DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN RECHT EN WET IN NEDERLAND. DE NED. HANDELSPOLITIEK R.R. Staatspartij 28ste Jaargang ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 No. 8573 1 Sh Ccklóeh^Soii/ta/tit OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pei week i 2.50 per kwartaal Bjj onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Optreden tegen misbruik van vrijheid De regeering moet de excessen, de bui tensporigheden van het gebruik der vrij heid verhinderen voorzoover deze als maatschappelijk slecht moeten wor den veroordeeld. De vrijheid zelf moet in ons vaderland onaangetast blijven. Op dit standpunt stelt zich de regeering en zij zet dit uiteen in haar antwoord op het Voor- loopig Verslag van de Justitie-begrooting. Een volkomen juist standpunt. Wij zien elders, waartoe het komt, als aan een volk de vrijheid wordt ontnomen. Maar wij zien ook elders, waartoe het komt, als in een volk de excessen, de bui tensporigheden van het gebruik der vrij heid welig kunnen tieren. Wij zien ook dat elders. En wij aanschouwen het ook onder meer dan één opzicht in ons land De regeering moet, zonder eenzjj- d i g h e i d natuurlijk, met kracht en door tastendheid optreden, waar het misbruik- maken van de vrijheid een maatschappe lijk kwaad is geworden. Minister van Schaik deelt in bovenge noemd regeeringsstuk eenige voornemens ten deze mede. Wij vermelden ze hier naast. Wij nemen er met waardeering kennis vanen verwachten ze in practjjk gebracht te zien. De aangeduide voorne mens en, naar wij hopen, óók andere, wel ke niet genoemd worden! Het volk in groote meerderheid wenscht ten slotte een krachtige bescherming van de vrijheid, wenscht van de regeering, dat zij weert wat machtsmisbruik of krachtsmi sbruik is van groe pen of enkelingen, op welk terrein van het openbare leven dan ook, voorzoover dat onder den invloed van het gezag valt. De wereld in vogelvlucht Gisteren schijnt de strijd om Madrid weer te zijn opgelaaid. Vanuit Marokko worden voortdurend nieuwe strijdkrachten aangevoerd en de aanvallers van de Spaan- sche hoofdstad hebben versterking gekre gen. Luchtgevechten hebben plaats en de actie van de artillerie moet bijzonder le vendig zijn. Daar een stevige artillerie- actie gewoonlijk aan een stormloop voor afgaat, kan men vandaag of morgen wel weer een nieuwe felle aanval verwachten. Overigens is de toestand weinig veran derd. Tengevolge van het samentrekken van troepen naar de Spaansche hoofdstad, is de troepensterkte aan andere fronten verminderd en daarvan schijnt gebruik gemaakt te zijn in het Zuiden om de recht- sehen aan te vallen en terug te dry ven. Ook in de Fransche Kamer is gisteren een veldslag geleverd. Aan de orde was een interpellatie over minister Salengro, die beschuldigd werd van desertie tijdens den oorlog. Op een gegeven moment werd de herinnering aan den wereldoorlog bij verschillende Kamerleden zóó levendig, dat zij een stormaanval ondernamen en volgens alle regelen der hoogere krijgs kunst elkander afrosten. Nieuw Feuilleton Helga's weddenschap Ons nieuw feuilleton, dat heden aanvangt, behelst een zeer ongewone geschiedenis, de geschiedenis n.L van een modern, jong meisje van hoogeren stand, eindexamen H. B. S.p dat in een onbewaakt oogenblik beweert, dat ook meisjes als zij alle huiselijke be zigheden kennen. Ten bewijze hiervan gaat zij de weddenschap aan, dat zij die niet eens weet, hoe een keuken er van binnen uitziet zich een jaar lang als dienstbode zal verhuren. Ter con trole zijn er rapporten over haar werk zaamheden ingezonden. De smakelijke en geestige rapporten van Helga vor men dit verhaal, dat bovendien nog, zooals