdirecteur, met oogglas en sigaret; hij blijkt als filmspeler een ster van de eerste grootte te zijn. Behalve Mathieu van Eysden als de zwager die op alle mogelijk rare manieren aan den kost komt, zijn de andere figuren bijrollen, maar al verschijnen zij maar even op het doek, goed spel geven ze allen. Niet alles in deez film is even fraai en artistiek ver antwoord, met name het einde is vrij zwak, maar over het gheel hebben wij hier een Hollandsche film, die weer een aan- i merkelijke stijging vertoont wat gehalte en vormgeving betreft. Eemge kleinere films gaan er aan vooraf. Luxor. De hoofdfilm van deze week brengt ons Shirley Temple in de film „Om hun kind", een Fox Film, welke echter voor kinde ren niet geschikt is. In deze rolprent, de eerste van Shirley sinds zy den specialen prijs verwierf van de Academy of Motion Picture Arts and Sclencies, beeldt zy op buitengewoon overtuigende wyze kinder leed uit. Wanneer er tusschen haar ouders, tengevolge van een misverstand, een ver wijdering ontstaat, ziet Shirley met een glimlach de crisis moedig onder de oogen. Zij doet, alsof zij gelukkig is en van alle moeilijkheden niets merkt, doch in wer kelijkheid tracht zij in alle stilte, deze als een zeepbel uiteengespatte droom nieuw Roode terreur over Spanje. REDDING UIT DE HANDEN VAN HET GEPEUPEL. Hoe pater Alonso ontsnapte. Dezer dagen is te Rome een rapport ge publiceerd van den Pater-Rector v^n het Redemptoristenklooster te Barcelona over hetgeen deze kloosteroverste van naby heeft meegemaakt betreffende moorden op geestelijken, brandstichting van ker ken enz. Deze rector, Pater Michel Garcia Alonso was in Barcelona een zeer bekende figuur. Hij nam in de katholieke vakbeweging een voorname plaats in en wist daardoor tot heil van kerk en volk zeer veel goeds tot stand te brengen. Daardoor was hij in de oogen der Communisten en Anarchisten wel een zeer gehaat persoon. Bij het uit breken der bloedige botsingen had men het dan ook bijzonder op hem gemunt en men drukte zelfs zijn portret in de roode pers af, opdat de bloeddorstige benden, die jacht maakten op priesters en zusters hem toch zeker in handen zouden krijgen. Pater Alonso had natuurlijk reeds ge- ruimen tijd van te voren zien aankomen, dat er iets gebeuren ging. Met het oog daarop was voor ieder zijner paters en broeders een stel burgerkleeding en eenig geld gereed gehouden, terwyl men in het bezit was van adressen van goedgezinde burgers, waarheen zij eventueel zouden kunnen vluchten. Enkele dagen voor het uitbreken der gruwelen vernam pater Alonso van zijn waarnemers, dat het spel ieder oogenblik kon beginnen. Hij liet daarop zijn medebroeders ver trekken, die zich naar alle zijden in werk- manskleeren gestoken, verspreidden. Pa ter Alonso waarschuwde ook andere orden en kon op die manier een zeer groot aan tal priesters en kloosterzusters uit de han den der onverlaten houden. In verstand houding met pater Alonso lag het Italiaan- sche schip „Principessa Maria" in de ha ven van Barcelona om de vluchtelingen een schuilplaats en veilig heenkomen te kunnen bieden. Daarheen wisten vele kloosterzusters als armelijke boerinnen verkleed te ontkomen. Tot het laatste oogenblik bleef pater leven in te blazen door haar vader en moe der weer tot elkaar te brengen. „Om hun kind" is een schrijnend gege ven, teeder van opzet, vol hartroerende ta- fereelen en toch is 1 et opmerkelijk, zooals rapporten uit Amerika melden, dat het bioscooppubliek, na deze film aanschouwd te hebben, immer in een opgewekte, ge lukkige stemming huiswaarts keert. Honderden romans en korte verhalen werden doorgelezen voor men dit speciale onderwerp voor Shirley