Prins Bernhard bezoekt Effectenbeurs. Prins Bernhard bracht Donderdagmiddag een bezoek aan de Effectenbeurs te Amsterdam, waarbij de hooge gast door het bestuur werd rondgeleid Hr. Ms. Mijnenveger No. 1 bracht een bezoek aan de Amsterdamsche haven Een kostbare collectie voor de zilvervossenten» De Koning van België heeft bij de herdenking van den Wapenstilstanddag loon,telling in Royal Agricultural Hall te Londen tT.C^Te hei graf op een kussen werd gehecht, dat door den Koning zelf op de tombe werd neergelegd Het 9000 ton metende motor-tankschip .Ensis", gebouwd voor rekening van de Koninklijke Shell, is Donderdag bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. van stapel geloopen. Een artillerie-af- deeling der Spaan- sche nationalisten beschiet Madrid tijdens de beleger ing der Spaansche hoofdstad door de troepen van gene raal Varela FEUILLETON HET RAADSEL VAN HET ONBEWOONBARE HUIS. Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 43) „Brownie", zei Julian, „ik zal al 't mo gelijke doen dat weet je wel. Trek het je maar niet te erg aan. Het ishet zijn eigenlijk de zaken van haar man...." Hij voelde haar schrikken. „Haar man?" herhaalde ze met veran derde stem. „Annie, ben je getrouwd?" Annie hief het natte gezicht op en keek haar moeder aan, knikte toen. „Ja, wat ik ook gedaan heb en wat er ook met me gebeuren mag, ik ben eerlijk en wettig ge trouwd!" „Daarvoor zij de hemel gedankt!" zuchtte juffrouw Brown uit den grond van haar hart. HOOFDSTUK XXXV. Er was heel wat te vertellen en op te helderen, toen de eerste hevige opwinding voorbij was. Julian wilde in de eerste plaats weten hoe Miller juist op het cri- tieke oogenblik met zijn mannetjes was komen opdagen. Oe inspecteur deelde me de dat hij, werkend op eigen gelegenheid sedert eenigen tijd over bepaalde gegevens beschikte, die hem op goede gronden de den vermoeden, dat Bronson niet zoo'n waardig en rustig staatsburger was, als men algemeen aannam, en hij had niet kunnen nalaten de raadselachtige voorval- vallen op de villa met den bewoner van het kasteel en de' bankbiljetten-affaire in verband te brengen. Ook de schitterende etsen-colectie van den kasteelheer, werk van een zeldzaam begaafd vakman, h-'dden, toen zijn argwaan eenmaal gewekt was, zijn vermoedens in deze richting versterkt, Ook de ontdekking van Scotland Yard, die hem natuurlijk was medegedeeld, dat mevrouw King Agaath Moreland had bewogen naar het. medium te gaan, had zijn aandacht via het roode dametje weer op haar gastheer gericht, te meer daar hij hem in Ledling- ton had gezien omstreeks den tijd, dat van deze plaats uit naar mevrouw Thompson was opgebeld! Maar de aanwijzingen, die hij, met de trouwe, hoewel niet altijd over-intelligente hulp van zijn zuster, had kunnen bijeen brengen, waren toch niet voldoende ge weest voor definitieve stappen. Die had hij pas kunnen nemen, toen hem tegelijk met Julian's briefje een dringend telegram van zijn chef, Sir Charles le Mesurier, had be reikt, dat zijn vermoedens bevestigde en hem de bevoegdheid gaf tot arrestatie over te gaan van alle personen, die hem in ver band met de bankbiljettengeschiedenis ver dacht voorkwamen. Met wat hij wist en veronderstelde, nam hij als zeker aan, dat de biljettenverval- schers de hand moesten hebben in de ver dwijning van mevrouw Grey. Daarom had hij direct assistentie gevraagd van de plaatselijke politie en was met man en macht naar de villa getrokken, juist op tijd. Hij had niet uit Jenny het verhaal over den geheimen doorgang gekregen, toen Ju lian en „mademoiselle Lemoine" op het tooneel waren verschenen.... Maar belangrijker dan de mededeeling van Miller waren de verklaringen van An nie Brown, alias mademoiselle Lemoine, alias „Rooie Annie". Ze was mededeelzaam genoeg; de ontmoeting met haar oude moe der scheen haar geheel gebroken te heb ben en ook de ontdekking^ dat Bronson niet voor een moord op Amabel zou zijn teruggedeinsd, had haar hevig geschokt. Hoe diep ze ook gezonken mocht zijn, een moord in koelen bloede op een lieve, hoog staande vrouw de vrouwen bovendien waarmee mijnheer Jülian, de