het bij een behoorlijk verhaal past, met een happy end bekroond wordt. Regeering antwoordt Tweede Kamer. Verplichte verzekering automobilisten inzake wettelijke aanspra kelijkheid. De strijd tegen extremistische actie en de gezagshandhaving. De drukpersvrijheid. Zaak tegen vroegeren Haagschen politiechef nog steeds in vooronderzoek In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Justitiebe groting 1937 schrijft de minister ten aan zien van zijn beleid o.m.: De voorbereiding van een wetsontwerp op de verplichte verzekering voor eige naars, onderscheidenlijk houders van mo torrijtuigen tegen de gevolgen van wette lijke aansprakelijkheid verkeert thans in een vergevorderd stadium. Er is dan ook uitzicht, dat het ontwerp binnenkort de betrokken departementen zal kunnen ver laten. Bij de beoordeeling van het optreden van de regeering tegenover de actie van extre mistische groepen zal men niet mogen voorbijzien, dat ten aanzien van de midde len, van welke men zich te dezen bedienen kan, de noodige beperking geboden blijft. De bedoelde actie toch moet veelal wor den gezien als een misbruik van vrijheden, doie men op zichzelf en zoolang daarvan door de groote massa der bevolking geen ander dan een redelijk gebruik wordt ge maakt, heeft te beschouwen als kostbare goederen. Intusschen mogen de leden, van wier ongerustheid op dit stuk het Voorloopig Verslag blijk geeft, verzekerd zijn, dat de Regeering zich hoedend voor eenzijdig heid niet nalaat om met de haar ten dienste staande middelen zonder aarzeling het gesignaleerde kwaad te bestrijden. Voor wat betreft het gebeurde nabij Ab coude, kan worden medegedeeld, dat een grondig onderzoek door politie en justitie in zooverre geen resultaat heeft gehad, dat het niet mogelijk is gebleken ten aanzien van ook maar één van de personen, van wie wordt vermoed, dat zij bij den overval betrokken zijn geweest, doch die zulks una niem ontkennen, het bewijs van schuld te leveren. Dat in deze zaak geen bewijs is kunnen worden verkregen, valt zeer te be treuren. Intusschen Is nit deze gebeurtenis sen, evenals uit een aantal recente ge vallen van ordeverstoring bij voorstel lingen en vergaderingen duidelijk ge worden, dat althans een aantal aanhan gers van de Nationaal-Socialistische Be- weging voor openlijk en zelfs geor ganiseerd terroristisch optreden niet meer terugschrikt. Uit dit feit zal de regeering de noodige consequenties ken. Naar aanleiding van hetgeen in het Voorloopig Verslag wordt opgemerkt om trent het in toenemende mate voorkomen van anti-semietische uitlatingen, waarte gen niets zou worden gedaan, moge er op worden gewezen, dat het toch wel zeer de vraag is, of zij werkelijk, zooals wordt ge meend, voor een strafvervolging in aan merking zouden komen. Strafbaar zijn al leen uitlatingen in beleed igenden vorm. Lang niet alle blijken van minder welwil lende gezindheid ten opzichte van het Joodsche volksdeel voldoen aan dat crite rium. Dat door gebrek aan kracht bij het Openbaar Ministerie en deszelfs hoofd ver volgingen, waartoe aanleiding zou hebben bestaan, achterwege zouden zijn gebleven, moet ten stelligste worden ontkend. De meening van een lid, dat de bladen van de Arbeidspers wat betreft opruiing meer schuldig zouden zyn dan die van de N.S.B. en dat er ook meer slachtoffers van geweld van de zijde der arbeiders in zie kenhuizen zouden liggen dan slachtoffers van daden van de N.S.B., lijkt tamelijk be zwaarlijk op haar juistheid te toetsen, ter wijl men bovendien eenigszins zou kunnen twijfelen aan de vruchtbaarheid van een discussie nopens dit put. Ten opzichte van de excessen op het ge bied der drukpersvrijheid blijft de minister