koos. Daar het aantal teruggebracht was to+ 30, werd hier uit de uiteindelijke keuze gedaan en kwam de productieleider tot de conclusie, dat „Om hun kind" als het ware voor het schattige kind-actricetje geschreven was. Het vertelt de geschiedenis van een ge lukkige familie, die ten gevolge van ver denkingen en verkeerd begrijpen uiteen dreigt te gaan en een klein meisje, dat van huis wegloopt, wanneer zy bemerkt, dat allen, die zij lief heeft, vertrokken zijn. Weliswaar is Shirley Temple alleen al in staat een film „grootsch" te maken, doch ook de bijrollen heeft productieleider Ed ward Butcher met eerste krachten bezet. Rosemary Ames vervult namelijk de rol van Shirley's moeder, terwijl Joel Mc Crea haar vader uitbeelt. Verder treedt „Poodles" Hanneford, de wereldberoemde clown en circus-ruiter, op in de groote cir- f -is-ecènas. Lyle Talbot, Erin O'Brien Moore en Jack Donohue werken hieraan eveneens mede. Boven allen staat echter Shirley Temple met haar kinderlijk spel, dat groote men- schen beschaamd doet staan. Voor de pauze: Joe Brown in „Papsol daat". De naam Joe Brown werkt als 'n vulkaan en alleen om hem kan een bios coopdirectie zich verzekerd houden van 'n goede week. Ook in deze Amerikaansche film kunnen de toeschouwers brullen van het lachen van begin tot einde. Joe Brown wordt soldaat in het Amerikaansche leger, tegen wil en dank. Discipline is hem vreemd, opscheppen kan hij als de beste en evenals in al dergelijke films weet hij natuurlijk wonderen op het oorlogsveld te verrichten waardoor verdiende onderschei dingen niet uitblijven.... Joe Brown ver overde weer alle harten. In het voorprogramma een uitgebreid journaal, een teekenfilm en 'n klucht met Buster Keaton.'n Flink bezet prr **~mma. Bij het auto-ongeluk. „Ja voorzichtig met den koffer myne heeren! Daar zit kristal in!" Alonso in zijn klooster achter om het ar chief, de boekhouding en verdere vertrou welijke zaken te kunnen opruimen. Daar mee was hij nog bezig, toen reeds een groo te bende communisten tierend naar het klooster trok. De eerste dien men in han den wilde krijgen was juist pater Alonso. Met groote koelbloedigheid trok hij over zijn kleeren een overall aan, nam een dikke stok in de hand en begaf zich naar beneden. Met de stok zwaaiend trok hij de bende tegemoet. Deze herkende hem niet. „Waar zit pater Alonso", werd er ge roepen. „Moeten jullie dien hebben", riep hij terug, „nu dat treft, dien zoek ik ook". Hij keerde zich om en trok aan het hoofd- der bende terug het klooster in en zei: „Ga jullie boven eens zoeken, dan zal ik hier eens rondkijken." Op een onbemerkt oogenblik zag hij de kans schoon om weg te sluipen en bereikte na tal van zijstraat jes te hebben doorgeloopen het Italiaan- sche schip. Hier trof hij reeds meer dan 300 kloosterzusters aan. Sommige zijner medebroeders hadden het schip nog kun nen bereiken, doch de meesten zwierven verkleed door de stad rond van schuil plaats tot schuilDlaats, nergens veilig voor de woede der Communisten en Anarchis ten, die huiszoeking op huiszoeking ver richtten. Oo het moment dat het schip de haven verliet waren reeds 7 Jezuiten, 5 Salezianen, de geheele kloostergemeente der Carmelieten en verscheiden klooster zusters vermoord. Alle kerken stonden in vlammen uitgenomen de Kathedraal. „Overal in de stad. die 1.300.000 inwoners telt", aldus pater Alonzo in zijn rapport, „heerschte de roode dwingelandij. In de straten zag men slechts gewapende man nen; dag en nacht hoorde men geweer schoten en hulpgeroep van de slachtoffers, lederen morgen voeren vrachtauto's 100 tot 150 lijken weg. Een vrouw die voor de radio een toespraak hield, verklaarde, dat zijzelf 20 kloosterzusters vermoord had." Te Rome ontving Pater Alonso nog en kele gesmokkelde brieven uit Catalonië, waarin werd vermeld, dat ook kerk en klooster der Redemptoristen in Cuenca vernield zijn. Verscheiden medebroeders zijn als martelaren gevallen, doch hun namen zijn nog niet allen bekend. De Congregatie van den Allerheiligsten Ver losser heeft een roemrijk aandeel in het martelaarschap der Spaansche Geloofs helden. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND In den moestuin. De asperges zijn uitge groeid, het loof wat ze na 20 Juni heb ben gevormd, ziet er thans bruin en ver dord uit. Het wordt bij den grond afge sneden en verbrand: Larfjes, die in en aan- de holle stengels zouden overwinteren wordt dat op deze wijze belet. De badden worden gezuiverd van onkruid, wat men thans daarop meestal aantreft, omdat het schoonmaken in den laatsten tijd moeilijk ging, en verder heeft men er gedurende den winter niet meer aan te doen. Ons werk voor deze groente begint in den loop van Februari weer, en dan vertellen we tijdig, waarin dit bestaat. Denk om de nachtvorsten en breng uw bloemkool en selderij, die zoo lang mogelijk buiten ver toeft, in een bak onder glas, of in een dro gen, vorstvrijen kelder De in het voor jaar gezaaide schorseneeren moeten, wan neer men ze niet oprooit en in den kelder in wit zand bewaart, met voldoende blad gedekt worden, om ook bij strengen vorst, ten allen tijde te kunnen afnemen. Bij sommigen bestaat nog de gewoonte, deze groente als tweejarig gewas te behandelen, ze worden dan zoo redeneert men veel grooter. 't Is waar, ze mogen wat grooter worden, maar ze worden ook veel harder en onsmakelijker. Schorseneeren moeten gebruikt worden als eenjarige groente, ze zijn dan malsch en smakelij ker. De reeds in den kelder gebrachte groenten worden voorzoover de wijze van opbergen daar zulks toelaat geregeld eens per week nagezien, en van alle rot tende deelen gezuiverd. Wanneer uw kool door knolvoeten aangetast is geweest, zoodat dcor deze ziekte uw cultuur mislukt is, laat dan die mislukte planten niet in den grond staan. De stronken moeten wor den uitgetrokken en verbrand. In den bloementuin. Rozenplanten: Bij het planten zorgemen voor ruime plantgaten. De wortels moeten er ongedwongen in kunnen worden uitgespreid, en zoo met aarde bedekt worden die daarna goed met den voet wort aangerukt. Struikrozen moe ten daarbij zóó diep geplant worden, dat de occulaties d.i. de plaats, waar de rozen veredeld zyn, 'n paar c.M. onder de aarde komen. De onderlinge afstand moet 40 tot 50 c.M. bedragen, terwijl stamrozen op afstan den van 75 a 80 cM. geplant worden. Bij het planten doet men goed de bak ken der struikrozen tot op de helft in te snoeien. Stamrozen kunnen na de plan ting naar den grond gebogen en met turf- strooisel warm toegedekt worden. Ook de struikrozen, vooral de zachte theerozen, moeten als het dreigt te gaan xriezen, ge dekt worden. Bij langdurig nat weer, doet men echter goed het dek, atlhans gedeel telijk weer weg te nemen. Hoe minder we onze rozen verweekelijken, hoe beter. Wenscht men eigen rozen te verplanten, dan moeten deze voorzichtig opgerooid worden, opdat de wortels zoo min mogelijk worden beschadigd. Voor hen die nog geen bollen geplant hebben, geven we de volgende weken: Men begint van het perk een laagje aarde af te graven; voor tulpen moet dit 10 cM. dik zijn, voor hyacinthen 7 a 8 cM. Men harkt nu het verlaagde plekje net- BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Goedgekeurd. Lnxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Pieter z. van R. Kop en M. Schoneveld Isaac z. van I. Hollebeek en