groote onbe reikbare droom van haar meisjesjaren, zou gaan trouwen was iets, dat haar met af grijzen vervulde. Dat Bronson op het kasteel was komen wonen, was geen toeval. In haar onderwe reld-bestaan was ze- met de bende biljet- tenvervalschers in aanraking gekomen, werd gouvernante van z'n dochter, z'n handlangster en ten slotte zijn vrouw. Toen haar echtvriend naar een geschikte gelegenheid zocht voor de vervaardiging van zijn „geldswaardige papieren" de grond was hem ip verschillende plaatsen te heet onder de voeten geworden had zij zich de ondergrondsche kelders herin nerd van de villa, waar ze haar kinderja ren had doorgebracht en waarvan zij en haar zuster toevallig den ingang ontdekt hadden. Niemand anders scheen het be staan er van te vermoeden; zooals Julian Forsham verklaarde, bestond er wel een soort familielegende over een schuilkamer uit den tijd der geloofsvervolgingen, zoo als die van zoovele oude Engelsche hui zen in omloop is, maar niemand had daar ooit eigenlijk bij stilgestaan. Zoo hadden zij zich, toen het kasteel leeg kwam, daar ge ïnstalleerd en de-kelders van de villa tot bankbiljettendrukkerij ingericht. Op het kasteel hadden Bronson en zijn vrouw de vrije hand ze moesten die ook op de villa hebben! De opeenvolgende huurders werden er prompt uitgespookt en ze zouden hun doel bereikt en het huis een reputatie van on bewoonbaarheid bezorgd hebben, als Ama bel Grey het niet als een eerezaak had beschouwd zich niet te laten verdrijven. Hoe de spokerij in zijn werk ging, was gauw genoeg verklaard. Amabel had direct, dien middag al, toen ze den doorgang ont dekt had, de toedracht begrepen. Door de opening in de kast kwam het roode spook Jenny, hadden ze gedacht in de slaap kamers, opende en sloot de deuren, blies lampjes uit, imiteerde kattengemiauw; het aan- en uitgaan van het electrische licht kon van het kasteel uit geregeld worden doordat immers de hoofdschakelaar van den stroomtoevoer naar de villa zich daar bevond! Mevrouw Grey's hond? Was netjes per auto naar de buurt van Midlebury getrans porteerd de herder van Angela nu, dat was nog eenvoudiger geweest. De rook? Och, voor iemand, die genoeg chemische kennis bezit om cliché's van goed gelijkende bankbiljetten te vervaardigen, was het verwekken van onschadelijke rook kinderspel. En de relatie met mevrouw Thompson, het medium? Annie Brown haalde de schouders op: och, dat was ook al niet erg gecompli ceerd geweest. Nita King had die vrouw eens bezocht en er van verteld dat had Bronson op een schitterend idee gebracht en hij had voor de rest gezorgd; voor geld en goede woorden pleegt men iets gedaan te krijgen in de wereld. De anonieme brief was eveneens zijn werk geweest. Hoe hij aan de bijzonderheden omtrent den heer Cyril kwam? Bronson had véél relaties en Cyril Moreland was geen heilige Eén ding interesseerde Miller nog bij zonder. Had Annie het niet een geweldig risico gevonden zóó dicht in de nabijheid van haar moeder te leven? Ja, er was natuurlijk wat risico ge weest, maar ze had vertrouwd op haar, in derdaad schitterende vermomming. Als Ju lian Forsham zich niet in de zaak gemengd had, zou haar incognito bewaard gebleven zijn, daarvan was ze vast overtuigd. Alleen Jenny was in 't geheim geweest en die kon zwijgen. Maar behalve riskant, was het toch ook iets prettigs, iets dat een gevoel van warmte en veiligheid gaf, zoo dicht bij moeder Brown te zijn! Merkwaardige uiting, die laatste woorden van Annie. Ze wierpen een wonderlijk licht op dit zwakke, onevenwichtige karak ter, dat zeker niet tot in den grond bedor ven was. Ook haar redding van Amabel was daar een bewijs van. Door de betrek kelijk korte gevangenisstraf, die hij haar oplegde, terwijl Gilbert Bronson voor lan ger tijd uit de samenleving verwijderd werd, toonde ook de rechter dit in te zien. Maar dit is naspel en valt geruimen tijd later. Het eigenlijke slotbedrijf is veel op gewekter BESLUIT. Julian had, na Annie's bekentenis, Ama bel naar de Berkeley's gebracht, die haar met alle cenkbare hartelijkheid ontvingen z.o.z.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5