bij voortduring diligent. Hij heeft verdere maatregelen in overweging ter bevordering van een nog meer stelselmatige vervolging, dan op het oogenblik plaats vindt. Het onderdrukken van. excessen mag echter niet leiden tot aantasting van de drukpersvrijheid zelf. De zaak tegen den vroegren Haagschen hoofdcommissaris van politie bevindt zich nog in het stadium van gerechtelijk voor onderzoek. Haar bijzondere aard en de groote tijdsruimte, welke ligt tüsschen de handelingen in kwestie en de tegen den oud-hoofdcomhiissaris ingebrachte be schuldigingen, deden van den beginne af een moeilijk en langdurig onderzoek ver wachten. Bij den rechter-commissaris, die naar dezerzijds is gebleken met voort varendheid het onderzoek leidt, berust de beslissing omtrent de sluiting van dat on derzoek. Van het resultaat daarvan zal af hangen, of verdere vervolging zal kunnen plaats hebben. Dat het onderzoek thans over geheel andere feiten zou loopen, is ten eenenmale uitgesloten, nasporingen in het buitenland behoeven daarvoor zeker geen aanwijzing te zijn. Geen principieele wilziging mogelijk, meent de Regee- geering. Clearing Ordening De regeering en de middonstand. Aan de Memorie van Antwoord inzake begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor 1937 wordt het volgende ontleend: Op de vraag van vele leden betreffende de groote lijnen, welke de Regeering denkt te volgen op handelspolitiek gebied, deelt de minister mede, dat naar zijn meening een principieele wijziging van de tot dus verre gevoerde politiek niet mogelijk is. Zoo lang een eenigszins algemeene tendenz tot wijziging der te voeren handelspolitiek in die landen, waarmede Nederland zijn be langrijkste betrekkingen onderhoudt, niet duidelijk is. een uitspraak, dat in het al gemeen invoerrechten zijn te verkiezen bo ven contingenteering, is niet te geven. Wel is voor de depreciatie van den gulden ko men vast te staan, dat in enkele bepaalde gevallen de voorkeur moest worden ge geven aan steun voor de Nederlandsche industrie door middel van invoerrechten. Eenige maatregelen op dit gebied bevin den zich in een gevorderd stadium van voorbereiding. Wijze van onderhandelen. Nu verschillende landen in steeds toene mende mate als min of meer gesloten volks huishoudingen optreden en de regeeringen de normen vastleggen, op basis waarvan de handel tusschen natuurlijke en rechts personen in deze landen kan plaats heb ben, heeft zich meer en meer de behoefte doen gevoelen, en is het daarom ook steeds meer gebruikelijk geworden, dat de mi nisters, aan wie de belangen van het eco- iomische leven zijn toevertrouwd, elkan der bezoeken, om zoodoende persoonlijk van gedachten te kunnen wisselen over de wijze, waarop de handel tusschen de be trokken landen zoo goed mogelijk en zoo- veal mogelijk kan worden bevorderd. In concreto kan worden geconstateerd, dat de bezoeken door den minister en zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij, aan hun Poolsche en Finsche collega's ge bracht, inderdaad de belangen van den Nederlandschen handel hebben gediend. Clearing. De moeilijke positie, waarin, ten gevolge van de Nederlandsch-Duitsche clearing, de uitvoer van de Nederlandsche tuinbouw producten is gekomen, is de Regeering bekend. De beperking van dezen uitvoer binnen het regiem der betalings-contingen- ten is evenwel bij de gekozen basis niet sterker dan van andere producten. Een herziening van de wijze, waarop de clearinggelden worden verdeeld ten bate van den tuinbouw, welke de hier aan het woord zijnde leden bepleitten, zou thans al leen mogelijk zyn, indien voor een der an dere categorieën van vorderingen, welke over de clearing vereffend