C. Verlind Antonie Pieter z. van J. F. Naaijen en P. C. v. Rijswijk Agatha Apolionia Geertruida d. van L. J. v. Nobe- len en A. C. v. Kesteren Arie z. van P. Oliemans en M. v. d. Plas Maria Alida d. van C. P. v. d. Berg en C. M. v. d. Voort Hendrik Albertus z. van R. L. de Mooij en M. Colijn Johannes Cornelis z. van W J. N. A. Veeren en H. J. Zeventer. Ondertrouwd: H. D. v. Weizen jm. en A. L. Platteel jd. Overleden: J. SheffersSegijn wed. 72 j. M. Kallenbergv. Valderen vr. 69 jaar. jes gelijk en plaats hierop zijn bollen, zor gende ze stevig op den grond te drukken zoodat ze niet licht omvallen; tulpen plant men 10 cM. uit elkaar, hyacinthen 12 cM., Is dit geschied, dan brengt men er de af gegraven aarde weer voorzichtig overheen, zorgende dat overal een even dikke laag komt te liggen. Dit kan men nog in de hand werken door van te voren in het perk eenige stokjes te zetten en hierop de hocgte aan te geven. Op deze wij'ze behandeld, zullen de bollen alle tegelijk bloeien. In den tuin kan men verder beginnen de leeg gekomen perken te bemesten en te spitten. Spit men reeds nu, dan heeft men het voordeel, dat de grond geduren de den winter nog eens flink doorvriezen kan. Vaste planten worden afgesneden zoodra ze geel beginnen te worden. Het gras mag niet meer gemaaid worden; het is anders tegen den winter te kort, waar door de vorst gemakkelijk in den grond kan dringen. Het gevolg hiervan zou zijn dat de wortels vooral van de zwakkere soorten afvriezen, en het volgend voorjaar beloopt men de kans kale plekken in zijn gazon te hebben. In kassen en bakken zal nu voor den winter zoo langzamerhand alles in orde moeten ziin. Het eerste werk 's morgens is. alle planten langs te loopen, om gele bladeren te verwijderen en te kij ken, of er zich ook ongedierte (slakken enz.) op bevinden. Droge planten worden tevens gegoten, liefst met den pijpgieter. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Nov. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 50—80 cent, Bloemkool I 1.70—9.30, idem II 1.50—6.20, roode- kool 1.00—4.20, savoyekool 0.50—4.80. groenekool 1.00—2.30, Chinakool 0.90 —1.00, rapen 1.10—1.40 pieterselie 0.30— 1.30, prei 0.80—1.90, kropslade f 0.60— 2.60, selderie 0.301.10, bleekselderie 811, knolselderie 2.002.70, wortelen 2.305.20, per 100 kg.: kroten 1.00 1.40. kroten, gekookt 34, snijboonen 14 —33, stamboonen 19—37, witloof 2—15, boerenkool 1.50—3.—, postelein 4—6. spinazie 3—13, tomaten A 1 50—9.10, B 1.50—9.00, C 1.50—7.00, CC 1.00— 2.10. uien f 1—2, wortelen f 1.003.10, spruiten I 3—9, idem II 1.505.00, an dijvie 23, nero 29. 14 Nov. Boter. Aanvoer 395 kg. Prijzen prima fabrieksboter 1.61 en prima boe- renboter 1.451.50 per kg. Handel ma tig. Turfmarkt van 9 tot en met 14 Nov.: Lange turf geen aanvoer prijzen f 67 per 1000 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 13 Nov. Groenten- veiling. Bloemkool I 4.308.50, idem II f 1.503.60, groenekool 0.401.30 per 100 stuks, Knolselderie f 2.peen 4.20 5.40, prei 0.701.10 per 100 bos, uien 1.30—2.00, gelekool 1.00—1.20 roode- kool 1.101.60 per 100 kg.; waspeen 40 65 cent en kroten 3040 cent per kist van 20 kg. VEUR, 13 Nov. Groentenveiling. Krop sla le soort 1.002.80, 2e soort 5080 cent, stoofsla 2.002.80. peen 3.40 5.20, bloemkool le soort 4.006.50, 2e soort 1.502.00, tomaten midd. 1.50 2.80. gr. ronden 1.803.20. 2e soort f 1.50 1.80, 3e soort f 1.andijvie per 100 50 80 cent, andijvie per 100 kg. 2.002.50, spinazie per 4 kg. 2064 cent, postelein 4.009 50, snijboonen 1620 cent, radijs 0.80—1.50, prei 1.50—2.40, selderie 0.60 1.20, druiven f 8.5016. WÏSSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3