worden, minder middelen ter beschikking worden gesteld. Ordening. Ook de regeering is van oordeel, zooals door haar reeds herhaalde malen is naar voren gebracht, dat het streven naar orde ning, opkomende uit het bedrijfleven, on der bepaalde vorwaarden den steun der Overheid verdient. De Minister verklaart zich bereid te be vorderen, dat bij voorkomende gelegenhe den wordt nagegaan of het mogelijk is aan de bedrijfsraden, bij de uitvoering van be paalde wetten evenals thans reeds is ge schied in de wet op het algemeen bin dend en onverbindend verklaren van on dernemersovereenkomsten 1935 en in het ontwerp van wet, houdende tijdelijke maat regelen betreffend de mechanisatie in de si- garenindustrie, een adviseerende bevoegd heid toe te kennen. Voorts is de Minister bereid van geval te overwegen, in hoeverre het noodzakelijk is de organen met de uitvoering van alge meen verbindend verklaarde ondernemers overeenkomsten belast, vertegenwoordigers der arbeiders op te nemen. Middenstand. Aan de belangen van den middenstand schenkt de minister getuige de verschil lende wetsontwerpen, die door hem zijn voorbereid onafgebroken zijn aandacht. Hij is er ten volle van overtuigd, dat de toestand van deze groep der bevolking moeilijk is. De minister zal niet nalaten telkens wan neer zulks dienen kan onder de aandacht van het publiek te brengen, dat niet iedere prijsverhooging zonder meer als prijsop drijving is te bestempelen. Waar in dit op zicht hier en daar bij de consumenten mis verstand bleek te bestaan, heeft de minis ter zich gehaast dit uit den weg te rui men. Overigens maakte hij reeds eenige weken geleden van de zich daartoe voor doende gelegenheid gebruik om per radio uiteen te zetten dat de winkeliers bij het vaststellen van zijn prijzen gerechtigd is, te rekenen met het feit, dat hij straks bij vernieuwing zijner voorraden in vele ge vallen, in meerdere of mindere mate, de verhoogde inkoopprijzen zal hebben te be talen. Grondige lotsverbetering voor den mid denstand is overigens, naar het gevoelen van den minister, alleen bij verhooging van de algemeene koopkracht te verwach ten. Wettelijke regeling accountansberoep. De Minister kan instemmen met de le den, die als hun meening gaven, dat aan een wettelijke regeling van het accoun- tantsberoep behoefte bestaat. Ook hem schijnt het door de commissie, welke en kele jaren geleden ter zake aan de regee ring advies uitbracht, geformuleerde voor stel daartoe een geschikte grondslag. Een wetsontwerp in dien geest is in voorberei ding. Internationale tentoonstelling te Amsterdam? De Minister heeft met belangstelling ken nis genomen van de beschouwingen over de gunstige gevolgen, welke, zoowel ten opzichte van het vreemdelingenverkeer en de werkverruiming in het algemeen, ver wacht zouden kunnen worden van het or- nasieeren van een internationale tentoon stelling te Amsterdam. Hij is het met deze beschouwingen groo- tendeels eens. Het behoeft intusschen geen betoog, dat aan de uitvoering van een plan voor zulk een tentoonstelling belangrijke financieele consequenties zijn verbonden. Het denkbeeld om de noodige fondsen te verkrijgen door middel van een loterij heeft de Regeering van de hand gewezen, terwijl zij, wat de vraag betreft, of door den Staat op andere wijze financieele me dewerking kan worden verleend, geen vrij heid kan vinden, zooals in dit geval ge vraagd, werd te binden. UITGIFTE WELDADIGHEIDSZEGELS. Van 1 December tot en met 5 Januari as. zullen op de postkantoren wederom weldadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto opbrengst bo ven de frankeerwaarde ten bate komt van het bescherming- en hulpbehoevend kind. Evenals vorige jaren worden de zegels uitgegeven met een frankeerwaarde van resp. 11/2, 5, 6 en 12 1/2 cent en een ver koopprijs van resp. 3. 8, 10 en 16 cent. De kleur van de zegels is resp. groen, grijs, roodbruin en blauw. Zij dragen in alle waarden dezelfde afbeelding: een bazijn-engeitje, afgezant der kinderen, dat de menschen oproept tot een extra-gave voor het misdeelde kind. De zegels zijn ontworpen door den kunst schilder J. Sjollema te Amsterdam. Ze zijn vervaardigd in rotogravure, de afmeting van het beeldvlak is 18 x 27 m.m. De geldigheidsduur voor frankeering loopt tot en met 31 December 1941. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De strijd om Madrid is weer opgelaaid. De aanvallers hebben versterking gekre gen. (2de blad). Een rumoerige zitting in de Fransche Kamer. Vijftig Kamerleden slaags. (2de blad). De terreur der Gepoe in Rusland. (2de blad). BINNENLAND. De Bedrijfsraad voor het bloembollen- bedrijf. (2de blad). De Moerdijkbrugfeesten te Breda. (2de blad). Arbeid in broodbakkerijen. (2de blad). Vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij (1ste blad). De weg, welke de Koninklijke stoet bij het a.s. huwelijk in de Groote Kerk te 's-Gravenhage zal volgen. (2de blad). Uitgifte van Weldadigheidszegels. (1ste blad). LEIDEN. De verkoop van de Oude Mon Père-kerk en de plannen voor een zweminrichting. (2de blad). NATIONALE FEESTDAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal de dag van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bern- hard als een nationalen feestdag worden beschouwd. Op dien dag zullen derhalve alle rijks diensten, instellingen en bedrijven geslo ten zijn voor zoover dit mogelijk is. Partijraad De Partijraad der R. K. Staatspartij houd heden te Amsterdam haar 17de ver gadering. Deze vergadering werd hedenmorgen te 10.15 geopend door den voorzitter mr. C. Goseling. Na de hoofdelijke oproeping van de stemgerechtigde leden van den Partijraad werden de notulen der Partij raadvergade ring van 28 en 29 Februari 1936 goedge keurd. Aan de orde was daarna een brief na mens het Kringbestuur Overijsel, begelei dend de navolgende moties van de Kring vergadering: I. „De Kring Overijssel der R. K. Staats partij, bijeen in vergadering op Zaterdag 17 October te Almelo. Besprekende het program van Actie voor de R. K. Staats partij. Van meening dat de vraag: hoe kunnen in het vervolg ontwrichtende storingen in de Volkshuishouding op Sociaal en Econo misch terrein, doeltreffend worden voor komen, zeer urgent moet worden geacht. Voorts van meening, dat zulks alleen mogelijk is, door Ordening van het Be drijfsleven. Besluit bij de leiding der R. K. Staats partij aan te dringen dat deze doelbewust streeft naar ordening der verhoudingen op Sociaal-Economisch terrein, volgens de beginselen der Encycliek Quadragesimo Anno". II. „De Kring Overijssel van de R. K. Staatspartij in vergadering bijeen op Za terdag 17 October 1936 te Almelo: Gelezen de artikelen in de Katholieke pers verschenen, waarin gewezen wordt op de achterstelling van de Katholieken bij de bezetting van overheidsfuncties, verzoekt het Partijbestuur middelen te beramen om ten spoedigste te komen tot: Opheffing, zoowel uit overwegingen van algemeen landsbelang als van de belan gen onzer R. K. Volksgemeenschap en hare leden, van de sprekende achterstel ling van de Katholieken bij de bezetting van overheidsfuncties. En gaat over tot de orde van den dag". Na hetgeen reeds dezer dagen in het Parlement over bedoelde kwesties is ge sproken, worden beide moties voor ken nisgeving aangenomen. Nadat andere ingekomen stukken waren

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1